PDA

View Full Version : torco vs red line



chris_honda
13/09/2009, 16:19
Επειρεασμενος απο διάφορες συζητήσεις στο forum...δοκίμασα στην πρωτη αλλαγή
TORCO 4TSR 10-40.(α)
Απλά...Κορυφή!!!!

Σε κανα 500 χλμ. πάω για αλλαγή και σκέφτομαι για red line(β), ωστε να καταλήξω, μεταξυ (α)
και (β).

Το μόνο που με προβληματίζει ειναι πως στο red line το ΑPI ειναι JASO MB, σε αντιθεση
με τα TORCO, JASO MA

ποια η διαφορα?? Μεταξυ ΜΑ και ΜΒ???

Λετε να πηγαίνει ποιο γρήγορα η μηχανη???:rotflmao: :rotflmao: (πλακα κάνω)



Υ.Γ (Το manual της μοτο, λέει api jaso ma)

jfx
13/09/2009, 19:38
τα JASO MB δεν ειναι καταλληλα για υγρους συμπλεκτες.

dirtbird
13/09/2009, 20:23
Άλλο η προδιαγραφη API (American Petroleum Institute) και άλλο Jaso (Ένωση Κατασκυαστών Ιαπωνίας νομίζω - δεν θυμάμαι ακριβώς πως μεταφράζονται τα αρχικά).

Και οι 2 προδιαγραφές είναι ποια αρκετα μέτριες. Πιο απαιτητικές είναι οι προδιαγραφές ACEA....

jfx
13/09/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Άλλο η προδιαγραφη API (American Petroleum Institute) και άλλο Jaso (Ένωση Κατασκυαστών Ιαπωνίας νομίζω - δεν θυμάμαι ακριβώς πως μεταφράζονται τα αρχικά).

Και οι 2 προδιαγραφές είναι ποια αρκετα μέτριες. Πιο απαιτητικές είναι οι προδιαγραφές ACEA....


Για την ιστορία...

Japanese Automotive Standards Organization

chris_honda
13/09/2009, 20:43
Σκεφτόμενος να παραγγείλω τα red line

είδα τα εξής για το 10w40

TYPICAL PROPERTIES

API Service Class SJ/SG/SH JASO MB
Viscosity Grade SAE 10W40
Vis @ 100°C, cSt 14
Vis @ 40°C, cSt 88.7
Viscosity Index 163
CCS Viscosity, Poise, @*C 65@-25
Pour Point, °C -45
Pour Point, °F -49
Flash Point, °C 249
Flash Point, °F 480
Zinc, %wt 0.25
Phosphorous, %wt 0.21
Molybdenum, %wt 0.05
NOACK Evaporation Loss,1hr @ 482°F (250°C), % 5
% Viscosity Loss, 30 Pass ASTM D6278 0

chris_honda
13/09/2009, 20:46
αναφέρει επίσης στο site της red line τα εξής...

* Motor oils and gear oils are specifically engineered for the latest high-revving four-stroke motocross bikes and ATVs, Sportbikes, and V-Twins

* Each gear oil product reduces the thinning effect from high temperatures

* Motor oils are packed with higher levels of anti-wear chemistry like zinc and phosphorus

* Special friction modifiers in our motor oils better wet-clutch operation

* A variety of Two-Stroke oils to meet the NMMA TC-W3 regulations where required

Στην 4η υποπαράγραφο γράφει οτι ειναι καταλληλο για υγρους συμπλέκτες...(αγγλικά γρι.)
Σωστα?

SVX
13/09/2009, 20:46
τα Amsoil Vs Torco ντοντ σταντ ε τσανς?? χα(Huh) ?

chris_honda
13/09/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
τα Amsoil Vs Torco ντοντ σταντ ε τσανς?? χα(Huh) ?


Πειράζει που δεν το πιασα??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SVX
13/09/2009, 20:57
ρωταω αν τα Amsoil αξιζουν απεναντι στα Torco ή αν ειναι "εκτος συναγωνισμου" ... :D

chris_honda
13/09/2009, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ρωταω αν τα Amsoil αξιζουν απεναντι στα Torco ή αν ειναι "εκτος συναγωνισμου" ... :D


Να τα συμπεριλάβω ε??

reinmeister
13/09/2009, 21:57
τα δυο αυτα λαδια ειναι τα κορυφαια της αγορας... τελος σε αυτο το ζητημα...

αν θελεις να μιλησουμε για τριχες,το red line ειναι ενα κλικ παραπανω ,παραπανω το οποιο θα χρειαστει μονο αν μιλαμε για μοτερ φτιαγμενα πολυ και με επισης πολυ συγκεκριμενες απαιτησεις...επισης καιγεται πιο δυσκολα απ οτι το τορκο...

το συγκεκριμενο λαδι ειναι εστερα ,δηλαδη απο τα ελαχιστα πραγματικα full synthetic λαδια...το παρακολουθω απο τα σταδια εξελιξης τουλαχιστον 6 μηνες πριν βγει παραγωγη...

τα τορκο τα δουλευω 10 χρονια και ουσιαστικα θα πρεπε να παιρνω ποσοστα για την διαφημιση που τους εχω κανει εδω οπως και αλλου...

οσοι τους φτιαχνω τα μηχανακια και οσοι εχουν μια στενοτερη επαφη μαζι μου χρησιμοποιουν αυστηρα και μονον αυτα...και δεν εχουν μετανιωσει...

chris_honda
13/09/2009, 21:59
Thanks reinmeister..:wave2: :wave2:

reinmeister
13/09/2009, 23:41
:wave2:

danaos75
14/09/2009, 11:47
Reinmeister, μία ερωτησούλα
πάνω στο ίδιο θέμα,
Το επόπενο service της μηχανής (ΧΤ 400 '94) είναι τον Μαιο,
Εγώ όμως λέω να αλλαξω τώρα λαδακια, για τον χειμώνα
και μετά απο αρκετά ωραία πραγματα που γράφεις εδώ
θα βάλω το Torco T4R.
H απορία είναι η εξής,
1) πειράζει που φίλτρο θα αλλάξω τον Μαιο
και όχι τώρα ή καλό είναι να το αλλάξω και αυτό?
2) Αν κατάλαβα καλά για χειμώνα καλό είναι να βάλω τα 10-40
σωστά?
3) ο κατασκευαστής γραφει οτι ενώ η μηχανη περνει 3,5 λίτρα
λαδι, στις αλλαγές τις απλες χωρίς φιλτρο βαζουμε 2,6
και όταν αλλαζουμε και φιλτρο βάζουμε 2,7,
αυτό σημαίνει οτι καπου μενουν και 0,8-0,9 λιτρα απο το παλιο
λαδι κάθε φορά που αναμυγνυεται με το καινουργιο
:confused: (σε αυτό το τελευταιο ας απαντησει και οποιος
κατοχός ΧΤ γνωρίζει παρακαλώ ) :D

εδιt: αυτό το μαμημενο το motorkote (του Λαμπριανίδη το original)
που έχω ακουσει τόσα και τόσα να το δοκιμάσω η θα κάνω μ@λ@κι@, που
ως γνωστων πληρώνονται??
έχω τον κουνιαδο μου που σκιζεται να με πεισει

Υ.Γ. Ελπίζω να μην με χρεώσεις για τις απαντήσεις
τσακώ μία :beer:

reinmeister
14/09/2009, 13:33
1) τα φασολια πειραζουν μονο...

2)οχι απαραιτητως...αν εχει πολλα χιλιομετρα καλο θα ηταν χειμωνα-καλοκαιρι 20-50...

3)αυτο ισχυει σε ολα τα μηχανακια...παντα μενει αρκετη ποσοτητα του παλιου λαδιου στα καρτερ...απο κει και περα βαλε οσο χωραει κι ασε ησυχο τον κατασκευαστη, διοτι ο κακομοιρης δεν ξερει ποσο λαδι μενει μεσα καθε φορα...γι αυτον ακριβως τον λογο υπαρχουν οι δεικτες σταθμης...αυστηρα και μονον απο κει το τσεκ...και με τον τροπο που σου λεει...αν δεν απατωμαι και στα xt το τσεκαρεις με ζεστο μοτερ...ελεγξε το ομως γιατι δεν ειμαι σιγουρος...εχω μιαν αντιπαθεια στα yamaha και δεν τα ακουμπαω ουτε για χαϊδεμα...:lol:

περαν αυτων...δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος σε νορμαλ,αεροψυκτο, μονοκυλινδρο χαμηλης αποδοσης, να βαζεις οτιδηποτε αλλο πλην απλου ορυκτελαιου...βαλε T4 και πετα το καθε 1000-1500 οριακα...

danaos75
14/09/2009, 14:00
1):rotflmao: :rotflmao: εμενα τα φασολια δεν με πειραζουν καθόλου,
τους άλλους πειραζουν αν τα φαω :lol:
2) , 3) αψογος ευχαριστώ +1000000

Έλεγα για τα Τ4R για να τα αλλάζω καθε 2000 - 2500.

edt: ίσως και για να χτυπάει λιγότερο το κιβώτιο, εφόσον
είναι καλύτερης ποιοτητας λαδια.

project.breeze
14/09/2009, 21:51
Φίλε Reinmaster να καταχραστώ κι εγώ λίγο της καλοσύνης σου και να ρωτήσω μιας και είσαι γνώστης του θέματος.Για νορμάλ μηχανάκι (GSR 600) θα πρότεινες τα Torco ή θεωρείς πως είναι περιττή δαπάνη έναντι των υπολοίπων γνωστών και οικονομικότερων λαδιών;:beer:

chris_honda
15/09/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Φίλε Reinmaster να καταχραστώ κι εγώ λίγο της καλοσύνης σου και να ρωτήσω μιας και είσαι γνώστης του θέματος.Για νορμάλ μηχανάκι (GSR 600) θα πρότεινες τα Torco ή θεωρείς πως είναι περιττή δαπάνη έναντι των υπολοίπων γνωστών και οικονομικότερων λαδιών;:beer:

Δαπάνη??? Με 12,50? από Λαμπριανίδη παίρνεις full synth όταν απ έξω πλειρώνεις 14,5? ένα απλό
συνθετικής βάσης...
Αυτά περί τιμής...

goumis hornet
15/09/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Επειρεασμενος απο διάφορες συζητήσεις στο forum...δοκίμασα στην πρωτη αλλαγή
TORCO 4TSR 10-40.(α)
Απλά...Κορυφή!!!!

Σε κανα 500 χλμ. πάω για αλλαγή και σκέφτομαι για red line(β), ωστε να καταλήξω, μεταξυ (α)
και (β).

Το μόνο που με προβληματίζει ειναι πως στο red line το ΑPI ειναι JASO MB, σε αντιθεση
με τα TORCO, JASO MA

ποια η διαφορα?? Μεταξυ ΜΑ και ΜΒ???

Λετε να πηγαίνει ποιο γρήγορα η μηχανη???:rotflmao: :rotflmao: (πλακα κάνω)



Υ.Γ (Το manual της μοτο, λέει api jaso ma)


:wave2:

Επηρεασμενος κι εγω και μιας και τα εβαλες και εσυ τα TORCO θελω να τα δοκιμασω κι εγω μιας και κοντευει η αλλαγη λαδιων.
Απλα δεν ξερω τι να βαλω,ημισυνθετικα ή φουλ συνθετικα.
Εχω ακουσει οτι τα φουλ εχουν πολλα αντιτριβικα και ισως πατιναρει.
Τωρα εχει μεσα τα motul 300v που ειχε βαλει ο μαστορας αλλα δεν θα ελεγα οτι το
κιβωτιο ειναι μαλακο και θελω να δοκιμασω και κατι αλλο.
Το μηχανακι ειναι CBR600F6 μοντελο του 06 με 21000χλμ.
Μιας και εχει λιγα χιλιομετρα ελεγα να βαλω 10-40w.

Εχεις καποιο site που βλεπεις τιμες και προδιαγραφες;


:beer:

reinmeister
15/09/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Φίλε Reinmaster να καταχραστώ κι εγώ λίγο της καλοσύνης σου και να ρωτήσω μιας και είσαι γνώστης του θέματος.Για νορμάλ μηχανάκι (GSR 600) θα πρότεινες τα Torco ή θεωρείς πως είναι περιττή δαπάνη έναντι των υπολοίπων γνωστών και οικονομικότερων λαδιών;:beer:


T4-R...

menelaos46
15/09/2009, 15:02
Αυτο που εγω δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι κρινουν ολοι αν ενα λαδι ειναι καλο η οχι απο το ποσο μαλακο ειναι το κιβωτιο??????????????
Ποιος το λεει αυτο????????

Tomahawk
15/09/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Εχεις καποιο site που βλεπεις τιμες και προδιαγραφες;

Για λάδια αυστηρά Λαμπριανίδη (www.trade-wind.gr), μακράν ο φθηνότερος.

chris_honda
15/09/2009, 17:08
Αυτο που θα ποστάρω είναι ¨κλεμένο¨ ειλικρινά δεν θυμάμαι από
που...αλλά μου φάνηκε χρήσιμο (αν όντως ισχύει) και επειδή ο
χώρος της μότο και γενικα της μηχανολογίας είναι κάτι το συναρπαστικό,
θα το μοιραστώ μαζί σας...αν και μπορεί να ξύσω πολλές πληγές...
τόσο ωστέ αλλοι να προβκληματιστούν και ίσως άλλοι να πούν τι λέει ο μλκς.........
(διευκρνίζω μόνο ότι τα TORCO έχουν API SG CF)......η συνέχεια......

.............Από κει και πέρα σημαντικό ρόλο παίζουν τα διάφορα πρόσθετα που έχει το κάθε λάδι. Αυτά τα πρόσθετα στα τελευταίας γενιάς λάδια ειναι ο φώσφορος, ο ψευδάργυρος, το βόριο, το ασβέστιο και το μαγνήσιο.

Τα δυο πρωτα (ο φωσφορος και ο ψευδαργυρος τα επονομαζομενα και ως ενα στοιχειο ZDDP) ειναι αντιτριβικα τα οποια προστατευουν τα σημεια τριβης μεταλλου με μεταλλο,οπως τον κυλινδρο με τα ελατηρια,τα εδρανα των εκκεντροφορων,τα ρουλεμαν κα, οταν η πιεση του λαδιου ειναι μικρη και δεν μπορει να δημιουργησει αυτο το φιλμ λαδιού πανω σ αυτές τις επιφάνειες που χρειάζεται. Αυτα τα δυο χημικά στοιχεία τα συναντούμε στα λάδια με ΑPI μεταγενέστερο του SG.

Tο API (Αmerican Petroleum Institute) ειναι ενας δευτερος κωδικος πανω στις συσκευασιες των λιπαντικων που συνηθως βρισκεται στο πισω μερος και δηλωνει ποια προσθετα περιεχει και σε τι ποσοτητα,αλλα θα τα πουμε ποιο κατω γι αυτα.

Συνεχιζοντας για τα προσθετα που ανεφερα ποιο πανω,τα υπολοιπα 3 (Το Βοριο,Ασβεστιο και Μαγνησιο) ειναι αυτα που ουδετεροποιουν τα οξεα (διοξειδιο - σουλφουρικο οξυ κτλ) που δημιουργουνται απο την καυση της βενζινης σε συνδιασμο με το οξυγονο και μια μικρη ποσοτητα λαδιου που καιγεται με σκοπο να μην διαβρωνουν τα μεταλλικα και ελαστικα μερη (τσιμουχες-φλατζες) του κινητηρα μας.

Tα τελευταιας γεννιας λιπαντικα εχουν API: SJ το οποιο σημαινει οτι περιεχουν αντιτριβικα Φωσφορου και Ψευδαργυρου (ZDDP) αλλα προσεξτε κατι εδω!

Ναι μεν ειναι οτι καλυτερο εχει να επιδειξει η τεχνολογια των λιπαντικων εως τωρα,ομως απ την αλλη αυτα τα λαδια ΔΕΝ πρεπει να χρησιμοποιουνται στις μοτοσυκλετες.Αυτα τα λαδια προοριζονται για αυτοκινητα τα οποια εχουν ξηρο συμπλεκτη ή ακομα και για καποιες μοτοσυκλετες οπως η δικη μου και γενικα ολες οι BMW (εκτος της σειράς F) ή τα Guzzi κτλ.

Αν κοιτάξει καποιος λοιπον τα API των καθαρά μοτοσυκλετιστικων λαδιων,δεν θα δει σε καμία μάρκα και μοντελο λιπαντικού τον κωδικο SJ ή ακομα και τον παλιότερο SH,αλλα μονο SG (ή ακομα παλιοτερο) που θεωρειται ο ποιο εξελιγμενος τυπος λαδιου που μπορει να χρησιμοποιησει μια μοτοσυκλετα με δισκους που δουλευουν μεσα σε λαδι ο οποιος μαλιστα ειχε προδιαγραφες του 1993 παρακαλω κι εκει εμεινε!!!Ενω οι προδιαγραφες SJ ειναι κι αυτες αρκετα παλιες και ειναι του 1996!!!

Για να επανελθω στα προηγουμενα ,αυτο συμβαινει διοτι τα αντιτριβικα ZDDP που περιεχουν τα λαδια με API SH και SJ σε πολλες των περιπτωσεων αναγκαζουν τους δισκους να «πατιναρουν» χωρις λογο ακομα κι αν ειναι καινουριοι.(Το προβλημα βεβαια διορθωνεται αν αλλαχθει το λιπαντικο (Μην πανικοβαλεστε αν κανετε λαθος καποια φορα )


Συμπέρασμα δικό μου.....(βγάζω το καπέλο στον reinmeister...!!!) καθότι τον βγάζει πέρα
για πέρα αληθινό και ψαγμένο...

chris_honda
15/09/2009, 17:14
Αυτό το ψάξιμο ....το έκανα καθαρά για το θέμα πατιναρίσματος...

(το cbr μου είναι 2 μηνών) κατα πρώτον.....

και κατα δεύτερον από άποψη μηχανολογικής πλευράς καθώς φαντάζομαι τι γινεται μέσα σε ένα
600ρι μοτερ (ροπη πάνω από 8000 στρεφες)......

LARISEOS
15/09/2009, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Αυτό το ψάξιμο ....το έκανα καθαρά για το θέμα πατιναρίσματος...

(το cbr μου είναι 2 μηνών) κατα πρώτον.....

και κατα δεύτερον από άποψη μηχανολογικής πλευράς καθώς φαντάζομαι τι γινεται μέσα σε ένα
600ρι μοτερ (ροπη πάνω από 8000 στρεφες)......


εγω ξέρω ατομο που εχει εργοστάσιο παραγωγης λαδιών και κανει φασον για παρα μα παραπολες εταιρες γνωστες το λαδι του.........εχει ολες της ποιστοποιησεις και το δικο του λαδι πουλάει στην μιση τιμή απο την αγορά!!

project.breeze
15/09/2009, 18:38
Κοιτάζοντας τις τιμές διαπίστωσα αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω.Πραγματικά οι τιμές των Torco είναι άκρως λογικές οπότε στην ουσία δεν τίθεται δίλημμα.Ευχαριστώ Reinmaster:beer:

jfx
15/09/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Αυτό το ψάξιμο ....το έκανα καθαρά για το θέμα πατιναρίσματος...

(το cbr μου είναι 2 μηνών) κατα πρώτον.....

και κατα δεύτερον από άποψη μηχανολογικής πλευράς καθώς φαντάζομαι τι γινεται μέσα σε ένα
600ρι μοτερ (ροπη πάνω από 8000 στρεφες)......



φιλε μου το ποστ που σου εγραψα (2ο ποστ) το ειδες?

chris_honda
15/09/2009, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
φιλε μου το ποστ που σου εγραψα (2ο ποστ) το ειδες?



Το είδα... το Torco όμως έχει

- 100% advanced synthetic technology
- Non-friction modified formula
- Formulated for wet clutches
- Protects under the most severe temperatures
- Provides smooth, positive clutch activation
- Highest anti-wear and deposit free performance

Recommended for use in racing or modified air cooled or liquid cooled 4-cycle engines. Highly recommended for high endurance or severe temperature applications.

JASO MA / API SG

chris_honda
15/09/2009, 20:22
Οπότε είμαστε κομπλε..

goumis hornet
15/09/2009, 21:19
Βαλτε λαδι αυτοκινητου........

Τωρα προβληματιστικα


http://www.moll.gr/technical/Ladi_michanis.pdf

chris_honda
15/09/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Βαλτε λαδι αυτοκινητου........

Τωρα προβληματιστικα


http://www.moll.gr/technical/Ladi_michanis.pdf



Το έχω βρει και γω... αλλά πρόσεξε κάτι όμως..
Αφορά μηχανάκια με ξηρό συμπλέκτη

McTalas
16/09/2009, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Βαλτε λαδι αυτοκινητου........

Τωρα προβληματιστικα


http://www.moll.gr/technical/Ladi_michanis.pdf
και ποια ειναι η καταγωγη του pdf?

road spirit
16/09/2009, 10:45
Μην ξεκινήσει πάλι συζήτηση για τα λάδια car vs moto ... έλεος δλδ!

Στα "τεχνικά" υπάρχει πολύ υλικό, διαβάστε τις λαδολογίες και ψάξτε το γιατί πρέπει να βάζουμε λάδια μοτό και όχι auto ...

μερικά απο αυτά που γράφει το παραπάνω pdf είναι πραγματικά αστεία ...

menelaos46
16/09/2009, 11:20
Και ξαναρωταω τωρα εγω μιας και δεν εχει απαντησει κανεις...

Γιατι κρινουμε τα λαδια απο το σασμαν?????????????

????????????????????????

????????????????????

?????????????

????????

???

?

road spirit
16/09/2009, 11:42
κορίτσια, σας στέλνω στο γέροντα : :a024:

λαδολογίες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14087)

παραλειπόμενα λαδολογιών (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18741&perpage=15&pagenumber=1)

και αν οι λαδωμένης φύσεως απορίες σας μένουν αναπάντητες , εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=14&daysprune=100&sortorder=&sortfield=lastpost&perpage=25&pagenumber=2)



(μόνο μη πείτε στον Oldman ότι σας έστειλα εγω, αναφερθείτε στην ακόρεστη δίψα σας για γνώση :lol:

goumis hornet
16/09/2009, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
και ποια ειναι η καταγωγη του pdf?


Μονο εδω απανταω και παμε στον:a024:

Το βρηκα στο google ψαχνοντας πληριοφοριες για λαδια
και σε μια σελιδα μου εβγαζε κατευθειαν το pdf.

Εσβησα απο το λινκ τα γραμματα μεχρι το gr. και τελικα ειναι απο εδω

http://www.moll.gr/

:wave2: