PDA

View Full Version : Φορανε κράνη-ζώνες οι αστυνομικοί;



dimr1
14/09/2009, 07:56
Τώρα που έχουμε επιστρέψει από τις διακοπές για να προβληματιστούμε λίγο: Στα πολιτικά τους αμάξια και μηχανές οι τροχονόμοι ή αστυνομικοί φοράνε κράνη και ζώνες ασφαλείας; Στην Κεφαλονιά ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ. Φαντάζομαι και στην υπόλοιπη επαρχία όπου τους γνωρίζετε φατσικά πιο εύκολα απότι στην Αθήνα, κάτι θα έχετε προσέξει.
Στις υπηρεσιακές τους μηχανές φορούν, στα υπηρεσιακά αυτοκίνητα φοράνε μόνο αν πάνε κάπου για γράψιμο πιστεύω...
Υπάρχει ένας νόμος 'οπως μου έχει πει ο Διοιηκητής Τροχαίας εδώ, ότι σε κάποια χλμ από το αστυνομικό τμήμα μπορούν να μην φορούν ζώνη ασφαλείας στα υπηρεσιακά τους???
Γράψτε τη γνώμη σας γιατί βαρέθηκα να βλέπω τους παρανομούντες να γράφουν κόσμο κυρίως τουρίστες...

motard
14/09/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Τώρα που έχουμε επιστρέψει από τις διακοπές για να προβληματιστούμε λίγο: Στα πολιτικά τους αμάξια και μηχανές οι τροχονόμοι ή αστυνομικοί φοράνε κράνη και ζώνες ασφαλείας; Στην Κεφαλονιά ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ. Φαντάζομαι και στην υπόλοιπη επαρχία όπου τους γνωρίζετε φατσικά πιο εύκολα απότι στην Αθήνα, κάτι θα έχετε προσέξει.
Στις υπηρεσιακές τους μηχανές φορούν, στα υπηρεσιακά αυτοκίνητα φοράνε μόνο αν πάνε κάπου για γράψιμο πιστεύω...
Υπάρχει ένας νόμος 'οπως μου έχει πει ο Διοιηκητής Τροχαίας εδώ, ότι σε κάποια χλμ από το αστυνομικό τμήμα μπορούν να μην φορούν ζώνη ασφαλείας στα υπηρεσιακά τους???
Γράψτε τη γνώμη σας γιατί βαρέθηκα να βλέπω τους παρανομούντες να γράφουν κόσμο κυρίως τουρίστες...

plaka sou kanei.. dn uparxei periptwsi na isxiei auto :o
afou ta perisotera atiximata ginontai liga km makria apo to spiti sou..giati oxi se autous?(dn to lew me kakia alla etsi paei.. dn exei 'se emena dn tha tixei')
me liga logia to mono mou tous niazei einai na kopsoun klisei oxi h zwh sou..alla oute kai h zwh tous..egw osous exw dei dn exw dei kanenan na foraei zwnh.. en wra ypirisias :O
athina twra leme.. :P
alla enas filos pou menei edw...einai astunomikos.. ton exw petixei polles fores me to mpatsiko kai dn forage zwnh :D alla sto amaxi tou kathe fora ton vlepw na foraei :P
ante vres logikh

byron
14/09/2009, 11:44
Εγώ ξέρω πως στα Xsara που έχει beeper για τη ζώνη, τις έχουν μόνιμα κουμπωμένες και κάθονται πάνω τους :lol: :rotflmao: :lol:

motard
14/09/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εγώ ξέρω πως στα Xsara που έχει beeper για τη ζώνη, τις έχουν μόνιμα κουμπωμένες και κάθονται πάνω τους :lol: :rotflmao: :lol:


HAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHA ELEOS!

hidefnick
14/09/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εγώ ξέρω πως στα Xsara που έχει beeper για τη ζώνη, τις έχουν μόνιμα κουμπωμένες και κάθονται πάνω τους :lol: :rotflmao: :lol:

Δεν έχει beeper. :nono: :nono: :nono:

mikros boudas
14/09/2009, 12:01
το xsara πρωτης γενια δεν εχει μπιπερ,το οκταβια εχει και νομιζω το ξαρα δευτερης γενιας εχει...οχι δε φορανε ζωνες.κρανη φορανε αλλα τα ανοιγομενα(οι μυστικοι με τα παπια/χιλιαρια/σκουτερ κλπ δε φορανε σχεδον ποτε,μονο κορντουρα) οποτε μιση προστασια.τα "μυστικα" αμαξια(τι μυστικα ειναι που κανουν μπαμ να μου πεις...) επισης ειναι αδετο το πληρωμα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων...η επισημη γραμμη ειναι πως δεν φορανε ζωνη επειδη αν πρεπει να βγουν γρηγορα απο το αμαξι για καποιο λογο,θα τους καθυστερησει η ζωνη...οτι μερικοι ειναι 120 κιλα δε τους καθυστερει,οτι τα αμαξια ειναι σε κακη κατασταση δεν ενοχλει και δεν μπορουν να καταδιωξουν δεν ενοχλει...στο κατω κατω υπαρχουν μηχανισμοι αμεσης απασφαλισης της ζωνης και ειδικες ζωνες που κουμπωνουν στα 4 που βγαινουν "αερα"...εγω ακομα ενα δε καταλαβαινω,εχω οδηγησει 14-15 ωρες σερι σε πολη....η ζωνη δε με ενοχλει,πως στο διαολο ενοχλει τους ταξιστες και τους αστυνομικους???πηρανε 4 οκταβια για τις εθνικες και νομιζουν πως ανακαλυψανε την φωτια:wave2:

byron
14/09/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Δεν έχει beeper. :nono: :nono: :nono:

Καλά δεν θυμάμαι ποιό μοντέλο ακριβώς. Ότι το κάνουν το κάνουν πάντως για να μην τους τα πρήζει το μπιπ μπιπ :lol:

motard
14/09/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εγω ακομα ενα δε καταλαβαινω,εχω οδηγησει 14-15 ωρες σερι σε πολη....η ζωνη δε με ενοχλει,πως στο διαολο ενοχλει τους ταξιστες και τους αστυνομικους???:

egw mpika se amaxi kai me to pou paw na valw tin zwni mou gelaei kai mou leei.. ela mwre ti tin foras tin zwnh :/ kai me eipe kai fovitsiari...egw tin evala kai dn eipa tpt...
to thewroun mallon xazomara.. paidiko? kati tetoio ^_-

Λεωνίδας
14/09/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από motard
egw mpika se amaxi kai me to pou paw na valw tin zwni mou gelaei kai mou leei.. ela mwre ti tin foras tin zwnh :/ kai me eipe kai fovitsiari...egw tin evala kai dn eipa tpt...
to thewroun mallon xazomara.. paidiko? kati tetoio ^_- mipos sou eipe kai oti o mpampas tou dernei ton mpampa sou :confused: :rolleyes:

motard
14/09/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
mipos sou eipe kai oti o mpampas tou dernei ton mpampa sou :confused: :rolleyes:
oxi o aderfos mou itan :P

mikros boudas
14/09/2009, 13:01
πριν 3 χρονια παιρνω ταξι.καθομαι μπροστα και παω να βαλω ζωνη.γυρναει και κοιταει με βλεμμα γεματο απορια "εισαι απο το εξωτερικο φιλε??":rolleyes:

SnakeMJK
14/09/2009, 13:04
στη Μυτιλήνη δεν φοράει κανένας κράνος... είτε μπάτσος είτε κανονικός! :p
6,5 μήνες έκανα το φανταρικό και με κοίταζαν σαν εξωγήινο!

Λεωνίδας
14/09/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από motard
oxi o aderfos mou itan :P :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

menelaos46
14/09/2009, 13:46
Στα περισσοτερα νησια δε φοραν κρανος. Κανεις ομως...
Οσο για το μπατσικο, οσοι ειναι συνετοι φορανε οι αλλοι στα αρχιδια τους αφου δε τους γραφει και κανεις...

Εχετλαίος
14/09/2009, 14:32
Άσχετο!
Σήμερα το πρωί πήγα στις 5μιση να πάρω ένα συγγενή από το πλοίο. Έβγαιναν απο το βαπόρι αυτοκίνητα, μηχανές, νταλίκες. Ένα ζευγάρι βγαίνει καμαρωτό πάνω σε ένα TDM (φορτωμένο τουριστομπάγκαζα) με τα κράνη στο χέρι. Ο καταπέλτης γλυστρούσε από την πρωινή υγρασία και τη θάλασσα. Το ίδιο και ο δρόμος προς την πόλη από τον οποίο μόλις είχα έρθει.
Ε, δεν κρατήθηκα. Του χίμηξα και του είπα "φίλε στο δρόμο παρακάτω έχει χυμένα λάδια και γλυστράει, βάλτε το κράνος". Κάτι μουρμούρησε, κάτι με στραβοκοίταξε...
Τονε θωρρώ κάνει καμιά 150αρι μέτρα παρακάτω και σταματάει και το φοράνε και οι δυο.
"Θρίαμβος" ανεφώνησα, μπορεί να έσωσα 2 ζωές!

Ε, περνά η μέρα, ήρθε μεσημέρι...μπαίνει στο γραφείο ένα κοπέλι και μου λέει ότι στη λεωφόρο Σούδας είχανε χυθεί κάτι λάδια νωρίς το πρωί λίγο μετά το ΙΚΑ και ο δρόμος ήτονε καθρέπτης...

Τώρα εγώ το μάτιασα ή...


Το κράνος μου έχει σώσει 2 φορές τη ζωούλα μου και η ζώνη άλλες 2.
ΦΟΡΑΤΕΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ!

motard
14/09/2009, 16:08
gia na valoun kranoi prepei na tous foverizeis na poume...oxi re file dn exei ladia alla vale to gamw kranos sou.. se stravokoitaxe kiolas...bravo pantos file.. pou tou eipes na to foresei

jimtarasxt660x
14/09/2009, 16:42
Τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ όταν είναι εκτός υπηρεσίας οι ζητάδες δεν φοράνε εκτός από έναν(αλλά μεγάλη κομπλεξούρα ο τύπος)...παλιά φόραγε και ένας άλλος αλλά επειδή ήταν νέος,τώρα ξεψάρωσε και αυτός και δεν βάζει...μαγκιά:winka: :winka:

Τώρα όσο αφορά τα αμάξια σπάνια τους βλέπω με ζώνη...να μην πω για τα παρκαρίσματα σε διαβάσεις πεζών και άλλα πολλά....:evil: :evil:
Άκρη φίλε μου πάντως δεν πρόκειται να βρεις:wave2: :wave2:

Sapadak
14/09/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
Στην Κεφαλονιά ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ.

Κακο του κεφαλιου τους....

LOUKILOUK
14/09/2009, 19:43
Στη Συρο εκτος υπηρεσιας λιγοι τα φορανε τα κρανακια τους και μαλιστα πριν λιγο καιρο καποιος χτυπησε στο προσωπο απο πτωση αλλα προφανως την κανανε γαργαρα... για ζωνες δεν το συζητω...
Κατα τα αλλα στο νησι υπηρχε και υπαρχει πολυ κυνηγι για κρανος και οι περισσοτεροι μοτοσυκλετιστες πλεον φορανε... μονο οι μπατσοι-ασφαλιτες ξεχωριζουν ξεκρανωτοι...α και οι λιμενικοι...
Λεπτομερεια...πολλοι αξιωματικοι τα φορανε τα κρανακια τους...οι πιτσιρικαδες κανουν τους easy-riders...
αντε γεια:wave2:

dimr1
14/09/2009, 21:47
Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να το πει κατάχρηση εξουσίας σε πανελλήνια κλίμακα...

felter
14/09/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Κακο του κεφαλιου τους....


1000+

Zid
14/09/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το xsara πρωτης γενια δεν εχει μπιπερ, Eχει μπιπερ του οδηγου η θεση!!.. αισθητηρα οχι βάρους .. μονο στο κουμπωμα...


Τώρα η ζωνη ηταν το πρόβλημα.. η που οι παραβιάσεις που κάνουν καθημερινά εκμεταλλευόμενοι τις σειρηνες και τα διακριτικά τους ξεπερνουν τις συνολικά παραβιάσεις ενός μέσου οδηγου μεσα σε ενα ολοκληρο χρόνο.... :rolleyes:

mikros boudas
14/09/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Eχει μπιπερ του οδηγου η θεση!!.. αισθητηρα οχι βάρους .. μονο στο κουμπωμα...


Τώρα η ζωνη ηταν το πρόβλημα.. η που οι παραβιάσεις που κάνουν καθημερινά εκμεταλλευόμενοι τις σειρηνες και τα διακριτικά τους ξεπερνουν τις συνολικά παραβιάσεις ενός μέσου οδηγου μεσα σε ενα ολοκληρο χρόνο.... :rolleyes: εχω τετοιο αμαξι και μπιμπερ δεν εχει για καμμια ζωνη,μονο ενδειξη