PDA

View Full Version : Μετανάστευση... να κάνω το "μεγάλο" βήμα???



apaleftos
06/09/2009, 12:25
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω για έξω...
Χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα το που αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο λέω για Γερμανία, Ολλανδία ή Αυστρία μιας και σε αυτές τις χώρες υπάρχουν αρκετοί έλληνες (ειδικά στη Γερμανια) και είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο (από το να πας στην Αυστραλία για παράδειγμα όπου και εκεί υπάρχουν πολλοί έλληνες) από νομικής πλευράς λόγο ΕΕ.
Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι δυο.
Πρώτον για την εμπειρία... μιας και ακόμα είμαι σε μια ηλικία και κατάσταση που μπορώ σχετικά εύκολα να το κάνω.
Και δεύτερον ότι νιώθω ότι η Ελλάδα όσο όμορφη και να είναι σαν χώρος, σαν κράτος δεν μου προσφέρει τίποτα για να κάτσω εδώ.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι εκτός Ελλάδος τα πράγματα είναι ρόδινα ούτε θέλω να πάω έξω για να κάνω τρελά λεφτά και να γυρίσω μετά από κάποια χρόνια σαν "ο θείος από το αμέρικα" που όλοι παρακαλάνε να τα τινάξει μήπως κληρονομήσουν κάνα φράγκο...
Θέλω να ζω σε μια κοινωνία όπου να πληρώνω φόρους, ασφάλιση, διόδια, τέλη κυκλοφορίας (και άλλα διάφορα) ΑΛΛΑ να έχω δρόμους, να έχω ένα σύστημα υγείας, να έχω διάφορες δημόσιες υπηρεσίες όπου θα με σέβονται σαν πολίτη, να έχω σύστημα παιδείας για τα παιδιά μου αύριο-μεθαύριο.

Τέλος θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο το φόρουμ που αν και σχετικά ανενεργό μέλος (διαβάζω όμως καθημερινά) ανοίγω ένα τόσο άσχετο θέμα με την μοτοσυκλέτα αλλά προσπαθώ πριν πάρω κάποια απόφαση να το συζητήσω με όσο περισσότερους μπορώ.

the who
06/09/2009, 12:30
Θαχει και ηλιο εκει που θα πας?:D

castoras
06/09/2009, 12:39
Αν δε σε δεσμεύει κάτι εδώ,φύγε!!!!!
Το σκεφτόμουν κι εγώ για τους ίδιους λόγους,αλλά το δικό μου τρένο έφυγε...:wave2:

MikeG
06/09/2009, 12:41
Go

nassosxlvbros
06/09/2009, 12:44
"Αν δε σε δεσμεύει κάτι εδώ,φύγε!!!!!
Το σκεφτόμουν κι εγώ για τους ίδιους λόγους,αλλά το δικό μου τρένο έφυγε"...:(

μη το σκεφτείς δεύτερη φορά κάντο! άλλωστε πάντα μπορείς να γυρίσεις...
;)

:beer:

SVX
06/09/2009, 13:41
:wave2: ..... αλλα να μας γραφεις......ε? :D

veletzas
06/09/2009, 14:29
αφου το σκεφτεσαι εντονα φυγε,καλυτερα παντα να μετανιωνεις για κατι που εκανες κ δεν σου βγηκε παρα για κατι που δεν εκανες ποτε...
εκτος αυτου οπως λες απο ηλικια σε παιρνει..πας δοκιμαζεις σου κανει καθεσε, δεν σου κανει γυρνας απλα..

menos
06/09/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από apaleftos
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω για έξω...
Χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα το που αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο λέω για Γερμανία, Ολλανδία ή Αυστρία μιας και σε αυτές τις χώρες υπάρχουν αρκετοί έλληνες (ειδικά στη Γερμανια) και είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο (από το να πας στην Αυστραλία για παράδειγμα όπου και εκεί υπάρχουν πολλοί έλληνες) από νομικής πλευράς λόγο ΕΕ.
Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι δυο.
Πρώτον για την εμπειρία... μιας και ακόμα είμαι σε μια ηλικία και κατάσταση που μπορώ σχετικά εύκολα να το κάνω.
Και δεύτερον ότι νιώθω ότι η Ελλάδα όσο όμορφη και να είναι σαν χώρος, σαν κράτος δεν μου προσφέρει τίποτα για να κάτσω εδώ.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι εκτός Ελλάδος τα πράγματα είναι ρόδινα ούτε θέλω να πάω έξω για να κάνω τρελά λεφτά και να γυρίσω μετά από κάποια χρόνια σαν "ο θείος από το αμέρικα" που όλοι παρακαλάνε να τα τινάξει μήπως κληρονομήσουν κάνα φράγκο...
Θέλω να ζω σε μια κοινωνία όπου να πληρώνω φόρους, ασφάλιση, διόδια, τέλη κυκλοφορίας (και άλλα διάφορα) ΑΛΛΑ να έχω δρόμους, να έχω ένα σύστημα υγείας, να έχω διάφορες δημόσιες υπηρεσίες όπου θα με σέβονται σαν πολίτη, να έχω σύστημα παιδείας για τα παιδιά μου αύριο-μεθαύριο.

Τέλος θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο το φόρουμ που αν και σχετικά ανενεργό μέλος (διαβάζω όμως καθημερινά) ανοίγω ένα τόσο άσχετο θέμα με την μοτοσυκλέτα αλλά προσπαθώ πριν πάρω κάποια απόφαση να το συζητήσω με όσο περισσότερους μπορώ.

Ολοι οι μεταναστες απο Ελλαδα ερχονται πισω στην Ελλαδα για 2 εβδομαδες καθε χρονο ισα ισα για να δουν συγγενεις και φιλους και να κανουν κανα μπανακι στην θαλασσα.
Δεν υπαρχει κατι να τους κρατησει στην Ελλαδα απο την στιγμη που ζουνε τον πολιτισμο στην Γερμανια και αλλα (κυριως) βορειοευρωπαικα κρατη!
Οσο αφορα το σχολιο αν εχει ηλιο εκει πανω...
Δυστηχως μονο ο Ηλιος εμεινε να μας κρατησει στην Ελλαδα....
100% ειμαι της αποψης να βγεις στην Γερμανια!!
Δεν ειναι πιο ροδινα, ομως η ποιοτητα ζωης ειναι αιωνες μπροστα απο την Ελλαδα!!!
Πιστευω πως την απαντηση θα στην δωσουν καλυτερα οι ιδιοι οι μεταναστες... Αυτοι θα σου δωσουν καλυτερα απο ολους, τους λογους που παραμενουν εκει!!
Δεν ειναι τυχαιο που απο την μια πλευρα κλαιγονται (και καλα) για την Ελλαδα..... και ομως δεν επιστρεφουν....:winka:

Mafiozos
06/09/2009, 14:36
Menos +1000000000 :beer:

Εχετλαίος
06/09/2009, 15:09
Εγώ πάλι θα σου πω άμε να δεις μερικά χρονάκια να ανοίξει το μάτι και γύρνα πίσω να παλέψεις να εφαρμόσεις τα καλά που θα μάθεις. Είναι κρίμα τέτοιο τόπο να τον αφήσουμε αμαχητί να τον φάνε τα σκουλήκια! Θέλει φοβερή υπομονή και τεράστια @@ αλλά εγώ αυτό προτείνω σε όλους!
:wave2:

TheFace
06/09/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από apaleftos
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω για έξω...
Χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα το που αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο λέω για Γερμανία, Ολλανδία ή Αυστρία μιας και σε αυτές τις χώρες υπάρχουν αρκετοί έλληνες (ειδικά στη Γερμανια) και είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο (από το να πας στην Αυστραλία για παράδειγμα όπου και εκεί υπάρχουν πολλοί έλληνες) από νομικής πλευράς λόγο ΕΕ.
Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι δυο.
Πρώτον για την εμπειρία... μιας και ακόμα είμαι σε μια ηλικία και κατάσταση που μπορώ σχετικά εύκολα να το κάνω.
Και δεύτερον ότι νιώθω ότι η Ελλάδα όσο όμορφη και να είναι σαν χώρος, σαν κράτος δεν μου προσφέρει τίποτα για να κάτσω εδώ.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι εκτός Ελλάδος τα πράγματα είναι ρόδινα ούτε θέλω να πάω έξω για να κάνω τρελά λεφτά και να γυρίσω μετά από κάποια χρόνια σαν "ο θείος από το αμέρικα" που όλοι παρακαλάνε να τα τινάξει μήπως κληρονομήσουν κάνα φράγκο...
Θέλω να ζω σε μια κοινωνία όπου να πληρώνω φόρους, ασφάλιση, διόδια, τέλη κυκλοφορίας (και άλλα διάφορα) ΑΛΛΑ να έχω δρόμους, να έχω ένα σύστημα υγείας, να έχω διάφορες δημόσιες υπηρεσίες όπου θα με σέβονται σαν πολίτη, να έχω σύστημα παιδείας για τα παιδιά μου αύριο-μεθαύριο.

Τέλος θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο το φόρουμ που αν και σχετικά ανενεργό μέλος (διαβάζω όμως καθημερινά) ανοίγω ένα τόσο άσχετο θέμα με την μοτοσυκλέτα αλλά προσπαθώ πριν πάρω κάποια απόφαση να το συζητήσω με όσο περισσότερους μπορώ.

Μπραβο man... πολυ καλα το σκεφτεσαι το πραγμα!
Σιγουρα η ελλαδα αν και σαν μερος παιζει να ειναι το ομορφοτερο του κοσμου, απο εκει και εκει ομως, οποιος εργαζεται και φορολογηται εδω πιανεται κοροϊδο (και μαλιστα μεγαλο!) σε σχεση με τις παροχες που λαμβανει σαν πολιτης αυτης της χωρας!

Για 'μενα απο τη στιγμη που αποφασιζεις να μεινεις εξω, το πρωτο κριτηριο ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση μιας απο εκει θα εξαρτηθει η ποιοτητα της ζωης σου οπου και να πας!

Το δευτερο πιο σημαντικο κατ' εμε, ειναι η γλωσσα που θα σου επιτρεψει να γνωρισεις πιο ευκολα κοσμο και να κοινωνικοποιηθεις γενικοτερα!

Και τριτο ειναι το κλιμα... φροντισε να εκει που θα πας, το κλιμα να σου αρεσει ή τουλαχιστον να μη σε ξενερωνει εντελως!

Τελος αν η χωρα συνδιαζει και προσωπικα ενδιαφεροντα και hobbies οπως μουσικη, ποδοσφαιρο κτλ, τοτε εχεις βρει τον ιδανικο προορισμο!

Προχωρα και μη μασας, οπως και να 'χει το να ζησεις στο εξωτερικο ειναι μεγαλη εμπειρια και αναμφιβολα σου ανοιγει τα ματια και αποκτας μετρο συγκρισης ο ιδιος... μεγαλη υποθεση!
Επισης μην ξεχνας οτι η τυχη βοηθα τους τολμηρους!

Keep Rockin' :beer:

ΥΓ. Για Αγγλια μερια, το 'χεις σκεφτει καθολου? :smokin:

george 1981
06/09/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Πιστευω πως την απαντηση θα στην δωσουν καλυτερα οι ιδιοι οι μεταναστες... Αυτοι θα σου δωσουν καλυτερα απο ολους, τους λογους που παραμενουν εκει!!


Σε αυτό διαφωνώ.'Εχοντας ζήσει στη Γερμανία έχω να πω ότι οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες
έχουν μια ειδυλιακή εικόνα για την "πατρίδα" που καμία σχεση με την πραγματικότητα δεν έχει.
Αυτό γιατί έρχονται για λίγες μέρες το καλοκαίρι,σε μια περίοδο που η φυσική ομορφιά της χώρας καλύπτει της ασχήμιες της(εκπαίδευση,υγεία,κοινωνικές παροχές,γραφειοκρατία.....).

Όποιος Έλληνας δεν ανήκει στην τάξη των προνομιούχων "καβαντζωμένων" έχει καθήκον απέναντι
στον εαυτό του να αναζητήσει κάτι καλύτερο.
Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα,που όμως τα θέλγητρά της τα απολαμβάνουν μόνο οι "εκλεκτοί"....

Τόλμησε το άφοβα.
Να σου φύγει το απωθημένο και η απορία.
Άλλωστε οι αποστάσεις έχουν εκμηδενιστεί σήμερα.
Κι αν αποτύχεις και επιστρεψεις τουλάχιστον θα έχεις κάνει την προσπάθεια και αυτό είναι που μετράει:Η προσπάθεια για κάτι καλύτερο ακόμη και αν φας τα μούτρα σου.

apaleftos
06/09/2009, 15:57
Αν δε σε δεσμεύει κάτι εδώ,φύγε!!!!! Το σκεφτόμουν κι εγώ για τους ίδιους λόγους,αλλά το δικό μου τρένο έφυγε...
Το μόνο που ίσως με δεσμεύει εδώ είναι εκτός από οικογένεια (όχι γυναίκα-παιδιά) και φίλους μια σχετικά καλή δουλεία που έχω αυτή τη στιγμή.


καλυτερα παντα να μετανιωνεις για κατι που εκανες κ δεν σου βγηκε παρα για κατι που δεν εκανες ποτε...
Ένας ακόμα πολύ καλός λόγος!!!


Δεν ειναι τυχαιο που απο την μια πλευρα κλαιγονται (και καλα) για την Ελλαδα..... και ομως δεν επιστρεφουν...
Ίσως να υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να γυρίσουν αλλά να δεν μπορούν λόγο υποχρεώσεων εκεί που είναι... το δέχομαι αυτό αν και πιστεύω οτι είναι πιο εύκολο να επιστρέψει κάποιος στην πατρίδα του οτι υποχρεώσεις και να έχει από το να φύγει...


Εγώ πάλι θα σου πω άμε να δεις μερικά χρονάκια να ανοίξει το μάτι και γύρνα πίσω να παλέψεις να εφαρμόσεις τα καλά που θα μάθεις. Είναι κρίμα τέτοιο τόπο να τον αφήσουμε αμαχητί να τον φάνε τα σκουλήκια! Θέλει φοβερή υπομονή και τεράστια @@ αλλά εγώ αυτό προτείνω σε όλους!
+ όσα θέλεις!!! Αλλά δυστυχώς κανείς δεν σκέφτεται έτσι... Εδώ κοιτάμε να φάμε ο ένας τον άλλο...


Για Αγγλια μερια, το 'χεις σκεφτει καθολου?
Ήταν η πρώτη σκέψη... Αλλά μετά από αρκέτο ψάξιμο στο νετ είδα οτι σε χώρες όπως Γερμανία, Ολλανδία (χωρίς να είμαι ακόμα σίγουρος για αυτό) μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα μια "ελληνική" δουλειά. Έτσι ειδικά στην αρχή εξασκείς κατά πολύ τα αγγλικά (είναι και η μόνη ξένη γλώσσα που ξέρω) και μαθαίνεις και την εκεί γλώσσα.

atom_smasher
06/09/2009, 16:46
Ελα στην παρέα, και για την εμπειρια μονο πιστευω οτι αξιζει.
Σε χαιρετω απο την Δανία, που βρίσκομαι τους τελευταιους 5 μηνες.
Μια συμβουλη. Ξεκινα να μαθεις την γλωσσα της χωρας που θα πας ΤΩΡΑ.

PanVas
06/09/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
Ελα στην παρέα, και για την εμπειρια μονο πιστευω οτι αξιζει.
Σε χαιρετω απο την Βουλγαρία , που βρίσκομαι τους τελευταιους 22 μηνες.
Μια συμβουλη. Ξεκινα να μαθεις την γλωσσα της χωρας που θα πας ΤΩΡΑ.

Μπορεί η ξενιτιά στην Βουλγαρία να μην πολυμετράει, μιας και είναι δίπλα, αλλά όπως τα είπε ο ατομ και τα παιδιά παραπάνω.
Το πιο σημαντικό απ' όλα. Μην αφήσεις να μετανιώσεις για πράγματα που δεν δοκίμασες! Δοκίμασε και αν δεν, γύρνα πίσω. Κανένας δεν θα σε κατηγορήσει.
Επίσης, ξεκίνα την γλώσσα πριν πας εκεί.
Το σκεπτικό με την ομογένεια και δουλειά μέσω Ελλήνων προσπάθησε να το αποφύγεις. Όσο πιο βαθειά βουτήξεις τόσο το καλύτερο! Όσο πιο λίγο παρέα κάνεις με έλληνες του εξωτερικού, τόσο καλύτερα. Δες το σαν περιπέτεια και ανακάλυψε της δυνάμεις σου και τα όριά σου!
:beer: :beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
06/09/2009, 18:45
έχοντας ζήσει έξω για ενα μικρό διάστημα θα σου πω οτι....,

Αν μπορείς και αντέχεις την οργανωμένη ζωή 06.00-20.00 κάντο. Επίσης πολύ σημαντικό ειδικά αυτό το χρονικό διάστημα , κάνε την κίνηση αφού έχεις δουλειά εκεί καθώς είναι πολύ δύσκολα πλέον τα πράγματα και έξω, ειδικότερα στην Ε.Ε.

Η Αυστραλία ίσως είναι καλύτερη επιλογή με την έννοια οτι είναι πολύ μακριά για να έχει μετανάστες στον ίδιο βαθμό (αν έχει και εκεί απο Ασία).

Σε κάθε περίπτωση αν η ηλικία σου το επιτρέπει και έχεις κάτι σαν δουλειά να σε περιμένει εκτός συνόρων .. μην το σκεφτείς καθόλου. Δυστυχώς ακόμα και αν φτιάξουν εδώ τα πράγματα (δύσκολο εώς απίθανο εκτός και αν φύγουν οι Έλληνες και έρθει άλλος λαός εδώ)...δεν θα γίνει σύντομα.

Θεωρώ πάντως οτι είναι μια πολύ σημαντική επιλογή για την ζωή σου και θα πρέπει να το ζυγίσεις πάρα πολύ και να μην το παρεις αψήφιστα. Σε οτι και αν αποφασίσεις καλή τύχη σου εύχομαι.

Gandalf

ant0ine
06/09/2009, 19:15
Φίλε μου εγώ την δοκίμασα την τύχη μου πριν 3,5 χρόνια και πήγα Κύπρο όπου έμεινα και δούλεψα για δύο χρόνια.

Αν ήταν στο χέρι μου και δεν είχα κάποια "θέματα" εδώ δεν θα έφευγα από εκεί. Και καλά χρήματα έπαιρνα και πολύ καλύτερη ποιότητα ζωής είχα και γνώρισα και δύο τρελά μέλη του moto, τον Kalesin και τον Lupo!!

Στην θέση σου, που δεν έχεις και "υποχρεώσεις" θα έφευγα. Αν σε τρώει, πήγαινε να το ζήσεις.

Αυτά!:)

LARISEOS
06/09/2009, 19:28
πιστευω πως δεν μπορει να σου απαντησει κανεις απο εδω μεσα αν πρεπει να φυγεις η οχι....!

να ξερεις πως ολα τα κρατη εχουν τα προβληματα τους και οταν πας εκει τοτε τα βλεπεις!

αρα δεν ειναι τοσο απλα οπως τα λενε οι φιλοι εδω μεσα! και οπως υποθετουν......


προσωπικα στην σουηδια σε περηπτσωση μου εφερα 5 ατομα απο ελλαδα για δουλεια και σε 2 εβδομαδες τρεχανε να βγαλουν εισητηριο για επιστροφή!




λοιγοι που πρεπει να φυγεις

1 εχεις καπιο διπλομα και μπορεις να βρεις δουλεια ευκολα στο εξωτερικο.....

2 χρωστας σε ολες της τραπεζες και πρεπει να βγαλεις λεφτα!

3 δεν γουσταρης την ελληνικη χαλαρη ζωη


σκεψου το καλα....τραβα κανα amsterdam....αμα θελεις τουλαχιστον να σου μείνει και τπτ καλο!

γερμανια σουηδια κτλ φυσικα βγαζεις λεφτα......εφοσον εισαι ολη μερα στην δουλεια και πινεις μπυρα ανα δυο σαββατοκυριακα....

menelaos46
06/09/2009, 19:46
Για την εμπειρια και μονο φυγε. Μπορεις παντα να γυρισεις.Εγω θα ηθελα να μπορω να δοκιμασω...

MitsosNaked
06/09/2009, 20:07
Εγώ ήμουν Αγγλία 3 χρόνια για σπουδές αλλά δούλευα ταυτόχρονα και με το που τελείωνα το πτυχίο είχα βρεί άκρες για πολύ καλή δουλειά στη συνέχεια. Αφού έφτασα στο σημείο να συζητάω με γνωστούς μου λογιστές τη διαδικασία να πάρω mortgage(στεγαστικό δάνειο) για να πάρω ένα μικρό διαμέρισμα αφού πλέον το είχα αποφασίσει. Βέβαια το σκηνικό δέν προχώρησε(ούτε τελικά έκανα αίτηση για mortgage) γιατί έπρεπε να κατέβω ελλάδα λόγω διαφόρων σοβαρών οικογενειακών θεμάτων οπότε τζίφος. Βέβαια πιστεύω ότι κάθε εμπόδιο σε καλό. Θα δείξει.

Η αλήθεια είναι ότι αναλόγως πάντα τη δουλειά που κάνεις και τις προοπτικές καρριέρας που σου προσφέρονται μέσω αυτής, πολύ εύκολα 'παρασύρεσαι΄. Δηλαδή 'γλυκαίνεσαι' που τα πετυχαίνεις όλα αυτά μόνος σου χωρίς βύσματα και ιστορίες, και θές κι άλλο. Με αποτέλεσμα δουλεύεις πολύ περισσότερο και χαίρεσαι τη ζωή πολύ λιγότερο. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Ανάλογα το άτομο. Στην περίπτωσή μου εγώ δέν είχα καμία σχέση με αυτό που λέγανε 'φοιτητική ζωή' οι συμμαθητές μου όταν μπήκαν πανεπιστήμιο Ελλάδα. Γιατί απο πρώτο έτος που είχα πιαστεί με πόσες δουλειές εκτός πανεπιστημίου δέν είχα ούτε χρόνο ούτε κουράγιο για πολλά πολλά. Παρόλ'αυτά την είχα ψωνίσει με το τί είχα καταφέρει και δέν το παραδεχόμουνα.

Πάντως σάν εμπειρία να το ξέρεις αξίζει έστω και για λίγο. Θα σε κάνει άλλο άνθρωπο και θα σε ωριμάσει μία τέτοια προσπάθεια.Άποψή μου.

TheFace
06/09/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981
Σε αυτό διαφωνώ.'Εχοντας ζήσει στη Γερμανία έχω να πω ότι οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες
έχουν μια ειδυλιακή εικόνα για την "πατρίδα" που καμία σχεση με την πραγματικότητα δεν έχει.
Αυτό γιατί έρχονται για λίγες μέρες το καλοκαίρι,σε μια περίοδο που η φυσική ομορφιά της χώρας καλύπτει της ασχήμιες της(εκπαίδευση,υγεία,κοινωνικές παροχές,γραφειοκρατία.....).

Όποιος Έλληνας δεν ανήκει στην τάξη των προνομιούχων "καβαντζωμένων" έχει καθήκον απέναντι
στον εαυτό του να αναζητήσει κάτι καλύτερο.
Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα,που όμως τα θέλγητρά της τα απολαμβάνουν μόνο οι "εκλεκτοί"....

Τόλμησε το άφοβα.
Να σου φύγει το απωθημένο και η απορία.
Άλλωστε οι αποστάσεις έχουν εκμηδενιστεί σήμερα.
Κι αν αποτύχεις και επιστρεψεις τουλάχιστον θα έχεις κάνει την προσπάθεια και αυτό είναι που μετράει:Η προσπάθεια για κάτι καλύτερο ακόμη και αν φας τα μούτρα σου.

+900:beer:

TheFace
06/09/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Όσο πιο λίγο παρέα κάνεις με έλληνες του εξωτερικού, τόσο καλύτερα. :beer: :beer: :beer: :beer:

+900:beer:

TheFace
06/09/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Δηλαδή 'γλυκαίνεσαι' που τα πετυχαίνεις όλα αυτά μόνος σου χωρίς βύσματα και ιστορίες, και θές κι άλλο.

Μεγαλη υποθεση και ικανοποιηση συναμμα !!

Cpt. Haddock
07/09/2009, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Το σκεπτικό με την ομογένεια και δουλειά μέσω Ελλήνων προσπάθησε να το αποφύγεις. Όσο πιο βαθειά βουτήξεις τόσο το καλύτερο! Όσο πιο λίγο παρέα κάνεις με έλληνες του εξωτερικού, τόσο καλύτερα. Δες το σαν περιπέτεια και ανακάλυψε της δυνάμεις σου και τα όριά σου!


συμφωνώ απολύτως! :beer: :beer: :beer:

Spyros_Thess
07/09/2009, 07:46
Σκεφτόμαι κι εγώ να την κάνω εδώ και αρκετό καιρό, αλλά αυτά που ακούω κατά καιρούς με κρατάνε πίσω. Παράδειγμα για την Γερμανία, άτομα που ζούν ήδη εκεί μου είπαν να ξεχάσω το τυπικό Ελληνικό 8ωρο, εκεί δουλεύεις σχεδόν ολόκληρη μέρα αλλά εννοείται οτι παίρνεις και παραπάνω λεφτά. Η μια Κυριάκη που θα σου μένει ελεύθερη θα είναι αφιερωμένη κυρίως στον ύπνο... Από οργάνωση, ασφάλιση και μισθούς δεν το συζητάμε...κλάσεις ανώτερα εκεί. Τώρα την ψάχνω για Καναδά...θα δείξει

mikros boudas
07/09/2009, 07:53
Τι δουλεια σκεφτεσαι να κανεις αν επιτρεπεται?κι εγω Αγγλια σου προτεινω παντως...

Xrider
07/09/2009, 09:35
Κατσε εκει που εισαι....
Εκτος και αν δεν εχεις τιποτα να χασεις και θελεις να κανεις μια δοκιμη 1-2 μηνες.

Θα "λαλησεις"!!!

1,Βασικο ειναι να μην εισαι "μαμακιας"

2,Γιατι θέλοντας και μη θα αρχίσεις τις συγκρίσεις με την Ελλαδα,θα καταληξεις οτι οι ειναι σνομπ,βλακες,χαζοι,κρυοκολοι,ξενερωτοι κλπ οι κατοικοι της χωρας που πας (σημειωτέων οσο πιο Βορεια και Δυτικα πας τοσο αλλαζουν οι νοοτροπιες δηλ. εγω πραγματικα απορώ με τους Ελληνες του Βελγιου πως την παλευουν :confused: ).
Και αυτο απλα γιατι συγκρηνεις με την Ελληνικη νοοτροπια,ενω στην πραγματικοτητα οι ανθρωποι ειναι μια χαρα...σε πολλους (βαζω και τον ευατο μου μεσα) ετσι μου φαινοταν τα πρωτα 1-2 χρονια μεχρι που μπηκα στο νοημα,εμπλεξα με Ιταλιδα για τα καλα και καταλαβα τι παιζει και μετα απο 14 χρονια εδω βλεπω την Ελλαδα οπως εβλεπα την Ιταλια στις αρχες.
Αν δεν εχεις λοιπον το κολλημα του Ελληνα θα περασεις καλα και θα δικτυωθεις αν καταλαβεις οτι το εχεις...χλωμά τα πραγματα.

3.Βασικο οσο και αν καποιος νομιζει οτι ειναι της πλακας ειναι το ΚΛΙΜΑ....παιζει ασχημα και υπουλα παιχνιδια,κυριως ψυχολογικα (γιαυτο οσο πιο βορεια πας τοσο περισσότερες αυτοκτονιες και καταθλίψεις ακους)...οταν εχεις να δεις ηλιο πανω απο μηνα και απο το πρωί εξω ειναι ομιχλη η οπως 8 το βραδι ενω ειναι 10 το πρωι,πιστεψε με οτι σου κοβει την ορεξη για οτιδηποτε.

4.Και βασικο για να περασεις καλα μην μπλεξεις με συγγενεις εκει που θα πας,οτι και αν ακουσεις απο Ελληνες να εισαι παντα υποψιασμενος μηπως ειναι λιγο "πειραγμενοι εγκεφαλικα"...μην αντιδρας σε τυχον μαλακιες που ακους η βλεπεις,δεν βγαζεις ακρη...οι χειροτερες παρεες ειναι οι Ελληνες στο εξωτερικο....οταν το ειχα πρωτακουσει ελεγα τι μαλακιες λενε...και ομως!!!
Επειδη το κουτσομπολιο και το ραδιο αρβυλα δεν κοβονται οσο πιο πολυ τους κανεις παρεα τοσο μεγαλυτερο "φακελο" σου φτιαχνουν και αυτο γιατι ενω εχουν με τι να ασχοληθουν το παραμελουν και ασχολουνται με ολους τους αλλους....ειναι συνδρομο που το εχουν κυριως οσοι ειναι απο επαρχια.
Το Ελληνικο "πεθανε η δικια μου κατσικα να παιθανει και του γείτονα" το εμαθα στην Ιταλια
η το "Δεν γαμω εγω δεν γαμει κανεις" και δεν μπορουσα να φανταστω οτι υπαρχουν τέτοιοι ανθρωποι και ομως ισχυει.
Ευτυχως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ετσι υπαρχουν και οι εξαιρεσεις .

Απο αυτον τον κανονα εξαιρουνται οσοι ειναι πολλααααα χρονια εξω και εχουν μπει στην τοπικη νοοτροπια που πιθανων για τους αλλους να ειναι παραξενη.

Αναφορικα με δουλεια,αν δεν εχεις καμια καλη ειδικότητα....κατσε εκει που εισαι..
Αυστραλια εχω φιλο Ιταλο που πηγε και τελικα εγινε πιτσαδορος ενω ειχε καλη ειδικοτητα μανατζερ...
Πακιστανους,Μαροκινους,αλβανους κλπ εχει και η υπολοιπη Ευρωπη οποτε αν δεν εχεις ειδικοτητα καλη...τι να πλενεις πιατα στην Γαλλια τι να πλενεις πιατα στον Πειραια.

5,Τελευταιο..το χειροτερο ειναι οτι καθε φορα που γυρναει καποιος στην Ελλαδα βλεπει τεραστιες διαφορες με το πως ηταν και πως εγινε κατα 99% αρνητικες και αν ειναι και για πολλα χρονια εξω ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρησει η ακομα και να γυρησει θα το μετανοιωνει καθε μερα...
Και αυτο χαρη στην μωαμεθανικη νοοτροπια που εχει ποτισει ολους τους Ελληνες (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) και που το καταλαβαινεις μονο αν βγεις εξω και αποβαλεις αυτην την νοοτροπια...τοτε μονο μπορεις να καταλαβεις τι κανουν στην Ελλαδα οι Ελληνες...Αν ο Χριστος εμφανιζοταν τωρα ,στην Χριστιανικη Ελλαδα παλι θα τον σταυρωναν...στανταρ...ο νοούν νοητό.

Φανταζομαι οτι εδω στο φορουμ εχει και αλλους του εξωτερικου και μπορουν να επιβεβαιωσουν τα οσα λεω...ειμαι και περιεργος στο τι αλλο μπορει να προσθεσουν

Μαλλον πλατιασα πολυ αλλα καλο ειναι να ξερει κανεις τι περιπου θα συναντησει.

spyro
07/09/2009, 10:46
Μέτα απο 8 χρόνια στην Νέα Υόρκη μπορώ χωρίς επιφύλαξη να σου πώ οτι το ερώτημα της μετανάστευσης απο προϊστορικούς χρόνους είναι ένα και μοναδικό:

Που μπορώ να βρώ καλύτερη δουλειά και να είμαι περισσότερο οικονομικά ανεξάρτητος.

κουβέντες του στυλ: "Ήλιος", "Φως", "Βροχές", "Ομίχλες", "Φεγγάρια" "Θάλασσα", "Κουλτούρα", "Νοοτροπία", "Τρόπος Ζωής" κτλ, κτλ είναι για να έχουμε να λέμε :D

Έαν μπορείς να απαντήσεις στο θέμα της οικονομικής ανεξαρτησίας τότε έχεις βρει και την απάντηση σου στο κατα πόσο πρέπει να φύγεις ή όχι.

Έαν στο ερώτημα σου όμως η απάντηση είναι οτι "μπορώ στην Γερμανία να κάνω 300 ευρώ παραπάνω" τότε μην φύγεις απο Ελλάδα δεν αξίζει τον κόπο. Εάν όμως μιλάμε για το 2πλάσιο μεροκάματο και βάλε τότε έχεις αργήσει ήδη να μαζέψεις τα πράγματα σου.

:wave2:

EVI
07/09/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Μπορεί η ξενιτιά στην Βουλγαρία να μην πολυμετράει, μιας και είναι δίπλα, αλλά όπως τα είπε ο ατομ και τα παιδιά παραπάνω.
Το πιο σημαντικό απ' όλα. Μην αφήσεις να μετανιώσεις για πράγματα που δεν δοκίμασες! Δοκίμασε και αν δεν, γύρνα πίσω. Κανένας δεν θα σε κατηγορήσει.
Επίσης, ξεκίνα την γλώσσα πριν πας εκεί.
Το σκεπτικό με την ομογένεια και δουλειά μέσω Ελλήνων προσπάθησε να το αποφύγεις. Όσο πιο βαθειά βουτήξεις τόσο το καλύτερο! Όσο πιο λίγο παρέα κάνεις με έλληνες του εξωτερικού, τόσο καλύτερα. Δες το σαν περιπέτεια και ανακάλυψε της δυνάμεις σου και τα όριά σου!
:beer: :beer: :beer: :beer:

δλδ στην Βουλγαρια ειναι καλυτερα απο εδω????:confused:

βασικα δε ξερω ρωταω

EVI
07/09/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Μέτα απο 8 χρόνια στην Νέα Υόρκη μπορώ χωρίς επιφύλαξη να σου πώ οτι το ερώτημα της μετανάστευσης απο προϊστορικούς χρόνους είναι ένα και μοναδικό:

Που μπορώ να βρώ καλύτερη δουλειά και να είμαι περισσότερο οικονομικά ανεξάρτητος.

κουβέντες του στυλ: "Ήλιος", "Φως", "Βροχές", "Ομίχλες", "Φεγγάρια" "Θάλασσα", "Κουλτούρα", "Νοοτροπία", "Τρόπος Ζωής" κτλ, κτλ είναι για να έχουμε να λέμε :D

Έαν μπορείς να απαντήσεις στο θέμα της οικονομικής ανεξαρτησίας τότε έχεις βρει και την απάντηση σου στο κατα πόσο πρέπει να φύγεις ή όχι.

Έαν στο ερώτημα σου όμως η απάντηση είναι οτι "μπορώ στην Γερμανία να κάνω 300 ευρώ παραπάνω" τότε μην φύγεις απο Ελλάδα δεν αξίζει τον κόπο. Εάν όμως μιλάμε για το 2πλάσιο μεροκάματο και βάλε τότε έχεις αργήσει ήδη να μαζέψεις τα πράγματα σου.

:wave2:


συμφωνω!!!!!

:beer:

Xrider
07/09/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Μέτα απο 8 χρόνια στην Νέα Υόρκη μπορώ χωρίς επιφύλαξη να σου πώ οτι το ερώτημα της μετανάστευσης απο προϊστορικούς χρόνους είναι ένα και μοναδικό:

Που μπορώ να βρώ καλύτερη δουλειά και να είμαι περισσότερο οικονομικά ανεξάρτητος.

κουβέντες του στυλ: "Ήλιος", "Φως", "Βροχές", "Ομίχλες", "Φεγγάρια" "Θάλασσα", "Κουλτούρα", "Νοοτροπία", "Τρόπος Ζωής" κτλ, κτλ είναι για να έχουμε να λέμε :D

Έαν μπορείς να απαντήσεις στο θέμα της οικονομικής ανεξαρτησίας τότε έχεις βρει και την απάντηση σου στο κατα πόσο πρέπει να φύγεις ή όχι.

Έαν στο ερώτημα σου όμως η απάντηση είναι οτι "μπορώ στην Γερμανία να κάνω 300 ευρώ παραπάνω" τότε μην φύγεις απο Ελλάδα δεν αξίζει τον κόπο. Εάν όμως μιλάμε για το 2πλάσιο μεροκάματο και βάλε τότε έχεις αργήσει ήδη να μαζέψεις τα πράγματα σου.

:wave2:
Eisai akoma stin N.Y???

ares_tz
07/09/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Μπορεί η ξενιτιά στην Βουλγαρία να μην πολυμετράει, μιας και είναι δίπλα, αλλά όπως τα είπε ο ατομ και τα παιδιά παραπάνω.
Το πιο σημαντικό απ' όλα. Μην αφήσεις να μετανιώσεις για πράγματα που δεν δοκίμασες! Δοκίμασε και αν δεν, γύρνα πίσω. Κανένας δεν θα σε κατηγορήσει.
Επίσης, ξεκίνα την γλώσσα πριν πας εκεί.
Το σκεπτικό με την ομογένεια και δουλειά μέσω Ελλήνων προσπάθησε να το αποφύγεις. Όσο πιο βαθειά βουτήξεις τόσο το καλύτερο! Όσο πιο λίγο παρέα κάνεις με έλληνες του εξωτερικού, τόσο καλύτερα. Δες το σαν περιπέτεια και ανακάλυψε της δυνάμεις σου και τα όριά σου!
:beer: :beer: :beer: :beer:


Μένοντας ένα διάστημα στις ΗΠΑ, κατάλαβα ότι η συναναστροφή με έλληνες του εξωτερικού περισσότερο προβλήματα δημιουργούσε παρά διευκολύνσεις. Λέγεται ότι η ράτσα μας είναι από τις χειρότερες ράτσες στο εξωτερικό!

makis206
07/09/2009, 12:41
Μια μέρα θα φύγω κι εγώ να πάω Γαύδο, εκεί που δεν ξέρουν τι είναι αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, κινητό τηλέφωνο, πισί, μαγιώ...:D

Εκεί που ακούς μόνο πουλιά να τιτιβίζουν, ανθρώπινα και μη...:lol: :rotflmao:

spyro
07/09/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Eisai akoma stin N.Y???

οχι πια :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Λέγεται ότι η ράτσα μας είναι από τις χειρότερες ράτσες στο εξωτερικό!

Δεν ειναι μονο η δικοί μας. Όλοι οι μετανάστες της Αμερικής τα ίδια είναι. Και οι Μεξικάνοι και οι Πορτορικάνοι και οι Μαροκινοί και οι Πακιστανοί και οι Κινέζοι όπως και οι Έλληνες της Αμερικής και γενικότερα όπως όλοι οι οικονομικοί μετανάστες 1ης γενιάς τα ίδια είναι. Κοινώς τα μαύρα τους τα χάλια συγκριτικά με αντίστοιχους στην χώρα τους.

Μιλάμε πάντα βέβαια για τους μετανάστες της 1ης αντε και 2ης γενιάς. απο εκεί και πέρα έγκειται στο πόσο αυστηρά είναι τα θρησκευτικά ήθη και έθιμα τους για να αφήσει τις επόμενες γενιές να αφομοιωθούν και να γίνουν ενεργά μέλη της κοινωνίας που ζούνε.

PanVas
07/09/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
δλδ στην Βουλγαρια ειναι καλυτερα απο εδω????:confused:

βασικα δε ξερω ρωταω

Evi και βέβαια όχι...
Αν προσέξεις δεν λέω πουθενά ότι είναι καλύτερα εδώ που είμαι. Και αυτό, γιατί όλα είναι σχετικά. Καλύτερα από που; Από τους Αμπελόκηπους που έμενα στην Αθήνα για 10 χρόνια σαν φοιτητής και δουλεύοντας, ή από την Αρόη (ας πούμε περιοχή και όχι προάστιο της Πάτρας) όπου γεννήθηκα και μεγάλωσα;(όποιος ξέρει καταλαβαίνει) Θα μπορούσα να έμενα και στο Μενίδι αλλά να είχα τα άπειρα λεφτά και την πιο ευτυχισμένη ζωή του πλανήτη με υγεία και αγάπη και όλα τα καλά... Πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει ο τόπος καθαυτός με το αν είναι καλύτερα ή χειρότερα. Πρέπει να έχουμε κατά νου και τα αντίσιοναλ σέρβισις όπως αποκαλούνται... :lol: :lol:

Για παράδειγμα, εδώ στην Σόφια, μου λείπει απίστευτα η θάλασσα... Όταν νιώθω αυτή την νοσταλγία, κλείνω τα μάτια και μυρίζω την θάλασσα. Μεταφέρομαι στο δευτερόλεπτο στην Κεφαλλονιά όπου και πέρασα σχεδόν όλα τα καλοκαίρια της ζωής μου... Τον απόλυτο παράδεισο ας πούμε... Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μπορούσα να μείνω για πάντα εκεί... Να κάνω τι στην Κεφαλλονιά..; Να βόσκω γιδοπρόβατα;

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις. Και πριν δυο χρόνια έχοντας με μαθηματική ακρίβεια προβλέψει την οικονομική "κρίση" αποφάσισα ότι εδώ θα είναι καλύτερα. Προσωπικά και μόνο. Αποδοχές, επαγγελματική εμπειρία και άλλα πολλά, προσωπικά και μη.

Γι' αυτό και είπα ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις που είναι καλύτερα... Θεωρώ πάντως, ότι και μόνο που ο συμφορίτης μας έχει μπει σε διαδικασία σκέψης για να την κάνει, σημαίνει ότι τίποτα δεν τον κρατάει πίσω στην Ελλάδα...

apaleftos
07/09/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Γι' αυτό και είπα ότι αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορείς να ξέρεις που είναι καλύτερα...

:beer: Συμφωνώ απόλυτα!! Και σίγουρα το καλύτερα έχει να κάνει με τον άνθρωπο και όχι με τον τόπο. Μπορεί εκεί για σένα να είναι καλύτερα από εδώ αλλά για κάποιον άλλο όχι.

Δυστυχώς από σπουδές και χαρτιά δεν παίζουν και πολλά. Από όσο έχω ψάξει για να βρω μια σοβαρή δουλειά θα πρέπει να ξέρω καλά την εκεί γλώσσα ή στην καλύτερη περίπτωση πάρα πολύ καλά αγγλικά.
Για αυτό το λόγο σκέφτηκα την ομογένεια και την λύση κάποιας "ελληνικής" δουλειάς. Βρίσκω όμως πολλές αγγελίες (για ελληνικά εστιατόρια) που για τα ελληνικά πάντα δεδομένα είναι πολύ καλές για να είναι αληθινές....

TheFace
07/09/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyros_Thess
Παράδειγμα για την Γερμανία, άτομα που ζούν ήδη εκεί μου είπαν να ξεχάσω το τυπικό Ελληνικό 8ωρο

Δημοσιος υπαλληλος εισαι? :D

TheFace
07/09/2009, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μια μέρα θα φύγω κι εγώ να πάω Γαύδο, εκεί που δεν ξέρουν τι είναι αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, κινητό τηλέφωνο, πισί, μαγιώ...:D

Εκεί που ακούς μόνο πουλιά να τιτιβίζουν, ανθρώπινα και μη...:lol: :rotflmao:

Αν ειναι βιασου, γιατι δεν τη βλεπω να μενει για πολυ ετσι... διστυχως!

675heat
07/09/2009, 21:44
Φιλε μετα απο 12 χρονια στη Σουηδια θα σου πω: Η Ελλαδα ειναι μια ακρως τριτοκοσμικη χωρα αλλα κατσε στ'αυγα σου. Οπου και να πας η μαμα πατριδα θα φανταζει κουκλα.

menos
07/09/2009, 21:55
Εχει παντα την επιλογη να γυρισει.
Κανεις δεν τον κραταει στην Γερμανια με το ζορι.
Μονο για την εμπειρια θα επρεπε να εχει ηδη φυγει!!! :beer:

watain
07/09/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981
Όποιος Έλληνας δεν ανήκει στην τάξη των προνομιούχων "καβαντζωμένων" έχει καθήκον απέναντι
στον εαυτό του να αναζητήσει κάτι καλύτερο.
Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα,που όμως τα θέλγητρά της τα απολαμβάνουν μόνο οι "εκλεκτοί"...

pes ta +1000000000000000

watain
07/09/2009, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Μένοντας ένα διάστημα στις ΗΠΑ, κατάλαβα ότι η συναναστροφή με έλληνες του εξωτερικού περισσότερο προβλήματα δημιουργούσε παρά διευκολύνσεις. Λέγεται ότι η ράτσα μας είναι από τις χειρότερες ράτσες στο εξωτερικό!
:lol: :lol: giati sto esoteriko eimaste mia xara.aderfia re paidaki mou

watain
07/09/2009, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από apaleftos
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω για έξω...
Χωρίς να έχω αποφασίσει ακόμα το που αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο λέω για Γερμανία, Ολλανδία ή Αυστρία μιας και σε αυτές τις χώρες υπάρχουν αρκετοί έλληνες (ειδικά στη Γερμανια) και είναι σίγουρα πολύ πιο εύκολο (από το να πας στην Αυστραλία για παράδειγμα όπου και εκεί υπάρχουν πολλοί έλληνες) από νομικής πλευράς λόγο ΕΕ.
Οι λόγοι που το σκέφτομαι είναι δυο.
Πρώτον για την εμπειρία... μιας και ακόμα είμαι σε μια ηλικία και κατάσταση που μπορώ σχετικά εύκολα να το κάνω.
Και δεύτερον ότι νιώθω ότι η Ελλάδα όσο όμορφη και να είναι σαν χώρος, σαν κράτος δεν μου προσφέρει τίποτα για να κάτσω εδώ.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι εκτός Ελλάδος τα πράγματα είναι ρόδινα ούτε θέλω να πάω έξω για να κάνω τρελά λεφτά και να γυρίσω μετά από κάποια χρόνια σαν "ο θείος από το αμέρικα" που όλοι παρακαλάνε να τα τινάξει μήπως κληρονομήσουν κάνα φράγκο...
Θέλω να ζω σε μια κοινωνία όπου να πληρώνω φόρους, ασφάλιση, διόδια, τέλη κυκλοφορίας (και άλλα διάφορα) ΑΛΛΑ να έχω δρόμους, να έχω ένα σύστημα υγείας, να έχω διάφορες δημόσιες υπηρεσίες όπου θα με σέβονται σαν πολίτη, να έχω σύστημα παιδείας για τα παιδιά μου αύριο-μεθαύριο.

Τέλος θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλο το φόρουμ που αν και σχετικά ανενεργό μέλος (διαβάζω όμως καθημερινά) ανοίγω ένα τόσο άσχετο θέμα με την μοτοσυκλέτα αλλά προσπαθώ πριν πάρω κάποια απόφαση να το συζητήσω με όσο περισσότερους μπορώ.
poly simantiko einai na ma8eis thn glwssa opou pas.mhn gineis san tous ellinares pou exoun kanei klika kai den 3eroun le3i na milisoun.polloi sthn germania etsi einai,to 3erw apo filous pou spoudazoun ekei.opou blepoun ellina allazoun dromo

SVX
07/09/2009, 22:46
:rolleyes: επρεπε να εχεις φυγει και να ψαχνεις για μπισικλετα ΗΔΗ!!!!!!!! :mad:

ronin1
07/09/2009, 23:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μια μέρα θα φύγω κι εγώ να πάω Γαύδο, εκεί που δεν ξέρουν τι είναι αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα, κινητό τηλέφωνο, πισί, μαγιώ...:D

Εκεί που ακούς μόνο πουλιά να τιτιβίζουν, ανθρώπινα και μη...:lol: :rotflmao:


μακη206 ερχομαι κ γω ρε παικτη..

πουλαω τα 110 παιρνω 4 κ παμε να το σκαμε το εργαλειο.. :D :D


173037

Sapadak
08/09/2009, 05:48
Εφοσον κατι δεν σε κραταει φυγε..

Δεν βρισκω κατι το τρομερα διαφορετικο απο το να ζουσες πχ Ξανθη και να κατεβαινες Αττικη για δουλεια.

Απλα το αεροπλανο κανει λιγο περισσοτερο.


Καλη δυναμη

makis206
08/09/2009, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
μακη206 ερχομαι κ γω ρε παικτη..
πουλαω τα 110 παιρνω 4 κ παμε να το σκαμε το εργαλειο.. :D :D

Έεετσι, κι εγώ θα φέρω τα δίχτυα με τ'αγκίστρια και τα κάρβουνα με τα CD του Ψαραντώνη, ε ρε γλέντιααα!!

Μα δες εικόνα, μα θαύμασε ομορφιά της φύσης, πιο παρθένα κι από τη Μαρία την άσχημη :uplate: :lol:



Στο βάθος είναι η Κρήτη, όχι ο παράδεισος που θα πάμε :lol:


173053

gloum
08/09/2009, 12:12
Έχοντας φύγει 2 φορές και με μια μελλοντική τρίτη μπορώ να σου πω ούτε καν να το σκέφτεσαι. Κυνήγα την ζωή σου και ζήσε την. Και μην πολυκολλάς στο αν έχει Έλληνες η όχι..Στην αρχή τους ψάχνεις για να κρατήσεις έναν δεσμό αλλά μετά ανοίγεσαι. Είναι φοβερά λυπηρό να βλέπεις ανρθώπους να συναναστρέφονται μόνο και μόνο επειδή είναι Έλληνες χωρίς να τους συνδέει κάτι άλλο. Οι άνθρωποι σε δένουν ανεξαρτήτως από το από που είναι.

kokos08
08/09/2009, 15:47
Και που θα βρεις Επιδαυρο να στριβεις? Που θα περνας τα διοδια αερα πατερα,που θα σε κυνηγανε τα xcara,που θα πιεις μια φραπεδια ρε παιδι μου χαζευοντας την θαλασσα ακουγοντας Μαρτακη,που θα βρεις δρομο με 2 λωριδες κυκλοφοριας και νησιδα στη μεση με οριο 40 και να σε γραφουν γιατι πηγαινεις με 60,που θα κανεις σουζες,που θα πεφτεις σε λακουβες,που θα βρεις γκομενες σαν τις ελληνιδες,που θα βρεις νερο Ζαγορι,που θα χορευεις μεχρι τις 8 το πρωι και μετα θα πηγαινεις σε αλλο μαγαζι......

Ρε μπορει στο εξωτερικο να ειναι πιο οργανωμενα αλλα εκει θα εισαι Robot.

Εδω τουλαχιστον εισαι Robot με ψυχη!

Σκεψου το! Εγω παντος δεν σε αφηνω να φυγεις,τελος!:beer:

menelaos46
09/09/2009, 18:07
Στην Τσεχια εγω θα πηγαινα...

devil's animal
09/09/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Στην Τσεχια εγω θα πηγαινα...

στην Τσεχια ρε μεγαλε θα πηγαινε και ο παππους μου που εχει να του σηκωθει 20 χρονια!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PanVas
09/09/2009, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
στην Τσεχια ρε μεγαλε θα πηγαινε και ο παππους μου που εχει να του σηκωθει 20 χρονια!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

norwich
28/05/2015, 09:20
Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε μία χώρα της Ευρώπης (η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω πού) και θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για να αποφασίσω τι θα κάνω από 'δω και πέρα.

Ενδιαφερόμουν και για Γερμανία, αλλά μετά το είδα σχετικά πολύ δύσκολο να πάω προς τα εκεί και λόγω της γλώσσας τους και λόγω της ιδιοσυγκρασίας τους.

Όσον αφορά τη δεύτερη μου επιλογή, είναι η Σκωτία και συγκεκριμένα το Εδιμβούργο, παρότι έχει κρύο και σκοτάδι το χειμώνα (δε με απασχολεί καθόλου αυτό), και γι'αυτό λέω να μετακινηθώ τελικά προς τα εκεί, δεδομένου ότι μιλάω τέλεια τα αγγλικά.


Θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα, δεδομένου ότι έχω ένα πρόβλημα ψυχικής υγείας (μείζονα κατάθλιψη) και παίρνω επίδομα αναπηρίας 313 ευρώ από την πρόνοια.

1. Τι χρειάζεται να κάνω με το που θα πρωτοπάω στο Εδιμβούργο?? Θα πρέπει να πάω στον κοντινότερο δήμο για να κάνω εγγραφή?? Χρειάζεται να βγάλω διαβατήριο ή αρκεί μόνο η καινούργια ταυτότητα?? Γιατί σε κάποιους, από ό,τι διάβασα, δε χρειάστηκε να βγάλουν διαβατήριο.

2. Μπορώ να λάβω επιπλέον ένα ΔΕΥΤΕΡΟ επίδομα αναπηρίας από τη Σκωτία χωρίς να έχω δουλέψει ή μάλλον δε γίνεται ούτε εκεί??

3. Δεδομένου ότι πλέον είμαι ανίκανος για κάθε εργασία, χρειάζεται να βγάλω κανέναν άλλο αριθμό στη Σκωτία, όπως ΑΦΜ?? Θα μπορέσω να ζήσω μόνο με 313 ευρώ το μήνα από το επίδομα της Ελλάδας?? Αν ΔΕΝ ζητούσα καθόλου επίδομα αναπηρίας από τη Σκωτία και απλά πήγαινα και ζητούσα να μείνω μόνιμα εκεί, για βιοποριστικούς λόγους και ζώντας μόνο με το επίδομα από την Ελλάδα, θα με δεχόντουσαν??

4. Ξέρετε μήπως ΑΝ υπάρχουν ξενώνες (hostels) στη Σκωτία και πόσο είναι το κόστος σε λίρες??
Απ' ό,τι με πληροφόρησαν, στη Σκωτία το κόστος στο σούπερ μάρκετ είναι πάνω κάτω το ίδιο με την Ελλάδα και ότι σε ορισμένα ενοίκια συμπεριλαμβάνονται φως, νερό και τηλέφωνο. Ισχύει αυτό??

5. Μπορεί κάποιος, με μία κάρτα ανάληψης μετρητών, να βγάζει λεφτά από ΑΤΜ στη Σκωτία και να γίνεται ταυτόχρονα η μετατροπή από ευρώ σε λίρες??.

6. Πώς είναι οι Σκωτσέζοι?? Ευγενικοί?? Φιλικοί?? Φιλόξενοι?? Αντιμετωπίσατε ρατσισμό?? Η εγκληματικότητα πώς είναι?? Χαμηλή??


Συγνώμη για τα τόσα πολλά ερωτήματα αλλά είμαι καρα-απογοητευμένος από την Ελλάδα και είναι θέμα επιβίωσης πλέον να σηκωθώ και να φύγω.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τη μεγάλη ανάρτησή μου.
Δημήτρης

Cpt. Haddock
28/05/2015, 10:47
Προσπερνωντας τα γραφειοκρατικα.

Με 313 ευρω ΔΕΝ ζεις στη Σκωτια. Προφανως τα επιδόματα εκει ειναι υψηλοτερα, αλλα τα δικαιούνται πρωτιστως οι μονιμοι κατοικοι και για να γινεις τετοιος θα περασει πολύς καιρος.

Λογω της κατάστασης σου, δε σου συνιστω Σκωτια, λογω καιρου. :wave2:

pipe_smoker
28/05/2015, 10:53
Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι να μεταναστεύσω σε μία χώρα της Ευρώπης (η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να αποφασίσω πού) και θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για να αποφασίσω τι θα κάνω από 'δω και πέρα.

Συγνώμη για τα τόσα πολλά ερωτήματα αλλά είμαι καρα-απογοητευμένος από την Ελλάδα και είναι θέμα επιβίωσης πλέον να σηκωθώ και να φύγω.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τη μεγάλη ανάρτησή μου.
Δημήτρης

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ:)

Για όλα αυτά που ρωτάς περί επιδομάτων δεν έχω γνώσεις για να σε βοηθήσω.

Να σε ρωτήσω όμως, αν επιτρέπεται, τί είναι αυτό που σε κάνει να θες να φύγεις?
Απ'όσο καταλαβαίνω δεν είναι το οικονομικό, γιατί αν δεν τη βγάζεις στην Ελλάδα με αυτά τα λεφτά, δύσκολα θα τη βγάλεις κι έξω, και δεν πας για να ψάξεις για δουλειά γιατί όπως λες δεν μπορείς να εργαστείς (σεβαστό απόλυτα και κατανοητό).

ΥΓ. Αν δε θέλεις να απαντήσεις δημόσια, μπορείς αν θες να μου στείλεις πμ.

Panos76
28/05/2015, 12:00
Εδώ έχει χρήσιμα στοιχεία http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=United+Kingdom&city=Edinburgh

Έχει ζήσει ένας ξάδερφος μου στο Αμπερντήν για κάποια χρόνια ως φοιτητής κ είχε περάσει καλά.

Προσωπικά, έχω ζήσει σε Λονδίνο και Midlands (τεράστιες διαφορές σε νοοτροπία) ως φοιτητής και ως εργαζόμενος.

Επειδή είχα θετική διάθεση, προσάρμοζα στο μέτρο του δυνατού τις καταστάσεις στα μέτρα μου ώστε να περνώ καλά.

Ωστόσο σε διαβεβαιώνω πως βίωσα ρατσιστική συμπεριφορά, που δεν θα ξεχάσω ποτέ, σε κοινωνικό επίπεδο. (γείτονες, αστυνομία, δημόσιες υπηρεσίες - κ πίστεψε με είμαι ΑρΝί - γάλακτος).

Από την άλλη, έκανα φίλους Άγγλους και Ινδούς κυρίως αλλά κάποιους Τούρκους, ενώ σε εργασιακό επίπεδο υπήρχε μεγάλη πίεση αλλά όλα καλά.

Το έχω πει πάμπολλες φορές σε κατ ιδίαν συζητήσεις με φίλους: Το εξωτερικό ΔΕΝ είναι πανάκεια. Η φυγή δεν είναι λύση.

Τέλος, θεωρώ περιττό να μπω στη διαδικασία να αναλύσω τις σκέψεις μου ως προς το παραπάνω και μη γνωρίζοντας την προσωπική σου κατάσταση, αλλά έχοντας αυτά τα δεδομένα, τη Σκωτία δεν τη θεωρώ ενδεδειγμένη λύση για την περίπτωση σου.

toyar
28/05/2015, 13:06
για τη θεση και την κατασταση σου νομιζω πως ταιριαζει η ελληνικη επαρχια
χαμηλο κοστος ζωης, χαλαροι ρυθμοι, καλος καιρος.........:beer:

norwich
28/05/2015, 16:07
Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

Μπορεί να σας φανούν λίγο περίεργα αυτά που θα σας γράψω παρακάτω, αλλά, δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι είναι ο χαρακτήρας και η ιδιοσυγκρασία μου.

Μερικοί λόγοι για τους οποίους θέλω να φύγω είναι οι εξής:

1. Καταρχήν, δεν μπορώ καθόλου να κυκλοφορήσω στο κέντρο της Αθήνας, όπου και μένω, λόγω υψηλής εγκληματικότητας. Δεν μπορώ να αλλάξω και περιοχή, γιατί αφενός και έχω δικό μου σπίτι στο κέντρο (ευτυχώς) και αφετέρου δεν έχω λεφτά να πληρώσω νοίκια στο επόμενο. Σκέφτηκα να πάω να μείνω επαρχία, αλλά από ό,τι μου έχουν πει κάποιοι που φύγανε από την Αθήνα, δεν τους άρεσε ιδιαίτερα...
2. Εκτός από την εγκληματικότητα, στην Ελλάδα φοβάμαι και τον ίσκιο μου και σε άλλα θέματα. Την έχω πατήσει πολλές φορές από δήθεν σωτήρες, στους οποίους στράφηκα για τα προβλήματά μου (και όχι μόνο τα ψυχολογικά), με αποτέλεσμα να βρεθώ ζημιωμένος και ακόμα σε χειρότερη κατάσταση.
3. Κάθε φορά που μπαίνω στο λεωφορείο, φοβάμαι μήπως στριμωχθώ μέσα σαν σαρδέλα, μήπως με κάνει ρεζίλι ο κόσμος και ο οδηγός, μήπως μπει κανένας ελεγκτής και με αγριεμένο ύφος με ξεφτιλίσει μπροστά σε όλους που δεν έχω λεφτά να πληρώσω το εισιτήριό μου.
4. Σιχάθηκα τον τρόπο που με αντιμετώπιζαν όλα αυτά τα χρόνια οι άνθρωποι στην Ελλάδα, λες και ήμουν κανένας τρελός ή ψυχοπαθής ή βρομύλος. Είτε οι καθηγητές στο πανεπιστήμιο, είτε γενικά ο έξω κόσμος, είτε, είτε κλπ... Κι όμως πιο καθαρός και πιο τίμιος στην ψυχή και στο σώμα, από αυτούς τουλάχιστον, δεν νομίζω ότι υπήρχε.
5. Η αλήθεια είναι ότι ζω μόνο με το επίδομα αναπηρίας, το οποίο δεν μου φτάνει καθόλου για να ζήσω. Και θεώρησα πηγαίνοντας σε μία άλλη χώρα, της οποίας τη γλώσσα μιλάω σχετικά καλά, ότι θα μπορούσα να βοηθηθώ και στην καθημερινότητά μου, μέσω της συναναστροφής με άλλους καλύτερους ανθρώπους αλλά και στη σίτιση, αφού μου είπανε ότι στη Σκωτία, το σούπερ μάρκετ είναι σαφώς φθηνότερο από αυτό της Ελλάδας.

Αν έκανα κάπου λάθος ή αν μου είπανε κάτι λάθος και δεν κατάλαβα καλά, δεν το ξέρω ακόμα.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω να φύγω από εδώ, όσο το δυνατόν γρηγορότερα...

Έστω, παρότι μου είναι αδύνατον να το κάνω, ακόμα και σαν οδοκαθαριστής να δουλέψω στην αρχή, χωρίς να το λέω επ' ουδενί για να μειώσω κάποιον που δουλεύει έτσι, μέχρις ότου πάρω κάποια ένσημα, για να μπορέσω να πάρω και ένα καλύτερο επίδομα στην πορεία.

Είμαι πραγματικά σε απελπισία, είμαι μπερδεμένος και δεν ξέρω τι να κάνω πια.:(

zannisvel
28/05/2015, 16:20
Φιλε μου, εχω ζησει εξω πολλα χρονια και μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ο κοσμος ειναι παντου ιδιος. Παντου υπαρχουν καλοι, κακοι, αορατοι, ενοχλητικοι, ανυπαρκτοι, κοκ.
Ο κοινωνικος αποκλεισμος που νιωθεις νομιζω οτι δε προερχεται τοσο πολυ απο τους ανθρωπους γυρω σου αλλα απο το κρατος και τις παροχες που δεν μας προσφερει.
Για να ξαναμπω στο θεμα μας, νομιζω οτι η ελληνικη επαρχια εχει να σου δωσει κατι διαφορετικο μιας και εκει η καθημερινοτητα δεν εχει ακομα εξαπλωθει σα νοσος στους κατοικους της. Βεβαια και εκει εχεις αλλη νοοτροπια η οποιο επαναλαμβανω υπαρχει και στις "επαρχιες" αλλων χωρων. Νομιζω με τα χρηματα που διαθετεις θα μπορουσες να πειραματιστεις και να ζησεις σε καποια σχετικα απομακρυσμενη επαρχιακη πολη και να αποφασισεις μονος σου αν σ'αρεσει η οχι.

:beer:

byron
28/05/2015, 16:24
το οποίο δεν μου φτάνει καθόλου για να ζήσω. Και θεώρησα πηγαίνοντας σε μία άλλη χώρα, της οποίας τη γλώσσα μιλάω σχετικά καλά, ότι θα μπορούσα να βοηθηθώ και στην καθημερινότητά μου, μέσω της συναναστροφής με άλλους καλύτερους ανθρώπους αλλά και στη σίτιση,

Δημήτρη, μην πιστεύεις οτι οι καλύτεροι άνθρωποι φτιάχνονται λόγω χώρας. Όπως και εδώ έτσι και εκεί, αφορά την παιδεία τους, και μπορούν κάλλιστα να γίνουν ΠΟΛΥ μαλάκες, ιδίως αν έχουν να κάνουν με ξένο.

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά, πως η επαρχία θα βοηθούσε περισσότερο, πάντως.

MG-KTiNoS
28/05/2015, 16:59
Εγώ θα σου έλεγα πως με τα λεφτά που έχεις θα μπορούσες άνετα να ζήσεις σε μια μικρή πόλη της Ρουμανίας και της Βουλγαρίας. Θα σου έλεγα να είσαι και κοντά στη Θάλασσα (Μεσημβρία) Θα μπορούσα να σου πω ακόμα ότι και η Αλβανία μπορεί να είναι μια χαρά για σένα (πάλι παραλία) Δεν θα έχεις και θέματα με τη γλώσσα.
Στη θέση σου όμως θα πήγαινα σε οικογένεια για να έχω ανθρώπους κοντά. Όχι μόνος.
Αν πάλι γουστάρεις βουνό οι επιλογές στα Βαλκάνια είναι τεράστιες. Πάντα όμως σε οικογένεια που να γνωρίζει τα θέματα σου.
Αν επιλέξεις βουνό φρόντισε να είσαι και κοντά σε τρένο.
Αν φυσικά έχεις συγγενείς στην επαρχία ούτε λόγος... Δρόμο !
καλή τύχη
:)

DrEvil
28/05/2015, 17:36
Υπαρχουν κι αλλες χωρες που ομοιαζουν της Ελλαδας, μιλουν Ελληνικα και τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα απ'οτι στην Ελλαδα. (οχι καλα, απλα καλυτερα).
Αλλα με τα λ7 που λες και με δεδομενο το ενοικιο, δεν βγαινει ο μηνας.