PDA

View Full Version : Ρουλεμαν λαιμου - Γρασάρισμα



jfx
18/09/2009, 11:52
μιας και φτασαμε τα 19000 χλμ(yamaha r6 2006), σε λίγες μέρες θα λυσω το μπροστινο να καθαρισω και ξαναγρασάρω τα ρουλεμαν του λαιμου(κωνικά).


1--------
Όταν βγαλω τις μπουκάλες, μετά πως ακριβως θα τις βαλω στο ιδιο ακριβως υψος οπως ηταν; εχει καποια πατούρα , κανενα σημαδι εκει που δενουν με την κατω τιμονόπλακα;

2----------



Σχετικά με τα ρουλεμαν, εχω ένα γρασσο γενικής χρήσης ψιλοαδιαβροχο, αλλα λεω να βαλω κατι καλύτερο εκει μεσα να κρατήσει.


Εχω δει αλλού που βάζουν ενα κοκκινο γρασσο τοσο παχύρευστο σχεδον οσο η πλαστελίνη χρωματος κοκκινου..


Τι γρασσο προτείνετε να παρω να τους βαλω;

motaba
18/09/2009, 11:58
Αυριο πάω να πάρω το SKF LGEM2



Τσέκαρε (http://www.mapro.skf.com/pub/pds/LGEM2_datasheet_e.pdf) το....


Βάση λιθίου...

~12 euro / 420ml

stefanos
18/09/2009, 12:05
Νομίζω κόκκινο είναι αυτό:http://www.denicol.com/bigproductfotos/smeervetten-moto.jpg

OldMan
18/09/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Βάση λιθίου... ~12 euro / 420ml
Αν κρίνω από την τιμή, μάλλον βάσει Ηλιθίου κοστολογείται ...

OldMan
18/09/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Όταν βγαλω τις μπουκάλες, μετά πως ακριβως θα τις βαλω στο ιδιο ακριβως υψος οπως ηταν; εχει καποια πατούρα , κανενα σημαδι εκει που δενουν με την κατω τιμονόπλακα;
Καλό θα είναι να ΜΗΝ έχει σημάδι (γιατί θα έχει γίνει από το σφίξιμο...) :winka:

Απλά, σημείωσε με ένα μολύβι τις μπουκάλες περιφερειακά στην κάτω μεριά (ή με μαρκαδοράκι για να το σβήσεις μετά με οινόπνευμα ..)

stefanos
18/09/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν κρίνω από την τιμή, μάλλον βάσει Ηλιθίου κοστολογείται ...


Βρήκα βαρέλι 180 κιλά στα 610€ συμφέρει καλύτερα?:rotflmao:

motaba
18/09/2009, 12:21
Το SKF LGEM2 θα αγοραστεί κατόπιν σχετικής εισηγήσεως του έτερου GURU των τεχνικών "Stefanos" :smokin:

OldMan
18/09/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Το SKF LGEM2 θα αγοραστεί κατόπιν σχετικής εισηγήσεως του έτερου GURU των τεχνικών "Stefanos" :smokin:
Έτσι βγάζει τα "εξτραδάκια" ο Πατέρας ...??? :look:



Teneroχτυπημένε, δεν αμφισβήτησα την ποιότητα του γρασσου ...!!! :smokin:

motaba
18/09/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έτσι βγάζει τα "εξτραδάκια" ο Πατέρας ...??? :look:



Teneroχτυπημένε, δεν αμφισβήτησα την ποιότητα του γρασσου ...!!! :smokin:


Για να πάνε τα εύσημα στο σωστό συμφορουμίτη!! :beer:

reinmeister
18/09/2009, 12:33
την εχεις ξανακανει αυτη την δουλεια?

stefanos
18/09/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
την εχεις ξανακανει αυτη την δουλεια?

spamάρεις :rotflmao: :rotflmao:

the who
18/09/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν κρίνω από την τιμή, μάλλον βάσει Ηλιθίου κοστολογείται ...

Οχι ρε Αντωνη.Σκεψου οτι βαζεις πολυ μικροτερη ποσοτητα και η λιπανση κραταει πολυ περισσοτερο απο τα αλλα.Το μονο που θελει ειναι καλο καθαρισμα και μετα λιπανση αλλα με μετρο.:wave2:

dirtbird
18/09/2009, 12:45
/
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
μιας και φτασαμε τα 19000 χλμ(yamaha r6 2006), σε λίγες μέρες θα λυσω το μπροστινο να καθαρισω και ξαναγρασάρω τα ρουλεμαν του λαιμου(κωνικά).


1--------
Όταν βγαλω τις μπουκάλες, μετά πως ακριβως θα τις βαλω στο ιδιο ακριβως υψος οπως ηταν; εχει καποια πατούρα , κανενα σημαδι εκει που δενουν με την κατω τιμονόπλακα;

2----------



Σχετικά με τα ρουλεμαν, εχω ένα γρασσο γενικής χρήσης ψιλοαδιαβροχο, αλλα λεω να βαλω κατι καλύτερο εκει μεσα να κρατήσει.


Εχω δει αλλού που βάζουν ενα κοκκινο γρασσο τοσο παχύρευστο σχεδον οσο η πλαστελίνη χρωματος κοκκινου..


Τι γρασσο προτείνετε να παρω να τους βαλω;

1) Μετράς με χάρακα, παχύμετρο, ότι σε βολέυει τέλος πάντων
2) Αυτό που σου έδειξε ο πατελας Επίσης αντίστοιχο της Silkolene ή και της Maxima (είναι και μπλεδάκι ...μούρλια...)

ΣΗΜ; Δεν το παστώνουμε, εάν έχει κωνικά βάζουμε στα 8/10 της επιφανείας των ρολερ.

Το ερώτημα παραμένει...

Την έχεις ξανακάνει αυτή την δουλειά?
Σε κάτι πιο μικρό-ελαφρύ-αργό?

Προδιαγραφές ροπων έχεις?

:confused:

OldMan
18/09/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
ενα κοκκινο γρασσο ... χρωματος κοκκινου...
Ξέρω ότι είναι δύσκολη μέρα, αλλά θα ρωτήσω....

Έχουμε τίποτε σε: κίτρινο γράσσο χρώματος πετρόλ ή τουλάχιστον λαχανί γράσσο χρώματος γκρι (σουρί) ?? :blush:

dirtbird
18/09/2009, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
τουλάχιστον λαχανί γράσσο χρώματος γκρι (σουρί) ?? :blush:

Για κοίτα σε Rock Oil


(τη μάρκα εννοώ, όχι αυτό που είχε βρει ο Αστεριξ σε κάποιο επεισόδιο...)

FRAGISCOS
18/09/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Νομίζω κόκκινο είναι αυτό:http://www.denicol.com/bigproductfotos/smeervetten-moto.jpg

Τελειο γρασσο για ειδικες χρησεις.
Μεχρι και στην εξωλεμβια αντεχει:sun:

jfx
18/09/2009, 16:41
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. θα κοιταξω να δω ποιο απο αυτά που αναφερθηκαν μπορω να βρω εδω στη πατρα.

όσο για το κόκκινο (που αρεσε και του ολντμαν )βρηκα που το ειχα δει:
http://video.google.com/videoplay?docid=4197269208169026401#



τη δουλεια αυτη δεν την εχω ξανακανει, κι οποια αλλη συμβουλη ευπρόσδεκτη.

Φυσικα απο τη στιγμη που ξεκιναω τετοια δουλεια εχω και καταλληλα εργαλεία και μανιουαλ κι οτι αλλο θα χρειαστω (εκτος απο το γρασσο για την ωρα :P )


κατι τελευταιο, με τα υπολλειματα του παλιου γρασσου τι κανουμε; με τι τα καθαρίζουμε;



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
/

1) Μετράς με χάρακα, παχύμετρο, ότι σε βολέυει τέλος πάντων




τι ακριβως εχεις στο νου σου να μετρησω με το παχύμετρο; σκεφτηκα να κολλησω ενα κομματακι ταινια λιγο πιο κατω απο την κατω μερια της κατω τιμονοπλακας και να μετρησω την αποσταση ταινιας- τιμονοπλακας. εννοεις κατι διαφορετικο;



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
/

ΣΗΜ; Δεν το παστώνουμε, εάν έχει κωνικά βάζουμε στα 8/10 της επιφανείας των ρολερ.





Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος πανω σε αυτο;
:beer:

santorius
19/09/2009, 08:37
Το κόκκινο της denicol είναι πολύ καλό και αδιάβροχο.
Το χρησιμοποιώ χρόνια στα ρουλεμάν λαιμού καθώς και στο πίσω μοχλικό.
Για σημάδι στα καλάμια μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαρκαδόρο για cd
που καθαρίζει εύκολα μετά με οινόπνευμα.

motaba
04/10/2010, 01:32
Σε συνέχεια της συζήτησης.... και κατόπιν σχετικής έρευνας καλύτερα είναι να μην χρησιμοποιηθεί το LGEM2 λόγω των στερεών σωματιδίων που περιέχει, καθώς και της ασυμβατότητας στην ταχύτητα κίνησης των ρουλμάν στην έδραση του ψαλίδιου (Το LGEM2 δίνει "Very Low").

Στην θέση καταλληλότερο γράσο της ίδιας εταιρίας είναι το LGEP2 :winka:

Εδώ το datasheet (http://www.mapro.skf.com/pub/pds/LGEP2_datasheet_e.pdf)

:wave2:

lspiros
04/10/2010, 06:13
εφοσον δεν εχεις ξανακανεις τη δουλεια...
πριν πιασεις εργαλεια στα χερια,πιασε φωτογραφικη μηχανη.οτι λυνεις το φωτογραφιζεις,εξαρτημα στα χερια αλλα και οτι μενει πανω στο μηχανακι.στο τελος ακολουθας τη διαδικασια αναποδα.
στο σφιξιμο τωρα μιας και μιλαμε για κωνικα ρουλεμαν δεν καργαρουμε.σφιγγουμε τοσο ωστε η κινηση του τιμονιου να ειναι ελευθερη.(λιγο πριν αρχισει να σφιγγει ξαναλασκαρεις),ειναι και λιγο θεμα εμπειριας.
κανενα καλοπαιδο απο πανω δεν μενει κοντα σου να βοηθησει λιγο?:wave2:

VALES
04/10/2010, 11:08
lspiros θα το έχει δέσει από πέρυσι... ελπίζω. :winka: