PDA

View Full Version : Μπόμπος



Neus
07/09/2009, 02:09
Καλησπέρα, θα ήθελα να αγοράσω ενα μπόμπο και δεν έχω δίπλωμα οδήγησης. Έχω ακούσει πως αν το δίκυκλο είναι από 49 κυβικά και κάτω μπορείς να το κυκλοφορήσεις ελέυθερα χωρίς κανενα δίπλωμα οδηγησεις και χωρίς κανένα όριο ηλικίας. Έκανα post σ' αυτο το forum για να εξακριβώσω αυτά τα πράγματα καθώς γνωρίζω ότι εδώ υπάρχουν έμπειροι αναβάτες. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ισχύουν τα παραπάνω; Οτι δηλαδή τα δίκυκλα 49 κυβικών και κάτω μπορούν να κυκλοφορίσουν απο αναβάτες ανεξαρτήτου ηλικίας και χωρίς δίπλωμα/άδεια;

jfx
07/09/2009, 02:50
απ'οσο ξερω δεν ισχυουν τα παραπανω.

υπαρχει διπλωμα για μοτοποδηλατα(πρασινο ειναι), που το βγαζεις στα 16 στην τροχαια, χωρις μαθηματα και τετοια
μονο μια τυπικη εξεταση γραπτα και πορεία και καποια λεφτα για παραβολα.

με αυτο οδηγας μηχανακια μεχρι 50κυβικα.

p@nos
07/09/2009, 08:32
οπως τα ειπε ο παραπανω...αν εχεις κλεισει τα 16, πας στην τροχαια, δινεις τις εξετασεις, μετακανεις μια συντομη οδηγηση με ενα 50αρι εκει που θα σου πουν, και μετα περνεις το διπλωμα...

ομως αν οδηγας χωρις αυτο εισαι παρανομος...

Neus
08/09/2009, 04:03
Και άμα με σταματήσουν χωρίς να έχω δίπλωμα; (Όχι ενώ οδηγό επικίνδυνα-ενώ οδηγό κανονικά) Τι διαδικασία θα υποστώ; Ένα πρόστιμο;

Λευκάδιος
08/09/2009, 04:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Neus
Και άμα με σταματήσουν χωρίς να έχω δίπλωμα; (Όχι ενώ οδηγό επικίνδυνα-ενώ οδηγό κανονικά) Τι διαδικασία θα υποστώ; Ένα πρόστιμο; αναλογως τα κεφια των πολισμανων,μαλλον το προστιμο δεν το γλιτωνεις.αν εχεις κλεισει τα 16 βγαλε το διπλωμα που λενε και τα παιδια παραπανω με μικρο κοστος.

gio80
08/09/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Neus
Και άμα με σταματήσουν χωρίς να έχω δίπλωμα; (Όχι ενώ οδηγό επικίνδυνα-ενώ οδηγό κανονικά) Τι διαδικασία θα υποστώ; Ένα πρόστιμο;

Το θεμα δεν ειναι τι διαδικασια θα υποστεις αν δεν εχεις διπλωμα και σε σταματησουν... Το πολυ πολυ η να σου κανουν καμια μηνυση αν δεν εχεις κλεισει τα 16 η αν τα εχεις κλεισει τους λες οτι το εχεις ξεχασει σπιτι μαζι με ολα τα χαρτια και σου κοβουν μια κληση οτι δεν το ειχες μαζι... Το θεμα ειναι τι θα κανεις αν δεν εχεις διπλωμα σε περιπτωση που εμπλακεις σε καποιο τροχαιο... Καλα ξεμπερδεματα... Και ο αλλος να φταει δεν βγαζεις ακρη..

Gandalf dr685sm
09/09/2009, 09:21
όντως .. αν εμπλακείς σε τροχαίο...

Αν είσαι ανήλικος , κατηγορούνται και οι γονείς σου για παραμέληση ανηλίκου.
Χρεώνεσαι μια κατηγορία στο ποινικό μητρώο για όλη σου την ζωή.
Πληρώνεις/η οικογένεια σου, οτι έχετε και δεν έχετε σε αυτόν που θα κάνει αγωγή σε εσάς καθώς δεν θα έχεις και ασφάλεια. Αν έχεις ασφάλεια , τότε σου κάνει την ίδια αγωγή η ασφάλεια αφού πληρώσει τον άλλο οδηγό.

Γενικά δεν συνιστώ να οδηγήσεις δίχως δίπλωμα.. το πρόστιμο και το δικαστήριο είναι το λιγότερο.

Gandalf

Neus
09/09/2009, 18:01
Δεν είναι θέμα χρημάτων. Είμαι 14ών και θα πάω 3η γυμνασίου.... Με πείσατε παιδιά. Αλλά αν δεν με χτυπήσει ή χτυπήσω κανένα. Και απλά με σταματήσουν για δίπλωμα στον δρόμο πάλι αυτά θα υποστώ;

(όντως .. αν εμπλακείς σε τροχαίο...

Αν είσαι ανήλικος , κατηγορούνται και οι γονείς σου για παραμέληση ανηλίκου.
Χρεώνεσαι μια κατηγορία στο ποινικό μητρώο για όλη σου την ζωή.
Πληρώνεις/η οικογένεια σου, οτι έχετε και δεν έχετε σε αυτόν που θα κάνει αγωγή σε εσάς καθώς δεν θα έχεις και ασφάλεια. Αν έχεις ασφάλεια , τότε σου κάνει την ίδια αγωγή η ασφάλεια αφού πληρώσει τον άλλο οδηγό.

Γενικά δεν συνιστώ να οδηγήσεις δίχως δίπλωμα.. το πρόστιμο και το δικαστήριο είναι το λιγότερο.

Gandalf)

gio80
09/09/2009, 18:05
Αν το μηχανακι ειναι στο ονομα σου λογικα μυνηση και δικαστηριο για διπλωμα... Αν δεν εχεις ασφαλεια μπορει να σου παρει και την πινακιδα + το προστιμο.... Αν το μηχανακι ειναι στο ονομα καποιου αλλου και ειναι ασφαλισμενο... μηνυση σε εσενα για διπλωμα.. μηνυση στον αλλον επειδη εδωσε το οχημα σε ανηλικο χωρις διπλωμα...