PDA

View Full Version : Προστασια λουριων απο την εξατμιση



Alarm
08/09/2009, 10:01
Καλημερα παιδες.

Θα βαλω κατι σαμαρια στην μηχανη πανω, και πρεπει να περασω καποια λουρια κατω απο την σελα, οπου
βρισκεται και η εξατμιση. Οποτε λογικα θα αγγιζουν πανω στην εξατμιση.

Πως μπορω να τα προστατευσω ? Και που μπορω να βρω οτι χρειαστει ?

Pardalotzatziki
08/09/2009, 10:27
Καλημερα

Αν δεν μπορεις να αποφυγεις την επαφη με τη εξατμιση αυτο που μπορει να σε βοηθησει ειναι ο περμανιτης
Υλικο σαν τον αμιαντο, δεν καιγεται αλλα δεν ειναι και βλαβερο απο οτι ξερω. Πωλειται με το μετρο σε φυλλα. Το ειχα χρησιμοποιησει για το ιδιο λογο και δεν ειχα κανενα προβλημα
Προσεχε μονο μη σου αφησει σημαδι σε εμφανες σημειο πανω στην εξατμιση...λογω τριβης και θερμοκρασιας

Το βρισκεις σε μαγαζια με εργαλεια
:wave2:

Alarm
09/09/2009, 11:07
Θυμαμαι οτι εχει κατι "σωλινες" πχ μεσα σε κινητηρες αυτοκινητων οπου ειναι θερμομονωτικοι.
Κατι τετοιο θα μπορουσα να βρω σε καταστηματα που πουλανε εργαλεια ?

mikios400
09/09/2009, 12:14
έχω ακούσει να ντύνουν από μέσα τα σαμάρια με κάλυμα σιδερώστρας... μπορεί να κάνεις δουλειά κι έτσι :wacko:

ledz
09/09/2009, 12:57
Ή μπορεις να αλλαξεις το τελικο με τιτανιου ή ακομα καλυτερα ανθρακονηματινο για ακομα λιγοτερη θερμοτητα... ;)

DAN_DAN
09/09/2009, 13:42
Υπάρχουν προστατευτικά καλωδίων κατάλληλα για υψηλές θερμοκρασίες (νομίζω αμιάντου-σιλικόνης). Δες στα καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό για βιομηχανική χρήση, κάτι θα βρεις

Alarm
09/09/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
Υπάρχουν προστατευτικά καλωδίων κατάλληλα για υψηλές θερμοκρασίες (νομίζω αμιάντου-σιλικόνης). Δες στα καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό για βιομηχανική χρήση, κάτι θα βρεις

οκ αυτο εψαχνα. ηλετρολογικα τοτε ! να 'σαι καλα :)