PDA

View Full Version : Metzeler Sachara



thriller
08/09/2009, 23:56
Γεια χαρά σε όλους.

Ετοιμάζομαι για αλλαγή ελαστικών και ήθελα τη γνώμη σας για τα Metzeler Sachara. Εχω BMW Dakar με χρήση κυρίως εντός πόλης αλλά τα ΣΚ παμε και καμια εντουράδα.

ολες οι γνώμες - προτάσεις δεκτές, όπως και μαγαζί για την τοποθέτηση...

Ευχαριστώ

Konti
09/09/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από thriller
Γεια χαρά σε όλους.

Ετοιμάζομαι για αλλαγή ελαστικών και ήθελα τη γνώμη σας για τα Metzeler Sachara. Εχω BMW Dakar με χρήση κυρίως εντός πόλης αλλά τα ΣΚ παμε και καμια εντουράδα.

ολες οι γνώμες - προτάσεις δεκτές, όπως και μαγαζί για την τοποθέτηση...

Ευχαριστώ

Michelin T63!:wave2:

Μη σε τρομάζει το OFF "look" κρατάνε πάρα πάρα πολύ καλά τόσο σε βρεγμένο όσο και στα παγοδρόμια...εμμμ στους δρόμους μας....

Αλλά χάνεις πάρα πολύ στις ψηλές "ταχυτητες".....

Α! Και ζευγάρι σου κοστίζουν 160€! :wave2:

zanny
09/09/2009, 22:23
Τα Sahara τα έχω βάλει εδώ και 1.5 χρόνο στο Dakar, με χρήση περίπου σαν την δική σου.

Μια χαρά μου φαίνονται, στο δρόμο κρατάνε πολύ καλά, και στο χώμα είναι οκ,
αν και σε φάσεις με πολύ χώμα ή λάσπη χρειαζόταν κάτι με μεγαλύτερο τακούνι
γιατί η μηχανή έπλεε και υπήρχε μια σχετική ανασφάλεια.
Μπορείς πάντως να τα ξεφουσκώνεις και λίγο για χώμα οπότε και τα πράγματα είναι καλύτερα.

Εγώ τα έβαλα στον Ψυχογιό στη Λένορμαν (210 51 54 089, Λένορμαν 203), έπειτα από πολύ ψάξιμο ήταν με διαφορά ο οικονομικότερος. Σε όποια και να καταλήξεις ρώτα και εκεί.

VALES
16/09/2009, 19:36
Τα φορούσα κι εγώ σε ένα TENERE που είχα κάποτε.Στην άσφαλτο κανένα απολύτως παράπονο.Ακόμα και σε βρεγμένο (τηρουμένων των αναλογιών βέβαια).Και να μην ξεχάσω, είναι το μοναδικό που δεν γλυστράει στις διαχωριστικές γραμμές.Δοκιμασμένο.
Για χώμα μέτρια,και για λάσπη ούτε να το συζητάς.

LARISEOS
16/09/2009, 19:59
enduro sahara για πιο ελαφρη μοτερ!

και το τ63 για πιο βαρύ!

και εγω τα sahara enduro 3 8α βαλω τωρα!

Christos-dakar
23/10/2009, 19:05
Έχω βάλει τα Τ63 και είναι καταπληκτικά λάστιχα, έμπαινα με πρωτόγνωρες κλίσεις σε στροφές και δεν είχε ιδιαίτερες απώλειες στην ταχύτητα. Τα ευχαριστήθηκα εννοείται και στο χώμα, αλλά δεν τα περίμενα τόσο καλά και στην άσφαλτο. Όμως δυστυχώς φαγώθηκαν γρήγορα στα 6000 χιλ.(το πίσω, όχι το μπροστα). Βέβαια ένας φίλος με KTM LC4 ADVENTURE τα έχει πάρα πολύ καιρό και είναι και αυτός πολύ ευχαριστημένος. Πιο παλιά είχα τα SAHARA τα οποία όμως γλυστούσαν πολύ, σε σημείο να έχω φάει τούμπες από γλύστρημα στο μπροστίνο! Σημειωτέω ότι έχω και εγώ dakar! Έτσι κατέληξα στη χρυσή τομή, μπροστά Τ63 το οποίο έχω πάνω από 25.000 χιλ και πίσω SAHARA ENDURO 3 τα οποία έχω 20.000 χιλ. και ήρθε η ώρα να τα αλλάξω με continental TKC 80, γιατί πρέπει να αφιερώσουμε λίγο παραπάνω χρόνο στον εαυτό μας και να βγούμε καμια βόλτα στα βουνά, για να μην "πάρουμε" στο τέλος τα βουνά. Τα λάστιχα τα έβαλα στο DIRTY TEAM στην αρχή της Μεσογείων, σε ένα πολύ καλό παιδί.:sun: