PDA

View Full Version : Τόσο χάλια ρε γαμώτο...



joe_black
03/09/2009, 21:57
...Τόσο χάλια πια; (http://zizanio21.blogspot.com/2009/09/blog-post_8965.html)





Κρίμα.



:(

chris_honda
03/09/2009, 22:15
Είχα έναν στρατιώτη παλιότερα, τεχνικό τροφίμων...(κάπως έτσι)

Στα 2 πρώτα εξάμηνα του πανεπιστημίου είχε χάσει 10 κιλά...

Αστο......

και πόσα δεν ξέρουμε ακόμα.....

Dennis-
03/09/2009, 22:20
παντος σε σχεση με κατι video Με φωκιες.. η ακομα και ζωα που δεν τα τρωμε σκυλακια κτλ.. (βλεπε την "πλακα" του καφρου φοιτητη καπου εχει μπει σε post εδω).Αλλα παραμενει τραγικο το videaki σου :mad: :mad: :( :(

ggs
03/09/2009, 22:26
EARTHLINGS

http://video.google.com/videoplay?docid=6361872964130308142#


:mad:

menos
03/09/2009, 22:28
Μπορει να φανει λιγο off topic, ομως το βιντεο αυτο, μου θυμισε ενα βιντεακι απο Pink Floyd...

Δείτε απο το 04:30..
http://www.youtube.com/watch?v=2VUhoD3vM9Q

makis206
03/09/2009, 22:28
Έτσι και χειρότερα, δυστυχώς.. από την παραγωγή στην κατανάλωση. Ο άνθρωπος είναι ο Θεός σ'αυτόν τον πλανήτη, αυτός διαλέγει τα πάντα..ακόμα και τον τρόπο που θα θανατωθεί αυτό που δεν καταναλώνεται απ'τον ίδιο..

Και τι δεν έχουμε δει ακόμα...:(

mars696
03/09/2009, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
EARTHLINGS

http://video.google.com/videoplay?docid=6361872964130308142#


:mad:

Γρο8ια στο στομαχι μου ηταν αυτο το βιντεο...:( :(

vangelis 64
03/09/2009, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ο άνθρωπος είναι ο Θεός σ'αυτόν τον πλανήτη, αυτός διαλέγει τα πάντα..ακόμα και τον τρόπο που θα θανατωθεί αυτό που δεν καταναλώνεται απ'τον ίδιο..
Και το διαλέγει κάθε τέσσερα χρόνια.:sad:

MitsosNaked
03/09/2009, 23:45
:mad:

Τραγικό.

SnakeMJK
04/09/2009, 08:06
πω ρε ξενέρα....

Εχετλαίος
04/09/2009, 08:51
Δυστυχώς όλα γνωστά...:(

guzzistas
04/09/2009, 09:01
:eyepop: :eyepop:

&^@%*&^@*&^#&*@#*@&^^&@!%&^@%&^&^%@#@&&

στο βωμό του χρήματος και της κατανάλωσης......

dond4le
04/09/2009, 10:38
Λεω να γινω χορτοφαγος........................................:look: :look: :look: :look:

danaos75
04/09/2009, 10:54
Δεν μας αξίζει πλέον αυτή η γή, σχεδόν την φάγαμε και σε λίγο θα φαγωθούμε και μεταξύ μας
και θα ησυχάσουμε....

:mad:

nionio$
04/09/2009, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Δεν μας αξίζει πλέον αυτή η γή, σχεδόν την φάγαμε και σε λίγο θα φαγωθούμε και μεταξύ μας
και θα ησυχάσουμε....

:mad:
+1 :yuck:

2stroker
04/09/2009, 11:33
απλα ΦΡΙΚΗ!!!!!

Mafiozos
04/09/2009, 11:55
ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.Ο ΠΟ@ΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΚΟΤΩΜΑ ΑΥΤΟΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ?ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ ΤΕΤΕΙΕΣ ΕΤΕΡΕΙΕΣ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΑΘΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ.ΜΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΑΣΧΗΜΑ Η ΔΙΑΘΕΣΗ.ΤΟ ΥΠΑΡΤΑΤΟ ΟΝ Ο ΜΑΛΑΚΑΝΘΡΩΠΟΣ! :sad: :sad: :sad:

HelenKoR
04/09/2009, 12:03
*που ειναι το emoticon που ξερναει ? *

:cry:

kiloMeater
04/09/2009, 12:38
φρίκη.. και εχουμε κοτόπουλο σήμερα....

makis206
04/09/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
φρίκη.. και εχουμε κοτόπουλο σήμερα....

Φίλε, κάνε την καρδιά σου πέτρα και φάτο. Αυτό τουλάχιστον την έζησε τη ζωή του και θανατώθηκε για ένα σκοπό. Έτσι κι αλλιώς ο άνθρωπος έχει αποφασίσει ότι εκεί καταλήγουν τα κοτόπουλα, μας φαίνεται πιο φυσικό να το δούμε στο πιάτο παρά να φτάσει στο σημείο που η ζωή του λαβαίνει απλώς ένα τέλος.

Σωστό η λάθος τι σημασία έχει; Αυτό που μετράει είναι ότι διαφέρει πολύ απ'αυτό το αίσχος που είδαμε στο βίντεο..

:beer:

rockobok
04/09/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
:mad:

Τραγικό. Ρε παιδιά ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο πάντα τρεφόταν με κρέας.Εγώ μιά ζωή θυμάμαι τη γιαγιά μου να σφάζει κότες και κούνελια στο κοτέτσι μας αλλά ποτέ δε την έβριζα,και ας μην τα θανάτωνε με ηλεκτροσόκ.Αυτό που σοκάρει σε αυτά τα βίντεο είναι η ποσότητα.Σίγουρα βέβαια θα έπρεπε να έχουν καλύτερες μεθόδους για να τα θανατώνουν.

nionio$
04/09/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Ρε παιδιά ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο πάντα τρεφόταν με κρέας.Εγώ μιά ζωή θυμάμαι τη γιαγιά μου να σφάζει κότες και κούνελια στο κοτέτσι μας αλλά ποτέ δε την έβριζα,και ας μην τα θανάτωνε με ηλεκτροσόκ.Αυτό που σοκάρει σε αυτά τα βίντεο είναι η ποσότητα.Σίγουρα βέβαια θα έπρεπε να έχουν καλύτερες μεθόδους για να τα θανατώνουν.

εσενα μονο αυτο σε σοκαρει??
το οτι πολλα δεν εχουν βγει καν απο το αυγο ακομα??
ολα ειναι δεν ειναι μονο η ποσοτητα..
Η Γ@ΜΗΜΕΝΗ απανθρωπια και κτηνωδια ειναι..:yuck:

rockobok
04/09/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TDM900KOL
εσενα μονο αυτο σε σοκαρει??
το οτι πολλα δεν εχουν βγει καν απο το αυγο ακομα??
ολα ειναι δεν ειναι μονο η ποσοτητα..
Η Γ@ΜΗΜΕΝΗ απανθρωπια και κτηνωδια ειναι..:yuck: Ναι είναι αλλά απο σήμερα κιόλας όλοι κοτόπουλο θα τρώμε και θα ξεχάσουμε και τα βιντεάκια και όλα τα συναφή.Απλά πριν δηλώσουμε την απέχθεια μας θα πρέπει να παραδεχτούμε και τη συνενοχή μας.

makis206
04/09/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Ρε παιδιά ο άνθρωπος είναι παμφάγο ζώο πάντα τρεφόταν με κρέας.Εγώ μιά ζωή θυμάμαι τη γιαγιά μου να σφάζει κότες και κούνελια στο κοτέτσι μας αλλά ποτέ δε την έβριζα,και ας μην τα θανάτωνε με ηλεκτροσόκ.Αυτό που σοκάρει σε αυτά τα βίντεο είναι η ποσότητα.Σίγουρα βέβαια θα έπρεπε να έχουν καλύτερες μεθόδους για να τα θανατώνουν.

Σύμφωνοι, αυτό που με σοκάρει εμένα προσωπικά όμως είναι ότι εκτός απ'την θανατική καταδίκη τόσων ανυποψίαστων κι ανυπεράσπιστων αθώων ψυχών (με τραγικό μάλιστα τρόπο), θα μπορούσαν για παράδειγμα αυτά τα ζωντανά να τα αφήσουν στη ζωή μέχρι να μεγαλώσουν και να τα στείλουν για τον ίδιο λόγο σε χώρες που πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι λιμοκτονώντας.. λέμε τώρα..

Δεν κοροϊδευόμαστε, οι περισσότεροι από'δώ έχουμε μορταδέλα στο ψυγείο μας αυτή τη στιγμή και ξέρουμε από που προέρχεται και πως..

rockobok
04/09/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σύμφωνοι, αυτό που με σοκάρει εμένα προσωπικά όμως είναι ότι εκτός απ'την θανατική καταδίκη τόσων ανυποψίαστων κι ανυπεράσπιστων αθώων ψυχών (με τραγικό μάλιστα τρόπο), θα μπορούσαν για παράδειγμα αυτά τα ζωντανά να τα αφήσουν στη ζωή μέχρι να μεγαλώσουν και να τα στείλουν για τον ίδιο λόγο σε χώρες που πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι λιμοκτονώντας.. λέμε τώρα..

Δεν κοροϊδευόμαστε, οι περισσότεροι από'δώ έχουμε μορταδέλα στο ψυγείο μας αυτή τη στιγμή και ξέρουμε από που προέρχεται και πως.. Αυτός που έχει την επειχήρηση κοιτάει να βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος που μπορεί με τα λιγότερα δυνατά έξοδα.Τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα βάλει σε πρωτερεότητα να κάνει τόσα έξοδα ούτος ώστε να οφελίσει κάποιον άλλο εκτός απο τον ίδιο.Η παραγωγή θα εξυπηρετεί ή το κέρδος ή τις ανάγκες μας δε γίνετε και τα δύο μαζί είναι αντικρουόμενα

makis206
04/09/2009, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από rockobok
Αυτός που έχει την επειχήρηση κοιτάει να βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος που μπορεί με τα λιγότερα δυνατά έξοδα.Τι σε κάνει να νομίζεις ότι θα βάλει σε πρωτερεότητα να κάνει τόσα έξοδα ούτος ώστε να οφελίσει κάποιον άλλο εκτός απο τον ίδιο.Η παραγωγή θα εξυπηρετεί ή το κέρδος ή τις ανάγκες μας δε γίνετε και τα δύο μαζί είναι αντικρουόμενα

Σ'αυτό είναι που συμφωνούμε περισσότερο απ'όλα, εκεί που η τσέπη γεμίζει συναισθηματισμοί δεν χωρούν..

Θεός ο άνθρωπος, πολλές φορές κακός Θεός..

:beer:

rockobok
04/09/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σ'αυτό είναι που συμφωνούμε περισσότερο απ'όλα, εκεί που η τσέπη γεμίζει συναισθηματισμοί δεν χωρούν..

Θεός ο άνθρωπος, πολλές φορές κακός Θεός..

:beer: :a14: :beer: :beer:

danaos75
04/09/2009, 13:46
καλα ρε που ειδατε οτι τα κοτοπουλακια πάνε για σφαγή :confused:

δε λεω τελικα εκει θα καταληξουν, αλλα αυτά πάνε μάλλον
για συσκευασια σε καφασια και πουλημα.

Εγώ αυτό που λέω είναι οτι ο ανθρωπος έχει χασει ΚΑΘΕ επαφή με
την φύση πλεον, δεν νοιωθει κανενα δεσμό με τον κοσμο
γύρω του. Ισως καποιοι πολιτισμοι να το "ειχαν" καποτε
αλλα αυτοι έχουν εξαφανιστει αιωνες τωρα. Πλεον όλα
είναι χρήμα, και καλοπεραση μόνο, χωρίς μετρο.




:nono:

Εχετλαίος
04/09/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σύμφωνοι, αυτό που με σοκάρει εμένα προσωπικά όμως είναι ότι εκτός απ'την θανατική καταδίκη τόσων ανυποψίαστων κι ανυπεράσπιστων αθώων ψυχών (με τραγικό μάλιστα τρόπο),

Και εγώ σφάζω μόνο για προσωπική κατανάλωση αλλά, μάρτυράς μου το απέραντο και αχανές σύμπαν, δεν υπάρχει μια φορά που να μην στεναχωριέμαι.
Υπάρχουν τρόποι και τρόποι, λόγος και λόγος, προσέγγιση και προσέγγιση.
Το βίντεο δυκνείει μονάχα βαρβαρισμό και θολερό ψυχισμό για το κέρδος και μονάχα για το κέρδος. Και πεποίθησή μου είναι ότι μονάχα ανδράποδα μπορούν να λαμβάνουν μέρος σε τέτοιες κτηνωδίες...

Red Rider
04/09/2009, 14:19
Τι σας ενοχλησε περισσοτερο?
Η δολοφονια των πτηνων,η η μαζικη δολοφονια των πτηνων?
Εμενα προσωπικα με ενοχλησε η αθλια υγιεινη του χωρου...

Ας γινουμε ρεαλιστες.
Δεν ειδα κανενας να κατακρινει εναν κυνηγο,ο οποιος δολοφονει,η τραυματιζει σοβαρα ενα οποιοδηποτε πτηνο-ζωο,και αφηνει τον σκυλο να το αποτελειωσει..
Αντιθετα το αποκαλουμε χομπι η και σπορ!
Αλλωστε ποιος απο εμας δεν τρωει κοτοπουλακι εε?:look:

Red Rider
04/09/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Και εγώ σφάζω μόνο για προσωπική κατανάλωση

Το ιδιο πραγμα ειναι..
Αμα λερωσεις τα χερια σου με αιμα..

Λεωνίδας
04/09/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Αλλωστε ποιος απο εμας δεν τρωει κοτοπουλακι εε?:look: εγώ

Εχετλαίος
04/09/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Το ιδιο πραγμα ειναι..
Αμα λερωσεις τα χερια σου με αιμα..

Δε θα με βρεις να διαφωνώ. Συνειδητοποιημένη (μη εξωραισμένη) επιλογή η κρεατοφαγία (και όλων όσων συνεπάγεται).

chris_honda
04/09/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Δεν μας αξίζει πλέον αυτή η γή, σχεδόν την φάγαμε και σε λίγο θα φαγωθούμε και μεταξύ μας
και θα ησυχάσουμε....

:mad:


Έχουμε ήδη αρχίσει να το κάνουμε..

πάνε οι εποχές που ο ένας νοιάζοταν για τον άλλο....κτλ....κτλ...κτλ...

Red Rider
04/09/2009, 14:29
Ουτε εγω,ρητορικο ηταν:beer:

Red Rider
04/09/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δε θα με βρεις να διαφωνώ. Συνειδητοποιημένη (μη εξωραισμένη) επιλογή η κρεατοφαγία (και όλων όσων συνεπάγεται).

Ενστικτο επιβιωσης θα το ελεγα,σε πιο light μορφη.

Εχετλαίος
04/09/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
πάνε οι εποχές που ο ένας νοιάζοταν για τον άλλο....κτλ....κτλ...κτλ...

Δε νομίζω να υπήρξαν ποτέ τέτοιες εποχές φίλε μου...
Ο ανθρώπινος ψυχισμός/γονιδίωμα/κακομοιριά εξαντλείται και τώρα και στο παρελθόν και στο μέλλον στο "ο θάνατός σου η ζωή μου". Κακώς; Αδιαμφισβήτητα!
Όπως προανέφερε ένα κοπέλι, η μόνη λύση για τον παντέρμο τον πλανήτη είναι να εξαφανιστούμε από πάνω του να ηρεμήσει...
Δεν υπάρχει πλέον ίαση για το κουφάρι ετούτο...

Εχετλαίος
04/09/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Ενστικτο επιβιωσης θα το ελεγα,σε πιο light μορφη.

Μα σε πάρα πολύ light! Mια χαρά θα τη βγάζαμε με φρουτάκια και λαχανικά. Απλά δε μας το δίδαξαν στη γεννιά μας. Λες και ο κόσμος έβρισκε στην κατοχή κρέας κάθε μέρα να φάγει...ε, δεν αποθάνανε και όλοι τους τοτεσές από την μη κρεατοφαγία!

devil's animal
04/09/2009, 14:59
ειναι αποκρουστικο πραγματικα..
:sad:

Red Rider
04/09/2009, 15:03
Και η λιωμενη σαρκα ειναι αποκρουστικη(κιμας):)

THEOD
04/09/2009, 15:24
Εμένα πάλι γιατί με εκνευρίζει που όταν δημοσιεύονται ανάλογα βιντεάκια οι περισσότεροι "πέφτουν από τα σύννεφα " ????

danaos75
04/09/2009, 15:37
THEOD,
κανεις δεν πεφτει απο τα συννεφα, αλλα δεν γίνεται
να μην σχολιασεις αρνητικά κάτι που σου προκαλει αηδία,
απλα και μόνο επειδη ήδη ξερεις οτι συμβαινει.

Θα προτιμουσα να ετρωγα σπανιοτερα κρέας, ή να ήταν
ακριβότερο, αλλα οι συνθηκες διαβιωσης των ζωων
να ηταν καλύτερες.

Και κάτι για αιμα που διαβασα, για εμενα και η χλωροφυλλη των
φυτων την ιδια αξια έχει οταν χυνεται ασκοπα.

mikios400
04/09/2009, 16:33
Ας μην τα ωραιοποιούμε τα πράγματα... θεωρώ ότι είναι ουτοπικό να λέμε ότι δεν πρέπει να τρώμε κρέας για τούτο και για κείνο... πάντα θα τρώμε και θα πρέπει να τρώμε κρέας...
Τώρα για τον τρόπο σφαγής, ναι, και εγώ φρικιάζω με μερικά από αυτά που είδα, και οι συνθήκες είνια άθλιες, αλλά έχω δουλέψει και σε φάρμα που δεν είχε καμία σχέση με αυτά που είδα εκεί (πολύ πιο όμορφα με καλύτερες συνθήκες για τα ζωα).
Αναλογιστείτε όμως 2 πράγματα... στο φυσικό τους περιβάλλον ελάχιστα ζώα πεθαίνουν από φυσικά αίτια... τα περισσότερα κατασπαράζονται ενω πολλές φορές τρώγονται όσο είναι ακόμα ζοντανά! Δείτε απλά κανα ντοκιμαντέρ για λιοντάρια, λύκους κλπ... φυσικά και δεν πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο εφόσον υπάρχουν εναλλακτικές, μην με παρεξηγήσετε. Από την άλλη, όσον αφορά το "πως μπορούν και τα κάνουν αυτά άνθρωποι" ... πολύ απλά, οι άνθρωποι δεν πάνε από το κακό στο χειρότερο, ίσα ίσα που γίνονται όλο και καλύτεροι,... δεν είναι πολλά χρόνια πριν που σφάζονταν μεταξύ τους (και ακόμα σε πολλά μέρη της Αφρικής πχ) ή που έπαιρναν σκλάβουνς και τους φέρονταν βάναυσα... ε λοιπόν, αφου τα κάναμε (οι άνθρωποι) αυτά σε άλλοους ανθρώπους, όχι δεν μου κάνει εντύπωση που το κάνουν αυτό και σε "σφαχτά" ...

σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τέτοιες πράξεις...

THEOD
04/09/2009, 16:45
Παιδιά κόψτε την πλάκα....Με λιανική 3 ευρώ το κιλό είναι αστείο να συζητάμε για "ευγενικούς" τρόπους διαβίωσης-σφαγής....
'Οποιος αντέχει και δέχεται να ανέβει το κόστος διατροφής του 4 και 5 φορές πάνω (και δεν μιλάω μόνο για τα κοτόπουλα - μιλάω για όλο τον κύκλο διατροφής μιας και τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν σε όλη την βιομηχανία τροφίμων) προκειμένου το όλο σύστημα να δουλέψει με "αξιοπρεπείς" αξίες, να βγεί να το δηλώσει... Αλλιώς δεν έχει νόημα η κουβέντα....

carjunkie
04/09/2009, 16:52
Εμένα με σοκάρει η βιομηχανοποίηση της όλης διαδικασίας. Κατα τα άλλα είμαστε στην κορυφή της διατροφικής πυραμίδας σε σύγκριση με το κοτοπουλάκι κλπ και τρώμε κρέας. Άλλο όμως είναι να τα εκτρέφεις με συνθήκες αποδεκτές ακόμα και για ζώο και άλλο σε συνθήκες όπως αυτές που είδαμε. Και άλλο είναι τα πηγαίνεις σε σφαγείο οργανωμένο και καθαρό με συγκεκριμένα πρότυπα και άλλο να τα υποβάλεις σε βασανισμό απλά για να γλιτώσεις εργατικά χέρια. Προφανώς περνάνε από κάποια διαλογή ή επεξεργασία στο βιντεάκι. Αλλά η εικόνα του να μπαίνει ένα ζωάκι ζωντανό-τι ζωντανό, νεογέννητο!!! σε μια τέτοια μηχανή είναι καθαρό βασανιστήριο.

Δηλαδή, τα κοτόπουλα που είναι ας πούμε "ελευθέρας βοσκής" και τα έχουν σε μια τεράστια έκταση περιφραγμένη και ύστερα από x χρονικό διάστημα το σφάζεις μπαμ και κάτω είναι αποδεκτό από εμένα. Τα άλλα προσβάλουν την αισθητική μου και μου αποδεικνύουν ακόμα μία φορά ότι σε μια κοινωνία του κέρδους όλα είναι αναλώσιμα. Δεν είναι μόνο το κοτοπουλάκι που δείχνει να μην έχει και τόση σημασία η ζωή του, συμβαίνει και με τους ανθρώπους...Δεν μπορώ να πιστέψω ότι χωρίς αυτές τις εντατικοποιημένες συνθήκες παραγωγής θα πεινούσε η ανθρωπότητα. Πιστεύω ότι είναι πιο πολύ για το κέρδος-δηλαδή δεν δικαιολογείται με τίποτα.

carjunkie
04/09/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Παιδιά κόψτε την πλάκα....Με λιανική 3 ευρώ το κιλό είναι αστείο να συζητάμε για "ευγενικούς" τρόπους διαβίωσης-σφαγής....
'Οποιος αντέχει και δέχεται να ανέβει το κόστος διατροφής του 4 και 5 φορές πάνω (και δεν μιλάω μόνο για τα κοτόπουλα - μιλάω για όλο τον κύκλο διατροφής μιας και τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν σε όλη την βιομηχανία τροφίμων) προκειμένου το όλο σύστημα να δουλέψει με "αξιοπρεπείς" αξίες, να βγεί να το δηλώσει... Αλλιώς δεν έχει νόημα η κουβέντα....

Ναι, όταν ο επιχειρηματίας θέλει να εξασφαλίσει 300000 ευρώ εισόδημα από τη βιομηχανία του δεν γίνεται αυτό που λες. Όμως όλοι ξέρουμε ότι θα μπορούσε να ζήσει και με 80000ευρώ το χρόνο χωρίς να σημαίνει ότι θα πεινάσει-δεν είναι και λίγα-και να το δει αλλιώς το πράγμα. Πάλι περισσότερα από το μέσο Έλληνα θα βγάζει. Θα ανεβάσει ίσως και λίγο παραπάνω την τιμή σου λέω εγώ. Απλά δεν θέλουν καν να το προσπαθήσουν, γιατί δεν υπάρχει συναίσθημα. Business is business, που λένε, και όλα βασίζονται και στην άγνοια του κόσμου. Γιατί δεν πιστεύεις ότι κάποιοι άνθρωποι σοκάρονται; Έχω ακούσει πολλές φορές παιδιά που μεγάλωσαν στην Αθήνα και σε μεγάλη ηλικία είδαν απλά ένα προβατάκι σε εκδρομή κλπ. ή τελοσπάντων βλέπουν σπάνια. Και δε βρίσκω το κίνητρο να πάει κάποιος σε μια βιομηχανία κρεάτων απλά για να δει...

Επίσης, έτσι ίσως λέγανε στο παρελθόν και για τα αγροτικά προϊόντα με τα φυτοφάρμακα, αλλά μόλις έγιναν μόδα τα βιολογικά προϊόντα πολλοί έσπευσαν να τα παράξουν και δε βγήκαν χαμένοι. Άρα γιατί όχι και με το κρέας. Άλλωστε, άλλη νοστιμιά έχει το αρνί από τη στάνη του βοσκού στο χωριό που τρώει χορταράκι και άλλη αυτό του χασάπη στην κρεαταγορά που έχει φάει ζωοτροφή με το τσουβάλι.

Λεωνίδας
04/09/2009, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
πάντα θα τρώμε και θα πρέπει να τρώμε κρέας... :nono:

joe_black
05/09/2009, 11:59
Εντάξει δεν ζούμε σε ουτοποιία, το γνωρίζω αυτό.

Έχω δει ντοκιμαντέρ με θανατώσεις άλλων βρώσιμων θηλαστικών,
έχω τύχει στο χωριό σε θανάτωση ζώων, αρνιών, γουρουνιών, κοτόπουλων,
αλλά τέτοια κατάντια δεν πίστευα πως υπάρχει.

Καθημερινά βλέπουμε ή ακούμε για κακοποιήσεις οικόσιτων ζώων,
βρίζουμε, στεναχωριόμαστε, αλλά γνωρίζουμε πως είναι η μειονότητα μας.

Εδώ μιλάμε για κανονική βιομηχανική παραγωγή, με άδειες ; , με εργαζόμενους κοκ.

Και εικόνες όπως η διαλογή των ζωντανών, που τα πιάνει από το ποδαράκι,
τα στιφογυρνάει!!! και τα πετάει σε κάτι σωληνωτά στόμια,
ή, η πριν την θανάτωση αποστολή τους στο μηχάνημα του κιμά!!!
τα θεωρώ πραγματικά τραγικά και ακατανόητα.

Μακάρι και αυτό που είδαμε να είναι η μειονότητα στην χώρα που συμβαίνει ( δεν ξέρω που )
και ελπίζω να λάβει σύντομα ένα τέλος. ( έχει φτάσει 1.000.000 επισκέπτες στο youtube, μέσα
σε αυτούς θέλω να πιστεύω και φιλοζωϊκές μη κυβερνητικές οργανώσεις, επίσημο κράτος κοκ. )



Αλήθεια κατάλαβε κανένας γιατί τα πολτοποιούν;

Υποψιάζομαι για γατοτροφές, σκυλοτροφές.

NikosKK
05/09/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
Από την άλλη, όσον αφορά το "πως μπορούν και τα κάνουν αυτά άνθρωποι" ... πολύ απλά, οι άνθρωποι δεν πάνε από το κακό στο χειρότερο, ίσα ίσα που γίνονται όλο και καλύτεροι,... δεν είναι πολλά χρόνια πριν που σφάζονταν μεταξύ τους (και ακόμα σε πολλά μέρη της Αφρικής πχ) ή που έπαιρναν σκλάβουνς και τους φέρονταν βάναυσα... ε λοιπόν, αφου τα κάναμε (οι άνθρωποι) αυτά σε άλλοους ανθρώπους, όχι δεν μου κάνει εντύπωση που το κάνουν αυτό και σε "σφαχτά" ...

σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τέτοιες πράξεις...


Και τι σε κάνει να πιστεύεις πως και τώρα δεν είμαστε όλοι ένα είδος μοντέρνων σκλάβων?
Modern age slavery.

TheFace
05/09/2009, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Και τι σε κάνει να πιστεύεις πως και τώρα δεν είμαστε όλοι ένα είδος μοντέρνων σκλάβων?
Modern age slavery.

+900:beer:

Υπερκαταναλωτισμος και γενικοτερα οικονομικη σκλαβια... η χειροτερη μορφη σκλαβιας που γνωρισε η ανθροπωτητα ever!!!
... κι αυτο γιατι σου δημιουργει την ψευδαισθηση οτι εισαι ελευθερος... :sick:

effieee
05/09/2009, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Δεν μας αξίζει πλέον αυτή η γή, σχεδόν την φάγαμε και σε λίγο θα φαγωθούμε και μεταξύ μας
και θα ησυχάσουμε....

:mad:

+10000

Dennis-
05/09/2009, 20:22
Αλήθεια κατάλαβε κανένας γιατί τα πολτοποιούν; Υποψιάζομαι για γατοτροφές, σκυλοτροφές.

μακαρι.. γιατι εγω οταν το ειδα μου ηρθε στο μυαλο η τελευταια καντινα που πηγα :uplate: :uplate:

Banana hammock
05/09/2009, 20:31
Κι εγω που νομιζα πως τα κοτοπουλα που τρωμε, τα θανατωνουν πετωντας τους γινομενα συκα.. :rolleyes:

menelaos46
05/09/2009, 21:18
Πω πω αυτη η υποκρισια με εκνευριζει, τωρα λεμε αχ τα καιμενα τα κοτοπουλα τι κριμα και τι κριμα και τις πιτες με γυρο κοτοπουλο τις χτυπαμε δυο δυο.....

Dennis-
05/09/2009, 21:31
φιλε menelaos46 αλλο το ενα αλλο το αλλο. οι περισσότεροι εδώ λενε για τον τροπο τον οποιο γινετε ολο αυτο κανε εναν κοπο να το διαβασεις απο την αρχη :wave2: To οτι τα τρωμε τα τρωμε αλλα δεν πιστευω να σου αρεσε η ολη διαδικασια :(

CIRUS
05/09/2009, 21:41
μεγάλη συζήτηση, εγώ πιστεύω πως μια χαρά κάνουμε και θανατώνουμε ζώα που μεγαλώνονται σε φάρμες και το ότι τρώω κρέας δεν με ενοχλεί καθόλου. Βέβαια το καλύτερο είναι τα ζώα που θανατώνονται να θανατώνονται χωρίς να βασανίζονται και δυστηχώς έχω δει πολύ χειρότερα βίντεο από αυτό.

εμένα με ενοχλεί και με εξοργίζει να γδέρνονται τα ζώα ζωντανά ή να θανατόνται ζώα που είναι υπο εξαφάνιση όπως δελφίνια, φάλαινες κτλ με μαρτυρικό θάνατο για χάρη του κέρδους συμβάλοντας έτσι στην εξαφάνιση τους από αυτή τη γη που βρίσκονται εκατοντάδες χρόνια πριν από εμας.

Το να σφάζονται οικόσιτα ζώα που μεγαλώνονται από τον άνθρωπο για ακριβώς αυτό το σκοπό όχι δεν με ενοχλεί καθόλου και θα ήμουν ψεύτης να το έλεγα τη στιγμή που καταναλώνω πολύ κρέας για να τραφώ.

Από ένα ον σαν τον άνθρωπο που καταστρέφει τα πάντα γύρω του στο όνομα του κέρδους, μέχρι και σφάζει ομοίους του για αυτό περιμένετε κάτι διαφορετικό?

Υπάρχουν πολλά σφαγεία που λειτουργούν με σωστό τρόπο όπως σε μερικά η θανατωση των αγελάδων γίνεται μέσα σε μερικά msec χωρίς το ζώο να βασανίζεται και άλλες που συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

ο άνθρωπος για μένα είναι παμφάγος και όχι χορτοφάγος γι΄αυτό δεν κατακρίνω την κατανάλωση κρέατος είναι πολύ λογικό, αλλά καλό θα είναι οι καραγκιώζηδες που ταλαιπωρούν τα ζώα στο θάνατο τους να ελένχονται και όχι να αφήνονται να πράτουν ό,τι γουστάρουν και δυστηχώς αυτό δεν συμβαίνει:mad:

ggs
05/09/2009, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
μεγάλη συζήτηση, εγώ πιστεύω πως μια χαρά κάνουμε και θανατώνουμε ζώα που μεγαλώνονται σε φάρμες και το ότι τρώω κρέας δεν με ενοχλεί καθόλου. Βέβαια το καλύτερο είναι τα ζώα που θανατώνονται να θανατώνονται χωρίς να βασανίζονται και δυστηχώς έχω δει πολύ χειρότερα βίντεο από αυτό.

εμένα με ενοχλεί και με εξοργίζει να γδέρνονται τα ζώα ζωντανά ή να θανατόνται ζώα που είναι υπο εξαφάνιση όπως δελφίνια, φάλαινες κτλ με μαρτυρικό θάνατο για χάρη του κέρδους συμβάλοντας έτσι στην εξαφάνιση τους από αυτή τη γη που βρίσκονται εκατοντάδες χρόνια πριν από εμας.

Το να σφάζονται οικόσιτα ζώα που μεγαλώνονται από τον άνθρωπο για ακριβώς αυτό το σκοπό όχι δεν με ενοχλεί καθόλου και θα ήμουν ψεύτης να το έλεγα τη στιγμή που καταναλώνω πολύ κρέας για να τραφώ.

Από ένα ον σαν τον άνθρωπο που καταστρέφει τα πάντα γύρω του στο όνομα του κέρδους, μέχρι και σφάζει ομοίους του για αυτό περιμένετε κάτι διαφορετικό?

Υπάρχουν πολλά σφαγεία που λειτουργούν με σωστό τρόπο όπως σε μερικά η θανατωση των αγελάδων γίνεται μέσα σε μερικά msec χωρίς το ζώο να βασανίζεται και άλλες που συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

ο άνθρωπος για μένα είναι παμφάγος και όχι χορτοφάγος γι΄αυτό δεν κατακρίνω την κατανάλωση κρέατος είναι πολύ λογικό, αλλά καλό θα είναι οι καραγκιώζηδες που ταλαιπωρούν τα ζώα στο θάνατο τους να ελένχονται και όχι να αφήνονται να πράτουν ό,τι γουστάρουν και δυστηχώς αυτό δεν συμβαίνει:mad:


+ 1000

:wave2:

Banana hammock
05/09/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
φιλε menelaos46 αλλο το ενα αλλο το αλλο. οι περισσότεροι εδώ λενε για τον τροπο τον οποιο γινετε ολο αυτο κανε εναν κοπο να το διαβασεις απο την αρχη :wave2: To οτι τα τρωμε τα τρωμε αλλα δεν πιστευω να σου αρεσε η ολη διαδικασια :(

Εσυ δηλαδη οταν ετρωγες τα πιτογυρα, νομιζες πως τα κοτοπουλα, τα εσφαζαν αφου τα εκαναν αναισθητικη ενεση; Και τι σκοπευεις να κανεις, τωρα που εμαθες; Θα ξαναφας κοτοπουλο; Αν ναι, τοτε τι ειδους ευαισθησια ειναι αυτη, που εξαντλειται στα "πα πα πα" και "πω πω πω" μεσα σε ενα fλorum για μοτοσυκλετες; Γι' αυτο μιλα πολυ σωστα για υποκρισια!

Dennis-
06/09/2009, 00:15
Εσυ δηλαδη οταν ετρωγες τα πιτογυρα, νομιζες πως τα κοτοπουλα, τα εσφαζαν αφου τα εκαναν αναισθητικη ενεση; Και τι σκοπευεις να κανεις, τωρα που εμαθες; Θα ξαναφας κοτοπουλο; Αν ναι, τοτε τι ειδους ευαισθησια ειναι αυτη, που εξαντλειται στα "πα πα πα" και "πω πω πω" μεσα σε ενα fλorum για μοτοσυκλετες; Γι' αυτο μιλα πολυ σωστα για υποκρισια!


Παντα ετρωγα και θα συνεχισω. Γιατι ειναι συμαντικο για τον οργανισμο μας να τρωμε ολες τις τροφες :) τωρα δεν εχω καταλαβει τι σε πειραξε το εγινε τετοιο post σε forum για μοτοσυκλετες η οτι οποιος και να δει κατι τετοιο φυσικα και θα δειξει ευαισθησια.. πρεπει να το παραδεχτεις οτι ειναι τραγικα και απάνθρωπα ολα αυτα. Μιλας για υποκρισια ενω κανενας απο εμας δεν μπορει να κανει κατι για αυτο , σιγουρα πισω απο τετοιες επιχειρήσεις πεζουν πολλα φραγκα και καλύπτονται ολα αυτα.Υπαρχουν παντου χιλιαδες ζωα που ειναι υπο προστασια και θελουν βοηθεια αλλες τοσες ομαδες που κανουν εθελοντισμό 10 μερες να ψαχνουμε θα βρουμε χιλιαδες.. το θεμα ειναι οτι ολα θυσιάστηκαν στον βωμό του χρηματος και του κερδους και αυτα υποφερουν χωρις να μπορουν να κανουν κατι.. όποιος μπορει και βοηθάει το κανει , εγω προσωπικά δεν εχω ουτε τα λεφτα ουτε τον χρονο να παω στιν κινα να κανω εθελοντισμό στα panda ενα μηνα , αυτο δεν σημαίνει οτι δεν στεναχωριέμαι βλεποντας τετοιες εικονες σε αθωα ζωα. :( αυτα απο μενα , φιλικα παντα :( :D :D :beer:





ΥΓ. τωρα που ειπες πιτογυρο η αριστοτελους κοντα ειναι... :D :D

gcrook
06/09/2009, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από joe_black




Εντάξει δεν ζούμε σε ουτοποιία, το γνωρίζω αυτό.




Παλι καλα που δεν ζουμε ουτε σε αρτοποιεια...:lol: :lol: :lol:

menelaos46
06/09/2009, 10:41
Μιλας για υποκρισια ενω κανενας απο εμας δεν μπορει να κανει κατι για αυτο

Ααααχχ αυτο μας εχει φαει....
Παντως καπου που εγινε αναφορα στους σκλαβους... οι σκλαβοι στην αρχαια αθηνα περνουσαν πολυ καλυτερα απο εμας σημερα.

Banana hammock
06/09/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
Παντα ετρωγα και θα συνεχισω. Γιατι ειναι συμαντικο για τον οργανισμο μας να τρωμε ολες τις τροφες :) τωρα δεν εχω καταλαβει τι σε πειραξε το εγινε τετοιο post σε forum για μοτοσυκλετες η οτι οποιος και να δει κατι τετοιο φυσικα και θα δειξει ευαισθησια.. πρεπει να το παραδεχτεις οτι ειναι τραγικα και απάνθρωπα ολα αυτα. Μιλας για υποκρισια ενω κανενας απο εμας δεν μπορει να κανει κατι για αυτο , σιγουρα πισω απο τετοιες επιχειρήσεις πεζουν πολλα φραγκα και καλύπτονται ολα αυτα.Υπαρχουν παντου χιλιαδες ζωα που ειναι υπο προστασια και θελουν βοηθεια αλλες τοσες ομαδες που κανουν εθελοντισμό 10 μερες να ψαχνουμε θα βρουμε χιλιαδες.. το θεμα ειναι οτι ολα θυσιάστηκαν στον βωμό του χρηματος και του κερδους και αυτα υποφερουν χωρις να μπορουν να κανουν κατι.. όποιος μπορει και βοηθάει το κανει , εγω προσωπικά δεν εχω ουτε τα λεφτα ουτε τον χρονο να παω στιν κινα να κανω εθελοντισμό στα panda ενα μηνα , αυτο δεν σημαίνει οτι δεν στεναχωριέμαι βλεποντας τετοιες εικονες σε αθωα ζωα. :( αυτα απο μενα , φιλικα παντα :( :D :D :beer:





ΥΓ. τωρα που ειπες πιτογυρο η αριστοτελους κοντα ειναι... :D :D

Μπορεις να κανεις κατι. Να μην ξαναφας κρεας ή στην καλυτερη περιπτωση κοτοπουλο! Αλλιως ειναι υποκρισια το να βλεπεις τι γινεται και να συνεχιζεις να εισαι μερος της αιτιας για την οποια γινεται! Η γιαγια μου ειχε σπιτικα κοτοπουλα και σε πληροφορω πως το θεαμα οταν εσφαζε ενα απο αυτα, ηταν πολυ χειροτερο! Ξερεις πως τα σφαζουν; Τους κοβουν το κεφαλι με το μπαλτα και το κοτοπουλο συνεχιζει να περπαταει ακεφαλο και να κακαριζει! Να πηγαινει οπου να' ναι πανικοβλητο και να ριχνεται στους τοιχους, μεχρι να ψοφησει μερικα λεπτα αργοτερα! Επαθες πολιτισμικο σοκ; Σε λιγο καιρο οσοι ζειτε στην Αθηνα και σε αλλα αστικα κεντρα, μακρια απ' τα χωρια, μου φαινεται πως θ' αρχισετε να διαδηλωνετε παρεα με τη Μπριζιτ Μπαρντω, με τα δερματινα σας, τρωγοντας kfc για τα δικαιωματα των οικοσιτων ζωων.

TheFace
06/09/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Μπορεις να κανεις κατι. Να μην ξαναφας κρεας ή στην καλυτερη περιπτωση κοτοπουλο! Αλλιως ειναι υποκρισια το να βλεπεις τι γινεται και να συνεχιζεις να εισαι μερος της αιτιας για την οποια γινεται! Η γιαγια μου ειχε σπιτικα κοτοπουλα και σε πληροφορω πως το θεαμα οταν εσφαζε ενα απο αυτα, ηταν πολυ χειροτερο! Ξερεις πως τα σφαζουν; Τους κοβουν το κεφαλι με το μπαλτα και το κοτοπουλο συνεχιζει να περπαταει ακεφαλο και να κακαριζει! Να πηγαινει οπου να' ναι πανικοβλητο και να ριχνεται στους τοιχους, μεχρι να ψοφησει μερικα λεπτα αργοτερα! Επαθες πολιτισμικο σοκ; Σε λιγο καιρο οσοι ζειτε στην Αθηνα και σε αλλα αστικα κεντρα, μακρια απ' τα χωρια, μου φαινεται πως θ' αρχισετε να διαδηλωνετε παρεα με τη Μπριζιτ Μπαρντω, με τα δερματινα σας, τρωγοντας kfc για τα δικαιωματα των οικοσιτων ζωων.

Τι λες ρε φιλε... δηλαδη, θα κοψουμε την πρωτογεννη πρωτεϊνη που ειναι απαραιτητη για τον οργανισμο μας, επειδη καποιοι στο βωμο του (υπερ)κερδους, φερονται στα ζωα με αυτον τον τροπο?:nono:

Μηπως αντι για τα κοτοπουλα, θα ηταν καλυτερα να κοβαμε αυτους που συμπεριφερονται ετσι στα κοτοπουλα?

Βεβαια αυτο προϋποθετει αυστηρους ελεγχους και συγκρουση με μεγαλα συμφεροντα και ποιος θα το κανει αυτο? Το κρατος οπερετα, ή μηπως οι μπατσοι που κανονικα θα επρεπε να εφαρμοζουν τον νομο χωρις διακρισεις?
Αστους αυτους... αυτοι ειναι επιφωρτισμενοι με το πως θα υπηρετουν και θα γλειφουν καλυτερα τους εκαστοτε πολιτικους προϊσταμενους και γι' αυτους ο "αυστηρος" ελεγχος φτανει μεχρι το κρανος και τη ζωνη και στο να πιασουν κανα τελειωμενο πρεζακια που εκει θα βρουν να εφαρμοσουν βεβαια το Νομο (μη χεσω!)
Για μεγαλεμπορους και κοτερα στη μυκονο τιγκα στην κοκα, ουτε κουβεντα βεβαια γιατι κανει τζιζ... :yuck:

Dennis-
06/09/2009, 13:28
Μπορεις να κανεις κατι. Να μην ξαναφας κρεας ή στην καλυτερη περιπτωση κοτοπουλο! Αλλιως ειναι υποκρισια το να βλεπεις τι γινεται και να συνεχιζεις να εισαι μερος της αιτιας για την οποια γινεται! Η γιαγια μου ειχε σπιτικα κοτοπουλα και σε πληροφορω πως το θεαμα οταν εσφαζε ενα απο αυτα, ηταν πολυ χειροτερο! Ξερεις πως τα σφαζουν; Τους κοβουν το κεφαλι με το μπαλτα και το κοτοπουλο συνεχιζει να περπαταει ακεφαλο και να κακαριζει! Να πηγαινει οπου να' ναι πανικοβλητο και να ριχνεται στους τοιχους, μεχρι να ψοφησει μερικα λεπτα αργοτερα! Επαθες πολιτισμικο σοκ; Σε λιγο καιρο οσοι ζειτε στην Αθηνα και σε αλλα αστικα κεντρα, μακρια απ' τα χωρια, μου φαινεται πως θ' αρχισετε να διαδηλωνετε παρεα με τη Μπριζιτ Μπαρντω, με τα δερματινα σας, τρωγοντας kfc για τα δικαιωματα των οικοσιτων ζωων.



Καταρχην αρχηγε ξερω τι γινετε στα χωρια εχω και εγω ενα και πηγαίνω συχνά. Τωρα με το να μας λες φλοραντζες επειδή δείξαμε ευαισθησία στα 2 video (κανε ενα κοπο και δες και το αλλο που εχει post). ειναι λιγο ακυρο. τεσπα δεν καταλαβες μαλλον τον γενικο συλλογισμο εδω που εχει να κανει με την αντιμετώπισή τον ζώον. εγω προσωπικά ειμαι κατα του τροπου που γινετε και οχι γιατι γινετε. μαζική σφαγη θα γινει γιατι και η καταναλωση ειναι τεραστια απο εμας, απλα να γινοτανε και λιγο πιο ανθρώπινα :wave2:

Banana hammock
06/09/2009, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Τι λες ρε φιλε... δηλαδη, θα κοψουμε την πρωτογεννη πρωτεϊνη που ειναι απαραιτητη για τον οργανισμο μας, επειδη καποιοι στο βωμο του (υπερ)κερδους, φερονται στα ζωα με αυτον τον τροπο?:nono:

Μηπως αντι για τα κοτοπουλα, θα ηταν καλυτερα να κοβαμε αυτους που συμπεριφερονται ετσι στα κοτοπουλα?

Βεβαια αυτο προϋποθετει αυστηρους ελεγχους και συγκρουση με μεγαλα συμφεροντα και ποιος θα το κανει αυτο? Το κρατος οπερετα, ή μηπως οι μπατσοι που κανονικα θα επρεπε να εφαρμοζουν τον νομο χωρις διακρισεις?
Αστους αυτους... αυτοι ειναι επιφωρτισμενοι με το πως θα υπηρετουν και θα γλειφουν καλυτερα τους εκαστοτε πολιτικους προϊσταμενους και γι' αυτους ο "αυστηρος" ελεγχος φτανει μεχρι το κρανος και τη ζωνη και στο να πιασουν κανα τελειωμενο πρεζακια που εκει θα βρουν να εφαρμοσουν βεβαια το Νομο (μη χεσω!)
Για μεγαλεμπορους και κοτερα στη μυκονο τιγκα στην κοκα, ουτε κουβεντα βεβαια γιατι κανει τζιζ... :yuck:


Σε σενα δεν ειπα να κοψεις ουτε την πρωτογενη ουτε τη δευτερογενη πρωτεινη! Στο βωμο του υπερκερδους (μου αρεσει η πρωτοτυπια στην εκφραση) αποτελεις ενα καλολαδωμενο γραναζι. Απο τη στιγμη που δεν προτιθεσαι να κανεις τιποτα περισσοτερο απο αυτη τη συζητηση, δεν πειθεις κανεναν με λυπημενα emoticon και επιφωνηματα εκπληξης και συμπαθειας προς τα βασανισμενα κοτοπουλα.
Αν δε θελεις να συμπεριφερονται ετσι στα κοτοπουλα, με το να βγαινεις και να κατηγορεις τους αστυνομικους και τους εφοπλιστες στη μυκονο, δεν το πετυχαινεις και δε βλεπω και τι σχεση εχουν ολοι αυτοι, αλλα τελος παντων. Αυτοι ειναι οι μπαλαντερ υπευθυνοι για ολα. :rolleyes:
Αν θελεις ανθρωπινες συνθηκες διαβιωσης και θανατωσης στα κοτοπουλα, τοτε η συμβουλη μου ειναι να παρεις τις κοτουλες σου στην αυλη σου και να τις δινεις μια μπουκια ψωμι ποτισμενη καλα με ουζο, πριν τις κοψεις το κεφαλι. Δισφορετικα δες την εγκυκλοπαιδικη αποψη των video και σταματησε να αντιφασκεις με λογια και πραξεις.

joe_black
06/09/2009, 20:57
Ας μην υποτιμάμε την δύναμη της ενημέρωσης.

Το ότι εμείς απέχουμε έναν ωκεανό από το μέρος που διαδραματίζεται
αυτό το γεγονός, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν εκεί συνάνθρωποί μας
που μπορούν να παίξουν κάποιο ρόλο σε ότι συμβαίνει.

Το βίντεο αυτό μπήκε στις 29 Αυγούστου 2009 και σε 9 μέρες έχει
κάνει 1.300.000 επισκέψεις και θα κάνει εκατομμύρια ακόμη.

Η αμαύρωση και μόνο του εταιρικού προφίλ της εν λόγω εταιρίας
είναι πιστεύω ένα βήμα, ελπίζω και σε υπόλοιπα.


Εμείς αυτό που μπορούμε να κάνουμε ως προς το συγκεκριμένο γεγονός
είναι να ενημερωθούμε και να εκφράσουμε τα συναισθήματά μας.

TheFace
06/09/2009, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Σε σενα δεν ειπα να κοψεις ουτε την πρωτογενη ουτε τη δευτερογενη πρωτεινη! Στο βωμο του υπερκερδους (μου αρεσει η πρωτοτυπια στην εκφραση) αποτελεις ενα καλολαδωμενο γραναζι. Απο τη στιγμη που δεν προτιθεσαι να κανεις τιποτα περισσοτερο απο αυτη τη συζητηση, δεν πειθεις κανεναν με λυπημενα emoticon και επιφωνηματα εκπληξης και συμπαθειας προς τα βασανισμενα κοτοπουλα.
Αν δε θελεις να συμπεριφερονται ετσι στα κοτοπουλα, με το να βγαινεις και να κατηγορεις τους αστυνομικους και τους εφοπλιστες στη μυκονο, δεν το πετυχαινεις και δε βλεπω και τι σχεση εχουν ολοι αυτοι, αλλα τελος παντων. Αυτοι ειναι οι μπαλαντερ υπευθυνοι για ολα. :rolleyes:
Αν θελεις ανθρωπινες συνθηκες διαβιωσης και θανατωσης στα κοτοπουλα, τοτε η συμβουλη μου ειναι να παρεις τις κοτουλες σου στην αυλη σου και να τις δινεις μια μπουκια ψωμι ποτισμενη καλα με ουζο, πριν τις κοψεις το κεφαλι. Δισφορετικα δες την εγκυκλοπαιδικη αποψη των video και σταματησε να αντιφασκεις με λογια και πραξεις.

Καλα, εσυ δεν ειπες πιο πανω να κοψουμε το κοτοπουλο?

Και αν δεν φταιει το κρατος και οι μηχανισμοι του (μπατσοι) για ελειπη νομοθεσια και ελεγχο, ποιος φταει ρε φιλε? Εγω που τρωω κοτοπουλο?

Ετσι οπως το πας, θα μας πεις στο τελος οτι και για το αθλιο και απαρχαιομενο συστημα της ευδαπ, φταιμε εμεις που πινουμε νερο!

Αν και πολυ θα το ηθελα, δεν εχω αυλη (αν ειχα θα το ειχα κανει!)... θα κρατησω ομως την πολιτιμη συμβουλη σου (ψωμι με ουζο) για οταν θα αποκτησω αυλη και κοτες! :wave2:

ΥΓ. Μπορει να ειμαι γραναζι, αλλα οχι καλολαδωμενο!

zephyr1
06/09/2009, 22:41
:a014: <---πατατακια ειναι.:mad:

Banana hammock
07/09/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Καλα, εσυ δεν ειπες πιο πανω να κοψουμε το κοτοπουλο?

Και αν δεν φταιει το κρατος και οι μηχανισμοι του (μπατσοι) για ελειπη νομοθεσια και ελεγχο, ποιος φταει ρε φιλε? Εγω που τρωω κοτοπουλο?

Ετσι οπως το πας, θα μας πεις στο τελος οτι και για το αθλιο και απαρχαιομενο συστημα της ευδαπ, φταιμε εμεις που πινουμε νερο!

Αν και πολυ θα το ηθελα, δεν εχω αυλη (αν ειχα θα το ειχα κανει!)... θα κρατησω ομως την πολιτιμη συμβουλη σου (ψωμι με ουζο) για οταν θα αποκτησω αυλη και κοτες! :wave2:

ΥΓ. Μπορει να ειμαι γραναζι, αλλα οχι καλολαδωμενο!

Δεν το ελεγα σαν συμβουλη γενικα. Το ειπα σε καποιον με τον οποιο ειχαμε αρχισει τη συγκεκριμενη συζητηση. Οι αστυνομικοι δε φταινε ουτε για το νερο, ουτε για τα κοτοπουλα! Ελεος! Για την ελλειπη νομοθεσια, φταιει η νομοθετικη εξουσια! Για τον ελεγχο υπαρχουν αρμοδιες νομαρχιακες υπηρεσιες! Απο τη στιγμη που δεν εχεις κανει τιποτα και αναλωνεις την επιθετικοτητα σου σε μενα, εισαι καλολαδωμενο.

marooned
07/09/2009, 15:30
Ολα τα σφαγεια ζωων βρισκονται μακρια απο τις πολεις και τα αστικα κεντρα για εναν και μονο λογο... Για να μη μπορεις να δεις τι γινεται μεσα.. Να μην ειναι ευκολα προσβασιμα!
Αν ο ανθρωπος επρεπε να σκοτωσει για να τραφει... τοτε πιθανον οι περισσοτεροι απο εμας να ειμασταν χορτοφαγοι! Και γενικοτερα... Αν και μονο οι τοιχοι τον σφαγειων ηταν διαφανοι... Φανταστειτε τι θα ειχαν δει τα ματια ολων μας...

TheFace
07/09/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Δεν το ελεγα σαν συμβουλη γενικα. Το ειπα σε καποιον με τον οποιο ειχαμε αρχισει τη συγκεκριμενη συζητηση. Οι αστυνομικοι δε φταινε ουτε για το νερο, ουτε για τα κοτοπουλα! Ελεος! Για την ελλειπη νομοθεσια, φταιει η νομοθετικη εξουσια! Για τον ελεγχο υπαρχουν αρμοδιες νομαρχιακες υπηρεσιες! Απο τη στιγμη που δεν εχεις κανει τιποτα και αναλωνεις την επιθετικοτητα σου σε μενα, εισαι καλολαδωμενο.

Δεκτο και σωστο το σχολιο σου για την νομοθετικη εξουσια καθως και για τις νομαρχιακες υπηρεσιες που ειναι υπευθυνες για το λαδωμα... εεεεε sorry, τον ελεγχο θελω να πω!:D

Η οποια επιθετικοτητα απο μερους μου που λες, ειναι αποτελεσμα της ειρωνειας που ΕΣΥ ξεκινησες λεγοντας για "δευτερογενη πρωτεϊνη" και περι "πρωτοτυπιας της εκφρασης" μου... λες και διαγωνιζομαι για το νομπελ λογοτεχνειας και σε βαλαμε κριτη :rolleyes:

No hard feelings mate!! :beer:

menelaos46
07/09/2009, 22:25
μαζική σφαγη θα γινει γιατι και η καταναλωση ειναι τεραστια απο εμας, απλα να γινοτανε και λιγο πιο ανθρώπινα

Μαζικη σφαγη με ανθρωπια!!!!!:confused: :confused: :confused:

πουλ πουλ πουλ ελα κοτοπουλακι να σε σφαξω......

(και για τα κοτοπουλα οι μπατσοι....????)

Α εδω εχετε πλακα...

TheFace
07/09/2009, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46


(και για τα κοτοπουλα οι μπατσοι....????)

Α εδω εχετε πλακα...

Οπου "μπατσοι" δεν ειναι απαραιτητα ενα γουρουνι με κρανος, ασπιδα και χημικα, αλλα το εκαστοτε οργανο "ελεγχου της νομιμοτητας" :a13: του κρατους (που ολοι πληρωνουμε!)
:wave2:

ΥΓ. Ασφαλως και εχουμε πλακα... :smokin:

zephyr1
08/09/2009, 00:24
@TheFace, ωραιος.:beer:

Banana hammock
08/09/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Οπου "μπατσοι" δεν ειναι απαραιτητα ενα γουρουνι με κρανος, ασπιδα και χημικα, αλλα το εκαστοτε οργανο "ελεγχου της νομιμοτητας" :a13: του κρατους (που ολοι πληρωνουμε!)
:wave2:

ΥΓ. Ασφαλως και εχουμε πλακα... :smokin:

Εν ολιγοις, ολοι οι πολιτικοι και οι κρατικοι υπαλληλοι, πλην συγγενων και αυτων που ψηφιζουμε εμεις (εσυ εν προκειμενω) ειναι μπατσοι! Dum spiro, μαθαινω... :rolleyes:

ΥΓ. Mais bien s&#251;r

menelaos46
08/09/2009, 21:24
Οπου "μπατσοι" δεν ειναι απαραιτητα ενα γουρουνι με κρανος, ασπιδα και χημικα, αλλα το εκαστοτε οργανο "ελεγχου της νομιμοτητας" του κρατους (που ολοι πληρωνουμε!) ΥΓ. Ασφαλως και εχουμε πλακα...

Φανταζομαι στην χωρα που γινεται αυτο ειναι νομιμο διοτι δεν ειναι ξεφτιλες σαν εμας...
Κι επισης φανταζομαι οτι εκει δεν εχουν μπατσους...(γουρουνια με ασπιδες δηλαδη)