PDA

View Full Version : Βαφή σκελετού ποδηλάτου



zanny
16/09/2009, 20:24
Θέλω να βάψω ένα σκελετό από mountain bike.

Το χρώμα που έχει τώρα είναι ένα άθλιο μπλε και σκέπτομαι για μαύρο ματ.

Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το κάνω (δηλαδή τι προεργασία και τεχνική, χρώματα χρειάζονται) ή
εναλλακτικά, εάν θα που πάει ο κούκος αϊδόνι αν τον στείλω για ηλεκτροστατική?

makis206
16/09/2009, 21:16
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί να πεις και το υλικό κατασκευής του σκελετού.

Καλή επιτυχία εύχομαι!:beer:

zanny
16/09/2009, 22:03
Ατσάλι :D
να σαι καλά :beer:

Εχετλαίος
17/09/2009, 10:09
Με ρημούβερ (διαβρωτικό) ή πιστόλι θερμού αέρος ξέβαψέ το. Μετά τρίψε (με γυαλόχαρτο ή ψιλή συρματόβουρτσα χειρός ή τροχού) να βρεις καθαρό ατσάλι. Γέμισε τυχόν κενά με σιδηρόστοκο. Ξανατρίψε να εξομαλυθούν οι επιφάνειες.
Αστάρωσέ το με αστάρι για μέταλλα (νερού ή διαλύτη).
Μετά ή το πας για ηλεκτροστατική (κούκος ΚΑΙ αηδόνι) ή μόνος με σπρέυ, αερογράφο, πινέλο και ένα καλό βερνικόχρωμα. Ένα χέρι, τρίψιμο, 2ό χέρι για φινίρισμα.
Τελικό βάψιμο με gloss βερνίκι αν γουστάρεις.
Το όλο κόστος και ο χρόνος που θα δαπανήσεις δικαιολογούν και την αγορά νέου σκελετού.
Εγώ θα αγόραζα ένα νέο και τον παλαιό φούντο για ανακύκλωση.
:wave2:

zanny
17/09/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Με ρημούβερ (διαβρωτικό) ή πιστόλι θερμού αέρος ξέβαψέ το. Μετά τρίψε (με γυαλόχαρτο ή ψιλή συρματόβουρτσα χειρός ή τροχού) να βρεις καθαρό ατσάλι. Γέμισε τυχόν κενά με σιδηρόστοκο. Ξανατρίψε να εξομαλυθούν οι επιφάνειες.
Αστάρωσέ το με αστάρι για μέταλλα (νερού ή διαλύτη).
Μετά ή το πας για ηλεκτροστατική (κούκος ΚΑΙ αηδόνι) ή μόνος με σπρέυ, αερογράφο, πινέλο και ένα καλό βερνικόχρωμα. Ένα χέρι, τρίψιμο, 2ό χέρι για φινίρισμα.
Τελικό βάψιμο με gloss βερνίκι αν γουστάρεις.
Το όλο κόστος και ο χρόνος που θα δαπανήσεις δικαιολογούν και την αγορά νέου σκελετού.
Εγώ θα αγόραζα ένα νέο και τον παλαιό φούντο για ανακύκλωση.
:wave2:

:lol: :lol:
Μήπως είσαι στατιωτικός (και τα λες τσεκουράτα) ?

Φαντάζει πράγματι πολύ αποκαρδιωτικό, όχι τόσο για την διαδικασία όσο για την αβεβαιότητα του αποτελέσματος :rolleyes:

Το κακό είναι ότι ο σκελετός δεν έχει τίποτα για να τον στείλω, απλά είναι μπλέ (άθλιο).

DeusEx
17/09/2009, 10:24
καντο μονος σου κ μη μασας ...

ειχα βαψει πιτσιρικας το ποδηλατο μου (μαουντεν μπαικ) ασημενιο κ κρατησε μια χαρα

ουτε ξυσιματα με γυαλοχαρτα ηξερα , ουτε στοκο , ουτε ασταρι , ουτε βερνικι ...

κ ηταν κυριλλε !

κ εμενα ατσαλι ηταν , κ το ειχα βαψει με σπρει

...

αν το εκανα τωρα , απλα θα το ετριβα με γυαλοχαρτο πρωτα για να φυγει το μπλε και μετα θα το ψεκαζα με ενα καλο (καλο ομως) σπρευ μαυρο ματ !!!

:wave2:

Εχετλαίος
17/09/2009, 10:53
Ε ρε τι μου θυμίσατε...
Πιτσιρικάδες αλληλογραφούσαμε με κάτι γκόμενες από το εξωτερικό (pen-pals) και κάποτε μια ειδοποίησε ένα γνωστό ότι θα του ερχότανε για καλοκαίρι 10 μερούλες επίσκεψη!
Ίντα να κάνει το κοπέλι, έπεισε τη μάνα του για 10 μέρες να του δανείσει ένα Καντέτ του 197κάτι που είχε, να κάνει τη δουλειά του με τη γκόμενα μην ξεφτηλιστεί χωρίς ρόδα.
Έλα όμως που το άσπρο Καντέτ σούρωνε σκουριές και μπαλώματα! Καζούρα στην καζούρα και 3 μέρες πριν φτάσει η Ολλανδέζα, πήγαμε και πήραμε 10 κιλά λαδομπογιά πράσινη και με 2 πινέλα βάψαμε όλο τα αυτοκίνητο. Ούτε ξυσίματα, ούτε ασταρώματα ούτε πράμα. Το αποτέλεσμα τρισάθλιο (πασαλείματα και σουρώματα σε τζάμια, λάστιχα, πόμολα, προφυλακτήρες) αλλά ο Αντώνης είχε ρόδα να τριγυρνάει με το γκομενάκι (που είχε στο μεταξύ πάρει 30 κιλά από την πιο πρόσφατη φωτό που του είχε στείλει). Και επειδής το βάψαμε μέσα-έξω, απότη λαδίλα και τη βρώμα από το νέφτι δε μπορούσες να σταθείς -όχι μέσα- αλλά ούτε 10 μέτρα μακριά του.
Ο Αντώνης,πάραυτα, πέρασε καλά. Μάλιστα "έβρεξε" κιόλας!
Αλλά η μάνα του τα πήρε στο κρανίο με το αποτέλεσμα και ακόμα τον αποκυνηγά!
:D

htdawg
17/09/2009, 10:55
ενα καλο τριψιμο με ψιλο γυαλοχαρτο και μετα ενα περασμα με διαλυτικο νιτρο για να φυγουν τιποτα λαδιες/ βρωμιες, σχονες και μετα βαψιμο με σπρει ματ, κανε ενα search στο youtube how to spray paint κλπ για να δεις πως γινεται.

Banana hammock@
17/09/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

....................
Μάλιστα "έβρεξε" κιόλας!
....................


:confused:

Σκοραρε δηλαδη; Μιλα Ελληνικα ρε παιδι μου! Τα πιο ενδιαφεροντα βρηκες να κωδικοποιησεις; :mad:

Εχετλαίος
17/09/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock@
:Μιλα Ελληνικα ρε παιδι μου!

Για! Για! Τσενε πούτσεν ουντ σφίγγαμουτα!

(σαν χτες τονε θυμάμαι...
Εμείς "ρε μλκ, είναι ΤΕΛΕΙΩΣ μπάζο, είναι 500 κιλά+"
Αντώνης "μπάζο-ξεμπάζο τον Π. θα τονε φά!"
Ε, και τον έφαε!)

Banana hammock@
17/09/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για! Για! Τσενε πούτσεν ουντ σφίγγαμουτα!
..............


Δηλαδη τσενε πουτσεντσεν; :D

menos
17/09/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

Εμείς "ρε μλκ, είναι ΤΕΛΕΙΩΣ μπάζο, είναι 500 κιλά+"
Αντώνης "μπάζο-ξεμπάζο τον Π. θα τον φά!"
Ε, και τον έφαε!"

:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol:

Banana hammock@
17/09/2009, 11:10
zanny εσυ ακου να μαθαινεις και ασε το ποδηλατακι.. :lol:

DeusEx
17/09/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Για! Για! Τσενε πούτσεν ουντ σφίγγαμουτα!

Ποιος καθαριζει τα δοντια του μαζι με την πεθερα του ???

(για εμας τους Γερμανομαθεις!)

:lol:

Εχετλαίος
17/09/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Ποιος καθαριζει τα δοντια του μαζι με την πεθερα του ???

(για εμας τους Γερμανομαθεις!)

:lol:

O Αντώνης

ronin1
17/09/2009, 18:28
εγω εκτονωθηκα παντως 2 απογευματακια..:D


174281

FestoNero
17/09/2009, 18:56
Για ψάξε και εδώ:
http://podilates.gr/node/3763

http://podilates.gr/search/node/%CE%B2%CE%AC%CF%88%CE%B9%CE%BC%CE%BF?page=1

Xrider
18/09/2009, 09:07
Παρε γιαλοχαρτο,ξυσε ολο το ποδηλατο (ελαφρα,να φυγουν τα χοντρα και να μπορει να πιασει η μπογια),περασε το με πετρελαιο η οτι αλλο καθαριστηκο βρεις για να μαζεψει τις σκονες του χρωματος,τυχον σκουριες κλπ και μετα ψεκασε το ολο με οτι χρωμα γουσταρεις με σπραυ υψηλης θερμοκρσιας(κανει για εξατμισεις,κινητηρες,πλαισια μηχανων),περνα απο πανω μετα αλλο ενα σπραυ διφανειας και εισαι οκ για τα επομενα 100 χρονια