PDA

View Full Version : λοξές βαλβίδες για τις ρόδες



jfx
06/09/2009, 08:55
επειδη καθε φορα που φουσκωνω λαστιχα με εκνευρίζει η διαδικασια με τη λοξη προεκταση βαλε βγάλε κτλ... σκεφτομαι να βαλω στο μηχανακι λοξές βαλβίδες στις ρόδες να ξεμπερδεύω.
Συγκεκριμενα λεω γι αυτες εδω:
-----------
http://ariete.eroom.it/layout/layout.eroom?MENU=0H6&SUBMENU=0H21&TINDEX=0H331&ITEM=PRODUCT&LAYOUT=motorcycle_accessories
----------
υπ'όψιν οτι θα μπουνε σε ενα R6, στις μαμίσιες ζάντες.
ερωτησεις:

-εχουνε κανενα προβλημα με παρατεταμενη οδηγηση με υψηλή ταχύτητα? πτωση πιεσης αερα κτλ..

-την ωρα που φουσκωνεις το λαστιχο, προφανως η βαλβίδα "κοιταει" προς το πλαι, για να σε βολεψει, κι οχι προς τα μπρος. οταν τελειωσεις τη γυρνας ωστε να ευθυγραμμιστει με τον αξονα κινησης της μηχανης ή την αφηνεις στο πλάι?

Τελος , η ariete αναφερει στη σελίδα της οτι βγαινει σε δύο διαμέτρους, 11,3 mm
και 8,3 mm.
Το 11,3 αναφερεται ως standard rims και το 8,3 οτι κανει σε Antera, Marvic, Marchesini, OZ Racing, Brembo. Λογικά θα μου κάνει το 11,3mm (μαμα ζάντες) αλλά μήπως ξερει κανενας σιγουρα αν θα μου κανει, ή θα τα παρω τσάμπα?

καμια αλλη προταση εκτος απο τις συγκεκριμενες βαλβίδες που να μεινατε ευχαριστημενοι?

Ευχαριστω.

byron
06/09/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
-εχουνε κανενα προβλημα με παρατεταμενη οδηγηση με υψηλή ταχύτητα? πτωση πιεσης αερα κτλ..

-την ωρα που φουσκωνεις το λαστιχο, προφανως η βαλβίδα "κοιταει" προς το πλαι, για να σε βολεψει, κι οχι προς τα μπρος. οταν τελειωσεις τη γυρνας ωστε να ευθυγραμμιστει με τον αξονα κινησης της μηχανης ή την αφηνεις στο πλάι?

Τελος , η ariete αναφερει στη σελίδα της οτι βγαινει σε δύο διαμέτρους, 11,3 mm
και 8,3 mm.

καμια αλλη προταση εκτος απο τις συγκεκριμενες βαλβίδες που να μεινατε ευχαριστημενοι?

Ευχαριστω.

-Οχι
-Την αφήνεις στη πλάγια θέση
-Δεν το ξέρω, αλλά μπορείς να τους ρωτήσεις πριν τις παραγγείλεις
-Oi δικές μου ΟΖ είχαν πάνω. Κάποιοι φίλοι πήραν απ΄τον Χρ. Πίσσαρη (pissaman, www.motopissaris.gr). Οι τιμές είναι ίδιες και γλυτώνεις τα μεταφορικά. Παρε τον Χρήστο στο 211 8500 200 και θα σου πει σίγουρα για το μέγεθος. Αν θυμάμαι καλά το ζέυγος είχε 25?

devil's animal
06/09/2009, 10:30
νομιζω οτι εφοσον βαλεις πλαγιες βαλβιδες πρεπει να κανεις ξανα ευθυγραμιση στους τροχους σου.

σαν να σου αλλαζουν λαστιχο και να βαζουν αυτα τα βαριδακια με το αυτοκολλητο πανω στην ζαντα...
:wave2:

ggs
06/09/2009, 10:31
Οι βαλβιδες αυτες δημιουργούν πρόβλημα ζυγοστάθμισης άραγε ????

ggs
06/09/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
νομιζω οτι εφοσον βαλεις πλαγιες βαλβιδες πρεπει να κανεις ξανα ευθυγραμιση στους τροχους σου.

σαν να σου αλλαζουν λαστιχο και να βαζουν αυτα τα βαριδακια με το αυτοκολλητο πανω στην ζαντα...
:wave2:


:lol: :lol:

πιο γρήγορος απο την ερ'ωτηση...


:lol: :lol:

byron
06/09/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Οι βαλβιδες αυτες δημιουργούν πρόβλημα ζυγοστάθμισης άραγε ????

Eτσι κι αλλιως για να μπουν πρέπει να ξεμονταριστούν οι ζάντες. Καλύτερα να συνδυαστεί με αλλαγή ελαστικων εκτός και έχει κάποιος σιχτιρίσει.

Εχω δει και κάπου και ένα πρόσθετο λξό κομμάτι που πιάνει πάνω στην ίσια βαλδίδα, αλλα δεν έχω ιδέα αν κάνουν δουλειά.

jfx
06/09/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
νομιζω οτι εφοσον βαλεις πλαγιες βαλβιδες πρεπει να κανεις ξανα ευθυγραμιση στους τροχους σου.

σαν να σου αλλαζουν λαστιχο και να βαζουν αυτα τα βαριδακια με το αυτοκολλητο πανω στην ζαντα...
:wave2:

οχι ευθυγραμμιση. ζυγοστάθμιση εννοεις,
και ναι, εννοειται οτι θα κανω , καθως αγοραζω και λαστιχα, και με την ευκαιρια ειπα να βαλω και τις βαλβίδες.
θα παρω λαστιχα απο το mandp.co.uk και τις βρισκω απο εκει με 16λίρες.


ευχαριστώ για τις πληροφοριες!

jfx
06/09/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Eτσι κι αλλιως για να μπουν πρέπει να ξεμονταριστούν οι ζάντες. Καλύτερα να συνδυαστεί με αλλαγή ελαστικων εκτός και έχει κάποιος σιχτιρίσει.

Εχω δει και κάπου και ένα πρόσθετο λξό κομμάτι που πιάνει πάνω στην ίσια βαλδίδα, αλλα δεν έχω ιδέα αν κάνουν δουλειά.


με προλαβες.
αυτο το λοξο εχω κι εγω. Κανεις τη δουλεια σου αλλα σηχτιριαζεις, οπως το πες :P

τωρα που αλλαζω λαστιχα ειναι κι ευκαιρια να ξεμπερδεψω :-)

nktR
06/09/2009, 17:33
στον λαστιχά που βάζουμε λάστιχα μας τις βάζει δώρο με την αγορά των ελαστικών.

ggs
06/09/2009, 20:38
υπαρχει και αυτη η λύση...


http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=623


:wave2:

Ichigo
24/06/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
υπαρχει και αυτη η λύση...


http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=623


:wave2:

Επαναφέρω το θέμα αφού δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω καινούριο. :winka:
Το εν λόγω μαραφέτι στο link κάνει για όλες τις ζάντες όλων των μοτοριών μας;
Πραγματικά σου λύνει τα χέρια ειδικά όταν πρέπει να βάλεις αέρα. Ενώ τώρα σιχτηρίζω και γίνονται και τα χέρια μου σκ@τα! :a016:

jfx
24/06/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Επαναφέρω το θέμα αφού δεν υπάρχει λόγος να ανοίξω καινούριο. :winka:
Το εν λόγω μαραφέτι στο link κάνει για όλες τις ζάντες όλων των μοτοριών μας;
Πραγματικά σου λύνει τα χέρια ειδικά όταν πρέπει να βάλεις αέρα. Ενώ τώρα σιχτηρίζω και γίνονται και τα χέρια μου σκ@τα! :a016:


Κανει για ότιδηποτε έχει βαλβιδα Schrader. Ακομα και για ποδηλατο δηλαδη.

είναι καλυτερο απο το τιποτα, αλλα εγώ επειδη ελεγχω συχνα τη πιεση, εβαλα τις μονιμες λοξες βαλβιδες που αναφερω στο πρωτο ποστ και ησυχασα. σιγουρα αξιζουνε οι μονιμες.

Υπόψιν ότι το προσθετο λοξό ΔΕΝ ειναι για να το αφηνεις πανω στη ρόδα. το βαζεις , φουσκωνεις , το βγαζεις. Αν θες τιποτα άλλο γραψε.

Ichigo
24/06/2010, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx


Υπόψιν ότι το προσθετο λοξό ΔΕΝ ειναι για να το αφηνεις πανω στη ρόδα. το βαζεις , φουσκωνεις , το βγαζεις. Αν θες τιποτα άλλο γραψε.

Το ξέρω και για αυτό ακριβώς το θέλω ;) Ποιο φτηνή λύση που την κουβαλάς κάτω από τη σέλα σου χωρίς ζυγοσταθμίσεις κλπ κλπ!

To θέμα είναι αν η διάμετρος είναι ΟΚ. :confused:

http://www.wunderlich.de/frame.php?suchbegriff=Winkelventil&search=GO&gruppen=0

MANOSR1
24/06/2010, 18:08
:wave2: http://ariete.eroom.it/layout/layou...cle_accessories μου της εχει βαλει (δωρεαν)σε R1 οταν αλαξα λαστιχα και εχω βρει την υγεια μου.στην αλεξανδρας πριν το γηπεδο.γνωστο λαστιχαδικο. :winka:

jfx
24/06/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Το ξέρω και για αυτό ακριβώς το θέλω ;) Ποιο φτηνή λύση που την κουβαλάς κάτω από τη σέλα σου χωρίς ζυγοσταθμίσεις κλπ κλπ!

To θέμα είναι αν η διάμετρος είναι ΟΚ. :confused:

http://www.wunderlich.de/frame.php?suchbegriff=Winkelventil&search=GO&gruppen=0


Δεν έχω δει μηχανακι του 90 και πανω ποτέ, που να έχει Schrader και να μην έχει το στανταρ μεγεθος της βαλβίδας. οποτε 99% θα κάνει(μπορει και πανω απο 99...)