PDA

View Full Version : To dilima!



Dhmitris
07/09/2009, 15:09
Αρχικά καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Πλέον 20 χρονών κ οδηγώ από τα 15 μου περίπου, αρχικά ένα σκούτερ για ένα χρόνο κ μετά ένα Derbi SM ωστόσο μετά από κοντά 40.000 χιλιάδες, δεν υπάρχει μέρος που να μην το έχω πάει, έπρεπε να το αποχωριστώ ευτυχώς το έδωσα σε πόλη καλή τιμή(1500).Ήρθε επιτέλους η ώρα να αγοράσω καινούρια μηχανή και τότε άρχισε το δόλωμα, μακάρι όλα τα δολώματα να ήταν έτσι. Ι επιλογές για την Ελλάδα πιστεύω ότι είναι περιορισμένες αν θες να ευχαριστηθείς μια μηχανή στο έπακρο γιατί και οι επιλογές μου είναι μεταξύ της F800gs,Tenere και Dorsoduro.

Αρέσουν οι βόλτες στο χώμα, οι Κρήτη έχει πολλά βουνά, φοιτητής στα χάνια πατρίδα Μυτιλήνη.
Ακόμα αρέσουν τα ταξίδια με μηχανή και προς το πάρων έχω αρκετό χρόνο άρα θα μπορούσα να αρχίσω να ψάχνομαι σιγά σιγανότερος ο παράγοντας άνεση διασκέδαση και ευκολία όντος και εκτός πόλης συμβαδίζουν με αυτές τις πρώτες δυο επιλογές καθώς και ο σημαντικός παράγοντας της μεταπώλησης.

Ωστόσο δύσκολα μπορώ να ξεχάσω ποσό διασκεδαστικό ήταν το SM μου και ποσό καλή συντρόφια μου κράτησε όλα αυτά τα χρόνια και χιλιόμετρα γιατί και άρχετε η επιλογή του Dorsoduro. Όμως τα Aprilia δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους και εγώ δεν θέλω "άπιστη" μηχανή . Ακόμα οι μεταπώληση για ένα SM είναι αρκετά δυσκολότερος το αρνητικό τους εκτός από την σελά είναι το πρόβλημα σε κάποιο ταξίδι, μαγαζιά πιάσιμο από την άβολη σελά τους κτλ.

Εδω λοιπόν χρειάζομαι την βοήθεια την γνώμη σας φίλοι μουδιάζει το α τα χρήματα τουμπάρει το tenere να με καλύψει 100%?Καποιες γνώμες για το Dorsoduro? το έχει κάνεις εδω? έβγαλε προβληματάκι γενικά οποιαδήποτε ένδειξη/συμβουλη είναι ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα!

MikeG
07/09/2009, 15:11
Ανάμεσα στα 3 σου προτείνω το Τενερε, αφού το 800 ξεφεύγει στα χρήματα.
Είναι ότι πρέπει για Κρήτη και Ελλάδα γενικά.


Πέρνα μια βόλτα από Συναντήσεις- Βόλτες και έλα να μας βρεις στο Ηράκλειο στο Τίτα Μπρίκι.


:beer: :beer: :beer:

Dhmitris
07/09/2009, 15:18
το Tenere το εχει ενας φιλος μου και το εχω οδηγηση μερικες φορες απλα αναρωτιεμαι απο την στιγμη που μπορω να διαθεσω τα χρηματα και για το gs αν υπαρχει λογος να διαλεξω το Tenere!

MikeG
07/09/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dhmitris
το Tenere το εχει ενας φιλος μου και το εχω οδηγηση μερικες φορες απλα αναρωτιεμαι απο την στιγμη που μπορω να διαθεσω τα χρηματα και για το gs αν υπαρχει λογος να διαλεξω το Tenere!



Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα για το GS και έχεις και σκοπό να το κρατήσεις χρόνια, τότε go for it. Στο Section BMW θα βρεις αρκετά γι'αυτό. Απλά θα έχεις μια ελάχιστα πιο βαριά αίσθηση στη μοτοσυκλέτα σε σχέση με το Τενερέ.

Αλήθεια, από δίπλωμα όμως? Σε καλύπτει?

Dhmitris
07/09/2009, 15:22
Απο οτι μου ειπαν στα 20 μπορεις να βγαλεις διπλωμα για ολα τα κυβικα αρα ειμαι οκ στο θεμα διπλωμα!Το προβλημα ειναι οτι δεν εχο οδηγησει καθολου το gs και δν μπορω να το παρω ουτε test drive γιατι θελει να εχει το διπλωμα πανω απο ενα χρονο...και κατι αλλο λογικα την μηχανη θα την κρατησω για μια 6ετια σιγουρα μετα λογικα θα φυγω εξω για μεταπτυχιακο και δεν ξερω αν θα μπορω να την παρω μαζι μου!

MikeG
07/09/2009, 15:28
Διάβασε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55416&perpage=15&highlight=%C5%EE%DC%EB%EB%EF%F5%20%EA%F1%E1%E4%E1%F3%EC%EF%DF&pagenumber=11) το post μου και γενικά όλο το thread να πάρεις μια ιδέα.

ggs
07/09/2009, 15:35
Το τενερε (που έχω κι εγώ) ΔΕΝ πρόκειται να βάλει πότε «φωτιά στην άσφαλτο»….
Το ταξίδι στην εθνική είναι μια υποχρέωση που πρέπει να βγει (αξιοπρεπέστατα) για να πατήσεις σε επαρχιακούς δρόμους και χωματόδρομους .
Σε αυτούς τους δρόμους είναι στο στοιχειό του … δεν θες να τελειώσουν…
Αν είσαι έως 1.85 η κάλυψη από τον αέρα είναι θαυμάσια .
Η θέση οδήγησης είναι πολύ καλή .
Η αξιοπιστία του είναι δοκιμασμένη.
Η συντήρηση του είναι φτηνή .
Σε όλη την Ελλάδα μπορούν να το υποστηρίξουν.
Δεν κυκλοφορούν πολλά και έτσι νοιώθεις μια μοναδικότητα
Άμα βρεις του 08 με 6900 είναι και πολύ καλή η τιμή του …

Το BMW είναι σίγουρα μια πολύ καλή μηχανή , με περισσότερες δυνατότητες εντος δρόμου και καλύτερα περιφερικά. Ο ΜικεG θα στα πει καλυτερα…

:wave2:

Dhmitris
07/09/2009, 15:57
απλα επειδη και η κοπελα μου ψινετε για καποιο ταξιδακι πιστευο οτι το Tenere θα ειναι "λιγο" με 2 ατομα κ μπαγκαζια!Ενδιαφερομαι για καινουριο παντα δεν εμπιστευομαι τα μεταχειρεσμενα!Ο κυριοτερος λογος που ενδιαφερομαι για το Tenere ειναι οτι εχει χαμηλοτερο κοστος συντηρησης και γενικα θα βγει πολυ πιο χαμηλα η τελικη τιμη του ενω το gs με τα βασικα και χωρις βαλιτσες θα παει κανενα 12αρι!

Dennis-
08/09/2009, 14:54
Απο οτι μου ειπαν στα 20 μπορεις να βγαλεις διπλωμα για ολα τα κυβικα αρα ειμαι οκ στο θεμα διπλωμα!


Παλια εβγαζες στα 21 για απειρα κυβ, τωρα απ οτι εχω καταλαβει βγαζεις το Α - 1 και μετα απο 2 χρονια γινετε αυτοματα για απειρα κυβ. Αν δεν εισαι σίγουρος κανε τον κοπο να πας να ρωτήσεις γιατι χωρίς διπλωμα δεν λεει :wave2:

Dhmitris
08/09/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
Παλια εβγαζες στα 21 για απειρα κυβ, τωρα απ οτι εχω καταλαβει βγαζεις το Α - 1 και μετα απο 2 χρονια γινετε αυτοματα για απειρα κυβ. Αν δεν εισαι σίγουρος κανε τον κοπο να πας να ρωτήσεις γιατι χωρίς διπλωμα δεν λεει :wave2:

ρωτησα στη σχολη οδηγων και μου ειπαν οτι στα 20 μπορεις να βγαλει για ολα τα κυβικα!και λογικο ειναι αφου στα 18 βγαζεις για 125 και στα 2 χρονια γινετε για ολα τα κυβικα απο μονο του!

Dennis-
08/09/2009, 15:24
A! το ειχες απο τα 18 δεν καταλαβα καλα εγω τοτε ! ναι ετσι γινετε ! :wave2:

το dorsoduro by the way ειναι πανέμορφο :D