PDA

View Full Version : Ποιο κράνος για αστική κυρίως χρήση;



mixalakis
06/09/2009, 10:27
Θέλω να πάρω ένα κράνος για αστική κυρίως χρήση, για τον αδελφό μου.

Το μπάτζετ είναι μέχρι 300? και προτεραιότητα δίνεται στον καλό αερισμό, ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα, ποιότητα επένδυσης, ζελατίνα και βάρος. Ο θόρυβος δεν παίζει ρόλο αφού σχεδόν ποτέ δεν βγαίνει από Αθήνα ούτε τρέχει.

Εγώ είχα Uvex και τώρα shoei xr -1000. Από τα uvex είχα τρελαθεί με την καταπληκτική αντιθαμβωτική ζελατίνα, αλλά η ποιήτητα κατασκευής δεν ήταν καλή.

Το shoei είναι πολύ καλό κράνος, αλλά η ιστορία με τα πιν λοκ είναι ενοχλητική.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πληρώσουμε τόσα λεφτά για ένα xr-1000 αφού θα γίνεται χρήση μόνο στην πόλη.

Σκεφτόμουν για κάποιες επιλογές σε μερικά καλά μοντέλα NOLAN ή στα φτηνότερα AGV.

SVX
06/09/2009, 10:34
AGV Blade


172913

nassosxlvbros
06/09/2009, 11:05
Καλημέρα! για μένα μακρυά από ανοιχτά...δεν προσφέρουν προστασία...προτίμησε full face..κάτι σαν αυτό:



:wave2:


172914

hidefnick
06/09/2009, 11:07
Σήμερα μου ήρθε αυτό σε προσφορά (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/SHOEI-MULTITEC-Plain/SubProducts/SHOEI-MULTITEC-Plain-0001) Είναι λίγο πάνω απο το budget σου, αλλά αξίζει:wave2: :wave2: :wave2:

Το AGV S4 πάντως που έχω εδώ και λίγους μήνες δεν με έχει ενθουσιάση με την ποιότητά του.

xrlantz
06/09/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Θέλω να πάρω ένα κράνος για αστική κυρίως χρήση, για τον αδελφό μου.

Το μπάτζετ είναι μέχρι 300? και προτεραιότητα δίνεται στον καλό αερισμό, ποιότητα κατασκευής και φινίρισμα, ποιότητα επένδυσης, ζελατίνα και βάρος. Ο θόρυβος δεν παίζει ρόλο αφού σχεδόν ποτέ δεν βγαίνει από Αθήνα ούτε τρέχει.

Εγώ είχα Uvex και τώρα shoei xr -1000. Από τα uvex είχα τρελαθεί με την καταπληκτική αντιθαμβωτική ζελατίνα, αλλά η ποιήτητα κατασκευής δεν ήταν καλή.

Το shoei είναι πολύ καλό κράνος, αλλά η ιστορία με τα πιν λοκ είναι ενοχλητική.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πληρώσουμε τόσα λεφτά για ένα xr-1000 αφού θα γίνεται χρήση μόνο στην πόλη.

Σκεφτόμουν για κάποιες επιλογές σε μερικά καλά μοντέλα NOLAN ή στα φτηνότερα AGV.




κοίτα λίγο αυτό εδώ... Caberg V2X Carbon (http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=helmet_product.xml&id=1194#)

325 euros
με μεγάλο άνοιγμα στην ζελατίνα,
+ εσωτερική μόνiμη μαύρη
"μονο" 1200kgr....
όλα βγαίνουν και πλένονται
+ τρομερά μικρό μέγεθος...

ψάχνοντας για αντικατάσταση στο ραγισμένο S1 Schuberth μετά το ατύχημα, και κολημένη με τις αντίστοιχες διπλές ζελατίνες, και την ησυχία των Schuberth, έπεσα πάνω στο caberg, έκανα μια έρευνα και θεωρώ ότι ειναι value for money η αγορά του. δοκιμασμένο μόλις για 240χλμ σαν 2ο άτομο σε gixxer, φασαρία σαφώς και έχει αλλά υπάρχουν και οι ωτοασπίδες ;)

εάν σε ενδιαφέρει δίνω αυτόεδώ με 220 euros μέγεθος LARGE (http://airoh.com/en/prodotti/OpenFace/CezanneeColor11.html) αγορασμένο ούτε 10 μέρες φορεμένο 7-8 φορές, σπαστό με 2πλές ζελατίνες κλασικά.



:wave2: :wave2:

mixalakis
06/09/2009, 13:18
Παίδες ευχαριστώ για τις προτάσεις που κάνετε, αλλά παίζουν μόνο full face.

Ούτε ανοιγόμενα. Ανοιγόμενο είχε τόσα χρόνια ο αδελφός μου και δε λέει καθόλου!:( :(

hidefnick
06/09/2009, 13:31
Μπες στο fc-moto.de γιατί έχει τρελές προσφορές. Στο mail με το παραπάνω κρανος είχε πάρα πολλά τζάμπας.

mixalakis
06/09/2009, 15:03
Πραγματικά έχει πολύ καλές εκπτώσεις, αλλά αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μου είναι το πιο μοντέλο θα καλύψει καλύτερα τις ανάγκες μου και μετά θα αρχίσει το ψάξιμο για πρσφορές.

felter
06/09/2009, 15:10
XR 1000 Καλός εξαερισμός, ελαφρύ, ανταλλακτικά, αντέχει, δοκιμασμένο



http://www.helmetcity.co.uk/Shoei-XR1000_B220HZ.aspx





:smokin:





:wave2:

bentouza
07/09/2009, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Πραγματικά έχει πολύ καλές εκπτώσεις, αλλά αυτή τη στιγμή το πρόβλημά μου είναι το πιο μοντέλο θα καλύψει καλύτερα τις ανάγκες μου και μετά θα αρχίσει το ψάξιμο για πρσφορές.
ψαξε αναποδα.δες τι προσφορες παιζουν κ μετα πηγαινε δεστα απο κοντα.
παιζουν προηγουμενα RSR2, suomy vandal και specr1 γενικα εχει πραμα καλο.το θεμα ειναι ποιο θα του κατσει καλυτερα.

mixalakis
07/09/2009, 09:15
Μπορείς να γράψεις μερικές πληροφορίες για τα μοντέλα αυτά που λες;