PDA

View Full Version : Μετά από 5 μήνες, παίρνει μπροστά.



MikeG
16/09/2009, 12:52
Αγαπητά μου παιδιά & φίλοι.

Όπως κάποιοι γνωρίζετε & θυμάστε, τον Απρίλιο στο Heliotis Enduro School, που διοργανώθηκε στη Κρήτη, έσπασα τη κλείδα μου. Ο βρόντος ήταν δυνατός, συντροφιά με το αγαπημένο μου KTM 400 EXC.

Όπως ήδη έχω αναφέρει ο αναβάτης έπαθε τη μεγάλη ζημιά. Το KTM τίποτα, παρά ένα στραβό τιμονάκι ή μάλλον καλύτερα στραβή θέση τιμονιού.

& εδώ ξεκινάνε τα ερωτήματα μου. Όπως οι περισσότεροι θα γνωρίζετε, το KTM δεν έχει αυτά τα λαστιχάκια πάνω στα οποία κάθεται το τιμόνι, αλλά είναι βιδωμένο απευθείας πάνω στη τιμονόπλακα. Κοινώς πιθανόν να έχουν "στρουφήξει" τα καλάμια.

Τι χρειάζεται να λύσω-ξεβιδώσω ώστε να τα επαναφέρω στη σωστή τους θέση. Τι θα πρέπει να προσέξω & αν υπάρχει κάποιος τρόπος (εκτός από το να το καβαλήσω), με τον οποίο θα διαπιστώσω ότι το τιμόνι και οι μπουκάλες έχουν έρθει στη σωστή τους θέση?



Πάμε τώρα στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης.

Πήρε μπροστά, αρκετά εύκολα θα έλεγα. Του συμπλήρωσα λίγο καινούρια βενζίνα στην ελάχιστη που είχε μέσα στο τεπόζιτο και πήρε τσακμάκι.
Στην αρχή όμως μόλις άνοιγα το γκάζι έκλεινε. Επίσης το έκανα ένα κύκλο στο τετράγωνο & μου έκανε αρκετά σκασίματα. Φαντάζομαι ότι αυτό οφείλεται στη παλιά βενζίνη. Μόλις ζεστάθηκε καλά & αφού προφανώς είχε καεί η παλιά βενζίνη τα σκασίματα ελλατώθηκαν αρκετά. Τα σκασίματα γίνονται κυρίως στο κλείσιμο του γκαζιού, όταν κινούμε με το ρελαντί.

Κάποια ιδέα?



Ευχαριστώ πολύ :winka:



:beer: :beer:

Lio
16/09/2009, 14:13
Αφου το εκανες βολτα, πιστεύω πως θα κατάλαβες αν εχει στρίψει. Αν ναι, χαλαρώνεις τις βιδες που σφίγγουν τις πλακες στις μπουκαλες και τον άξονα του λαιμού και πιεζεις δυνατά το πηρούνι μερικες φορες. Συνηθως ερχεται ευκολα (εκτος και αν εχει στραβώσει κανα καλαμι..).

Πιθανως εχει ψιλοβουλώσει το ζιγκλερ του ρελαντι απο την παλια βενζίνη και το μιγμα ειναι φτωχό, γιαυτό κανει σκασίματα. Θα χρειαστεί λυσιμο και καθάρισμα το καρμπυρατερ....

MikeG
16/09/2009, 15:36
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα ειδικό προϊόν, υγρό, το οποίο το βάζεις μέσα στο τεπόζιτο μαζί με τη βενζίνη και καθαρίζει, θεωρητικά, κατά ένα μεγάλο μέρος το carb.
Ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχει?

Ευχαριστώ.


:wave2:

sapila racing
16/09/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα ειδικό προϊόν, υγρό, το οποίο το βάζεις μέσα στο τεπόζιτο μαζί με τη βενζίνη και καθαρίζει, θεωρητικά, κατά ένα μεγάλο μέρος το carb.
Ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχει?

Ευχαριστώ.


:wave2:

Πες του φίλου σου που θα παει στον Λαμπριανίδη για ψώνια, και θα κατέβει κάτω να σου πάρει ενα spray Carb Cleaner της Gunk. Είναι το κίτρινο και κάνει δουλειά.
Το ψεκάζεις στην εισαγωγή του καρμπ με τον κινητήρα σε λειτουργία.

Διάβασε τις οδηγίες! Μην σου πεταχτεί στα μάτια!

edit: Πιθανώς να εχει και παρόμοιο προιον που να μπαίνει στο τεπόζιτο, αλλά εγω έκανα δουλειά με το σπρει.

Lio
17/09/2009, 08:39
Παντως, οτι Carb Cleaner εχω δοκιμασει κατα καιρους δουλευει καλύτερα σε λυμενο καρμπ....

sapila racing
17/09/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Παντως, οτι Carb Cleaner εχω δοκιμασει κατα καιρους δουλευει καλύτερα σε λυμενο καρμπ....

Αυτο είναι το μόνο σίγουρο!

OldMan
17/09/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Παντως, οτι Carb Cleaner εχω δοκιμασει κατα καιρους δουλευει καλύτερα σε λυμενο καρμπ....

Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτο είναι το μόνο σίγουρο!
Όπως καταλαβαίνεις Μιχαλιό, θα το λύσεις το καρμπυρατέρ ...
(και θα το στείλεις μετά στους ανωτέρω κυρίους για δέσιμο - ρύθμιση..!!) :winka:

Υ.Γ.
προς ανωτέρω κυρίους:
Μια και θα δέσετε -ρυθμίσετε το καρμπ του κουζουλού, ρίξτε μια ματιά στο φλοτεράκι (και στην μύτη του πυραυλακίου, γιατί αυτά τα σκασίματα γίνονται είτε από χαμηλή στάθμη βενζίνης στο λεκανάκι είτε από φραγμένη υποδοχή της φλούμπας ...) :wave2: