PDA

View Full Version : Ερώτηση για αλλαγή μοτέρ...



motaba
08/09/2009, 09:33
Hello και καλό Φθινόπωρο απ'οτι φαίνεται!! :p

Πλησιάζει η ώρα για αγορά μοτέρ (ΧΤ600 έυχομαι να βρώ '01) και σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω ολόκληρο τρακαρισμένο μηχανάκι. Ρίχνοντας μια ματιά σε εφημερίδα με αγγελίες υπάρχουν παραπάνω τέτοιες περιπτώσεις απ'ότι μοτέρ..

Η διαδικασία μετά είναι αλλαγή μοτέρ + όλη η γραφειοκρατία από το τρακαρισμένο στο δικό μου και κατάθεση άδειας του τρακαρισμένου ?

Το έχει κάνει κανείς? Επειδή μέχρι τώρα ήξερα ότι αλλαγή μοτέρ γίνεται ή με τιμολόγιο αγοράς από μαγαζί - αντιπροσωπεία ή με υπέυθυνη δήλωση από ιδιώτη...

Αν είναι και τα δυο στο όνομά μου, αφού γίνει η μεταβίβαση δηλαδή.. πώς γίνεται ?? :D

Tnx!!

:wave2:

McGyver
08/09/2009, 09:47
Ξεκίνα από εδώ...

http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?sid=1953

Ίσως με ένα τηλέφωνο στα ΚΕΠ να βγάλεις άκρη, αν και δε νομίζω πως αλλάζουν πολλά.

motaba
08/09/2009, 09:58
Σ'ευχαριστώ πολύ!!

Πολύ χαρτούρα.....:eyepop:

:wave2:

DeusEx
08/09/2009, 10:07
με τα χιλιομετρα τι θα κανεις ?

θα κρατησεις τα υπαρχοντα ? Θα βαλεις τα χιλιομετρα απο το μοτερ (μεταχειρησμενο) που θα βαλεις ?

Αν βαλεις καινουργιο , θα μηδενισεις τα χλμ ?

motaba
08/09/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
με τα χιλιομετρα τι θα κανεις ?

θα κρατησεις τα υπαρχοντα ? Θα βαλεις τα χιλιομετρα απο το μοτερ (μεταχειρησμενο) που θα βαλεις ?

Αν βαλεις καινουργιο , θα μηδενισεις τα χλμ ?

Εσύ τι προτείνεις ?

T.R.E
08/09/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Hello και καλό Φθινόπωρο απ'οτι φαίνεται!! :p

Πλησιάζει η ώρα για αγορά μοτέρ (ΧΤ600 έυχομαι να βρώ '01) και σκεφτόμουν μήπως είναι καλύτερα να αγοράσω ολόκληρο τρακαρισμένο μηχανάκι. Ρίχνοντας μια ματιά σε εφημερίδα με αγγελίες υπάρχουν παραπάνω τέτοιες περιπτώσεις απ'ότι μοτέρ..

Η διαδικασία μετά είναι αλλαγή μοτέρ + όλη η γραφειοκρατία από το τρακαρισμένο στο δικό μου και κατάθεση άδειας του τρακαρισμένου ?

Το έχει κάνει κανείς? Επειδή μέχρι τώρα ήξερα ότι αλλαγή μοτέρ γίνεται ή με τιμολόγιο αγοράς από μαγαζί - αντιπροσωπεία ή με υπέυθυνη δήλωση από ιδιώτη...

Αν είναι και τα δυο στο όνομά μου, αφού γίνει η μεταβίβαση δηλαδή.. πώς γίνεται ?? :D

Tnx!!

:wave2:


Σε περίπτωση που ο νέος κινητήρας είναι του ιδίου τύπου δεν απαιτείται νέα άδεια κυκλοφορίας (δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα).

motaba
08/09/2009, 10:46
Ναι το είδα και μου έκανε εντύπωση....

Βασικά ίδιου τύπου είναι αλλά θεωρείται έτσι λόγω διαφορετικής χρονολογίας ??

Θα τους ρωτήσω πως ορίζεται το "ίδιου τύπου"...

:wave2:

DeusEx
08/09/2009, 15:14
Δεν ξερω !

Ποιος εχει κανει αλλαγη μοτερ να μας πει ?

Αν βαλεις νεο κινητηρα, λογικα πρεπει να ξεκινας απο το 0 χλμ

motaba
01/05/2010, 16:26
Ερώτηση για να μην τραβαω τα μαλλιά μου μετά...

Σε περίπτωση καμμένης - τρακαρισμένης - παρατημένης μηχανής από τον ιδιοκτήτη (έχει να πληρώσει 3~4 χρόνια τέλη) μπορεί o ιδιοκτήτης της να μου πουλήσει το μοτέρ και να μου κάνει και μια δήλωση να είμαι οκ ?? Μπορώ να το βάλω πάνω δίχως φόβο??

Αυτό το μηχανάκι μετά κανονικά δεν μπορεί να πάει για απόσυρση, έτσι δεν είναι ?
Υπάρχει ρίσκο να μπλέξω σε κάτι τέτοιο ??

Thanks

mikros boudas
01/05/2010, 16:32
τα χλμ τα μετρας ως εξης...
για το σασι λες 66666 χλμ
και για το μοτερ οσα εχει την στιγμη που το βαζεις πανω δλδ 55555 χλμ
αυτα αν θες να το πουλησεις καποτε για να ξερει ο αγοραστης ακριβως τι παιζει
για δικη σου ευκολια μπορεις απλα να μετρας τα χλμ του μοτερ μηδενιζωντας τα και να τα προσθεσεις αν και οταν το πουλησεις:beer:

mikros boudas
01/05/2010, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Ερώτηση για να μην τραβαω τα μαλλιά μου μετά...

Σε περίπτωση καμμένης - τρακαρισμένης - παρατημένης μηχανής από τον ιδιοκτήτη (έχει να πληρώσει 3~4 χρόνια τέλη) μπορεί o ιδιοκτήτης της να μου πουλήσει το μοτέρ και να μου κάνει και μια δήλωση να είμαι οκ ?? Μπορώ να το βάλω πάνω δίχως φόβο??

Αυτό το μηχανάκι μετά κανονικά δεν μπορεί να πάει για απόσυρση, έτσι δεν είναι ?
Υπάρχει ρίσκο να μπλέξω σε κάτι τέτοιο ??

Thanks για ανταλλακτικα θα στο δωσει οποτε ειμαι σχεδον σιγουρος πως γινεται αλλα ειμαι ΣΧΕΔΟΝ

motaba
01/05/2010, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
για ανταλλακτικα θα στο δωσει οποτε ειμαι σχεδον σιγουρος πως γινεται αλλα ειμαι ΣΧΕΔΟΝ


Για το μόνο που έχω αμφιβολία είναι αν μου το δώσει για ανταλλακρικά αν μπορεί να μου κάνει και δήλωση μαζι ...:sick: για να είμαι οκ...

Σ'ευχαριστώ :winka:

maintenance
01/05/2010, 17:03
διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα νομιζω γυρω στο 1992 ενα DT200 που ειχα, και ηθελα να κανω τραμπα τον κινητηρα, σαν να θυμαμαι να γραφει στην αδεια "αριθμος κινητηρα" να γραφει "ανευ"... μηπως παιζει κατι αντιστοιχο και σε αυτη την περιπτωση?

motaba
01/05/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα νομιζω γυρω στο 1992 ενα DT200 που ειχα, και ηθελα να κανω τραμπα τον κινητηρα, σαν να θυμαμαι να γραφει στην αδεια "αριθμος κινητηρα" να γραφει "ανευ"... μηπως παιζει κατι αντιστοιχο και σε αυτη την περιπτωση?

Νομίζω ότι ο ιδιοκτήτης τα έχει παρατήσει γιατί ψιλοτράκαρε η μηχανή και την έβαλε στην άκρη..

Η άδεια δεν ξέρω τη λέει αλλά έχει διάφορα για πούλημα από αυτήν... ψαλίδι, τροχοί, μοτέρ κτλ..

Στην αρχή μου είπε να τα πάρω όλα μαζί, αλλά του είπα θέλω μόνο μοτέρ και ηλεκτρονική. Το σκέφτηκε λίγο, συμφώνησε μου είπε τιμή και τώρα το σκέφτομαι κι εγω ...:p

Αν μου πουλήσει το μοτέρ και τον βάλω να κάνει και μια δήλωση τι μπορεί να κάνει το σκελετό μετά ? (Χρωστάει 4 χρόνια τέλη ε!!!)