PDA

View Full Version : Η Μαφία «βύθιζε πλοία με πυρηνικά απόβλητα στη Μεσόγειο»



notakos600
16/09/2009, 06:14
Πλοίο με πυρηνικά απόβλητα άγνωστης προέλευσης, το οποίο φέρεται να βυθίστηκε από τη Μαφία το 1992, εντοπίστηκε από τις ιταλικές αρχές έξω από την Καλαβρία. Περιβαλλοντικές οργανώσεις προειδοποιούν τώρα ότι πολλά ακόμα πλοία με ραδιενεργά ή τοξικά υλικά ίσως έχουν βυθιστεί ακόμα και έξω από τις ελληνικές ακτές.

Το φορτηγό πλοίο Cunsky, μήκους 110 μέτρων, βρέθηκε το Σάββατο από ρομποτικό υποβρύχιο σε βάθος 500 μέτρων και σε απόσταση περίπου 28 χλμ από τις ακτές, ανέφερε το απόγευμα της Δευτέρας ο Μπρούνο Τζιορντάνο, εισαγγελέας της πόλης Πάολα.

Το φορτίο του πλοίου ήταν 120 βαρέλια με ραδιενεργά απόβλητα, υποστηρίζει ένας πρώην μαφιόζος που συνεργάζεται τώρα με την ιταλική Δικαιοσύνη.

«Προς το παρόν δεν γνωρίζουμε την προέλευση των αποβλήτων, πιθανότατα όμως ήρθαν από το εξωτερικό. Αυτό είναι ένα πρώτο στοιχείο» δήλωσε ο αξιωματούχος στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

Σύμφωνα πάντως με το Associated Press, ο Τζιορντάνο διευκρίνισε σε τηλεοπτικές του συνεντεύξεις ότι η φύση του φορτίου δεν έχει ακόμα προσδιοριστεί.

Τη θέση του Cunsky αποκάλυψε ο πρώην μαφιόζος Φρανσέσκο Φρότι, ο οποίος παραδέχτηκε τη συμμετοχή του στη βομβιστική επίθεση που βύθισε το φορτηγό το 1992. Δήλωσε ότι η Ντραγκέτα -τοπικό παρακλάδι της Μαφίας- έχει βυθίσει συνολικά 32 πλοία με ραδιενεργά ή τοξικά απόβλητα για λογαριασμό ιταλικών εταιρειών.

Εκπρόσωποι της Greenpeace και της ιταλικής περιβαλλοντικής οργάνωσης Lagambiente δήλωσαν ότι από τη δεκαετία του 1990 συντάσσουν λίστες με πλοία που εξαφανίστηκαν έξω από την Ιταλία και την Ελλάδα, σε μια προσπάθεια να εντοπίσουν φορτία αποβλήτων που χάθηκαν την τελευταία 20ετία.

Η υπόθεση παραπέμπει στην ιταλική ταινία «Γόμορρα», η οποία αναφερόταν μεταξύ άλλων σε παράνομη επιχείρηση της Κομόρα για το «ξεφόρτωμα» τοξικών αποβλήτων σε αγροτική περιοχή έξω από τη Νάπολη.

Πηγή : in.gr



Καλά πάμε .....

super_toto
16/09/2009, 08:15
Gamiseta

apatewnas
16/09/2009, 08:36
και που είστε ακομα.

jimmis5
16/09/2009, 10:25
Εμεις κοιταμε να μαζεψουμε καμια γοπα να μην μολυνουμε το περιβαλλον...Μαλλον ειναι νεκρο απο καιρο:yuck:

Manalishi
16/09/2009, 11:06
Χαχαχα!!!!!

Και εμείς τσακωνόμαστε μεταξύ μας γιατί ένας συμφορουμίτης άλλαξε εξάτμιση και έβγαλε τον καταλύτη!!!!!

notakos600
16/09/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Manalishi
Χαχαχα!!!!!

Και εμείς τσακωνόμαστε μεταξύ μας γιατί ένας συμφορουμίτης άλλαξε εξάτμιση και έβγαλε τον καταλύτη!!!!!



Αυτό ξαναπέστο. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Να κλάψει ή να γελάσει κανείς ?

TROOPER
16/09/2009, 12:57
ΓΟΜΜΟΡΑ

gcrook
16/09/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΓΟΜΜΟΡΑ

Σινεφιλ μου εσυ:blush: :blush:
Ετοιμασου για actor's studio,ανεσυρε αναμνησεις επωδυνες, εχουμε εντατικα οσονουπω.:blush: :lol:

felter
16/09/2009, 17:26
:yuck: :yuck:

fantacid
16/09/2009, 18:22
κ ν σκεφτουμε οτι γινονται ακομα κ σημερα τετοιες δοκιμες...

http://www.youtube.com/watch?v=rxIIDmuj8ZE&feature=related

δεστε ποσα παρομοια βιντεο υπαρχουν στο σωληνα....

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Xrider
16/09/2009, 20:44
Με μικρη λεπτομερια......

Μηπως εχει γινει η ιδια δουλεια και στην Ελλαδα,που ειναι ακομα πιο ξεφραγο αμπελι και δεν το ξερουμε??????

Μετανοιωμενος μαφιοζος ηταν αυτος που κελαιδησε...και ειπε οτι ειναι ποοοολλααααα και σε διαφορα μερη ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ!!!

devil's animal
16/09/2009, 21:45
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Xrider
18/09/2009, 10:29
Και ναι,κυριοι εχουμε και εμεις :mad: :mad:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4536801


174336

TROOPER
18/09/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σινεφιλ μου εσυ:blush: :blush:
Ετοιμασου για actor's studio,ανεσυρε αναμνησεις επωδυνες, εχουμε εντατικα οσονουπω.:blush: :lol:

:nono: :nono:

το βιβλιο εχω διαβασει.την ταινια δεν την εχω δει ακομα.το δε βιβλιο το εντασω μεσα στα 3 καλυτερα που εχω διαβασει.

οσο για τα υπολοιπα...γεννηθηκα ετοιμος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

h_m_akis
18/09/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
γεννηθηκα ετοιμος



...για ολα.....................:lol:

TROOPER
18/09/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
...για ολα.....................:lol:

ξεεεερεις εσυυυυ :lol: :lol: :lol:

OldMan
18/09/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σινεφιλ μου εσυ:blush: :blush:
Μπερδεύτηκες με τα ΣΟΔΟΜΑ, καλή μου ... :blush: :winka:

h_m_akis
18/09/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ξεεεερεις εσυυυυ :lol: :lol: :lol:



:winka:

Allst@rf
18/09/2009, 13:08
μισο λεπτο παιδια να πληκτρολογησω και να φτιαξω και ενα καφε με το τριτο χερι μου,γιατι απο την νυστα δεν βλεπω μπροστα μου,αλλα τι λεω.παλι καλα που εχω αυτο το ματι κατω απο το μαγουλο εφεδρικο...

sober
18/09/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπερδεύτηκες με τα ΣΟΔΟΜΑ, καλή μου ... :blush: :winka:

ειπαμε...εισαι μεγαλουλης αλλα οχι να 8υμομαστε μονο το Σαλο...:winka:

εχει βγει νεα ταινια :D :wave2: