PDA

View Full Version : "Δεκτος καθε ελεγχος"?!!!



camen
09/09/2009, 16:27
Καλησπερα σε ολους...
Μου εχει δημιουργηθει μια απορια τον τελευταιο καιρο μιας και κοιταζω πολλες αγγελιες...

Ειναι πολλες που γραφουν:"Δεκτος καθε ελεγχος σε μαστορα"!
Κ οκ, πηγαινω το μηχανακι που με ενδιαφερει σε μαστορα δικο μου μαζι με τον ιδιοκτητη του για τσεκαρισμα...
Ο μαστορας, τι πρεπει να τσεκαρει για να ειμαι βεβαιος οτι το μηχανακι ειναι καθαρο???

:wave2:

sakistrs
09/09/2009, 17:56
an einai mastoras......tha kserei!;)

camen
09/09/2009, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakistrs
an einai mastoras......tha kserei!;)

Δεν εννοω αυτο βασικα...
Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι αμα ενα μηχανακι τσεκαριστει απο ενα μηχανικο ειναι βεβαιο οτι ειναι καθαρο???

Η απλα ο μηχανικος κοιταει αν εχει τακακια,αν οι δισκοπλακες ειναι οκ και το βαζει κ μπροστα να δει πως ακουγεται???
Γτ αν κανει μονο αυτα δε νομιζω οτι μπορεις να εισαι ησυχος...
Δε πρεπει να ερευνηθει το μηχανακι σε περισσοτερο "βαθος"???

sakistrs
09/09/2009, 18:05
gia ti mixanaki milas vasika?koita tpt den einai sigouro....tha koitaksei an einai isies oi mpoukales an exei pesimo an pigainei eytheia....episis zitise tou na vgalei ta plastika an yparxoun gia na to dei pio kathara!mixanika twra einai kai ligo risko alla an einai kalos tha to katalavei!egw to diko mou to piga se mastora prin to parw kai enw fainotan katharo mou varese moter se 6 meres!metaxirismeno panta exei ena risko,oso kalyteros o mastoras toso mikrotero to risko!

camen
09/09/2009, 18:11
Σε αυτα που λες κρυβεται το θεμα της συζητησης...
Τα περισσοτερα απο αυτα που λες μπορει να τα τσεκαρει και καποιος εμπειρος χωρις να ειναι μηχανικος...
Μπορω και μονος μου να τσεκαρω αν εχει τακακια,αν εχουν λιωσει η δισκοπλακες,αν θελει αλυσιδογραναζα αν εχει σημαδια απο πτωσεις κλπ κλπ...

Υποτιθεται οτι το πας στο μηχανικο για να διαβεβαιωθεις οτι μηχανολογικα ειναι οκ...
Ο μηχανικος πως το τσεκαρει αυτο???Μονο με το αυτι κ ισως μια βολτα το τετραγωνο???

:confused:

sakistrs
09/09/2009, 18:14
den exw dei kati diaforetko egw!ante na to valei kai ston egefalo!vasika i pio swsti lysi,kata tin gnwmi m panta einai na to pas gia elenxo se eksousiodotimeno......kati parapane kseroun kai an exei kati sigoura tha to exoun ksanadei-akousei-ftiaksei!

2stroker
10/09/2009, 10:36
θα το τσεκαρει με ολους τους τροπους που αναφερθηκαν πιο πανω αλλα και εσυ καλου κακου με το που το παρεις καντου ενα σερβις.τολεω αυτο γιατι φιλος πηρε μηχανακι το πηγε στο μαστορα το τσεκαρε ολα καλα και μετα απο μια βδομαδα του κολησε και αυτο γιατι δεν ειχε σταγονα λαδι(συγκεκριμενα ο μαστορας μετα εβγαλε τοσο λαδι οσο θα χωραγε σε μια κουπα του καφε) μεσα στο καρτερ,αν το χε παει για σερβις θα το ειχε γλυτωσει ολο αυτο:beer:

camen
10/09/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
θα το τσεκαρει με ολους τους τροπους που αναφερθηκαν πιο πανω αλλα και εσυ καλου κακου με το που το παρεις καντου ενα σερβις.τολεω αυτο γιατι φιλος πηρε μηχανακι το πηγε στο μαστορα το τσεκαρε ολα καλα και μετα απο μια βδομαδα του κολησε και αυτο γιατι δεν ειχε σταγονα λαδι(συγκεκριμενα ο μαστορας μετα εβγαλε τοσο λαδι οσο θα χωραγε σε μια κουπα του καφε) μεσα στο καρτερ,αν το χε παει για σερβις θα το ειχε γλυτωσει ολο αυτο:beer:

Eμ αυτο λεω:evil: :evil: :evil:

Οτι το τσεκαρισμα που κανει ο μηχανικος ειναι ενας οπτικος ελεγχος απλα???
Να δει αν ειναι ομορφο???:smokin:

2stroker
10/09/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eμ αυτο λεω:evil: :evil: :evil:

Οτι το τσεκαρισμα που κανει ο μηχανικος ειναι ενας οπτικος ελεγχος απλα???
Να δει αν ειναι ομορφο???:smokin:


μπορει να ακουσει το μοτερ αν κοπαναει η αν κανει καποιο αλλο περιεργο θορυβο
μπορει να δει αν ειναι στραβο η αν εχει καποιο αλλο προβλημα οσο αφορα το στησιμο,τα φρενα κλπ
αλλα δεν μπορει να ξερει αν εχει αρκετο λαδι μεσα το μοτερ

Lio
10/09/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
......αλλα δεν μπορει να ξερει αν εχει αρκετο λαδι μεσα το μοτερ

Ας ειμαστε και λιγο σοβαροί...
Το πρώτο πράμα που κοιτάει ενας μάστορας ειναι το λάδι, απ όπου μπορεί να καταλάβει αρκετά πράματα:
Αν ειναι χαμηλά, τότε ή υπάρχει διαρροή, ή καίει λάδι ή η συντήρηση που έχει γίνει μεχρι τώρα είναι για τον π... (Ο κατασκευαστής λέει οτι η στάθμη του λαδιού πρέπει να ελέγχεται καθημερινά πριν βάλουμε μπρός)...
Αν το τζαμάκι είναι μαύρο, τοτε οι αλλαγές γίνονταν καθε 135000 κμ...
Αν κολυμπάνε γρέζια στο λάδι, τότε το μοτέρ εχει αρχίσει να τρωει τα σωθικά του....

Lio
10/09/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eμ αυτο λεω:evil: :evil: :evil:

Οτι το τσεκαρισμα που κανει ο μηχανικος ειναι ενας οπτικος ελεγχος απλα???
Να δει αν ειναι ομορφο???:smokin:

Ο μηχανικος, σαν πιο γνώστης και έμπειρος, μπορεί να δεί κάποια πράγματα που ο υποψήφιος αγοραστής ισως οχι. Τώρα για την ακριβή κατάσταση πχ. του μοτέρ εσωτερικά, κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος, εκτός και αν το λύσει και μετρήσει τά πάντα...

camen
10/09/2009, 13:21
Α γεια σου ρε Lio...
Αν απλα κανει εναν οπτικο ελεγχο τοτε δεν εχει νοημα...
Κ καποιος σχετικος,που νιωθει και ειναι κ λιγο διαβασμενος μπορει να το τσεκαρει το μηχανακι...

Αλλα απο την στιγμη που δεν σκαλιζει το μοτερ στα ενδοτερα για να δει αν ολα ειναι οκ τοτε δεν ειναι λιγο κοροιδια αυτο που γραφουμε ολοι "Δεκτος καθε ελεγχος"?:confused:

Θελω να πω οτι και σκισμενο να ειναι ενα μηχανακι,και κοφτες να δουλευει απο το πρωι μεχρι το βραδυ δε προκειται να το μαθει ποτε ο υποψηφιος αγοραστης...
Με λιγο χοντριτερο λαδακι ή και κανενα motorkote(που εψαχνε και ενας αλλος εδω πιο παλια:evil: )
το μοτερ θα κελαηδαει...:mad: :mad: :mad:

Οποτε μαλλον πρεπει να αξιολογησεις πρωτα τον ιδιοκτητη του μηχανακιου να δεις τι ανθρωπος ειναι και απο εκει να συμπαιρανεις αν εχει προσεγμενο μηχανακι ή οχι...

sapila racing
10/09/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Οποτε μαλλον πρεπει να αξιολογησεις πρωτα τον ιδιοκτητη του μηχανακιου να δεις τι ανθρωπος ειναι και απο εκει να συμπαιρανεις αν εχει προσεγμενο μηχανακι ή οχι...

Συμφωνώ μαζί σου!

Το δεκτός κάθε έλεγχος, είναι απλά μια φράση εντυπωσιασμού και τίποτα παραπάνω.
Αν πχ πας με τα εργαλεία σου, φλάντζες, λάδια κλπ και του πείς 'Θα το λύσω κι αν είναι ΟΚ το ξαναδένω και το παίρνω, αλλιώς φάτο' πως να του ρθει του πωλητή?

:rotflmao:

Επίσης το αν είναι λίγο στραβό το πλαίσιο, δεν μπορεί να το δεί πάντα εύκολα κανένας εκτός αν παει καλίμπρα.

camen
10/09/2009, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Συμφωνώ μαζί σου!

Το δεκτός κάθε έλεγχος, είναι απλά μια φράση εντυπωσιασμού και τίποτα παραπάνω.
Αν πχ πας με τα εργαλεία σου, φλάντζες, λάδια κλπ και του πείς 'Θα το λύσω κι αν είναι ΟΚ το ξαναδένω και το παίρνω, αλλιώς φάτο' πως να του ρθει του πωλητή?

:rotflmao:

Επίσης το αν είναι λίγο στραβό το πλαίσιο, δεν μπορεί να το δεί πάντα εύκολα κανένας εκτός αν παει καλίμπρα.

Αυτη θα ηταν η επομενη ερωτηση μου...

Υπαρχει περιπτωση να δεχτει πωλητης να του λυσεις το μοτερ???
Ακομη και αριστο πραγματικα να ειναι δεν νομιζω...Ουτε εγω θα ηθελα να ανοιχτει το μοτερ μου διχως λογο...

Αρα οπως το ειπες:ΦΡΑΣΗ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!
Οποτε πρωτα αξιολογουμε τον ιδιοκτητη και μετα το μηχανακι...:winka: :winka: :winka:

2stroker
10/09/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Οποτε πρωτα αξιολογουμε τον ιδιοκτητη και μετα το μηχανακι...:winka: :winka: :winka:

αγοραζοντας μεταχειρισμενο μηχανακι ξερεις παντα οτι ρισκαρεις
και ουτε αυτο με τον ιδιοκτητη στεκει ουτε ακομα και αν το μηχανακι ειναι "μαμα" και θα σου δωσω παραδειγμα
φιλος πριν χρονια ειχε ενα 106rallye το οποιο το χε σκισει ειχε φαει και 2 γερες στουκες,το φτιαξε ξηλωσε απο πανω αναρτησεις,ζαντες,εξατμισεις,φιλτρα,μπακετ κλπ κλπ το εκανε "μαμα" και εβαλε την μανα του να το πουλησει (μιας και η αδεια ηταν στο ονομα της) και φυσικα βρεθηκε ανθρωπος που το αγορασε νομιζοντας οτι ειναι αλλο ενα κανονικο αυτοκινητο.
ποτε λοιπον δεν μπορεις να ξερεις και παντα ρισκαρεις:beer:

stefanos
10/09/2009, 13:51
Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει να λύνεις μοτέρ σε κάθε μηχανάκι που πάς να αγοράσεις γιατί να χαλαστεί ο πωλητής?
:p

camen
10/09/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
αγοραζοντας μεταχειρισμενο μηχανακι ξερεις παντα οτι ρισκαρεις
και ουτε αυτο με τον ιδιοκτητη στεκει ουτε ακομα και αν το μηχανακι ειναι "μαμα" και θα σου δωσω παραδειγμα
φιλος πριν χρονια ειχε ενα 106rallye το οποιο το χε σκισει ειχε φαει και 2 γερες στουκες,το φτιαξε ξηλωσε απο πανω αναρτησεις,ζαντες,εξατμισεις,φιλτρα,μπακετ κλπ κλπ το εκανε "μαμα" και εβαλε την μανα του να το πουλησει (μιας και η αδεια ηταν στο ονομα της) και φυσικα βρεθηκε ανθρωπος που το αγορασε νομιζοντας οτι ειναι αλλο ενα κανονικο αυτοκινητο.
ποτε λοιπον δεν μπορεις να ξερεις και παντα ρισκαρεις:beer:

Το ρισκο σιγουρα υπαρχει...Το θεμα ειναι να το κανεις οσο μικροτερο γινεται...

Τωρα οσον αφορα το αυτοκινητο που ειχε και 2 στουκες αρα και βαψηματα,
αν αυτος που το πηρε δεν καταλαβε οτι ειναι βαμμενο και στουκαρισμενο τοτε ειναι λιγο π@π@ρ@ς...
Συγνωμη κιολας αλλα αμα το πας σε ενα φανοποιο μπορει να καταλαβει απο το χιλιομετρο αν ειναι βαμμενο ή οχι...:winka:
Μηχανικα δε ξερω πως θα μπορουσε να το τσεκαρει ,γτ δε γνωριζω και πολλα απο αυτοκινητα...
Αλλα σιγουρα καποιος ειδικος θα μπορουσε να αναγνωρισει σημαδια που μαρτυρουν κωλοφτιαγμα...

camen
10/09/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν νομίζεις οτι σε συμφέρει να λύνεις μοτέρ σε κάθε μηχανάκι που πάς να αγοράσεις γιατί να χαλαστεί ο πωλητής?
:p
Εγω σου λεω οτι εχω τι δυνατοτητα να το λυσω...
Εσυ θα δεχτεις να σου ανοιξει το μοτερ σου ο μηχανικος μου???

Κ δε μιλαω σε προσωπικο επιπεδο:beer: :beer: :beer:
Γενικα μιλαω...:winka:

stefanos
10/09/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω σου λεω οτι εχω τι δυνατοτητα να το λυσω...
Εσυ θα δεχτεις να σου ανοιξει το μοτερ σου ο μηχανικος μου???

Κ δε μιλαω σε προσωπικο επιπεδο:beer: :beer: :beer:
Γενικα μιλαω...:winka:

Θα ήμουν χαζός να αρνηθώ αν σκευτείς οτι τα ανταλακτικά που χρειάζεται για μια γενική είναι κλάσμα του κόστους της "εργασίας"

THEOD
10/09/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω σου λεω οτι εχω τι δυνατοτητα να το λυσω...
Εσυ θα δεχτεις να σου ανοιξει το μοτερ σου ο μηχανικος μου???

Κ δε μιλαω σε προσωπικο επιπεδο:beer: :beer: :beer:
Γενικα μιλαω...:winka:

Εδώ λέμε διάφορα και περνάει ευχάριστα η ώρα...Στον αληθινό κόσμο όμως μην σου περάσει η ιδέα να ζητήσεις από τον πωλητή να λύσει ο μηχανικός σου το μοτέρ για να βεβαιωθείς αν θα αγοράσεις το μηχανάκι...Εδώ που τα λέμε καλά είναι να μην το πείς ούτε στον μηχανικό σου γιατί το πιθανότερο είναι να πέσει φατούρο.... :lol:

camen
10/09/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Θα ήμουν χαζός να αρνηθώ αν σκευτείς οτι τα ανταλακτικά που χρειάζεται για μια γενική είναι κλάσμα του κόστους της "εργασίας"
Εννοεις οτι αφου θα στο ανοιξω θα σου αλλαξω και καποια πραγματακια οπως φλαντζες κλπ κλπ???
Κ θα τα πληρωσω εγω???
Ναι αυτο θα γινει...
:smilea:

Παντως πολυ χλωμο εως αδυνατον να δεχτει καποιος τετοιο τσεκαρισμα...:winka:

dirtbird
10/09/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Θα ήμουν χαζός να αρνηθώ αν σκευτείς οτι τα ανταλακτικά που χρειάζεται για μια γενική είναι κλάσμα του κόστους της "εργασίας"

Ειδικά στην περίπτωση σου, θέλει τόσο μηχανουργείο που στο τέλος ο 'αγοραστής' θα προτιμούσε να το είχε κατασκευάσει μόνος του.......:bigcry: :bigcry: :smokin: :smokin:

camen
10/09/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εδώ λέμε διάφορα και περνάει ευχάριστα η ώρα...Στον αληθινό κόσμο όμως μην σου περάσει η ιδέα να ζητήσεις από τον πωλητή να λύσει ο μηχανικός σου το μοτέρ για να βεβαιωθείς αν θα αγοράσεις το μηχανάκι...Εδώ που τα λέμε καλά είναι να μην το πείς ούτε στον μηχανικό σου γιατί το πιθανότερο είναι να πέσει φατούρο.... :lol:

Ασε τον μηχανικο στην απεξω...
Εγω πληρωνω:winka: :winka: :winka:

Ο ιδιοκτητης πες μου,θα δεχτει???:smilea: :smilea: :smilea:

Εκει που θελω να καταληξω και νομιζω θα συμφωνησετε ολοι ειναι οτι τελικα το "ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ" ειναι μια παπαντζα που γραφετε χωρις ουσια...

stefanos
10/09/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ειδικά στην περίπτωση σου, θέλει τόσο μηχανουργείο που στο τέλος ο 'αγοραστής' θα προτιμούσε να το είχε κατασκευάσει μόνος του.......:bigcry: :bigcry: :smokin: :smokin:

Σιγά ρε αν πληρώσει ο άλλος τα εργατικά πάω στο Σαρακάκη και τον σηκώνω όλο.:smokin:

PortisHead
10/09/2009, 14:23
Αυτο που κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να κανει ο μαστορας σου ειναι να μετρησει την συμπιεση του μοτερ και να την συγκρινει με αυτη που γραφει το manual.
Αυτη ειναι μια πολυ καλη εικονα για την κατασταση του μοτερ.
Τουλαχιστον οταν κοιταμε για μεταχειρισμενα αυτοκινητα...μηχανολογικα...αυτο μετραμε.
:wave2:

camen
10/09/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Σιγά ρε αν πληρώσει ο άλλος τα εργατικά πάω στο Σαρακάκη και τον σηκώνω όλο.:smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
10/09/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αυτο που κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να κανει ο μαστορας σου ειναι να μετρησει την συμπιεση του μοτερ και να την συγκρινει με αυτη που γραφει το manual.
Αυτη ειναι μια πολυ καλη εικονα για την κατασταση του μοτερ.
Τουλαχιστον οταν κοιταμε για μεταχειρισμενα αυτοκινητα...μηχανολογικα...αυτο μετραμε.
:wave2:

Σωστος:beer: :beer: :beer:
Αυτο το σκεφτηκα και εγω...Ειναι κατι σχετικα ευκολο και δινει μια πρωτη εντυπωση...

Αρα ,να μια σωστη ενεργεια που μπορει να κανει ενας μηχανικος για να τσεκαρει την κατασταση
του μοτερ...
Τωρα το να μου πει αν εχει τακακια ή οχι πολυ που χεστηκα...Τα κοιτω και μονος μου:winka:

T.R.E
10/09/2009, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ασε τον μηχανικο στην απεξω...
Εγω πληρωνω:winka: :winka: :winka:

Ο ιδιοκτητης πες μου,θα δεχτει???:smilea: :smilea: :smilea:

Εκει που θελω να καταληξω και νομιζω θα συμφωνησετε ολοι ειναι οτι τελικα το "ΔΕΚΤΟΣ ΚΑΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ" ειναι μια παπαντζα που γραφετε χωρις ουσια...


Δεν είναι απαραίτητο α λυθει το μοτέρ για να διαπιστωθεί ότι δουλεύει καλά πάντα... Μπορείς ας πούμε να μετρήσεις συμπίεση ,την πίεση του λαδιού κτλ... Για να μην σου πω ότι υπάρχει συνεργείο που έχει κάμερα που μπαίνει απ'το μπουζί και βλέπει την κατάσταση των κυλίνδρων εσωτερικά...:look: :look:

camen
10/09/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Δεν είναι απαραίτητο α λυθει το μοτέρ για να διαπιστωθεί ότι δουλεύει καλά πάντα... Μπορείς ας πούμε να μετρήσεις συμπίεση ,την πίεση του λαδιού κτλ... Για να μην σου πω ότι υπάρχει συνεργείο που έχει κάμερα που μπαίνει απ'το μπουζί και βλέπει την κατάσταση των κυλίνδρων εσωτερικά...:look: :look:

Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες με την καμερα...
Εχεις δηλαδη υποψιν σου συνεργειο με τετοιο μηχανημα???Μου στελνεις τα στοιχεια με πμ???

Αρα τελικα υπαρχουν τροποι να ελεγχθει ενα μοτερ ...:
-μετρηση συμπιεσης
-μετρηση πιεσης λαδιου
-οπτικος ελεγχος κυλινδρων με μικροκαμερα

Kαμερουλα:
http://global.ebay.com/35_LCD_Snake_Micro_Inspection_Camera_see_new_Wireless/260471949105/item

:lol: :lol: :lol:

THEOD
10/09/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες με την καμερα...
Εχεις δηλαδη υποψιν σου συνεργειο με τετοιο μηχανημα???Μου στελνεις τα στοιχεια με πμ???

Αρα τελικα υπαρχουν τροποι να ελεγχθει ενα μοτερ ...:
-μετρηση συμπιεσης
-μετρηση πιεσης λαδιου
-οπτικος ελεγχος κυλινδρων με μικροκαμερα

Η αγορά καινούργιου σου έχει περάσει από το μυαλό σαν σκέψη ??? :rolleyes: :rolleyes:

camen
10/09/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Η αγορά καινούργιου σου έχει περάσει από το μυαλό σαν σκέψη ??? :rolleyes: :rolleyes:

Συζητηση κανουμε φιλε μου,συζητηση...
Να μαθαινουμε τι παιζει...
Απο το να spammaro στο ποσες φορες εχει μπαναριστει ο bananas καλυτερα να μαθω κατι χρησιμο:winka:

mikros boudas
10/09/2009, 15:02
εξωτερικη κατασταση(αν εχει βαφτει,το πλαισιο πως ειναι,γενικη κατασταση χρωματος αν ειναι αβαφτο,εξατμιση)
τσεκ σε αναρτησεις(ειδικα το μπροστινο) οταν ειναι σταματημενη η μηχανη.
ξεκινημα μηχανης να ακουσει το μοτερ.μετα βολτα.κουμπωμα ολες οι ταχυτητες και γκαζιες,φρεναρισμα και ανωμαλιες δρομου,εκει καταλαβαινουν πολλα οι μηχανικοι...ολα αυτα βεβαια τα κανει και καποιος πολυ εμπειρος μη μηχανικος...
ο μηχανικος ομως μπορει και μετραει πιεση λαδιου,συμπιεση και κανει τσεκ στον εγκεφαλο(στα νεοτερα μοντελακια)...αν βγει καθαρο απο στουκιδια και οκ το μοτερ τοτε ειναι κατα 99% καθαρο το μηχανακι...παντα τσεκαρεις τον ιδιοκτητη τι τυπος ειναι,αν εχει βελτιωσεις πανω καταλαβαινεις αν ξερει η οχι...ποτε δεν ακους βλακειες του τυπου "μονο εθνικη,δεν εχει τρεξει ποτε" κλπ κλπ ειδικα αν η μηχανη ειναι για τετοια χρηση...ειναι ενα πακετακι που πρεπει να ελεγξεις...αν εχεις φιλο ασφαλιστη σου λεει αν εχει εμπλακει και σε τροχαιο βαση της πινακιδας....:beer:

camen
10/09/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas

ο μηχανικος ομως μπορει και μετραει πιεση λαδιου,συμπιεση και κανει τσεκ στον εγκεφαλο(στα νεοτερα μοντελακια)...αν βγει καθαρο απο στουκιδια και οκ το μοτερ τοτε ειναι κατα 99% καθαρο το μηχανακι...παντα τσεκαρεις τον ιδιοκτητη τι τυπος ειναι,αν εχει βελτιωσεις πανω καταλαβαινεις αν ξερει η οχι...ποτε δεν ακους βλακειες του τυπου "μονο εθνικη,δεν εχει τρεξει ποτε" κλπ κλπ ειδικα αν η μηχανη ειναι για τετοια χρηση...ειναι ενα πακετακι που πρεπει να ελεγξεις...αν εχεις φιλο ασφαλιστη σου λεει αν εχει εμπλακει και σε τροχαιο βαση της πινακιδας....:beer:

:beer: :beer: :beer: :beer:

nassosxlvbros
10/09/2009, 15:56
Αδερφέ τα βασικά μπορείς να τα τσεκάρεις και μόνος σου...τώρα για περαιτέρω ψάξιμο το πιο σωστό και τυπικό είναι αφού δεχτεί βέβαια ο πωλητής να πάς το μηχανάκι σε συνεργείο που διαθέτει δυναμόμετρο,να τσεκαριστεί (δε χρειάζεται να το σκίσει για να δει αν είναι οκ) να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ τις χψ εργατώρες του μηχανικού που θα κάνει τον πλήρη έλεγχο* και να καταλήξεις στην αγορά ή όχι...αν απλώς πας χωρίς ραντεβού σε έναν τυχαίο μηχανικό-ακόμα και εξουσιοδοτημένο-που πνίγεται στη δουλειά απλά να "δει " τη μηχανή, 99,9999% θα σου πει πως είναι οκ και το πιο πιθανο μετά από 500μ να βαρέσει στρόφαλο...(έχει γίνει δυστυχώς πολλές φορές)

*πλήρης έλεγχος από μηχανικό:
-δυναμομέτρηση,και ισχύς μέσα στα σπέκς του κατασκευαστή
-έλεγχος πλαισίου για επισκευές-βαφές
-έλεγχος τροχών-ρουλεμάν-δίσκων κλπ
-έλεγχος φρένων/σωληνώσεων
-εξάτμιση : τσεκ για φθορές
-ηλεκτρολογικός έλεγχος: μπαταρία-έλεγχος φόρτισης,τσεκ για κομμένες/μπαλωμένες καλωδιώσεις
-ηλεκτρικός εξοπλισμός:φωτα-στοπ-φλας- κόρνα- ασφαλειοθήκες κλπ
-τροφοδοσία-ντεπόζιτο-σωληνώσεις
-ελαστικά-τακάκια κλπ αναλώσιμα
-φινίρισμα βαφής-ξαναβαμένο κλπ
-ανάρτηση: στατικός και δυναμικός έλεγχος .
-και τέλος βόλτα...
όλα αυτά απαιτούν τουλάχιστον ένα 2ωρο...στο κάτω κάτω όχι μόνο τα ωραία σου λεφτά δίνεις,αλλά και εμπιστεύεσαι τη ζωή σου σε ένα άγνωστα συντηρημένο όχημα...καλή η εμπιστοσύνη αλλά και ο έλεγχος καλύτερος...:wave2:

camen
10/09/2009, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Αδερφέ τα βασικά μπορείς να τα τσεκάρεις και μόνος σου...τώρα για περαιτέρω ψάξιμο το πιο σωστό και τυπικό είναι αφού δεχτεί βέβαια ο πωλητής να πάς το μηχανάκι σε συνεργείο που διαθέτει δυναμόμετρο,να τσεκαριστεί (δε χρειάζεται να το σκίσει για να δει αν είναι οκ) να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ τις χψ εργατώρες του μηχανικού που θα κάνει τον πλήρη έλεγχο* και να καταλήξεις στην αγορά ή όχι...αν απλώς πας χωρίς ραντεβού σε έναν τυχαίο μηχανικό-ακόμα και εξουσιοδοτημένο-που πνίγεται στη δουλειά απλά να "δει " τη μηχανή, 99,9999% θα σου πει πως είναι οκ και το πιο πιθανο μετά από 500μ να βαρέσει στρόφαλο...(έχει γίνει δυστυχώς πολλές φορές)

*πλήρης έλεγχος από μηχανικό:
-δυναμομέτρηση,και ισχύς μέσα στα σπέκς του κατασκευαστή
-έλεγχος πλαισίου για επισκευές-βαφές
-έλεγχος τροχών-ρουλεμάν-δίσκων κλπ
-έλεγχος φρένων/σωληνώσεων
-εξάτμιση : τσεκ για φθορές
-ηλεκτρολογικός έλεγχος: μπαταρία-έλεγχος φόρτισης,τσεκ για κομμένες/μπαλωμένες καλωδιώσεις
-ηλεκτρικός εξοπλισμός:φωτα-στοπ-φλας- κόρνα- ασφαλειοθήκες κλπ
-τροφοδοσία-ντεπόζιτο-σωληνώσεις
-ελαστικά-τακάκια κλπ αναλώσιμα
-φινίρισμα βαφής-ξαναβαμένο κλπ
-ανάρτηση: στατικός και δυναμικός έλεγχος .
-και τέλος βόλτα...
όλα αυτά απαιτούν τουλάχιστον ένα 2ωρο...στο κάτω κάτω όχι μόνο τα ωραία σου λεφτά δίνεις,αλλά και εμπιστεύεσαι τη ζωή σου σε ένα άγνωστα συντηρημένο όχημα...καλή η εμπιστοσύνη αλλά και ο έλεγχος καλύτερος...:wave2:

Πολυ καλα αυτα που λες φιλε μου...:beer:
Ομως εγω αναφερομαι μονο στο τσεκαρισμα του μοτερ και στο πως πρεπει να τσεκαριστει για να εισαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι οκ...!!!:winka:
Τα περιφερειακα λιγο-πολυ τσεκαρονται ευκολα...

chr1s_86
11/09/2009, 18:36
Δείτε και εδώ: http://www.clarity.net/~adam/buying-bike.html


:winka: :beer:

p@nos
11/09/2009, 19:00
ti na τσεκαρεις ρε συ δλδ στο μοτερ?

δε μπορεις να εισαι σιγουρος για ΚΑΝΕΝΑ μοτερ οτι 100% δε θα σου βγαλει ζημια, ακομα και αν αυτο ειναι καινουριο...

στο μαστορα θα πας το μηχανακι απλα, επειδη αυτος θα εχει δει αλλα 50 σαν αυτο που θα του πας και κατι στραβο που καποιος που δεν εχει δει η ακουσει δε θα το παρατηρουσε αν δεν ειχε μετρο συγκρισης...

camen
11/09/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ti na τσεκαρεις ρε συ δλδ στο μοτερ?

δε μπορεις να εισαι σιγουρος για ΚΑΝΕΝΑ μοτερ οτι 100% δε θα σου βγαλει ζημια, ακομα και αν αυτο ειναι καινουριο...

στο μαστορα θα πας το μηχανακι απλα, επειδη αυτος θα εχει δει αλλα 50 σαν αυτο που θα του πας και κατι στραβο που καποιος που δεν εχει δει η ακουσει δε θα το παρατηρουσε αν δεν ειχε μετρο συγκρισης...

Hδη εχουν αναφερθει τροποι που μπορει ενας ΣΩΣΤΟΣ μηχανικος να τσεκαρει ενα μοτερ αν ειναι οκ...
Σιγουρος δεν εισαι ποτε αλλα ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες...

p@nos
11/09/2009, 19:04
ε βρες ενα σωστο μηχανικο τοτε και αστον να κανει αυτα που ξερει

:D :smokin:

camen
11/09/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ε βρες ενα σωστο μηχανικο τοτε και αστον να κανει αυτα που ξερει

:D :smokin:
Τον μηχανικο μου που τον ρωτησα παντως για να δω τι ψαρια πιανει και του ειπα οτι εχω βρει ενα μηχανακι κ θελω να μου το τσεκαρει ,δε μου ειπε ουτε φερτο να το ακουσω, ουτε φερτο να το κανω βολτα...
Μου ειπε παρε με τηλεφωνο να μου πεις ποτε θα το φερεις, να εχω χρονο, κυριως για να μετρησουμε καποια πραγματακια στο μοτερ γτ εξωτερικα το τσεκαρουμε ευκολα...

Οποτε μαλλον ΣΩΣΤΟ εχω βρει...:smokin: :smokin: :smokin:

p@nos
11/09/2009, 19:13
και ποίος ειναι ο μηχανικος σου να τον εχομεν εις τα υποψιν???


(να μην αναφερω την αγενεια σου ποταπε να μη μας αποκαλυπτεις το μηχανακι που εχεις βαλει στο ματι:smokin: )

camen
11/09/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και ποίος ειναι ο μηχανικος σου να τον εχομεν εις τα υποψιν???


(να μην αναφερω την αγενεια σου ποταπε να μη μας αποκαλυπτεις το μηχανακι που εχεις βαλει στο ματι:smokin: )

Οταν χρειαστεις κατι συγκεκριμμενο θα μου πεις και θα σου πω...:winka: :winka: :winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Θελω να το εχω στα χερια μου πρωτα,να ακουω τα "κανονια" να τουφεκανε και μετα θα πω οτι θελεις μωρακι...:beer: :beer:

ftsmf
11/09/2009, 22:02
ΕΜΕΝΑ Ο ΜΑΣΤΟΡΑς ΜΟΥ ΠΑΝΤΩς ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΒΟΛΤΑ 3-4 ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ.. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΜΑΣΤΟΡΑ...