PDA

View Full Version : Παιδια βοηθεια!!Αγορα bandit!!HELP



stathis1302
05/09/2009, 14:51
Ειμαι καινουριος στο φορουμ και χρειαζομαι τη βοηθεια σας!Καταρχην συγχαρητηρια για το γαματο κλιμα που κρατατε στις συζητησεις με εχει εντυπωσιασει!Θα ηθελα βοηθεια για την αγορα bandit 400 απλο η V στο τι να προσεξω και αν τελικα αξιζει τον κοπο?Επισης τι χιλιομετρα πανω κατω να ψαξω στο κοντερ και σε τι τιμη θα το βρω??Χιλια ευχαριστω προκαταβολικα και παντα ορθιοι μαγκες!

Band(age)it
05/09/2009, 15:34
Απλα μην το παρεις..παρε κατι αλλο... :(

stathis1302
05/09/2009, 15:46
file exw trela me to sugkekrimeno alla giati to les auto?oles oi apopseis einai kalodexoumenes

Band(age)it
05/09/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stathis1302
file exw trela me to sugkekrimeno alla giati to les auto?oles oi apopseis einai kalodexoumenes

-Γιατι ηρθαν ολα παραεισαγωγη στην Ελλαδα και αν εισαι τυχερος θα πεσεις στο 1% που συντηρηθηκε σωστα απο τους εδω μαστορους..
-Γιατι ειχα το V το οποιο μου κοστισε τα λεφτα της αγορας του σε σερβις το πρωτο διμηνο ενω 2 μαστορια το εβρισκαν μια χαρα .
-Γιατι θελει ιδιαιτερα καλο μηχανικο για να ρυθμισει τις βαλβιδες του .
-Γιατι θα χρειαστεις να παρεις και ενα δευτερο για ανταλλακτικα .

Κατα τ'αλλα πανεμορφη μηχανη και γληγορη (οταν δουλευε)...

Εν ολιγοις το μηχανακι θα θελει απο αρκετα εως πολλα μαζεματα αφου το παρεις ΚΑΙ ΠΑΛΙ κατι θα εχεις ξεχασει να κανεις...αν μπορεις κοιταξε προς cb-400 ή honda bros...θα τα βρεις πανω κατω στα ιδια λεφτα αλλα με μεγαλυτερη απηχηση στην Ελλαδα βρισκεις και ανταλλακτικα και μηχανικο ευκολοτερα...

stathis1302
05/09/2009, 16:26
bros kai cb 400 me posa xiliometra sto konter ?kai timh panw katw an ksereis tnx!

Band(age)it
05/09/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stathis1302
bros kai cb 400 me posa xiliometra sto konter ?kai timh panw katw an ksereis tnx!

Αν δεν ειναι γυρισμενα τα χιλιομετρα υπολογισε οτι η μεση μηχανη που χρησιμοποιειται για ενδοαστικες μετακινησεις χειμωνα-καλοκαιρι και λιγες μεγαλες βολτες κανει καθε χρονο περιπου 10.000 χλμ.

Αν δε μπορεις να εχεις καποιον εμπειροτερο μαζι σου ή ακομη καλυτερα να την πας σε μηχανικο της εμπιστοσυνης σου μπορεις να ψηλαφισεις τις δισκοπλακες και να δεις κατα ποσο ειναι φαγωμενες σε σχεση με την περιμετρο τους (αν καταλαβες τι ειπα εξηγησε μου και μενα...)

Ενα δευτερο για μηχανη μιας καποιας ηλικιας ειναι το εξης...
Ειχα παει για παραδειγμα εγω να αγορασω ενα Yamaha Bulldog 1100. (ολες τις μαλακιες θελω )
Κανονισα ραντεβου με τον ιδιοκτητη για να δω τη μηχανη απο κοντα και διαπιστωσα τα εξης :
- Ηθελε αλυσιδα & γραναζια
- Ηθελε λαστιχα
- Ηθελε το μεγαλο σερβις
- Η μια εξατμιση ειχε ξεβαψει απο τον ηλιο
- Ειχε αλλαξει υποπτα τιμονι , μαρσπιε , αντιβαρα επειδη του αρεσαν περισσοτερο χωρις να εχει τα μαμα κομματια .
- Κρεμοταν το κωλοφαναρο αφου ειχε σπασει μια μικρη πλαστικη βαση που το συγκρατουσε (Οταν τον ρωτησα γιατι το αφηνει ετσι μου ειπε "Σιγα 20 ευρω κανει η βαση απλα βαριεμαι να το αλλαξω κατι μηνες τωρα).

Οταν η μηχανη θελει οτι ειναι δυνατον να θελει μια μηχανη ολα μαζεμενα σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι ο τωρινος ιδιοκτητης της την εχει παρατησει / δεν την εχει συντηρησει ποτε του σωστα / ειναι τσιπης .

Φροντισε να συνυπολογισεις στο κοστος αγορας οτι με το που την παιρνεις αλλαζεις λαδια - φιλτρο και αν εισαι και σχετικα απειρος επειγοντως λαστιχα .

Για Cb - 400 και Bros θα βρεις στα 1500-2000 αναλογως καταστασης και χρονολογιας πολυ ευκολα .
Παρε καμια χρυση ευκαιρια και μη ντραπεις να παζαρεψεις μεχρις εσχατων... καλες βολτες !

GATOYLHS
06/09/2009, 03:56
Ξεχνα και το bros.Μονοδρομος ειναι το cb.Βρες ενα καλομεταχειρισμενο,ελενξετο σε εναν μηχανικο και θα εισαι αρχοντας μεχρι να το βαρεθεις.

george 1981
06/09/2009, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATOYLHS
Ξεχνα και το bros.Μονοδρομος ειναι το cb.Βρες ενα καλομεταχειρισμενο,ελενξετο σε εναν μηχανικο και θα εισαι αρχοντας μεχρι να το βαρεθεις.

+750

Ξέχνα bros και bandit.
Τα bros έχουν πεθάνει,τα bandit τα έχουν πεθάνει οι μηχανικοί και οι ιδιοκτήτες τους.
Το bandit μετρούσε αλλά έβγαλε θέμα με βλάβες και όσα έχουν απομείνει είναι "φαγωμένα".
To cb είναι στα ίδια λεφτά και έχει διαγράψει μια πιο απροβλημάτιστη πορεία όλα αυτά τα χρόνια
από τα άλλα 2.
Πέρα από το μηχανάκι κόψε και λίγο τον ιδιοκτήτη γιατί πολλοί με cb αλλά ειδικά με bandit,τα σπάγανε στην οδήγηση και αν δεν έχουν κάνει καλή συντήρηση θα την πληρώσεις εσύ τη νύφη.

amyroukai
07/09/2009, 09:22
Και γιατί να μην πάρεις το 600 ή το 650 αερόψυκτο; Ελάχιστα περισσότερα χρήματα σαν αρχική αγορά, αλλά ανταλλακτικά κανονικά, μοτέρ αξιόπιστο, μικρότερη ηλικία... Το κόλλημα με τα 400άρια δεν το κατάλαβα ποτέ. Το CB400 είναι πανέμορφο. Και... τίποτα άλλο.

alex14
07/09/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Και γιατί να μην πάρεις το 600 ή το 650 αερόψυκτο; Ελάχιστα περισσότερα χρήματα σαν αρχική αγορά, αλλά ανταλλακτικά κανονικά, μοτέρ αξιόπιστο, μικρότερη ηλικία... Το κόλλημα με τα 400άρια δεν το κατάλαβα ποτέ. Το CB400 είναι πανέμορφο. Και... τίποτα άλλο.

+1

Παντως απο το Bandit 400 μακρυα.

smooth criminal
25/10/2009, 23:46
Ενα θα σου πω απλα ξεχνα το και το απλο και το ν,:nono: ,ο κολλητος μου το αγορασε μεταχειρα σε παρα πολυ καλη κατασταση και καπου στα 1000 ευρω,μετα απο περιπου 8 μηνες το μοτορι αρχισε σταδιακα να ζηταει διαφορα,και εν τελη για να μην στα πρηζω αν τα μαθηματικα μου ειναι καλα εδωσε αλλα τοσα οχι για να το φτιαξει απλα για το συνεφερει λιγο και το εσπρωξε στα 500ευρω,και με πολυ κοπο μαλιστα.
Δεν λεω μαγκιορικο μηχανακι(ειδικα το ν που ειχε και ο κολλητος μου),δινει τσαγακια σε ολα τα 400αρια της εποχης του,και σε μερικα 600αρια ακομα και σημερινα,αλλα θα βλαστημισεις και αν πεσεις και σε μηχανικους παπαρες σαν το φιλο μου μπορει να φτασεις και σε σημειο να κοπανησεις και κανεναν και να εχεις αλλα τραβηγματα.
Αυτα τα ολιγα,με φιλικους χαιρετισμους:)