PDA

View Full Version : Ερώτηση σχετικα με τα Km μηχανών στις Αγγελίες



jp79
05/09/2009, 09:53
Συχνα πυκνά βλέπω αγγελείες μηχανών 4-5ετίας που έχουν λίγα χιλιόμετρα πχ 7200 χιλιόμετρα ή 10000 χιλιόμετρα κτλ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατα πόσο μπορώ να εμπιστευώ την αξιοπιστία της μηχανής όταν αυτή κινήται τόσο λίγο τον χρόνο. Όταν τον περισότερο χρόνο φυλάσεται σε γκαράζ. Πόσο σωστά μπορεί να έχει στρωθεί μια μηχανή που κάθετε τοσο καιρό (φυσικά δεν έχω ιδέα τι σημαίνει σωστό στρώσιμο)

Με τόσα λίγα χιλιόμετρα τα λάστιχα πρέπει να είναι τα μαμα τότε αυτά δεν χρειάζονται κατευθίαν αλλαγή.μεσα σε 5 χρόνια θα πρέπει να έχουν γίνει κούτσουρο. Ή μήπως τα άλλαζε κάθε χρόνο ή κάθε 2 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Τι άλλο θα πρέπει να κοιτάξω σε μια τέτοια μοτοσυκλέτα. Πέρα απο το γεγονός οτι θα πρέπει να φαίνεται σαν να την έχει πάρει χτες.

Lazio
05/09/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Συχνα πυκνά βλέπω αγγελείες μηχανών 4-5ετίας που έχουν λίγα χιλιόμετρα πχ 7200 χιλιόμετρα ή 10000 χιλιόμετρα κτλ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατα πόσο μπορώ να εμπιστευώ την αξιοπιστία της μηχανής όταν αυτή κινήται τόσο λίγο τον χρόνο. Όταν τον περισότερο χρόνο φυλάσεται σε γκαράζ. Πόσο σωστά μπορεί να έχει στρωθεί μια μηχανή που κάθετε τοσο καιρό (φυσικά δεν έχω ιδέα τι σημαίνει σωστό στρώσιμο)

Με τόσα λίγα χιλιόμετρα τα λάστιχα πρέπει να είναι τα μαμα τότε αυτά δεν χρειάζονται κατευθίαν αλλαγή.μεσα σε 5 χρόνια θα πρέπει να έχουν γίνει κούτσουρο. Ή μήπως τα άλλαζε κάθε χρόνο ή κάθε 2 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Τι άλλο θα πρέπει να κοιτάξω σε μια τέτοια μοτοσυκλέτα. Πέρα απο το γεγονός οτι θα πρέπει να φαίνεται σαν να την έχει πάρει χτες.




Εγω δε θα εμπιστευομουν τετοια περιπτωση.....


Τα λαστιχα μπορει να τα εχει αλλαξει παρα πολλες φορες δεν ειναι στοιχειο που εξεταζεις

Ριξε μια ματια στο φορουμ εχει γινει πολλες φορες συζητηση :wave2:

arxaios
05/09/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Εγω δε θα εμπιστευομουν τετοια περιπτωση.....


Τα λαστιχα μπορει να τα εχει αλλαξει παρα πολλες φορες δεν ειναι στοιχειο που εξεταζεις

Ριξε μια ματια στο φορουμ εχει γινει πολλες φορες συζητηση :wave2:

Καθένας κρίνει διαφορετικά ......... το να έχει λίγα χλμ. δεν είναι απαραίτητα παράξενο, ειδικά αν έχει και δεύτερη ή αν π.χ. για παράδειγμα μένει σε μέρος που οι αποστάσεις είναι μικρές ........
Εγώ έχω το Busa δύο χρόνια και μόλις πέρασα τα 6000 χλμ.

Αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ :mad: :mad: :mad: είναι όταν διαβάζω "όλα σε ταξίδια" ή "όλα σε Ε.Ο." ή "όλα σε χαλαρές βόλτες" ...........
Δηλαδή έχει κάποιος μια μηχανή και ΠΟΤΕ δεν πάτησε σε κίνηση και πάντα ήρεμα ...... δεν την έσκισε λιγουλάκι ποτέ δηλαδή ........

Ή βλέπεις το χωματερό και σου γράφει "δεν έχει μπει χώμα" :sad: :sad: :sad:

Το τελευταίο δε με τα συλλεκτικά ........... που έχουν παραχθεί σε εκατομύρια :confused: :confused: :confused:

arxaios
05/09/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Συχνα πυκνά βλέπω αγγελείες μηχανών 4-5ετίας που έχουν λίγα χιλιόμετρα πχ 7200 χιλιόμετρα ή 10000 χιλιόμετρα κτλ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατα πόσο μπορώ να εμπιστευώ την αξιοπιστία της μηχανής όταν αυτή κινήται τόσο λίγο τον χρόνο. Όταν τον περισότερο χρόνο φυλάσεται σε γκαράζ. Πόσο σωστά μπορεί να έχει στρωθεί μια μηχανή που κάθετε τοσο καιρό (φυσικά δεν έχω ιδέα τι σημαίνει σωστό στρώσιμο)

Με τόσα λίγα χιλιόμετρα τα λάστιχα πρέπει να είναι τα μαμα τότε αυτά δεν χρειάζονται κατευθίαν αλλαγή.μεσα σε 5 χρόνια θα πρέπει να έχουν γίνει κούτσουρο. Ή μήπως τα άλλαζε κάθε χρόνο ή κάθε 2 χιλιάδες χιλιόμετρα.

Τι άλλο θα πρέπει να κοιτάξω σε μια τέτοια μοτοσυκλέτα. Πέρα απο το γεγονός οτι θα πρέπει να φαίνεται σαν να την έχει πάρει χτες.

Θα ζητήσεις να την ελέγξεις σε μηχανικό της ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ !!!
Αυτός ξέρει να σου πει αν και τι .......... δώσε και κανένα 20αρικάκι ........... να την κάνει και μια βόλτα και να σου πει αν και τι χρειάζεται αλλαγή .........

Επειδή όμως ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ λαδόνονται .............. διακριτικά μεν ........... αποτελεσματικά δε .......... ΔΕΝ αφήνεις πωλητή και μηχανικό μονάχους ........... ούτε δευτερόλεπτο ....... και τα αυτιά σου τεντομένα στους ψίθηρους ..........

Καλή τύχη ..........
:wave2: :wave2: :wave2:

epp1640
06/09/2009, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Καθένας κρίνει διαφορετικά ......... το να έχει λίγα χλμ. δεν είναι απαραίτητα παράξενο, ειδικά αν έχει και δεύτερη ή αν π.χ. για παράδειγμα μένει σε μέρος που οι αποστάσεις είναι μικρές ........
Εγώ έχω το Busa δύο χρόνια και μόλις πέρασα τα 6000 χλμ.

Αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ :mad: :mad: :mad: είναι όταν διαβάζω "όλα σε ταξίδια" ή "όλα σε Ε.Ο." ή "όλα σε χαλαρές βόλτες" ...........
Δηλαδή έχει κάποιος μια μηχανή και ΠΟΤΕ δεν πάτησε σε κίνηση και πάντα ήρεμα ...... δεν την έσκισε λιγουλάκι ποτέ δηλαδή ........

Ή βλέπεις το χωματερό και σου γράφει "δεν έχει μπει χώμα" :sad: :sad: :sad:

Το τελευταίο δε με τα συλλεκτικά ........... που έχουν παραχθεί σε εκατομύρια :confused: :confused: :confused:

Ξεχνάς και το.. Φυλάσσεται σε Γκαράζ.. :rotflmao: :lol: αλλά εγώ γεμάτα τα βλέπω τα πεζοδρόμια.. :rotflmao: :lol:

irinia
06/09/2009, 05:23
ΔΥΟ ΤΡΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΚΑΙ ΠΩΣ


Ή φθορά πού έχουν οί δίσκοι,δείχνει σέ κάποιον πού έχει έμπειρία χιλιόμετρα
καί χρήση.
Τό χρώμα τής έξάτμισης ,άν έχει μελανιάσει καί πόσο δείχνει έπίσης άν έχει
άνεβάσει θερμοκρασίες ίσως λόγω πίεσης τού μοτέρ.
Ό τζόγος στά σινεμπλόκ τού πίσω τροχού ,ή φθορά τού γραναζιού καί τής
άλυσσίδας,δείχνει χιλιόμετρα καί χρήση.
Ότι περιφερειακό είναι άλλαγμένο,μανέττα γκρίπ,μαρσπιέ δείχνει πιθανή πτώση
έπίσης πλαστικά πού δέν έφαρμόζουν τέλεια κρύβουν κάποια πτώση.
ΠΡΟΣΟΧΗ σημάδια στό λαιμό γδαρσίματος καί πρόχειρου βαψίματος
ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΙΜΠΡΑ..........ότι χειρότερο.
Λίγα χιλιόμετρα καί άλλαγμένα λάστιχα.........ΒΡΩΜΑΕΙ........γύρισμα χιλιομέτρων....!!
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ........ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ......
ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.....!!!!
Έπίσης νά ξέρετε ότι χωρίς αύτό νά άποτελεί κανόνα πώς τά έντουροειδή
γράφουν πολύ περισσότερα χιλιόμετρα,όπως καί τά γενικής χρήσεως άπό ένα
SS.....!!!
4 χρόνια τό hayabusa μου 16500 κμ.
14 μήνες τό varadero 23500κμ.

Γιαυτό όταν άκούτε κάτι v-strom τού 2004-2005 μέ 10000κμ,12000κμ,9000κμ,
κ.λ.π......νάχετε τό νού σας.....!!
Πηγαίνοντας κάποια στιγμή σέ ΣΟΥΠΕΡ ΕΥΗΠΟΛΗΠΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥΡΑΤΗ
άντιπροσωπεία όταν έψαχνα γιά varadero μού έδειξαν κάποιο μέ 28000κμ.
Έγώ σάν παλιόπαιδο έπειδή δέ μού άρεσε τό νούμερο πήρα τόν άριθμό
πινακίδας καί μέσω κάποιου φίλου βρήκα τόν πρώην ίδιοκτήτη.
Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΜΕ 48000κμ.......!!!!

ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΛΟΙΠΟΝ.........ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.....!!!!



Δέν είναι όλα τά μηχανάκια πού πουλιούνται στήν κουκούλα άπό κάτω ,χρόνια.
Ούτε όλα τά αυτοκίνητα τάχαν κάποιοι παππούδες πού δέν τά κινούσαν......!!!!


ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ...........ΑΛΛΑ ΛΕΙΠΕΙ Ο ΔΡΑΚΟΣ.....!!!




:wave2:

Kepler Fun
06/09/2009, 10:12
Δυστυχώς για αυτούς που γυρνάνε τα κοντέρ, μπορούν να εξαπατήσουν μόνο εφήμερα τους μοτοσικλετιστές που δεν έχουν ιδιαίτερη εμπειρία ή τους πολύ ενθουσιώδεις που κολλάνε στην βιτρίνα με ένα μεταχειρισμένο και το αγοράζουν αβασάνιστα.

Τα χλμ, ο χρόνος και ο καιρός αφήνουν τόσα σημάδια που δεν κρύβονται με τίποτα εκτός εάν ο πωλητής ξοδέψει στην μηχανή πολύ περισσότερα χρήματα από αυτά που περιμένει να πάρει οπότε σε κάθε περίπτωση αυτή θα είναι μια καλή αγορά.

Αρκεί κανείς να έχει για κάποια χρόνια μια δική του μηχανή που αναγκαστικά θα φθείρεται και έτσι θα είναι σε θέση να αναγνωρίζει σημάδια και φθορές και αλλού.

Παλαιότερες εμπειρίες μου σε καταστήματα που αναζητούσα προσεγμένο μηχανάκι με λίγα χλμ σε λογική τιμη είχαν μεγάλη πλάκα οι απαντήσεις που έπαιρνα με θράσος από τους πωλητές παρόλο που έβλεπαν ότι δεν είμαι πιτσιρικάς.

Έχω καταλήξει ότι η φθηνότερη μοτοσικλέτα είναι η καινούργια. Απλά αγοράζω μέχρι εκεί που τα οικονομικά μου επιτρέπουν. Εξαίρεση αποτελούν επιλεγμένες αγγελίες ιδιωτών αρκεί κανείς να έχει κρίση.

mikros boudas
06/09/2009, 10:37
επισης καλο ειναι να εχουμε καλη σχεση με τον ασφαλιστη μας γιατι μπορει να μας πει εαν εχει εμπλακει σε ατυχημα η μηχανη.παντως οπως ειπαν τα παιδια,η μηχανη φαινεται αν εχει χλμ.επισης οπου ακους χαζομαρες μακρυα.δλδ κατι χιλιαρια,κατι μπουσα κλπ που ειναι "Ασκιστα" ειναι τα πιο σκισμενα.

chr1s_86
07/09/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kepler Fun

Παλαιότερες εμπειρίες μου σε καταστήματα που αναζητούσα προσεγμένο μηχανάκι με λίγα χλμ σε λογική τιμη είχαν μεγάλη πλάκα οι απαντήσεις που έπαιρνα με θράσος από τους πωλητές παρόλο που έβλεπαν ότι δεν είμαι πιτσιρικάς.

Αν θέλεις βάλε και μερικά παραδείγματα για να έχουμε υπ'όψιν μας.... ;)