PDA

View Full Version : μονο για χριστιανούς?



tai
30/04/2005, 19:46
PATHFINDER
Κάθε Μεγάλο Σάββατο το μεσημέρι στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα επαναλαμβάνεται το Μέγα Θαύμα του Αγίου Φωτός που συγκλονίζει, συγκινεί, αγαλλιάζει, σκορπίζει χαρά και πίστη σε όσους έχουν την τιμή και ευλογία να παρευρίσκονται στην ιεροτελεστία του Αγίου Φωτός.
Προετοιμασία του Πανάγιου Τάφου
Το Μεγάλο Σάββατο το πρωί πριν από την τελετή του Αγίου Φωτός γίνεται πρώτα ένας σχολαστικότατος έλεγχος του Παναγίου Τάφου και αμέσως μετά τον σφραγίζουν με το μελισσοκέρι που είχε ετοιμαστεί το πρωί. Ο έλεγχος γίνεται για να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει οτιδήποτε μέσα στον Πανάγιο Τάφο το οποίο θα μπορούσε να προκαλέσει φωτιά. Αφού σφραγιστεί ο Πανάγιος Τάφος με το μελισσοκέρι οι αρχές τοποθετούν πάνω στο κερί τις σφραγίδες τους.
Μεγάλο ενδιαφέρον για τον έλεγχο δείχνουν και όλα τα άλλα δόγματα τα οποία με διάφορους τρόπους και πιέσεις έχουν από παλιά αποκτήσει δικαιώματα στον Πανάγιο Τάφο. Το ενδιαφέρον αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Αν τύχει κάποια χρονιά να μη βγάλει το 'Αγιο Φως ο Ορθόδοξος Πατριάρχης τότε θα αναλάβουν το προβάδισμα της τελετής του Αγίου Φωτός άλλοι.
Ο έλεγχος αρχίζει στις 10 το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου και τελειώνει στις 11. 'Οσο γίνεται ο έλεγχος Ορθόδοξοι 'Αραβες νέοι διαδηλώνουν μέσα στον Ιερό Ναό υπέρ των ορθοδόξων δικαιωμάτων. Πρέπει να σημειωθεί ότι τον σχολαστικό έλεγχο του Παναγίου Τάφου παρακολουθούν εκπρόσωποι των Αρμενίων και άλλων δογμάτων.
Η τελετή του Αγίου Φωτός
Η τελετή του Αγίου Φωτός γίνεται στις 12 η ώρα το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου και αποτελείται από τρία στάδια:
1. Την Λιτανεία,
2. Την είσοδο του Πατριάρχη στον Πανάγιο Τάφο και
3. Τις προσευχές του Πατριάρχη για να βγει το 'Αγιο Φως.
Σύμφωνα λοιπόν με την παράδοση, το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου ο Ορθόδοξος Πατριάρχης με την συνοδεία του - αρχιερείς, ιερείς και διακόνους- αλλά και τον Αρμένιο Πατριάρχη μπαίνει στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως, ενώ οι καμπάνες χτυπούν πένθιμα. Πριν από την είσοδο του Πατριάρχη ο Σκευοφύλακας του Πανίερου Ναού φέρει την ακοίμητο κανδήλα, σβηστή εκείνη την ημέρα, για να αναφτεί με το 'Αγιο Φως.
Από την εσωτερική είσοδο του Ναού του Αποστόλου Ιακώβου μπαίνει ο Πατριάρχης στο Ιερό Βήμα του Καθολικού και κάθεται στον πατριαρχικό θρόνο. Από αυτό το σημείο περνάνε και ασπάζονται το χέρι του Πατριάρχη οι εκπρόσωποι των Αρμενίων, των Αράβων, των Κοπτών και άλλων για να τους δοθεί το 'Αγιο Φως.
Σύμφωνα με τα προνόμια αν δεν ασπαστούν το χέρι του Ορθόδοξου Πατριάρχη δεν έχουν το δικαίωμα να λάβουν το 'Αγιο Φως από τα χέρια του. Αμέσως μετά αρχίζει η Ιερή Λιτανεία η οποία περιφέρεται τρεις φορές γύρω από τον Πανάγιο Τάφο και μετά ο Πατριάρχης σταματάει μπροστά στον Πανάγιο Τάφο όπου βρίσκονται και οι επίσημοι.
Μετά την Λιτανεία αποσφραγίζεται ο Πανάγιος Τάφος και ο Πατριάρχης βγάζει την αρχιερατική στολή του και μένει μόνο με το λευκό στιχάριο. Κατόπιν ο διοικητής της Ιερουσαλήμ και ο αστυνομικός διευθυντής ελέγχουν σχολαστικά τον Μακαριότατο Πατριάρχη μπροστά σε όλους ώστε να διαπιστωθεί ότι δεν έχει τίποτα μαζί του το οποίο μπορεί να μεταδώσει φως.
Μετά τον έλεγχο ο Μακαριότατος Πατριάρχης Ιεροσολύμων λαμβάνει τους σβηστούς πυρσούς και εισέρχεται μαζί με τον Δραγουμάνο των Αρμενίων στο Ιερό Κουβούκλιο. 'Ολα τα κανδήλια είναι σβηστά και τίποτα δεν είναι αναμμένο στον Ιερό Ναό αλλά και στον Πανάγιο Τάφο.
Πως βγαίνει το Άγιο Φως
Μέσα στον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης γονατιστός κάνει αρχιερατική προσευχή διαβάζοντας και ειδικές ευχές παρακαλώντας τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό να στείλει το 'Αγιο Φως του ως δώρο αγιασμού για τους ανθρώπους. Και μέσα στην απόλυτο ησυχία κατά την ώρα που προσεύχεται ο Πατριάρχης ακούγεται ένας συριγμός και σχεδόν ταυτόχρονα γαλαζόλευκες αστραπές του Αγίου Φωτός διαπερνούν από παντού, λες και ανάβουν εκατομμύρια φωτογραφικά φλας και τα κανδήλια ανάβουν μόνα τους.
Μέσα στο Πανάγιο Τάφο οι πυρσοί που κρατάει προσευχόμενος ο Πατριάρχης και αυτοί ανάβουν μόνοι τους από το 'Αγιο Φως. Ταυτόχρονα το πλήθος ξεσπάει σε ζητωκραυγές ενώ δάκρυα χαράς και πίστης τρέχουν από τα μάτια του κόσμου.
Το 'Αγιο Φως για μερικά λεπτά της ώρας δεν έχει τις ιδιότητες τις φωτιάς. Αυτό συμβαίνει τα πρώτα λεπτά της ώρας, όταν βγαίνει από τον Πανάγιο Τάφο ο Πατριάρχης και δίνει το 'Αγιο Φως στους πιστούς. Μπορεί οποιοσδήποτε να αγγίζει την φλόγα 33 κεριών και να μην καίγεται! Μετά από πάροδο 33 λεπτών περίπου η φλόγα είναι κανονική.
Γενικά για το Άγιο Φως
Μόνο ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης έχει το προνόμιο και την εξουσία να βγάζει το 'Αγιο Φως. Κατά καιρούς έχουν γίνει απόπειρες και από άλλα δόγματα να βγάλουν το 'Αγιο Φως αλλά αυτό στάθηκε αδύνατον. Για παράδειγμα το 1549μ.Χ. σύμφωνα πάντα με ιστορικές καταγραφές, οι Αρμένιοι δωροδόκησαν τον σουλτάνο Μουράτ για να τους δώσει την άδεια να εισέλθουν στον Πανίερο Ναό της Αναστάσεως και να βγάλουν αυτοί από τον Πανάγιο Τάφο το 'Αγιο Φως.
Πράγματι ο σουλτάνος τους έδωσε την άδεια και οι Αρμένιοι μπήκαν μέσα στον Ναό και τον κλείδωσαν. Γεμάτος απελπισία ο Ορθόδοξος Πατριάρχης όταν είδε τους Αρμένιους να βρίσκονται μέσα στον Πανάγιο Τάφο, γονάτισε έξω στην είσοδο του Ναού κοντά σε μία από τις κολόνες. Ξαφνικά η κολόνα σχίστηκε (φωτογραφία) και βγήκε το 'Αγιο Φως ανάβοντας τις λαμπάδες του Πατριάρχη.
Ο Αγαρηνός Εμίρης παρακολουθούσε τα γεγονότα από τον μιναρέ του τζαμίου που βρίσκονταν απέναντι από τον Ναό. Μόλις είδε τα γεγονότα φώναξε «Μεγάλη η πίστη των Χριστιανών! 'Ενας είναι ο αληθινός Θεός, ο Θεός των Χριστιανών. Πιστεύω στον Αναστάντα εκ νεκρών Χριστόν. Τον προσκυνώ ως Θεό μου». Μετά από αυτή την ομολογία του πήδησε από τον μιναρέ. Κατά την πτώση του όμως δεν έπαθε τίποτα. Τότε οι μουσουλμάνοι τον έπιασαν και τον αποκεφάλισαν. Το άγιο λείψανο του φυλάσσεται μέχρι και σήμερα στην Ιερά Μονή της Μεγάλης Παναγίας των Ιεροσολύμων.
Το 'Αγιο Φως συμβολίζει αλλά και υπενθυμίζει με θαυματουργικό τρόπο την Ανάσταση του Χριστού. Είναι ένα Θεόσταλτο θαύμα δια μέσου των αιώνων από το Φως του κόσμου, που είναι ο Χριστός, για τον κόσμο. Η επιστήμη δεν έχει την δυνατότητα να εξηγήσει αυτό το μεγάλο θαύμα και αυτή την φορά προς τιμή της δεν ετόλμησε να αποφανθεί ούτε θεωρητικά. Σε ένα αληθινό θαύμα άλλωστε πως να αποφανθεί η επιστήμη;
Πολλοί βλέπουν κάθε έτος το 'Αγιο Φως και αισθάνονται την παρουσία του Θεού ανάμεσά τους. Αυτό ακριβώς το 'Αγιο Φως να φωτίζει όλη την ανθρωπότητα για ένα καλύτερο αύριο.





καλή λαμπρή:beer: :) :beer: :sun: :sun: :beer:

gdevelek
01/05/2005, 17:18
Τον αντίλογο αλλά και πολλές σχετικές πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρούν στο bikenet.gr, κατηγορία "σκέψεις και προβληματισμοί", συζήτηση "ΑΦΗ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ"

gtsiros
02/05/2005, 09:31
Ο Θεός δεν κάνει θαύματα ούτε κατά παραγγελία, ούτε βάσει προγράμματος.

τώρα τι μ κάνουν με το άγιο φως και σουξουμουξου, εγώ δε βλέπω λόγο να είναι αληθινά.

Θαύματα γίνονται, αλλά όχι έτσι.

tai
02/05/2005, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Ο Θεός δεν κάνει θαύματα ούτε κατά παραγγελία, ούτε βάσει προγράμματος.ο πότε και το γιατί το ξέρει ο Ιδιος

τώρα τι μ κάνουν με το άγιο φως και σουξουμουξου, εγώ δε βλέπω λόγο να είναι αληθινά.αν πάς και το δείς απο κοντά θα καταλάβεις

Θαύματα γίνονται, αλλά όχι έτσι. έτσι! απλά! :wave2: :wave2:

gdevelek
02/05/2005, 11:17
Tai, κάνε ένα κόπο και διάβασε εκείνο το thread στο bikenet.gr, και θα δεις πόσο πράγματι απλά είναι τα πράγματα...

Εκεί θα βρεις και μια ιστοσελίδα ατόμου που το έχει ψάξει σε βάθος το θέμα.

tai
02/05/2005, 11:47
Το διάβασα. Έχω διαβάσει πολλά και διάφορα. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις για ‘πουστιά’ παρά μόνο κατηγορίες και συκοφαντίες. Κανείς δεν έχει κάνει κουβέντα για της μπάλες φωτός που γυρνάνε ανάμεσα στους πιστούς. Για της γαλάζιες λάμψεις. Και για της λαμπάδες του εμπορίου που ΚΑΙ αυτές αυταναφλέγονται. Ούτε εξηγούν τα καντήλια που αναφλέγονται εκτεθειμένα σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον. Ξεχνάνε επίσης ότι και ο πατριάρχης ελέγχεται από της αρχές του Ισραήλ (που έχουν κάθε συμφέρων να τον βγάλουν ψεύτη), από από της άλλες εκκλησίες που αν αποδείξουν την ‘πουστιά’ θα πάρουν την κατοχή του τάφου, και κατ’επέκταση τα έσοδα και την δόξα μεταξύ των εκκλησιών. Όπως επίσης ελέγχετε και ο Τάφος από της αρχές, και σφραγίζετε μέχρι την είσοδο του πατριάρχη.
Επιστήμονες ΈΧΟΥΝ παραβρεθεί και μάλιστα με πρόθεση να αποδείξουν το ψέμα. Δεν έχουν καταφέρει μέχρι τώρα τίποτα.
Το θέμα όμως αφορά τους πιστούς. Όσοι δεν θέλουν να πιστεύουν, τι ζόρι τραβάνε?
Ο καθείς πιστεύει τον θεό του. Είτε λέγετε Χριστός, Μωάμεθ, Βούδας, η ιστορικός υλισμός. Όλοι οι πιστοί θεωρούν αλάθητη την δικιά τους θρησκεία. Όλοι θέλουν ένα κόσμο καλύτερο. Ό καθένας πιστεύει ότι η δικιά του θεωρία θα τον κάνει καλύτερο.
Ας γίνει καλύτερος o κόσμος και άς δικαιωθούν όλοι.
:wave2: :wave2:

gdevelek
02/05/2005, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Το διάβασα. Έχω διαβάσει πολλά και διάφορα. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις για ‘πουστιά’ παρά μόνο κατηγορίες και συκοφαντίες. Κανείς δεν έχει κάνει κουβέντα για της μπάλες φωτός που γυρνάνε ανάμεσα στους πιστούς. Για της γαλάζιες λάμψεις.

Φίλε μου αν βρίσκομαι στο χώρο εκείνο, κατά 99.9999% είμαι θρησκόληπτος, και δεν πρόκειται με τίποτε να διαψεύσω ό,τι γραφεί για τα όσα γίνονται εκεί μέσα. Κι αν δεν είμαι θρησκόληπτος, θα φοβηθώ να μιλήσω, γιατί θα μου κάψουν το σπίτι οι γεμάτοι χριστιανιή αγάπη τύποι (βλέπε Λουκά αλλά και ό,τι έγινε με την ταινία του Scorcese). Θα ήθελα πολύ να δώ αναφορά των μη-χριστιανικών μέσων ενημέρωσης γι' αυτά που γίνονται και που τα μαρτύρησαν ανεξάρτητοι ΜΗ χριστανοί παρευρισκόμενοι. Ως τώρα τα μόνα που έχω διαβάσει είναι όσα γράφουν/λένε οι χριστιανοί ορθόδοξοι. Και η μισαλλοδοξία αυτών είναι γνωστή, οπότε τα περί γαλάζιων μπαλλών και πράσινων αλόγων δεν τα πολυ-λογαριάζω.


Και για της λαμπάδες του εμπορίου που ΚΑΙ αυτές αυταναφλέγονται. Ούτε εξηγούν τα καντήλια που αναφλέγονται εκτεθειμένα σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον.


Τα καντήλια αν έχουν πειραχτεί με το λευκό φώσφορο θα ανάψουν αυτόματα, αυτό επιδείχθηκε στην τηλεόραση, όταν κάποιος επιστήμονας είχε κάνει επίδειξη του φαινομένου, ενώ ο παρευρισκόμενος παπάς έκανε ξόρκια να αποτύχει η επίδειξη... Το αν τα κεριά του εμπορίου αναφλέγονται κι αυτά το αμφισβητώ, για το λόγο που έγραψα παραπάνω: μια θεούσα δεν θα το ομολογούσε αν το κερί της δεν άναβε, δεν θα τη σύμφερε, ενώ ένας αντικειμενικός παρατηρητής θα φοβόταν να μπλέξει.



Ξεχνάνε επίσης ότι και ο πατριάρχης ελέγχεται από της αρχές του Ισραήλ (που έχουν κάθε συμφέρων να τον βγάλουν ψεύτη), από από της άλλες εκκλησίες που αν αποδείξουν την ‘πουστιά’ θα πάρουν την κατοχή του τάφου, και κατ’επέκταση τα έσοδα και την δόξα μεταξύ των εκκλησιών. Όπως επίσης ελέγχετε και ο Τάφος από της αρχές, και σφραγίζετε μέχρι την είσοδο του πατριάρχη.

Πρώτον, οι ελληνορθόδοξες αρχές πολεμούν με νύχια και με δόντια και με κλωτσοπατινάδες κάθε χρόνο, όπως βλέπουμε στην τηλεόραση, να αποτρέψουν την εμπλοκή άλλων δογμάτων. Δεύτερον, οι Ισραηλινοί δεκάρα δεν δίνουν αν ανάβει με θαύμα ή απάτη το φώς, αυτοί να εξολοθρεύσουν τους Παλαιστίνιους έχουν ως προτεραιότητα και συνδρομή σ' αυτό περιμένουν από τον Πατριάρχη, συνδρομή που πήραν πρόσφατα με την πώληση ξενοδοχείων που βρίσκονται στον αραβικό τομέα της πόλης. Με τέτοια κέρδη από το Πατριαρχείο, οι Ισραηλινοί δεν θα ενοχλούνταν κι αν άναβε πράσινη η φλόγα του Τάφου, και έτρεχε από λαμπάδα σε λαμπάδα πάνω σε Harley. Όσο για το ψάξιμο του Πατριάρχη, πιστεύεις πραγματικά πως είναι σχολαστικό;;; Λες να τον γδύνουν εντελώς;;; Αποκλείεται, για τα μάτια του κόσμου κάνουν ένα υποτυπώδες ψάξιμο, ποιός θα τολμήσει να πει σε γέροντα Πατριάρχη να τσιτσιδοθεί;;;



Επιστήμονες ΈΧΟΥΝ παραβρεθεί και μάλιστα με πρόθεση να αποδείξουν το ψέμα. Δεν έχουν καταφέρει μέχρι τώρα τίποτα.


Μα από ό,τι έχω διαβάσει, το Πατριαρχείο δεν έχει επιτρέψει στους επιστήμονες να κάνουν κάτι περισσότερο από ό,τι κάνουν οι άλλοι παριστάμενοι! Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό και συγκεκριμένο;;; Γι' αυτό εξάλλου στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα ο τύπος που πήρε τηλέφωνο είπε πως αναγκάστηκε να εξαπατήσει τον παπά του Τάφου για να του αποσπάσει ένα κομμάτι της λαμπάδας του Πατριάρχη.



Το θέμα όμως αφορά τους πιστούς. Όσοι δεν θέλουν να πιστεύουν, τι ζόρι τραβάνε?

Μα εδώ είναι το θέμα φίλε μου, το θέμα αφορά ΟΛΟΥΣ τους έλληνες: ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ ΩΣ ΜΙΑΣΜΑΤΑ, ΤΟ "ΑΘΕΟΣ" ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΒΡΙΣΙΑ!!! Ο παπάς στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα κατακευραύνωνε τους απέναντι "είστε άθεος και ειδωλολάτρης!!!" και το εννοούσε φυσικά ως προσβολή!!!! Σου λέει, σε ξεσκέπασα τι κουμάσι είσαι!! Θεωρεί πως κάθε έλληνας πρέπει να είναι πελάτης του ο κύριος, να αποδέχεται την εξουσία του, να ακουμπάει το υστέρημά του στο παγκάρι κάθε Κυριακή, μέρος του "ποιμνίου" του!!!! Ε, όχι ρε μάγκα ρασοφόρε, όποιος θέλει να παραμυθιάζεται, δικαίωμά του, αλλά όχι να αντιμετωπίζονται οι υπόλοιποι ως δεύτερης κατηγορίες έλληνες!!!

Στην τελική, αναλογήσου το εξής: Ο Παντοδύναμος, Παντογνώστης και Πανάγαθος θεός των Χριστιανών, δεν βλέπει άλλη αιτία σε άλλο μέρος του πλανήτη στο οποίο να εκδηλώσει τη δύναμή του, παρά μόνο στον Πανάγιο Τάφο μια φορά το χρόνο;;; Δηλαδή, στα χρόνια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου, δεν βρήκε ο θεούλης τίποτε άλλο να κάνει;;;; Ε, εγώ δεν το χαύω, κι ας καώ στην κόλαση.

tai
02/05/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου αν βρίσκομαι στο χώρο εκείνο, κατά 99.9999% είμαι θρησκόληπτος, και δεν πρόκειται με τίποτε να διαψεύσω ό,τι γραφεί για τα όσα γίνονται εκεί μέσα. Κι αν δεν είμαι θρησκόληπτος, θα φοβηθώ να μιλήσω, γιατί θα μου κάψουν το σπίτι οι γεμάτοι χριστιανιή αγάπη τύποι (βλέπε Λουκά αλλά και ό,τι έγινε με την ταινία του Scorcese). Θα ήθελα πολύ να δώ αναφορά των μη-χριστιανικών μέσων ενημέρωσης γι' αυτά που γίνονται και που τα μαρτύρησαν ανεξάρτητοι ΜΗ χριστανοί παρευρισκόμενοι. Ως τώρα τα μόνα που έχω διαβάσει είναι όσα γράφουν/λένε οι χριστιανοί ορθόδοξοι.
Πιστεύεις ότι αν ένας μη πιστεύων είχε αντίθετη μαρτυρία δεν θα μπορούσε να την πει σε κάποιο σημείο του κόσμου? Και δεν θα γινόταν ντόρος?

Τα καντήλια αν έχουν πειραχτεί με το λευκό φώσφορο θα ανάψουν αυτόματα, αυτό επιδείχθηκε στην τηλεόραση, όταν κάποιος επιστήμονας είχε κάνει επίδειξη του φαινομένου, ενώ ο παρευρισκόμενος παπάς έκανε ξόρκια να αποτύχει η επίδειξη... Το αν τα κεριά του εμπορίου αναφλέγονται κι αυτά το αμφισβητώ, για το λόγο που έγραψα παραπάνω: μια θεούσα δεν θα το ομολογούσε αν το κερί της δεν άναβε, δεν θα τη σύμφερε, ενώ ένας αντικειμενικός παρατηρητής θα φοβόταν να μπλέξει.

Δεν είδα να μπλέκει πουθενά ο επιστήμονας που προανέφερες. Και. Θα ανάψουν αυτόματα τα φυτίλια, αλλά σε ποιόν χρόνο? Σε ένα μη ελεγχόμενο περιβάλλον με διαφορετικές κάθε φορά θερμοκρασίες?

Πρώτον, οι ελληνορθόδοξες αρχές πολεμούν με νύχια και με δόντια και με κλωτσοπατινάδες κάθε χρόνο, όπως βλέπουμε στην τηλεόραση, να αποτρέψουν την εμπλοκή άλλων δογμάτων.
- είναι συμφωνημένο να ελέγχετε από τα άλλα δόγματα ο πατριάρχης. εκεί δεν πέφτει κλοτσοπατινάδα.
Όσο για το ψάξιμο του Πατριάρχη, πιστεύεις πραγματικά πως είναι σχολαστικό;;; Λες να τον γδύνουν εντελώς;;; Αποκλείεται, για τα μάτια του κόσμου κάνουν ένα υποτυπώδες ψάξιμο, ποιός θα τολμήσει να πει σε γέροντα Πατριάρχη να τσιτσιδοθεί;;;
-και όμως τον γδύνουν εντελώς και του φοράνε έναν απλό χιτώνα.
Μα από ό,τι έχω διαβάσει, το Πατριαρχείο δεν έχει επιτρέψει στους επιστήμονες να κάνουν κάτι περισσότερο από ό,τι κάνουν οι άλλοι παριστάμενοι! Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό και συγκεκριμένο;;; Γι' αυτό εξάλλου στην εκπομπή του Χαρδαβέλλα ο τύπος που πήρε τηλέφωνο είπε πως αναγκάστηκε να εξαπατήσει τον παπά του Τάφου για να του αποσπάσει ένα κομμάτι της λαμπάδας του Πατριάρχη.
- μπορείς και εσύ να πάρεις κομμάτι χωρίς εξαπάτηση. Άλλωστε της λαμπάδες που μοιράζουν δεν θα μπορούσαν να της πάρουν και να της αναλύσουν? Τι τους εμποδήζει/ αφού της μοιράζουν σε όποιον θέλει.

Μα εδώ είναι το θέμα φίλε μου, το θέμα αφορά ΟΛΟΥΣ τους έλληνες: ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ ΩΣ ΜΙΑΣΜΑΤΑ, ΤΟ "ΑΘΕΟΣ" ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΒΡΙΣΙΑ!!!

- το ίδιο κάνουν και οι άθεοι, και οι παγανιστές. Οι άθεοι βλέπουν τους χριστιανούς σαν βλαμμένους και σαν αιτία δεινών και οι παγανιστές σαν ανθέλληνες.

Ε, όχι ρε μάγκα ρασοφόρε, όποιος θέλει να παραμυθιάζεται, δικαίωμά του, αλλά όχι να αντιμετωπίζονται οι υπόλοιποι ως δεύτερης κατηγορίες έλληνες!!!
-Συμφωνώ. Κάθε Έλληνας πρέπει να είναι ίσος και να μην κρίνεται με βάσει το θρήσκευμα.

Στην τελική, αναλογήσου το εξής: Ο Παντοδύναμος, Παντογνώστης και Πανάγαθος θεός των Χριστιανών, δεν βλέπει άλλη αιτία σε άλλο μέρος του πλανήτη στο οποίο να εκδηλώσει τη δύναμή του, παρά μόνο στον Πανάγιο Τάφο μια φορά το χρόνο;;;
-το κάνει σε όλο τον κόσμο και πάντα. Δεν θέλει να το κάνει σε αυτούς που δεν το ζητάνε, γιατι έτσι καταστρέφει το αυτεξούσιο του ανθρώπου.

Δηλαδή, στα χρόνια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου, δεν βρήκε ο θεούλης τίποτε άλλο να κάνει;;;;
- μήπως έκατσες ποτέ να διαβάσεις μαρτυρίες για το τι έκανε?

Ε, εγώ δεν το χαύω, κι ας καώ στην κόλαση.
‘ΟΣΤΙΣ ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΕΛΘΕΙ’ :wave2: :wave2:

gdevelek
02/05/2005, 16:47
Φίλε μου δεν πρόκειται ποτέ να σε πείσω ότι ο θεός στον οποίο πιστεύεις δεν υπάρχει, και ότι λειτουργεί ως τεράστιος μοχλός εξουσίας για ένα μάτσο επιτήδειους. Μου αρκεί όμως που αναγνωρίζεις πως οι άθεοι δεν είναι "σκάρτοι", όπως συστηματικά προσπαθεί να περάσει ως μήνυμα η εκκλησία.

gtsiros
02/05/2005, 17:09
Μπλέκεις την Ορθοδοξία που είναι, εκτός απο θρησκεία, ένα βαθύτατο φιλοσοφικό σύστημα που ούτε παρόμοιό του δεν υπήρξε ποτέ στην ιστορία κ πουθενά στον κόσμο, με αυτούς που είδαν σε αυτό ένα εργαλείο για να χαλιναγωγούν τον άμοιρο κοσμάκι.

Όπως σε τάπωσε και ο φίλος tai (που κατά την ταπεινή, πλην μελετημένη, γνώμη μου, νομίζει ότι έχουν κάποια σημασία "σημάδια" όπως μπλεπράσινες μπάλες και το έχει πάρει κάπως στραβά το θέμα), όποιος θέλει, πιστεύει.

Υπάρχει δε και η σκέψη ότι πίστη δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο θέληση για πίστη.

Δε θα κάτσω να αναλύσω αυτά που οι άλλοι έχουν αναλύσει πολύ περισσότερο απ'ότι εγώ ποτέ θα μπορούσα, αλλά, τόσα καταλαβαίνεις, τόσα λες, gdevelek

gdevelek
02/05/2005, 17:22
Απαξιώ να απαντήσω στην προσωπική προσβολή που επέλεξες να μου κάνεις και στην επιστρέφω.

Όποιος μπορεί, μιλάει με επιχειρήματα.

xxxristos
02/05/2005, 17:42
Ο άνθρωπος από τη φύση του ΩΦΕΙΛΕΙ να είναι ων αντιδραστικό και να μή "τρώει" κάθε "θαύμα" που του πασάρουν κάποιοι. Ωφείλει να το ψάχνει, να το αμφισβητεί, να ζητάει αποδείξεις.

Είναι γεγονός οτι θαύματα συμβαίνουν. Θαύματα = ανεξήγητα φαινόμενα που η επιστήμη αδυνατεί να δώσει απάντηση. Ίσως τα κάνει ο Θεός, ίσως οι εξωγίηνοι, ίσως πρόκειται κάθε χρόνο για ομαδική παραίσθηση. Ο καθένας μπορεί να υποστηρήξει οτι θέλει.

Οι επιστήμονες ανα τον κόσμο, αν και έχουν κληθεί επανηλημμένως να δώσουν εξήγηση στο φαινόμενο, δεν τα έχουν καταφέρει αν και το μελετάνε από τότε που άρχησε να υφήσταται, πολλά χρόνια πριν γεννηθούμε εμείς.

Εγώ προσωπικά πιστεύω απόλυτα οτι πρόκειται για θαύμα και είμαι πεπεισμένος 100% οτι η Θεϊκή Δύναμις ανάβει τις λαμπάδες κάθε χρόνο. Δεν είναι το μοναδικό ανεξήγητο γεγονός που γίνεται στον Πανάγιο Τάφο. Όποιος ψάξει τα ιστορικά ντοκουμέντα θα δει οτι κατα καιρούς έχουν συμβεί ΠΑΜΠΟΛΑ ανεξήγητα φαινόμενα εκεί, καταγεγραμμένα από αντικειμενικούς ιστορικούς και όχι από κληρικούς.

afrotwin
02/05/2005, 19:38
μονο για χριστιανούς?

giati re tora ta liontaria trone otidipote....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zito o romaikos tropos zois:beer: :beer: :beer:

gdevelek
02/05/2005, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos


Οι επιστήμονες ανα τον κόσμο, αν και έχουν κληθεί επανηλημμένως να δώσουν εξήγηση στο φαινόμενο, δεν τα έχουν καταφέρει αν και το μελετάνε από τότε που άρχησε να υφήσταται, πολλά χρόνια πριν γεννηθούμε εμείς.

Πάνω σ' αυτό θα ήθελα πολύ να δώ συγκεκριμένα στοιχεία, δηλαδή ποιός ερεύνησε, τι ακριβώς ερεύνησε, και τι βρήκε. Όταν ακούω ότι "κάποιοι, κάποτε, ερεύνησαν" γενικώς και αορίστως το ζήτημα αυτό και δεν βρήκαν τίποτε, δεν δίνω πολύ βάση.


Εγώ προσωπικά πιστεύω απόλυτα οτι πρόκειται για θαύμα και είμαι πεπεισμένος 100% οτι η Θεϊκή Δύναμις ανάβει τις λαμπάδες κάθε χρόνο. Δεν είναι το μοναδικό ανεξήγητο γεγονός που γίνεται στον Πανάγιο Τάφο. Όποιος ψάξει τα ιστορικά ντοκουμέντα θα δει οτι κατα καιρούς έχουν συμβεί ΠΑΜΠΟΛΑ ανεξήγητα φαινόμενα εκεί, καταγεγραμμένα από αντικειμενικούς ιστορικούς και όχι από κληρικούς.

Πριν από περίπου 2500 χρόνια, οι κάθε άλλο παρά ανόητοι αρχαίοι πρόγονοί μας, αδυνατώντας να εξηγήσουν φαινόμενα όπως ο σεισμός, ο κεραυνός, ο άνεμος και πολλά άλλα, επινόησαν τον Εγκέλαδο, τον Ήφαιστο και τον Αίολο για να τα εξηγήσουν. Καταλαβαίνεις πού το πάω.

Επίσης, πριν από μερικούς αιώνες, η Εκκλησία έκαιγε όσους μιλούσαν για περιστροφή της γής γύρω από τον ήλιο, αφού δεν τους καθόταν καλά σε σχέση με τις Άγιες Γραφές.

Ακόμη, μέχρι πριν από λίγες δεκαετίες, η Εκκλησία αντιδρούσε λυσσασμένα όταν άκουγε για τη θεωρία της Εξέλιξης. Αργότερα, μην μπορώντας να επιμείνουν περισσότερο, σήκωσαν τους ώμους και είπαν "ε, και τι έγινε, ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο με εξέλιξη!", κάνοντας πως δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει κάτι τέτοιο για την αξιοπιστία της Παλαιάς Διαθήκης. Μάλιστα, σε μερικές υποβαθμισμένες πολιτείες των ΗΠΑ, στα νοτιοανατολικά της χώρας, όπως Louisiana, Tennessee, Kentucky, πολλά σχολεία συνεχίζουν να διδάσκουν τον λεγόμενο creativism, τη θεωρία δηλαδή με τον Αδαμ και την Εύα, το φιδάκι το Διαμαντή και το σατανικό μήλο.

Καλό είναι να έχουμε τα παραπάνω στο μυαλό μας όταν συζητάμε για "ανεξήγητα φαινόμενα" αλλά και γενικώτερα για σχέσεις Εκκλησίας και Επιστήμης.

xxxristos
02/05/2005, 21:13
Είναι καλό να υπάρχει αυτή η γόνιμη αντιπαράθεση.

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον κάθε τι γράφεται απο τους μεν και τους δε διότι κι εγώ ανήκω στην επιστημονική κοινότητα και τα "θαύματα" σαν εξήγηση στα ανεξήγητα φαινόμενα δε με ικανοποιούν σαν απάντηση.

Για την Χριστιανική Πίστη όμως όλες αυτές οι τελετουργίες έχουν ένα ξεχωριστό νόημα. Είναι παραδόσεις 2 χιλιάδων ετών που δε γίνεται να ανατραπούν τώρα. Σε αυτά χτίστικε η Πίστη των πιστών (άσχετα αν αυτοί που κατέχουν την εξουσία της Εκκλησίας το χρησιμοποιούν προς ιδία ωφέλη).

Όπως είπε και κάποιος λίγο παραπάνω οι πιστοί έχουν ΑΝΑΓΚΗ να πιστεύουν κάπου, το Δόγμα της Εκκλησίας μας δε μπορεί να στηρίζεται μόνο στις άψυχες εικόνες και στις αγιογραφίες, χρειάζεται κάτι παραπάνω για να νοιώσουν οι πιστοί οτι ο Θεός τους είναι μαζί τους και αυτό ισχύει σε όλες τις θρησκείες του κόσμου, όλες έχουν τα δικά τους "θαύματα".

Έχω γνωρίσει άτομα που έχουν παραβρεθεί στους Αγίους Τόπους, άτομα μορφωμένα και ψαγμένα και όχι θρησκόληπτες γιαγιάδες τύπου Λουκά, που το ενδιαφέρον τους και η περιέργειά τους τους έκανε να ταξιδέψουν εκεί τις μέρες του Πάσχα. Λοιπόν, είναι απίστευτο πόσο σίγουροι και απόλυτοι είναι οτι βίωσαν το θαύμα, όλα αυτά που λένε για μπλε λάμψεις από τον ουρανό και φωτιές που δε σε καίνε και άλλα τέτοια είναι αλήθεια, είναι υπαρκτά και γίνονται κάθε χρόνο στο ίδιο μέρος. Και η κολώνα που σχίστηκε πολλά χρόνια πριν σχίστηκε μπροστά στα μάτια πιστών και άπιστων και από μέσα της βγήκε το Αναστάσιμο Φώς. Πολύ σωστά είπε και ο Tai οτι αν δεν πας εκεί να το δεις και να το βιώσεις ο ίδιος δε μπορείς να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται.

Και κάτι άσχετο: Το Φώς δεν έχει μονοπωλιάκο χαρακτήρα από την Ορθόδοξη Εκκλησία. Όποιος το ζητήσει το παίρνει, ταξιδεύει σε όλο τον κόσμο γιατί έχει το μύνημα της παγκόσμιας αδελφοποίησης, ενότητας και αγάπης, όπως η φλόγα των Ολυμπιακών Αγώνων ταξιδεύει στέλνοντας σε όλο τον κόσμο το μύνημα της ειρήνης.

Από εμένα, μακάρι να εξηγηθούν ώς φυσικά φαινόμενα και να πέσει ένα ακόμα φρούριο του μυστικισμού, που είναι ο εχθρός όλων των επιστημών αλλά και η γενέτηρα των Ιερών Μυστηρίων κάθε Πίστης και Θρησκείας.

adam_tsouk
02/05/2005, 21:15
Mα κάτι σκαλώματα........



Και για 1η φορά θα το παλαίψω να μείνω στην απ' έξω.... ;)

BAD BOY
02/05/2005, 21:34
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ"ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ".ΝΟΜΙΖΩ:wave2:

gdevelek
02/05/2005, 21:39
Συμφωνώ απόλυτα με ό,τι γράφεις περί ανάγκης για πίστη σε κάτι ανώτερο. Γι' αυτό το λόγο επινοήθηκαν όλες οι θρησκείες. Με άλλα λόγια, ο άνθρωπος δημιούργησε το θεό, και όχι το αντίστροφο.

Σχετικά με τα "θαύματα": όπως όλοι γνωρίζουμε κυκλοφορούν στον κόσμο άτομα που αποκαλούνται μάγοι και δίνουν παραστάσεις όπου πριονίζουν κουκλάρες στη μέση και βγάζουν λαγούς από καπέλα και κάνουν και άλλα απίστευτα που, όσο προσεκτικά κι αν τα βλέπεις, φαίνονται ανεξήγητα. Συνεπώς το να βρίσκεσαι παρών στο γεγονός, μαζί με ένα σωρό άλλους, και να μην μπορείς να το εξηγήσεις ΔΕΝ σημαίνει και πως πρόκειται για θεία παρέμβαση! Ή μήπως μετράει το αν ο "δράστης" φοράει ράσο αντί για κοστούμι με παπιγιόν;;;

Εξάλλου, μόλις διάβασα (και το μεταφέρω με επιφύλαξη) ότι μια χρονιά το μίγμα του χημικού στη λαμπάδα δεν πέτυχε, με αποτέλεσμα ο Πατριάρχης να μείνει δύο ώρες μέσα στην τρύπα του τάφου περιμένοντας να γίνει η αντίδραση.

afrotwin
02/05/2005, 22:40
ti ka8osaste ke lete ore?

ena agio jack pot sto joker mpori na mou katsi na sas pao olous mia vdomada stin magiorka me pipinia ke eksotika kokteil ante ke tipota pourakles araxti dipla se kamia pisinoula, me giakouzia paradipla ke kana strema mpoufe me kopsidia na stananiaroume

ke afiste ta agia fota stous agious anaptires na telionoume


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
02/05/2005, 23:03
Εγω ξερω οτι αμα δε σουβλισω αρνι και δε χυθει αιμα και δε ψηθει καλα και δε πιουμε τα κρασα μας και δε βραχνιασουμε τραγουδωντας και δε χορεψουμε γυρω γυρω απ' τους μεζεδες και τα μπινελικια, ανοιξη δεν ερχεται με τιποτα !!!!!!

Το βραδυ βεβαια παιρνω τη κυρα μου, που επιτελους δε θα γκρινιαξει καθοτι ειμαι ψιλοφτιαγμενος και δε με αφηνει κανεις να βγω βολτα με τη μπουμπουκα μου να αγριεψω τη γειτονια, και τη κανω ευτυχισμενη μεχρι του χρονου παλι που γινονται τα ιδια.



:winka:

:sun:

:beer: :beer: :beer: :beer: :evil:

gdevelek
02/05/2005, 23:13
Είχατε δεν είχατε εσείς οι δύο, το σουβλίσατε το post...

Άντε και του χρόνου...

crs-k
03/05/2005, 19:50
Οχι ρε πουστη μου ... :(

Εχασα το καλυτερο ... :sick:



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:



Γεια σου Χρησταρα (tai) με τα ωραια σου !!! :wave2:

Και ξανα !!!

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

free rider
03/05/2005, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Mα κάτι σκαλώματα........



Και για 1η φορά θα το παλαίψω να μείνω στην απ' έξω.... ;)

οχι οχι μπές και σύ ρε ανταμάκο...
μην το παλεύεις...
:lol: :lol:


να μπω κι εγω να μπούμε όλοι ...

στο τέλος θα γίνει πα.......α


:lol: :lol: :lol:

free rider
03/05/2005, 20:47
πάντως εγω ψηφίζω τσίρο...

είναι ο καλυτερότερος...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
03/05/2005, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

Μα εδώ είναι το θέμα φίλε μου, το θέμα αφορά ΟΛΟΥΣ τους έλληνες: ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ ΩΣ ΜΙΑΣΜΑΤΑ, ΤΟ "ΑΘΕΟΣ" ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΒΡΙΣΙΑ!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οχι ρε πουστη μου ... :(

Εχασα το καλυτερο ... :sick:



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:



Γεια σου Χρησταρα (tai) με τα ωραια σου !!! :wave2:

Και ξανα !!!

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Κατ’ αρχάς με στενοχωρεί που ένας άνθρωπος που θεωρώ φίλο και έχει ένα επίπεδο (νομίζω), με λοιδορεί για τα πιστεύω μου, αλλά κάνε την αντιπαράθεση αυτών που λές και αυτών που γίνονται, ώστε να δεις μια εικόνα της πραγματικότητας.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek


Επίσης, πριν από μερικούς αιώνες, η Εκκλησία έκαιγε όσους μιλούσαν για περιστροφή της γής γύρω από τον ήλιο, αφού δεν τους καθόταν καλά σε σχέση με τις Άγιες Γραφές.

Ακόμη, μέχρι πριν από λίγες δεκαετίες, η Εκκλησία αντιδρούσε λυσσασμένα όταν άκουγε για τη θεωρία της Εξέλιξης. Αργότερα, μην μπορώντας να επιμείνουν περισσότερο, σήκωσαν τους ώμους και είπαν "ε, και τι έγινε, ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο με εξέλιξη!", κάνοντας πως δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει κάτι τέτοιο για την αξιοπιστία της Παλαιάς Διαθήκης. Μάλιστα, σε μερικές υποβαθμισμένες πολιτείες των ΗΠΑ, στα νοτιοανατολικά της χώρας, όπως Louisiana, Tennessee, Kentucky, πολλά σχολεία συνεχίζουν να διδάσκουν τον λεγόμενο creativism, τη θεωρία δηλαδή με τον Αδαμ και την Εύα, το φιδάκι το Διαμαντή και το σατανικό μήλο.

Καλό είναι να έχουμε τα παραπάνω στο μυαλό μας όταν συζητάμε για "ανεξήγητα φαινόμενα" αλλά και γενικότερα για σχέσεις Εκκλησίας και Επιστήμης.

Σε κανένα ορθόδοξο βιβλίο Δεν υπάρχει αυτή η δοξασία, και ποτέ η ορθόδοξη εκκλησία δεν την υπερασπίστηκε. Στο δεύτερο κεφάλαιο της γένεσης άλλωστε, φαίνεται καθαρά ότι ό Αδάμ ΔΕΝ ήταν ο πρώτος άνθρωπος της δημιουργίας, αλλά ο πρώτος με πνεύμα θεού. Ούτε γράφει πουθενά για μήλα και άλλα φρούτα. Έλεγξε το. Αντιθέτως γράφει εμφανέστατα την ΣΩΣΤΗ σειρά (που μας είπε η επιστήμη τον 19ο αιώνα) που δημιουργηθήκανε τα πάντα στο σύμπαν και στην γή. Και αυτά, πριν 5000 χρόνια (πιθανόν) Και ξεχώρισε την ιερά εξέταση των καθολικών από την ορθοδοξία.

free rider
03/05/2005, 20:59
ρε συ Χρηστάρα...

χαλάρωσε μαν...

και οι μωαμεθανοί λανσάρουν το ίδιο παραμύθι...
και όλες οι θρησκείες οι μονοθεηστικές...είναι περίπου ίδιες

πως αλλιώς θα ελέξουν το πλήθος...???

και ο Χίτλερ ήταν ένα είδος θρησκείας ...για τους Γερμανούς...

μην πορώνεσαι...

:beer: :beer:

crs-k
03/05/2005, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Κατ’ αρχάς με στενοχωρεί που ένας άνθρωπος που θεωρώ φίλο και έχει ένα επίπεδο (νομίζω), με λοιδορεί για τα πιστεύω μου, αλλά κάνε την αντιπαράθεση αυτών που λές και αυτών που γίνονται, ώστε να δεις μια εικόνα της πραγματικότητας.
................


Ρε Χρηστε ...

Η φιλια ΔΕΝ εχει να κανει με τιποτα απολυτως με τα "πιστευω" του καθενος, μην μπερδευεσαι! :wacko:

Αν π.χ. με κοροϊδευες επειδη ειμαι ΠΑΟ ενω εσυ κατι αλλο, αυτο θα ειχε καμμια επιπτωση στην παρεα ?


Τωρα για το θεμα της "αντιπαραθεσης" ...

ΟΥΤΕ που να το συζηταμε!

Τα εχω πει παλιοτερα και ΔΕΝ μπαινω στο τρυπακι της αντιπαραθεσης με "πιστευω" και ΧΩΡΙΣ επιχειρηματα ... :beer: :wave2:

adam_tsouk
03/05/2005, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
οχι οχι μπές και σύ ρε ανταμάκο...
μην το παλεύεις...
:lol: :lol:


να μπω κι εγω να μπούμε όλοι ...

στο τέλος θα γίνει πα.......α


:lol: :lol: :lol:


άσε ρε. Που να μπλέκω τώρα.......


Στο τέλος εγώ συφιλιάζομαι...

adam_tsouk
03/05/2005, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
πάντως εγω ψηφίζω τσίρο...

είναι ο καλυτερότερος...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αυτός θα το γυρισει στην αρχαία Αίγυπτο και στη λατρεία για τις ιερές γάτες...


Άσε μη μπλέκουμε τώρα.....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
03/05/2005, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Κατ’ αρχάς με στενοχωρεί που ένας άνθρωπος που θεωρώ φίλο και έχει ένα επίπεδο (νομίζω), με λοιδορεί για τα πιστεύω μου,


mipos afto na sou 8imisi to anegdoto me ton pontio pou akouse sto radio:

prosoxi kapios odigos epi tis odous panepistimiou pigeni anapoda

ke o pontios:
enas? ti enas:uplate: xiliades.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mipos na pas ta pistevo sou gia episkevi?:rotflmao:
to leo epidi afta ta pistevo ta trome xronia ke den pane kato oute me zaxari pia
ke entaksi den proti8ese na alaksis kala kanis ti ta les?
kratata mesa sou san filakto
:rotflmao: :rotflmao:

pou exi ke parapono giati den mas aresi to adieksodo

ise entelos out
file akou ke vrize den mporis na kanis tipota alo pia
parto xampari ise kolimenos ke kseperasmenos den elenxis tipota pia tipota apo afta pou kseris den iparxi ke tipota apo afta den litourgi exoun klonisti ola
se ligo kero den 8a pistevis sta matia sou an iparxis den 8a xoras pou8ena

kalos an8ropos ala pou8ena den xoras ise entelos out
8a katantisis otrelos tou forum se ligo
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stamata na anaferese se saxles tou parel8ontos ke dedomena tis saxlamaras gia to kalo sou
:lol: :lol:

gdevelek
03/05/2005, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

Σε κανένα ορθόδοξο βιβλίο Δεν υπάρχει αυτή η δοξασία, και ποτέ η ορθόδοξη εκκλησία δεν την υπερασπίστηκε. Στο δεύτερο κεφάλαιο της γένεσης άλλωστε, φαίνεται καθαρά ότι ό Αδάμ ΔΕΝ ήταν ο πρώτος άνθρωπος της δημιουργίας, αλλά ο πρώτος με πνεύμα θεού. Ούτε γράφει πουθενά για μήλα και άλλα φρούτα. Έλεγξε το. Αντιθέτως γράφει εμφανέστατα την ΣΩΣΤΗ σειρά (που μας είπε η επιστήμη τον 19ο αιώνα) που δημιουργηθήκανε τα πάντα στο σύμπαν και στην γή. Και αυτά, πριν 5000 χρόνια (πιθανόν) Και ξεχώρισε την ιερά εξέταση των καθολικών από την ορθοδοξία.

Σχετικά με το φιδάκι το κακό και το φρούτο το ακόμη πιο κακό, σου προτείνω να διαβάσεις το 3ο κεφάλαιο της Γένεσης. www.myriobiblos.gr

Όσο για την Ιερά Εξέταση, δεν την απέδωσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Εκείνη εξάλλου αρκέστηκε σε αφορισμούς αναγνωρισμένων ανθρώπων του πνεύματος και των τεχνών, και μάλιστα μέσα στον 20ο αιώνα.

Σε ό,τι αφορά στη δημιουργία του σύμπαντος, αν το 1ο κεφάλαιο της Γένεσης κατά τη γνώμη σου ανταποκρίνεται στις σύγχρονες επιστημονικές αντιλήψεις, πάω πάσο.

adam_tsouk
03/05/2005, 22:29
Λοιπόν, προστέθηκε και άλλο ένα μέλος στη κοινωνία μας.

Σίγουρα το πρώτο του ποστ θα είναι εδώ μέσα!
Και ο λόγος;


για δείτε:



Εγγεγραμένα μέλη: 9,985, Συζητήσεις: 8,577, Μηνύματα: 116,779
Καλωσορίστε το νεότερο μέλος, heavenshallburn Η ώρα είναι 23:26 .
Τελευταία επίσκεψή σας: 03-05-2005 18:13 .





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
03/05/2005, 23:24
Ο καθενας ας πιστευει ο,τι θελει. Το προβλημα ξεκιναει οταν δεν δεχεσαι τον αλλο με τα πιστευω του. Γιατι να χλευαζεις οποιον ειναι διαφορετικος απο σενα? Και απ' την αλλη, γιατι καποιος να θελει να σε πεισει για την ορθοτητα της πιστης του? Εμενα δεν με ενδιαφερει η γνωμη κανενος και δεν ζηταω επιβεβαιωση απο κανεναν για τα πιστευω μου, γι ' αυτο και δεν διαλαλω ποτε δημοσια ποια ειναι . Ειναι δικα μου και τελειωσε. Δεν με ενδιαφερει αν τα ασπαζεται αλλος. Αλλα τρελλαινομαι και φρικαρω αν καποιος προσπαθει να με προσυλητησει στην οποια πιστη - δοξασια του και φρικαρω ακομα ακομα περισσοτερο αν με κρινει απο τη θρησκεια - πιστη μου η' την ελλειψη θρησκειας - πιστης. Δυστυχως βρισκουμε πατηματα για να αλληλοκατηγορουμαστε, τι κομπλεξ ειναι αυτο? Θα σας πω κατι 100% Χριστιανικο, παρ' ολο που δεν ασπαζομαι ΚΑΜΜΙΑ θρησκεια. ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ. ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟΥ. Και στο κατω κατω, ο Θεος της Αγαπης ειναι και ηταν ΕΝΑΣ, ασχετα με τα χρωματα και τα ονοματα που του εδωσαν ποι ανθρωποι στην πορεια της καταγεγραμμενης ιστοριας. Οι μεγαλυτεροι επιστημονες, αν και ποτε δεν μπορεσαν να εξηγησουν η' να αποδειξουν την υπαρξη του Θεου και των θαυματων, εν τουτοις ποτε δεν μπορεσαν να αποδειξουν και το αντιθετο, ετσι? Μην παιρνετε τιποτα σαν δεδομενο και αυταποδεικτο, ψαχτε και ερευνειτε, αλλα και μην απορριπτετε και τιποτα σαν μη υπαρκτο, γιατι πεφτετε στην ιδια παγιδα που πεφτουν και ολοι οι θρησκοληπτοι κολλημμενοι ολων των θρησκειων του κοσμου. Στη δοξασια και τη μισαλλοδοξια!!!

crs-k
03/05/2005, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Ο καθενας ας πιστευει ο,τι θελει. ..................

Το "προβλημα" και το "λαθος" ειναι φανερο απο την ιδια την λεξη ...

Πιστευω !

Οχι ξερω ή ΔΕΝ ξερω και προσπαθω να ανακαλυψω ...

Απλα "πιστευω"! :sick:


Ανεκαθεν η επιστημονικη κοινοτητα προσπαθουσε να προσφερει στο ανθρωπινο ειδος, ανακαλυπτοντας αυτα για τα οποια ΔΕΝ ηξερε ...

Προσπαθησα παλιοτερα να ταρακουνησω λιγο τα νερα, αλλα μαλλον εχθρους "κερδισα" παρα φιλους, που να θεωρουν οτι εκανα μια προσπαθεια, για να τους "βγαλω" απο αυτο το μεσαιωνικο ή τριτοκοσμικο στην καλυτερη, τελμα.

Οποτε οταν μπλεκεται η "πιστη" σε μια κουβεντα εγω εξ' ορισμου ΔΕΝ μπορω να παρω μερος σοβαρα, γιατι απλα "εξ' ορισμου" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, απο την αλλη πλευρα.

Τα σοβαροτερα απο αυτα ειναι του στυλ, "μου ειπαν", "ακουσα", "εγραψε ο Αγιος Βαβιλης", και αλλα τετοια φαιδρα.

Εχω ξαναπει ...

Ανοικτα μυαλα, για να ΜΗΝ ειμαστε μεσα στο "κοπαδι", στην "μαζα" που εχουν βρει τις θρησεκιες για να την ελεγχουν.

Αυτονομες μοναδες!

Αυτο ευχομαι για ΟΛΟΥΣ!

:smokin: :beer: :wave2:

tifoefs
03/05/2005, 23:58
Αχ !

Βρε παιδια οταν οι ανθρωποι περνανε μαυρες μερες ελπιζουν σε κατι καλυτερο. Συνηθως η θρησκεια προσφερει αυτο που δε τους προσφερει η ζωη τους. Την ελπιδα για κατι καλυτερο που συνηθως ειναι σε αλλη ζωη αφου πεθανουν.

Ωραια !

Εμενα με παει η ζωη με τις μαυρες της και τις καλες της. Τη βρισκω να ειμαι ζωντανος και να ξεσκιζομαι να ζω τη καθε μου μερα.
Αν καποια στιγμη τελειωσει χαλαλι της !
Εχασε η Βενετια βελονι ! Αν ειναι να ζαλιζομαι πως θαναι αν κλαταρω την εβαψα !


:p :p :p :p :p
:smilea:

crs-k
04/05/2005, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
.....................
Αν καποια στιγμη τελειωσει χαλαλι της !
Εχασε η Βενετια βελονι ! Αν ειναι να ζαλιζομαι πως θαναι αν κλαταρω την εβαψα !

:p :p :p :p :p


:lol: :rotflmao: :lol:

Συμφωνω παντως, κι αυτο που κανω κι εγω ειναι να προσπαθω (στο μετρο του δυνατου βεβαια) να ζω την καθε μερα της ...

Ετσι λοιπον χτες (πλεον) για αλλη μια φορα, "εχασα" τον δρομο για την Αθηνα και βρεθηκα να παλευω, χωρις λαστιχα, με πετρες και ΠΑΓΟΥΣ !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

tifoefs
04/05/2005, 00:07
ΠΑΓΟΥΣ ;;

Που πηγες ; Γροιλανδια ; Εδω εχουμε φιλοσοφικο θρεντ !!!

:confused: :confused: :confused:

free rider
04/05/2005, 04:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Αλλα τρελλαινομαι και φρικαρω αν καποιος προσπαθει να με προσυλητησει στην οποια πιστη - δοξασια του και φρικαρω ακομα ακομα περισσοτερο αν με κρινει απο τη θρησκεια - πιστη μου η' την ελλειψη θρησκειας - πιστης.

ρε φίλε και τι μας λές οτι είναι κακό να προσπαθεί να πάρει μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς μια θρησκεία??

μα αν δεν γίνεται αυτο πως θα επικρατήσουν??

πως θα μεγαλώσουν την ισχύ τους???

στο κάτω κάτω πώς θα ΥΠΑΡΞΟΥΝ???


αντε ωραία...

απο αυριο παιδιά θα χαιρετήσουμε στον αέρα την νέα θρησκεία του φρεε ριδερ.....


χαχαχαχχχχ


τα προνόμια εκείνων που ακολουθούν την θρησκεία αυτή είναι:

απο ενα καθαρόαιμο στρητάδικο σε κάθε πιστό...

αχαααχααα

οσοι πιστοί προσέλθετε...


αμα γίνουμε πολλοι να πάμε και στην βουλή σαν τον καρατζαφέρη...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
04/05/2005, 04:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αχ !

Βρε παιδια οταν οι ανθρωποι περνανε μαυρες μερες ελπιζουν σε κατι καλυτερο. Συνηθως η θρησκεια προσφερει αυτο που δε τους προσφερει η ζωη τους. Την ελπιδα για κατι καλυτερο που συνηθως ειναι σε αλλη ζωη αφου πεθανουν.

Ωραια !

Εμενα με παει η ζωη με τις μαυρες της και τις καλες της. Τη βρισκω να ειμαι ζωντανος και να ξεσκιζομαι να ζω τη καθε μου μερα.
Αν καποια στιγμη τελειωσει χαλαλι της !
Εχασε η Βενετια βελονι ! Αν ειναι να ζαλιζομαι πως θαναι αν κλαταρω την εβαψα !


:p :p :p :p :p
:smilea:


εσένα φίλε σε κόβω είσαι οτι πρέπει για την νεοφώτιστη θρησκεία που μόλις μου κατέβηκε στο μυαλό να φτιάξω....


το δόγμα free rider....


xaxaaxaax

γουέλκομ...

:beer: :beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
04/05/2005, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
ΠΑΓΟΥΣ ;;

Που πηγες ; Γροιλανδια ; Εδω εχουμε φιλοσοφικο θρεντ !!!

:confused: :confused: :confused:


Πηγα να περασω απο το Βορειο (ανηλιο) τμημα της Οξυας, κατω απο την κορφη.
Υπηρχε ενα μεγαλο κομματι χιονιου, παγωμενο, που πρεπει να το πεταξει μπουλντοζα για να περασεις ... :sick:

afrotwin
04/05/2005, 08:43
MIN GRAFETE TIN LEKSI PISTEVO
MOU TIN DINI

TI PISTEVETE ORE?

PION PISTEVETE?

TOUS PAPADES?


SAS MILISE POTE O 8EOS O XRISTOS KE IPATE MPORI NA EXI DIKIO?

APO PAPADES TA AKOUTE MIXANISMOUS TON EVREON MIA KALOSTIMENI EPIXIRISI KE ME AGIA TRAPEZA OXI SAN TIS DIKES MAS TIS APLES:rotflmao:

ANTE PNIGITE POU DEN EXETE IDEA AKOUTE MIA ZOI PARAMI8IA KE PISTEVETE KIOLAS
INE SAN LEME OTI PISTEVOUME STON PINOKIO
I TIN KOKINOSKOUFITSA


KSIPNATE REEEEEEEEEEEEEE

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

viki
04/05/2005, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


KSIPNATE REEEEEEEEEEEEEE



ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ!!!

ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΞΥΠΝΑΤΕ???

ΔΕΝ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ 4???:lol: :rotflmao:

ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ :lol:


ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ??? :rotflmao:


ΤΟΥΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ??? :rotflmao:

ΠΩΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ??? :lol:


πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι με λένε άθεη ενώ πραγματικά για τον θεό (σύμφωνα με μια συζητησούλα που είχαμε πρόσφατα) είμαι μια νομιμόφρων αντιπολίτευση!!!!!! :lol: :lol:

γούντι άλεν... :lol:

afrotwin
04/05/2005, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από viki
ΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ!!!

ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΞΥΠΝΑΤΕ???

ΔΕΝ ΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΣΤΙΣ 4???:lol: :rotflmao:

ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ :lol:


ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ??? :rotflmao:


ΤΟΥΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ??? :rotflmao:

ΠΩΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ??? :lol:


πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι με λένε άθεη ενώ πραγματικά για τον θεό (σύμφωνα με μια συζητησούλα που είχαμε πρόσφατα) είμαι μια νομιμόφρων αντιπολίτευση!!!!!! :lol: :lol:

γούντι άλεν... :lol:

TI MOU 8IMISES TORA


iparxoun magazia ston alo kosmo
ke an ne mexri ti ora ine anixta?
woody alen

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
04/05/2005, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
MIN GRAFETE TIN LEKSI PISTEVO
MOU TIN DINI

TI PISTEVETE ORE?

PION PISTEVETE?

TOUS PAPADES?


SAS MILISE POTE O 8EOS O XRISTOS KE IPATE MPORI NA EXI DIKIO?


Αααα, όλα κι όλα, Αφρικάνε, ως εδώ! Ο Άγιος της εικόνας Χ άνοιξε τα μάτια του, η Αγία της εικόνας Ψ δάκρυσε, και το ιερό σκήνωμα του Οσίου Ξ.... κουνήθηκε! Πώς τολμάς να το αμφισβητείς, σπόρε του σατανά;;;

Επίσης, μια εκ των 100.000 θεουσών που προσκύνησαν πέρυσι την Παναγιά της Τήνου (μεγάλη η χάρη της) έγινε καλά! (οι υπόλοιπες 99.999 θεούσες ήταν κακές, πολύ κακές, bad, πώς το λένε, και έμειναν με τα ματωμένα γόνατα. Θα ξαναπροσπαθήσουν φέτος.)



APO PAPADES TA AKOUTE MIXANISMOUS TON EVREON



μην τα βάζεις με τον εκλεκτό λαό του θεού, θα βρεις άσχημο μπελάααααα....

afrotwin
04/05/2005, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Αααα, όλα κι όλα, Αφρικάνε, ως εδώ! Ο Άγιος της εικόνας Χ άνοιξε τα μάτια του, η Αγία της εικόνας Ψ δάκρυσε, και το ιερό σκήνωμα του Οσίου Ξ.... κουνήθηκε! Πώς τολμάς να το αμφισβητείς, σπόρε του σατανά;;;

Επίσης, μια εκ των 100.000 θεουσών που προσκύνησαν πέρυσι την Παναγιά της Τήνου (μεγάλη η χάρη της) έγινε καλά! (οι υπόλοιπες 99.999 θεούσες ήταν κακές, πολύ κακές, bad, πώς το λένε, και έμειναν με τα ματωμένα γόνατα. Θα ξαναπροσπαθήσουν φέτος.)

[B]

μην τα βάζεις με τον εκλεκτό λαό του θεού, θα βρεις άσχημο μπελάααααα....

o mpelas ime ego file mou ke to eafto mou ton vrika i ali min me vroun
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
04/05/2005, 12:38
Κοιτα να δεις που συμφωνουμε τελικα Αφρομαν. Δεν μιλαω φυσικα για τυφλη πιστη (αυτο ειναι η δοξασια), ουτε για θρησκειες και παπαδες. Φυσικα πελατες ψαχνουν ολοι αυτοι. Μιλαω για το κυνηγι της γνωσης και την εξελικτικη πορεια του νου μεσω της φιλοσοφιας, ο καθενας οπως το αντιλαμβανεται. Απλα δεν απορριπτεις ετσι απλα το αγνωστο σαν μη υπαρκτο. Αυτο ειναι η δοξασια του υλισμου. Η αλλη δοξασια ειναι το οτι τα αφρικα ειναι τα καλυτερα μηχανακια του κοσμου...
Καλη ιδεα να φτιαξουμε μια δικη μας θρησκεια, μπορει να εχουμε πολλη πελατεια και να τα 'κονομησουμε χοντρα! Και τοτε θα φτιαξουμε και τα καλυτερα μηχανακια του κοσμου, οπως τα ονειρευεται ο καθενας μας για παρτυ του! DREAM ON!!!

afrotwin
04/05/2005, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Κοιτα να δεις που συμφωνουμε τελικα Αφρομαν.

oriste?

Δεν μιλαω φυσικα για τυφλη πιστη (αυτο ειναι η δοξασια), ουτε για θρησκειες και παπαδες. Φυσικα πελατες ψαχνουν ολοι αυτοι. Μιλαω για το κυνηγι της γνωσης και την εξελικτικη πορεια του νου μεσω της φιλοσοφιας, ο καθενας οπως το αντιλαμβανεται. Απλα δεν απορριπτεις ετσι απλα το αγνωστο σαν μη υπαρκτο. Αυτο ειναι η δοξασια του υλισμου.

ti les agapite file? diladi na pistevo se kati pou den iparxi gia xarin goustou? ke ti ine afto pou kseroume os an8ropotita oti den iparxi ?
edo kontevoume na kanoume ton 8eo ili ke esi erxese ke mou les afta pou lete elafria tin kardia stis kafeteries?

se kamia periptosi den fteme emis pou proxorame an meriki stamatisan na enimerononte ke na morfononte ke to eriksan sto alaloum ke 8eloun na ekferoun gnomi gia na min es8anonte

ke gia na se doume kalitera eksigise mas ti ine to kouark
ke ti kseris meta apo afto?
gia na min milame mazi sou tsampa ke ise kana ftinos papagalistis..




Η αλλη δοξασια ειναι το οτι τα αφρικα ειναι τα καλυτερα μηχανακια του κοσμου...

afti i foveri p@p@ri@ apo pou mas proekipse?
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

profanos ir8es edo na vgalis kapia apo8imena giati sou 8iksame ena kl@p@rx1d1 tou 1987 pou poulas perisotero apo oti to agorases tote frikte esxrokerdisti..
xaxaxaxaxaxaxa


Καλη ιδεα να φτιαξουμε μια δικη μας θρησκεια, μπορει να εχουμε πολλη πελατεια και να τα 'κονομησουμε χοντρα!

apo oti se kovo den kseri na ftiaksi mia makaronada ke mou 8es na ftiaksis ke 8riskies orea eksipnada ipes


Και τοτε θα φτιαξουμε και τα καλυτερα μηχανακια του κοσμου, οπως τα ονειρευεται ο καθενας μας για παρτυ του! DREAM ON!!!

tora pao na fao merika kitara egkefalika mpas ke katalavo tin filosofia sou
ke ise ke to 1967 genimenos?
gia afto mas koroidevoun i ginekes meriki den orimazoun pote asxetos an ine kalo na paramenis neos....


kala miala sintrofe :wave2:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
05/05/2005, 19:01
Ευχαριστω, εχω πολυ καλα μυαλα, και ναι, θελω να παραμεινω νεος για παντα, οσο κι αν γερασει το σωμα μου. Γι αυτο και καβαλαω μοτοσυκλετα απο τα 16 μου, και συνεχιζω απτοητος χειμωνα καλοκαιρι. Αλλοι εχουν γερασει απ' τα 25 τους. Δεν νομιζω οτι ειναι ο καταλληλος χωρος να αναλυσουμε θεωριες περι κουαρκ και χωροχρονου. Λυπαμαι αν νομιζεις οτι βγαζω απωθημενα επανω σου επειδη μου τη ''λες '' για το ΧΤ. Να ξεχωριζεις την πλακα απο τα υπολοιπα, αλλα ΟΚ, δε γνωριζομαστε προσωπικα και ισως δεν εχω δικαιωμα να σε ''πειραζω''. Το ιδιο ισχυει και για σενα ομως (οπως και για τους υπολοιπους φορουμιτες) απεναντι μου
Λυπαμαι επισης που αντιμαχεσαι με σφοδροτητα οποιον πει κατι λιγο διαφορετικο απο τη δικη σου θεωρια και γνωμη.
Ας μην εμβαθυνουμε αλλο, αλλωστε ο χωρος αυτος ειναι για ανταλλαγη πληροφοριων και ψυχαγωγια.

tai
05/05/2005, 20:59
Να κάνω κάποιες διευκρινίσεις. (Χωρίς να έχω ενοχληθεί παρεξηγηθεί ή θιχτεί για τα πιστεύω μου, παρά μόνο για την αντιμετώπιση που είχα.
ΔΕΝ θέλω να πίσω κανένα για το δίκαιο του πιστεύω μου.
ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα να ακούω αντίθετες απόψεις.
ΔΕΝ θεωρώ ότι ο άλλος είναι πάντα και τελείως λάθος.
Όποτε γράφω για θρησκεία, είναι για να διορθώσω κάποιες κατηγορίες ή λάθη που ΔΕΝ υπάρχουν στην ορθοδοξία, ή δεν στέκουν γενικά. (Αν είναι να κριτικάρουμε ή να κατηγορήσουμε κάποια θεωρία, καλό είναι να ξέρουμε την θεωρία. Και όχι να κατηγορούμε έτσι γενικά.)
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβάζω για αυτά που θεωρούν στραβά κάποιοι.( άλλωστε το έχω αποδείξει ότι και εγώ διαφωνώ με αρκετά. Δεν είμαι τόοοσο κολλημένος.) Αλλά έχω, όπως κάθε άνθρωπος, δικαίωμα να υπερασπιστώ της απόψεις μου. Και μην ξεχνάτε ότι οι δικές σας απόψεις μου φαίνονται τόσο παράλογες εσφαλμένες και ανεφάρμοστες , (ώρες ώρες) όσο και οι δικές μου σε σας.
Δεν σας είπα ποτέ κολλημένους και ποτέ δεν γέλασα διαβάζοντάς τες. Πιστεύω ότι όσο και σίγουρος να είμαι για της ιδέες μου, πάντα υπάρχει βελτίωση (έστω και εν μέρει). Όποιοι δεν έχουν την δύναμη να κριτικάρουν τον εαυτό τους και τα πιστεύω τους, έστω και υποκειμενικά, είναι πιο φανατικοί και κολλημένοι από την Λουκά.
Και αυτό αφορά πιστούς στον Χριστό, πιστούς στον αναρχισμό πιστούς στον Μαρξ, πιστούς στον καπιταλισμό, και τελικά αυτούς που επιμένουν στο ‘σωστό’ με θρησκευτική φανατικότατα. Έχουν κάνει την θεωρία τους θρησκεία. Γράφω επειδή κάποιοι ή είναι άσχετοι, ή απλώς παραπληροφορημένοι και αναμασούν λόγια χωρίς να ελέγχουν την σωστότητα τους, ή εσκεμμένα παραπληροφορούν.
Τέλος πιστεύω ότι αν εκθέτει κάποιος απόψεις μέσα στο φόρουμ, της εκθέτει στο δικαίωμα της κριτικής και της αντιπαράθεσης. Αν δεν το δέχεται, τότε θα πρέπει να βάζει σαν επικεφαλίδα το << αποφασίζω και διατάσσω>>

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

free rider
05/05/2005, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Ευχαριστω, εχω πολυ καλα μυαλα, και ναι, θελω να παραμεινω νεος για παντα, οσο κι αν γερασει το σωμα μου. Γι αυτο και καβαλαω μοτοσυκλετα απο τα 16 μου, και συνεχιζω απτοητος χειμωνα καλοκαιρι. Αλλοι εχουν γερασει απ' τα 25 τους. Δεν νομιζω οτι ειναι ο καταλληλος χωρος να αναλυσουμε θεωριες περι κουαρκ και χωροχρονου. Λυπαμαι αν νομιζεις οτι βγαζω απωθημενα επανω σου επειδη μου τη ''λες '' για το ΧΤ. Να ξεχωριζεις την πλακα απο τα υπολοιπα, αλλα ΟΚ, δε γνωριζομαστε προσωπικα και ισως δεν εχω δικαιωμα να σε ''πειραζω''. Το ιδιο ισχυει και για σενα ομως (οπως και για τους υπολοιπους φορουμιτες) απεναντι μου
Λυπαμαι επισης που αντιμαχεσαι με σφοδροτητα οποιον πει κατι λιγο διαφορετικο απο τη δικη σου θεωρια και γνωμη.
Ας μην εμβαθυνουμε αλλο, αλλωστε ο χωρος αυτος ειναι για ανταλλαγη πληροφοριων και ψυχαγωγια.

Αγαπητέ φίλε tifoso4ever,

μην κάθεσαι και συζητάς με τούβλα...

το μόνο που θα καταλάβεις είναι οτι έχουν τρύπες...
:lol: :lol: :lol:


υπαρξιακά προβλήματα που απασχολούν πολύ κοινωνικά κατώτερα άτομα δεν είναι δυνατόν να τα δέχεσαι και να φορτώνεσαι αυτό το αγόι...

ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ...

:wave2: :wave2: :wave2:

απλά πέρνα απο το ΔΕΛΕΑΡ...
να ρίξεις καμιά ψιλή ...

ε καμιά μπυρίτσα και ολα πάνε καλά...

:beer: :beer: :beer:

τώρα σχετικά με την Θρησκεία ??

λές να κόψουμε κουπόνια να τα πουλάμε σε διάφορους πορωμένους και να πάρουμε καινούργια μηχανάκια ???


καλό εεεε???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
05/05/2005, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Αγαπητέ φίλε tifoso4ever,

μην κάθεσαι και συζητάς με τούβλα...

το μόνο που θα καταλάβεις είναι οτι έχουν τρύπες...


agapito indiko xiridio..
den milise mazi sou
opote den vlepo to giati anaferese sta ilika ikodomon
8es pali na mas milisis gia to geneologiko sou dendro?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gia na min lene oti den sou milai kanis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
05/05/2005, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Να κάνω κάποιες διευκρινίσεις. (Χωρίς να έχω ενοχληθεί παρεξηγηθεί ή θιχτεί για τα πιστεύω μου, παρά μόνο για την αντιμετώπιση που είχα.
ΔΕΝ θέλω να πίσω κανένα για το δίκαιο του πιστεύω μου.
ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα να ακούω αντίθετες απόψεις.
ΔΕΝ θεωρώ ότι ο άλλος είναι πάντα και τελείως λάθος.
Όποτε γράφω για θρησκεία, είναι για να διορθώσω κάποιες κατηγορίες ή λάθη που ΔΕΝ υπάρχουν στην ορθοδοξία, ή δεν στέκουν γενικά. (Αν είναι να κριτικάρουμε ή να κατηγορήσουμε κάποια θεωρία, καλό είναι να ξέρουμε την θεωρία. Και όχι να κατηγορούμε έτσι γενικά.)
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαβάζω για αυτά που θεωρούν στραβά κάποιοι.( άλλωστε το έχω αποδείξει ότι και εγώ διαφωνώ με αρκετά. Δεν είμαι τόοοσο κολλημένος.) Αλλά έχω, όπως κάθε άνθρωπος, δικαίωμα να υπερασπιστώ της απόψεις μου. Και μην ξεχνάτε ότι οι δικές σας απόψεις μου φαίνονται τόσο παράλογες εσφαλμένες και ανεφάρμοστες , (ώρες ώρες) όσο και οι δικές μου σε σας.
Δεν σας είπα ποτέ κολλημένους και ποτέ δεν γέλασα διαβάζοντάς τες. Πιστεύω ότι όσο και σίγουρος να είμαι για της ιδέες μου, πάντα υπάρχει βελτίωση (έστω και εν μέρει). Όποιοι δεν έχουν την δύναμη να κριτικάρουν τον εαυτό τους και τα πιστεύω τους, έστω και υποκειμενικά, είναι πιο φανατικοί και κολλημένοι από την Λουκά.
Και αυτό αφορά πιστούς στον Χριστό, πιστούς στον αναρχισμό πιστούς στον Μαρξ, πιστούς στον καπιταλισμό, και τελικά αυτούς που επιμένουν στο ‘σωστό’ με θρησκευτική φανατικότατα. Έχουν κάνει την θεωρία τους θρησκεία. Γράφω επειδή κάποιοι ή είναι άσχετοι, ή απλώς παραπληροφορημένοι και αναμασούν λόγια χωρίς να ελέγχουν την σωστότητα τους, ή εσκεμμένα παραπληροφορούν.
Τέλος πιστεύω ότι αν εκθέτει κάποιος απόψεις μέσα στο φόρουμ, της εκθέτει στο δικαίωμα της κριτικής και της αντιπαράθεσης. Αν δεν το δέχεται, τότε θα πρέπει να βάζει σαν επικεφαλίδα το << αποφασίζω και διατάσσω>>

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

afto file mou ine sindromo aftokatapiezomenou ke aftofimomenou otan den mporoume na ftasoume pou8ena me ta legomena mas ftanoume sto simio lipon pou den mas afinoune na ekfrastoume
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

den skeftomaste oti mpori na min exoume tipota na poume

8a exis akousi ke savopoulo

afou den ixe neotera na pi kalitera na min mas pi kanena....

afta pou les ke ksanales me perisi leptomeria ine afta pou kseroume oloi ke 8eloume na apofigoume
giati se fimonoume pou den 8eloume na ta aspastoume?

e?:lol:

free rider
05/05/2005, 21:31
h kota milhse...

kai ti eipe???

abgooooooooooooooooooooooo



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
05/05/2005, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Ευχαριστω, εχω πολυ καλα μυαλα, και ναι, θελω να παραμεινω νεος για παντα, οσο κι αν γερασει το σωμα μου. Γι αυτο και καβαλαω μοτοσυκλετα απο τα 16 μου, και συνεχιζω απτοητος χειμωνα καλοκαιρι. Αλλοι εχουν γερασει απ' τα 25 τους. Δεν νομιζω οτι ειναι ο καταλληλος χωρος να αναλυσουμε θεωριες περι κουαρκ και χωροχρονου. Λυπαμαι αν νομιζεις οτι βγαζω απωθημενα επανω σου επειδη μου τη ''λες '' για το ΧΤ. Να ξεχωριζεις την πλακα απο τα υπολοιπα, αλλα ΟΚ, δε γνωριζομαστε προσωπικα και ισως δεν εχω δικαιωμα να σε ''πειραζω''. Το ιδιο ισχυει και για σενα ομως (οπως και για τους υπολοιπους φορουμιτες) απεναντι μου
Λυπαμαι επισης που αντιμαχεσαι με σφοδροτητα οποιον πει κατι λιγο διαφορετικο απο τη δικη σου θεωρια και γνωμη.
Ας μην εμβαθυνουμε αλλο, αλλωστε ο χωρος αυτος ειναι για ανταλλαγη πληροφοριων και ψυχαγωγια.

ego den se piraksa oute ekana plaka mazi sou
to enoousa oti poulas poli akriva afto to mpriki tou 1987
:rotflmao:

esi 8eorise oti eprepe na tonosis ton egoismo sou me kapio tropo
den fteo ego pou exis ke poulas ena mpriki

ke kalitero apo papi..:lol:

1200 euro exoun merika kenouria papia se katastima

to katastima mesa stin timi exi ena karo eksoda apo ilektriko taksinomisi mexri ke to koloxarto tou plironis

esi lipon poulas ena metaxirismeno mixanaki merikon dekaetion pou emfanisiaka fenete kalo

ala den exis magazi den exis eksoda koloxartou oute teli taksinomisis
ke to dinis oso ena kenourio papi telefteas texnologias pou den kindinevi na apagorefti i kikloforia tou gia ta epomena 10 xronia

ke poso to pires lipon afto to kataskevasma prin 800 xronia?

kopse lipon ligo parapano apo to ena tetarto tis arxikis timis tou ke tote 8a vris tin antikimeniki tou aksia pou den ine 1200 euro

tote 8a vris oti den se simferi na to poulisis?
giati ise aplistos?
ke giati den mporis na to poulisis to 2005 me antikimeniki aksia simerini giati apla den exi kamia aksia simera
den mpori na ifistate ena tetio mixanaki simera

ine toso aplo

opote mono se plistiriasmo mporis na to vgalis mipos to 8eli kanis gia antika

me vasi ola afta lipon den mporis na pernas merikous simforoumites gia lalakes ke na vazis aftin tin timi se afto to apolifadi

apo monos sou ekti8ese
min katigoris emena
se mia ali periptosi me mia agoropolisia alounou pou 8a antilamvanosoun oti pane na se koroidepsoun to idio 8a ekanes
emis giati na fame koutoxorto?

ke min kolas sto oti fenete neo

ke i vougiouklaki otan pe8ane neotati fenotan
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
05/05/2005, 21:48
ενα βααααννν

στα γρήγορααααα


οχι μπάμμ καλύτερα..

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoso4ever
06/05/2005, 13:17
se mia ali periptosi me mia agoropolisia alounou pou 8a antilamvanosoun oti pane na se koroidepsoun to idio 8a ekanes
[I][B]
Θα μας βγεις και μαγαζατορας τωρα? Η' εκπροσωπος του σωματειου αδικημενων αγοραστων μοτοσυκλετας?
Ζουμε σε μια ελευθερη αγορα, και ο καθενας πουλαει και αγοραζει ο,τι θελει και οσο θελει. Καθενας ειναι κυριος του εαυτου του και δε χρειαζεαι συνηγορους- συμβουλους στις αγοραπωλησιες του. Ξεκινησε απο μια πλακα νομιζα, αλλα εσυ το παρατραβηξες. Και στο ξαναματαειπα, επρεπε να μπορεις να ξεχωρησεις την πλακα απο τα σοβαρα. Οσο ευγενικος και αν θελω να ειμαι , δεν ανεχομαι κριτικη απο καποιον που κρυβεται πισω απ' το ποντικι του και λεει εξυπναδες. Θα τα ελεγες αυτα αν ησουν απεναντι μου face to face?
Καποτε θα βρεθουμε , ο κοσμος ειναι μικρος...

tifoso4ever
06/05/2005, 13:20
Φιλε Χρηστο, tai, λυπαμαι για ολα αυτα. Δεν επρεπε να ασχοληθω εξ αρχης. Οσο για το ΧΤ, μαλλον θα παει για ανταλλακτικα τωρα πια...

afrotwin
06/05/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
se mia ali periptosi me mia agoropolisia alounou pou 8a antilamvanosoun oti pane na se koroidepsoun to idio 8a ekanes
[I][B]
Θα μας βγεις και μαγαζατορας τωρα? Η' εκπροσωπος του σωματειου αδικημενων αγοραστων μοτοσυκλετας?
Ζουμε σε μια ελευθερη αγορα, και ο καθενας πουλαει και αγοραζει ο,τι θελει και οσο θελει. Καθενας ειναι κυριος του εαυτου του και δε χρειαζεαι συνηγορους- συμβουλους στις αγοραπωλησιες του. Ξεκινησε απο μια πλακα νομιζα, αλλα εσυ το παρατραβηξες. Και στο ξαναματαειπα, επρεπε να μπορεις να ξεχωρησεις την πλακα απο τα σοβαρα. Οσο ευγενικος και αν θελω να ειμαι , δεν ανεχομαι κριτικη απο καποιον που κρυβεται πισω απ' το ποντικι του και λεει εξυπναδες. Θα τα ελεγες αυτα αν ησουν απεναντι μου face to face?
Καποτε θα βρεθουμε , ο κοσμος ειναι μικρος...

ke vevea 8a vre8oume ke na vre8oume malista....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke na ma8is na anexese tin kritiki otan ek8etis dimosia mia apopsi ke mia energia
alios na ise monos sou ke na ta les ston eafto sou
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
06/05/2005, 14:11
ke gia na min les oti ime kakos 8a mou feris to mpriki sou na tou kano mia epanafora xromaton ke metalon na to gialisoume na vgazi mati 8a mou plirosis ke ton kopo mou mpas ke to dosis 500 550 euro

ala 1200euro 410.000 draxmes peripou ti ine re file?
:rotflmao: :rotflmao:

emis fteme me ta astia pou les:rotflmao: :rotflmao:

free rider
06/05/2005, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
se mia ali periptosi me mia agoropolisia alounou pou 8a antilamvanosoun oti pane na se koroidepsoun to idio 8a ekanes
[I][B]
Θα μας βγεις και μαγαζατορας τωρα? Η' εκπροσωπος του σωματειου αδικημενων αγοραστων μοτοσυκλετας?
Ζουμε σε μια ελευθερη αγορα, και ο καθενας πουλαει και αγοραζει ο,τι θελει και οσο θελει. Καθενας ειναι κυριος του εαυτου του και δε χρειαζεαι συνηγορους- συμβουλους στις αγοραπωλησιες του. Ξεκινησε απο μια πλακα νομιζα, αλλα εσυ το παρατραβηξες. Και στο ξαναματαειπα, επρεπε να μπορεις να ξεχωρησεις την πλακα απο τα σοβαρα. Οσο ευγενικος και αν θελω να ειμαι , δεν ανεχομαι κριτικη απο καποιον που κρυβεται πισω απ' το ποντικι του και λεει εξυπναδες. Θα τα ελεγες αυτα αν ησουν απεναντι μου face to face?
Καποτε θα βρεθουμε , ο κοσμος ειναι μικρος...


φίλε Νίκο...

απ οτι φαινεται...

αυτο είναι το επάγγελμα για το οποιο πληρώνεται ο λεωνίδας...

να καυγαδίζει στο φόρουμ...

χαχαχαααχαχα


οπότε μάλλον θα πρέπει να μπείς στην ουρά γιατι υπάρχουν και προτεραιότητες...


μην αδικούμε...

ολοι θα πάρουμε...

αχαχααχααχααχ


ρε μην τσαντιζεσαι στα σοβαρά με τον αυγοκέφαλο...

της πλάκας είναι .............


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer:

Κανένας
06/05/2005, 20:43
Και επιτέλους ένας Μοντ να μεταφέρει τα περί, τα της αγγελίας για να γράψουμε και υμείς τιπουτις :smokin: :wave2: :smokin:

la_villa
06/05/2005, 23:56
Ψάχνουν τον πατριάρχη πριν μπει στοαν Πανάγιο τάφο???
Και όταν λέμε τον ψάχνουν τον ψάχνουν παντού????
Γιατί τόσα που ακούμε για τους παπάδες δεν είναι δύσκολο να κρύψει τελικά έναν αναπτήρα.Και άντε ψάξε τον μετά...?

Και έστω ότι ισχύει.Γαμώ τους θεούς είναι τελικά που παίρνει μέρος σε ένα τέτοιο παιχνίδι συμφερόντων των ανθρώπων.
Τελικά τοτε δεν διαφέρει και πολύ απο τους δικούς μας ελληνικούς Θεούς καθότι εδώ του δίνονται ανθρώπινα γνωρίσματα.

Και δεν δέχομαι ότι ο πατριάρχης είναι πιο αθώος,πιο αναμάρτητος απο μένα ή απο σας.Αυτός που υποτίθεται είναι ταπεινός,ο έχων δύο χιτώνες σίνει τον ένα και απο την άλλη κολυμπάει αυτός και όλη η συμμορία του μέσα στα πλούτη και την χλιδή.

Κουραφέξαλα