PDA

View Full Version : Είμαι περίεργος;;



spiridaus
15/09/2009, 19:10
Στο ημίχρονο του αγώνα της εθνικής ένα γρήγορο ποστ γιατί το έχω άχτι..

Ψάχνω εδώ και μερικούς μήνες καινούρια μηχανή σε ιντερνετ, περιοδικά , απευθείας σε καταστήματα
και έχω κάνει και μερικά τεστ ραιντ κτλ...
Έχω καταλήξει σε στριτάκι, γυμνό, 600άρι .Αν και θέλω να κάνω και ταξίδια, συμβιβάζομαι με το στριτ γιατί πολύ απλά γουστάρω το στύλ, τη θέση οδήγησης, τη συμπερίφορά του.
Για μένα όμως η εμφάνιση είναι πολύ βασική,θέλω να είναι όμορφη , στυλάτη και όσο το δυνατόν μονάδικη . Πως να το κάνουμε , θέλω να την βλέπω και να θέλω να την καβαλήσω(πονηροί!).
Απωθημένο μου, απο μικρός , ήταν το cb400. Αλλά! δεν θέλω πάλι καμιά γερασμένη, δεύτερο χέρι, θέλω
να είμαι εγώ ο πρώτος της(πονηροι!). Ψάχνω λοιπόν για κάτι φρέσκο. Από το 2006 και μετά δηλαδή.
Και μπαίνω στο ζουμί:

Είμαι τόσο περίεργος που δεν μου αρέσει κανένα απ΄τα καινούρια στριτ που κυκλοφορούν;;;
Τα βλέπω κ φαντάζομαι πάνω τους καγκουρες-καφετεριάκιες(επίσημη ορόλογια).

Όλα σχεδόν μου φαίνονται ίδια:
Hornet, Gsr , FZ6, Gladius, MT03, XJ6, ER6....

Ποιος καρ#%λης σκέφτηκε να σχεδιάσει αυτό το άθλιο φανάρι που φοράνε πλεον όλα τους;;;
Υποθέτω θεωρείται πιο νεανικό, επιθετικό μπλα μπλα...για αυτό και στα 1000+cc έχουν διατηρήσει το στρογγύλοφάναρο(cb1300)..

Eγώ όμως που τα ευρωπαικά(bmw, motoguzzi) τα θεωρώ ακριβά κ δε θέλω να πάω πάνω από 850cc τι να κάνω;;



Ξεκινάει και το μπάσκετ για αυτό κλείνω λιγο απότομα!

nickmonstro
15/09/2009, 19:14
Παρε monster μτχ.

:wave2:

Ζεύκας
15/09/2009, 20:58
πας σφαίρα για street triple :wave2:

CIRUS
15/09/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πας σφαίρα για street triple :wave2:

+1

guzzistas
15/09/2009, 21:02
όντως σου φαίνονται ίδια γιατί απλά.... είναι σχεδόν ίδια!!!

δύο πολύ καλές προτάσεις οι παραπάνω,

ή κάποιο moto guzzi (αν δεν παινέσεις το σπίτι σου
:lol: )

el_hymador
15/09/2009, 21:16
Ducati monster 696
Triumph Street Triple
Moto Guzzi V7 Cafe Classic

το τελευταιο ειναι μακραν το ομορφοτερο και το πιο διαχρονικο απλα πρπει να εισαι κατασταλαγμενος για το τι ζητας και τι θελεις.

nickmonstro
15/09/2009, 22:00
Φανταστειτε να ελεγε ο ανθρωπος οτι ψαχνει για ευρωπαικο τι θα γινοταν...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
15/09/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πας σφαίρα για street triple :wave2:

+1!

vangelis 64
16/09/2009, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus

Έχω καταλήξει σε στριτάκι, γυμνό, 600άρι .Αν και θέλω να κάνω και ταξίδια, συμβιβάζομαι με το στριτ γιατί πολύ απλά γουστάρω το στύλ, τη θέση οδήγησης, τη συμπερίφορά του.


Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus

Για μένα όμως η εμφάνιση είναι πολύ βασική,θέλω να είναι όμορφη , στυλάτη και όσο το δυνατόν μονάδικη . Πως να το κάνουμε , θέλω να την βλέπω και να θέλω να την καβαλήσω(πονηροί!).
Δεν αφήνεις και πολλά περιθώρια.Αν είσαι φορτωμένος ιδού η λύση κι ας είναι 750:smokin: :D

vangelis 64
16/09/2009, 00:08
εχμ....


174011

hidefnick
16/09/2009, 00:42
:a13: :a13: :a13:


174018

Sabre
16/09/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus

Έχω καταλήξει σε στριτάκι, γυμνό, 600άρι .

Απωθημένο μου, απο μικρός , ήταν το cb400.

Αλλά! δεν θέλω πάλι καμιά γερασμένη, δεύτερο χέρι, θέλω
να είμαι εγώ ο πρώτος της(πονηροι!).

Ψάχνω λοιπόν για κάτι φρέσκο. Από το 2006 και μετά δηλαδή.

CB είναι
600 γυμνό είναι
2005-2006 μονδέλο είναι
Στρογυλλό φανάρι έχει
Πολλά στην αγορά παίζουν και με καλά λεφτά
θα είναι όμως σίγουρα 2ο χέρι.

:D


174088

apatewnas
16/09/2009, 08:34
8090 ευρά το Street triple,όχι και τόσο "ακριβό" σε σχέση πχ με ενα honda hornet που πάνω κάτω στα ίδια είναι οι τιμές.Βέβαια υπάρχει και το GSR με 1000 ευρώ παρακάτω και με ABS.Οι τιμές στα 600ρια γυμνά πάνω κάτω εκεί παίζουν , με ABS η χωρίς.:)

Θα σου πρότεινα να διαλέξεις μεταξύ triple kai gsr , τα έχω οδηγήσει και τα 2 (κάτοχος triple) το καθένα έχει την χάρη του :beer:

odt
16/09/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
CB είναι
600 γυμνό είναι
2005-2006 μονδέλο είναι
Στρογυλλό φανάρι έχει
Πολλά στην αγορά παίζουν και με καλά λεφτά
θα είναι όμως σίγουρα 2ο χέρι.

:D


επίσης, να προσθέσω ότι υπάρχει και το αμέσως προηγούμενο (03 - 04) που διατηρεί ακόμη περισσότερο τη ρετροκαυλίτηδα στρογγυλό φανάρι, αναλογικά όργανα κλπ,κλπ...

Θα το βρεις από 3000? έως 4500? κλπ,κλπ



Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Αλλά! δεν θέλω πάλι καμιά γερασμένη, δεύτερο χέρι, θέλω
να είμαι εγώ ο πρώτος της(πονηροι!). Ψάχνω λοιπόν για κάτι φρέσκο.

καλό είναι η γκόμενα να έχει εμπειρίες...


174090

spiridaus
16/09/2009, 11:09
Kαλημέρα!

Τα ευρωπαικά όπως είπα μου φαίνονται ακριβά κ με προβληματίζει κ το σερβις/κόστος συντήρησης.

Το hornet 2003-04 θέλω και εγώ αλλά τουλάχιστον εδώ (Ηράκλειο) δεν πωλείται κανένα.

Πάντως, από τα καινούρια πιο πολύ μου αρέσει το gsr , έχει και καλή τιμή..

Ζεύκας
16/09/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Πάντως, από τα καινούρια πιο πολύ μου αρέσει το gsr , έχει και καλή τιμή..

Κατα τ'άλλα μου ήθελες στριτάκι όμορφο,στυλάτο και μοναδικό! :rotflmao: :rotflmao:

Είπαμε φθηνό,αξιόπιστο και με καλές επιδόσεις μηχανάκι είναι! μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι! :lol:

sapila racing
16/09/2009, 12:12
Για κοίτα κι αυτό εδω το Hornet 900 του ZETARA, είναι πολύ καλό και φτηνό.
Τα αλλα που συζητατε τα περνας χωρίς να κατεβάσεις καν! :winka:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=85992

byron
16/09/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για κοίτα κι αυτό εδω το Hornet 900 του ZETARA, είναι πολύ καλό και φτηνό.
Τα αλλα που συζητατε τα περνας χωρίς να κατεβάσεις καν! :winka:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=85992


+990

spiridaus
16/09/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κατα τ'άλλα μου ήθελες στριτάκι όμορφο,στυλάτο και μοναδικό! :rotflmao: :rotflmao:

Είπαμε φθηνό,αξιόπιστο και με καλές επιδόσεις μηχανάκι είναι! μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι! :lol:

ΕΕΕΕεε...εντάξει , στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος!


"sapila_racing:
Για κοίτα κι αυτό εδω το Hornet 900 του ZETARA, είναι πολύ καλό και φτηνό.
Τα αλλα που συζητατε τα περνας χωρίς να κατεβάσεις καν!
http://www.moto.gr/forums/showthrea...;threadid=85992"

Ωραίο το hornet αλλά θα προτιμούσα 600αρι και είναι και Αθήνα.


Breva 850;Έχω βρεί ένα που πωλείται εδώ (25000km, 5500E).

apatewnas
16/09/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus

Τα ευρωπαικά όπως είπα μου φαίνονται ακριβά κ με προβληματίζει κ το σερβις/κόστος συντήρησης.


Σέρβις πχ στο δικό μου , υπάρχει επίσημη αντιπροσωπία άρα κανένα πρόβλημα.Τώρα για κόστος αλλαγή λαδιών και φίλτρο 65 ευρω (Street Triple πάντα) δεν είναι και πολλά.

smooth criminal
29/10/2009, 20:49
Οπως ειπε και καποιος απο την παρεα πιο πανω το gsr να παρεις,μπορει να μην εχει και τον τρελο σχεδιασμο μπορει να εχει ομοιοτητες σχεδιαστικες με τα αλλα,αλλα ειναι το πιο οικονομικο,ειναι ζορικο,ειναι και για πιο χαλαρα,γενικα κανει τα παντα εκτος απο εθνικη με πανω απο 140-150χλμ.
Εγω το ειχα γευτει σαν συνοδηγος απο τον κολλητο μου αλλα τωρα που πηρα διπλωμα και πηγα για test ride το γουσταρησα τρελα.
ΥΓ: Αν εβγαινε το bandit 08 s abs με το μοτερ του gsr,θα το χτυπαγα αμεσως οσο και να κοστιζε,αν καποτε τολμησει suzuki να βγαλει μηχανη με τετοιο χαρακτηρα(και οσο το δυνατον φιλικη τιμη οπως συνηθως κανει),τοτε τα υπολοιπα ιαπωνικα τουλαχιστον θα φανε τρελη πορτα(αποψη μου).
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
By the way.καποιος ποσταρε το agusta,τι λεει το εργαλειο?Τιμες?Χαρακτηριστικα τεχνικα?