PDA

View Full Version : Αλλαγη μανετας συμπλεκτη



uberalles
13/09/2009, 14:02
Παιδες μου σπασε η μανετα του συμπλεκτη στο ΚΤΜ μου στη βαση του. Ειναι υδραυλικος της magura.. Πως αλλαζει ρε παιδες??

*να αναφερω οτι στο σημειο που εχω κυκλωσει μου εχει ξανακοπει η μανετα χωρις επαφη με το εδαφος, απλα λογω χρησης.. σας τυχαινει κι εσας?


173588

MikeG
13/09/2009, 14:14
Τι εννοείς πως αλλάζει?

Δεν είναι κάτι δύσκολο. Ξεβίδωσε τη παλιά, βγάλε το εμβολάκι με προσοχή, και βάλε τη καινούρια.
Ρύθμισε τη εκεί που σε βολεύει και όλα οκ.

Που ακριβώς κολάς?

uberalles
13/09/2009, 14:30
κολαω στο γεγονος οτι σπαει η μανετα χωρις λογο και με αφηνει κυριολεκτικα στη μεση του πουθενα να μην μπορω να κανω τιποτα και ψαχνω πριν βαλω καινουργια να κανω κατι καλυτερο.. εσυ τι εχεις να προτεινεις φιλε μου? σου βγαζει και σενα κατι παρομοιο?

MikeG
13/09/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
κολαω στο γεγονος οτι σπαει η μανετα χωρις λογο και με αφηνει κυριολεκτικα στη μεση του πουθενα να μην μπορω να κανω τιποτα και ψαχνω πριν βαλω καινουργια να κανω κατι καλυτερο.. εσυ τι εχεις να προτεινεις φιλε μου? σου βγαζει και σενα κατι παρομοιο?


Όχι, δε μου έχει συμβεί ποτέ αυτό που περιγράφεις. Να σπάσει η μανέτα, ιδιαίτερα σε εκείνο το σημείο. Την αντικαθιστάς με γνήσια? Μήπως σφίγγεις αρκετά το σημείο όπου πιάνει το εμβολάκι?

uberalles
13/09/2009, 14:44
2 φορες εχω βαλει τη γνησια και τις 2 φορες εχει σπασει..τσαμπα το 20ευρω δηλαδη που κανει η μανετα..
το εμβολακι το κοκκινο εννοεις??

OldMan
14/09/2009, 09:44
ΜΠορείς να βάλεις τις πλαστικές (12? το ζευγάρι) αλλά από αίσθηση.... :(

uberalles
14/09/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΜΠορείς να βάλεις τις πλαστικές (12? το ζευγάρι) αλλά από αίσθηση.... :(


θα το σκεφτω για τις πλαστικες!
να σε ρωτησω και κατι αλλο? ειδα σε ενα husqvarna te τρομπα συμπλεκτη ιδια με τη δικια μου μονο που η μανετα στο σημειο που σε μενα κοβεται ηταν πιο χοντρη, οποτε φανταζομαι θα κοβεται δυσκολοτερα.. θα κανει λες ε?

OldMan
15/09/2009, 12:57
Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω ΠΩΣ κόβεται ... :confused:

Στο συγκεκριμένο σημείο μόνο ακτινικά μπορείς να ασκήσεις δύναμη, οπότε και "παράκεντρα" να είναι περασμένη η μανέτα στον άξονά της, πάλι δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα ...

Μήπως η βίδα "τερματίζει" το εμβολάκι της τρόμπας (κοινώς, είναι άσχημα ρυθμισμένο..) ???



Υ.Γ.
Δεν νομίζω η μανέτα του Husky να είναι διαφορετική ...
(εκτός αν την άλλαξε ο ιδιοκτήτης ..)

uberalles
16/09/2009, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω ΠΩΣ κόβεται ... :confused:

Στο συγκεκριμένο σημείο μόνο ακτινικά μπορείς να ασκήσεις δύναμη, οπότε και "παράκεντρα" να είναι περασμένη η μανέτα στον άξονά της, πάλι δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα ...

Μήπως η βίδα "τερματίζει" το εμβολάκι της τρόμπας (κοινώς, είναι άσχημα ρυθμισμένο..) ???



Υ.Γ.
Δεν νομίζω η μανέτα του Husky να είναι διαφορετική ...
(εκτός αν την άλλαξε ο ιδιοκτήτης ..)

ευχαριστω πολυ φιλε μου!
την μανετα θα την εγκαταστησω μονος μου.. τι εχεις να μου προτεινεις ως προς τη ρυθμιση της κοκκινης βιδας?

OldMan
16/09/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
τι εχεις να μου προτεινεις ως προς τη ρυθμιση της κοκκινης βιδας?
Θα την βιδώσεις τόσο ώστε όταν τερματίζεις (σπρώχνοντας με το χέρι) έξω την μανέτα, να επαναφέρεται γύρω στο 1 cm (η μπίλια της).


edit : μάλλον σε μπέρδεψα, οπότε πάμε από την αρχή:
Η άκρη της μανέτας πρέπει να μετακινείται γύρω στο 1 cm προς τα έξω από την θέση ηρεμίας της !!
(λιγότερος τζόγος σημαίνει πιθανό ψιλοπατινάρισμα ενώ περισσότερος σημαίνει μη ολοκληρωμένη αποσύμπλεξη ...)
:wave2:

fournas
16/09/2009, 14:38
επειδη εχω και εγω ktm με μανετα (τρομπα) magura,ρωτησα την ktm και μου ειπε για 40κατι ευρω....

εσυ απο που την πηρες 20?



:wave2:

uberalles
18/09/2009, 00:03
τοσο μου την χρεωσαν στο συνεργειο και μου παν πως ηταν original..
παιδες ξερει κανεις στη θεσσαλονικη που ειναι τα ανταλλακτικα της husqvarna??

OldMan
18/09/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
στη θεσσαλονικη που ειναι τα ανταλλακτικα της husqvarna??
Cassinetta di Biandronno, Varese, Italy. !!! :wave2:

Lio
18/09/2009, 11:28
Επειδής ειμαι απο χωριο και δεν ξερω απο Σαλονικη, απο το Λευκο Πυργο πως παμε δηλαδής??

uberalles
24/09/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Cassinetta di Biandronno, Varese, Italy. !!! :wave2:

κατι σε Κωνσταντινου Καραμανλη δεν σου βρισκεται? :lol: