PDA

View Full Version : Εγκληματικη αμελεια αραγε η βισμα?



quintezz
17/09/2009, 19:47
Καλησπέρα σε όλους. Την προηγούμενη εβδομάδα (Πέμπτη 10-09-2009) και ενώ ήμουν στην επαρχιακή Σερρών-Οινουσών, έπεσα με την μηχανή μου, εξαιτίας χωμάτων που υπήρχαν στο δρόμο από ένα έργο τις Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης Σερρών. Διαπλάτυνση δρόμου λένε!!. Δεν έπαθα καμία ζημία ούτε εγώ ούτε η μηχανή εκτός από μια γρατζουνιά (Vstrom). Το θέμα είναι άλλο, και πιο σοβαρό, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Έπεσα διπλά ακριβώς σε ένα σίδερο, από αυτό που βάζουν στις οικοδομές, και κόντεψε να με διαπεράσει ολόκληρο …Το σίδερο αυτό το είχαν , και έχουν ακόμα αντί για κώνους ασφαλείας . Σας παραθέτω και φωτογραφίες παρακάτω! Μίλησα την επομένη με τον δικηγόρο μου και μου είπε πως αφού δεν έχω ιδιαίτερες σωματικές βλάβες και ζημία στην μηχανή, να μη προχωρήσω σε μήνυση, διότι δεν πρόκειται να κερδίσω τίποτα και θα χάσω και τα λεφτάκια μου σε δίκες. Μου είπε να απευθυνθώ στην τροχαία, για να το ελέγξει και να βάλει τα πρόστιμα που πρέπει και να γίνει και η σωστή σήμανση από τον εργολάβο, μου είπε να τους αναφέρω το αρ8ρο 9 και 10 του ποινικού κώδικα καθώς και Π.Δ για το ποιες είναι οι προδιαγραφές για πινακίδες σήμανσης . Όντως την επομένη έκανα τηλεφωνική καταγγελία με τα στοιχειά μου και το τηλέφωνο μου. Μου είπαν ότι θα το ελέγξουν. Τίποτα εως την Δευτέρα. Ξάναεπικοινώνησα την Τρίτη. Μου είπαν επίσης οτι θα το ελέγξουν.. και πάλι φυσικά τίποτα. Επικοινωνώ πάλι χθές το πρωί, και μου λένε και καλά ελέγχθηκε, και έγιναν συστάσεις στον εργολάβο. Όταν άρχιζα να τους διαβάζω τους νόμους και το προεδρικό διάταγμα, μου είπαν να πάω στον εισαγγελέα…. Άκουσον άκουσον. Επειδή ήδη τα έχω πάρει, βγάζω φωτογραφίες και πάω στον εισαγγελέα, για να πίεση την κατάσταση… Όχι για να μπει πρόστιμο ή να αποζημιωθώ, αλλά για να γίνουν τα προβλεπόμενα από τον νόμο, και να αντικατασταθούν τα σίδερα από κώνους με προδιαγραφές. Τόσο απλό. Και ο εισαγγελέας μου λέει ναι έχεις δίκιο κάνε μήνυση στην αστυνομία και θα έρθει σε μας η δικογραφία. Χαχαχα… Ρε αν ήθελα να φάω τα λεφτά μου και να κάνω μήνυση εδώ θα ερχόμουν? Εγώ ήρθα για να αλλάξουν τα σίδερα που βλέπετε στις φωτογραφίες αλλα σήμερα. Όχι μετά από δύο χρόνια. Και όπως είπα δεν ζητώ κάτι. Να εφαρμοστεί ο νόμος ζήτησα για να μη χαθεί καμία ζωή, κάποιου μοτοσικλετιστή ρε καθήκια. Αλλά έτσι γίνετε, στην ελλαδα! αυτό κάνει η ελληνική αστυνομία. Πρόστιμο σε μας αλλά όχι στους εγκληματίες εργολάβους με την εγκληματική τους αμέλεια. Που είναι η τροχαία, που είναι η Νομαρχία Σερρών? Που είναι οι τεχνικές υπηρεσίες ? ποιος ελέγχει αυτό το έργο ? Και σας ρωτάω ρε παιδιά. Ζήτησα κάτι παράλογο ??? Κάτι τόσο δύσκολο ? (βλ.φωτό)

menelaos46
17/09/2009, 19:54
Καμια δημοσια υπηρεσια στη χωρα αυτη δε θα τρεχει για σενα(οχι προσωπικα).
Πιθανοτατα ο αστυνομικος που μιλουσε μαζι σου στο τηλ. αφου σου ειπε θα το ελεγξουμε να το ξεχασε αμεσως μετα. Αν μπορεις να κανεις κατι να το διορθωσεις αποψη μου ειναι να το κανεις.
Αν οχι ευτυχως δε χτυπησες.
Ειμαι περιεργος να δω τις φωτογραφιες.

george 1981
17/09/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
Και όπως είπα δεν ζητώ κάτι. Να εφαρμοστεί ο νόμος ζήτησα

Δύσκολο αυτό που ζητάς...
Χαρά στο κουράγιο σου που το τρέχεις το θέμα.
Επειδή κάποτε(χωρίς να έχει προηγηθεί ατύχημα) έτρεξα για κάτι εγκληματικά τοποθετημένες και παράνομες διαφημιστικές πινακίδες,διαπίστωσα ότι δε βγάζεις άκρη .
Αυτό που κατάλαβα τότε ήταν ότι δημαρχοι-εργολάβοι,...κ.λ.π. είναι το ίδιο μαγαζί και κάνουν μεγάλη μπίζνα με τα έργα και αλληλοκαλύπτονται.

menelaos46
17/09/2009, 20:04
Αυτό που κατάλαβα τότε ήταν ότι δημαρχοι-εργολάβοι,...κ.λ.π. είναι το ίδιο μαγαζί και κάνουν μεγάλη μπίζνα με τα έργα και αλληλοκαλύπτονται.

Καπως ετσι ειναι.
Δεν ειναι τυχαιο πως ειναι ο πιο βρομικος τομεας στο δημοσιο.
Σε θεμα υγειας κατι μπορει να σου δωθει χωρις να λαδωσεις...
Σε θεμα αστυνομιας κι εκει κατι χωρις να λαδωσεις...
Εεεε στην εργολαβια κτλ δε γινετε τιποτα, παντως καλο ειναι να το τραβας εμεις διορθωνουμε τα πραγματα.

Αν θες να συνεχισεις καλο ειναι να κανεις οτι κανεις εγγραφως με αναφορα στην καθε υπηρεσια.
Αναφορα που θα ζητησεις να πρωτοκοληθει για να μη παει στα σκουπιδια.
Αν ζητας μονο προφορικα δε γινετε τιποτα ειδικα απο τηλ που ειναι απροσωπο.

quintezz
17/09/2009, 20:04
.


174288

quintezz
17/09/2009, 20:05
εδω δειτε . και στροφη


174287

quintezz
17/09/2009, 20:17
διαφημιζουν και τα αισχη τους τα καθαρματα


174289

quintezz
17/09/2009, 20:17
.


174290

MikeG
17/09/2009, 20:19
Φίλε μου, αρχικά συγχαρητήρια . Αν ήμασταν όλοι σε αυτή την σάπια χώρα σαν εσένα, τότε φαινόμενα σαν αυτά αλλά και πολλά άλλα χείριστα πράγματα που συμβαίνουν, θα ήταν απλά στη φαντασία μας, δεν υπήρχε περίπτωση να συμβούν.

Προφανώς και έχεις 10000000000 δίκια, αλλά διαπιστώνεις τώρα και μόνος πόσο μπουρδέλο είμαστε στο ΕΛΛΑΝΤΑ. Προσωπικά θεωρώ ότι μόνο φωτιά & τσεκούρι μπορεί να μας σώσει, αφού κανένας δεν ενδιαφέρεται για τίποτα παρά μόνο όταν νιώσει το παλούκι στο κώλο του. Ιδικά οι έχοντες δημόσιες ευθύνες.

Επί του πρακτέου τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις. Ίσως να έπαιρνες τηλέφωνο σε κάποιο τοπικό τηλεοπτικό σταθμό ή εφημερίδα. Ίσως και στον προϊστάμενο του συγκεκριμένου "εισαγγελέα".

Συγχαρητήρια και πάλι. :wave2:

quintezz
17/09/2009, 20:24
.


174292

dirtbird
17/09/2009, 20:40
Παρόμοια 'σήμανση' έχει και στο δρόμο Θεσσαλονίκης-Σέρρες όπου γίνονται έργα (δεν γνωρίζω καλά την περιοχή σε περίπτωση που πρόκειται για τον ίδιο...:confused: :confused: )

Θα πρότεινα -αφού καμμία κρατική αρχή δεν ενδιαφέρεται να επέμβει έτσι ώστε να προστατεύσει ένα τμήμα των πολιτών- να:

α) καθαρισθουν προηγούμενα σχόλια τπυ στυλ όλοι τους έτσι είναι κτλ. (δεν διαφωνώ επί της ουσίας αλλά δεν υπάρχει λόγος....)

β) Ξανα-καθαρογράψει ο quintezz τις ενέργειες που έκανε (και την αντιμετώπιση που είχε...)

γ) συμπληρώσουμε με ένα συντομο κείμενο διαμαρτυρίας και στη συνέχεια όποιο μέλος θέλει θα μπορεί να ποστάρει ένα απλό συμφωνώ π.χ.

και τέλος

δ) εάν μαζευτεί ικανοποιητικός αριθμός απαντήσεψν, κοινοποιήσουμε τη συζήτηση τόσο σε αστυνομικές, δικαστικές (?), πολεοδομικές αρχές όσο και στον τύπο.

Απλά και νηφάλια.

MikeG
17/09/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Παρόμοια 'σήμανση' έχει και στο δρόμο Θεσσαλονίκης-Σέρρες όπου γίνονται έργα (δεν γνωρίζω καλά την περιοχή σε περίπτωση που πρόκειται για τον ίδιο...:confused: :confused: )

Θα πρότεινα -αφού καμμία κρατική αρχή δεν ενδιαφέρεται να επέμβει έτσι ώστε να προστατεύσει ένα τμήμα των πολιτών- να:

α) καθαρισθουν προηγούμενα σχόλια τπυ στυλ όλοι τους έτσι είναι κτλ. (δεν διαφωνώ επί της ουσίας αλλά δεν υπάρχει λόγος....)

β) Ξανα-καθαρογράψει ο quintezz τις ενέργειες που έκανε (και την αντιμετώπιση που είχε...)

γ) συμπληρώσουμε με ένα συντομο κείμενο διαμαρτυρίας και στη συνέχεια όποιο μέλος θέλει θα μπορεί να ποστάρει ένα απλό συμφωνώ π.χ.

και τέλος

δ) εάν μαζευτεί ικανοποιητικός αριθμός απαντήσεψν, κοινοποιήσουμε τη συζήτηση τόσο σε αστυνομικές, δικαστικές (?), πολεοδομικές αρχές όσο και στον τύπο.

Απλά και νηφάλια.



Είναι μια αρκετά αξιόλογη πρόταση.

Αναμένουμε απάντηση του quintezz & αναλόγως πράττουμε.
:wave2:

menelaos46
17/09/2009, 20:43
Παρόμοια 'σήμανση' έχει και στο δρόμο Θεσσαλονίκης-Σέρρες όπου γίνονται έργα (δεν γνωρίζω καλά την περιοχή σε περίπτωση που πρόκειται για τον ίδιο... ) Θα πρότεινα -αφού καμμία κρατική αρχή δεν ενδιαφέρεται να επέμβει έτσι ώστε να προστατεύσει ένα τμήμα των πολιτών- να: α) καθαρισθουν προηγούμενα σχόλια τπυ στυλ όλοι τους έτσι είναι κτλ. (δεν διαφωνώ επί της ουσίας αλλά δεν υπάρχει λόγος....) β) Ξανα-καθαρογράψει ο quintezz τις ενέργειες που έκανε (και την αντιμετώπιση που είχε...) γ) συμπληρώσουμε με ένα συντομο κείμενο διαμαρτυρίας και στη συνέχεια όποιο μέλος θέλει θα μπορεί να ποστάρει ένα απλό συμφωνώ π.χ. και τέλος δ) εάν μαζευτεί ικανοποιητικός αριθμός απαντήσεψν, κοινοποιήσουμε τη συζήτηση τόσο σε αστυνομικές, δικαστικές (?), πολεοδομικές αρχές όσο και στον τύπο. Απλά και νηφάλια.

Αυτη ειναι μια ορθη σκεψη. Για πρωτη φορα στο φορουμ αυτο διαβαζω κατι τετοιο διαφορετικο απο τη κλασσικη γκρινια.

Να με υπολογιζετε μεσα κι εμενα μιας κι ειμαι και Σερραιος.

Kazolinos
17/09/2009, 20:50
Τυπικη Ελληνικη κουτοεξυπναδα και βαριεστημαρα....


Παντου τα ιδια ειναι στις δημοσιες υπηρεσιες, στις ιδιωτικες εταιριες, στα φορουμ.....

παντα οι αχρηστοι εχουν "ποστα" τα οποια δεν εχουν την ικανοτητα να διοικησουν-διαχειριστουν......αλλα εχουν γνωριμιες....

DimChios
17/09/2009, 20:50
+ κι απο μενα για τις 2 παραπανω προτασεις!

Μιλαω ΚΑΙ για τα ΜΜΕ των Σερρων ή πανελλαδικα!

:wave2:

zephyr1
17/09/2009, 22:42
Καλα για να γινουν ολα αυτα θα περασει καμια βδομαδα, οποτε δεν πας απλα και ωραια μονος σου να ξυλωσεις τα σιδερα για να μην βρουν κανα ανθρωπο σουβλακι?:look:

675heat
18/09/2009, 08:54
Φιλος μπραβο, εκανες αυτο που πρεπει να κανει καθε συνηδειτοποιημενος πολιτης απεναντι στον Ελληνικο σταρχιδισμο.
Ισως επρεπε να απευθυνθεις αμεσως στα καναλια, εχει πολλα λαμογια που ψαχνουν "πτωματα" χαριν τηλεθεασης. Εγω προσωπικη αποψη γι αυτον τον κωλοδρομο και ειμαι "μεσα" σε καθε διαμαρτυρια.

stefanos
18/09/2009, 11:01
Δικαιολογημένη η αγανάκτηση και πολύ καλά κάνουμε να διαμαρτυρόμαστε.
Μερικές συμβουλές για όσους σκοπεύουν να κάνουν κάτι σε παρόμοια θέματα απλών παραπόνων .
Μην μπλέκετε την αστυνομία-τροχαία είναι άσχετοι και δεν θα βγάλετε άκρη (στην περίπτωση ατυχήματος είναι οι πρώτοι που καλούμε και φροντίζουμε, όσο επιτρέπει η κατάστασή μας, να κάνουν ακριβή αναφορά του συμβάντος).
Συμβουλευτείτε τις πινακίδες των έργων και αρχίστε απο έγγραφα πρωτοκολλημένα παράπονα πρός
τις "Διευθύνουσες Υπηρεσίων των Εργων"
στην περίπτωσή μας πρός την
"Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών της Νομαρχίας Σερρών".
Στην περίπτωση ατυχήματος είναι αυτοί (συγκεκριμένα ο "Επιβλέπων Μηχανικός") που θα καθήσουν στο σκαμνί μαζί με τον εργολάβο και συνήθως εκεί θα τελειώσει το θέμα σας.
Μην αναφέρεστε σε προδιαγραφές κλπ τεχνικά απλά τονίστε την μεγάλη πιθανότητα θανατηφόρου ατυχήματος την έλλειψη μέτρων ασφαλείας και σήμανσης και βάλτε και τις φωτογραφίες σας μαζί.
Καλός μοχλός πίεσης σε περίπτωση που πέσετε σε Ελληνα υπάλληλο ,είναι και ο συνήγορος του πολίτη που θα ενοχλήσει την αρμόδια διεύθυνση αν κάνετε αναφορά.

guzzistas
18/09/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα για να γινουν ολα αυτα θα περασει καμια βδομαδα, οποτε δεν πας απλα και ωραια μονος σου να ξυλωσεις τα σιδερα για να μην βρουν κανα ανθρωπο σουβλακι?:look:

Αυτό ούτε να το σκέφτεσαι!!!

Μην πας να ξηλώσεις τίποτα γιατί αν σε δουν να το κάνεις εσύ θα βρεθείς στο κρατητήριο!!!

MikeG
18/09/2009, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Είναι μια αρκετά αξιόλογη πρόταση.

Αναμένουμε απάντηση του quintezz & αναλόγως πράττουμε.
:wave2:


Λοιπόν :wave2:

@ngelos
18/09/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
+ κι απο μενα για τις 2 παραπανω προτασεις!
Ομοίως και για μένα,αν μπορώ κάτι να κάνω...

devil's animal
18/09/2009, 13:57
+ 1 για την καταγγελια.
:wave2:

byron
18/09/2009, 14:01
+1

kokos08
18/09/2009, 14:50
Επειδη την ιδια ακριβως μαγκια με τα σιδερα εχουν κανει και στο Λουτρακι κι επειδη δεν μου αρεσε καθολου που τα εβλεπα κι επειδη ειμαι προνοητικος,χωρις λοιπον να πεσω η να δω καμια τετοια περιπτωση,σκεφτηκα οτι αυτα ειναι πολυ επικινδυνα και πηγα λοιπον μεχρι την τροχαια να κανω μια καταγγελια...εγω πηρα και επιτοπια απαντηση οταν του ειπα οτι αυτα ειναι σαν σπαθια και αν πεσει ενα μηχανακι εκει,αυτα τα σιδερα μπορουν στην κυριολεξια να σφαξουν τον αναβατη και και και....

Και περνω την καταπληκτικη απαντηση της Ελληνικης τροχαιας " Να μην τρεχετε με τα μηχανακια! "

Ασε που η καταγγελια εγινε σε μια κολλα κενη Α4 και υστερα απο παρακαλια γιατι οπως μου ειπαν,και τι θες τωρα???Σωστοτατος,ελα ντε,τι θελω και χανω τον χρονο μου? δεν ξερω???
Πηγα για καφε και μια χαρα ολα...

zefos1100xx
19/09/2009, 18:16
Και απο εμενα συγχαρητηρια φιλε , και χαρα'στο κουραγιο σου δηλαδη που ασχολεισαι και υπ'οψην οτι αυτο που εκανες (η εστω προσπαθησες να κανεις) αποτελει κοινωφελες εργο για ολους μας!

Αυτες οι μπετοβεργες κατα μηκος των εργων ειναι συνηθισμενο φαινομενο στους δρομους μας και αποτελει θλιβερη αληθεια το γεγονος οτι αν δεν τσακιστει καποιος ασχημα για να ασχοληθουν , δεν προκειται να γινει τιποτα......
....εδω γενναται το εξης ερωτημα:Αραγε ειναι τοσο ηλιθιοι που περιμενουν να συμβει καποιο δυστυχημα και να γινει καποιος σουβλακι ωστε να τους τραβηξουν στα δικαστηρια και πιθανοτατα να πληρωνουν αποζημιωσεις?...........μηπως και σε αυτη τη περιπτωση ξερουν οι υπευθυνοι εκ των προτερων οτι δεν θα αποζημιωσουν κανεναν?


.....ειχε ποσταρει κατι αναλογο ο φιλος μου ο σπυρος πριν καιρο στο φορουμ , αναφεροντας οτι εχει γραπτη καταθεση απο διοικητη τροχαιας , ενωπιω δικαστηριου , οτι στο σχιστο περαματος εσβηναν τα φωτα και ανοιγαν τα ποτιστικα κατα την νυχτα ΕΠΙΤΗΔΕΣ για να αποτρεπουν λεει τις κοντρες....ακουσον ακουσον!...και μιλαμε για περιπτωση οπου εγινε οντως ατυχημα και μαλιστα οχι σε ''κοντρακια'' , αλλα σε ανυποψιαστο περαστικο μοτοσυκλετιστη .....μα και παλι μετα απο σειρα ετων δικαστικων διαμαχων....τζιφος!


....δεν ξερω!.....απελπισια!παντως αφου εχεις το τσαγανο τραβηξε το οσο μπορεις!..........μπορει να ακολουθησουν και αλλοι και ισως με λιγο παταγο να υπαρξει καποιο αποτελεσμα!
ευχαριστουμε

kokos08
19/09/2009, 18:34
Δυστυχως δεν γινεται τιποτα,αστα να πανε...Το φοβερο αυτο αυστηρο κρατος εκανε ενα ολοκληρο χρονο να μου δωσει αδεια για ενα μαγαζι γιατι στα σχεδια ηταν 0.80 μ² μικροτερο απ οτι στην πραγματικοτητα και με εσκισαν για ουτε ενα τετραγωνικο!!!! Τετοιο εγκλημα εκανα!!!!

Και εδω μεγαλες "σοβαρες" εταιρειες βαζουν σπαθια στους δρομους και ειναι νομιμο,δεν τους ακουμπαει κανεις! Εγω μια που πηγα και μια που παραιτηθηκα,δεν ξανασχολουμαι,γιατι απλα δεν βγαινει τιποτα!

Εγω απορω...παιδια δεν εχουν αυτοι οι πουστηδες??????!!!!!! :evil:

quintezz
20/09/2009, 04:21
παιδια ? Λυπάμε που το λέω και μάλιστα δημόσια..... αλλ¨α .... απο σήμερα το πρωί, δεχομαι απειλές να σταματίσω οτ κάνω με απορητες κλήσεις στο κινητό μου............ οι μόνοι που είχαν το τηλέφωνο και τα στοιχεία μου, ήταν η αστυνομία και η εισαγγελία..... λυπάμε, δεν αντέχω 'αλλο.... έχω και ένα παιδάκι 2 ετών....λυπάμε ρε παιδια για ότι ζουμε πραγματικα !!!!!
Αν μπορούμε να κανουμε και να οργανο8ουμε , σαν moto.gr και να αρχισουμε να απειλουμε πλέον τα καθάρματα...... ας το κανουμε.... εγω σαν ιδιώτης δεν αντέχω να συνεχισω!!!! Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την συμπαραστασή σας.....αλλα αυτό φαίνετε οτι δεν φτανει!!!! ΛΥΠΑΜΕ συναδελφοι.,...... αλλα αποχωρώ....Οποιος έχει το κουράγιο.... μπορώ να του δωσω τις πληροφορίες που χρείαζετε !!!! Να στε καλά....ΛΥΠΑΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!! ΚΡΙΜΑΑΑ!!!

ASTRAKITCAR
20/09/2009, 10:29
αν θες την αποψη μου δωσε ολο το φακελο σε ενα δικηγορο να το τρεξει αυτος....

ή πηγαινε στα τοπικα καναλια,

κανε μηνυση προς αγνωστους για ηθικη βλαβη και απειλης κατα της σωματικης σου ακεραιοητητας για να εισαι καλυμενος,

επισης μαζεψε οσους πιο πολλους μοτοσυκλετιστες μπορεις και πηγαιντε για ομαδικη εξωδικη διαμαρτυρια να απομακρυνθουν ταχιστα τα καγκελα...

λογω εκλογων τα λαμογια εργολαβοι,πηραν εργα και μιζες και εκμεταλευονται την ακυβερνησια μεχρι τις εκλογες.

george 1981
20/09/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
παιδια ? Λυπάμε που το λέω και μάλιστα δημόσια..... αλλ¨α .... απο σήμερα το πρωί, δεχομαι απειλές να σταματίσω οτ κάνω με απορητες κλήσεις στο κινητό μου............ οι μόνοι που είχαν το τηλέφωνο και τα στοιχεία μου, ήταν η αστυνομία και η εισαγγελία..... λυπάμε, δεν αντέχω 'αλλο.... έχω και ένα παιδάκι 2 ετών....λυπάμε ρε παιδια για ότι ζουμε πραγματικα !!!!!
Αν μπορούμε να κανουμε και να οργανο8ουμε , σαν moto.gr και να αρχισουμε να απειλουμε πλέον τα καθάρματα...... ας το κανουμε.... εγω σαν ιδιώτης δεν αντέχω να συνεχισω!!!! Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την συμπαραστασή σας.....αλλα αυτό φαίνετε οτι δεν φτανει!!!! ΛΥΠΑΜΕ συναδελφοι.,...... αλλα αποχωρώ....Οποιος έχει το κουράγιο.... μπορώ να του δωσω τις πληροφορίες που χρείαζετε !!!! Να στε καλά....ΛΥΠΑΜΕΕΕΕΕΕΕ!!!!! ΚΡΙΜΑΑΑ!!!

Καλημέρα...
Η τροπή που πήραν τα πράγματα ήταν αναμενόμενη μιας και τους ενόχλησες την "μπίζνα"...
Τα τηλεφωνήματα που δέχεσαι είναι πολύ πιθανό να στα κάνει κάποιος υποτακτικός(εργαζόμενος ή συνεργαζόμενος) κατ' εντολή του δημάρχου-εργολάβου-αφεντικού.... που τρώει ψωμάκι και εσύ τους το χαλάς.
Να ανησυχείς για το παιδί σου είναι λίγο υπερβολικό.
Έχε το νού σου όμως σε περουσιακά στοιχεία που έχεις εκτεθειμένα στο δρόμο(αυτοκίνητο,μηχανή..)
Επίσης αν επισκεφτείς ξανά δημαρχείο ή τροχαία το νού σου κατά την είσοδο-έξοδο και στα πέριξ αυτών.
Μπορεί κάποια άτομα να σε περιμένουν για να σου πουν 2 φωνήεντα.


Αν το moto.gr απαιτήσει τη φυσική παρουσία μελών του στις Σέρρες για να γίνει μια πιο συντονισμένη καταγγελία εγώ είμαι μέσα με τις μπάντες.

menelaos46
20/09/2009, 13:41
Απειλες δηλαδη του στυλ??

Τραβα και μια μηνυση κατα αγνωστου για απειλη μεσω τηλεφωνου....

Πιστευω δεν κινδυνευεις παντως.

quintezz
20/09/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Απειλες δηλαδη του στυλ??

Τραβα και μια μηνυση κατα αγνωστου για απειλη μεσω τηλεφωνου....

Πιστευω δεν κινδυνευεις παντως.

Οχι ρε παιδια / δεν κινδυνευω καθόλου. Και με το παιδι μου που ανέφερα, αλλο εννοουσα και οσοι εχουν μικρά παιδια 8α το καταλάβουν.... Εννοω πως αντι να χαίρομαι και να είμαι χαλαρός και να το διασκεδάζω και να το ζω με το παιδί μου.... εμπλεξα σε μια κατάσταση, την οποια γίνονται τα νευρα μου τσατάλια . Αυτό εννοουσα που είπα δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή την ιστορία... Οχι γιατι κυνδυνευω απο κατι η καποιον. Αλλα δεν μπορώ να βγαίνω με το μικρο στην παιδικη χαρα και να δεχομαι κλήσεις διαφορες, πως να το κανουμε..... (σορυ αν δεν καταφερα να σας μεταφέρω σωστα την σκέψη μου )

Παντως η τακτικη τους είναι αυτή.... Μην ασχολισε και δεν ασχολούμαστε... Καθάρματα...
Σας έχει τύχη να ευχεστε να πάθει καποιος κακό για να καταλάβουν μερικοι και να ξηλωθούν απο τις καρέκλες τους??? Εγω έπιασα τον εαυτό μου να το ευχετε.. μετάνιωσα βέβαια αμέσως... Αλλα την αμαρτία μου την λέω... Συγνώμη κιόλας!!

quintezz
20/09/2009, 15:09
Και στην τελική ρε π@@@στη μου δεν ζήτησα τίποτα παράλογο... Να μπούνε κώνοι ζητησα... Αν είναι δυνατόν πια...... σιγά το ζήτημα που χρειάζονται και απειλες, και όλα αυτά, και απο μέρους μου και απο την μερία των εργολάβων και τον υπηρεσιών... Κριμα δεν ξέρω τι αλλο να πω ρε παιδια!!

zephyr1
20/09/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Αυτό ούτε να το σκέφτεσαι!!!

Μην πας να ξηλώσεις τίποτα γιατί αν σε δουν να το κάνεις εσύ θα βρεθείς στο κρατητήριο!!!

Μετα απ'αυτο, και τα τελευταια μυνηματα του quintezz, μπραβο μας κυριοι ,αποδοχη της λαμογιας,της ανειλικρινιας και του κανω την παπια.:a46:

Δεν αναφερομαι σε κανεναν απ'τους δυο σας γιατι απλα εχετε δικιο,απλα χρησιμοποιω το λογο σας που διαθετει το μεγαλυτερο μερος του σημερινου Ελληνα.

Ακουστε και αυτο: ο πατερας μου ειναι 61 , η μητερα μου 54.Πριν ενα μηνα τους κλεψαν την τσαντα με το πορτοφολι μεσα απ'το αυτοκινητο.Ακολουθησαν την γνωστη ταλαιπωρια με αστυνομικους,δαχτυλικα αποτυπωματα και οτι αλλο εχει μια τετοια κατασταση και επειδη το συγκεκριμενο περιστατικο εχει συμβει πολλες φορες στην συγκεκριμενη περιοχη, οι αστυνομικοι τους ξεραν καλα αλλα δεν ειχαν την πινακιδα τους ,απλα ξεραν οτι ειναι 1 hyundai μαυρο ,βρωμικο με κοτσαδορο και τρακαρισμενο.

Τους παρακαλεσαν αν δουν κατι να τους παρουν τηλ. οπωσδηποτε για να τους πιασουν.Περιτο να σας πω τι εγινε για κανα τριημερο που τους ειχαν παρει την τσαντα.

Ελα ομως που προχτες να το παλι το αμαξι στην παραλια να περιφερεται για κουνουργιο θυμα.
Λογω της μεγαλης διαρκειας διαμονης μας στο μερος μας ξερουμε πολυ κοσμο και καποιο φιλοι περβνουν τηλ. την μανα μου και τους λενε ειναι εδω.

Ο πατερας μου σαν αλλος αστυνομος σα'ι'νης περνει το αμαξι μαζι με την μανα μου και πανε να εξακριβωσουν αν ειναι οντως αυτοι.Ετσι ηταν τελικα και περνουν αμεσα την αστυνομια.Τους λενε ερχομαστε ,μην τους χασετε απ'τα ματια σας.
Παρακουλουθηση απο καποια αποσταση οι δικοι μου αλλα το αμαξι αργουσε τον Αστ..Δεν ειχαν ατομα και μπορουσε να ρθει μονο ενας που φοβοταν.Απο πισω ο πατερας μου εξ αποστασεως(δεν λεω για το ποσο επικυνδινο ειναι αυτο), μεχρι που ο Αστ. που ερχοταν βρισκει αλλον ενα Αστ. στον δρομο :hypnotize και σκανε μυτη και τους δενουνε.

Ο τυπος ανθιγγανος με την γυναικα του και το παιδι τους.Σιδερολοστοι,σιδερογροθιες μες 'τα αμαξι κ.α.

Και δω αρχιζει το τραγελαφικο και ταυτοχρονα τρομακτικο γεγονος για τους δικους μου.Πρεπει να κανουν ΜΥΝΗΣΗ ονομαστικη και να παρουσιαστουν στο δικαστηριο σαν μαρτυρες.Εχουν δαχτυλικα αποτηπωματα, οπλοκατοχη και ζηταν απο 2 ανθρωπους να βγαλουν το φιδι απ'την τρυπα :a31: .
Τους ενημερωνω (λες και δεν ξεραν :rolleyes: ) για τους κυνδινους που θα εχουν αν υποβαλουν μυνηση και ακουω τους γονεις μου να λενε : δεν πανα γ@μηθουνε ολοι τους,μπορουμε να κανουμε μοκο αλλα οχι θα το συνεχισουμε και ας μας γ@μησουν.Ολοι μοκο θα κανανε.

Απο της 19.00 που εγινε το σκηνικο ,τελειωσαν στην 01.30 το πρωι.

Δεν περιμενω αποψης και λογια του αερα, ουτε το ειπα για να δειξω το ηθος της οικογενειας μου, απλα για αυτο γαμημενο συστημα ποναω και λυπαμαι καθημερινα, εχω ακουσει τοσα πολλα που δεν χρειαζεται να ακουσω τιποτα αλλο.

Και αν οντως ειμαστε η Ελλαδα που μας αξιζει, λυπαμαι αλλα αυτοι ειμαστε ολοι εμεις.Α'ι'ντε τωρα να βγουμε απ'τα ρουχα μας για τον αλλο που κλωτσησε την γατα.:yuck:

Μπεεεε.:wave2:

menelaos46
20/09/2009, 19:02
φιλε zephyr χρειαζεται να δοσουν καταθεση αλλιως πως θα παει το πραγμα στον εισαγγελεα.
Καποιες φορες δυστυχως πρεπει να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα εμεις δε γινεται αλλιως.

DimChios
22/09/2009, 04:46
το κρατος και ο μηχανισμος ειναι "δικος" τους και σκατα!
Ο,τι κι αν κανουμε, ετσι οπως τα εχουν φτιαξει, ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε νομιζω να κερδισουμε τιποτα!

Ειναι (το ξαναλεω) ΣΚΑΤΑ απο τον πιο μεγαλο μεχρι (που καταφεραν) και τον πιο μικρο!

Τωρα, αν ο καθενας μας, αντιδρα γιατι η καρδια-ψυχη-λογικη του του το "επιβαλλει" ειναι δικο του/μας θεμα!

Δεν αναφερομαι ουτε στο παλληκαρι ουτε στους γονεις του Πανου συγκεκριμενα!
Προσωπικα εχω αντιδρασει ΚΑΙ ετσι ΚΑΙ αλλιως!

Δεν περιμενα απο κανενα να κερδισω τιποτα! Επραξα οπως μου την "καρφωσε" εκεινη τη στιγμη και μπορω να σας πω πως οσες φορες ξεσπασα, κοιμηθηκα ησυχος!
Οσες εδωσα τόπο στην οργη, ναι μεν κοιμηθηκα ησυχος οτι ολα τελειωσαν, ομως μεσα μου εβραζα!
Ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου!
Παντως το point ειναι (μιας και εδω δεν ειναι μερος για να γραφουμε τα "κατορθωματα" μας) οτι το "κεφαλι" ειναι ΣΑΠΙΟ και αυτο, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΔΕΝ μπορουμε να το αλλαξουμε!

Ναι, καναλια κτλ κτλ...

ΑΡΧΙΔΙΑ κυριοι! Οπως το λεω!
Ο,τι γουσταρουν και ΑΝ θα παρουσιασουν!
Και ο φιλος... τελικα οπως απεδειχθει, δεν θα βρησκει την ησυχια του να παιζει με το παιδι του...

Περαστικά μας αν και...αρχιδια!

:alien:

quintezz
22/09/2009, 18:11
Παιδια. Τωρα τους γαμας η οχι ρε πουστη μου? Εμαθα οτι χ8ες βραδι στην περιοχη που σας αναφερω εγινε ατυχημα με μηχανη, και η κοπελα συνοδηγος ειναι στην εντατικη!!!! Τωρα τι κανεις ? Ο δρομος ειναι επαρχικη Σερρων-Οινουσας. Οποιος Σερραιος εμα8ε κατι για την τοπο8εσια να μας το πει παρακαλω. Αυριο 8α παω στον εισαγγελεα αυτη την φορα με καναλια.. θελω την στηριξη σας αν οντως το ατυχημα εγινε στην περιοχη που περιγραφω παραπανω.....

MikeG
22/09/2009, 18:39
Ομαδική μήνυση εις βάρος όλων των υπευθύνων.


Έλεος ρε πούστη μου με το μπουρδέλο!




Φωτιά & τσεκούρι ρε!:mad: