PDA

View Full Version : θα παρακαλουσα γιατην γνωμη σας



ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
16/09/2009, 13:30
ειναι 675 .... σκεφτεται να το παρει ο αδερφος μου 22 χρονων με προηγουμενη εμπειρια παπκι και ενα virago 250 του father ...ποια ειναι η γνωμη σας ???


174097

Ζεύκας
16/09/2009, 14:30
Ηπιων τόνων μηχανή σιγουρα ΔΕΝ είναι.

Τώρα αν ο αδερφός σου έχει το μυαλό μέσα στο κεφάλι του και όχι στον δεξί καρπό του,τότε δεν θα'χει πρόβλημα.

Εγώ θα πρότεινα να κάνει και μαθήματα ασφαλούς οδήγησης σε πίστα.Θα τον βοηθήσουν πολύ! :wave2:

mixalakis
16/09/2009, 14:33
Φοβερό εργαλείο!!


Είναι μαζεμένο, ελαφρύ και ευκολοδήγητο, άρα δεν θα δυσκολέψει τον αδελφό σου που είναι άπειρος ενώ θα τον βοηθήσει να μάθει κιόλας.

Απλά νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει την έκδοση R.

fantacid
16/09/2009, 14:37
εδω οι αλλοι απο παπακια πανε σε σσ1000

κ εσυ το σκεφτεσαι ακομα?

apatewnas
16/09/2009, 14:57
Δεν υπάρχει λόγος για το R , και το απλό μαμάει :beer:

Μαυτα τα λεφτά που θα δώσει για το R , να πάρει το "απλο" και την διαφορά να την καλύψει και καμια εξατμισάρα :)

xrilek
16/09/2009, 18:25
ειμαι 20 και εχω σχεδον 3μηνες το απλο....ειναι παρα πολυ βρωμογκαζο αλλα αν δν το πειραζεις δν παθαινεις τπτ....και με το παπι αν δν εχεις μυαλο την κανεις την μλκια....δεν λεει να παρει το R.αφου δεν εχει κ πειρα δεν θα καταλαβει τις διαφορες φρενων/αναρτησεων.....κ εγω που εχω οδηγησει το R μεσα στη πολη δεν βλεπεις κατι.......ταξιδι/πιστα θα εχει αρκετη διαφρα πισευω....

bentouza
16/09/2009, 21:45
τι δεν καταλαβατε απο διαφορα;;;
καμμια σχεση ουτε η αναρτηση (ειδικα πισω) ουτε τα φρενα(αυτα κ αν εχουν διαφορα).
δεν ξερω με τι σκεπτικο αγοραζει ο καθενας μηχανακι αλλα αν υπαρχει το 1+ χιλιαρικο να παρει το R.
εκτος κ αν ειναι σιγουρος οτι δεν θελει αναρτησεις κ φρενα απο ντειτονα για πολυ καιρο.
ή θελει να βαλει τα λεφτα του για εξατμιση οπως προτυνε ενα παιδι.
παντως οσο μου αρεσε το R τοσο δεν με εντυπωσιασε το μη-R (οχι οτι δεν μου αρεσε απλα δεν μου εκανε κλικ-περαν του κινητηρα).

ας παει να το οδηγησει, οδηγησε το εσυ.ειναι εξαιρετικο.
ολα τα μηχανακια ειναι αρκετα δυνατα για να την κανεις την παπαρια, ειναι θεμα ανθρωπου μαλλον.
κ εγω αυτο γλυκοκοιταω κ εχω την ηλικια του αδερφου σου κ οδηγαω ενα 125.
δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι θα με δυσκολεψει.
πιο πολυ με φοβισαν τα φρενα παρα το γκαζι.
κ ειναι κ εξαιρετικα ελαφρυ.μου εδωση την αισθηση οτι ειναι πιο ελαφρυ απτο scarabeo το 250 πχ.

βεβαια μαλλον δεν ειμαι κ πολυ αντικειμενικος :D

MAG/FMX
17/09/2009, 00:05
Ενταξει βασικα οταν η μηχανη σου παει μεχρι 250κλμ καποια στιγμη θα τα πιασεις κ μετα θα σου αρεσει να τα πιανεις συνεχεια κ αμα εθιστεις στην αδρεναλινη θα παρεις ενα 1000κεκ κ θα πιανεις 300κλμ.:smokin: Εμενα μου φενεται καπως μηχανες που πιανουν 250κλμ ναμην εχουν ferinng.

nihristo
17/09/2009, 03:18
ένα κλασσικό τέστ που μου εκάναν και μένα για να δεις αν τρέχει ο αδερφός σου αφού την πάρει...Θα τον ρωτήσεις με ενθουσιασμό κανά 2 βδομάδες αργότερα "τι λέει ρε αδερφέ πώς πάει το μοτέρ καμιά 250 άρα την πιάνει άνετα ε ?? " και μόλις αυτός ξεπεράσει τους ενδοιασμούς του κ ανοιχτεί τότε τον κράζεις... Αν είναι συνετός να το πάρει πάντως.

Giorgos19
18/09/2009, 11:29
To R ισως να ειναι υπερβολικο, γιατι θα τον δυσκολεψουν ιδιαιτερα τα φρενα και ειδικα σε καθημερινη οδηγηση πιστευω οτι θα τον κουρασουν!
Τωρα το απλο, ειναι παναλαφρο που σημαινει οτι ενας νεος αναβατης μπορει να κουμανταρει σχετικα ανετα τα κιλα του...Δεν δαγκωνει εκτος και αν του το ζητησεις, αλλα δαγκωνει. Αν πιστευεις οτι ο αδερφος σου ειναι καποιος που εχει το μυαλο του μεσα στο κεφαλι του, που μπορει να κρινει ποτε και που να ανοιξει το γκαζι, τοτε ας το παρει!

mixalakis
18/09/2009, 11:35
Ο λόγος που και εγώ είπα ότι δεν χρειάζεται το R είναι κυρίως το γεγονός ότι δεν θα καταλάβει κάποιος στην πράξη αυτά που προσφέρουν οι αναρτήσεις και τα φρένα από το daytona.

xrilek
02/10/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Ο λόγος που και εγώ είπα ότι δεν χρειάζεται το R είναι κυρίως το γεγονός ότι δεν θα καταλάβει κάποιος στην πράξη αυτά που προσφέρουν οι αναρτήσεις και τα φρένα από το daytona.
κ εγω ετσι το ειπα.δεν ειπα οτι δεν υπαρχει διαφορα η ειναι αμηλιτεα!!εγω δεν εχω σκοπο να παω στη πιστα η να κανω συνεχεια πολυ γρηγορες βολτες.προτιμησα το 1χιλιαρικο κ κατι να το <<ριξω>> πανω στο απλο.ήδη τ εχω βαλει 2-3πραγματακια κ σιγα σιγα συνεχίζω....

kouk
02/10/2009, 20:02
φωτο φωτο γρηγορα

iordanis75
18/10/2009, 12:58
Παιδιά τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ (άπειρος σχετικά αλλά με το μυαλό μέσα στο κεφάλι είμαι). Με τον αέρα στα ταξίδια τί γινεται? Δεν υποφέρεται με τίποτα? Αυτό το fairing το μικρό δεν κάνει δουλειά? Αν έχεις καλό μπουφάν?