PDA

View Full Version : Μηχανή για πίστα (Νέος Οδηγός Αγώνων στο Π.Π)



Cheper
15/09/2009, 12:36
Καταρχην καλησπερα και ευχαριστω απο τωρα οποιον θα ασχοληθει και θα με συμβουλεψει για να καταληξω σε μια αξιολογη επιλογη..! Ειμαι 12 μερες πριν κλεισω τα 17 και αποφασισμενος να συμμετασχω του χρονου στο Πανελληνιο Πρωταθλημα Ταχυτητας 125racing. Αποφασισα να ξεκινησω την καριερα μου ως οδηγος αγωνων απο αυτα τα κυβικα (125cc) επειδη θα αποκτησω περισσοτερη εμπειρια ανεβαινοντας σκαλι σκαλι (125-250-κλ.π.). Επισης η κατηγορια αυτη ειναι η πιο "φθηνη" χωρις τρελα εξοδα. Αυτο επισης ειναι το πιο σημαντικο προβλημα μου... Το οικονομικο... Δεν κολωνουμε ομως και γι αυτο γραφω εδω για να με συμβουλεψετε να κανω μια καλη επιλογη. Θα ηθελα η μηχανη που θα διαλεξουμε να εχει χαμηλο κοστος συντηρησης (οσο γινεται) αλλα να ειναι συναμα ανταγωνιστικη για να εχω βλεψεις προς την τριαδα... Τωρα αν καποιος εχει μια προταση και για μεταχειρισμενη για να την φτιαξω για πιστα η ακομα και μεταχειρισμενη ετοιμη πιστας δεν εχω προβλημα αρκει να πληρει τις προυποθεσεις που εθεσα. Πληροφοριακα μενω στον Βολο. Ας αρχισουμε λοιπον..!

menelaos46
15/09/2009, 13:38
To Καλυτερο που εχεις να κανεις για μενα ειναι να τρεξεις στους νεους με 600. Εγω αυτο θα κανω απο του χρονου οποτε θα ειμαστε συναθλητες. Νομιζω αν τρεξεις με 125 μπαινεις απευθειας στην κατηγορια αυτη που ειναι πλεον νεκρη. Τρεχουν τεσσερα με εξι μηχανακια να φανταστεις και θελεις μηχανακι racing μονο για πιστα ενω στους νεους μπορεις να μπεις και με εξακοσαρι νορμαλ. Τα εξοδα ειναι διαφορετικα σε καθε κατηγορια αλλα πουθενα δεν ειναι λιγα οποτε....
Για παραδειγμα στα 125 δε τρως λαστιχο αλλα εχεις λυσε δεσε μοτερ και τα γνωστα προβληματα των διχρονων.

Tomahawk
15/09/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Για παραδειγμα στα 125 δε τρως λαστιχο αλλα εχεις λυσε δεσε μοτερ και τα γνωστα προβληματα των διχρονων.

:hypnotize

menelaos46
15/09/2009, 23:14
Τι σε παραξενεψε??

Tomahawk
15/09/2009, 23:31
Με ποια λογική "δεν τρως λάστιχα"??

menelaos46
16/09/2009, 10:24
Ρε συ λεω δε τρως οσο στο χιλια η το 600 σιγουρα τρως λαστιχο αλλα σου βγαζει ενα ζευγαρι πιο πολυ χρονο στην πιστα.

SVX
16/09/2009, 10:27
η Aprilia εκεινο το προγραμμα που "επιδοτουσε" νεους οδηγους αγωνων (&σε ανταλλακτικα Κ λαστιχα ΑΛΛΑ και μειωμενη τιμη αγορας του 125) το εχει σταματησει ε?

sapila racing
16/09/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
η Aprilia εκεινο το προγραμμα που "επιδοτουσε" νεους οδηγους αγωνων (&σε ανταλλακτικα Κ λαστιχα ΑΛΛΑ και μειωμενη τιμη αγορας του 125) το εχει σταματησει ε?

χρόνια τώρα.

kiloMeater
20/09/2009, 20:53
Πάντως το σπορ ειναι ακριβο, δε νομίζω οτι μπορεις να τη βγάλεις στη φτήνια όποια κατηγορία και να διαλέξεις

AKIS BUSA
19/10/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cheper
Καταρχην καλησπερα και ευχαριστω απο τωρα οποιον θα ασχοληθει και θα με συμβουλεψει για να καταληξω σε μια αξιολογη επιλογη..! Ειμαι 12 μερες πριν κλεισω τα 17 και αποφασισμενος να συμμετασχω του χρονου στο Πανελληνιο Πρωταθλημα Ταχυτητας 125racing. Αποφασισα να ξεκινησω την καριερα μου ως οδηγος αγωνων απο αυτα τα κυβικα (125cc) επειδη θα αποκτησω περισσοτερη εμπειρια ανεβαινοντας σκαλι σκαλι (125-250-κλ.π.). Επισης η κατηγορια αυτη ειναι η πιο "φθηνη" χωρις τρελα εξοδα. Αυτο επισης ειναι το πιο σημαντικο προβλημα μου... Το οικονομικο... Δεν κολωνουμε ομως και γι αυτο γραφω εδω για να με συμβουλεψετε να κανω μια καλη επιλογη. Θα ηθελα η μηχανη που θα διαλεξουμε να εχει χαμηλο κοστος συντηρησης (οσο γινεται) αλλα να ειναι συναμα ανταγωνιστικη για να εχω βλεψεις προς την τριαδα... Τωρα αν καποιος εχει μια προταση και για μεταχειρισμενη για να την φτιαξω για πιστα η ακομα και μεταχειρισμενη ετοιμη πιστας δεν εχω προβλημα αρκει να πληρει τις προυποθεσεις που εθεσα. Πληροφοριακα μενω στον Βολο. Ας αρχισουμε λοιπον..!

αδελφε λιγο καθυστερημενα σου απαντω αλλα δεν πειραζει
λογο της ηλικιας σου (17) μαλλον αναλογη ειναι και η εμπειρια σου σε μοτο.
ποσο μαλλον για αγωνηστικο επιπεδο!!

αυτο που εγω θα σε "συμβουλευα" να κανεις ειναι να ξεκινησεις οπως και εσυ ειπες απο τα 125
το κοστος του αθληματος αν ειναι να ασχοληθεις "αγωνηστικα" μη το σκεφτεσαι ετσι κι"αλλιος
παντου θα πληρωνεις (125-250-600-1000-νεοι)
το θεμα ειναι αν θελεις η οχι, αλλα εσυ απο οτι καταλαβα θελεις!!

και σου λεω για τα 125 διοτι απο εκει θα αρχισεις να μπαινεις στην "γνωση" της αγωνηστικης
οδηγησης σωστα!!
δεν χρειαζεται να πω λεπτομερειες της ξερεις και της ξερουν ολοι!!

τωρα για μηχανακι στην κατηγορια αυτη θα σου ελεγα aprilia

LocoMoto
19/10/2009, 16:04
aprilia........


ΕΓΓΥΗΣΗ......


μοτεράκι τρελό και (σχετικά) αξιόπιτσο......


πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα και τα σχετικά απλά δεν το συζητάμε.......

βέβαια τα έξοδα θα είναι πολλά.....


λάστιχα, συμμετοχή, κινητήρας, αλυσίδες, γρανάζια, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, διαμονή, στούκες (πλαστικά μανέτες κ.α.)....


πάντως καλή σκέψη τα 125....


ανάλογα όμως ποια θες να είναι η καριέρα σου...
αν τρέχεις για να κερδίζεις και να κάνεις καριέρα στην ελλάδα, 125 και σιγά-σιγά...
αν τρέχεις για την καύλα σου, τότε 600 καλύτερα...

menelaos46
19/10/2009, 16:38
βέβαια τα έξοδα θα είναι πολλά..... λάστιχα, συμμετοχή, κινητήρας, αλυσίδες, γρανάζια, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, διαμονή, στούκες (πλαστικά μανέτες κ.α.)....

Αν σε ενδιαφερει πραγματικα στειλε ενα πμ ισως μπορω σε μερικα να βοηθησω.Ειδικα σερρες.