PDA

View Full Version : Με τις υγείες μου...



George20vt
10/09/2009, 09:39
Χθες μόλις, ποστάρισα σε σχετικό thread τις θετικές μου εντυπώσεις σχετικά με αγορά κράνους (Shoei XR-1000) από το εξωτερικό. Το πρωί το παρέλαβα (στο γραφείο), το μεσημέρι το φόρεσα για να παω σπίτι, το βράδυ ξανά για να βγώ μια βόλτα.

Φτάνω σε πολυσύχναστο σημείο της Αθήνας, παρκάρω πλαϊ σε πάμπολλες μοτό, σε κεντρικότατο και φωτεινό σημείο, κλειδώνω το κράνος στο top case, μαζί με ένα αδιάβροχο που βρίσκεται πάντα εκεί.

Στην επιστροφή, το top case ανοιγμένο και το κράνος έχει κάνει φτερά...!!! :mad:

Δεν ξέρω αν ήμουν απλά τυχερός που στα 20 χρόνια που οδηγώ μηχανή ήταν η πρώτη φορά που μου συνέβη κάτι τέτοιο... ή απλά αφελής πιστεύοντας πως "ποιός θα ανοίξει μια τυχαία μπαγκαζιέρα και για ποιό λόγο;"

Με τις υγείες μου λοιπόν...

EVI
10/09/2009, 09:49
πρεπει να εχεις φαει την ξενερα της ζωης σου...ρε γαμω τους πστδες ρπμ

ρε φιλε...εβαλες ενα απο τα πιο ακριβα κρανη της ελληνιης αγορας σε πολυσυχναστο δρομο που σε ειδαν 500 ματια σε ενα βαλιτσακι και αφησες απο το οπτικο σου πεδιο την μοτοσυκλετα?

δεν εχω αφησει το σοει ποτε και για κανεναν λογο σε βαλιτσα (καλα εγω ειμαι και τοσο κολλημενη που αν δεν βλεπω την μηχανη μου απλα δεν παω εκει...) τες πα αφου η μηχανη ηταν εκει παλι καλα το κρανος ειναι πιο φτηνο ,τεραστια ξενερα πωπω....

makis206
10/09/2009, 10:08
Γκαντεμιά...:sad:

LOUKILOUK
10/09/2009, 10:12
γαμα τα ρε φιλε, πολυ γκαντεμια:( :sad:

George20vt
10/09/2009, 10:30
Και γκαντεμιά (απίστευτη), και μ@λ@κία μου... η αλήθεια να λέγεται.

Απλά είναι κάποια πράγματα που μέχρι να σου τύχουν, πιστεύεις πως δε θα σου συμβούν ποτέ. Το να κουβαλάω στον αγκώνα το κράνος όπου σταθώ και όπου βρεθώ, δεν είναι λύση. Δε θα μου το κλέψουν μεν, αλλά θα πέσει, θα χτυπήσει, θα θέλει άλλη ζελατίνα κάθε μήνα κ.ο.κ. Προφανώς η λύση είναι όταν πηγαίνω σε μέρη που θα πρεπει να το αφήσω, να το αφηνω καλύτερα σπίτι και να χρησιμοποιώ κανένα παλιό ρημάδι (οπτικά τουλάχιστον) που να μην προσελκύει τα βλέμματα των απανταχού σουφραδόρων.

Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν...

p@nos
10/09/2009, 10:41
πω πω ρε φιλε τι γκαντεμια

ουτε μια μερα δε το χες :eek:



κριμα ρε γμτ, σε νιωθω καπως, γιατι κι εγω το κρανος σχεδον παντα πανω στη μηχανη κλειδωμενο το αφηνω :sick:

MitsosNaked
10/09/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από George20vt
Και γκαντεμιά (απίστευτη), και μ@λ@κία μου... η αλήθεια να λέγεται.

Απλά είναι κάποια πράγματα που μέχρι να σου τύχουν, πιστεύεις πως δε θα σου συμβούν ποτέ. Το να κουβαλάω στον αγκώνα το κράνος όπου σταθώ και όπου βρεθώ, δεν είναι λύση. Δε θα μου το κλέψουν μεν, αλλά θα πέσει, θα χτυπήσει, θα θέλει άλλη ζελατίνα κάθε μήνα κ.ο.κ. Προφανώς η λύση είναι όταν πηγαίνω σε μέρη που θα πρεπει να το αφήσω, να το αφηνω καλύτερα σπίτι και να χρησιμοποιώ κανένα παλιό ρημάδι (οπτικά τουλάχιστον) που να μην προσελκύει τα βλέμματα των απανταχού σουφραδόρων.

Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν...


Κρίμα για το κράνος σου. Απόλυτη ξενέρα. Πάντως δέν είναι και τόσο μεγάλη υπόθεση να το κουβαλάς μαζί σου. Και να το χτυπήσεις ενώ το κουβαλάς δέν σημαίνει πως θα αχρηστευτεί. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιείς και τη θήκη-τσάντα που σου δίνουν μαζί με το κράνος. Δέν είναι λύση να κυκλοφορείς με παρτάλι κράνος μέσα στην πόλη(όπου γίνονται και τα περισσότερα ατυχήματα) από φόβο μή σου κλέψουν το καλό. Όπως επίσης ξέρεις, βαλίτσες ανοίγουν και για παρτάλια κράνη και γάντια οπότε ρισκάρεις να βρεθείς χωρίς κράνος για την επιστροφή άμα το αφήνεις μέσα.

eiffel
10/09/2009, 13:04
αν σε παρηγορει ετυχε και σε ενα φιλο μου το ιδιο με το ιδιο κρανος. Εγω παντως εχω συνιθισει με τις γκαντεμιες που τυχαινουν και ξενερωνω πλεον δυσκολα...

devil's animal
10/09/2009, 13:07
κριμα με τα καργι0λια ρπμ...:mad:

δεν ειναι τοσο προβλημα το να βαζεις το κρανακι μεσα στο σακουλακι του και να το περνεις μαζι σου...

ολοι οσοι καβαλαμε μηχανακια που δεν εχουν μπαγκαζιερες ετσι την παλευουμε..

:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
10/09/2009, 13:34
Κάποια στιγμή είχα πετυχει κάτι κλειδαριές για κράνη της ABUS σε ενα site... δεν το σκέφτηκα καθόλου.. αγορά κατευθείαν και κλείδωμα όποτε χρειάζεται πάνω στην μηχανή απο την τιμονόπλακα και δεν πάει πουθενά.

Κρίμα ρε φιλαράκι... τι να πω άλλο;... εύχομαι όπως έχουν πεί πολλοί εδώ μην τύχει και πέσει κανάς τέτοιος στα χέρια μου γιατί πριν τον παραδώσω σε αστυνομία θα γίνει golden member του ΚΑΤ.

Gandalf

nionio$
10/09/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
(καλα εγω ειμαι και τοσο κολλημενη που αν δεν βλεπω την μηχανη μου απλα δεν παω εκει...
ακριβως και γω δεν μπορω να το κανω αυτο....:nono:
κριμα φιλε μου αλλα εχουμε γινει μπ@ρδελο πια..:yuck:

chris_honda
10/09/2009, 14:06
Τι να πείς ρε φιλαράκι...,ότι είναι αρδια!!!! είναι λίγο...

Υπομονή....

p@nos
10/09/2009, 16:01
εγω παλι το κλειδωνω στο τιμονι με ενα λουρι για ποδηλατα :lol:

η αληθεια ειναι πως ειναι ταλαιπωρια να κουβαλας συνεχεια το κρανος...



αλλα ρε φιλε εσυ εφαγες μεγαλη μουτζα...κρανος μιας μερας να στο φανε???:sad:

DeusEx
10/09/2009, 18:05
Σε νιωθω φιλε μου

κ εμενα μου ειχανε κλεψει 2 κρανη στο μοναστηρακι , απογευματιατικα , κυριακη με φουλ κοσμο

εγω τα ειχα βαλει στην κλειδαρια για κρανος που ειχε το xr125 , και μου τα ειχανε κοψει τα λουρακια κ τα πηρανε

:bawl:

Συνολικη ζημια 250 ε

:mad:

Lio
10/09/2009, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Σε νιωθω φιλε μου

κ εμενα μου ειχανε κλεψει 2 κρανη στο μοναστηρακι , απογευματιατικα , κυριακη με φουλ κοσμο

εγω τα ειχα βαλει στην κλειδαρια για κρανος που ειχε το xr125 , και μου τα ειχανε κοψει τα λουρακια κ τα πηρανε

:bawl:

Συνολικη ζημια 250 ε

:mad:

Και εγω ο αγαθός, οταν παλαιά το κλείδωνα στο helmet holder σκεφτόμουνα πως δεν θα το κλέψουν, γιατί αν κόψουν το λουράκι το κράνος είναι άχρηστο.....

felter
11/09/2009, 23:22
:a018: :a018: :a018: :a011: :a011:

pektis
18/09/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Και εγω ο αγαθός, οταν παλαιά το κλείδωνα στο helmet holder σκεφτόμουνα πως δεν θα το κλέψουν, γιατί αν κόψουν το λουράκι το κράνος είναι άχρηστο.....

Και εγώ έτσι νόμιζα & πριν ένα χρόνο μου κλέψανε στο Θησείο ένα uvex που ήταν κλειδωμένο στην μηχανή...Η φάση ήταν πως στο γυρισμό είχε μπλόκο μου έκανε σήμα & πέρασα κάνοντας πως δεν είδα...Σιγα μη με πίστευε ο μπάτσος!:eyepop:

DeusEx
18/09/2009, 14:18
εγω ειχα κρατησει τα λουρακια για αποδειξη στους μπατσους οτι μου τα εκοψαν

2stroker
19/09/2009, 12:05
παντως πιθανοτατα να σε ειχαν δει απο πριν να βαζεις το κρανος στην μπαγκαζιερα και να μην την ανοιξαν τυχαια;)
τι να πω,κριμα φιλε
εγω παντως σχεδον παντα το κλειδωνω πανω στη μηχανη να πανε να γ@@@@@ 3 χρονια το χω και το χα παρει 120 ευρω χαρας το χρεπι που θα κονομισουν.

Mafiozos
19/09/2009, 12:18
Τον στηνεις στον τοιχο και :a016: :a016: :a016: :a016: παντου εκτως απο το κεφαλι που λογικα ειναι και το κρανος.Καλα ο κοσμος που ηταν γυρω λεω`γω τωρα δεν ειδαν καποιον να πελευει να ανοιξει το βαλιτσακι?Τοσο ευκολα ανοιγουν?:a29:

pektis
21/09/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Τον στηνεις στον τοιχο και :a016: :a016: :a016: :a016: παντου εκτως απο το κεφαλι που λογικα ειναι και το κρανος.Καλα ο κοσμος που ηταν γυρω λεω`γω τωρα δεν ειδαν καποιον να πελευει να ανοιξει το βαλιτσακι?Τοσο ευκολα ανοιγουν?:a29:

Δεν ενδιαφέρεται κανένας φίλε μου για το τι κάνει κάποιος στο μηχανάκι σου...Σου λέει ''το δικό μου ανοίγει?'',δεν τον απασχολεί...

George20vt
21/09/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Τον στηνεις στον τοιχο και :a016: :a016: :a016: :a016: παντου εκτως απο το κεφαλι που λογικα ειναι και το κρανος.Καλα ο κοσμος που ηταν γυρω λεω`γω τωρα δεν ειδαν καποιον να πελευει να ανοιξει το βαλιτσακι?Τοσο ευκολα ανοιγουν?:a29:

Και κόσμος τριγύρω υπήρχε, και φωτεινό σημείο ήταν με πολλές μηχανές παρκαρισμένες, και ο συναγερμός χτύπησε έτσι για να τραβήξει μερικά βλέμματα... αλλά σιγά μη βάλει ο άλλος το κεφάλι του στον ντορβά για το ξένο μηχανάκι που κάποιος προσπαθεί να το ανοίξει...

Mafiozos
21/09/2009, 18:10
Καλα εγω Μ@λακας ειμαι και αμα δω κατι αμεσως χωνομαι?Δεν κανω πλακα..Μονο οταν ειμαι με την κοπελα μου φοβαμε,μηπως γινει η στραβη και την πληρωσει και αυτη αλιως βουρ στο ψαχνο...Δεν παμε καλα μου φενετε.. Ρε γαμοτο δυσκολο ειναι να καλαβεις οτι αυριο μεθαυριο μπορει να κλεψουν και εσενα?Τι να περιμενεις ομως απο μια χωρα που το 90% κοιτα την παρτη του? Ερχονται και εκλογες και νιωθω ακομα χειροτερα που θα βλεπω ανθωπους χαμογελαστους να βγαινουν απο το παραβαν του αισχους,λες και καιρδισαν το ΛΟΤΤΟ.Αι`σιχτιρ. :yuck: