PDA

View Full Version : Ιδεες για να σκουρινω την Diy ζελατινα;



Ληστης
03/09/2009, 14:31
Εκανα καποιες "περιποιησεις" στην ζελατινα και θελω να την σκουρινω οπως την υπολοιπη.Ρωτησα για μεμβρανη αυτοκινητου αλλα δεν κολλαει.
Εχετε καμια ιδεα;


172714

Ληστης
03/09/2009, 14:32
Αλλη μια.


172715

cptm
03/09/2009, 14:45
Μήπως υπάρχει κανένα αυτοκόλλητο από βινύλιο (από αυτό που βάζουν στις διαφημιστικές πινακίδες) σε φιμέ? Το βινύλιο σίγουρα κολλάει στη ζελατίνα.

amageo
03/09/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Εκανα καποιες "περιποιησεις" στην ζελατινα και θελω να την σκουρινω οπως την υπολοιπη.Ρωτησα για μεμβρανη αυτοκινητου αλλα δεν κολλαει.
Εχετε καμια ιδεα;

γεια χαρα φιλε μου...το μαυρο σπρε'ι' το εχεις σκεφτει?αναλογα απτο ποσο μακρυα θα ψεκασεις
ρυθμιζεις κ τον τονο.
το τζαμακι το πανω ειναι αφτερ μαρκετ να υποθεσω ε?εχω φαει το κοσμο να βρω 2 πιαστρακια
αλλα τζιφος...πιος σου ειπε οτι δε κολαει το φιμε τζαμιων αυτοκινητου!!!πουλανε σε αξεσουαρ αυτοκινητου με το μετρο κανα 20ε το φυλλο αποτι θυμαμαι...

Ληστης
03/09/2009, 15:21
Το σκεφτηκα το χρωμα σε σπρει αλλα θελω να μην περιοριστει η ορατοτητα.
Το πανω κομματι ειναι η παλια ζελατινα του κομμενη και οχι aftermarket :p

amageo
03/09/2009, 15:25
πρεπει να μοιαζουμε πολυ εμεις οι δυο!!ειναι η πατεντα που εχω βαλει μπροστα να κανω στη δικια μου!!που τα βρηκες τα πιαστρακια ρε ανθρωπε???ειμαι ετοιμος να παρω τεφλον να φταξω!!

WebDevGr
03/09/2009, 16:16
Έχω την εντύπωση ότι έβαλε την ζελατίνα της Suzuki με το φρυδάκι.... και άλλαξε το λεπτό φρυδάκι με με αυτό που έφτιαξε από την μαμά ζελατίνα.

Μου έβαλες κι εμένα ιδέες :)

Μόλις βρεις κόλπο να κάνεις φιμέ το φρυδάκι βάλε μια φωνή :) :)

ααα και πες μας πως συμπεριφέρεται στις μεγάλες ταχύτητες.... ταλαντεύεται πολύ;

:beer:

Tpap
03/09/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Εχετε καμια ιδεα;

Γυαλιά ηλίου. Φοράει όλος ο κόσμος.

Γιατί παιδεύεσαι, ρε αδερφέ...?

WebDevGr
03/09/2009, 16:20
Προφανώς για να έχει ίδιο χρώμα με την υπόλοιπη ζελατίνα που είναι σκούρη :)

Ληστης
03/09/2009, 18:07
Σωστα. Θελω να ταιριαξει χρωματικα με την υπολοιπη ωστε να μη φαινετε σαν ξενο σωμα.

Και σωστα εχω αφαιρεσει το φρυδακι που ειχε η ζελατινα και εβαλα το καινουργιο κομματι.Ετσι δεν χρειαζομαι βασεις.

Τωρα, οι πρωτες εντυπωσεις απο τον δρομο ειναι.
Ως τα 160 που πηγα σαφως και προστατευει καλυτερα, ο αερας κτυπαει λιγο εως καθολου στο κρανος και γενικα ειναι σαν να κινησε με 80, και το καλο της υποθεσεις ειναι οτι το κανει με λιγοτερο θορυβο.

Αυτο που θελω τωρα να δω ειναι πως θα συμπεριφερθει σε ταξιδι με δυο ατομα, οπου το μεγαλο προβλημα ηταν το κουνημα του κεφαλιου του συνεπιβατη απο τους στροβιλισμους.

amageo
03/09/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Σωστα. Θελω να ταιριαξει χρωματικα με την υπολοιπη ωστε να μη φαινετε σαν ξενο σωμα.

Και σωστα εχω αφαιρεσει το φρυδακι που ειχε η ζελατινα και εβαλα το καινουργιο κομματι.Ετσι δεν χρειαζομαι βασεις.

Τωρα, οι πρωτες εντυπωσεις απο τον δρομο ειναι.
Ως τα 160 που πηγα σαφως και προστατευει καλυτερα, ο αερας κτυπαει λιγο εως καθολου στο κρανος και γενικα ειναι σαν να κινησε με 80, και το καλο της υποθεσεις ειναι οτι το κανει με λιγοτερο θορυβο.

Αυτο που θελω τωρα να δω ειναι πως θα συμπεριφερθει σε ταξιδι με δυο ατομα, οπου το μεγαλο προβλημα ηταν το κουνημα του κεφαλιου του συνεπιβατη απο τους στροβιλισμους.

φιλε μου δε καταλαβαινω αυτο με φρυδακια...εννοουσα τα πιαστρακια που ενωνουν το ενα τζαμι με το αλλο,τα ειχες αυτα?ρε παιδια δεν εχω bandit!!εχασα κατι??

SVX
03/09/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Το σκεφτηκα το χρωμα σε σπρει αλλα θελω να μην περιοριστει η ορατοτητα.
Το πανω κομματι ειναι η παλια ζελατινα του κομμενη και οχι aftermarket :p

Θα παρεις σπραιυ ΜΠΑΤ ΝΟΤ ΤΟΝΤΑΛΗ ΜΠΛΑΚ !!! :nono:



θα πας σε ενα καγκουροτιουνινγκμαγαζο και θα ζητησεις Spray για φαναρια .... :cool:


172746

WebDevGr
03/09/2009, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από amageo
φιλε μου δε καταλαβαινω αυτο με φρυδακια...εννοουσα τα πιαστρακια που ενωνουν το ενα τζαμι με το αλλο,τα ειχες αυτα?ρε παιδια δεν εχω bandit!!εχασα κατι??

Τα πιαστράκια ήταν πάνω στην aftermarket ζελατίνα που έβαλε. Απλά αφαίρεσε το στενό φρυδάκι που έχει η aftermarket ζελατίνα με την πατέντα που έκανε κόβοντας την μανίσια ζελατίνα. :) :)

Δε νομίζω να βρεις σκέτα πιαστράκια στην αγορά...

Ληστης
03/09/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από amageo
φιλε μου δε καταλαβαινω αυτο με φρυδακια...εννοουσα τα πιαστρακια που ενωνουν το ενα τζαμι με το αλλο,τα ειχες αυτα?ρε παιδια δεν εχω bandit!!εχασα κατι??

H ζελατινα ειναι η εχτρα που δινει η σουζουκι και ειχει ηδη τοποθετημενα τους ανταπτορες.Δες την φωτο.

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_0950.jpg

Εχω βρει το παρακατω σαιτ που δινει κατι τετοιο που θες.Αν σου κανει απο τιμη...

http://www.madstad.com/s.nl;jsessionid=0a0109441f43e805f3ea622944caa44fe29fe3a6e67a.e3eTaxmKbNaNe34Pa38Ta38Pbxr0?sc=10

Ληστης
03/09/2009, 21:30
SVX καλη ιδεα.

amageo
03/09/2009, 22:09
ευχαριστω παιδες εδιαφωτησθει!!ενα cbr929 εχω για την ιστορια με καθημερινη χρηση κ συχνα τουριστικα χιλιομετρα,οποτε ψηνομαι για παρομοιο τζαμακι...αν περασετε απο κερκυρα σφυρηχτε να γνωρηστουμε....καλα χιλιομετρα σε ολους...

K5_N
03/09/2009, 23:00
Παλια οι σιδεραδες μαυριζαν τα τζαμακια της μασκας με τον αναπτηρα:smokin: λες να πιανει ακομη?:nono::wave2:

K5_N
03/09/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από amageo
ευχαριστω παιδες εδιαφωτησθει!!ενα cbr929 εχω για την ιστορια με καθημερινη χρηση κ συχνα τουριστικα χιλιομετρα,οποτε ψηνομαι για παρομοιο τζαμακι...αν περασετε απο κερκυρα σφυρηχτε να γνωρηστουμε....καλα χιλιομετρα σε ολους... Θα σου φερω εγω ενα τζαμακι απο το μαγαζι τον αλλο μηνα που θα ερθω να ψηφισω. [δε θα το εχω μαυρισει με τον αναπτηρα] :smilea: :beer:

dim40
05/09/2009, 00:16
πως ειχα δει μια αγγελια για πωληση ζελατινας mpa με το φρυδακι απο καποιον απο το φορουμ . αν ισχιει ακομη με ενδιαφερει για αμεση αγορα.

Ληστης
07/09/2009, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
πως ειχα δει μια αγγελια για πωληση ζελατινας mpa με το φρυδακι απο καποιον απο το φορουμ . αν ισχιει ακομη με ενδιαφερει για αμεση αγορα.

Ειχα βαλει εγω του αδερφου μου αλλα την εχω πουλησει.Τωρα αν υπηρχε και αλλη αγγελια δεν ξερω.

dim40
27/09/2009, 14:19
τη σκουρινες τελικα;;

αν οχι εχω μια προταση αν ακομη ενδιαφερεσε

Ληστης
27/09/2009, 21:56
Χρησιμοποιησα σπρει για φωτα τελικα και την σκουρινα. Βεβαια δεν ταιριαζει πολυ με την φιμε γιατι μαυριζει αλλα τουλαχιστον δεν φαινετε ασπρη.
Τι προταση εχεις;

dim40
28/09/2009, 10:20
εχεις πμ