PDA

View Full Version : problem



zvailakis
05/09/2009, 16:24
...και ανοίγω τον διακόπτη και δεν κάνει τίποτα...ούτε φώτα, ούτε κοντέρ...τίποτα!! νεκρός ο ληστής κύριοι! άγνωστο γιατί....

έρχεται οδική βοήθεια το βάζουμε μπροστά, αλλά μετά τις 3.000στρ άρχισε να αναβοσβήνει το κοντέρ (σαν να το έκλεινα απο το κλειδί) και να κάνει κόλπα . Περιττό να πω ότι ρελαντί δεν κρατούσε με τίποτα. Μόλις άφηνα το γκάζι έσβηνε και ήταν νεκρό πάλι.

το αφήσαμε στο συνεργείο και θα πάω δευτέρα να δω τι έχει!

περαστικά μου

amyroukai
05/09/2009, 21:05
Κουλόν! Μπαταρία;;; Έχει συναγερμό επάνω; Περαστικά!

zvailakis
05/09/2009, 21:09
συναγερμό έχει αλλά δεν τον ενεργοποιώ σχεδόν ποτέ. α, και πάντα κοιτάζω μην ξεχάσω τον διακόπτη στην θέση πάρκινγκ, που ανάβει πίσω φως και τα 2 μπροστινά φωτάκια.

αν ήταν απλά μπαταρία τότε θα δούλευε κανονικά μετά αν την εκανα μια βόλτα καμιά ώρα. Αλλά δεν κρατούσε ρελαντί καθόλου και μετά τις 4-5.000στροφές τα όργανα έσβηναν και άναβαν (σαν να έκλεινα τον διακόπτη με το κλειδί και το άναβα πάλι).

ανορθωτή σκέφτομαι που μάλλον θα πήρε μπάλα και άλλα πράγματα....
άντε να δούμε....

bonepeeler
05/09/2009, 22:01
Mipos kollisan oi petaloudes? To idio eixa pathei se ena Z750 me ti diafora oti evgaza kai floges apo tin eksatmisi meta apo ligo.

PortisHead
07/09/2009, 10:29
Για ενημερωσε μας για την συνεχεια.....
Τι εγινε τελικα ?
:wave2:

gavcr
07/09/2009, 11:11
Έχουμε κάτι νεότερο???


εμένα στο πρόβλημα που έβγαζε με το ψεκασμό και δεν έπαιρνε μπροστα μου άλλαξαν κεντρικό διακόπτη ( Μαλιστα ήξεραν ότι σε κάποια σειρά έχει πρόβλημα) και όλα έστρωσαν !!!

Αναμένουμε!!

zvailakis
07/09/2009, 12:45
πήγα το πρωί και έδωσα τα κλειδιά στο συνεργείο για να το φτιάξουν. Μου είπε ότι μάλλον κάποιο καλώδιο θα έχει πρόβλημα.....

δεν ξέρω...το απόγευμα που θα το πάρω θα έχω νεότερα

DUKASII
07/09/2009, 12:51
pare til ayton...project.breeze na soy pei to onoma toy mixanikoy toy..:lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

byron
07/09/2009, 12:56
πνίγηκα...:bawl: :rotflmao: :bawl: :bigcry: :lol: :rotflmao:

zvailakis
08/09/2009, 10:39
λοιπόν! Μόνο μπαταρία, με 1volt ήταν.

Άλλο πρόβλημα δεν υπήρχε...κανένα! Ανορθωτής μια χαρά, βραχυκύκλωμα κανένα....

Ρε σεις? Πως αδειάζει μια μπαταρία????

Φώτα πάρκινγκ ήταν 100% σβησμένα, συναγερμό δεν βάζω πλέον!

Τέλος πάντων, ας ελπίσουμε να είναι το τελευταίο!

cptm
08/09/2009, 11:01
Τυχερός ήσουν αφού ήταν μόνο μπαταρία. Πόσο πήγε η καινούρια μπαταρία?

amyroukai
08/09/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zvailakis
Ρε σεις? Πως αδειάζει μια μπαταρία????
Ο συναγερμός και κλειστός που είναι, λίγο ρεύμα τραβάει. Αλλά μάλλον της έσκισε τα ράμματα γιατί για να μην ξαναφορτίζει, πάει να πει ότι ξεφορτίζοντας χάλασε κιόλας... Κλασσικό, το έχω πάθει με αυτοκίνητο. Παίζει ρόλο και ο συναγερμός, πχ στο Getz και μήνα ακίνητο που έχει μείνει, δεν έχει πάθει τίποτα και η μπαταρία κλείνει 5ετία. Το MX-5 ούτε μιά εβδομάδα δεν μπορείς να το αφήσεις χωρίς βόλτα, θα ξεφορτίσει και με κλειστό συναγερμό. Και είναι ο πιο βασικός λόγος που έχω αποφύγει την τοποθέτηση μέχρι σήμερα.

pektis
08/09/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ο συναγερμός και κλειστός που είναι, λίγο ρεύμα τραβάει. Αλλά μάλλον της έσκισε τα ράμματα γιατί για να μην ξαναφορτίζει, πάει να πει ότι ξεφορτίζοντας χάλασε κιόλας... Κλασσικό, το έχω πάθει με αυτοκίνητο. Παίζει ρόλο και ο συναγερμός, πχ στο Getz και μήνα ακίνητο που έχει μείνει, δεν έχει πάθει τίποτα και η μπαταρία κλείνει 5ετία. Το MX-5 ούτε μιά εβδομάδα δεν μπορείς να το αφήσεις χωρίς βόλτα, θα ξεφορτίσει και με κλειστό συναγερμό. Και είναι ο πιο βασικός λόγος που έχω αποφύγει την τοποθέτηση μέχρι σήμερα.

Aν βάλεις spyball δεν θα έχεις πρόβλημα μπαταρίας.Για την μηχανή λέω,τώρα για αυτοκίνητο δεν ξέρω!

alex14
08/09/2009, 11:35
Μαλλον η μπαταρια εκαψε καποιο στοιχειο. Συμβαινει.

:wave2:

OldMan
08/09/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Μαλλον η μπαταρια εκαψε καποιο στοιχειο.
Για να πέσει στο 1 Volt, μάλλον έκαψε 5 στοιχεία... :winka:

alex14
08/09/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να πέσει στο 1 Volt, μάλλον έκαψε 5 στοιχεία... :winka:

Με λιγα λογια μπουρλοτιασε για τα καλα :lol:

:wave2:

OldMan
08/09/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Με λιγα λογια μπουρλοτιασε για τα καλα :lol:
Το θέμα είναι ότι αυτό δεν γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη...

Χρειάζεται ΕΝΤΟΝΗ εκφόρτιση της μπαταρίας, παραμονή της αρκετό χρόνο σε κατάσταση εκφόρτισης (ώστε να "θειϊκωθούν" οι πλάκες) και παροχή ΜΕΓΑΛΟΥ ρεύματος (πράγμα που γίνεται λογικά όταν η τάση είναι σημαντικά χαμηλότερη..) ώστε να "τρυπήσουν" οι πλάκες στα μη θειικωμένα σημεία (από όπου γίνεται αναγκαστικά πλέον η ηλεκτρόλυση..). :confused:




(εκτός αν η μπαταρία είναι συνομήλική μου, οπότε να βρεθούμε να θυμηθούμε τα παλιά ..) :winka:

amyroukai
08/09/2009, 12:11
Συνομήλικη σου μπαταρία σε μοτοσικλέτα ενός χρόνου; Καινούριο το πήρε... Αλλά δεν ξέρω με τα διάφορα που είχε τραβήξει αν έμεινε καιρό ακίνητο.

notakos600
08/09/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


(εκτός αν η μπαταρία είναι συνομήλική μου, οπότε να βρεθούμε να θυμηθούμε τα παλιά ..) :winka: [/B]




Πολύ πίσω μας πήγες μάστορα. :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:


173088

zvailakis
08/09/2009, 15:18
Παιδιά η μπαταρία χάλασε σε ένα βράδυ. Σάββατο πρωί στις 12 που πήγα να πάρω την μηχανή ήταν νεκρή. Την μηχανή την χρησιμοποιώ καθημερινά για 30-60κμ ανάλογα τα ραντεβού και τις δουλειές.

Το προηγούμενο απόγευμα είχα τελειώσει από δουλειά στις 7 νομίζω, πήγα σπίτι, πάρκαρα - έλεγξα όπως πάντα μην έχω βάλει κατά λάθος τα πάρκινγκ φώτα

Κοινώς η μπαταρία τα έπαιξε σε 17 ώρες ακινησίας μέσα, και χωρίς να έχει δείξει κανένα σημάδι "αδυναμίας".

Ο συναγερμός μπήκε, λόγω του ότι ήταν δώρο από το μαγαζί όταν το πήρα το μηχανάκι τον Μάρτιο. Προβλήματα δεν είχα ποτέ. Το μηχανάκι έχει 11.000κμ οπότε σε λίγο πάει για το 1ο μεγάλο σέρβις.

cosgili
08/09/2009, 21:20
Σημερα πηγα σε εξουσιοδοτημενο και μου αντεκατεστησαν τη μαμα μπαταρια (Yuasa) μεσα στην εγγυηση. Ημουν διακοπες Σαντορινη και σε μια βραδια η μπαταρια εξεπνευσε. Εκει αγορασα μια της σειρας με 20 ευρω και μολις γυρισα επικοινωνησα με Σφακιανακη. Στην αρχη μου εκαναν τους δυσκολους αλλα τους εκοψα το βηχα καθως η μηχανη εχει πανω της μολις 2500χλμ και αγορα τον Ιουλιο. Τελος καλο ολα καλα λοιπον.

cptm
09/09/2009, 12:21
Πάντως δεν είναι φυσιολογικό να τα παίζει έτσι ξαφνικά η μπαταρία. Ή κάποιο βραχυκύκλωμα υπάρχει και καταστρέφονται τα στοιχεία της μπαταρίας ή υπερφορτίζεται ή είναι ελαττωματική.

cosgili
09/09/2009, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
Πάντως δεν είναι φυσιολογικό να τα παίζει έτσι ξαφνικά η μπαταρία. Ή κάποιο βραχυκύκλωμα υπάρχει και καταστρέφονται τα στοιχεία της μπαταρίας ή υπερφορτίζεται ή είναι ελαττωματική. Το ψαξαμε εξονυχιστικα το θεμα και το προβλημα προκληθηκε αποκλειστικα και μονο απο την μπαταρια η οποια ηταν ελλατωματικη εξαρχης. Η μhxanh σβηστη καταναλωνει μολις 0,35mA που κρινεται απολυτως φυσιολογικο.:sun: