PDA

View Full Version : F650gs για ψηλούς (?) Ζητείται τριπλέτα και/ή βαλίτσες



Blancfang
17/09/2009, 17:15
Χαίρετε μάγκες,

Κοιτάζω να πάρω ένα F650GS (2002-2004) ή να διαλέξω καλύτερα το αντίστοιχο Dakar. Το ερώτημά μου σχετίζεται με το ύψος της σέλας από τα μαρσπιέ. Είμαι 186cm και μου φαίνεται ότι το Dakar μου πάει καλύτερα, αλλά πάλι εξαρτάται, ίσως απλά να έχω συνηθίσει από την θέση οδήγησης που είχα με το ΧΤ500Ε.

Ξέρετε κανέναν "ψηλό" που να έχει το F650GS (όχι Dakar) και πως του φαίνεται στα πολύωρα ταξίδια και μέσα στην πόλη? Θα βελτιωνόταν άραγε η κατάσταση με μια σέλα παραγγελία (σηκωμένη) και το ελατήριο της πίσω ανάρτησης στο σκληρό ?

Πάσα άποψη σεβαστή,

Ακόμα, την ψάχνω για τριπλέτα με βαλίτσες. Τι επιλογές έχω ?

Ευχαριστώ

MikeG
17/09/2009, 17:21
Νομίζω ότι καλύτερα για σένα είναι το Dakar, όχι ότι με το απλό θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα (γνωστός μου στο ύψος σου), απλά σαφώς θα είναι καλύτερα το Dakar.

Όσον αφορά τριπλέτα, έχει πάρα πολλές επιλογές, σχεδόν από όλες τις εταιρείες (Kappa, Givi, Hepko & Becker, Zega, κ.α). Προσωπικά έχω της Hepko & Becker.

:wave2:

Blancfang
17/09/2009, 17:33
Έχω βρει ένα απλό GS με 30.000 χλμ σε υπεράριστη κατάσταση... 2005 πρώτη άδεια, αγρατζούνιστο, ABS, θερμαινόμενα γριπς, κάγκελα, ψηλή ζελατίνα, παροχή ρεύματος, σαν καινούριο. Τιμή: 3.500 ευρώ και με συναγερμό. Μονάχα αυτό το ύψος μου την χαλάει λιγάκι. Θα ήθελα να ακούσω τα συν και τα πλην για την εθνική και για την πόλη.

Τα Dakar στην αγορά είναι αρκετά λιγότερα και τα χτυπάνε στην τιμή. Έχω βρει ένα με πάνω από 40.000 πραγματικά χλμ, 2001 μοντέλο, κινητήρας εντάξει, με ελάχιστες εξωτερικές φθορές, καινούρια λάστιχα, ψιλοαραγμένο τα 2 τελευταία χρόνια, κούκλα, μονάχα λίγο ηλιοκαμμένο. Στα 3.200 ευρώ... είμαι να το χτυπήσω :smilea:

MikeG
17/09/2009, 17:37
Μεταξύ των δύο που αναφέρεις σαφώς υπερτερεί το απλό GS.

Οι βασικές τους διαφορές, είναι ότι το απλό με το 19αρι μπροστά τροχό είναι καλύτερο σε ταξίδι (πιο σταθερό), ενώ το Dakar υπερτερεί σε εκτός δρόμου διαδρομές λόγω του 21 τροχού μπροστά & μεγαλύτερων διαδρομών αναρτήσεων.

Ξαναγράφω, σαν ευκαιρία ακούγεται καλύτερα το απλό, από ότι το Dakar.


:wave2:

Blancfang
17/09/2009, 17:44
Αυτό σκέφτομαι και εγώ, μιας και αντικειμενικά μιλώντας το 98% των χιλιομέτρων θα είναι στην άσφαλτο, και το ταξίδι μου αρέσει :smilea:

Μήπως όμως θα με κουράζει η θέση οδήγησης με τα γόνατα τόσο λιγισμένα (περισσότερο βάρος στον κώλο) ?

MikeG
17/09/2009, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Blancfang
Αυτό σκέφτομαι και εγώ, μιας και αντικειμενικά μιλώντας το 98% των χιλιομέτρων θα είναι στην άσφαλτο, και το ταξίδι μου αρέσει :smilea:

Μήπως όμως θα με κουράζει η θέση οδήγησης με τα γόνατα τόσο λιγισμένα (περισσότερο βάρος στον κώλο) ?


Η διαφορά ύψους της σέλας δεν είναι τόσο μεγάλη. & επίσης νομίζω ότι η απόσταση σέλας με μασπιέ είναι ίδια και στα 2 μηχανάκια. Αλλάζει απλά η απόσταση από το έδαφος λόγω άλλων αναρτήσεων.

Το καλύτερο θα ήταν να τα δοκιμάσεις και τα 2 ώστε να κρίνεις, ακόμα και να κάτσεις απλά επάνω.


:wave2:

Konti
18/09/2009, 08:39
Φίλε μου κι εγω στο υψος σου είμαι περίπου (1.85) κι εχω το dakar! Οπως στα είπε ο mike παραπάνω, αυτες είναι οι διαφορές, σημείωσε ότι το απλό εχει και διαφορετική θέσημ οδήγησης!

Πιστεύω με το απλό δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα (τουλάχιστον εγω δεν ένιωσα άβολα-αλλά δεν μου αρεσε καθόλου η θέση του-προσωπικη γνώμη-) μια χαρα θα σε βολέψει! Εχε υπόψη σου ότι το απλό είναι πιο άνετο στα ταξίδια απο θέμα κάλυψης αέρα, διότι σε τοποθετή μέσα στην μηχανή κι ετσι σε προστατεύει καλύτερα!

Με το dakaraki θα εχεις ενα θέμα με τον αέρα. Να φανταστείς εμένα με χτυπά στο ύψος του λαιμού...κι εχω την ψηλή ζελατίνα της μαμας.....

Βέβαια αν σ'αρέσει καλύτερα το dakar... χτύπα το! Η μηχανή πρέπει να μια φτιάχνει κιόλας:)....!

Blancfang
18/09/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
νομίζω ότι η απόσταση σέλας με μασπιέ είναι ίδια και στα 2 μηχανάκια


Μάλλον έτσι είναι, τώρα που το μελέτησα από τις φωτογραφίες (παρότι τα έχω καβαλήσει και τα δύο) φαίνεται ότι ο σκελετός είναι ίδιος και για τις δύο μηχανές... Αυτό που χρειάζεται λοιπόν είναι να βάλω την ψηλή σέλα της BMW ή να φτιάξω μια σέλα παραγγελία ακόμα λίγο ψηλότερη (2-3 εκατοστά ακόμα) και να σκληρύνω στο μάξιμουμ την πίσω ανάρτηση. Καμιά άλλη ιδέα ?

Ψάχνω και για τριπλέτα με βαλίτσες (μεταχειρισμένα). Κανείς που να πουλάει τίποτα ?

Σε ευχαριστώ MikeG.

Blancfang
18/09/2009, 08:51
...έχει και διαφορετική θέση οδήγησης!
Σε τι ακριβώς συνίσταται η διαφορετική θέση οδήγησης και από τι εξαρτάται (π.χ. είναι θέμα τιμονιού, αναρτήσεων και διαφορετικών τροχών όπως νομίζω)? Το Dakar το γουστάρω γιατί κάθομαι ψηλότερα και σε πιο "επιθετική" θέση οδήγησης. Πάντως με συνεπιβάτη που δεν ξέρει από μηχανή καλύτερα είναι να είναι χαμηλότερη η μηχανή... έχω πικρή πείρα από απότομους ελιγμούς με το XT :smokin: Επίσης, όπως λες και εσύ, στις μεγάλες ταχύτητες το Dakar σε εκθέτει περισσότερο στον αέρα ακόμα και με την ψηλή ζελατίνα (αυτός είναι και ο λόγος που με κούραζε το XT).

Πάντως σε σχέση με την Yamaha η BMW έχει πανάκριβα ανταλλακτικά!!!

Konti
18/09/2009, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Blancfang
Το Dakar....................... "επιθετική" θέση οδήγησης.
Πάντως σε σχέση με την Yamaha η BMW έχει πανάκριβα ανταλλακτικά!!!

Το γεγονός οτι το απλό είναι πιο χαμηλό και σε συνδυασμό με την σέλα (αν την παρατηρήσεις στην θέση του οδηγού έχει μεγαλύτερο βαθούλωμα/ καμπύλη απ'ότι του dakar)! Ετσι σε τοποθετεί "μέσα" στην μηχανή.... Και φυσικά σου προσφέρει καλύτερη κάλυψη απ'τον αέρα!

Στην πολη μέσα ούτε με το dakar θα εχεις πρόβλημα οσων αφορά τους ελιγμούς, και βάλε ότι τα συγκεκριμένα μηχανάκια εχουν αρκετά χαμηλά το κέντρο βάρους τους, λόγω του τεπόζιτου (κάτω απ'την σέλα)!

Blancfang
18/09/2009, 10:58
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=121130498&pageNumber=1&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelDescription=Dakar&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&maxPrice=5001&ambitCountry=DE&zipcode=10435&zipcodeRadius=100&siteId=GERMANY&features=ELECTRIC_STARTER&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&tabNumber=2

Αυτό φαίνεται σε άριστη κατάσταση για τα χρόνια του, αλλά ποιος να τρέχει στην Γερμανία..!

Christos-dakar
23/10/2009, 18:34
Φίλε μου, γεια σου:beer:
Έχω και εγώ ένα dakar και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Είμαι 1.87 ύψος και η αίσθηση που μου δίνει το απλό 650 δε συγκρίνεται με τη δυναμική και σχεδόν επιθετική θέση του dakar. Έχω κάνει ταξίδια των 300 χιλ πολύ ξεκούραστα και με μία μικρή στάση μόνο. Με τον αέρα και με την πιο ψηλή μπροστινή ρόδα δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί μαθαίνεις την αίσθηση που σου δίνει. Εγώ έχω το μοντέλο του 2001, με τα μπλε - κόκκινα καρώ και μου αρέσει πολύ. Μόνο που δεν έχει ABS και θερμαινόμενα γκριπς. Επίσης και η κίνηση στην πόλη πολύ εύκολη. Σου τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. :wave2:

KARDISTAN
11/11/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Blancfang
Μάλλον έτσι είναι, τώρα που το μελέτησα από τις φωτογραφίες (παρότι τα έχω καβαλήσει και τα δύο) φαίνεται ότι ο σκελετός είναι ίδιος και για τις δύο μηχανές... Αυτό που χρειάζεται λοιπόν είναι να βάλω την ψηλή σέλα της BMW ή να φτιάξω μια σέλα παραγγελία ακόμα λίγο ψηλότερη (2-3 εκατοστά ακόμα) και να σκληρύνω στο μάξιμουμ την πίσω ανάρτηση. Καμιά άλλη ιδέα ?

Ψάχνω και για τριπλέτα με βαλίτσες (μεταχειρισμένα). Κανείς που να πουλάει τίποτα ?

Σε ευχαριστώ MikeG.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ,
ΕΙΧΑ ΤΟ DAKAR ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΩΣ ΤΟ 2007.
ΕΚΑΝΑ 5 ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΣΤΑ 4 ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ 3 ΒΑΛΙΤΣΕΣ, ΤΣΑΝΤΑ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟΥ, ΣΑΚΙΔΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΒΑΛΙΤΣΑ + ΣΚΗΝΗ.
ΕΒΛΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΑΝΕΤΑ ΑΠΟ ΟΔΗΓΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.
ΑΠΟ ΑΝΤΙΑΝΕΜΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΨΟΓΟ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΤΟ 1ο DAKAR ΤΟ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟ ΜΕ ΤΗ ΓΥΡΙΣΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ (1,80 ΤΟ ΥΨΟΣ ΜΟΥ).
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΟ ΑΠΛΟ GS ΟΥΤΕ ΓΙΑ 1000 ή 2000€ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.
ΤΟ DAKAR ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΜΑ.
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.
ΕΠΙΣΗΣ 3 ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΨΥΓΕΙΑ ( ΤΑ 2 ΣΤΟΝ 1ο ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ 3ο ΣΤΟΝ 4ο) ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.
ΕΝΩ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΝΤΛΙΑ ΣΤΟΝ 5ο ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΑΤΟΝ....?? ΧΛΜ
ΜΕΤΑ ΤΙΣ 90000ΧΛΜ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΒΛΕΠΕΤΕ.

ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΠΛΑϊΝΕΣ ΕΙΧΑ ΤΗΣ BMW.
ΤΙΣ ΔΙΝΩ 200€
ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

gk8719
14/11/2009, 21:33
εχω το gs 650 mod 2002, το απλό, όχι το ντακαρ
..το ντακαρ, ειναι εφιαλτης αν παρουσιασει προβλημα με τις καλωδιωσεις, ειναι πολυ τεντωμενες και μετα απο καποια χρονια φθειρονται αρκετα οι μονωσεις κ θα εχεις προβλημα
δαγκωτο προτεινω το f650GS,εγω ειμαι 1.84 και ειναι πολυ ανετο , και στο χωμα ειναι σκυλι

Blancfang
16/11/2009, 09:53
Τώρα έχω το απλό GS από τον Σεπτέμβρη και πάει πρίμα. Βέβαια νομίζω ότι οι καλωδιώσεις είναι προβληματικές σε όλα τα GS (Dakar και μη) μιας και η επαφή στην κόρνα ήταν κομμένη και η κόρνα δεν δούλευε όταν έστριβα πολύ το τιμόνι! Ελπίζω να μην μου βγάλει άλλα ηλεκτρικά...Πιάνει τα 180 στο κοντέρ χωρίς άνεμο από πίσω. Στην εθνική το πάω με 135-140 και δεν μασάει.

Ψάχνω για ένα ζευγάρι πλαϊνές βαλίτσες. Έχει κανένας τίποτα?

Ευχαριστώ πολύ,

Blancfang