PDA

View Full Version : Τριψιμο βαλβιδων?



clyde2
05/09/2009, 15:56
Πηγα να ρωτησω σε ενα συνεργειο για να κανω service στο παπι μου (Honda Innova), και για να με πεισουν μου ειπαν οτι θα μου τριψουν και τις βαλβιδες και ολο το σερβις θα παει στα 70 ευρω.

Επειδη δεν εχω ιδεα, τι ακριβως ειναι το τριψιμο των βαλβιδων δηλαδη? Μου κανουν οντως χαρη που το περιλαμβανουν στα 70 ευρω η' μου λενε παραμυθια?

Kaloston
06/09/2009, 03:07
Μαλλον ρυθμισμα βαλβιδων σου ειπαν. Τριψιμο βαλβιδων κανεις συνηθως οταν αλαζεις βαλβιδες ή αν εχει πιασει πολυ μακα οι βαλβιδες και εχουν μεινει καταλοιπα κτλ. Σκοπος ειναι η εδρα που παταει η βαλβιδα με το σημειο της βαλβιδας που παταει στην εδρα της κεφαλης να γινουν οσο το δυνατον πιο λεια και να εχουν απολυτη εφαρμογη και στεγανοποιηση ωστε να μην μπορει να περασει αερας και χανει συμπιεση ο κινητηρας. Για να σου κανει πρεπει να βγαλει την κεφαλη να την κανει κουφαρι και να αρχισει μετα να τριβει την καθε βαλβιδα πανω στην εδρα με σμυριδαλοιφη.

izzy
06/09/2009, 11:48
το τριψιμο βαλβιδων σημαινει λυσιμο κεφαλης κινητηρα..αποκλειεται να δεχτει κανεις μηχανικος κατι τετοιο...μηπως εννόησε ρυθμισμα βαλβιδων ;

felter
06/09/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
το τριψιμο βαλβιδων σημαινει λυσιμο κεφαλης κινητηρα..αποκλειεται να δεχτει κανεις μηχανικος κατι τετοιο...μηπως εννόησε ρυθμισμα βαλβιδων ;


:beer:

danaos75
07/09/2009, 09:07
τριψιμο βαλβιδων μου έκανε ο μηχανικος στο ΧΤ όταν άνοιξε ετσι και αλλιως
την κεφαλή για αλλαγη φλαντζας, δεν την κάνουν στο κλασικό σερβις
γιατι θέλει παραπάνω δουλεια και δεν είναι απαραιτητο σε κάθε σερβις.

orcinious
09/09/2009, 01:54
Κατι τετοιο γινεται μονο σε περιπτωση βλαβης (στην εδρα της βαλβιδας) η προλυπτικα οταν εχει κατεβει η κεφαλι για καποιο αλλο λογο.

μηπως ειπε τιποτα για πιπερι ο μαστορας
και εσυ ακουγες βαλβιδες απο το σοκ και την αρνηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πλακα κανω ηρεμια
μαλλον 99% ελεγε για ρυθμισμα