PDA

View Full Version : KLR 650 doohickey upgrade ?



GhostTakis
07/09/2009, 21:54
Γεια σας παιδια , πριν εναμιση μηνα πηρα το KLR 650 SM καινουργιο , ψαχτικα λιγο για τεχνικα 8εματα και επεσα σε λιγα Ελληνικα και παρα πολλα Αμερικανικα ποστ - φορουμ που αναφερουν οτι το μηχανακι σπαει ελατηριο και τεντωτηρα καδενας αντιβαρων , τα δυο αυτα εξαρτηματα που ζητησα και ειδα ζαντανα στον παγκο της αντιπρωσοπιας ειναι οντος της πλακας οπως γραφουν και οι Αμερικανοι ιδιοτητες του συγκεκριμενου μοντελου( το KLR 650 στην Αμερικη ειναι μπεστ σελερ , κατι σαν το YAMAHA XT σε μας ... ) τα ε3αρτηματα θυμιζουν οχι Ιαπωνια αλλα ΚΙΝΑ !!! τενεκεδες δλδ , περιεργο γιατι αν το ψαξεις παντου εξωτερικα το μηχανακι ολα πανω του γραφουν made in Jupan ! μα ολα μηλαμε ακομα και οι πλαστικες χουφτες των γκριπ .... ισως τα μηχανικα μερη του μοτερ να ειναι φασον κινα και στην Ιαπωνια η δεν ξερω που αλλου μονταρονται , τεσπα , εμαθα λοιπον οτι ενα - δυο Αμερικανικες after market εταιριουλες βγαζουν τα εν λογο εξαρτηματα αποιρος καλυτερα , φτιαγμενα απο ατσαλι ποιοτητας δλδ κλπ οντος στις φωτο που τα ειδα δεν εχουν καμια σχεση με τα μαμα , ειναι κανα δυσεκατομυριο φορες ποιοτηκα ανωτερα .... εχω διαβασει κατι παλαιοτερα ποστ απο κανα δυο μαγκες που τα παραγγειλαν απο Αμερικα τα πηραν και τα ριξαν επανω και μαλιστα μονη τους αλλα ειναι παλια 3-4 χρονων και δεν ξερω αν εχουν καν ακομη τα Κι Λε Ρα κια τους η αν τα εχουν πουλησει , αν καποιος εχει κανει την αναβαθμισει στο ( doohickey ) ναι ετσι το λενε οι Αμερικανοι τον τεντωτηρα της καδενας των αντιβαρων :rolleyes: να με βοη8ησει να το παραγγειλω και εγω γιατι απο παραγγελιες στο internet και ορθογραφια οπως βλεπεται ειμαι τελειος σκραπας :winka: στα μηχανικα τα καταφερνω καλα οτι πιασουν τα χερια μου το φερνουν σε περας και μαλιστα αρκετα καλα .... μαλον θα τα αλλαξω μονος μου μιας και δεν εμπιστευομαι τους μηχανικους ,οχι γιατι δεν ξερουν την δουλεια τους αλλα γιατι οι περισοτεροι ειναι αρπακολατσιδες και δεν προσεχουν καθολου τα ξενα μηχανακια ουτε και τα δικα τους :rotflmao: το μηχανακι παντος ειναι πιστολη αν και μολις το στρωνω ειναι ξεκουραστο εχει καλο κατημα καλη θεση οδηγισης και τεραστια ροπη αν βγεις εθνικη με πεμτη στο κοιβωτιο δεν ξαναλαζεις ταχυτητα εκτος και αν σταματησεις για κατουριμα η για να πληρωσεις τα διοδια :lol: απλα ανιγοκλινεις το γκαζι και εχεις απο 80 εως οσα πιανει 140 + καπου εκει σε εχει παρει ο αερας και πετας στα συνεφα απο οπου πι8ανον να μην ξανακατευεις ποτε ( λογο ωραιας θεας ... ) :eyepop: το δικο μου το πειρα μοταρακι για να ειναι ευκολο στα στενα της Αθηνας κεντρο που παω λογο δουλειας κλπ και πραγματι ειναι ευκολο ποιο ευκολο και απο skoyter ποιο ευκολο και γρηγορο στα στροφιλικια και απο ποδηλατο δλδ στριβει μονο του το μηχανακι και εσυ απλα καθεσε και παρακολουθεις την υπεροχη τροχεια :lol: δεν καει πολλα στο στρωσιμο μου βγαζει με ενα Δεκαευρο 250 χλμ και μαλιστα σε συνθικες κυκλοφοριας πολης και οχι ταξιδιου δλδ μηλαμε για σταματα ξεκινα και πολλα μα παρα πολλα περιμενε στα φαναρια ! οποτε φανταζομε στα ταξιδια να μου βγαλει πανω απο 300 χλμ στο δεκαευρο αν δεν το παω του σκοτωμου φυσικα , δεν ειναι ωμορφα με ενα 20ρικο να πηγαινεις θεσσαλονικη ? αν δεν υπηρχε ο αερας που με φυσαει δυνατα θα πηγαινα καμια βολτιτσα Σαλονικα μηλαμε αλλα δεν νομιζω τελικα να παω , καλη ειναι και η Αθηνα για βολτες :beer:

nikonian
08/09/2009, 08:01
Όταν το στρώσεις καλά, μετά τα 8.000 χλμ θα δεις στο κοντέρ 175 και δεν θα το πιστεύεις.
Τα τελευταία κομμάτια , τα ασημί είναι πολύ δυνατότερα απ'τα παλιά.
Μην ανυσηχείς για τον τεντωτήρα των αντιβάρων. Σε όλη την Ελλάδα , έχει συμβεί σε δυο-τρία KLR μόνο.
Θα το χαρείς.
:beer:

taxidriver109
08/09/2009, 20:14
φιλε μου καλοριζικο εγω εχω κανει γυρω στα 37000χιλ με ενα 2003 sm εχω παει Ιταλια Γαλλια Ισπανια Αυστρια Σλοβακια και οχι με την καλυτερη χρηση σχεδον παντα το εσπαγα και το μοτορι αψογο αν δεν "μεγαλωνα" θα το ειχα ακομη αλλα το εδωσα στον αδελφο μου που δεν το προσεχει καθολου και ακομη μαμαει τελεια επιλογη και δεν μπαινει και πολυ στο "ματι" οπως τα xt

akispoulis
09/09/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxidriver109
φιλε μου καλοριζικο εγω εχω κανει γυρω στα 37000χιλ με ενα 2003 sm εχω παει Ιταλια Γαλλια Ισπανια Αυστρια Σλοβακια και οχι με την καλυτερη χρηση σχεδον παντα το εσπαγα και το μοτορι αψογο αν δεν "μεγαλωνα" θα το ειχα ακομη αλλα το εδωσα στον αδελφο μου που δεν το προσεχει καθολου και ακομη μαμαει τελεια επιλογη και δεν μπαινει και πολυ στο "ματι" οπως τα xt εχεις παει τοσα ταξίδια με το KLR? μπραβο.!εγω τωρα το πηρα ,(μεταχηρο sm) εχω κανει 2000 χλμ .και εχω μείνει ευχαρηστημενος.εβαλα λαστηχα dunlop mutand( τα προτείνω ,ειναι αψογα .360 ευρω τιμη εδω.καλαματα.245 τα εχει το παλικαρι απο καβαλα.)τρομπα φρενου απο το cagiva navigator που χαλασα.μεταλικα σολινακια φρενων. τιμινι fat bar ossiro.καβαλετα zeta.καφρεπτες baraguda.περημενω φιλτρο k&n ,και να προσαρμοσω το πισο αμορτησερ sachs του navigator ,sto KLR.(οπτικα μπενει)το μπροστηνο μου την χαλαει λιγο, υπαρχουν ελατιρια για το KLR?

taxidriver109
09/09/2009, 15:04
εγω τοχα παρει καινουριο με την wrp,φοραω το kn χωρις το καπακι και εχει μεγαλη διαφορα αρπαζει κατευθειαν,ελατηριο εχω αλλαξει το πισω με ενα απο klx,στα μπροστα εχω βαλει πιο σκληρα λαδια,αλλα οπως σου ειπα το εδωσα στο αδελφο μου τωρα και γω πηρα το cbf 1000

GhostTakis
11/09/2009, 21:46
Σας ευχαριστω ρε παιδια ναστε καλα , αλλα με ειχε πιασει ενα αγχος με ολα αυτά που διαβασα απ τους Αμερικανους , δεν πιστευω οτι κανατε τοσα χλμ με το KLR χωρις προβληματα με το ελατηριο και το μπρατσο του τεντωτηρα της καδενας των αντιβαρων , οι Αμερικανοι λενε οτι σιγουρα και μαλιστα γρηγορα ιδικα το ελατηριο θα σπασει .... εγω παντος για να εχω το κεφαλι μου σιγουρο θα τα παραγειλω και θα τα αλLαξω και μαζι με κατι ροποκλειδα κλπ θα μου παει η δουλεια κανα 250αρι Ευρο οπως το βλεπω το πραγμα , ισως και 300 ! ! !
παντος αν ταξερα απο πριν αυτα θα χτιπαγα ενα ΧΤ ακι καθοτι ειμαι και YAMAHAκιας χρονια τωρα , τι ηθελα εγω να αλλαξω μαρκα στα καλα καθουμενα , YAMAHA και παλι YAMAHA μακραν η καλυτερες Ιαπωνεζες για μενα , με την HONDA δευτερη , την KAWA τριτη και μακρια απο SYZUKI ....:D

stgeo
05/11/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostTakis
Σας ευχαριστω ρε παιδια ναστε καλα , αλλα με ειχε πιασει ενα αγχος με ολα αυτά που διαβασα απ τους Αμερικανους , δεν πιστευω οτι κανατε τοσα χλμ με το KLR χωρις προβληματα με το ελατηριο και το μπρατσο του τεντωτηρα της καδενας των αντιβαρων , οι Αμερικανοι λενε οτι σιγουρα και μαλιστα γρηγορα ιδικα το ελατηριο θα σπασει .... εγω παντος για να εχω το κεφαλι μου σιγουρο θα τα παραγειλω και θα τα αλLαξω και μαζι με κατι ροποκλειδα κλπ θα μου παει η δουλεια κανα 250αρι Ευρο οπως το βλεπω το πραγμα , ισως και 300 ! ! !
παντος αν ταξερα απο πριν αυτα θα χτιπαγα ενα ΧΤ ακι καθοτι ειμαι και YAMAHAκιας χρονια τωρα , τι ηθελα εγω να αλλαξω μαρκα στα καλα καθουμενα , YAMAHA και παλι YAMAHA μακραν η καλυτερες Ιαπωνεζες για μενα , με την HONDA δευτερη , την KAWA τριτη και μακρια απο SYZUKI ....:D

Μην το λες Γιαμαχακια....
Προσωπικα εχω εκπλαγει απο το στησιμο του KLR 650.ΕΙΝΑΙ 50/50 πραγματικο (οχι το sm εννοειται) που θα ειναι καλυτερο ακομα στην ασφαλτο.Δεν εχω ανησυχησει πουθενα σε γρηγορες σχετικα βολτες στο χωμα με TKC80 εγω και T63 του φιλου.
Το Doo το αλλαξαμε σε 2 μοτο και δεν ειναι τιποτα με την διαφορα στην ποιοτητα να μην χωραει συζητηση.Η μονη διαφορα που ειδαμε στην διαδικασια ηταν οτι στο ενα (το δικο μου grrrr) μας εβγαλε την πιστη να παρει η βιδα του ροτορα (Καλο καρυδακι και σωληνα μοχλο ηρεμησε , μη φανταστεις τιποτα σφυροκαλεμαστουρα).
Εμεις το αποφασισαμε γιατι εκει που το σκεφτομασταν να παραγγειλουμε ,να μην παραγγειλουμε ερχεται ενας μηχανικος (φιλος φιλου) στο ταβερνακι που τρωγαμε και μας αραδιαζει μετα τα μεγια στον κολλητο (εγω το πηρα 1 χρονο μετα)την ιστορια ενος KLR650 που επαθε την ζημια μεσα στην εγγυηση και αφου επισκευασθηκε πουληθηκε.

Απο εδω αγορασαμε τα ανταλλακτικα http://www.angelfire.com/ut/moab/parts_frames.html (αψογος ο τυπας) ομως το κλειδι ηταν ενα κοκκινο χυτο τρομερης ποιοτητας .

makis7
09/12/2009, 16:02
Το πηρες? καλα εκανες μην το πειραξης,μην το ανοιξης,μονο μην σφιγγης πολυ το βιδακι του ρεγουλατορου της καδενας,και δεν θα σπαση τιποτα,αδικα θα περιμενης να σπαση.Το μονο που θελη ειναι λαδια αλλαγη καθε 3000 χλμ μπουζι καθε 5000 χλμ καπελοτα καθε 10000 χλμ καθε 2 χρονια αλλαγη υγρα φρενων καθε 2 χρονια αλλαγη υγρων ψυγειου,τακακια φρενων αναλογα την χρηση 5000 χλμ,μπορη και περισσοτερα.ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ.Ποτε δεν θα ξεχνας να λαδωνης τις ντιζες,κοντερ, συμπλεκτη,γκαζιου,και το κυριοτερο,του πλαινου σταντ.Με αυτα τα ολιγα που μπορης να κανης και μονος σου,πιστευω οτι θα δης 60000 χλμ στο κοντερ και δεν θα εχης αλλαξη ουτε πρωτο σετ ελατηρια,τωρα για προστασια απο τον αερα υπαρχουν Αμερικη site με πολυ ωραιες ασπιδες,και ενα σωρο αλλα χρησιμα αξεσουαρ,Φιλε καλοριζικο το μουλαρακι διοτι περι μουλαριου προκειται,και δωστου χιλιομετρα σε επαρχια πολυ πολυ καλο,τρελα πραγματα κανη,που για να τα κανη αλλη μηχανη πρεπει να πας απο 8000 ευρω και πανω

Giorgos-tecm
30/12/2009, 22:20
Γιάσας
έχω το KLR 650 το πήρα μεταχειρισμένο πρίν 2 χρόνια και πρίν μερικές μέρες αφου ξέχασα να γρασάρο τον ατέρμονα του κοντέρ στή ροδα μου έσπασε το σώμα του κέντρου της ρόδας με αποτέλεσμα να μήν γράφει το κοντέρ , γνωρίζει κανείς που μπορώ ναβρώ μεταχειρισμένο ή απο αμερική καινούργιο;
ευχαριστώ

makis7
06/01/2010, 21:03
e-bay

capros78
21/02/2010, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos-tecm
Γιάσας
έχω το KLR 650 το πήρα μεταχειρισμένο πρίν 2 χρόνια και πρίν μερικές μέρες αφου ξέχασα να γρασάρο τον ατέρμονα του κοντέρ στή ροδα μου έσπασε το σώμα του κέντρου της ρόδας με αποτέλεσμα να μήν γράφει το κοντέρ , γνωρίζει κανείς που μπορώ ναβρώ μεταχειρισμένο ή απο αμερική καινούργιο;
ευχαριστώ


δεν εγινε επειδη ξεχασες να βαλεις το γρασσο,πιστεψε με...

ειναι κατι που θελει απλα λιγακι προσοχη καθως μονταρεις τον τροχο μιας και ειναι αρκετα ευαισθητο (οπως και στο KLE φυσικα καθοτι ειναι το ιδιο).Σχεδον ποτε δεν σπαει κατι απο την πλευρα του ατερμωνα (τα αυτακια του δλδ) ,αλλα σπαει κατι απο την πλευρα του κεντρου.

Λογικα θελεις κεντρο....

Απο οτι βλεπω ειναι παλιο το ποστ.Το εφτιαξες τελικα?

Giorgos-tecm
22/02/2010, 23:09
οχι ,ψάχνω για κέντρο