PDA

View Full Version : Την βοήθεια σας λίγο!



project.breeze
09/09/2009, 20:40
Με τον ξάδερφό μου που είναι στρατιωτικός (μηχανικός οχημάτων) έχουμε εδώ και αρκετό καιρό που τρωγόμαστε να φτιάξουμε ένα concept car.Διάθεση υπάρχει,χώρος υπάρχει,εργαλεία υπάρχουν.Για να ξεκινήσουμε θέλουμε να βρούμε ένα απλό σχέδιο πλαισίου (οι κακοπροαίρετοι μην με παραπέμψετε στην Suzuki :rotflmao: :rotflmao: ) το οποίο να είναι πλήρες (δηλαδή να περιλαμβάνει όλες τις διαστάσεις).Εκεί θέλω την βοήθειά σας.Κάνοντας ένα ψαχτήρι στο internet βρήκα ένα σχέδιο που μου αρέσει πολύ εδώ και καιρό,είναι το σχέδιο του πλαισίου του Ariel Atom.Το κακό είναι ότι δεν έχει διαστάσεις.Έχει κάποιος σχέδιο σε μεγάλη σχετικά ανάλυση χωροδικτυώματος πλαισίου;Στο αυτοκινητάκι θα τοποθετηθεί κινητήρας μοτοσυκλέτας φυσικά λόγω ύψηλης απόδοσης,χαμηλού βάρους,μικρού μεγέθους και κόστους, 600cc ή 1000cc...Σκέφτομαι κάτι τέτοιο για πλαίσιο και ακούω ιδέες


173179

p@nos
09/09/2009, 20:45
οτι και να κανετε, καλη επιτυχια, ελπιζω να μη το παρατησετε!!!!

:beer:

project.breeze
09/09/2009, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οτι και να κανετε, καλη επιτυχια, ελπιζω να μη το παρατησετε!!!!

:beer:


Φίλε Πάνο η αλήθεια είναι ότι χρόνος ελεύθερος δεν υπάρχει αλλά τα Σαββατοκύριακα τώρα με την βαρυχειμωνιά που θα είναι απαγορευτικές οι βόλτες με τα μηχανάκια θα είναι μία καλή ενασχόληση με πολύ ενδιαφέρον.Είπαμε,αρκεί να υπάρχει όρεξη τα υπόλοιπα όλα σιγά σιγά,δεν έχουμε και καμμιά deadline,όποτε μπορούμε θα το παλεύουμε:beer:

project.breeze
09/09/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από watain
pws kai den egine mhxanikos sth f1.me tetoies empeiries pou 8a exei apokthsei sto strato.....
8ymamai otan yphretousa eixa synantisei kati trelous mhxanikous nasa leme kai bale


Καταρχάς δεν καταλαβαίνω την ειρωνία σου και κατά δεύτερον το τί επάγγελμα κάνει ο καθένας δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τα μεράκια του και την όρεξή του για δουλειά.Ξέρω μηχανικούς που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα και άλλους άσχετους με το επάγγελμα και κάνουν παππάδες.Οπότε πιάσε μια μπύρα και άραξε :beer:

DAN_DAN
09/09/2009, 21:05
Ψάξε στο net για formula student. Θα βρεις αρκετό υλικό αλλά θέλει διάβασμα και πολύ δουλειά!

Μια προσπάθεια από την Ελλάδα θα βρεις

εδώ (http://www.formulasae.meng.auth.gr/omada1.html)

byron
09/09/2009, 21:06
Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάτι παρόμοιο είχε ζητηθεί και από κάποιον άλλον συμφορουμίτη και τον είχε βοηθήσει ο sapila racing. Στείλτου ένα πμ να δει το θέμα.

project.breeze
09/09/2009, 21:36
Ευχαριστώ παιδιά.Keep them coming!:beer:

dond4le
09/09/2009, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
Ψάξε στο net για formula student. Θα βρεις αρκετό υλικό αλλά θέλει διάβασμα και πολύ δουλειά!

Μια προσπάθεια από την Ελλάδα θα βρεις

εδώ (http://www.formulasae.meng.auth.gr/omada1.html)

Σε αυτο χρειαστηκαν πανω απο 20 ατομα.

Αλλα το αποτελεσμα..........κατι παραπανω απο υπεροχο.

project.breeze τι style περιπου θα εχει αυτο που σκεφτεστε.


Καλη ιδεα ειναι κατι για χωμα. Μπορειτε να παρετε ιδεες απο κανετα atv και να το κανεται σε

μεγενθηση.

project.breeze
09/09/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Σε αυτο χρειαστηκαν πανω απο 20 ατομα.

Αλλα το αποτελεσμα..........κατι παραπανω απο υπεροχο.

project.breeze τι style περιπου θα εχει αυτο που σκεφτεστε.


Καλη ιδεα ειναι κατι για χωμα. Μπορειτε να παρετε ιδεες απο κανετα atv και να το κανεται σε

μεγενθηση.


Έχουμε σκεφτεί αυτό που λες,τα buggy τα νοικιάρικα που βλέπουμε να κυκλοφορούν στα νησιά είναι μία καλή βάση.Για χώμα δεν τον σκεφτόμαστε προς το παρόν γιατί και οι δυο είμαστε λάτρεις της ασφάλτου άσε που πιστεύω πως το μοτέρ ενός SS 600 ή 1000 και ο τρόπος απόδοσής του δεν θα ευνοούν στο χώμα:beer:

project.breeze
09/09/2009, 23:03
Το style που σκεφτόμαστε και αυτό που έχω εγώ σαν απόλυτο πρότυπο είναι το απίστευτο Ariel Atom.Το "δικό μας" θα είναι πολύ πιο απλοϊκό φυσικά και δεν θα φοράει αυτοκινητάδικο κινητήρα όπως το Ariel (Honda Civic Type R) για χαμηλότερο βάρος,κόστος και εξοικονόμηση χώρου:wave2:


173194

Lazio
09/09/2009, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Με τον ξάδερφό μου που είναι στρατιωτικός (μηχανικός οχημάτων) έχουμε εδώ και αρκετό καιρό που τρωγόμαστε να φτιάξουμε ένα concept car.Διάθεση υπάρχει,χώρος υπάρχει,εργαλεία υπάρχουν.Για να ξεκινήσουμε θέλουμε να βρούμε ένα απλό σχέδιο πλαισίου (οι κακοπροαίρετοι μην με παραπέμψετε στην Suzuki :rotflmao: :rotflmao: ) το οποίο να είναι πλήρες (δηλαδή να περιλαμβάνει όλες τις διαστάσεις).Εκεί θέλω την βοήθειά σας.Κάνοντας ένα ψαχτήρι στο internet βρήκα ένα σχέδιο που μου αρέσει πολύ εδώ και καιρό,είναι το σχέδιο του πλαισίου του Ariel Atom.Το κακό είναι ότι δεν έχει διαστάσεις.Έχει κάποιος σχέδιο σε μεγάλη σχετικά ανάλυση χωροδικτυώματος πλαισίου;Στο αυτοκινητάκι θα τοποθετηθεί κινητήρας μοτοσυκλέτας φυσικά λόγω ύψηλης απόδοσης,χαμηλού βάρους,μικρού μεγέθους και κόστους, 600cc ή 1000cc...Σκέφτομαι κάτι τέτοιο για πλαίσιο και ακούω ιδέες




Αρκετα δυσκολο προτζεκτ και το κοστος θα ειναι αλμιρουτσικο

Καλη επιτυχια και να μας κρατας ενημερους

devil's animal
09/09/2009, 23:55
ωραιο project!!
:beer: :beer: :beer: :beer:


μοιαζει με το x-bow της ΚΤΜ...



εχω την εντυπωση οτι θελει πολυ καλη καλη γνωση μηχανολογιας και αντοχης υλικων. δλδ για να μην στραβωσει αυτο που λεμε σασι, πρεπει να γινει ενισχυση σε συγκεκριμενα σημεια, ωστε να μην γινει μια σιδερια ασηκωτη μετα...

παντως αν κολλησετε δεν νομιζω οι φοιτητες του Πολυτεχνειου να αρνηθουν να σας βοηθησουν αφου προκειται για πρωτοτυπο!!

καλη δυναμη και κουραγιο ευχομαι!
:wave2:

project.breeze
10/09/2009, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ωραιο project!!
:beer: :beer: :beer: :beer:


μοιαζει με το x-bow της ΚΤΜ...



εχω την εντυπωση οτι θελει πολυ καλη καλη γνωση μηχανολογιας και αντοχης υλικων. δλδ για να μην στραβωσει αυτο που λεμε σασι, πρεπει να γινει ενισχυση σε συγκεκριμενα σημεια, ωστε να μην γινει μια σιδερια ασηκωτη μετα...

παντως αν κολλησετε δεν νομιζω οι φοιτητες του Πολυτεχνειου να αρνηθουν να σας βοηθησουν αφου προκειται για πρωτοτυπο!!

καλη δυναμη και κουραγιο ευχομαι!
:wave2:


Ε τι μηχανολόγοι/μηχανικοί είμαστε ντε;Δεν σκοπεύω να φτιάξω δικό μου πατενταρισμένο πλαίσιο,δεν έχουμε πολυτέλειες για τέτοια πράγματα.Ένα μεγάλο καρτάκι θα φτιάξουμε στην ουσία:wave2:

the big boy
10/09/2009, 00:34
συγγνωμη αμα ρωταω κατι ακυρο και σορυ για το σπαμ αλλα μηπως εχετε κανα link με σχεδια για κατασκευη καρτ??

σορυ project αλλα επανεφερες στο μυαλο μου μια παλιοτερη σκεψη και ειπα να ρωτησω

:beer: :beer:

nassosxlvbros
10/09/2009, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
συγγνωμη αμα ρωταω κατι ακυρο και σορυ για το σπαμ αλλα μηπως εχετε κανα link με σχεδια για κατασκευη καρτ??

σορυ project αλλα επανεφερες στο μυαλο μου μια παλιοτερη σκεψη και ειπα να ρωτησω

:beer: :beer:

κάρτ,ε; χμμμ

κάτι σαν αυτό;
να σου στείλω τα μέτρα αύριο....:wave2:


173200

nassosxlvbros
10/09/2009, 02:42
Άλλη μία........:wave2:


173201

stratospr
10/09/2009, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Με τον ξάδερφό μου που είναι στρατιωτικός (μηχανικός οχημάτων) έχουμε εδώ και αρκετό καιρό που τρωγόμαστε να φτιάξουμε ένα concept car.Διάθεση υπάρχει,χώρος υπάρχει,εργαλεία υπάρχουν.Για να ξεκινήσουμε θέλουμε να βρούμε ένα απλό σχέδιο πλαισίου (οι κακοπροαίρετοι μην με παραπέμψετε στην Suzuki :rotflmao: :rotflmao: ) το οποίο να είναι πλήρες (δηλαδή να περιλαμβάνει όλες τις διαστάσεις).Εκεί θέλω την βοήθειά σας.Κάνοντας ένα ψαχτήρι στο internet βρήκα ένα σχέδιο που μου αρέσει πολύ εδώ και καιρό,είναι το σχέδιο του πλαισίου του Ariel Atom.Το κακό είναι ότι δεν έχει διαστάσεις.Έχει κάποιος σχέδιο σε μεγάλη σχετικά ανάλυση χωροδικτυώματος πλαισίου;Στο αυτοκινητάκι θα τοποθετηθεί κινητήρας μοτοσυκλέτας φυσικά λόγω ύψηλης απόδοσης,χαμηλού βάρους,μικρού μεγέθους και κόστους, 600cc ή 1000cc...Σκέφτομαι κάτι τέτοιο για πλαίσιο και ακούω ιδέες

Μπορείς να πάρεις και καμιά ιδέα από εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=d52aI6XIpNw

Πέρα απ' την πλάκα... :beer: :beer: :beer:

Να μας κρατάς ενήμερους

harvester
10/09/2009, 09:50
δεχομαι να γινω οδηγος εξελιξης αλλα στην πιστα του κουλουριου

KaTaNaS
10/09/2009, 10:15
ριξε μια ματια και σε μια αξιολογη ερασιτεχνικη προσπάθεια:

http://www.trailride.gr/forum/viewthread.php?forum_id=2&thread_id=317&rowstart=0


:wave2:

the big boy
10/09/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Άλλη μία........:wave2:


φιλε σοβαρα μιλας??

αυτο ειναι ιδιοκατασκευη?? :eyepop:

στειλε μου σε παρακαλω τα μετρα καποια σχεδια αμα εχεις ισως, τα υλικα που χρησιμοποιησες και γενικα οσες πιο πολλες λεπτομερειες μπορεις.

αν δεν σου ειναι κοπος φυσικα :beer:

υ.γ. τα σχεδια ειναι δικα σου ή τα βρηκες απο internet?

blackrose
10/09/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Με τον ξάδερφό μου που είναι στρατιωτικός (μηχανικός οχημάτων) έχουμε εδώ και αρκετό καιρό που τρωγόμαστε να φτιάξουμε ένα concept car.Διάθεση υπάρχει,χώρος υπάρχει,εργαλεία υπάρχουν.Για να ξεκινήσουμε θέλουμε να βρούμε ένα απλό σχέδιο πλαισίου (οι κακοπροαίρετοι μην με παραπέμψετε στην Suzuki :rotflmao: :rotflmao: ) το οποίο να είναι πλήρες (δηλαδή να περιλαμβάνει όλες τις διαστάσεις).Εκεί θέλω την βοήθειά σας.Κάνοντας ένα ψαχτήρι στο internet βρήκα ένα σχέδιο που μου αρέσει πολύ εδώ και καιρό,είναι το σχέδιο του πλαισίου του Ariel Atom.Το κακό είναι ότι δεν έχει διαστάσεις.Έχει κάποιος σχέδιο σε μεγάλη σχετικά ανάλυση χωροδικτυώματος πλαισίου;Στο αυτοκινητάκι θα τοποθετηθεί κινητήρας μοτοσυκλέτας φυσικά λόγω ύψηλης απόδοσης,χαμηλού βάρους,μικρού μεγέθους και κόστους, 600cc ή 1000cc...Σκέφτομαι κάτι τέτοιο για πλαίσιο και ακούω ιδέες





καλησπερα το πρωτο πραγμα που θα σας ειναι πολυ χρησιμο ειναι ενα βιβλιο και συγκεκριμενα αυτο:Build your Sports Car for as little as 250
θα το βρεις εδω!

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?cat=0&mode=0&ty=2&av=Build+your+Sports+C

και αυτο το φορουμ http://www.locostbuilders.gr/index.php


Υ.Γ Μπραβο σας για την προσπαθεια που σκεφτηκατε να κανετε, καλη συνεχεια!

mikros boudas
10/09/2009, 12:05
γεια χαρα φιλε...
αρχικα πρεπει να κανονισεις για ποια χρηση το θες.απ'ο,τι ειδα το θες για ασφαλτο...θα σου προτεινα να μην βασιστεις και πολυ στο σχεδιο των βιβλιων για το buggy καθως ειναι για κατι το οικονομικο και πιο "αργο"...http://www.smcars.net εδω πιστευω θα βρεις χρησιμα πραγματα...αν εισαι κομπλε απο αγγλικα επικοινωνησε με το πανεπιστημιο Kingston...εχει καλο μηχανολογικο τομεα και καπως θα σε βοηθησουν....καντε διαφορα σχεδια στο χαρτι πρωτα,μετρηστε,σκεφτειτε τι και πως στην οδηγηση...καλη τυχη:beer: :beer:

project.breeze
10/09/2009, 12:10
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση παιδιά,θα σας κρατάω ενήμερους :beer:

blackrose
10/09/2009, 12:15
και μερικες φωτο απο το ονειρο!


173231

blackrose
10/09/2009, 12:16
και μερικες φωτο απο το ονειρο!


173232

project.breeze
10/09/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackrose
και μερικες φωτο απο το ονειρο!



Έρωτας:a07: :a07: :a07:

blackrose
10/09/2009, 12:17
και μερικες φωτο απο το ονειρο!


173233

Grizoulhs
30/11/2009, 00:02
Καλησπέρα !!!!!

Μετα το ατύχημα που είχα με την ZZR

που άρπαξε πλαίσιο κ μπροστά μούρη όπως λίγο μπουκάλες ψυγείο κ όργανα...
απο το τιμόνι κ πίσω όλα κομπλέ !!!

κ σκέφτομαι να φτιάξω κ ενα Go Kart με έτοιμο πλαίσιο απο μαγαζί η μάντρα η δεν ξέρω....
η κάποιο Buggy...άλλα άκουσα πως μηχανή απο μοτοσυκλέτα δεν κάνει για buggy...
k μια τρίτη επιλογή αλλα δύσκολα αφού θα βγει πολύ υψηλό το κόστος mini formula

Την Γνώμη σας παρακαλώ

Zzr 1100 μοντέλο 1996

Φιλικά
Γιώργος