PDA

View Full Version : Video με το νεο VFR 1200



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
09/09/2009, 10:50
βασικα αφορα στον διπλο συμπλεκτη (dct) που θα εφαρμοζεται στο μοντελο, αλλα επισης φαινονται τα οργανα και η σιλουετα της μοτοσικλετας και επισης ακουγεται και ο ηχος της...

μια πρωτη γευση εν ολιγοις:


http://www.youtube.com/watch?v=PLhx4cQq1sA&feature=player_embedded

makis206
09/09/2009, 11:09
Πόσο αντίθετος είμαι μ'όλες αυτές τις μαλακίες...:lol:

:beer:

cityfly
09/09/2009, 11:21
χα χα αλλάζουν και ταχύτητες για να τηρούν και τα όρια ταχύτητας

:D :D :D

cityfly
09/09/2009, 11:25
πολύ σταθερό το δείχνει πάντως για να δούμε τι θα δούμε στο μέλλον

:wave2: :wave2:

super_toto
09/09/2009, 11:41
Αφού η μηχανή θα είναι touring, χρήσιμος θα ειναι αυτός ο συμπλέκτης.

Βέβαια αν εχεις συνηθίσει το manual, είναι τρελή ξενέρα.

LogOutGoRide
09/09/2009, 11:48
Τελικά τα σκούτερ μπορούν να γίνουν μοτοσυκλέτες και ακόμη καλύτερες
Μπορεί να είναι εξτρα εξοπλισμός ;


Φυσικά είναι Honda (τώρα αυτό είναι καλό ή κακό; )


P.S. η ουρά είναι απο CBR ;

GIXXERAKIAS
09/09/2009, 11:48
Eγω παλι βλεποντας αυτο με το αυτοματο συστημα σε μια μηχανη πολλων κυβικων γιατι μου ερχεται στο μυαλο οτι θελουν να κανουν αυτο.... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31758 ....:rolleyes: με λιγα λογια τζαμπα το θεμα για τα scooterοειδες...σε λιγο θα ανοιξουν ενα αλλο με τιτλο "Οι μοτοσυκλετες εγιναν scooter" με αρχηγο το νεο Vfr.



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ps:Εχω σκουτερ και τα υποστηριζω κιολας γιατι ειμαι πολυ ευχαρηστημενος απο αυτο και το εχω δηλωσει και μεσα στο εν λογω θεμα.

el_hymador
09/09/2009, 12:05
Γιατι ρε παιδια μαλακια;

Αν δουλευει σωστα εγω το βρισκω εξαιρετικο.

super_toto
09/09/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Eγω παλι βλεποντας αυτο με το αυτοματο συστημα σε μια μηχανη πολλων κυβικων γιατι μου ερχεται στο μυαλο οτι θελουν να κανουν αυτο.... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31758 ....:rolleyes: με λιγα λογια τζαμπα το θεμα για τα scooterοειδες...σε λιγο θα ανοιξουν ενα αλλο με τιτλο "Οι μοτοσυκλετες εγιναν scooter" με αρχηγο το νεο Vfr.



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ps:Εχω σκουτερ και τα υποστηριζω κιολας γιατι ειμαι πολυ ευχαρηστημενος απο αυτο και το εχω δηλωσει και μεσα στο εν λογω θεμα.

Δεν νομίζω ότι η honda ή οι άλλες εταιρίες θέλουν να κάνουν τις μοτοσυκλέτες σκούτερ. Για ποιο λόγο? Οικονομικά δεν τους συμφέρει καθόλου. Απλά θέλουν να καλύψουν μια ανάγκη που υπάρχει στο αγοραστικο κοινό. Την οποία βέβαια θα την πληρώσει ο καταναλωτής.

Στην τελική ποτέ δεν θα δούμε enduro ή ss με αυτόματο συμπλέκτη γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν χαζό, θα υποβάθμιζε τις επιδόσεις της μοτοσυκλέτας και θα αφαιρούσε πολύ από την οδηγική απόλαυση.

LogOutGoRide
09/09/2009, 12:13
2:35 Dual clutch transmission is easy and simple to operate .SO ANYONE CAN enjoy riding a sports bike


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
09/09/2009, 12:15
πολυ γρηγοροτερη αλλαγη (ειτε σε ανεβασμα ειτε σε κατεβασμα)
σταθεροτητα πισω τροχου= μεγαλυτερη σταθεροτητα συνολου


δεν ξερω κατα ποσο μπορει να σε αφησει να κατεβαζεις δυο δυο ή και τρεις καμια φορα απανωτα..

μαλλον οπως το βλεπω θα χανεται το fun factor του πραγματος και θα κερδιζει η σταθεροτητα και η ασφαλεια...:yuck:

LogOutGoRide
09/09/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μαλλον οπως το βλεπω θα χανεται το fun factor του πραγματος και θα κερδιζει η σταθεροτητα και η ασφαλεια...:yuck:

Όχι μέχρι η Honda να εξελίξει βοηθητικές

LogOutGoRide
09/09/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν ξερω κατα ποσο μπορει να σε αφησει να κατεβαζεις δυο δυο ή και τρεις καμια φορα απανωτα..


Κάνγκουρα :rotflmao:

chris_honda
09/09/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Τελικά τα σκούτερ μπορούν να γίνουν μοτοσυκλέτες και ακόμη καλύτερες
Μπορεί να είναι εξτρα εξοπλισμός ;


Φυσικά είναι Honda (τώρα αυτό είναι καλό ή κακό; )


P.S. η ουρά είναι απο CBR ;







:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μην ξύνεις πληγές...

DimChios
09/09/2009, 14:46
οπως και να χει παντως η HONDA και παλι μπροστα ειναι!

:wave2:

HORNET600F
09/09/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Eγω παλι βλεποντας αυτο με το αυτοματο συστημα σε μια μηχανη πολλων κυβικων γιατι μου ερχεται στο μυαλο οτι θελουν να κανουν αυτο.... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31758 ....:rolleyes: με λιγα λογια τζαμπα το θεμα για τα scooterοειδες...σε λιγο θα ανοιξουν ενα αλλο με τιτλο "Οι μοτοσυκλετες εγιναν scooter" με αρχηγο το νεο Vfr.



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

ps:Εχω σκουτερ και τα υποστηριζω κιολας γιατι ειμαι πολυ ευχαρηστημενος απο αυτο και το εχω δηλωσει και μεσα στο εν λογω θεμα.


Τα scooter ξεκίνησαν ως εύκολα μέσα μετακίνησης μέσα στην πόλη κ μετά μεγάλωσαν.

Δε νομίζω να θέλουν να κάνουν κ τις μηχανές scooter με μικρούς τροχούς κ πλάτος 1 1/2 μέτρο. Τις κάνουν αυτόματες, πιο οικονομικές, πιο ασφαλείς κ λιγότερο επιρρεπείς στις ταρζανιές. Πιο politically correct δηλαδή.

Γενικά τα μελλοντικά οχήματα, παντός είδους, θα απαιτούν όλο κ λιγότερες δεξιότητες από τον αναβάτη [βλ. Fuel Injection, C-ABS, Antispin, (ημί)αυτόματα κιβώτια κ.α.] . Αν κοιτάξεις στα αυτοκίνητα θα δεις ακόμη περισσότερους αυτοματισμούς ασφαλείας κ διευκόλυνσης του οδηγού.

Έχουν βγει κ άλλες μηχανές με αυτόματο σαζμάν ή με δυνατότητα επιλογής χειροκίνητο/αυτόματο ανά καιρούς. Θα τολμήσει κανείς να πει ότι το Yamaha FJR 1300 έγινε παπί?

Viking
09/09/2009, 15:45
Δλδ ένα κατέβασμα μέσα στη στροφή γίνεται παιχνίδι? Ωραίο, αλλά μακάρι να βγαίνει και σε έκδοση με κανονικό κιβώτιο!

spyro
09/09/2009, 15:59
δηλαδή σε περίπτωση που επιλέξεις το Full Auto τότε οι ταχύτητες στο ανέβασμα θα αλλάζουν όλες στις 3.000 στροφές?

:yuck:

κατα τα άλλα το "manual automatic" (η 2η δηλαδή επιλογή) δεν με χαλάει καθόλου. Αρκει να μην εμφανίσει καμια ζημιά ΠΟΤΕ γιατί αντε να στο φτιάξει ο μηχανικός μετά εδω στο Ελλάντα :D

p@nos
09/09/2009, 16:45
re paidia τι δε σας αρεσει δε μπορω να καταλαβω...


αφου εχει επιλογη να δουλευει σαν κανονικο κιβωτιο, οπως ολα αυτα που ξερουμε, που ειναι το προβλημα?

:confused:

xapos_kil
09/09/2009, 23:05
Δεν θα δουλευει σαν κανονικο κιβωτιο.. Απλα πρωτα δειχνει την ιδια στην κλασσικη εκδοση με μανετα αν παρατηρησετε . . κ η δευτερη επιλογη ειναι το ημι-αυτοματο η αυτοματο..

project.breeze
09/09/2009, 23:20
Πολύ ωραίο το σύστημα αυτό,πραγματικά καλύπτει μεγάλη γκάμα αναβατών αλλά έχω δύο ενστάσεις.Η πρώτη είναι το πόσο αυτό το σύστημα θα ανεβάσει την τιμή της εκάστοτε μοτοσυκλέτας (δεν λέω μόνο για το VFR αλλά και οποιοδήποτε άλλο μοντέλο της Honda αποκτήσει αυτό το σύστημα) και το δεύτερο είναι αν και κατά πόσο μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί ένα τέτοιο High End σύστημα στον οποιονδήποτε μηχανικό ο οποίος πιθανότατα θα το βλέπει και αυτός για πρώτη φορά.Μπράβο πάντως στην Honda,εγώ το βλέπω θετικό αυτό το βήμα:wave2:

p@nos
09/09/2009, 23:25
και ακριβο να ειναι, οι αναβατες που στοχευει αυτη η μηχανη δε θα τους ενδιαφερει και τοσο η τιμη της...

ανταγωνιστης του fjr θα ειναι και του gtr, οποτε προοριζεται για αναβατες με πιο γερες τσεπες ετσι κι αλλιως...

δε θα ανοικει στην κατηγορια gsxr με 10 χιλιαρικα παραεισαγωγη, αυτο ειναι σιγουρο...

mizz
10/09/2009, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
οπως και να χει παντως η HONDA και παλι μπροστα ειναι!

:wave2:
http://www.aprilia.com/en-US/Model/640/MANA+850+ABS/Overview.aspx

το ίδιο ακριβώς συστηματάκι δεν έχει και ο ιταλικός ματρακάς;
και κυκλοφορεί ήδη

npat
10/09/2009, 02:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
http://www.aprilia.com/en-US/Model/640/MANA+850+ABS/Overview.aspx

το ίδιο ακριβώς συστηματάκι δεν έχει και ο ιταλικός ματρακάς;
και κυκλοφορεί ήδη

Και τα δύο έχουν κουμπιά για να αλλάζεις τις σχέσεις... από εκεί και πέρα καμία (μα καμία) ομοιότητα.

Για να καταλάβεις, πολυ χοντρά, πως δουλεύει ένα σύστημα με δύο συμπλέκτες (dual clutch) σαν αυτό που χρησιμοποιεί η Honda, φαντάσου ένα σύστημα μετάδοσης που απαρτίζεται από δύο κομπλέ κιβώτια ταχυτήτων (Α και Β), ανεξάρτητα μεταξύ τους: Με δύο συμπλέκτες, έναν για κάθε κιβώτιο (ΣΑ, ΣΒ) και δύο επιλογείς (λεβιέδες) ταχυτήτων, πάλι έναν για κάθε κιβώτιο (ΕΑ, ΕΒ). Το κιβώτιο Α έχει μόνο τις μονές ταχύτητες (1, 3, 5) και το άλλο (το Β) μόνο τις ζυγές (2, 4, 6). Στην αρχή στο κιβώτιο Α έχεις επιλεγμένη την 1η και στο Β τη 2α. Ταυτόχρονα ο ΣΒ είναι πατημένος (κιβώτιο Β σε αποσύμπλεξη) ενώ ο ΣΑ είναι αφημένος (κιβώτιο Α σε σύμπλεξη). Άρα το μηχανάκι "πάει με πρώτη". Καθώς επιταχύνεις, οι στροφές ανεβαίνουν και έρχεται η ώρα να "βάλεις 2α". Δεν κάνεις τίποτα με τα κιβώτια, δεν κλείνεις καν το γκάζι, απλά αφήνεις τον ΣΒ ενώ ταυτόχρονα πατάς τον ΣΑ, αποσυμπλέκοντας έτσι το κιβώτιο Α και συμπλέκοντας, στη θέση του, το κιβώτιο Β. Πλέον "πηγαίνεις με δευτέρα". Το κιβώτιο Α, όμως, είναι πλέον σε αποσύμπλεξη (ο συμπλέκτης ΣΑ είναι πατημένος) άρα μπορείς, ενώ το μηχανάκι πηγαίνει κανονικά με δευτέρα---και χωρίς αυτό να έχει καμία παρατηρήσιμη επίπτωση---να διαλέξεις την 3η στο κιβώτιο Α μόνο-και-μόνο για να είναι έτοιμη για αργότερα, όταν χρειαστεί. Όταν λοιπόν έρθει η ώρα να "βάλεις 3η" (την οποία έχεις ήδη επιλεγμένη από πριν στο κιβώτιο Α), απλά αφήνεις τον ΣΑ και ταυτόχρονα πατάς τον ΣΒ (συμπλέκοντας πάλι το κιβώτιο Α στη θέση του Β), κ.ο.κ.

Κάπως έτσι (πολύ-πολύ απλοποιημένα) δουλεύει το σύστημα της Honda, με τη διαφορά ότι δεν χρειάζεται να γίνεις χταπόδι και να χειρίζεσαι δύο συμπλέκτες και δύο λεβιέδες---το κάνουν τα ηλεκτρονικά για πάρτη σου.

catmaster
10/09/2009, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να καταλάβεις......

........Κάπως έτσι (πολύ-πολύ απλοποιημένα) ......


:eyepop: :eyepop:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ;;;;;;; :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

(ειλικρινά δεν πήρα χαμπάρι ο κρετίνος ... )



Λοιπόν κάτσε να τα ξανασπάσω μία και άκου ...

ποοοολύ απλοποιημένα σημαίνει ...

πάω φέτο στην έκθεση μοτοσακών ....

μπαίνω μέσα ...

κοζάρω το περίπτερο της χόντα...

πάω κοντά ...

τσιμπάω τον υπέυθυνο .... (είναι αυτός που φοράει την πιο ακριβή γραβάτα μην μπερδευτώ και ψάχνω για μηχανόβιο .... και ακόμα καλύτερα να είναι σχιστομάτης και να τον χειροκροτάνε ούλοι )

και ρωτάω τον τύπο ...

------------------------------
αν καβαλήσω αυτό το πράμα την ώρα που κατεβαίνω μπούνιες τον Προυσσό σε Παπουλάκιο ΣΚ και με κυνηγάνε σα δαιμονισμένοι κάτι τρελοί με Cbf , Bmw R1150 , Hornet 900 και τα ρέστα και εγώ παράλληλα έχω στίψει το γκάζι και πάω "κούπα η νοσοκομείο" να πιάσω ενα τύπο με τρυπαρισμένο Sv650 που πάει κάργα για το γκρέμι ... και του πέψω του εργαλείου τρείς κραπα κραπα απανωτες κατεβασιές ....

........θα δουλέψει η θα βγάλει κανα μήνυμα στο καντράν "please visit your local honda workshop in the next 10 minutes " :a45: :a016: :a022: (στα ελληνικά "ρε μαλάκα τροπέτο το έκανες το εργαλείο λέμε" ... )
???
-------------------------------


αυτό σημαίνει "απλοποιημένα" για μένα ....


:smokin:

npat
10/09/2009, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:eyepop: :eyepop:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ;;;;;;; :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

(ειλικρινά δεν πήρα χαμπάρι ο κρετίνος ... )



Λοιπόν κάτσε να τα ξανασπάσω μία και άκου ...


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :bigcry:

Έλιωσα λέμε...

Καλά τα λες ρε Άκη, αλλά ειλικρινά, λύσε μου μια απορία: Εσύ όταν ήταν να πάρεις το ΧΧ και ρώτησες τον αντίστοιχο σχιστομάτη για τα σχετικά, αυτό το ταινιάκι σου έδειξε και πήρες τη μεγάλη απόφαση?

http://www.youtube.com/watch?v=KGtBjyf_dZA

:lol:

dirtbird
10/09/2009, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :bigcry:


Καλά τα λες ρε Άκη, αλλά ειλικρινά, λύσε μου μια απορία: Εσύ όταν ήταν να πάρεις το ΧΧ και ρώτησες τον αντίστοιχο σχιστομάτη για τα σχετικά, αυτό το ταινιάκι σου έδειξε και πήρες τη μεγάλη απόφαση?

http://www.youtube.com/watch?v=KGtBjyf_dZA

:lol:

Όχι, αυτό είδε

http://www.youtube.com/watch?v=Wf9EL9tQZ-M&feature=related

...και το χρώμα δεν είναι τυχαίο....:winka:

dirtbird
10/09/2009, 06:00
Και by the way.....


όποιος έχει μπει έστω ως επιβάτης σε τουτού με κιβώτιο διπλού συμπλέκτη, θα κόψει με την μία τις μαλακιούλες.....:rolleyes: :rolleyes:

dirtbird
10/09/2009, 06:04
ΚΑι εδώ κάποιες επίσημες φώτο:

http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-news/2010-honda-vfr1200-official-pics-ar76006/picture307179.html

Κρίμα που είναι V και έχει άξονα......:sick:

irinia
10/09/2009, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
οπως και να χει παντως η HONDA και παλι μπροστα ειναι!

:wave2:


:nono: ΕΝΑΝ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΟΥΒΑ.........ΕΒΓΑΛΕ Η ΓΙΑΜΑΧΑ ΠΡΙΝ



2 χρόνια..... FJR-1300...!!!


Aύτό τό πράμμα πού είδαμε........γιά μοτό είναι......ΠΙΣΩ......καί όχι μπροστά....!!!

Άς τού δώσουν κάποια άλλη όνομασία όπως δίτροχο......ή ότι άλλο

ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΤΑ...........ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ......!!!!


Όλη ή γλύκα στή μοτό είναι ό συμπλέκτης...!!






:wave2:

+Arxiereas+
10/09/2009, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Πολύ ωραίο το σύστημα αυτό,πραγματικά καλύπτει μεγάλη γκάμα αναβατών...
Με εξαίρεση τις κοπελίτσες που βαρέθηκαν τα runner τους και την αφεντιά μου που σχεδόν σε κάθε αλλαγή κουτουλάω το κράνος μου με της γυναίκας μου, δεν μου'ρχεται άλλη γκάμα στο μυαλό...
:lol:

Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν στο σχεδιαστικό τμήμα των vfr δίνονται βαρβάτες αμοιβές για τέτοιες ιδέες ή αν είναι αυστηρά και μόνο χώρος εργασίας αλκοολικών...

makis206
10/09/2009, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και by the way.....
όποιος έχει μπει έστω ως επιβάτης σε τουτού με κιβώτιο διπλού συμπλέκτη, θα κόψει με την μία τις μαλακιούλες.....:rolleyes: :rolleyes:

Eγώ με τόσα κουμπάκια πάνω της φοβάμαι και να την πλύνω ρε!:uplate: :lol:

byron
10/09/2009, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να καταλάβεις, πολυ χοντρά,


:hypnotize :uplate: :hypnotize :alien: :dizzy: :eek:

Eυτυχώς που το είπες χονδρικά και είναι κατανοητό. :a42: :a47: :a51: :uplate:

makis206
10/09/2009, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Eυτυχώς που το είπες χονδρικά και είναι κατανοητό. :a42: :a47: :a51: :uplate:

Αυτά κάνει το παλιορεμάλι και με κάνει εμένα ν'αλλάζω γνώμη σιγά σιγά..!:hypnotize :uplate: :lol:

McGyver
10/09/2009, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Για να καταλάβεις, πολυ χοντρά, πως δουλεύει ένα σύστημα με δύο συμπλέκτες (dual clutch) σαν αυτό που χρησιμοποιεί η Honda

Could you please elaborate on how the electronics understand whether, after changing from 1st gear to 2nd, the "odd" gearbox should pre-shift to 3rd gear (upshift pending) or remain at 1st gear (downshift pending)?

I suppose the engine revolutions come into the picture somehow...

Thank you in advance!

:beer:

posnightmist
10/09/2009, 09:01
Αν δεν κάνω λάθος η Ferrari ήταν η πρώτη εταιρία που έβαλε κιβώτιο διπλού συμπλέκτη σε αυτοκίνητο παραγωγής! Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι τα δημιουργήματα της δεν είναι σπορ????

McGyver
10/09/2009, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Αν δεν κάνω λάθος η Ferrari ήταν η πρώτη εταιρία που έβαλε κιβώτιο διπλού συμπλέκτη σε αυτοκίνητο παραγωγής! Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι τα δημιουργήματα της δεν είναι σπορ????

Sport μπορεί να είναι αλλά δεν πρέπει να λένε και τίποτα, δεν έχω δει να κυκλοφορούν και πολλά...

dirtbird
10/09/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Could you please elaborate on how the electronics understand whether, after changing from 1st gear to 2nd, the "odd" gearbox should pre-shift to 3rd gear (upshift pending) or remain at 1st gear (downshift pending)?

I suppose the engine revolutions come into the picture somehow...

Thank you in advance!

:beer:


http://en.wikipedia.org/wiki/Twin-clutch_gearbox

http://www.borgwarner.com/products/ts/dual-clutch/dualtronic_clutch_module.shtml

http://www.getrag.de/en/216.1?_search_=_DCT_&_results_=0&_offset_=0

http://auto.howstuffworks.com/dual-clutch-transmission.htm

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

ατέλειωτη ευχαρίστηση

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

McGyver
10/09/2009, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ατέλειωτη ευχαρίστηση

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

Θα βάλεις και στο KTM σου;

:smokin:

dirtbird
10/09/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Θα βάλεις και στο KTM σου;

:smokin:

μόλις βάλεις side-car και κάνεις ανθοπωλείο το transplant σου

:smokin: :smokin:

McGyver
10/09/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
μόλις βάλεις side-car και κάνεις ανθοπωλείο το transplant σου

:smokin: :smokin:

Είπε ο άνθρωπος με το scootenduro...

dirtbird
10/09/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Είπε ο άνθρωπος με το scootenduro...
...που ακόμα και αυτό θα σου 'σβηνε στο ξεκίνημα...:smokin: :smokin:

McGyver
10/09/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...που ακόμα και αυτό θα σου 'σβηνε στο ξεκίνημα...:smokin: :smokin:

Ξεκινάει δηλαδής :eyepop: ;;;

project.breeze
10/09/2009, 09:36
Παιδιά σε λίγο καιρό θα εμφανιστεί και το ασυγχρόνιστο κιβώτιο,stay tuned :rotflmao: :rotflmao:

gixxerpap
10/09/2009, 10:02
για σιγά ρε μάγκες ....

βγάζει ένα μηχανάκι τουριστάδικο & παρόλαυτα με σπορτίβικη σιλουέτα και όχι κανα ελέφαντα όπως θα περιμέναμε και δεν σας αρέσει ....

παρουσιάζει ένα μοτέρ, όπως ακριβώς το φαντάζονταν όλοι οι Hondaκηδες και μη, εδώ και χρόνια:
''...α ρε να μη βγάζει η honda το vfr 200 κυβικούλια παραπάνω, να έχει και μερικά αλογάκια, με κλειστά τα μάτια θα το παιρνα ...'', και δεν σας φτάνει!

βάζει ένα ωραιότατο άξονα, να γλιτώσουμε τα γράσσα & τη συντήρηση, πάλι δεν σας αρέσει

λανσάρει και το πιο πρωτοποριακό σασμάν που έχουμε δει σε παραγωγή και το κατηγορείτε-απορρίπτετε πριν καν το δοκιμάσετε!

και οι φόρμουλες αυτόματο σασμάν έχουν, και στα gp - superbike χωρίς συμπλέκτη αλλάζουν, γι΄αυτό έχουν γίνει βαρετά .... έχετε δίκιο, δεν ξέρετε τι λέτε ...

dirtbird
10/09/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

παρουσιάζει ένα μοτέρ, όπως ακριβώς το φαντάζονταν όλοι οι /B]

Σε αυτό διαφωνούμε....


Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
[B] .... έχετε δίκιο, δεν ξέρετε τι λέτε ...

Σε αυτό συμφωνούμε....

McGyver
10/09/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε αυτό διαφωνούμε....

Στερούμαστε φαντασίας Σωτήρη μ' ;

el_hymador
10/09/2009, 10:34
Τα VFR ειναι κατα καποιο τροπο "καταδικασμενα" να φορτωνονται με τεχνολογια και gadgets.
Δεν νομιζω να χαλαει κανεναν που μια μοτοσικλετα sport-touring εχει αυτοματο κιβωτιο με διπλο συμπλεκτη...

για την ακριβεια δεν νομιζω οτι πολλοι απο αυτους που χαλιουνται θα μπουν στη διαδικασια να οδηγησουν ενα VFR και αν το κανουν θα ειναι σιγουρυα προκατειλημενοι

Και το cbr 1000rr με το C-ABS το κραζουν, το εχει οδηγησει κανενας; :confused:

edit: Το εχω ξαναγραψει, για τους σκληροπυρηνικου profile (και καλα) αναβατες που δεν γουσταρουν τις "φλωριες", υπαρχουν ενα καρο ευκαιριες σε Suzuki GSX1100, Honda CBX1050, Yamaha RD350 και Kawasaki GPZ1100X...τοτε ντε που ηταν "αντρικες" οι μοτοσικλετες...οριστε παρτε!

reinmeister
10/09/2009, 10:51
σκατα...περιμενω σαν παρθενα καβλωμενη να βγαλει η χοντα ενα v4 με κυβικα της προκοπης μπας και το παρω να το κανω αεροπλανο και μου βγαζει αυτη την μαλακια...:sad:

εμφανισιακα το λατρευω ,ΑΛΛΑ, αν το μοτερ δουλευει v2-3-4 αναλογως στροφων θα ξενερωσω παρα πολυ ασχημα...

και κατα 99% ετσι θα δουλευει η μαλακια...

α ρε π@υτανα χοντα...

γ@μω τα κοκκινα στις 10.500...αστοδιαλο πια...:mad:

ο πιο βαμμενος χοντακιας στην ιστορια και ολοι νομιζουν οτι ειμαι σουζουκακιας...

Tpap
10/09/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
edit: Το εχω ξαναγραψει, για τους σκληροπυρηνικου profile (και καλα) αναβατες που δεν γουσταρουν τις "φλωριες", υπαρχουν ενα καρο ευκαιριες σε Suzuki GSX1100, Honda CBX1050, Yamaha RD350 και Kawasaki GPZ1100X...τοτε ντε που ηταν "αντρικες" οι μοτοσικλετες...οριστε παρτε!

Φώναξε κανείς...? :smokin:

Παίρνουμε ρε χυμαδόρα, παίρνουμε.
Ό,τι μπορούμε, κάνουμε και εμείς οι -και καλά- σκληροπυρηνικοί...κατά την άποψή σου βεβαίως-βεβαίως.

McGyver
10/09/2009, 10:57
Έτσι ρε μαμά Honda κάν' τους όλους να παραμιλάνε μόνο από τις φωτογραφίες και κάτι videάκια στο Youtube.

Πού να βγει και στην παραγωγή...

GIXXERAKIAS
10/09/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


ο πιο βαμμενος χοντακιας στην ιστορια και ολοι νομιζουν οτι ειμαι σουζουκακιας...

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!


Ποιος Μπουστης γραφει με το nick του Αντωνη ρε?????:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
10/09/2009, 10:58
Όσο για το μηχανάκι, η χόνδα έκρινε και έφτιαξε αυτό που αφουγκράστηκε ότι θα της έβαζε λεφτά στο ταμείο. Απλά πράματα. Αυτό πουλάει πλέον, τέτοια θέλει ο κόσμος. :wave2:




Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ο πιο βαμμενος χοντακιας στην ιστορια και ολοι νομιζουν οτι ειμαι σουζουκακιας...

κρυφοσουτζουκάκια...:wave2: :rotflmao:

dirtbird
10/09/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Στερούμαστε φαντασίας Σωτήρη μ' ;

Όχι ρε, σε μαυροχρυσαφί θα το 'παιρνα.....:rolleyes: :rolleyes: :D

reinmeister
10/09/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Όσο για το μηχανάκι, η χόνδα έκρινε και έφτιαξε αυτό που αφουγκράστηκε ότι θα της έβαζε λεφτά στο ταμείο. Απλά πράματα. Αυτό πουλάει πλέον, τέτοια θέλει ο κόσμος. :wave2:





κρυφοσουτζουκάκια...:wave2: :rotflmao:

μωρε...ας το βγαλει με χιλια δυο τζιβιτζιλικια...αλλα οπως δινει την συνατοτητα να το παρεις με χειροκινητο συμπλεκτη,ας δωσει και την δυνατοτητα στους καμμενους να το φτιαξουν οπως θελουν...

να καλυψουν μεγαλυτερο ευρος αγοραστικου κοινου κι οχι μονο τους τουριστες...

βγαλτο 1200 γραναζωτο νορμαλ v4 που να ανεβαζει 12.000( ανετα για χοντα v4 90 μοιρων) και δωστου και 160 ροδα...θα καλυψεις ολο τον κοσμο...

εδω ειστε κι εδω ειμαι...140 ροδα θα βγαζει η σαυρα...:sad:

makis206
10/09/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
κρυφοσουτζουκάκια...:wave2: :rotflmao:

Ρε εγώ για piaggιάκια τον είχα..!:D :look: :lol:

dirtbird
10/09/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


εδω ειστε κι εδω ειμαι...140 ροδα θα βγαζει η σαυρα...:sad:

τη μπροστινή εννοεί παιδιά.....:o

reinmeister
10/09/2009, 11:23
πισω...δουλικα του σοϊχιρο...:lol:

dirtbird
10/09/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πισω...δουλικα του σοϊχιρο...:lol:

:confused: :confused:

Εγώ ακόμα ροντάρω......

:cool: :cool:

DimChios
10/09/2009, 11:38
:rolleyes:

+Arxiereas+
10/09/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από posnightmist
Αν δεν κάνω λάθος η Ferrari ήταν η πρώτη εταιρία που έβαλε κιβώτιο διπλού συμπλέκτη σε αυτοκίνητο παραγωγής! Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι τα δημιουργήματα της δεν είναι σπορ????
Η φεράρι το έβαλε στη formula 1 και το πέρασε μετά σε αυτοκίνητο παραγωγής
Η χόντα δεν το έβαλε στα GP αλλά το πέρασε στο vfr.
Με τα παραπάνω δεδομένα, τι ακριβώς είναι αυτό που δίνει σπορ καταβολές σ' αυτό το σύστημα?

Τουναντίον, με αυτό και μόνο σαν δεδομένο το "ST" παίρνει διαστάσεις ScooterTouring
Μένει λοιπόν να δείξει την τουριστική του αξία και χρησιμότητα στο δρόμο.

Και για το vtec άκουγα πολλά ουάου και zuper αλλά πέρα από τον αρχικό εντυπωσιασμό είναι το τελευταίο που θα περιέγραφα στο vfr 800.

Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

εδω ειστε κι εδω ειμαι...140 ροδα θα βγαζει η σαυρα...:sad:
Αισιόδοξο σε βρίσκω.
Αν δεν τους πιάσει πάλι καμιά κρίση οικολογικής συνείδησης, μπορεί...

npat
10/09/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Could you please elaborate on how the electronics understand whether, after changing from 1st gear to 2nd, the "odd" gearbox should pre-shift to 3rd gear (upshift pending) or remain at 1st gear (downshift pending)?

I suppose the engine revolutions come into the picture somehow...


I don't really know. I guess some kind of heuristics come into play. They could be based on the derivative of engine revs---increasing revs indicate an imminent upshift, while decreasing revs indicate an imminent downshift. The thortle possition could also be used for the same purpose. Even if the prediction is wrong, the only loss would be a slightly delayed shift---still no torque interruption is necessary.

road spirit
10/09/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
.... heuristics come into play .... GOD DAMNNNN' !! I LOVE THIS BIATCH :lol: :lol:

McGyver
10/09/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
I don't really know. I guess some kind of heuristics come into play. They could be based on the derivative of engine revs---increasing revs indicate an imminent upshift, while decreasing revs indicate an imminent downshift. The thortle possition could also be used for the same purpose. Even if the prediction is wrong, the only loss would be a slightly delayed shift---still no torque interruption is necessary.

Έτσι, απλά πραγματάκια...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

dirtbird
10/09/2009, 12:37
http://en.wikipedia.org/wiki/Heuristic


In engineering, a heuristic is an experience-based method that can be used as an aid to solve process design problems, ....... Because heuristics are fallible, it is important to understand their limitations. They are intended to be used as aids in order to make quick estimates and preliminary process designs.

:nono: :nono:

npat
10/09/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
http://en.wikipedia.org/wiki/Heuristic

:nono: :nono:

The definition is correct. I don't see where you disagree.

dirtbird
10/09/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
The definition is correct. I don't see where you disagree.

Of course it is. I've just copied it from wikipedia (hoping that wiki is correct).

However [heuristics] has no relevance with the function of a twin clutch gb.

In any case you can still love each other........


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

devil's animal
10/09/2009, 12:55
δεν την παλευετε καστανο λεμε...
:rolleyes:

spyro
10/09/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+

Και για το vtec άκουγα πολλά ουάου και zuper αλλά πέρα από τον αρχικό εντυπωσιασμό είναι το τελευταίο που θα περιέγραφα στο vfr 800.



:lol: :lol: :lol:

τα ίδια και με τον πρόσφατο Big Bang του R1 πιστεύω

gixxerpap
10/09/2009, 13:13
τι σας έπιασε ρε με το αγγλικό??? σχεδιάζετε κανα ταξιδάκι μήπως????

πάντως με το γρανάζωμα του φαίνεται ότι 300αρίζει άνετα στο κοντέρ ...

catmaster
10/09/2009, 13:15
Εμένα προσωπικά δεν μΕ αρέσει .... πρώτα απολα σαν εμφάνιση δεν μου κάνει κλικ (αλλά αυτό είναι γούστο )

τώρα για τα ηλεκτρονικά κλαμπατσίμπανα δεν ξέρω ...

(όταν όμως αυξάνεις τα ηλεκτρονικά και τους σένσορες και κατά συνέπεια την πολυπλοκότητα του όλου συστήματος νομίζω πως αυξάνεται και η πιθανότητα αστοχίας κάποιου εξ αυτών ... άσε που και το κόστος για σέρβις μπορεί να εκτοξευθεί πράγμα επώδυνο για μηχανάκι τουριστικών δυνατοτήτων ... )


έχει βγεί κανένα schematic του μοτέρ ;;;

(αλήθεια αυτό τώρα θα έχει ξεχωριστά το λάδι του κιβωτίου η όλο αχταρμά μέσα ;; :rolleyes: )



νομίζω τελικά θα μείνω με το ΧΧ για λίιιιιιιγο ακόμα... κρατάω και το άλλο το "γραναζάτο" και ...

:wacko:

McGyver
10/09/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
τι σας έπιασε ρε με το αγγλικό???

Είχε κολλήσει το Alt στο πληκτρολόγιο και δε μου αρέσουν τα greeklish.

npat
10/09/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

However [heuristics] has no relevance with the function of a twin clutch gb.


With the mechanical operation of the cluch per-se, it doesn't---you 're right. It has, though, some relevance with the electronics involved and specifically with the way they decide whether they should pre-shift or not (and in what direction, "up" or "down"). The method is heuristic because there is no way to predict with certainty whether a pre-shift will be required. Some times (most of the times, hopefully) you will get it right, others you won't. Even when you get it wrong, no harm is done---other than the gear-change being delayed for some fractions of a second. Another approach would be to dispense with the heuristics altogether and, for example, always favor up-shifts, or alternativelly never pre-shift. In a similar manner, you could decide to favor shifts in the same direction as the last shift (which again would be a---trivial---form of "heuristics", because it shows preference towards a rider behavioral model which does not guarantee infallible predictions). It doesn't mater terribly which way you go---these are mere optimizations.

P.S. We always love each other---this is the way of Jesus!

:lol: :lol:

McGyver
10/09/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όταν όμως αυξάνεις τα ηλεκτρονικά και τους σένσορες και κατά συνέπεια την πολυπλοκότητα του όλου συστήματος νομίζω πως αυξάνεται και η πιθανότητα αστοχίας κάποιου εξ αυτών ... άσε που και το κόστος για σέρβις μπορεί να εκτοξευθεί πράγμα επώδυνο για μηχανάκι τουριστικών δυνατοτήτων ...

Μικρή Λουλού (a.k.a. dirtymoto, a.k.a. Θανάσης):

Ό,τι δεν υπάρχει, ΔΕ χαλάει...

road spirit
10/09/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μικρή Λουλού (a.k.a. dirtymoto, a.k.a. Θανάσης):

Ό,τι δεν υπάρχει, ΔΕ χαλάει... εσύ πάρε solex :lol:

McGyver
10/09/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
With the mechanical operation of the cluch per-se, it doesn't---you 're right. It has, though, some relevance with the electronics involved and specifically with the way they decide whether they should pre-shift or not (and in what direction, "up" or "down"). The method is heuristic because there is no way to predict with certainty whether a pre-shift will be required. Some times (most of the times, hopefully) you will get it right, others you won't. Even when you get it wrong, no harm is done---other than the gear-change being delayed for some fractions of a second. Another approach would be to dispense with the heuristics altogether and, for example, always favor up-shifts, or alternativelly never pre-shift. In a similar manner, you could decide to favor shifts in the same direction as the last shift (which again would be a---trivial---form of "heuristics", because it shows preference towards a rider behavioral model which does not guarantee infallible predictions). It doesn't mater terribly which way you go---these are mere optimizations.

P.S. We always love each other---this is the way of Jesus!

:lol: :lol:

Θα έχει κι antivirus με heuristics;

npat
10/09/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

(αλήθεια αυτό τώρα θα έχει ξεχωριστά το λάδι του κιβωτίου η όλο αχταρμά μέσα ;; :rolleyes: )


Καλή ερώτηση. Κάποιος λόγος που να απαγορεύει---εξ' αρχής---τη χρήση του ίδιου λαδιού δεν φαίνεται να υπάρχει. Τώρα, βέβαια, τι θα κάνουν όλα αυτά τα κλαπατσίμπαλα στο καημένο το λαδάκι δεν ξέρω. Εγώ πάντως θα περίμενα να χρησιμοποιεί το λάδι του κινητήρα.

McGyver
10/09/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Τώρα, βέβαια, τι θα κάνουν όλα αυτά τα κλαπατσίμπαλα στο καημένο το λαδάκι δεν ξέρω.

Έχουν δοκιμαστεί ήδη στο παρελθόν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9712) και δεν παθαίνουν τίποτα...

booktsio
10/09/2009, 13:35
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΠΙΤΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ, ΠΟΣΟΥΣ ΘΑ ΔΕΛΕΑΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ VFR 1200 ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ;
ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΟΔΟΥ. ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΚΑΤΖΕΤΑΚΙ....
"...SO ANYONE CAN RIDE IT..."

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ.

ΜΕ ΤΙΣ ΥΓΕΙΕΣ ΜΑΣ!

npat
10/09/2009, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Έχουν δοκιμαστεί ήδη στο παρελθόν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9712) και δεν παθαίνουν τίποτα...

Αυτό ρε μαλάκα δεν είναι υγρόψυκτο PC, αυτό είναι τοξική σαλάτα. Α ρε κατακαημένε Seymour, τι άλλο θα δουν τα μάτια μας!

:sick:

dirtbird
10/09/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
ι θα κάνουν όλα αυτά τα κλαπατσίμπαλα στο καημένο το λαδάκι δεν ξέρω..

Ποια 'όλα αυτά' ρε Νίκο?
Αντί για 1 υγρό πολύδισκο έχει 2....

:look: :look:

makis206
10/09/2009, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Εμένα προσωπικά δεν μΕ αρέσει .... πρώτα απολα σαν εμφάνιση δεν μου κάνει κλικ (αλλά αυτό είναι γούστο )
τώρα για τα ηλεκτρονικά κλαμπατσίμπανα δεν ξέρω ...
(όταν όμως αυξάνεις τα ηλεκτρονικά και τους σένσορες και κατά συνέπεια την πολυπλοκότητα του όλου συστήματος νομίζω πως αυξάνεται και η πιθανότητα αστοχίας κάποιου εξ αυτών ... άσε που και το κόστος για σέρβις μπορεί να εκτοξευθεί πράγμα επώδυνο για μηχανάκι τουριστικών δυνατοτήτων ... )
έχει βγεί κανένα schematic του μοτέρ ;;;
(αλήθεια αυτό τώρα θα έχει ξεχωριστά το λάδι του κιβωτίου η όλο αχταρμά μέσα ;; :rolleyes: )
νομίζω τελικά θα μείνω με το ΧΧ για λίιιιιιιγο ακόμα... κρατάω και το άλλο το "γραναζάτο" και ...
:wacko:

Πες τα μωρέ Άκη γιατί εγώ δεν τό'χω.. με λίγα, απλά, παραδοσιακά και ταυτόχρονα γεμάτα ουσία πράγματα την κάνω άνετα την δουλειά μου και μάλιστα για πολύ πολύ καιρό.

Το περιμέναμε το περιμέναμε και τελικά τι είδαμε; Ένα ρομπότ που αντί για κουνούπι έφαγε στη μούρη ένα χταπόδι με τέσσερα πόδια (τα υπόλοιπα λακίσανε με το χτύπο-μπορεί και πιο πριν):lol:
Δεν έχουν άδικο κι οι υπόλοιποι, όσοι γουστάρουν γκάτζετ και κοψιψίνια (όπως τα λέει ο καράφλας τέλος πάντων) μια χαρά θα το βρουν. Μακάρι όμως να έχει κι αντοχή στο χρόνο όλο αυτό, πράγμα ολίγον αμφίβολο για μένα τον "παραδοσιακό"..

Έχω κολλήσει και με την ουρά του, πως τη φτιάχνεις την ταξιδιάρα μωρέ με τον κώλο του CBR; Εντάξει θα τη βρεις την άκρη με τις πανάκριβες βασούλες σου για τα βαλιτσόνια και θά'μαστε όλοι ευτυχισμένοι..:D

Γουστάρω να το κοιτάω κι ας είναι άσχημο στα δικά μου τα μάτια, είμαι κι εγώ βαμμένος και δηλώνω άνετα ότι αν ήταν άλλης εταιρίας θα έτρωγε από μένα το κράξιμο της αρκούδας.. :D
Τώρα όμως το μάτι πέφτει μόνο στα ωραία του, ότι μπορείς να διακρίνεις μέσα σ'αυτό το βίντεο δηλαδή.. φινίρισμα, όργανα, διακοπτάκια, ζαντάρες..
Κι ας πιστεύω μέσα μου ότι όταν το δω στις εκθέσεις πάλι μια μικρή απογοήτευση θα με περιμένει..

Άσε βρε, παραδοσιακά. Μάλλον με το ΧΧ θα μείνω κι εγώ, για πολύ ακόμα..:dizzy: :lol:

makis206
10/09/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Άσε βρε, παραδοσιακά. Μάλλον με το ΧΧ θα μείνω κι εγώ, για πολύ ακόμα..:dizzy: :lol:

:uplate:

Νομίζω ότι μου αξίζει :lol: :rotflmao:


173235

npat
10/09/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΠΙΤΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟΙ, ΠΟΣΟΥΣ ΘΑ ΔΕΛΕΑΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ VFR 1200 ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ;
ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΕ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΟΔΟΥ. ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΓΚΑΤΖΕΤΑΚΙ....


Έχεις δίκιο ρε φίλε: Καθόταν ο αρχιμανατζαρέος της Honda, και είχε το δίλημα:

- Τι να βάλω στο καινούριο μηχανάκι? MP3 πλέιερ και καινούρια αυτοκόλλητα ή dual-clutch κιβώτιο?
- Ρε δε βάζω ένα dual-clutch κιβώτιο που αναπτύσσεται πιο εύκολα?

irinia
10/09/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τα VFR ειναι κατα καποιο τροπο "καταδικασμενα" να φορτωνονται με τεχνολογια και gadgets.
Δεν νομιζω να χαλαει κανεναν που μια μοτοσικλετα sport-touring εχει αυτοματο κιβωτιο με διπλο συμπλεκτη...

για την ακριβεια δεν νομιζω οτι πολλοι απο αυτους που χαλιουνται θα μπουν στη διαδικασια να οδηγησουν ενα VFR και αν το κανουν θα ειναι σιγουρυα προκατειλημενοι

Και το cbr 1000rr με το C-ABS το κραζουν, το εχει οδηγησει κανενας; :confused:

edit: Το εχω ξαναγραψει, για τους σκληροπυρηνικου profile (και καλα) αναβατες που δεν γουσταρουν τις "φλωριες", υπαρχουν ενα καρο ευκαιριες σε Suzuki GSX1100, Honda CBX1050, Yamaha RD350 και Kawasaki GPZ1100X...τοτε ντε που ηταν "αντρικες" οι μοτοσικλετες...οριστε παρτε!


EXEI KAI ΗΑΥΑBUSA..........ZZR



Δοκίμασες.........??


Γιά βάλε τό Ρόσσι νά πάει τό 500 τού Ντούχαν............έτσι γιά νά δούμε πιό είναι
άντρικό σπόρ........!!!!
Καί δέν τόν άνέφερα τυχαία τόν Ρόσσι..........ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ.....
γιατί κατέφερε πρίν άπό χρόνια μέ ύποδεέστερο μηχανάκι νά δείξει ότι είναι
καλύτερος.........ΟΔΗΓΟΣ.....!!!

ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ..........
ΚΑΙ Η ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1 ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΙΑ........σάν ίδέα καί όχι σάν μάρκετιγκ.....!!!

Σάν νά παίζουνε playstation.........έγινε πλέον....!!!
Όταν σού καθορίζουν μέσα άπό τό κράνος..........ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΛΑΣΕΙΣ.....!!!


ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ...........μπορεί τό ήλεκτρονικό νά βελτιώνει τά πάντα..........

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ..........

ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΟΡ..........ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ...........ΤΟ ΘΕΑΜΑ...........

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ........ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.........!!!!!!


Πολύ άπλό πάρτε μιά μηχανή άπό αύτές πού έτρεχαν ό Λώσον,Σπένσερ,Ντούχαν,
Ρόμπερτς Άγκοστίνι............
καί βάλτε πάνω τά σημερινά παλικαράκια.........

Πάρτε μία φόρμουλα..........πού έτρεχαν οί Βιλνέβ,Ρεγκατσόνι,Φιτιπάλντι,Λάουντα.....

Τί νά λέμε τώρα.........Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΠΕΛΛΩΣΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΠΙΑ.....!!!

Καί πούστε άκόμα.........ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΜΟΤΕΡ..........γιαυτό μία -μία
τήν κάνουν οί έταιρείες άπό τό σπόρ.....!!!

Γιατί νά έπενδύσουν στήν έρευνα...??

Άφού άλλού πάει τό πράμμα.........γιαυτό καί οί συγχωνεύσεις καί τά ταρακουνήματα....!!

Ή ώρα τών 7 άδελφών πλησιάζει.........τόδατε τό πετρέλαιο 150 τό βαρέλι χτύπησε

τό χειμώνα πού μάς πέρασε.....!!!

ΔΕΝ ΘΑΝΑΙ ............άναίμακτη ή άλλαγή.....!!!!

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ..........όλο καί τέτοιες.......ΠΑΠΑΡΙΕΣ........

σάν αύτό το Χόντα θά βλέπουμε.....!!!!μέ 7 συμπλέκτες,θά φρενάρουν καί θά

έπιταχύνουν μέσα άπό τό κράνος σάν τά Άπάτσι καί πάει λέγοντας.....

Καί όσο πιό τέλειες θά γίνονται οί μηχανές.......μέ τά ήλεκτρονικά τους

ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΨΕΥΤΙΚΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ......!!!!









:wave2:

DimChios
10/09/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster

νομίζω τελικά θα μείνω με το ΧΧ για λίιιιιιιγο ακόμα...


:sad:

devil's animal
10/09/2009, 13:58
εγω για να ρωτησω αν μπορεις να κατεβασεις τρεις απανωτα πρεπει να το ρωτησω στα γερμανικα??:lol:

dirtbird
10/09/2009, 13:59
http://en.wikipedia.org/wiki/Valentino_Rossi



Valentino Rossi, ............ won the 500cc World Championship with Honda in 2001

gamo tis 7 γουικιπιντιες μου, gamo.....:dizzy: :dizzy:

p@nos
10/09/2009, 14:04
ρε παιδια...



ΑΦΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ?????





αμα σας το χαρισουν, αυτο το κουμπακι στο δεξι κλιπ ον μη το πατησετε ποτε

:lol: :lol: :lol:

reinmeister
10/09/2009, 14:12
selectable cylinder deactivation system...αν ειναι οντως selectable ισως και να σωζεται καπως η κατασταση...

αλλα το γαμωvtec στανταρ θα το φαμε στην μαπα...

golis
10/09/2009, 14:12
Απλά τα πράγματα....

Χώσε τεχνολογία στα new models να φάνε μάτια ψάρια (c-abs,dct,45 διαφορετικούς χάρτες κτλ.),
γιατί τα chiponia,οι cpu και η Flash memory πλέον έχουν αστείο κόστος.
Είναι πολύ φθηνότερα αυτά τα gadgets απο τα ακτινικά φρένα,τις δαγκάνες με τις 3πλες γέφυρες και τα αμορτισέρια τα καλά.... ;)

Και κάνουμε και πουλ μουρ πουλώντας φύκια και τσιμπάνε "οι μέσοι οδηγοί" (κατά το μέσος πολίτης,μέσος άνθρωπος κτλ.).

npat
10/09/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω για να ρωτησω αν μπορεις να κατεβασεις τρεις απανωτα πρεπει να το ρωτησω στα γερμανικα??:lol:

Και μετά να φας τα μούτρα σου από μπλοκάρισμα πίσω τροχού όταν αφήσεις το συμπλέκτη? Όχι δεν μπορείς! Δεν έχουν όλοι οι μηχανικοί τις δικές σου προτεραιότητες στο μυαλό τους (αναρωτιέμαι γιατί).

:lol:

devil's animal
10/09/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
Απλά τα πράγματα....

Χώσε τεχνολογία στα new models να φάνε μάτια ψάρια (c-abs,dct,45 διαφορετικούς χάρτες κτλ.),
γιατί τα chiponia,οι cpu και η Flash memory πλέον έχουν αστείο κόστος.
Είναι πολύ φθηνότερα αυτά τα gadgets απο τα ακτινικά φρένα,τις δαγκάνες με τις 3πλες γέφυρες και τα αμορτισέρια τα καλά.... ;)

Και κάνουμε και πουλ μουρ πουλώντας φύκια και τσιμπάνε "οι μέσοι οδηγοί" (κατά το μέσος πολίτης,μέσος άνθρωπος κτλ.).

+636
:beer: :beer: :beer:

devil's animal
10/09/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Και μετά να φας τα μούτρα σου από μπλοκάρισμα πίσω τροχού όταν αφήσεις το συμπλέκτη? Όχι δεν μπορείς! Δεν έχουν όλοι οι μηχανικοί τις δικές σου προτεραιότητες στο μυαλό τους (αναρωτιέμαι γιατί).

:lol:



do you know mr Wise guy what slipper clutch means??
:a36: :a36:

λεγε ρε μπαγλαμα αφου υπαρχουν 2 κιβωτια και 2 συμπλεκτες...μπουρου..μπουρου...

γινεται ενω εχω 5η σκασμενη (μονη σχεση) και φτανω στην στροφη να κατεβαζω σε 2α (ζυγη σχεση)??

el_hymador
10/09/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
EXEI KAI ΗΑΥΑBUSA..........ZZR



Δοκίμασες.........??


Γιά βάλε τό Ρόσσι νά πάει τό 500 τού Ντούχαν............έτσι γιά νά δούμε πιό είναι
άντρικό σπόρ........!!!!
Καί δέν τόν άνέφερα τυχαία τόν Ρόσσι..........ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ.....
γιατί κατέφερε πρίν άπό χρόνια μέ ύποδεέστερο μηχανάκι νά δείξει ότι είναι
καλύτερος.........ΟΔΗΓΟΣ.....!!!

ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ..........
ΚΑΙ Η ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1 ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΙΑ........σάν ίδέα καί όχι σάν μάρκετιγκ.....!!!

Σάν νά παίζουνε playstation.........έγινε πλέον....!!!
Όταν σού καθορίζουν μέσα άπό τό κράνος..........ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΛΑΣΕΙΣ.....!!!


ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ...........μπορεί τό ήλεκτρονικό νά βελτιώνει τά πάντα..........

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ..........

ΕΥΝΟΥΧΙΖΕΙ ΤΟ ΣΠΟΡ..........ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ...........ΤΟ ΘΕΑΜΑ...........

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ........ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.........!!!!!!


Πολύ άπλό πάρτε μιά μηχανή άπό αύτές πού έτρεχαν ό Λώσον,Σπένσερ,Ντούχαν,
Ρόμπερτς Άγκοστίνι............
καί βάλτε πάνω τά σημερινά παλικαράκια.........

Πάρτε μία φόρμουλα..........πού έτρεχαν οί Βιλνέβ,Ρεγκατσόνι,Φιτιπάλντι,Λάουντα.....

Τί νά λέμε τώρα.........Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΠΕΛΛΩΣΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΠΙΑ.....!!!

Καί πούστε άκόμα.........ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΜΟΤΕΡ..........γιαυτό μία -μία
τήν κάνουν οί έταιρείες άπό τό σπόρ.....!!!

Γιατί νά έπενδύσουν στήν έρευνα...??

Άφού άλλού πάει τό πράμμα.........γιαυτό καί οί συγχωνεύσεις καί τά ταρακουνήματα....!!

Ή ώρα τών 7 άδελφών πλησιάζει.........τόδατε τό πετρέλαιο 150 τό βαρέλι χτύπησε

τό χειμώνα πού μάς πέρασε.....!!!

ΔΕΝ ΘΑΝΑΙ ............άναίμακτη ή άλλαγή.....!!!!

ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ..........όλο καί τέτοιες.......ΠΑΠΑΡΙΕΣ........

σάν αύτό το Χόντα θά βλέπουμε.....!!!!μέ 7 συμπλέκτες,θά φρενάρουν καί θά

έπιταχύνουν μέσα άπό τό κράνος σάν τά Άπάτσι καί πάει λέγοντας.....

Καί όσο πιό τέλειες θά γίνονται οί μηχανές.......μέ τά ήλεκτρονικά τους

ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΨΕΥΤΙΚΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ......!!!!



:wave2:

Γιατι δεν κανεις το αλλο;

Πηγαινε εσυ και παρε την Μ1 του Rossi και αν στα πρωτα φρενα δεν φυγεις απο πανω η στην επιταχυνση δεν σου φτασουν οι βολβοι των ματιων στη υποφυση του εγκεφαλου τα ξαναλεμε...

...για να την οδηγησης εστω και στο 5% των δυαντοτητων της δεν το συζηταω...

Μπορει ο Doohan και οι λοιποι να ειχαν συγκριτικα πιο δυσκολες μοτοσικλετες δες ομως ποσο εχουν κατεβει οι χρονοι στις πιστες...θα δεχομπυν οτι ολη η εξελιξη παει στραφι αν η Μ1 εκανε τους ιδιους χρονους με την 500αρα ΜV Agusta του Agostini...δεν τους κανει ομως, ειναι απιστευτα πιο γρηγορη γιατι παρ ολα τα "μπλιμπλικα" ειναι ενας τυπος πανω της που το πιεζει το μηχανημα στα ορια του...και αν δεν ηταν καποιοι τυποι να του προσφερουν τεχνολογια για να ξεπερασει τα ορια, ακομα θα οδηγουσες μονοκυλινδρο πλαγιοβαλβιδο με μαντεμενιο κυλινδρο και οχι Hayabusa η ZZR...

Γιατι ολοι εξειδανικευουν το παρελθον; Ειμαι σιγουρος οτι αν γινοταν η ιδια συζητηση πριν απο χρονια, οι "κολημενοι" θα σχολιαζαν ποσο φλωρικα ειναι τα μηχανακια που εχουν fairing και οτι πλεον μπορουν να τα πανε ολοι και οτι εκεινοι τα πηγαιναν τερμα γκαζι με τον αερα να τους χυπα αλυπητα και οτι αυτο ειναι μοτοσικλετα και τα αλλα ειναι marketing και μαλακιες...

...παρ΄ολα αυτα για να χτυπας εσυ σημερα 280+ με το Busa με ανεση, καποιος "μαρεκτινιστας" που ηθελε να σας τα παρει, εργαστηκε σκληρα σε αεροδυμανικες συραγγες...

...βελεπα τις προαλες παλια αποσπασματα απο το γυρο Γαλλιας, με τα ποδηλατα ντε!...μια ταχυτητα ειχαν ολη και ολη και ηταν ακατσκευασμενα απο ατσαλι...πηγαιναν οι αναβατες στα ορια της εξαντλησης σερναμενοι στις ανηφορες...μετα βγηκαν τα πολυταχυτα ποδηλατα που σου κανουν πιο ευκολη τη ζωη στις ανηγφορες....φλωρια, θα εβγαινε να πει ο βετερανος ποδηλατης, η αληθεια ειναι ομως οτι η μεση ωραια εχει ανεβει στο διπλασιο και βαλε και οι ποδηλατες εξακολουθουν να οδηγουν στα ορια της εξαντλησης, ακομα και με τα υπερσυγχρονα carbon super ουαου σημερινα μοντελα.

npat
10/09/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
do you know mr Wise guy what slipper clutch means??
:a36: :a36:

λεγε ρε μπαγλαμα αφου υπαρχουν 2 κιβωτια και 2 συμπλεκτες...μπουρου..μπουρου...

γινεται ενω εχω 5η σκασμενη (μονη σχεση) και φτανω στην στροφη να κατεβαζω σε 2α (ζυγη σχεση)??

Ρε μπουζουκομάνα, για να μιλήσουμε σοβαρά, από 5ή (σκασμένη) μπορείς να καταβάσεις σε 4ή, μετά σε 3ή, και μετά σε 2ά απλά πατώντας 3 φορές το κουμπάκι. Θα έχεις ενδιάμεσα σύμπλεξη και στις τρεις αλλαγές αλλά θα γίνουν, πιθανότατα, πιο γρήγορα (και σίγουρα με λιγότερες αναταραχές) απ' ότι θα κατέβαζε μία ένας μέσος οδηγός με νορμάλ κιβώτιο. Αυτό που λες θεωρητικά στέκει, αλλά δε νομίζω να έχουν προβλέψει ειδικό κουμπάκι "3 κάτω για τον Σταυράκη".

dirtbird
10/09/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
do you know mr Wise guy what slipper clutch means??
:a36: :a36:

λεγε ρε μπαγλαμα αφου υπαρχουν 2 κιβωτια και 2 συμπλεκτες...μπουρου..μπουρου...

γινεται ενω εχω 5η σκασμενη (μονη σχεση) και φτανω στην στροφη να κατεβαζω σε 2α (ζυγη σχεση)??

autos mallon nomizei oti mporei na exei ena kibotio me monimos koumpomeni 5h kai ALLO ena me monimos koumpomeni 2a......:rolleyes: :rolleyes:

devil's animal
10/09/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
αλλά δε νομίζω να έχουν προβλέψει ειδικό κουμπάκι "3 κάτω για τον Σταυράκη".

:blush: :blush:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αυτο ελεγα ρε Νικολακη, να γινοταν ΜΙΑ αποσυμπλεξη με 3 κατεβασματα και οχι μια μια απανωτα με συμπλεξεις στην μεση.

και αυτο γιατι??
γιατι οταν κανεις μια αποσυμπλεξη, επιλεγεις εσυ ΠΟΣΟ και ΠΟΤΕ θα αφησεις τον συμπλεκτη...

ενω σταδιακα με συμπλεξεις στην μεση αν πατησεις εσυ απανωτα 3 φορες το κουμπακι θα σου πει το συστημα "τα'παιξε ο μ@λακας και παμε για βροντο. κατσε να παραμεινω στην αρχικη μου σχεση"...:lol: :lol:

McGyver
10/09/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αυτό που λες θεωρητικά στέκει, αλλά δε νομίζω να έχουν προβλέψει ειδικό κουμπάκι "3 κάτω για τον Σταυράκη".

Θα του χαρτογραφήσει ένα ο reinmeister.

dirtbird
10/09/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:blush: :blush:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αυτο ελεγα ρε Νικολακη, να γινοταν ΜΙΑ αποσυμπλεξη με 3 κατεβασματα και οχι μια μια απανωτα με συμπλεξεις στην μεση.

και αυτο γιατι??
γιατι οταν κανεις μια αποσυμπλεξη, επιλεγεις εσυ ΠΟΣΟ και ΠΟΤΕ θα αφησεις τον συμπλεκτη...

ενω σταδιακα με συμπλεξεις στην μεση αν πατησεις εσυ απανωτα 3 φορες το κουμπακι θα σου πει το συστημα "τα'παιξε ο μ@λακας και παμε για βροντο. κατσε να παραμεινω στην αρχικη μου σχεση"...:lol: :lol:

ok, it's official now.......