PDA

View Full Version : Περί ασφαλιστικών..



Sardasagam
04/09/2009, 12:11
Γίνεται το ατύχημα...

Η άλλη οδηγός βγαίνει υπαίτια, κ η ασφαλιστική της ουσιαστικά πληρώνει τις ζημιές της μηχανής..

Όλα καλά μέχρι εδώ..

Μου λένε φτιάχνεις τη μηχανή, φέρνεις τιμολόγιο κ σου δίνουμε τα χρήματα....!!
Η μηχανή έχει ζημιά γύρω στα 2 με 3 χιλιάρικα.. Εγώ πού υποτίθεται ότι θα τα βρώ;

Υπάρχει καμία λύση; Έχετε τπτ να προτείνεται;

:beer:

kalgeorge
04/09/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
Γίνεται το ατύχημα...

Η άλλη οδηγός βγαίνει υπαίτια, κ η ασφαλιστική της ουσιαστικά πληρώνει τις ζημιές της μηχανής..

Όλα καλά μέχρι εδώ..

Μου λένε φτιάχνεις τη μηχανή, φέρνεις τιμολόγιο κ σου δίνουμε τα χρήματα....!!
Η μηχανή έχει ζημιά γύρω στα 2 με 3 χιλιάρικα.. Εγώ πού υποτίθεται ότι θα τα βρώ;

Υπάρχει καμία λύση; Έχετε τπτ να προτείνεται;

:beer:

να σου κανει φιλικη δηλωση αν προλαβαινει ( αν εγινε τωρα δηλαδη το ατυχημα)
ετσι παιρνεις τα λεφτα κατευθειαν

Sardasagam
04/09/2009, 12:20
το ατύχημα έγινε την Κυριακή.. Δεν ξέρω τί έχει κάνει ακριβώς.. Θα τη πάρω τηλ να τη ρωτήσω κ θα σας πω..

Ευχαριστώ φίλε:beer: :beer:

idi
04/09/2009, 12:24
χωρις να δειξει τιμολογια πως θα παρει λεφτα απο ασφαλιστικη? δε παιζει....δε πα να κανεις οτι δηλωση θες...

φιλε μου η μονη λυση ειναι να πεισεις το μαστορα σου να βγαλει τιμολογια και να αφησεις πχ εγγυηση τη μηχανη σου στο συνεργειο μεχρι την αποπληρωμη.... και να πας να παρεις τα λεφτα και να τα δωσεις. αυτο μπορει να παρει χρονο αναλογα την ασφαλιστικη ομως....

αλλιως ο μαστορας δυσκολα θα δεχτει να σου δωσει το μηχανακι ΚΑΙ τα τιμολογια χωρις να πληρωθει...

danaos75
04/09/2009, 12:34
δυστύχως ο IDI εχει δικιο,
μόνο αν γνωρίζεις τόσο καλα τον μαστορα και σε εμπιστευεται ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ πολυ
με μηχανη και τιμολογια στα χερια σου οτι θα τον πληρωσεις όταν τα παρεις.

kalgeorge
04/09/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
χωρις να δειξει τιμολογια πως θα παρει λεφτα απο ασφαλιστικη? δε παιζει....δε πα να κανεις οτι δηλωση θες...

φιλε μου η μονη λυση ειναι να πεισεις το μαστορα σου να βγαλει τιμολογια και να αφησεις πχ εγγυηση τη μηχανη σου στο συνεργειο μεχρι την αποπληρωμη.... και να πας να παρεις τα λεφτα και να τα δωσεις. αυτο μπορει να παρει χρονο αναλογα την ασφαλιστικη ομως....

αλλιως ο μαστορας δυσκολα θα δεχτει να σου δωσει το μηχανακι ΚΑΙ τα τιμολογια χωρις να πληρωθει...

ΑΝ ΚΑΝΕΙ φιλικη δηλωση, ολα μπαινουν σε μια σειρα.
παει μετα τα τιμολογια, και τα λεφτα τα παιρνει απο την ΑΝΤΙΠΑΛΗ ασφαλιστικη αμεσως
δεν τα βαζει απο την τσεπη του και περιμενει εαν και εφοσον ....

Sardasagam
04/09/2009, 12:38
Δν γίνεται να του αφήσω τη μηχανή να πάρω τα τιμολόγια, να πάρω τα λεφτά κ να του τα δώσω,κ μετά να πάρω τη μηχανή;

makis206
04/09/2009, 12:39
Όπως τα λέει ο idi.. αν ο μάστορας είναι γνωστός σου μπορεί να σε εξυπηρετήσει δίνοντάς σου τα τιμολόγια να τα καταθέσεις στην ασφαλιστική ώστε να πάρετε τα λεφτά σας, αν όχι, μπορείς να του κάνεις μια εξουσιοδότηση να πάει να πάρει αυτός τα λεφτά απ'την ασφαλιστική ώστε να πληρωθεί και να πληρώσει με τη σειρά του τα ανταλλακτικά που χρησιμοποίησε για την επισκευή.

Απαιτεί πρώτα μια συνεννόηση με τον μάστορά σου γιατί είναι πολύ πιθανό αυτό με τις εξουσιοδοτήσεις να μην ισχύει πια, επίσης αυτή η διαδικασία τις περισσότερες φορές απαιτεί να έχετε να κάνετε με ασφαλιστική που πληρώνει αμέσως για ευνόητους λόγους :winka:

:beer:

kalgeorge
04/09/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
Δν γίνεται να του αφήσω τη μηχανή να πάρω τα τιμολόγια, να πάρω τα λεφτά κ να του τα δώσω;

τσεκαρεις αν εχει γινει η φιλικη, αν οχι της λες (με ωραιο τροπο) να την κανει.
κανονιζεις μετα αμεσα ραντεβου με μαστορα και πραγματογνωμων.
ολα μετα ειναι διαδικαστικα και τα ιδια παντου

makis206
04/09/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
Δν γίνεται να του αφήσω τη μηχανή να πάρω τα τιμολόγια, να πάρω τα λεφτά κ να του τα δώσω;

Γίνεται κι αυτό, το πολύ πολύ να φτιάξετε και μια δήλωση που να λέει ότι τα τιμολόγια δεν εξοφλήθηκαν ακόμα ώστε να είναι κι αυτός καλυμένος σε περίπτωση που εσύ είσαι ένας απατεώνας και τον κατηγορήσεις ότι τον έχεις εξοφλήσει μιας και κρατάς τα τιμολόγια στο χέρι..:winka:

Πολύ εύκολα μου φαίνονται όλα σήμερα :lol:

Sardasagam
04/09/2009, 12:43
Ναι φίλε μου, μόλις διάβασα αυτό που μου είπες για τη φιλική, τη πήρα τηλ να την ρωτήσω, μου είπε ότι δν ήξερε κ προσφέρθηκε να πάρει τηλ να δει κ αν δν έχει κάνει να κάνει για να μν τρέχω.. Τώρα περιμένω να με πάρει να πει τι έγινε..
:beer:

danaos75
04/09/2009, 12:59
τώρα εγώ να μην τα κάνω χειρότερα αλλα γιατι έχω την εντύπωση οτι
με την φιλική δήλωση ναι μεν τα χρήματα τα παίρνεις απο την δικιά σου ασφαλιστική εταιρεία ,
αλλα και πάλι έρχεται πραγματογνώμονας της δικιας σου εταιρείας και τα
χρήματα τα παιρνεις εφόσον προσκομίσεις τα τιμολογια (αρα αφού φτιαχτει
και πληρωθει η ζημια απο εσενα). Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με...

makis206
04/09/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με...

Δεν σε διορθώνουμε :lol:

Το ότι η δήλωση είναι "φιλική" δεν σημαίνει ότι κι η ασφάλειά μας είναι απ'τις φίλες που μας εμπιστεύεται κιόλας, μας λέει τα μυστικά της, μας δίνει δανεικά κι άλλα τέτοια όμορφα..

:lol:

SnakeMJK
04/09/2009, 13:07
ρώτα την ασφαλιστική σου αν έχει συνεργαζόμενα συνεργεία... το πας εκεί και δεν πληρώνεις τίποτα από την τσέπη σου. απλά τα βρίσκει το συνεργείο με την ασφαλιστική μεταξύ τους.

McGyver
04/09/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Απαιτεί πρώτα μια συνεννόηση με τον μάστορά σου γιατί είναι πολύ πιθανό αυτό με τις εξουσιοδοτήσεις να μην ισχύει πια

Ισχύει.

Σε σχετικά πρόσφατο τρακάρισμά μου έτσι κανονίστηκε το ζήτημα.

GSF
04/09/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
Γίνεται το ατύχημα...

Η άλλη οδηγός βγαίνει υπαίτια, κ η ασφαλιστική της ουσιαστικά πληρώνει τις ζημιές της μηχανής..

Όλα καλά μέχρι εδώ..

Μου λένε φτιάχνεις τη μηχανή, φέρνεις τιμολόγιο κ σου δίνουμε τα χρήματα....!!
Η μηχανή έχει ζημιά γύρω στα 2 με 3 χιλιάρικα.. Εγώ πού υποτίθεται ότι θα τα βρώ;

Υπάρχει καμία λύση; Έχετε τπτ να προτείνεται;

:beer:

βγάλε μια πιστωτική να τελειώνεις....

Sardasagam
04/09/2009, 15:18
Ρώτησα τον μάστορα κ μου είπε ότι δν γίνεται τπτ.. Δλδ η φιλική σημαίνει ότι τα πληρώνει η δική μου ασφαλιστική, κ ότι δν γίνεται να κάνει αυτός κάτι γιατί οι ασφαλιστικές αργούν να πληρώσουν κ δν μπορεί να βάλει τα λεφτά από τη τσέπη του για τόσο καιρό, εκτός αν είναι κανα χιλιαρικό, που δν παίζει..

Αυτό με την πιστωτική.... τα χρήματα που παίρνεις δν πρέπει να τα δώσεις σε κάποιο χρονικό διάστημα; Παίζει να μν έχω πληρωθεί ακόμα από την ασφαλιστική...



Ποοοοοοο.... Το κεφάλι μου καζάνι έχει γίνει....:eek: :cry:

GSF
04/09/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
Ρώτησα τον μάστορα κ μου είπε ότι δν γίνεται τπτ.. Δλδ η φιλική σημαίνει ότι τα πληρώνει η δική μου ασφαλιστική, κ ότι δν γίνεται να κάνει αυτός κάτι γιατί οι ασφαλιστικές αργούν να πληρώσουν κ δν μπορεί να βάλει τα λεφτά από τη τσέπη του για τόσο καιρό, εκτός αν είναι κανα χιλιαρικό, που δν παίζει..

Αυτό με την πιστωτική.... τα χρήματα που παίρνεις δν πρέπει να τα δώσεις σε κάποιο χρονικό διάστημα; Παίζει να μν έχω πληρωθεί ακόμα από την ασφαλιστική...



Ποοοοοοο.... Το κεφάλι μου καζάνι έχει γίνει....:eek: :cry:

οχι ο τόκος που μπαίνει ειναι σχετικά μικρός και γενικά οι ασφαλιστικές δεν αργούν και τόσο πολύ να πληρώσουν... εγώ είχα 2000 ευρώ ζημιά στο αμάξι τα φόρτωσα στην πιστωτική και την επόμενη βδομάδα είχα επιταγή απο την ασφαλιστική.... το καλό επίσης είναι οτι οι πιστωτικές σου επιστρέφουν λεφτά ανάλογα με το ποσό που χρεώνεις, οπότε το 2000 μπορεί να σου επιστρέψει κάποια χρήματα με διάφορους τρόπους (αγορές, κάρτα στο κινητό, κτλ...) το μόνο τρικ με τις πιστωτικές είναι το να μάθεις να τις ελέγχεις, τίποτα άλλο... ;)

Sardasagam
04/09/2009, 15:29
καλό....! Θα το ψάξω.. Γύρω στο 3χιλιαρο υπολογίζω.. Μέχρι στιγμής δν είχα ποτέ πιστωτική οπότε θα τη χρησιμοποιήσω μια φορά κ.... αυτό ήταν.. Βγαίνει εύκολα φίλε μου; Εννοώ αν τη Δευτέρα πάω να βγάλω θα αργήσει να βγεί;

Ευχαριστώ:beer: :beer:

GSF
04/09/2009, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
καλό....! Θα το ψάξω.. Γύρω στο 3χιλιαρο υπολογίζω.. Μέχρι στιγμής δν είχα ποτέ πιστωτική οπότε θα τη χρησιμοποιήσω μια φορά κ.... αυτό ήταν.. Βγαίνει εύκολα φίλε μου; Εννοώ αν τη Δευτέρα πάω να βγάλω θα αργήσει να βγεί;

Ευχαριστώ:beer: :beer:

χμμμ δεν θυμάμαι έχει περάσει καιρός απο τότε που είχα βγάλει... ίσως κάνει και μία βδομάδα για να βγεί... παραπάνω δεν νομίζω... ανάλογα την δούλειά που κάνεις βέβαια και το εισόδημα που δηλώνεις, όλο κ κάτι μπορούν να κάνουν αν τους πείς οτι βιάζεσαι...

SpeakeasyBlues
05/09/2009, 21:29
1. Ποιος σου ειπε φερε τιμολογια να πληρωθεις?

2. Τροχαια ηρθε?

3, Ποσων ετων ειναι το μοτοσακο?

4. Τραυματισμος/αμιχες?

5. Εσυ με το να σου πληρωσουν την μηχανη εισαι οκ?

6. Ποια ειναι η ασφ/κη σου και ποια η αλλη

7. Εισαι 21 ετων στην ασφ/κη ειναι δηλωμενο?

8. Απαντησε και θα σου πω τι θα κανεις :cool:

Sardasagam
05/09/2009, 21:34
1) Η ασφαλιστική της, που θα πληρώσει τη ζημιά

2)Ήρθε η τροχαία

3)Πρώτη άδεια 10ος/06, μοντέλο 04

4)Μία μικρή πληγή στο πόδι, τπτ το τρομερό

5)Ναι είμαι οκ

6)Η δική μου Intersalonika κ της άλλης Generali

7)Ναι είμαι κ είναι δηλωμένο

8)Σε ευχαριστώ φίλε:beer: :beer:

SpeakeasyBlues
05/09/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
1) Η ασφαλιστική

2)Ήρθε η τροχαία

3)Πρώτη άδεια 10ος/06, μοντέλο 04

4)Μία μικρή πληγή στο πόδι, τπτ το τρομερό

5)Ναι είμαι οκ

6)Η δική μου Intersalonika κ της άλλης Generali

7)Ναι είμαι κ είναι δηλωμένο

8)Σε ευχαριστώ φίλε:beer: :beer:


.................................................................................................... ..

Λοιπον εχουμε και λεμε

1. Η δικη σου ασφ/κη? και εννοω ο διακανονιστης της ζημιας η' ο ασφαλιστης?

2. Αυτο ειναι πολυ καλο πιστοποιει και παιζει ρολο σε δικαστικη διεκδικηση

3. Σου αναφεραν κατι για παλαιοτητα αντ/κων και εαν οχι ΕΣΥ εχεις φιξαρει το ποσο που σου δινουν? εκρεμμει καλιμπρα?

4/5. ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ και ειναι το "χαρτι σου" για να πληρωθεις ΧΩΡΙΣ παλαιοτητες η' αλλα ψαλιδια στην περιπτωση που ζητας μονο το φτιαξιμο.

6. Η δικη σου ειναι μαχαλας η αλλη κυριλε [για την ωρα, οταν παρουν μεριδιο αγορας θα δουν ολοι το πραγματικο προσωπο των ασφαλιστικων]

7. οκ

8. Μην με ευχαριστεις και συνεχιζουμε :nono:

Sardasagam
05/09/2009, 21:56
1) Η δική της

3) Για παλαιότητα υποθέτω θα μου πουν, αν μου πουν όταν πάει ο πραγματογνόμονας τους στο συνεργείο.. Δν ξέρω ακριβώς τι παίζει με τη μηχανή.. Στραβωμένη ζάντα, πλαστικά, αλλα μπορεί κ πιρούνια..

4) Πώς θα το χρησιμοποιήσω;

SpeakeasyBlues
05/09/2009, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sardasagam
1) Η δική της

3) Για παλαιότητα υποθέτω θα μου πουν, αν μου πουν όταν πάει ο πραγματογνόμονας τους στο συνεργείο.. Δν ξέρω ακριβώς τι παίζει με τη μηχανή.. Στραβωμένη ζάντα, πλαστικά, αλλα μπορεί κ πιρούνια..

4) Πώς θα το χρησιμοποιήσω;

Για δες το πμ