PDA

View Full Version : Sos:ΡυθμισηΤεντωτηραςΚαιΣκ@$#



DeusEx
08/09/2009, 20:24
Πηγα που λετε για ρυθμιση βαλβιδων σε εναν μηχανικο της yamaha

υποτιθεται οτι θα την πηγαινα το απογευματακι κ θα την επερνα το βραδυ ...

Η μηχανη να προσθεσω οτι δουλευε ρολοι οταν την πηγα , δεν ακουγόταν κιχ , την πηγα απλα για ρυθμιση στις 60,000 χλμ

τον παιρνω τηλ

εγω - τι εγινε με την μηχανη ολα οκ ?

αυτος - ναι , σε κανενα μισαωρακι θαναι ετοιμη , ελα να την παρεις



Καθως πηγαινω με τα ποδια με παιρνει τηλ

αυτος - Κανει πολυ θορυβο , δεν πρεπει ναναι οι βαλβιδες , πρεπει ναναι κατι αλλο

εγω - Τι δηλαδη ? Τι υπψιαζεσαι ?

αυτος - Πρεπει ναναι ο τεντωτηρας




Φτανω τελικα που λετε εκει

αυτος - Τις ρυθμισα τις βαλβιδες , χρειαστηκαν τρεις αλλαγη (μαλλον καπωλετα παιζει να εννοουσε) , αλλα ακουγεται πολυ .


Την βαζει μπρος , και ακουγοταν σαν ξεχαρβαλομενο !!! ... Σαν να τριβεται μεταλο με μεταλο

εγω - Τι ειναι αυτο ? Δεν ακουγοταν πριν οταν την εγερα ...

αυτος - Μετα την ρυθμιση παρουσιαστηκε το προβλημα

εγω - Τι σημαινει αυτο ???

αυτος - Μαλλον ο τεντωτηρας ειναι χαλασμενος/προβληματικος και αφηνει την καδενα μια χαλαρη κ μια σφιχτη

εγω - Δεν μπορω να την παρω εστω για μικρη αποσταση ? την χρειαζομαι ...

αυτος - Οχι , το φοβαμαι ...

εγω - Δηλαδη ? Τι ειναι το χειροτερο που μπορει να συμβει ?

αυτος - Να κολλησει η μηχανη (!)

εγω - εεεε... χμμμ.... τι να πω .... κρατα την ... απο το να κολλησει το μοτερ... ποσο θα παρει για την επισκευη ???

αυτος - ελα αυριο κατα τις 20,00 κατα 90% θα στοχω ετοιμο




Ρε που^% μου , ειναι δυνατον να πηγαινω την μηχανη ρολοι και μετα απο λιγες ωρες να ειναι ανικανη να κουνηθει με φοβο μην κολλησει ?

Πως προεκυψε το προβλημα με τον τεντωτηρα ?

Ποσα κερατιατικα θα πληρωσω ?

Μπορει να συμβαινει αυτο ή ... ?

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΓΕΝΝΕΘΛΙΩΝ ΜΟΥ ...

ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΥΣΑΤΕ , ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ ... ωραιο δωρο




:cry:

Ποιος με γκαντεμιασε ?

Πειτε γνωμες , σας παρακαλω ...

:bigcry:

menelaos46
08/09/2009, 20:32
Κοιταξε απο τα χιλιομετρα που εχεις δεν ειναι απιθανο να παρουσιαστει κατι τετοιο. Η yamaha πρεπει να προτεινει αλλαγη στις 50.000χλμ και κανονικα θελει κατευασμα μοτερ.

Χρονια πολλα...

LogOutGoRide
08/09/2009, 21:19
Κάτσε να ακούσεις και τον λογαριασμό

Πολύχρονος ότι επιθυμείς ρυθμισμένο να το βρείς

dimokritos
08/09/2009, 21:47
αφού δεν ξέρετε.. γιατί τρομάζετε τον κόσμο??

σαν τα ιατρικά θέματα έχουμε καταντήσει που αν έχεις ενα πρόβλημα και το συζητήσεις με κάποιους "ειδήμονες", φεύγεις απο την κουβέντα με δεκαπλασιασμένο το πρόβλημα και ετοιμοθάνατος..

μην τρελαίνεσαι ρε φίλε, 85ε έχει ο τεντοτήρας της καδένας και ούτε κατέβασμα μοτέρ θέλει ούτε αποστολή της μηχανής στα έγκατα της yamaha για επισκευή απο το team του rossi. 5 λεπτά δουλειά είναι και 2 βίδες αρκεί να κρυώσει το μοτέρ.

σε αυτά τα χιλιόμετρα είναι λογικό να παρουσιάσει πρόβλημα απο τη φθορά.

ΥΓ χρόνια πολλά ομόσταυλε :wave2:

menelaos46
08/09/2009, 21:53
Καδενα???

catmaster
08/09/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Πηγα που λετε για ρυθμιση βαλβιδων σε εναν μηχανικο της yamaha

υποτιθεται οτι θα την πηγαινα το απογευματακι κ θα την επερνα το βραδυ ...



:eyepop:

Να μΕ δώκεις το τηλέφωνο του μάστορα να μου πεί απο που θα αγοράσω και εγώ το πρόγραμμα προσομείωσης πεπερασμένων στοιχείων που χρησιμοποιεί για να μετρήσει τα διάκενα με ζεστό μοτέρ* ... εκτός και αν το έκλεψε από τη Nasa ...

*(κανονικά το μοτέρ πρέπει να μείνει Overnight για να κρυώσει .... φαντάσου ότι σε πολλά manual γράφει ότι οι συνθήκες μέτρησης πρέπει να είναι max 35 βαθμοί κελσίου εξωτερική θερμοκρασία για να μετρήσεις διάκενα)


τες πα ... ο μάστουρας μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται ... αν μέτρησε τα διάκενα ζεστά και όντως άλλαξε καπελώτα όπως λέει τότε λογικό είναι να βαράει το μοτερ όπως λες ...

μπορέι ακόμη να έκανε μαλακία και με τον τεντωτήρα της καδένας ...η ακόμη να σου χρόνισε και τους εκκεντροφόρους λάθος ... μιλάμε ο τύπος είναι καστανάς τελείως ...

τι να πω ρε παλικαράκι ... χρόνια πολλά και από μένα ...

(στείλε μου πμ το μαστορα και που βρίσκεται αν θέλεις ... )


:wave2:

LogOutGoRide
08/09/2009, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos


δλδ μετά απο όλα αυτά θα σου φαινόταν περίεργο να ακούσει ΚΑΙ μια εξωφρενική τιμή έτσι ;

Τώρα σίγουρα κρύφτηκε απο τον φόβο του

DeusEx
08/09/2009, 22:27
Νασται καλα παιδια ... να με χαιρεστε !

Δεν ξερω τί κουστουμακι μου ετοιμαζει αυριο αλλα 200ε ηταν ουτως ή αλλως τα σημερινα ...

Να υπολογιζω δηλαδη καμμια 100αρα ακομα ?

:bawl:

Φυσιολαγικη φθορα ? Γιατι δεν μου την παρουσιασε νωριτερα απο μονο του ?

nassosxlvbros
08/09/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Νασται καλα παιδια ... να με χαιρεστε !

Δεν ξερω τί κουστουμακι μου ετοιμαζει αυριο αλλα 200ε ηταν ουτως ή αλλως τα σημερινα ...

Να υπολογιζω δηλαδη καμμια 100αρα ακομα ?

:bawl:

Φυσιολαγικη φθορα ? Γιατι δεν μου την παρουσιασε νωριτερα απο μονο του ?



χμμμ.....Γιατί δεν είχες πάει ακόμα στο μάστορα ίσως; :wave2:

felter
08/09/2009, 23:00
Επειδή δεν έχω καλές εμπειρίες από μηχανικούς μου φαίνετε λίγο περίεργα όλα αυτά



:confused:




Να μπερδέψει της βαλβίδες με τα καπελοτα :lol:




Χρονια πολλα... :beer:



:wave2:

orcinious
09/09/2009, 01:46
Γιατί πάντα προτρέχουμε και ποτέ κανένας έλληνας δεν εμπιστεύεται κανέναν


Μπορεί ρε παΐδια απλά όντως ο τεντωτηρας να έκλασε στο μάζεμα και να να μην εχει δύναμη το ελατήριο μετά
Αν θυμάμαι καλά εινα με οδόντωση απο κάτω στα yamaha
αφού το παλικάρι λέει οτι έχει 60000 χλμ και η yamaha λεει οτι θέλει αλλαγή στα 50000
Γιατί πρέπει να ειναι μαλάκια του μάστορα πάλει δεν το καταλαβαίνω
Οσο για το κρύο ρύθμισμα μην παραλογιζόμαστε δεν θα ρύθμιζε το m1 άμα είναι αρκετά κρύο να βάλεις χέρι στο μοτέρ δεν είναι παραπάνω απο 35 κελσίου
αλλιώς στα μηχανάκια που πουλανε στον ισημερινο θα μετρούσαν διάκενο σε ψυγείο η καλύτερα σε αλλο ημισφαίριο

Απο την αλλη μια χαρα του ειπε ελα αυριο να τσεκαρι και αυτος αν εκανε μαλακιά και να δει
Εμείς φταίμε που παμε το μηχανάκι και έχουμε απέτισε να το έχουμε και πίσω σε 2 ωρες με την πίεση γίνονται μαλακιές και μαλακια και του μαστορα που πάντα λέει ναι για να μην χάσει τον πελάτη

Οσο για να χρονίσει λαθος πιο ευκολα κανεις λαθος σε παπακι που έστριψε γρανάζι καδένας στο στρόφαλο
παρα σε φαζερ :wave2:
μια φορα κατεβασα καπακι στο δικο μου και το χρονισα με την μια
ενω το γ@μιδι το tenere μου έβγαζε την πιστη :wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao:

T.R.E
09/09/2009, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious

Οσο για το κρύο ρύθμισμα μην παραλογιζόμαστε δεν θα ρύθμιζε το m1 άμα είναι αρκετά κρύο να βάλεις χέρι στο μοτέρ δεν είναι παραπάνω απο 35 κελσίου
αλλιώς στα μηχανάκια που πουλανε στον ισημερινο θα μετρούσαν διάκενο σε ψυγείο η καλύτερα σε αλλο ημισφαίριο



:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

nassosxlvbros
09/09/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
Γιατί πάντα προτρέχουμε και ποτέ κανένας έλληνας δεν εμπιστεύεται κανέναν


Μπορεί ρε παΐδια απλά όντως ο τεντωτηρας να έκλασε στο μάζεμα και να να μην εχει δύναμη το ελατήριο μετά
Αν θυμάμαι καλά εινα με οδόντωση απο κάτω στα yamaha
αφού το παλικάρι λέει οτι έχει 60000 χλμ και η yamaha λεει οτι θέλει αλλαγή στα 50000
Γιατί πρέπει να ειναι μαλάκια του μάστορα πάλει δεν το καταλαβαίνω
Οσο για το κρύο ρύθμισμα μην παραλογιζόμαστε δεν θα ρύθμιζε το m1 άμα είναι αρκετά κρύο να βάλεις χέρι στο μοτέρ δεν είναι παραπάνω απο 35 κελσίου
αλλιώς στα μηχανάκια που πουλανε στον ισημερινο θα μετρούσαν διάκενο σε ψυγείο η καλύτερα σε αλλο ημισφαίριο

Απο την αλλη μια χαρα του ειπε ελα αυριο να τσεκαρι και αυτος αν εκανε μαλακιά και να δει
Εμείς φταίμε που παμε το μηχανάκι και έχουμε απέτισε να το έχουμε και πίσω σε 2 ωρες με την πίεση γίνονται μαλακιές και μαλακια και του μαστορα που πάντα λέει ναι για να μην χάσει τον πελάτη

Οσο για να χρονίσει λαθος πιο ευκολα κανεις λαθος σε παπακι που έστριψε γρανάζι καδένας στο στρόφαλο
παρα σε φαζερ :wave2:
μια φορα κατεβασα καπακι στο δικο μου και το χρονισα με την μια
ενω το γ@μιδι το tenere μου έβγαζε την πιστη :wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao:

τότε 4 τινά πιθανον να συμβαίνουν:
1) ή ο ιδιοκτήτης είναι αμελής/κουφός κλπ και δεν κατάλαβε ότι το μοτέρ βάραγε από πριν,
ή
2) ο μάστορας μαλακίστηκε στο μοντάρισμα και άρχισε να βαράει...είδε και τα αρκετά χιλιόμετρα ,έχει και τη δικαιολογία ότι "ζητάνε" τεντωτήρα σε αυτά τα κμ και όλα οκ...
ή
3) έχει γίνει βιαστική δουλειά με τα καπελότα και βαράνε οι βαλβίδες και όχι ο τεντωτήρας που "συμπέρανε "ο πελάτης (και φυσικά ο μάστορας το εκμεταλεύτηκε) για να καλύψει δική του μαλακία και να βγάλει και έξτρα χρήμα......
ή
4) το παραμαστόρι πήγε για καφέδες/πίτες/ανταλλακτικά και στο δρόμο τό'σκιζε με αποτέλεσμα να μην είναι τίποτα από τα παραπάνω αλλά να βαράει μπιέλλα...απίθανο σενάριο το τελευταίο αλλά με τα μαστόρια που έχουμε όλα είναι πιθανά και απίθανα.....

υ.γ.: .κάποτε αγόρασα καρμπυρατέρ κομπλέ ολοκαίνουργιο WEBER και στο πρώτο καθαρισμό (2-3 χρόνια) ανακάλυψε ο μάστορας ότι είχε SOLEX ζιγκλέρ!!! :eyepop: σε τηλεφωνική επαφή με την εταιρεία (WEBER Καλλιθέα) μου είπαν πως αυτό αποκλείεται να συνεβαινε σε καινούργιο προιόν...το καρμπ αγοράστηκε από τη FORD στη πάτρα...)

Ε,από κει και πέρα τι να λέμε...:mad:

KaTaNaS
09/09/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious

Οσο για το κρύο ρύθμισμα μην παραλογιζόμαστε δεν θα ρύθμιζε το m1 άμα είναι αρκετά κρύο να βάλεις χέρι στο μοτέρ δεν είναι παραπάνω απο 35 κελσίου


οταν μετράς μικρά (μm) πρέπει να περιμενεις την πλήρη επαναφορα διαστολής

dirtbird
09/09/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
οταν μετράς μικρά (μm) πρέπει να περιμενεις την πλήρη επαναφορα διαστολής

Ούτε καμμιά εταιρία δίνει διάστημα (χρονικό ή χιλιομετρικό) αντικατάστασης τεντωτήρα 4κύλινδρου εν σειρά. και όταν αυτός κλάνει, τον ακούς από πριν, όχι αφού κάνει 'σερβις' ο 'μάστορας'.

:winka:

orcinious
09/09/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
οταν μετράς μικρά (μm) πρέπει να περιμενεις την πλήρη επαναφορα διαστολής


σημασια εχει η θερμοκρασια αναφορας
δεν κατεβασες πυρωμενο μοτερ στη συβηρια και το δουλεψες με αφλεκτα γαντια
λεμε για ενα μοτερ στην αθηνα καλοκαιρι με 30 βαθμους εξωτερικη που μπορεις να το πιασεις να δουλεψεις

απλα θελουμε να εχουμε ιδια θερμοκρασια με τα καπελωτα που μετραμε εκτος μοτερ
νομιζω οτι το καλοκαιρι δεν ειναι τοσο δυσκολο.
να ειχε εξω -10 να το καταλαβω


δεν λεω οτι εχεις αδικο φιλε μου
απλα με τις συνθηκες που αναφερονται δεν ειναι καποια μετρησημη διαφορα
τοτε ακομα και το μικρομετρο που ειναι σε θηκη θα πρεπει να το αφησουμε εξω να παρει και αυτο θερμοκρασια περιβαλοντος και παει λεγοντας

nassosxlvbros
09/09/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από orcinious
σημασια εχει η θερμοκρασια αναφορας
δεν κατεβασες πυρωμενο μοτερ στη συβηρια και το δουλεψες με αφλεκτα γαντια
λεμε για ενα μοτερ στην αθηνα καλοκαιρι με 30 βαθμους εξωτερικη που μπορεις να το πιασεις να δουλεψεις

απλα θελουμε να εχουμε ιδια θερμοκρασια με τα καπελωτα που μετραμε εκτος μοτερ
νομιζω οτι το καλοκαιρι δεν ειναι τοσο δυσκολο.
να ειχε εξω -10 να το καταλαβω


δεν λεω οτι εχεις αδικο φιλε μου
απλα με τις συνθηκες που αναφερονται δεν ειναι καποια μετρησημη διαφορα
τοτε ακομα και το μικρομετρο που ειναι σε θηκη θα πρεπει να το αφησουμε εξω να παρει και αυτο θερμοκρασια περιβαλοντος και παει λεγοντας

Για όλους τους παραπάνω λόγους, (θερμοκρασίες-τόπος-κλίμα) στα διάκενα/τζόγους ο κάθε κατασκευαστής δίνει και κάποιες ανοχές (πχ για το XR250):διάκενο βαλβίδων εισαγωγής: 0,03mm-0,07mm εξαγωγής 0,06-0,010...άρα έχεις +- 0,04... οπότε σου λέει αν έχεις οποιαδήποτε μέτρηση από 0,030 έως 0,070(στιςεισαγωγής) είσαι ΟΚ... ή αν βάζεις το αμέσως επόμενο φίλερ (0,08)να μην περνάει...Αλλά η "πουστίτσα" που παίζει συνήθως και κάνει εδώ στο XR ο κάθε "μαστορας" είναι πως τα ρυθμίζει όλα (ή μετράει αν είναι κάπου εκεί όλες) στο 0,07 και είναι αρχηγός...και έτσι είναι ΚΑΙ πάντοτε ρυθμισμένο σωστά,ΚΑΙ αν τηρείς ευλαβικά τα διαστήματα είσαι οκ πάντα... αν δεν είσαι,αρχίζει η φθορά και έχει και τη δικαιολογία έτοιμη...και στα παίρνει όμορφα και δε φταίει...;)

DeusEx
09/09/2009, 12:39
το μοτερ στανταρ ΔΕΝ ακουγοταν

οδηγω απο το 2003 μηχανη κ εχω αλλαξει 2 μηχανες κ ξερω ποτε ακουγεται κ ποτε οχι

οταν την πηγα την μηχανη δεν εκανε ΚΙΧ ... τπτ ... σαν καινουργια δουλευε ρολοι

για συντηρηση ρουτινας την πηγα κ οχι επειδη ειχε προβλημα , ουτε στον ηχο ουτε στην αποδοση



να σημειωσω οτι η μηχανη ειναι πολυ προσεγμενη (απο εμενα προσωπικα) με πολυ συντηριτηκη και χαλαρη οδηγηση , αρα δεν εχει σκιστει καθολου ...


Πως δικαιολογειται τετοια φθορα ? και εστω ετσι ναναι ... πως το εκανε απ την μια στιγμη στην αλλη ?

Δεν θα επρεπε να αρχησει να ακουγεται σιγα - σιγα , ολοενα κ περισσοτερο μεχρι να το παρω χαμπαρι ?

Πως γινεται μεσα σε 5 ωρες με μια ρυθμιση να ακουγεται ετσι ?

orcinious
09/09/2009, 13:09
κοιτα να δεις στο ειπε το παιδι πιο πανω

η εκανε λαλακια ο μαστορας διολου απιθανο "αλλα μην τρελενωμαστε"

η πιθανος εμφανιστικε καποια αστοχια υλικου (τεντωτηρας) και λεω αστοχια λογο φθορας οσο αδοκιμος και αν ειναι ο ορος

η το πειρε ο βοηθος το ελιωσε στα παντηλικια σουζες κλπ και το εκανε μπουρδελο

danaos75
09/09/2009, 13:42
φίλε deus ex,
απο την μία αισθάνομαι ασχημα για την
περιπετεια σου γιατι εγώ σου πρότεινα
τον Κώστα, για μηχανικό.

Το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι :
1) η εμπειρία του είναι δεδομένη για εμένα που πάω την μηχανή
5 χρόνια εκεί, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απο τις τιμές
και την εργασία του, οπότε για εμένα μ@λ@κι@ αποκλείεται να έχει
κάνει, λόγω απειρίας κτλ κτλ.

2) κάτι για ξεσκίσματα απο βοηθούς που διαβασα δεν παίζουν
γιατι βοηθό δεν έχει, και ο ιδιος παιρνει την μηχανή στα
χέρια του μόνο αφου τελειώσει την δουλεια του για να δει πως πάει.

3) Νομίζω σε όλους μας έχει τύχει στην δουλειά μας αυτό που λέμε
η κακια στιγμή, δηλ. να φτιαχνουμε κάτι σε έναν πελάτη και στα
χέρια μας να χαλασει κάτι ασχετο με αυτο που δουλέυουμε.

4) όσο για ζεστά - κρύα μοτέρ κτλ catman πραγματικά διαβάζω με προσοχή
πάντα ότι γράφεις γιατί δίνεις την εντύπωση ανθρώπου που ξέρει τι λέει,
άλλα εδώ θα αντιπαραθέσω την προσωπική μου εμπειρία και εσύ θα μου
πεις άν γινονται σωστά η λάθος. Όποτε πάω την μηχανη (ΧΤ 400)
για σερβις - ρυθμιση βαλβιδων, πάντα την πάω απο νωρίς, μόλις την
πάω βάζει ανεμιστήρα μπροστά να αρχίσει να κρυώνει, και ξεκινάει την
δουλειά απο τα υπόλοιπα (λαδια, φρένα, τέντωμα αλυσίδας κτλ.) και μετά
τουλάχιστον μιαμιση ώρα πιάνει της βαλβιδες. Η μηχανή δε είναι τελείως κρύα
πλέον, το λέω γιατί την έχω ακουμπήσει πολλές φορές.

5) Ο Κώστας ήταν μηχανικός μέσα στην ΥΑΜΑΗΑ μέχρι που έκλεισαν
το τμήμα πριν λίγους μήνες και τον πήγαν σε άλλο πόστο. Και η
λογική του είναι να κρατάει τους πελάτες με την δουλειά του, και
όχι να κάνει αρπάχτές. Όπως είπα και στον Deus έχω δει fazer να του
του το έχει στείλει πελάτης απο την Ροδο για ένα απλο service. Έχω δει
να επισκευάζει κολημένο TDM900, έχω δει μέσα ένα κάρo YAMAHA απο
παπια μέχρι R1.

Και πάλι λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες, ελπίζω να τελειώσει σήμερα η ταλαιπωρία
σου.

DeusEx
09/09/2009, 13:59
Φιλε danaos75,

μην αισθανεσαι ασχημα .. δεν εχεις καμμια σχεση με το περιστατικο ουτε ειχα την προθεση να σε κανω να αισθανθεις ετσι ...

Γιαυτο δεν εκανα κ καμμια αναφορα σε ονοματα, ουτε το δικο σου, ουτε του μηχανικου , γιατι απλα δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο ..

Απλα το ποσταρα εδω για να ακουσω κ μια τριτη αποψη απο τα παιδια που μπορει να εχουν ακουσει/δει κατι σχετικο ..


Ουτε προκειται να κατηγορησω κανεναν μηχανικο, απο την στιγμη που δεν ξερω καν τι εχει συμβει και τι πραγματικα φταιει ...

danaos75
09/09/2009, 14:17
δεν εκανα κ καμμια αναφορα σε ονοματα, ουτε το δικο σου, ουτε του μηχανικου
+100000000, αυτό σε τιμάει πραγματικά :beer:

Το σκεπτικό σου έιναι ξεκάθαρο σε εμένα τουλάχιστον,
καθώς και το άγχος σου το καταλαβαίνω απόλυτα,
πραγματικά ελπίζω να πάνε όλα καλά και φτηνά

;)

DeusEx
10/09/2009, 12:18
Ενταξυ παιδια ,

πηγα κ την παρελαβα χθες βραδυ

μου εβαλε εναν μεταχειρισμενο τεντωτηρα γυρω στα 30ε, (καινουργιος ειχε 85ε) αρα ολα μαζι μου ηρθαν 240ε

Πιστευω οτι ηταν καλα, περιμενα να ακουσω κατι που θα μου πεσουν τα αυτια

200ε ειχαμε συμφωνησει ουτως η αλλως για την ρυθμιση βαλβιδων,μπουζια και φλαντζες/υγρα ψυγειου, αρα ολο το σκηνικο μου στοιχισε αλλα 40ε

Σημασια εχει οτι ειμαι παλι αγκαλια με την αγαπη μου ...

Απο αποψεις , παει οντως λιγο καλυτερα κ πιο στρωτα , αλλα αυτο παιζει να ειναι η αλλαγη των μπουζι

:sun:

ΥΣ : Ρυθμιστηκε και το μιγμα βενζινης/αερα ... Μου μειωθηκε λιγο η τελικη :bawl:

danaos75
10/09/2009, 12:54
:beer: :beer: :beer:

Tpap
10/09/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
μου εβαλε εναν μεταχειρισμενο τεντωτηρα γυρω στα 30ε, (καινουργιος ειχε 85ε) αρα ολα μαζι μου ηρθαν 240ε

2ο χέρι τεντωτήρα...? γιατί ρε φίλε..? :sick:

sapila racing
10/09/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Ενταξυ παιδια ,

πηγα κ την παρελαβα χθες βραδυ

μου εβαλε εναν μεταχειρισμενο τεντωτηρα γυρω στα 30ε, (καινουργιος ειχε 85ε) αρα ολα μαζι μου ηρθαν 240ε

Πιστευω οτι ηταν καλα, περιμενα να ακουσω κατι που θα μου πεσουν τα αυτια

200ε ειχαμε συμφωνησει ουτως η αλλως για την ρυθμιση βαλβιδων,μπουζια και φλαντζες/υγρα ψυγειου, αρα ολο το σκηνικο μου στοιχισε αλλα 40ε

Σημασια εχει οτι ειμαι παλι αγκαλια με την αγαπη μου ...

Απο αποψεις , παει οντως λιγο καλυτερα κ πιο στρωτα , αλλα αυτο παιζει να ειναι η αλλαγη των μπουζι

:sun:

ΥΣ : Ρυθμιστηκε και το μιγμα βενζινης/αερα ... Μου μειωθηκε λιγο η τελικη :bawl:

Τελος καλό λοιπόν. Και μη στεναχωριέσαι για την τελική, το μιγμα σου ηταν πολύ φτωχό πριν και εγκυμονούσε κινδύνους.
Αυτο με τον μεταχείρω τεντωτήρα δεν το πιασα...

OldMan
10/09/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτο με τον μεταχείρω τεντωτήρα δεν το πιασα...
Πόσο αγαθή και απονήρευτη είσαι, καλή μου ... :blush:

Μεταχείρω τεντωτήρας είναι αυτός που ο μάστορας βγάζει από το δικό σου πραπρα (σαν ακατάλληλο πλέον) και τον βάζει σε κάποιου άλλου το πραπρα (σαν μεταχειρισμένο).
:D

camen
10/09/2009, 15:11
Γτ τσιγκουνευτηκες 50ε ρε φιλε μου???:sad:
Σκεφτηκες οτι μπορει το μεταχειρο να παραδωσει πνευμα συντομα και να θες 85Ε την επομενη???

Τελος παντων,οτι εγινε εγινε...

:beer: :wave2:

DeusEx
10/09/2009, 15:12
Βασικα δεν με ενημερωσε για κατι ...

απλα με πηρε τηλ και μου ειπε ετοιμο στο εχω , ελα παρτο ... 240ε ειναι ολα μαζι

οταν πηγα κ το πηρα κ τον ρωτησα τελικα τι εγινε μου λεει εβγαλα τον δικο σου κ εβαλα εναν μεταχειρισμενο που βρηκα σχετικα φθηνα , γιατι καινουργιος ηταν ακριβος, 85ε

ο παλιος ,του λεω, τελικα τι ειχε ?

Και μου τον εδειξε τον παλιο, εγω δεν καταλαβα τπτ απαυτα που μου ελεγε κ μου εδειχνε αλλα τεσπα

dirtbird
10/09/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Γτ τσιγκουνευτηκες 50ε ρε φιλε μου???:sad:
Σκεφτηκες οτι μπορει το μεταχειρο να παραδωσει πνευμα συντομα και να θες 85Ε την επομενη???

Τελος παντων,οτι εγινε εγινε...

:beer: :wave2: όπως 'παρέδωσε' και ο αρχικός?

δικός σου με μόνο 35?..... :sick: :sick:

camen
10/09/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Βασικα δεν με ενημερωσε για κατι ...

απλα με πηρε τηλ και μου ειπε ετοιμο στο εχω , ελα παρτο ... 240ε ειναι ολα μαζι

οταν πηγα κ το πηρα κ τον ρωτησα τελικα τι εγινε μου λεει εβγαλα τον δικο σου κ εβαλα εναν μεταχειρισμενο που βρηκα σχετικα φθηνα , γιατι καινουργιος ηταν ακριβος, 85ε

ο παλιος ,του λεω, τελικα τι ειχε ?

Και μου τον εδειξε τον παλιο, εγω δεν καταλαβα τπτ απαυτα που μου ελεγε κ μου εδειχνε αλλα τεσπα

Ρε φιλε συγνωμη κιολας αλλα ο μηχανικος σου,βαζει πραγματα στο μηχανακι σου χωρις να σε ενημερωσει πρωτα???
Δλδ την επομενη, μπορει να βαλει κ κανενα τακακι μεταχειρισμενο,αφου θα ειναι πιο φθηνο...:evil:


να μην σε αγχωνουμε περισσοτερο τελος παντων...:wave2:

DeusEx
10/09/2009, 16:20
Εχεις δικαιο σε αυτο που λες ,

και εμενα μου φανηκε καπως που δεν με πηρε τηλ να με ρωτησει αν θελω κανουργιο με 85 ή μεταχειρω με 30ε

αλλα οπως κ ναχει , του ειχα πει να κρατησει το κοστος χαμηλα ...

byron
10/09/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
του ειχα πει να κρατησει το κοστος χαμηλα ...

Νταξ....αλλά μεταχειρισμένο τεντωτήρα δεν έχω ξανακούσει να βάλουν. :sick:

DeusEx
10/09/2009, 16:50
Παιδια ,

να ρωτησω κατι γενικο , επειδη τρομαξα με ολα αυτα που εγιναν..

ποτε να το ξαναπαω για βαλβιδες ?

Να περημενω να ακουστει κατι απο το μοτερ ή να το παω σε 40,000 χλμ παλι ?

Αν το μοτερ μετα απο 40,000 χλμ κανει σαν καινουργιο (οπως εκανε και τωρα - ουτε ΚΙΧ) να το παω παρ'αυτα για ρυθμιση κ να τραβηξω κατι αντιστοιχο απο ταλαιπωρια ?

Αν δεν το παω δηλαδη, και το αφησω , θα αρχησει να ακουγεται κατι απο βαλβιδες ή τεντωτηρα και να το παω μετα ?

τωρα μου φαινεται οτι ταλαιπωρηθηκα και πληρωσα αδικα , γιατι το μοτερ εκανε σαν καινουργιο ..

camen
10/09/2009, 17:31
Δε ξερω ποτε να το πας αλλα δε ψαχνεις για κανενα αλλο μηχανικο???:smokin:

menelaos46
11/09/2009, 12:41
Αν ειναι ταλαιπωρια να το πας μια φορα στα 40000χλμ μη μιλας καθολου....

DeusEx
11/09/2009, 12:44
ταλαιπωρια ειναι βεβαια ...

κανω πολλα ταξιδια κ τα 40,000 χλμ μαζευονται γρηγορα οταν πας καθε ΣΚ , Αθηνα-Πατρα ...

σκεψου οτι φετος μονο, εκανα γυρω στα 20,000 χλμ

reinmeister
11/09/2009, 13:12
αν πηγαινεις πατρα για γυναικα κι οχι για δουλεια,τοτε φιλε μου ,πιστεψε με, το μηχανακι ειναι το μικροτερο απο τα προβληματα σου...:lol: :lol: :lol:

no offence ε...εχω πρωην πατρινια και ηταν απο τις καλυτερες περιπτωσεις που ειχα ποτε...:wave2:

camen
11/09/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
ταλαιπωρια ειναι βεβαια ...

κανω πολλα ταξιδια κ τα 40,000 χλμ μαζευονται γρηγορα οταν πας καθε ΣΚ , Αθηνα-Πατρα ...

σκεψου οτι φετος μονο, εκανα γυρω στα 20,000 χλμ
Ρε φιλε εχουμε πολυ καλο παρεακι εδω κατω στην Πατρα...
Οταν σε ξαναφερει ο δρομος παρε τηλεφωνο να κανονισουμε μαζωξη!!!
Αν θες σου στελνω κ το κινητο μου με πμ...

DeusEx
11/09/2009, 14:19
Γυναικα - ΝΑΙ

Πατρινια - ΟΧΙ

:rotflmao:

Δεν εχω κατι με τις Πατρινιες , απλα δεν ετυχε

:smilea:

Ναι αμε , στειλε πμ εννοειται .. οταν βρω χρονο κ κατεβω να σε παρω τηλ να κανονισουμε για καμμια

:beer:

MARKOS-V
11/09/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
ταλαιπωρια ειναι βεβαια ...

κανω πολλα ταξιδια κ τα 40,000 χλμ μαζευονται γρηγορα οταν πας καθε ΣΚ , Αθηνα-Πατρα ...

σκεψου οτι φετος μονο, εκανα γυρω στα 20,000 χλμ

κ εγω βγαζω 20.000 καθε χρονο (μεχρι τωρα που εχω 53.000) κ δεν μιλαω

DeusEx
11/09/2009, 23:57
καθε ποτε πας για βαλβιδες κ σε τι μηχανη ?

κ ποσα πληρωνεις ?

npat
12/09/2009, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx

ποτε να το ξαναπαω για βαλβιδες ?


Άλλο πράγμα ο έλεγχος των βαλβίδων και άλλο πράγμα η ρύθμιση. Ο έλεγχος γίνεται πολύ πιο εύκολα και με πολύ μικρότερο κόστος (εργασίας) από τη ρύθμιση.

Συνήθως οι κατασκευαστές προτείνουν έλεγχο σε κάθε "μεγάλο" σέρβις (π.χ. για το δικό μου μηχανάκι κάθε 24000 χλμ.) και ρύθμιση αν και όταν ο έλεγχος δείξει ότι χρειάζεται.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει περίπου 85000 χιλιόμετρα, ελέγχω διάκενα τακτικά κάθε 24000 χιλιόμετρα, αλλά ρύθμιση (αντικατάσταση καπελώτων) δεν έχει χρειαστεί ακόμη.

Το διάστημα ελέγχου διακενων βαλβίδων μπορείς να το βρεις στο owners manual της μοτοσυκλέτας σου. Λογικά δεν θα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που σου είπα. Τήρησέ το ευλαβικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.