PDA

View Full Version : Επισκευή κλειδαριάς?



byron
14/09/2009, 08:31
Ξέρει κανείς κάποιον επαγγελματία κλειδαρά στην περιοχή Αθηνών-Πειραιώς που να μπορεί να επισκευάσει ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά αυτοκινήτου?

Η κλειδαριά μια ανοίγει, μία δεν ανοίγει, μαγκώνει κλπ μετά από διάρρηξη του αυτοκινήτου. Για 3-4 CD και μια ομπρέλλα θα πρέπει να αλλάξω όλο το σετ κλειδαριών του αυτοκινήτου ρπμ (370?+ΦΠΑ) ....

sapila racing
14/09/2009, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ξέρει κανείς κάποιον επαγγελματία κλειδαρά στην περιοχή Αθηνών-Πειραιώς που να μπορεί να επισκευάσει ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά αυτοκινήτου?

Η κλειδαριά μια ανοίγει, μία δεν ανοίγει, μαγκώνει κλπ μετά από διάρρηξη του αυτοκινήτου. Για 3-4 CD και μια ομπρέλλα θα πρέπει να αλλάξω όλο το σετ κλειδαριών του αυτοκινήτου ρπμ (370?+ΦΠΑ) ....

Βύρωνα πριν πας σε κλειδαρά, τσέκαρε μήπως μαγκώνει λόγω μετακίνησης της κλειδαριας απο την διαρρηξη.
Ισως να θέλει απλά μια μικρή ρύθμιση και να την γλυτώσεις φτηνά!
Το ίδιο έπαθα οταν άλλαξα πόρτα οπότε έχεις καλές πιθανότητες.

arxaios
14/09/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ξέρει κανείς κάποιον επαγγελματία κλειδαρά στην περιοχή Αθηνών-Πειραιώς που να μπορεί να επισκευάσει ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά αυτοκινήτου?

Η κλειδαριά μια ανοίγει, μία δεν ανοίγει, μαγκώνει κλπ μετά από διάρρηξη του αυτοκινήτου. Για 3-4 CD και μια ομπρέλλα θα πρέπει να αλλάξω όλο το σετ κλειδαριών του αυτοκινήτου ρπμ (370?+ΦΠΑ) ....
Σα δεύτερη λύση ...... δες μοίπως και γίνεται να αλλάξεις κλειδαριές μεταξύ τους ........ οδηγού - συνοδηγού ......

SpeakeasyBlues
14/09/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ξέρει κανείς κάποιον επαγγελματία κλειδαρά στην περιοχή Αθηνών-Πειραιώς που να μπορεί να επισκευάσει ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά αυτοκινήτου?

Η κλειδαριά μια ανοίγει, μία δεν ανοίγει, μαγκώνει κλπ μετά από διάρρηξη του αυτοκινήτου. Για 3-4 CD και μια ομπρέλλα θα πρέπει να αλλάξω όλο το σετ κλειδαριών του αυτοκινήτου ρπμ (370?+ΦΠΑ) ....

Παρε τον Αλεξη [κλειδαρας σενιος] να ρωτησεις, εργ. 2106840000, οικια, 2106890888.
...επισης, ορισμενες ασφαλιστικες στο πακετο κλοπης δινουν και ζημιες κλεπτου η' κλειδαριες μετα απο παραβιαση, κοιτα μηπως και...

byron
14/09/2009, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Σα δεύτερη λύση ...... δες μοίπως και γίνεται να αλλάξεις κλειδαριές μεταξύ τους ........ οδηγού - συνοδηγού ......

Δεν έχει ρε Κώστα συνοδηγού. Μόνο απ΄την μεριά του οδηγού έχει κλειδαριά, και πρέπει να αλλαχτεί αυτή, του κινητήρα και του πορτ μπαγκάζ. Η διαδικασία είναι παραγγελία στην Fiat με τον αριθμό πλαισίου και αποστολή σε μια εβδομάδα των νέων κλειδαριων+κλειδιών (και των κωδικών του immobilιzer φανταζομαι).

Ευχαριστώ για τα τηλέφωνα (είτε εδώ είτε σε πμ) :beer:

Zid
14/09/2009, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν έχει ρε Κώστα συνοδηγού. Μόνο απ΄την μεριά του οδηγού έχει κλειδαριά, και πρέπει να αλλαχτεί αυτή, του κινητήρα και του πορτ μπαγκάζ. Η διαδικασία είναι παραγγελία στην Fiat με τον αριθμό πλαισίου και αποστολή σε μια εβδομάδα των νέων κλειδαριων+κλειδιών (και των κωδικών του immobilιzer φανταζομαι).

Ευχαριστώ για τα τηλέφωνα (είτε εδώ είτε σε πμ) :beer: Δεν υπάρχει υποθέτω διαδικασία απενεργοποιησης του immobilizer κια τοποθέτηση απλης κλειδαριάς ε?

Παντως 370 ευρω... θα το άφηνα ξεκλείδωτο... :p Το πολυ να μου κλεβαν την ομπρελα :lol:

byron
14/09/2009, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δεν υπάρχει υποθέτω διαδικασία απενεργοποιησης του immobilizer κια τοποθέτηση απλης κλειδαριάς ε?

Παντως 370 ευρω... θα το άφηνα ξεκλείδωτο... :p Το πολυ να μου κλεβαν την ομπρελα :lol:

Δεν νομίζω ότι παίζει χωρίς ιmmobilizer και δεν θα το ήθελα κιόλας. Η ομπρέλλα ήταν δυστυχώς μικρή για να την χώσουν εκεί που ξέρουν.
Ελπίζω να τους αρέσει ο Αγγελάκας, ο Μάλαμας και το cd απ΄το Woodstock τουλάχιστον. Αααα πήραν και ένα ζευγάρι γυαλιά αστιγματισμού της γυναίκας μου τα μαλακισμένα....:a31: :a31:

Xrider
14/09/2009, 22:47
Ακριβως το ιδιο επαθα εγω σημερα!
Καποιος προσπαθησε να ανοιξει το αυτοκινητο και μου χαλασε την κλειδαρια.
Πηγα χτες να μπω στο αυτοκινητο και δεν ανοιγε με καμμια απο τις κλειδαριες...τελικα μετα απο ωρα καταφερα να ανοιξω το πορτμπαγκαΖ και τωρα ανοιγει μονο απο εκει (μπαινω απο πισω και ανοιγω μπροστα).

Για οτι νεο εχεις ..πες

Zid
14/09/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν νομίζω ότι παίζει χωρίς ιmmobilizer και δεν θα το ήθελα κιόλας. Η ομπρέλλα ήταν δυστυχώς μικρή για να την χώσουν εκεί που ξέρουν.
Ελπίζω να τους αρέσει ο Αγγελάκας, ο Μάλαμας και το cd απ΄το Woodstock τουλάχιστον. Αααα πήραν και ένα ζευγάρι γυαλιά αστιγματισμού της γυναίκας μου τα μαλακισμένα....:a31: :a31:

Συμπάσχω !!! Μου σπάσαν το τζάμι πριν 3 βδομάδες στο panda που έχω (92 μοντελο)

Το θέμα ειναι οτι επειδη ηταν πρεζάκια... μέσα στη ζαλουρα τους αντι να σπάσουν εξαρχης το τζαμι του οδηγου που ηταν και η τσαντα κατω απο το καθισμα... !! Προσπαθησαν με κατσαβιδι να παραβιασουν τις πορτες.... διελυσαν τις κλειδαριες.. και τελικα σπασαν το τζάμι του συνοδηγου και μάλλον πρεπει να κοπηκαν και λιγο οπως σκυψαν για να πιασουν τη τσάντα... :alien:

Η μαλκια ηταν οτι μετά... οταν πηγα οι πόρτες δεν άνοιγαν ειχαν κολησει οι κλειδαριες... και αναγκαστικα για 2 μερες να μπαινοβγαίνω σαν τους DUKES OF HAZARD χααχαχαχαχα

Εντελει 120 ευρω ζημια τζαμι κλειδαριες !!! :sick:

Γι αυτο σου λεω!!! Αστο ξεκλειδωτο!!! :lol:

dirtbird
14/09/2009, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ξέρει κανείς κάποιον επαγγελματία κλειδαρά στην περιοχή Αθηνών-Πειραιώς που να μπορεί να επισκευάσει ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά αυτοκινήτου?

Η κλειδαριά μια ανοίγει, μία δεν ανοίγει, μαγκώνει κλπ μετά από διάρρηξη του αυτοκινήτου. Για 3-4 CD και μια ομπρέλλα θα πρέπει να αλλάξω όλο το σετ κλειδαριών του αυτοκινήτου ρπμ (370?+ΦΠΑ) ....

Καταρχάς....

τι δουλειά έχει κλειδαράς (πέρα από το να φτιάξει αντίγραφο ΛΑΜΑΣ) με κλειδαριά αυτοκινήτου δε το καταλαβαίνω....

Στο δια ταύτα...

Η διάρρηξη από αυτά που περιγράφεις προφανώς σημαίνει κατσαβίδιασμα?
Αν ναι, τότε την έχει ακούσει ο αφαλός. Σε αυτή την περίπτωση η φθηνότερη και πιο αξιόπιστη λύση είναι να παραγγείλεις αφαλό ΠΟΡΤΑΣ μόνο μαζί με τα κλειδιά του(2 λογικά αλλά μπορείς να βγάλεις κόπιες).
Το αρνητικό αυτής της λύσης είναι ότι θα έχεις 2 κλειδιά για το τουτού, 1 για την πόρτα και 1 για μηχανή-τάπα βενζίνης. Εάν ΔΕΝ στο είπαν στο ντήλερ που ρώτησες, ρώτα σε άλλον. Αμφιβάλλω να μην δίνει αυτήν τη δυνατότητα η FIAT.

Ή ψάξε στα μεταχειρισμένα....


Ή πάρε με τηλέφωνο......

:confused: :confused: :confused:

byron
15/09/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Καταρχάς....

τι δουλειά έχει κλειδαράς (πέρα από το να φτιάξει αντίγραφο ΛΑΜΑΣ) με κλειδαριά αυτοκινήτου δε το καταλαβαίνω....

Στο δια ταύτα...

Η διάρρηξη από αυτά που περιγράφεις προφανώς σημαίνει κατσαβίδιασμα?
Αν ναι, τότε την έχει ακούσει ο αφαλός. Σε αυτή την περίπτωση η φθηνότερη και πιο αξιόπιστη λύση είναι να παραγγείλεις αφαλό ΠΟΡΤΑΣ μόνο μαζί με τα κλειδιά του(2 λογικά αλλά μπορείς να βγάλεις κόπιες).
Το αρνητικό αυτής της λύσης είναι ότι θα έχεις 2 κλειδιά για το τουτού, 1 για την πόρτα και 1 για μηχανή-τάπα βενζίνης. Εάν ΔΕΝ στο είπαν στο ντήλερ που ρώτησες, ρώτα σε άλλον. Αμφιβάλλω να μην δίνει αυτήν τη δυνατότητα η FIAT.

Ή ψάξε στα μεταχειρισμένα....


Ή πάρε με τηλέφωνο......

:confused: :confused: :confused:

Φαντάστηκα ότι με τις κλειδαριές, ασχολούνται οι κλειδαράδες. Όχι? :look:
Ρώτησα σε 2 dealer (ο ένας γνωστός και πελάτης) και μου είπαν και οι δύο το ίδιο πράγμα. Παραγγελία σετ και έρχονται από Ιταλία αφαλοί+κλειδιά ενεργοποιημένα και μόνο με τον αριθμό πλαισίου.
Βρήκα έναν κλειδαρά μεσω συμφορουμίτη που ασχολείται μόνο με κλειδαριές αυτοκινήτων (πιθανόν και μοτό, αλλά ξέχασα να τον ρωτήσω). Μου είπε οτι μπορεί να την επισκευάσει ή να αλλάξει αφαλό και να χρησιμοποιώ το ίδιο κλειδί. Βρίσκεται στην Ν.Ιωνία και λέγεται Κυριάκος. Δεν έχω το οκ του ανθρώπου για να βάλω τα πλήρη στοιχεία του στο net, επομένως όποιος θέλει λεπτομέρειες ας μου στείλει πμ. :wave2:

hidefnick
15/09/2009, 09:55
Ολοι οι κλειδαράδες μπορούν να σου φτιάξουν τον αφαλό να δουλεύει με το παλιό κλειδί. Απλώς αν το κάνει "βιαστικά" εκτός απο το παλίο κλειδι, θα ανοίγει και με κατσαβίδι, οδοντόβρουρτσα, λίμα νυχίων κλπ κλπ

nightstalker
15/09/2009, 10:15
να υποθέσω ότι ΔΕΝ εχεις μερική κλοπή στο αυτοκίνητο?
γιατί αν έχεις το καλύπτει η ασφάλεια

εμένα αυτό μου έχει συμβεί 5 !!!! φορές.
τις 3 με το δικό μου Πούντο πρώτης γενιάς και τις 2 με ένα ΚΙΑ Πικάντο της εταιρείας
και στα δύο αυτά αυτοκίνητα ξέρω οτι γίνεται αλλαγή ή επισκευή αφαλου(δεν είμαι σίγουρος),
τις δύο πρώτες φορές με το πούντο -περίπου 10 χρόνια πριν- είχαν αλλαχθεί όλες οι κλειδαριές αλλά την τελυταία φορά μονο η μία, βέβαια επαναλαμβάνω για Πούντο πρώτης γενιάς (με imobiliser.

άμα θες μπορώ να σου πω συνεργείο ΦΙΑΤ-όχι εξουσιοδοτημένο αλλα μηχανικό που δούλευε παλια σε αντιπροσωπεία- στον Κορυδαλλό που εγώ τουλάχιστον εμπιστεύομαι

eagle flying
24/06/2015, 23:00
Να ρωτήσω κάτι ; Πόσο έχει για να αλλάξω και που τη κλειδαριά σε ένα Daihatsu Cuore 2008 ; Έχει χαλάσει η κλειδαριά , ευχαριστώ πολύ :cool:

daz
24/06/2015, 23:15
Πολλοί κλειδαράδες μπορούν να σου αλλάξουν αφαλό και στο καινούριο κλειδί να περάσουν το τσιπάκι του ιμομπιλάιζερ απ' το παλιό κλειδί.
Ή να φτιάξουν αφαλό που να δουλεύει με το κλειδί που έχεις.

Τι ακριβώς έχει χαλάσει απ' την κλειδαριά, ξέρεις?
Μπορεί να έχει σπάσει εσωτερικά ένα λαμάκι (είναι σαν μύτη ίσιου κατσαβιδιού), ή ότι έχει τέλος πάντων, το οποίο γυρίζει μαζί με τον αφαλό και ουσιαστικά κάνει όλη τη δουλειά.

eagle flying
24/06/2015, 23:22
Ευχαριστώ πολύ !! Βάζω το κλειδί γυρνάει αλλά δεν ανοίγει η κλειδαριά , για πες κανέναν καλό μάστορα να πάω ( μένω Γαλάτσι ) ; Από τιμή τι παίζει ; :cool:

daz
24/06/2015, 23:33
Δεν ξέρω μαστορα στο γαλάτσι αλλά μη πας πουθενά.

Άνοιξε την πόρτα και ξεβίδωσε μια (συνήθως) βίδα που έχει στην ίδια ευθεία με το χερούλι της πόρτας. Οι άλλες βίδες είναι για τον μηχανισμό κλειδώματος. Αφού βγάλεις την βίδα σύρε λίγο προς την αντίθετη κατεύθυνση το χερούλι και τράβα το έξω σιγά σιγά (θα το πάρεις στο χέρι).

Ακριβως πίσω απ' τον αφαλό έχει ένα κάτι, μια μαλακία που στην μια άκρη είναι γυρισμένο σαν άγκιστρο και στην άλλη άκρη είναι σαν ίσιο κατσαβίδι. Το γυριστό άγκυστρο μπαίνει μέσα σε ενα δαχτυλίδι που έχει ο αφαλός και το ίσιο μέρος απ' την άλλη μεριά γυρίζει το μηχανισμό κλειδώματος.
Μάλλον έχει σπάσει η μία άκρη που συνδέεται με τον αφαλό και δεν γυρίζει τον μηχανισμό.

Πάρε αυτό το κομμάτι και πάνε στα μεταχειρισμένα (ή και στην αντιπροσωπία αν θέλεις) και πάρε ένα ανταλλακτικό και βάλτο μόνος σου. Στα μτχ δε θα το πληρώσεις πάνω από 5 ευρώ.

Μη το αφήσεις έτσι γιατί αν σου σπάσει και του συνοδηγού θα κλειδωθείς απ' έξω.

Το σύστημα μπορεί να διαφέρει λίγο απ' αυτό που περιέγραψα αλλά δε θα είναι και πολύ διαφορετικό. Αν γυρίζει ο αφαλός 99% να φταίει αυτό. Όπως και να έχει θα το διαπιστώσεις όταν το ανοίξεις.

Αυτό μπορεί να στο φτιάξει και το συνεργείο που πας δεν χρειάζεται κλειδαράς.

eagle flying
24/06/2015, 23:42
Δεν ξέρω μαστορα στο γαλάτσι αλλά μη πας πουθενά.

Άνοιξε την πόρτα και ξεβίδωσε μια (συνήθως) βίδα που έχει στην ίδια ευθεία με το χερούλι της πόρτας. Οι άλλες βίδες είναι για τον μηχανισμό κλειδώματος. Αφού βγάλεις την βίδα σύρε λίγο προς την αντίθετη κατεύθυνση το χερούλι και τράβα το έξω σιγά σιγά (θα το πάρεις στο χέρι).

Ακριβως πίσω απ' τον αφαλό έχει ένα κάτι, μια μαλακία που στην μια άκρη είναι γυρισμένο σαν άγκιστρο και στην άλλη άκρη είναι σαν ίσιο κατσαβίδι. Το γυριστό άγκυστρο μπαίνει μέσα σε ενα δαχτυλίδι που έχει ο αφαλός και το ίσιο μέρος απ' την άλλη μεριά γυρίζει το μηχανισμό κλειδώματος.
Μάλλον έχει σπάσει η μία άκρη που συνδέεται με τον αφαλό και δεν γυρίζει τον μηχανισμό.

Πάρε αυτό το κομμάτι και πάνε στα μεταχειρισμένα (ή και στην αντιπροσωπία αν θέλεις) και πάρε ένα ανταλλακτικό και βάλτο μόνος σου. Στα μτχ δε θα το πληρώσεις πάνω από 5 ευρώ.

Μη το αφήσεις έτσι γιατί αν σου σπάσει και του συνοδηγού θα κλειδωθείς απ' έξω.

Το σύστημα μπορεί να διαφέρει λίγο απ' αυτό που περιέγραψα αλλά δε θα είναι και πολύ διαφορετικό. Αν γυρίζει ο αφαλός 99% να φταίει αυτό. Όπως και να έχει θα το διαπιστώσεις όταν το ανοίξεις.

Αυτό μπορεί να στο φτιάξει και το συνεργείο που πας δεν χρειάζεται κλειδαράς.

Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου για να το ανοίξω , ο μηχανικός πόσα θα πάρει για να το φτιάξει περίπου ; :cool:

daz
25/06/2015, 00:10
Δεν ξέρω καθόλου. Είναι μια εύκολη διαδικασία και απλή δε θα σου πάρει πολλά φαντάζομαι. Φυσικά αυτός δεν θα χρησιμοποιήσει μτχ ανταλλακτικό αλλά και πάλι δεν νομίζω να είναι ακριβό.

Αν του περιγράψεις το πρόβλημα θα καταλάβει τι έχει χαλάσει και θα σου πει πόσο περίπου θα κοστίσει.

Bowleno
25/06/2015, 08:32
Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν πιάνουν τα χέρια μου για να το ανοίξω , ο μηχανικός πόσα θα πάρει για να το φτιάξει περίπου ; :cool:

¨ΟΧΙ σε μηχανικό-συνεργείο :nono:

Πήγαινε αγόρι μου εδώ (http://www.vrisko.gr/advdetails/3h12456jb564_61hc42cbh217g641i_h) θα σου φτιάξει την κλειδαριά και θα έχεις και το ίδιο κλειδι με σχετικά λίγα λεφτά (αναλόγως πόσο "μπελάς" είναι...) τον εμπιστεύομαι απόλυτα διότι λόγω δουλειάς του έχω πάει πάμπολλα αμάξια που είχαμε κατά καιρούς θεματάκια, από σπασμένα κλειδιά που έμειναν μέσα λόγω βλακείας των δημοσιογράφων που τα έπαιρναν μέχρι προσπάθειες παραβίασης με καταστροφή της κλειδαριάς, όλα τα έφτιαχνε! :wave2:

daz
25/06/2015, 14:23
Μάλλον δεν φταίει η κλειδαριά bowleno. Πιθανότατα το πρόβλημα είναι αμέσως μόλις βγεις απ' τα χωράφια των κλειδαράδων.

Μα δεν χάνει τίποτα να ρωτήσει και έναν κλειδαρά, ειδικά αν ειδικεύεται και σε περιπτώσεις αυτοκινήτων.

eagle flying
25/06/2015, 20:23
¨ΟΧΙ σε μηχανικό-συνεργείο :nono:

Πήγαινε αγόρι μου εδώ (http://www.vrisko.gr/advdetails/3h12456jb564_61hc42cbh217g641i_h) θα σου φτιάξει την κλειδαριά και θα έχεις και το ίδιο κλειδι με σχετικά λίγα λεφτά (αναλόγως πόσο "μπελάς" είναι...) τον εμπιστεύομαι απόλυτα διότι λόγω δουλειάς του έχω πάει πάμπολλα αμάξια που είχαμε κατά καιρούς θεματάκια, από σπασμένα κλειδιά που έμειναν μέσα λόγω βλακείας των δημοσιογράφων που τα έπαιρναν μέχρι προσπάθειες παραβίασης με καταστροφή της κλειδαριάς, όλα τα έφτιαχνε! :wave2:

Για πες μου που να πάω δηλαδή ( διεύθυνση , τηλέφωνο κλπ ) ;:)

skylaros
26/06/2015, 03:09
πάτα με τον κέρσορα πάνω στο "εδώ" που σου γράφει ο Bowleno

Bowleno
26/06/2015, 08:31
Για πες μου που να πάω δηλαδή ( διεύθυνση , τηλέφωνο κλπ ) ;:)


πάτα με τον κέρσορα πάνω στο "εδώ" που σου γράφει ο Bowleno

ΕΔΩ (http://www.vrisko.gr/advdetails/3h12456jb564_61hc42cbh217g641i_h) :D

eagle flying
26/06/2015, 13:06
Ωχ συγγνώμη , δεν το είδα πως είναι link :confused: θα πάω από εκεί για να δω τι θα μου πουν .... σας ευχαριστώ πολύ :cool: