PDA

View Full Version : 1ο service του Ληστή μου



Ichigo
17/09/2009, 16:03
Η ώρα του 1ου service πλησιάζει. Αν θέλετε ρίξτε καμια πρόταση για σωστό και υπεύθυνο εξουσιοδοτημένο που να σέβεται τον πελάτη. Αν οι μοντς δεν επιτρέπουν δημόσια να ανακοινωθεί κάτι τέτοιο τότε ρίξτε ενα pm.
Πέρα από αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιών το μανιουαλ λέει πως πρέπει να γίνουν και τα απαραίτητα σφιξίματα σε ντιζες γκαζιου εξατμίσεις κλπ κλπ. Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

:wave2: :wave2: :wave2:

K5_N
17/09/2009, 22:11
Ετσι λεει το μανιουαλ. οι μηχανικοι το λενε????
το χαρτακι ομως το κοβουν για να τσιμπησουν το παραδακι.

cosgili
17/09/2009, 22:54
Πολυ ευχαριστημενος εμεινα απο το συνεργειο που ανοιξε στην λεωφορο Ιωνιας στα Πατησια. Τα παιδια μεσα ηταν εξυπηρετικοτατα και το service περα απο ΟΛΑ αυτα που λες περιελαμβανε και καφεδακι και φιλικη κουβεντουλα γυρω απο τη νεα μου μηχανη:D (1ο μου sevice και εμενα στο ληστακο μου)

amyroukai
18/09/2009, 11:22
Σφιξίματα κλπ θέλει έλεγχο σε κάθε σέρβις, όχι μόνο στο πρώτο. Λογικό είναι κάποιες βίδες να χαλαρώνουν με τους κραδασμούς, η ντίζα του γκαζιού να θέλει λάδωμα κλπ. Είναι μέρος της τακτικής συντήρησης και στην τελική, ένα τσακ με τα εργαλεία της μοτοσικλέτας μπορείς να το κάνεις και μόνος σου απο καιρό σε καιρό, απλά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν έχω πιάσει βίδα να χαλαρώνει, εκτός από αυτές στο προστατευτικό αλυσίδας στο ψαλίδι, έχασα μία!

Τα παιδιά στα Πατήσια/Αγ. Ελευθέριο τι είναι εκεί τέλος πάντων όντως φιλικοί και ευγενέστατοι, για σέρβις δεν έχω πάει ακόμα εκεί, λέω όμως να τους δοκιμάσω.

Ichigo
22/09/2009, 20:44
Για το ληστή τι λάδια προτείνετε; Δηλαδή ποια μάρκα/ιξώδες συμπεριφέρεται καλύτερα; Αν είναι έτσι δηλαδή να πάω με δικά μου στο μάστορα και όχι να με χρεώσει τον κούκο αηδόνι για τα λάδια της αντιπροσωπίας. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Επίσης θέλω να βάλω aftermarket φλας της puig που είναι integrated πάνω στο fairing (διότι δεν λέει με κάθε χαζομικροπτώση να σπάμε κι από ενα κάθε φορά). Υπάρχει περίπτωση να τσινήξει ο κάθε εξουσιοδοτημένος αν του τα πάω και ζητήσω να κάνει την τοποθέτηση;

tzrypvs
22/09/2009, 23:07
Εγώ εδώσα 73 ευρώ για το πρώτο service(π'αρα πολλά μου φανήκαν.εσείς πόσο δώσατε?).Έβαλα το ημισυνθετικό της suzuki(motul 5100) 15w50.Αλλαγή λαδιών και φιλτρο λαδιού.ουτε σφιξίματα ουτε τπτ :confused: :confused:

amyroukai
23/09/2009, 10:15
Εντάξει είναι, δεν είναι πολλά για λάδια φίλτρο. Απλά τα 15/50 μου φαίνονται λίγο λεπτόρευστα... Από την άλλη βέβαια, το δικό σου είναι το υδρόψυκτο, οπότε μάλλον αλλάζει το πράγμα.

Ε όταν λέει "σφιξίματα" εννοεί ένα έλεγχο σε καπάκια μηχανής αν έχουν χαλαρώσει τα άλλεν, βίδες άξονα, αλυσίδα, βίδες fairing κλπ. Τι περίμενες να σου σφίξουν δηλαδή; Αν δεν τα κοίταξε καν ο μάστορας βλακεία του, αλλά αν είχες χαλαρά βιδάκια οπουδήποτε, θα έβλεπες και λεκέδες από λάδι στο μοτέρ.


Τα φλασάκια που "πετάνε" είναι πολύ ελαστικά, δεν σπάνε, συνήθως "σπρώχνονται" μέσα και πραγματικά μπορεί να σου σώσουν τα πλαστικά από γρατσουνιές σε πτώση στατική, όχι να πέσεις με ταχύτητα. Δεν θα σου πρότεινα να τα αλλάξεις. Στην τελική, ΑΝ κάποτε σπάσουν, πάρε άλλα.

Ichigo
23/09/2009, 10:54
έλα όμως που το δεξί φλας κατάφερε και έσπασε στο σημείο που συνδέεται ο λαιμός με τη "φωλιά" που βιδώνει το λαμπάκι :( . και φυσικά εχει ξεκολήσει κι από τη βάση του δηλαδή μπήκε μέσα και τώρα παίζει πανω στο φαιρινγκ. Τα κάγκελα θα έκαναν κάτι καλύτερο σε προστασία λες;

amyroukai
23/09/2009, 11:02
σίγουρα έσπασε; Και εμένα είχε μπει μέσα, το ξεβίδωσα, το ξαναέβαλα σωστά, ξαναβίδωσα τη βάση και όλα ΟΚ.

Τα κάγκελα, μανιτάρια κλπ προστατεύουν το κάτω κομμάτι από επαφές. Και σκέψου και το άλλο, αν πέσει και τα γρατσουνίσεις, δεν θα μπεις στο τριπάκι να τα αλλάξεις; Το επάνω προστατεύεται από τα φλασάκια και τα αντίβαρα του τιμονιού. Νομίζω ότι τα ίδια φλασάκια φοράει και το Vstrom, δεν θα είναι δύσκολο να βρεις φτηνά σε καμμιά μάντρα.

Ichigo
23/09/2009, 13:27
Ναι έσπασε και η "φωλιά" που μπαίνει το λαμπάκι και η βάση επίσης τώρα παίζει. Για να μπει η βάση στη θέση της πρέπει να τη σπρώξω απλά με το χέρι ή βιδώνει πουθενά; Γιατί έτσι όπως είναι τα φαιρινγκ του bandit δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν δεν τα ξεβιδώσεις.

Ichigo
23/09/2009, 15:03
Επίσης να προσθέσουμε ότι το ΕΝΑ φλας καινούριο κοστίζει περίπου στα 42 ? από Σφακιανάκη :hypnotize :dizzy: :eyepop: :mad:

K5_N
23/09/2009, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzrypvs
Εγώ εδώσα 73 ευρώ για το πρώτο service(π'αρα πολλά μου φανήκαν.εσείς πόσο δώσατε?).Έβαλα το ημισυνθετικό της suzuki(motul 5100) 15w50.Αλλαγή λαδιών και φιλτρο λαδιού.ουτε σφιξίματα ουτε τπτ :confused: :confused:

Πολλα :confused: :confused: :confused:

tzrypvs
23/09/2009, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
Πολλα :confused: :confused: :confused:

Πόσα έπρεπε να δώσω?στον τιμοκατάλογο που έχει για την εργασία σε κάθε service γράφει 15 ευρώ εργατικά για το 1ο service.βάλε και άλλα 15 ευρώ και πολλά λέω για το φίλτρο λαδιού αρα 43 ευρώ για 3,5 λίτρα motul 5100 για μένα είναι πολλά.

K5_N
24/09/2009, 00:58
το φιλτρακι εχει 10 και 17 το λιτρο το λαδι το συνθετικο το ημι σιγουρα φθηνοτερο. 15 ευρω για 10 λεπτα δουλεια ειναι παρα πολλα. οταν πηρα εγω το δικο μου στο πρωτο σερβις ηταν δωρεαν η εργασια. το δωρεαν βεβαια ηταν μονο για τα ματια αν σκεφτεις οτι η τιμη του μπαντιτ τοτε ηταν 6500 το γυμνο.
να το προσεχεις το μηχανακι σου για να σε προσεχει και αυτο.:wave2: :wave2:

amyroukai
24/09/2009, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Για να μπει η βάση στη θέση της πρέπει να τη σπρώξω απλά με το χέρι ή βιδώνει πουθενά; Γιατί έτσι όπως είναι τα φαιρινγκ του bandit δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν δεν τα ξεβιδώσεις.
Θέλει λίγο ταχυδακτυλουργικό, αλλά έχει μιά "σκληρή" βάση σαν τάπα που πάει πίσω από το πλαστικό του fairing και πιάνει με μιά βίδα το "μαλακό" πλαστικό που βλέπεις απ' έξω. Περίεργο το πως έσπασε, τα δικά μου άντεξαν 3 πτώσεις σε στάση (είναι πολλά τα κιλά στην αρχή) και δύο τρακαρίσματα με αυτοκίνητα που με έσπρωξαν (ευτυχώς χωρίς να με ρίξουν). Μία φορά μόνο ξεκουμπώθηκε το ένα φλασάκι, το έφτιαξα σε 5 λεπτά. Και το fairing να βγάλεις, πάλι 10 λεπτά ιστορία είναι.

akisjg
24/09/2009, 16:16
Για λαδάκια έχω να προτείνω Full Synthetic CASTROL Power 1 Racing 10w-50.
Ακριβά αλλά τα πλεόν ενδεδειγμένα για υδρόψυκτα super four. Τα έχω βάλει εδώ και 250km και το μοτέρ ανεβάζει καλύτερα στροφές εώ οι ταχύτητες κουμπώνουν άριστα.

kavouromana
26/09/2009, 10:49
βαλε ΑMSOIL 10-40 FULL SYNTHETIC Kαι θα βρεις την υγιεια σου.Και φθηνοτερα απο το μοτουλ λογω δολλαριου.:smilea: :D

Ichigo
03/10/2009, 00:27
Μόλις σήμερα το μηχανάκι έκανε το 1ο του service. Ο μηχανικός έβαλε λαδακι 15-50, άλλαξε φίλτρο λαδιού και έκανε το απαραίτητο inspection σε όλα όσα λέει το manual. Τελείως διαφορετική συμπεριφορά του κινητήρα και της μηχανής τώρα σαν να αγόρασα καινούρια ένα πράμα. :D

yes-u
08/10/2009, 13:02
Γεια σας!
είμαι από τη Δευτέρα κάτοχος ενός bandit 650s του '07 (υδρόψυκτο). Ο ιδιοκτήτης του είχε χάσει το βιβλιαράκι χρήσης, το οποίο θα ζητήσω από κάποια αντ/πεία, αλλά επειδή τα service συνήθως τα κάνω μόνος, θα ήθελα να ρωτήσω τι λάδια προτείνονται και πού τα αγοράζει κανείς..ξέρω δύο μαγαζιά με φθηνά, αλλά δεν ξέρω αν έχουν τις μάρκες που αναφέρετε...ευχαριστώ!
Υ.Γ. η μηχανή έχει 2900χλμ και το 1ο service των 1000 χλμ έγινε πριν 1,5 χρόνο, οπότε καταλαβαίνετε ότι πρέπει να τα αλλάξω σύντομα...

amyroukai
08/10/2009, 13:26
Motul 5100 15-50 όπως είπε και ο tzrypvs, θα βρεις παντού... Αυτά βάζει η Suzuki.

Καλοτάξιδο και αγρατσούνιστο...

yes-u
08/10/2009, 13:59
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αυτά έβαζα και στο παλιό μου και τα βρίσκω σε σούπερ τιμή των 28,5€, εκτός και έχετε καμία καλύτερη άκρη....

alex14
08/10/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από yesu
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αυτά έβαζα και στο παλιό μου και τα βρίσκω σε σούπερ τιμή των 28,5€, εκτός και έχετε καμία καλύτερη άκρη....

Το 2λιτρο ??

Εαν ναι ειναι ακριβο.

:wave2:

pektis
08/10/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Motul 5100 15-50 όπως είπε και ο tzrypvs, θα βρεις παντού... Αυτά βάζει η Suzuki.

Καλοτάξιδο και αγρατσούνιστο...

Motul 5100 & motul 300v

yes-u
09/10/2009, 13:31
Alex14 όχι το δίλιτρο, το 4λιτρο έχει 28,5€. Σήμερα τα παίρνω και τα αλλάζω γιατί μου κάνει κάτι σκορταρίσματα που νομίζω θα διορθωθούν με τα λαδάκια....

yes-u
09/10/2009, 13:32
ΤΗΝΧ PEKTIS...