PDA

View Full Version : remus carbon και σκασίματα



maxkeidi
14/09/2009, 12:00
pedia provlima.oti evala kati metaxirismenes remus carbon sto xtx.
oreos thorivos (vathis m aresi poli) alla pola ta skasimata otan afinis gazi k mou spai ta nevra.
me ena kalo filtro aera tha perioristoun i tzaba ta lefta?
den thelo na piraxo kafsaeria klp.
an exi kazasizitithi to thema stilte to link.

gkmaggas
14/09/2009, 12:17
Καλημερα φιλαρακι...

Ειμαι κατοχος ΧΤΧ και θελω να σου πω πως οταν βαλεις φιλτρο ΚΝ θα γινετε πισω ΓΑΜΟΣ...
Τα μονοκυλινδρα με εξατμισεις ελευθερας εχουν αυτο το θεμα με τα σκασιματα...

Υ.Γ. Στους κανονες του φορουμ η γλωσσα που πρεπει να γραφουμε ειναι τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

:wave2:

DeusEx
14/09/2009, 13:02
και σε εμενα οταν εβαλα leo και φιλτρο bmc στο fz6 οταν αφηνα το γκαζι ακουγονταν πολλα σκασιματα

το μιγμα ηταν φτωχο γιαυτο το εκανε ..

ρυθμιστηκε πιο πλουσιο κ τα σκασιματα περιοριστηκαν στο ελαχιστο (σχεδον εξαφανιστηκαν!)

πιστευω οτι παιζει αν το ρυθμησεις να στρωσει το πραγμα

maxkeidi
14/09/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
και σε εμενα οταν εβαλα leo και φιλτρο bmc στο fz6 οταν αφηνα το γκαζι ακουγονταν πολλα σκασιματα
==============================================================
το μιγμα ηταν φτωχο γιαυτο το εκανε ..

ρυθμιστηκε πιο πλουσιο κ τα σκασιματα περιοριστηκαν στο ελαχιστο (σχεδον εξαφανιστηκαν!)

πιστευω οτι παιζει αν το ρυθμησεις να στρωσει το πραγμα

το πιο πλουσιο μιγμα επιρεζει την λειτουργια του κινητηρα (φθορες κτλ) η δεν εχει σχεση?
δεν με ενδιαφερει τοσο η αποδοση,για ομορφια τισ εβαλα, αλλα τα σκασιματα ειναι πολα και εντονα.

αν εινα να κανω ρυθμιση που θα την κανω , ρεμους ή γιαμαχα)?
πρεπει να βαλω και το φιλτρο μαζι?
κοστος ρυθμισεις?
εσυ που την εκανες?

DeusEx
14/09/2009, 13:32
Εγω τα εβαλα κ τα 2 μαζι (εξατμισεις κ φιλτρο) οποτε στην περιπτωση σου δεν ξερω τι θα αλλαξει αν βαλεις κ το φιλτρο ..

Την ρυθμιση την εκανα σε εξουσιοδοτημενο yamaha, οι τιμες παιζουν απο 30-40ε περιπου

Το μιγμα δεν εγινε πιο πλουσιο αποτι ηταν μαμα. Απλα οταν βαζεις εξατμιση φιλτρο , το μιγμα απο νορμαλ που ειναι γινεται πιο φτωχο, οποτε με την ρυθμιση το επαναφερεις στα νορμαλ επιπεδα ...

αυτο που παρατηρησα εγω ηταν οτι μου εκοψε λιγο τελικη οταν το ρυθμισα, αλλα γενικα πηγαινε πιο στρωτα κ αρπαζε καλυτερα ... αλλα εγω το εκανα μαζι με το μεγαλο σερβις των 60,000 μαζι με μπουζια , βαλβιδες, αλυσογραναζα κτλ οποτε μπορει να ηταν απο αυτο

Gandalf dr685sm
14/09/2009, 13:42
akrapovic , K&N φίλτρο και ρύθμιση πάνε σετάκι εκτός και αν ήθελα να σκάσουν οι ΕΚΑΜίτες και να με βάλουν παρεούλα με τον Γιωτόπουλο και τον Ξηροκώστα με τα μπουμπουνητά.

Καμία επίπτωση δεν θα έχει σε φθορές αντίστοιχα όμως θα έχει επίπτωση στην οικονομία καυσίμου που σε νορμάλ ταχύτητες θα είναι σωστή κατανάλωση αλλά όταν το στίψεις το γκάζι θα αδειάζει πολύ πιο γρήγορα το ντεπόζιτο.

Ενα σημαντικό εδώ... αν σε πιάσουν με ξετάπωτο και σε μετρήσουν είσαι στα 350? συν αφαίρεση πινακίδας. Απλά για να έχουμε και γνώσιν της ευθύνης που σέρνει η "παρανομία" μας.

βέβαια αν κάνεις ρυθμίσεις δεν ακουγονται πολλά σκασίματα αλλά στην αλλαγή ταχύτητος ή στο νεκρό "ρολάρισμα" το ΜΠΑΜ το έχεις σίγουρο.

Gandalf

maxkeidi
14/09/2009, 13:43
DeusEx ευχαριστω.με κατατοπισες παρα πολυ γιατι ημουν τελειως χαμενος
στο θεμα.εγω 2 ομορφες εξατμισεις ηθελα να βαλω κ τωρα εχω το νου μου τα στρουμφακια
για τη φασαρια.
κ κατι αλλο αν ξερεις.
σε κανα δυο γνωστους εχουν κλεψει (με συναγερμο πανω) εξατμισεις μεσα απο πιλοτη.
κανας εξυπνος τροπος για να καθυστερησεις το κλεφτρονι κ να μην ασχοληθει υπαρχει?
εχεις ακουσει κατι?
εμαθα οτι ειναι καλη ιδεα να παω σε καποιον να τις κολλησει "λιγο" (οποτε αν θελω να τις βγαλω να μπορω) απο τη μεσα μερια (για να μην φαινετε) στο σημειο ακριβως κατω απο τα μασπιε?
ξερεις τιποτα γι' αυτο?
τι λες?

maxkeidi
14/09/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
akrapovic , K&N φίλτρο και ρύθμιση πάνε σετάκι εκτός και αν ήθελα να σκάσουν οι ΕΚΑΜίτες και να με βάλουν παρεούλα με τον Γιωτόπουλο και τον Ξηροκώστα με τα μπουμπουνητά.

Καμία επίπτωση δεν θα έχει σε φθορές αντίστοιχα όμως θα έχει επίπτωση στην οικονομία καυσίμου που σε νορμάλ ταχύτητες θα είναι σωστή κατανάλωση αλλά όταν το στίψεις το γκάζι θα αδειάζει πολύ πιο γρήγορα το ντεπόζιτο.

Ενα σημαντικό εδώ... αν σε πιάσουν με ξετάπωτο και σε μετρήσουν είσαι στα 350? συν αφαίρεση πινακίδας. Απλά για να έχουμε και γνώσιν της ευθύνης που σέρνει η "παρανομία" μας.

βέβαια αν κάνεις ρυθμίσεις δεν ακουγονται πολλά σκασίματα αλλά στην αλλαγή ταχύτητος ή στο νεκρό "ρολάρισμα" το ΜΠΑΜ το έχεις σίγουρο.

Gandalf

gandalf thanks. νομιζα οτι το προστιμο ειναι παραπανω.οχι οτι αυτο ειναι λιγο ετσι.
για την πινακιδα τι να πω.ολοι μας καταλαβαινουμε.
εσυ που εκανες ρυθμιση?
κοστος?
ολες οι αντιπροσωπειες yamaha ξερουν να κανουν τη ρυθμιση.
απο αυτα που λεει ο deus καταλαβαινω πως ναι.

ΥΣΤ: ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑ ΜΕ ΕΛΙΩΣΕ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ!!!:rotflmao:

maxkeidi
14/09/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από maxkeidi
gandalf thanks. νομιζα οτι το προστιμο ειναι παραπανω.οχι οτι αυτο ειναι λιγο ετσι.
για την πινακιδα τι να πω.ολοι μας καταλαβαινουμε.
εσυ που εκανες ρυθμιση?
κοστος?
ολες οι αντιπροσωπειες yamaha ξερουν να κανουν τη ρυθμιση.
απο αυτα που λεει ο deus καταλαβαινω πως ναι.

ΥΣΤ: ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑ ΜΕ ΕΛΙΩΣΕ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ!!!:rotflmao:

ΥΠΟ ΨΗΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΩΓΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!

thoukis
20/09/2009, 01:03
pou na tis vgaleis kiolas...8a se kinigane...:beer: ekei na deis skasimata
exw kai egw tis idies e3atmiseis alla mou aresei afto pou kanei otan kleineis to gkazi...!!!:sun: :sun: :wave2:

DeusEx
20/09/2009, 02:21
τις δικες μου δεν προκειται να τις κλεψουν γιατι ειναι κατω απο την σελα κ πρεπει να λυσουν την ουρα ολοκληρη αρα ειναι μανουρα !

εχω συναγερμο με τηλεειδοποιηση οποτε κατι θα ακουστει στο λυσημο ...

τωρα στην δικια σου περιπτωση εχω ακουσει για κατι ειδικες βιδες ασφαλειας , που ξεβιδωνουν μονο με συγκεκριμενο κατσαβιδακι αλλα δεν ξερω λεπτομεριες ... και η λυση με την κολληση δεν μου ακουγεται ασχημη

Gandalf dr685sm
20/09/2009, 08:03
Την ρύθμιση την έκανα στον Τόγελο (Κ.Πατήσια).. δεν είναι ΥΑΜΑΗΑ, αλλά το παληκαράκι εκεί με έχει σώσει και γλυτώσει απο πολλά , τόσο με το DR παλιότερα όσο και σήμερα με το ΧΤΧ.

Οι δικές μου είναι ξετάπωτες και νόμιζα πως είναι και οι δικές σου. Για να έχεις μια ιδέα οι ταπωμένες Akrapovic σε μένα είναι περίπου 90-92db σύμφωνα με την αντιπροσωπεία τους και 105db ξετάπωτες!!!!!

Αν είναι ταπωμένες πάντως , να ζητήσεις και ενα χαρτί που δίνουν για τις after market εφόσον είναι καινούριες που να γράφει πως τηρούν προδιαγραφές. Κάποιες αντιπροσωπείες το δίνουν.. νομίζω και η REMUS το κάνει. Απλά για να έχεις κάτι να δείξεις αν σε σταματήσουν για θόρυβο. Υπόψη όμως οτι αν είναι συνεργείο και σε μετρήσουν , δεν την γλυτώνεις.

Καλημέρα.

Gandalf

maxkeidi
21/09/2009, 13:36
ειναι μεταχειρισμενες οποτε οσο αφορα τα χαρτια ξεχνα το.
στειλε μου σε π.μ. αν δεν ειναι κοπος την διευθυνση του να περασω απο κει
απο βδομαδα να το ρυθμισει το μειγμα μπας κ ησυχασει λιγο το κεφαλι μου.
θα παρω κ ενα φιλτρο κ μεχρι κει για μενα εινα καλα.δεν θελω να μπλεξω με
power commander και ιστοριες.