PDA

View Full Version : Αντε γιατι πολυ....



Σελίδες : [1] 2

DimChios
18/09/2009, 16:04
...χαλλλλαρωσαμε!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Σουβλάκι

Το σουβλάκι ή σοβλάκι ή πιτόγυρο είναι φαγητό της παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας. Φτιάχνεται από άπαχο χοιρινό κρέας, όμως το ελληνικό δαιμόνιο κατάφερε να εμπλουτίσει την απλή αρχική συνταγή και με κρέας γάτας, σκύλου μουλαριού ακόμα και κροκοδείλου. Έτσι τα σουβλατζίδικα προσφέρουν και κοινωνικό λειτούργημα, εκκαθαρίζοντας όλα τα αδέσποτα σε ακτίνα 500 m. Φυσικά η συνταγή είναι 100% ελληνική, ΕΜΕΙΣ τη δώσαμε στους Τούρκους και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι το πρώτο σουβλάκι της ιστορίας ήταν ο Αθανάσιος Διάκος.

Σουβλάκι επίσης ονομάζουν στη Θεσσαλονίκη το Καλαμάκι (προάστειο της Αθήνας). Το σουβλάκι που στην υπόλοιπη Ελλάδα ονομάζεται σουβλάκι, στη Θεσσαλονίκη ονομάζεται ψωμάκι ή σάντουιτς ή ψωμάκι με σάντουϊτς, όταν χρησιμοποιείται γύρος, ή σάντουιτς με καλαμάκι ή ψωμάκι με καλαμάκι και σάντουιτς όταν χρησιμοποιείται καλαμάκι ή ψωμάκι ή σάντουιτς ή σάντουιτς με ψωμάκι. Σε αντίθεση δε με την Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη στο σουβλάκι προστίθεται συνήθως κέτσαπ, ρώσικη σαλάτα, σαρμαδάκια, ζάχαρη και κανέλλα, ενώ αν το ζητήσετε σας κόβουν το σουβλάκι μικρές μπουκίτσες με το μπουγατσομάχαιρο.

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Σουβλάκι



:evil:

Dennis-
18/09/2009, 16:14
Οτι και να παρεις που εχει σουβλακι , γυρο , μπιφτεκι , λουκανικο και λοιπα κρεατικα ειναι σάντουιτς !
Το εξής σάντουιτς σερβίρετε οταν το ζητας με απ ολα με πατατες , κετσαπ , μουσταρδα , ντοματα και κρεμμύδι ! Τωρα αυτο ισχυει σε μεγαλυτερο % στην περισοτερη ελλαδα ! :beer:

:lol: :lol: :rotflmao:

ΤΩΡΑ για τα ΤΟΣΤ παρτε το χαμπαρι οτι τοστ δεν ειναι μονο τα τριγωνα ψωμακια ! οτι και να βαλεις στην τοστιέρα γίνεται τοστ για αυτο λέγετε τοστιέρα και οχι σαντουιτσιερα ! χαχ :rotflmao: :rotflmao: βεβαία αν περιέχει ενα απο τα παραπάνω κρεατικα ειναι σαντουιτς σε πατημενο ψωμακι

:rotflmao: :rotflmao:

DimChios
18/09/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
Οτι και να παρεις που εχει σουβλακι , γυρο , μπιφτεκι , λουκανικο και λοιπα κρεατικα ειναι σάντουιτς !
Το εξής σάντουιτς σερβίρετε οταν το ζητας με απ ολα με πατατες , κετσαπ , μουσταρδα , ντοματα και κρεμμύδι ! Τωρα αυτο ισχυει σε μεγαλυτερο % στην περισοτερη ελλαδα ! :beer:

:lol: :lol: :rotflmao:

ΤΩΡΑ για τα ΤΟΣΤ παρτε το χαμπαρι οτι τοστ δεν ειναι μονο τα τριγωνα ψωμακια ! οτι και να βαλεις στην τοστιέρα γίνεται τοστ για αυτο λέγετε τοστιέρα και οχι σαντουιτσιερα ! χαχ :rotflmao: :rotflmao: βεβαία αν περιέχει ενα απο τα παραπάνω κρεατικα ειναι σαντουιτς σε πατημενο ψωμακι

:rotflmao: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τι λες ρε φιλε?

Εχεις ακουσει εσυ το σουβλακι ("σαντουιτς" οπως το λες), που υπαρχει εδω και δεκαετιες να το ελεγαν οι παπουδες μας sandwich? Που δεν ηξεραν ουτε το "YES"?

Αχαχαχαχα!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Για να ακουσουμε κι αλλες αποψεις... :smokin:

Dennis-
18/09/2009, 16:22
Eμενα πάντως ο παππούς μου μου έδινε 500 δραχμες για σαντουιτς εδω στην θεσσαλονικη :beer:
και ειναι 80 τωρα ..
:rotflmao: :rotflmao:

DimChios
18/09/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
Eμενα πάντως ο παππούς μου μου έδινε 500 δραχμες για σαντουιτς εδω στην θεσσαλονικη :beer:
και ειναι 80 τωρα ..
:rotflmao: :rotflmao:


ειναι μορφωμενος λοιπον ο παππους σου! Και ολοι οι υπολοιποι εκει πανω!

Ολος ο υπολοιπος κοσμος ομως που ξερει το gree souvlaki ειναι αγραμματος, εχεις δικιο!

:winka:

Dennis-
18/09/2009, 16:30
Καταρχήν η έννοια σαντουιτς ειναι παλιαααα http://en.wikipedia.org/wiki/Sandwich

Τωρα οι παππούδες λενε σαντουιτς παλια λεγανε εναν γυρο η σουβλακι

βασικα δεν με απασχολεί αυτο με απασχολει καθε φορα που κατεβενω αθηνα οτι πρεπει να φαω 4 δικα σας για 2 δικα μας καντε κατι με το μεγεθος ρε παιδιααα !!

:rotflmao: :rotflmao:
:beer:

by the way ανοιξε τερκενλης στην αθηνα :smokin:

Sferopetadhn
18/09/2009, 16:32
Παρακαλώ πολύ θέλω...

ένα σουβλάκι-καλαμάκι (που τρων)

ένα μίλκο-καλαμάκι (που ρουφάν)

ένα σουβλάκι-γύρο

ένα σουβλάκι-λουκάνικο

κι ένα σουβλάκι-κοτομπέικον

και δύο σάντουϊτς με κίτρινο τυρί (όχι άσπρο παρακαλώ μου φέρνει αέρια) το ένα πατημένο και το άλλο απάτητο...

DimChios
18/09/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
Καταρχήν η έννοια σαντουιτς ειναι παλιαααα http://en.wikipedia.org/wiki/Sandwich

Τωρα οι παππούδες λενε σαντουιτς παλια λεγανε εναν γυρο η σουβλακι

βασικα δεν με απασχολεί αυτο με απασχολει καθε φορα που κατεβενω αθηνα οτι πρεπει να φαω 4 δικα σας για 2 δικα μας καντε κατι με το μεγεθος ρε παιδιααα !!

:rotflmao: :rotflmao:
:beer:

by the way ανοιξε τερκενλης στην αθηνα :smokin:


την εννοια sandwich την ξερουμε ρε φιλε! Δεν ανοιξα το link αλλα μαλλον την ιδια λεμε!
Ο λορδος (ή τι σκατα ηταν αυτος) για ψωμι μιλαγε...οχι για πιττα!
Κι εγω οταν το ζητησω σε ψωμι τον γυρο ή το σουβλακι η... sandwich θα ζητησω!

Οσο για το μεγεθος, τα ιδια ειναι ως επι το πλειστον! Υπαρχουν και οι μεγαλες ομως πιττες ΚΑΙ εδω! Δεν τις εχετε μονο εσεις μεγαλες! :lol:

Το "κλασσικο" παντως ΣΟΥΒΛΑΚΙ εχει ΕΝΑ ΚΛΑΣΣΙΚΟ επισης μεγεθος!

Αν εσεις εκει εισαστε αχορταγοι, να κανετε διαιτα! :p


:lol: :lol:


Επισης τον Τερκενλη τον ξερουμε αλλα εχει αρχισει να "χαλαει" λιγο...εδω στην Αθηνα τουλαχιστον!

:beer: :beer: :beer:

DimChios
18/09/2009, 16:36
Α, να πω οτι προσωπικα και στο "καλαμακι" διαφωνω!

:winka: :wave2:

Dennis-
18/09/2009, 16:40
Οσο για το μεγεθος, τα ιδια ειναι ως επι το πλειστον! Υπαρχουν και οι μεγαλες ομως πιττες ΚΑΙ εδω!

η τρωμε η δεν τρωμε εγω δεν θελω αραβικη πιτα θελω την κλασσική τίγκα στον γυρο και στην πατατα εκει ειναι η διαφορά ! δηλαδη .. παίρνουμε την πιτα πεταμε 2 σουβλακια ολυμπιακού μεγεθους μεσα και βαζουμε και οτι γουσταρουμε και γινετε τουμπανο. ! οχι ενα καταραμενο σουβλακι και 2 πατατες και μια φετα ντοματα ελεος δηλαδη ! :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
18/09/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
η τρωμε η δεν τρωμε εγω δεν θελω αραβικη πιτα θελω την κλασσική τίγκα στον γυρο και στην πατατα εκει ειναι η διαφορά ! δηλαδη .. παίρνουμε την πιτα πεταμε 2 σουβλακια ολυμπιακού μεγεθους μεσα και βαζουμε και οτι γουσταρουμε και γινετε τουμπανο. ! οχι ενα καταραμενο σουβλακι και 2 πατατες και μια φετα ντοματα ελεος δηλαδη ! :rotflmao: :rotflmao:


ερωτηση....


ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΣΑΙ?

:lol: :lol: :lol:

Dennis-
18/09/2009, 16:49
84 αλλα ειμαι γυμνασμένο παιδακι :wave2: :rotflmao: :rotflmao:

βεβεα εχεις ενα δικιο να ρωτας γιατι εγω ναι μεν τα τρώω ολα αυτα αλλα τα καίω με τρέξιμο βάρη κτλ Αλλα δεν εχει να κανει τοσο γιατι ολα τα σαντουιτς ειναι ιδια εδω οποτε απλα προσεχεις :alien:

(η αραβικη πιτα με κεμπαμ και 2 κρεμμυδια μεσα και τπτ αλλο που εφαγα στην νικαια ειναι στο top 10 μου :rotflmao: :rotflmao: )

LogOutGoRide
18/09/2009, 16:52
Η γυναίκα μου η Αθηναία παραγγέλνει σουβλάκι με γύρο και ένα καλαμάκι

Εγώ πάλι πάντα έπερνα αμφίψωμο :evil:

BLiTzER
18/09/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis- οτι και να βαλεις στην τοστιέρα γίνεται τοστ για αυτο λέγετε τοστιέρα και οχι σαντουιτσιερα ! χαχ :rotflmao: :rotflmao: βεβαία αν περιέχει ενα απο τα παραπάνω κρεατικα ειναι σαντουιτς σε πατημενο ψωμακι

Πεθαίνω.

Dennis-
18/09/2009, 16:56
Πεθαίνω.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BLiTzER
18/09/2009, 16:59
Άρα λέγεται τοστιέρα, μέχρι να προσθέσεις κάτι από τα υλικά της λίστας του Σίντλερ, οπότε και μετονομάζεται σε σαντουιτσιέρα. Μάλιστα.

devil's animal
18/09/2009, 16:59
το sandwich που περνετε απο τον Γρηγορη ή το Everest πως το λετε??

sandwich χωρις γυρο?
:rotflmao: :rotflmao:

Dennis-
18/09/2009, 17:02
το sandwich που περνετε απο τον Γρηγορη ή το Everest πως το λετε?? ενα sandwich χωρις γυρο?

φιλε εκει δυσκολεύουν τα πραγματα για αυτο δείχνεις με το δαχτυλο και λες αυτο θελω :rotflmao: :rotflmao:


Άρα λέγεται τοστιέρα, μέχρι να προσθέσεις κάτι από τα υλικά της λίστας του Σίντλερ, οπότε και μετονομάζεται σε σαντουιτσιέρα. Μάλιστα.

για το τοστ ειχα μια διαμαχη με φιλο απο αθηνα οπου λεει αυτος οτι τοστ ειναι μονο τα τριγωνα ψωμακια :eyepop:

ο ορισμος του τοστ .. χμμ κασερι , γαλοπουλα , μπεικον κτλ αλλαντικα και τυρια πατημενα δεν μας ενδιαφέρει το ψωμακι :beer:

DimChios
18/09/2009, 17:03
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ντενη εισαι μειοψηφια, ασ το!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer:


δεν εχω προβλημα με τα κιλα του καθενος, ουτε με τους Σαλονικεις! :winka:

castoras
18/09/2009, 17:03
Ρε πείτε το όπως θέλετε,αφού όπως και να το πούμε,όπως και να το βρούμε,του αλλάζουμε τα φώτα και μετά από μια γουλιά κοκα κόλα περνάμε στο επόμενο !!!!
Λεπόν,έχω έναν καλό εδώ δίπλα.Τί θα φάτε??????:lol:

Dennis-
18/09/2009, 17:04
Ντενη εισαι μειοψηφια, ασ το!


ναι ρε γαμώτο . ε που θα παει ολο και κανα καρντάση θα ερθει δεν μπορει :rotflmao:

BLiTzER
18/09/2009, 17:04
"Τοστ" είναι οτιδήποτε ψήνεται στην τοστιέρα.

"Σάντουιτς" είναι οτιδήποτε έχει ψωμί πάνω-κάτω και δεν είναι τοστ.

Πίτα με οτιδήποτε μέσα λέγεται "σουβλάκι".

Για το "καλαμάκι" συμφωνώ κι εγώ ότι κακώς λέγεται έτσι.

DimChios
18/09/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Ρε πείτε το όπως θέλετε,αφού όπως και να το πούμε,όπως και να το βρούμε,του αλλάζουμε τα φώτα και μετά από μια γουλιά κοκα κόλα περνάμε στο επόμενο !!!!
Λεπόν,έχω έναν καλό εδώ δίπλα.Τί θα φάτε??????:lol:


Πως να το βρουμε ρε κολητε αφου πηγα Σαλονικη και με κοιταζαν σαν UFO'S!

Τελικα εφαγα αφου πρωτα τους το....εδειξα!

:rotflmao: :rotflmao:

DimChios
18/09/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
"Τοστ" είναι οτιδήποτε ψήνεται στην τοστιέρα.

"Σάντουιτς" είναι οτιδήποτε έχει ψωμί πάνω-κάτω και δεν είναι τοστ.

Πίτα με οτιδήποτε μέσα λέγεται "σουβλάκι".

Για το "καλαμάκι" συμφωνώ κι εγώ ότι κακώς λέγεται έτσι.


Στο 3 διαφωνω μαζι σου, στα αλλα οκ!

Σουβλακι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ειναι το κρεας που ειναι περασμενο στο "καλαμακι"(που λανθασμενα λεγεται ετσι)!
Το τυλιχτό λοιπόν (που δε μου παει με τιποτα να το πω ετσι) :lol: το λεμε πλεον σουβλακι στην καθομιλουμενη αφου εκ των υστερων προστεθηκαν τα "γυρος", "κεμπαπ" κλτ κτλ...μεσα στην πιττα!

Προσωπικα παντως για να κλεισουμε...μιας και πρεπει να φυγω εγω, εγω ζηταω μια ΠΙΤΤΑ με ΣΟΥΒΛΑΚΙ, μια ΠΙΤΤΑ με ΓΥΡΟ, μια ΠΙΤΤΑ ΜΕ ....ΜΠΡΟΚΟΛΑ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VANDA
18/09/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
"Τοστ" είναι οτιδήποτε ψήνεται στην τοστιέρα.

"Σάντουιτς" είναι οτιδήποτε έχει ψωμί πάνω-κάτω και δεν είναι τοστ.

Πίτα με οτιδήποτε μέσα λέγεται "σουβλάκι".

Για το "καλαμάκι" συμφωνώ κι εγώ ότι κακώς λέγεται έτσι.



1. ναι
2. ναι
3. όχι όχι ΟΧΙ! Λέγεται "πίτα" με ό,τιδήποτε* μέσα (*π.χ. σουβλάκια)
4. ναι


άαααμα πιααα...:o

DimChios
18/09/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Στο 3 διαφωνω μαζι σου, στα αλλα οκ!

Σουβλακι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ειναι το κρεας που ειναι περασμενο στο "καλαμακι"(που λανθασμενα λεγεται ετσι)!
Το τυλιχτό λοιπόν (που δε μου παει με τιποτα να το πω ετσι) :lol: το λεμε πλεον σουβλακι στην καθομιλουμενη αφου εκ των υστερων προστεθηκαν τα "γυρος", "κεμπαπ" κλτ κτλ...μεσα στην πιττα!

Προσωπικα παντως για να κλεισουμε...μιας και πρεπει να φυγω εγω, εγω ζηταω μια ΠΙΤΤΑ με ΣΟΥΒΛΑΚΙ, μια ΠΙΤΤΑ με ΓΥΡΟ, μια ΠΙΤΤΑ ΜΕ ....ΜΠΡΟΚΟΛΑ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


...και στη Σαλονικη ειπαμε... δειχνουμε, δεν λεμε!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

DimChios
18/09/2009, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
1. ναι
2. ναι
3. όχι όχι ΟΧΙ! Λέγεται "πίτα" με ό,τιδήποτε* μέσα (*π.χ. σουβλάκια)
4. ναι


άαααμα πιααα...:o


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΣΚΕΨΗ!!!

Ευγε φιλε μου!
:smokin:








:bigcry: :bigcry: :bigcry:

VANDA
18/09/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΣΚΕΨΗ!!!

Ευγε φιλε μου!
:smokin:




Ρε άι πάνε στο δουσού να δεις αν έρχομαι!

DimChios
18/09/2009, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ρε άι πάνε στο δουσού να δεις αν έρχομαι!


Οκ, θα πανω!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

vangelis 64
18/09/2009, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ρε άι πάνε στο δουσού να δεις αν έρχομαι! αμ θα πάει!Και θα πάει και με βεστρόμ και θα πάρει και λεμονίτα.:rotflmao: :rotflmao:

Dennis-
18/09/2009, 17:19
λεμονίτα.

:nono: :nono: :nono:

Λεμονάδα :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
18/09/2009, 17:24
Άιντες αμάν! :a51: :a33:



Το Τσίπουρο είναι ένα ελληνικό αλκοολούχο ποτό το οποίο ξεκίνησε την πορεία του πριν από επτά περίπου αιώνες στα μοναστήρια του Αγίου Όρους. Η Τσικουδιά (ή η Ρακή), στην Κρήτη είναι κάτι ανάλογο ωστόσο, η κυριότερη διαφορά του είναι ότι η τσικουδιά είναι προϊόν μονής απόσταξης....->http://el.wikipedia.org/wiki/Τσίπουρο

DimChios
18/09/2009, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Άιντες αμάν! :a51: :a33:



Το Τσίπουρο είναι ένα ελληνικό αλκοολούχο ποτό το οποίο ξεκίνησε την πορεία του πριν από επτά περίπου αιώνες στα μοναστήρια του Αγίου Όρους. Η Τσικουδιά (ή η Ρακή), στην Κρήτη είναι κάτι ανάλογο ωστόσο, η κυριότερη διαφορά του είναι ότι η τσικουδιά είναι προϊόν μονής απόσταξης....->http://el.wikipedia.org/wiki/Τσίπουρο


η "σούμα" ρε φιλαρακι τι ειναι ξερεις?

:smokin:

Ζεύκας
18/09/2009, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
η "σούμα" ρε φιλαρακι τι ειναι ξερεις?

:smokin:

χιώτικο ποτό...:smokin:

οκ?πέρασα?:lol:


Υ.Γ ζήτω η κατεψυγμένη μαστίχα!

vangelis 64
18/09/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
χιώτικο ποτό...:smokin:

οκ?πέρασα?:lol:

Άμα μάς πεις τι είναι το τσίκουδο.:p

DimChios
18/09/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
χιώτικο ποτό...:smokin:

οκ?πέρασα?:lol:


Υ.Γ ζήτω η κατεψυγμένη μαστίχα!


μονο αυτο? Πφ!

:o

Απο τι φτιαχνεται? Εχει σχεση με τη μαστιχα? Με τη ρακι?

DimChios
18/09/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Άμα μάς πεις τι είναι το τσίκουδο.:p


ενα ενα!

:smokin:

zephyr1
18/09/2009, 17:47
Για σας ,πριν απο σας! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53293)

:a10: :a02: :a03: :a31:

Ζεύκας
18/09/2009, 18:02
Ρε ιεροεξεταστές δε με χέζετε!

Σούμα δεν έχει τύχει να πιώ,αλλά ξέρω ότι γίνεται από σταφύλια....

Λογικά πάντα θα μοιάζει με τη ρακή όχι με τη μαστίχα.

Τώρα για το τσίκουδο...


Τι αμαρτίες πληρώνω ρε πστη μου!
την αγάπη μου για τη ρακή εκδήλωσα κ πρέπει να ξέρω τι σκατά βγαίνει
στο αποστακτήριο κάθε τόπου!:lol:

liakaros
18/09/2009, 18:06
Ρε κοπελια το τοστ δεν ειναι ενα ψημενο σαντουιτσ στην τοστιερα??...:confused: :confused:

Λεωνίδας
18/09/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
ο ορισμος του τοστ .. χμμ κασερι , γαλοπουλα , μπεικον κτλ αλλαντικα και τυρια πατημενα δεν μας ενδιαφέρει το ψωμακι :beer: εμείς στην Κρήτη το τρώμε με τυρί

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

BLiTzER
18/09/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
1. ναι
2. ναι
3. όχι όχι ΟΧΙ! Λέγεται "πίτα" με ό,τιδήποτε* μέσα (*π.χ. σουβλάκια)
4. ναι


άαααμα πιααα...:o

Δε διαφωνώ ιδιαίτερα. Απλά έχει επικρατήσει να λέγεται "σουβλάκι" ως σύνολο πλέον. Αν είναι σωστό ή λάθος ετυμολογικά είναι άλλο θέμα.

Εγώ πάντως δε ζητάω καν "σουβλάκι". Προτιμώ το "ένα μπιφτέκι παιδικό" :P

Λεωνίδας
18/09/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ρε κοπελια το τοστ δεν ειναι ενα ψημενο σαντουιτσ στην τοστιερα??...:confused: :confused: δε βγάζεις άκρη ρε Ηλία άσε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

liakaros
18/09/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εμείς στην Κρήτη το τρώμε με τυρί

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Ειπε και κασερι:look:

georgis4
18/09/2009, 18:12
Μια καταραμενη πιτα με οτιδηποτε μεσα γιατι να λεγεται σουβλακι το στανιο μου μεσα???
Τον αθανασιο διακο τον σουβλισαν η τον καλαμακωσαν?????οχι για να ηερω βρε αδερφε???
:D :D :rotflmao: :rotflmao:

dond4le
18/09/2009, 18:14
Γιαυτο και πλουτισε ο Γουδης.....................................δεν εμπλεξε ακομα με σουβλακια, καλαμακια,

πιτες, κλπ κλπ.

Περνεις ενα ωραιοτατο club και δεν χρειαζεσαι να μαλωνεις με τον καθε Σουβλατζη που σου εδωσε

λαθος παραγκελια!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Λεωνίδας
18/09/2009, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ειπε και κασερι:look: υπάρχουν και άλλα κίτρινα τυριά
σωστά Βόρειοι φίλοι μου :confused:


:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

byron
18/09/2009, 18:20
:rolleyes: :rolleyes:

DimChios
18/09/2009, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

Σούμα δεν έχει τύχει να πιώ,αλλά ξέρω ότι γίνεται από σταφύλια....



οχι αγαπητε! Κι ομως κανεις λαθος!

Απο συκα βγαινει!

Αντε γιατι στραβοκοιταει και ο κυριουλης απο πανω μου!

:lol: :lol:

makis206
18/09/2009, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
οχι αγαπητε! Κι ομως κανεις λαθος!
Απο συκα βγαινει!

Που να τα ξέρουμε εμείς αυτά ρε Μήτσο;:lol: :rotflmao: :rotflmao:

menelaos46
18/09/2009, 23:55
Εγω πεινασα, θα πα να κανω δυο τοστ.

SVX
18/09/2009, 23:55
Δε θελω να τα μαθω........ ΝΑ ΤΑ ΦΑΩ ΘΕΛΩ!!!!!


174485

project.breeze
19/09/2009, 00:02
Το σουβλάκι είναι σουβλάκι,δεν υπάρχει σουβλάκι με γύρο,ούτε γύρος με μπιφτέκι,ούτε μπιφτέκι με πανσέτα:smokin:

SVX
19/09/2009, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Το σουβλάκι είναι σουβλάκι,δεν υπάρχει σουβλάκι με γύρο,ούτε γύρος με μπιφτέκι,ούτε μπιφτέκι με πανσέτα:smokin:

σουβλακι με πιτακι σε τοστ καλαμακι γεμιστο?


μπουγατσα με πατσα? κρεμοπιτα ?

DimChios
19/09/2009, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
σουβλακι με πιτακι σε τοστ καλαμακι γεμιστο?


μπουγατσα με πατσα? κρεμοπιτα ?


Μπουγατσα με πατσα????

ΟΥΑΟΥ ΛΕΜΕ!!!

ΓΙΕΑΑΑ!!!!!

:a25:

nic mor
19/09/2009, 01:01
λοιπον επειδη το θεμα σουβλακι,το σκισατε:D :D
ανοιγω το θεμα φετα!!

ας πουμε λοιπον οτι τα δεχωμαι ολα,
για σουβλακια-καλαμακια-μαλαματινες
μπουγατσες-πανε-συρε-σε ειπα-το λεω
με ειπες-στρόγγυλο-λαλαλα κτλ!!:lol: :lol: :lol:


για τη φετα αγαπητα καρντασια,δεν το δεχωμαι!!:nono: :nono:
εχουν γινει μαχες και μαχες,σε διεθνη δικαστηρια για
να παρει προστατευομενη ονομασια προελευσης
και να λεγεται φετα!!
και εσεις τη λετε τυρι;:eek: :eek:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




αυτα τα ολιγα με το συμπαθιο κιολας!:wave2: :wave2:

675heat
19/09/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...χαλλλλαρωσαμε!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Σουβλάκι

Το σουβλάκι ή σοβλάκι ή πιτόγυρο είναι φαγητό της παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας. Φτιάχνεται από άπαχο χοιρινό κρέας, όμως το ελληνικό δαιμόνιο κατάφερε να εμπλουτίσει την απλή αρχική συνταγή και με κρέας γάτας, σκύλου μουλαριού ακόμα και κροκοδείλου. Έτσι τα σουβλατζίδικα προσφέρουν και κοινωνικό λειτούργημα, εκκαθαρίζοντας όλα τα αδέσποτα σε ακτίνα 500 m. Φυσικά η συνταγή είναι 100% ελληνική, ΕΜΕΙΣ τη δώσαμε στους Τούρκους και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι το πρώτο σουβλάκι της ιστορίας ήταν ο Αθανάσιος Διάκος.

Σουβλάκι επίσης ονομάζουν στη Θεσσαλονίκη το Καλαμάκι (προάστειο της Αθήνας). Το σουβλάκι που στην υπόλοιπη Ελλάδα ονομάζεται σουβλάκι, στη Θεσσαλονίκη ονομάζεται ψωμάκι ή σάντουιτς ή ψωμάκι με σάντουϊτς, όταν χρησιμοποιείται γύρος, ή σάντουιτς με καλαμάκι ή ψωμάκι με καλαμάκι και σάντουιτς όταν χρησιμοποιείται καλαμάκι ή ψωμάκι ή σάντουιτς ή σάντουιτς με ψωμάκι. Σε αντίθεση δε με την Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη στο σουβλάκι προστίθεται συνήθως κέτσαπ, ρώσικη σαλάτα, σαρμαδάκια, ζάχαρη και κανέλλα, ενώ αν το ζητήσετε σας κόβουν το σουβλάκι μικρές μπουκίτσες με το μπουγατσομάχαιρο.

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Σουβλάκι

Οι ανωτερω συνδιασμοι ειναι για τον π. Κακογουστοι και αχετοι. Εμεις οι Θεσσαλονικεις δηλ τι να πουμε για την πιτα με καλαμακι χα χα.
Εγω σας προτεινω να περασετε απο Τουμπα να δειτε τι θα πει γυρος, μιλαμε για ογκο και γευση. Για την ασφαλεια σας παντως σας προτεινω να μην φορατε κοκκινα η κιτρινα μπλουζακια
:evil: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
19/09/2009, 11:54
ωπ... φαγητό-thread... πάλι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λοιπόν... απο Κρήτη μέχρι και Θράκη που έχω πάει, αν πείτε πίτα με γύρο με όλα μέσα, δεν πρόκειται να κάνετε λάθος. Όλοι θα καταλάβουν και τελειώνει εκεί.

Στα βόρεια πάντως έχω φάει τα καλύτερα και πιο "γεμάτα". Εξαιρούνται "οι πίτες του παππού" που ξεκίνησαν απο Ηλιούπολη στην Αθήνα. Κυριολεκτικά τεραστίου μεγέθους...

Gandalf

the who
19/09/2009, 15:32
Ρε Χιο δεν πας στο χωριο σου να φας σουβλακια λεω γω?Διαφορετικα ελα να σε παω για ΚΕΜΠΑΠ στο Αιγυπτιακο να βρεις το φως σου.

DimChios
20/09/2009, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε Χιο δεν πας στο χωριο σου να φας σουβλακια λεω γω?Διαφορετικα ελα να σε παω για ΚΕΜΠΑΠ στο Αιγυπτιακο να βρεις το φως σου.


Ρε παππου, θα μας αφησεις να κανουμε παιχνιδι που πεταγεσαι συνεχεια μες τη μεση?

:evil:











:blush: :rotflmao: :rotflmao:

ermiss
20/09/2009, 05:44
Κεμπάπ με γιαούρτι είναι ΓΙΑΟΥΡΤΛΟΥ ρε...

Απλά μπασταρδεμένο και τελείως απλό...




οι Γάλλοι είχαν 246 είδη τυριών. Τα καρντάσια μόνο 2, κασέρια(κίτρινια) και τυριά(άσπρα-φέτα) :nono: :nono:

VALES
20/09/2009, 06:05
Ας μου εξηγήσουν οι Νότιοι δύο μικρά πραγματάκια...

1ον:Γιατί οι Πελ/νήσιοι π.χ. τρώνε ''γουρουνοπούλα'' ενώ όλος ο υπόλοιπος Ελληνικός λαός τρώει ''γουρουνόπουλο'' ?

2ον:Γιατί οι Νότιοι τρώτε ''κοπανιστή'' ενώ όλοι οι άλλοι τρώνε ''χτυπητή'' ?
(Τι διαφορά έχει το να την χτυπάς :a31: από το να την κοπανάς :a31: ) ? :lol:

irinia
20/09/2009, 06:50
ΜΙΛΑΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ........?????


Τό Καλαμάκι..........είναι συνοικία τής Άθήνας

Τό σουβλάκι είναι κομματάκια κρέατος συνήθως χοιρινό περασμένο σέ μικρό ξύλο,
'ισως καί καλάμι...!!!

Τό σάντουιτς........είναι όποιαδήποτε τροφή περικλείεται άνάμεσα σέ δύο μέρη ψωμιού
ή κατ'έπέκτασιν σέ μία πίττα μέ κυκλικό σχήμα.

Άρα λές σάντουιτς μέ πίττα καί...........ΣΚΑΤΑ........

Σάντουιτς μέ ψωμάκι καί........ΠΑΠΑΡΙΑ.........μέσα...!!



The Sandwich
The modern sandwich is possibly named after Lord Sandwich but not invented by him. It is said that he ordered his valet to bring him meat tucked between two pieces of bread. Because Montagu also happened to be the Fourth Earl of Sandwich, others began to order "the same as Sandwich!" [9] However, the exact circumstances of the invention are still the subject of debate. A rumour in a contemporary travel book called Tour to London by Pierre Jean Grosley formed the popular myth that bread and meat sustained Lord Sandwich at the gambling table[10]. The sober alternative is provided by Sandwich's biographer, N. A. M. Rodger, who suggests Sandwich's commitments to the navy, to politics and the arts mean the first sandwich was more likely to have been consumed at his desk.

It is also possible that Sandwich's Grisons Republic born brother-in-law, Jerome de Salis, taught him about sandwiches. The Grisons is known for its dried meat, Bündnerfleisch, while its then subject territory the Valtelline, where De Salis also grew up, is known for Bresaola


Αύτή είναι μιά έκδοχή γιά τήν προέλευση τής λέξης μπάς καί τό νοιώσουν κι οί Άθηναίοι
ΤΙ ΛΕΜΕ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ....!!!



Ή προέλευση τής λέξεως σουβλάκι........βρίσκεται κάπου 4 αιώνες πίσω άπό τά κρέατα
πού έψηναν στή φωτιά συνήθως στά βουνά κυνηγημένοι άπό τούς Τούρκους Έλληνες.
Σούβλα.........έξ ού καί ή μικρή σούβλα........ΣΟΥΒΛΑΚΙ..........καλαμάκι δέ τό ξύλο πού
ήταν έπάνω σουβλισμένα τά μικρά κομμάτια κρέατος.....
ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ........


Τώρα πώς κάποιοι έκαναν τό σουβλάκι ........ΚΑΛΑΜΑΚΙ.......???

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ.....
ΚΑΛΑΜΑΚΙ........GREEK SOUVLAKI.........ΖΗΤΑΝΕ ΟΛΟΙ......!!!


Άν λοιπόν αύτό τό γαμημένο τό σουβλάκι τό βάλεις μέσα σέ ψωμάκι,ψωμί, πίττα........
ΤΟ ΛΕΜΕ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ............ΜΕ ΣΟΥΒΛΑΚΙ........!!!

Άν βάλεις μέσα στό σάντουιτς........ΣΚΑΤΑ........θά λέγεται σάντουιτς μέ σκατά......!!!



Μέ μπουγάτσα..........θά άσχοληθώ άλλη φορά,μάθετε πρώτα νά τρώτε έκεί κάτω καί
βλέπουμε.....!!!!
Έπειδή ή προελευση της είναι άπό Άνατολή, μάλλον δέν έφτασε άκόμα έκεί κάτω....!!!!



ΠΙΑΣΕ...............ΜΙΑ ΛΕΜΟΝΙΤΑ............ΤΩΡΑ......όπως λέμε Καρμενσίττα....!!!!

Εύτυχώς δηλαδή πού τόπε ό Γκιωνάκης πρίν καμμιά σαρανταριά χρόνια.....
όσοι βέβαια έχετε δεί την ταινία....
Πιάσε μιά .......ΛΕΜΟΝΑΔΑ............
Άπό..........ΛΕΜΟΝΙ......??


Κότσαρε ένας παπάρας πάνω στή λεμονάδα τό .....ΛΕΜΟΝΙΤΑ........καί οί βλαχοντίσκο
τό έδεσαν κόμπο.........
Κί ή λεμονάδα ποιά είναι ρέ ...........Η ΓΚΑΖΟΖΑ....???..........ΜΕ ΛΕΜΟΝΙ......???


Τελευταίο.............

Τό................νά ....ΣΕ........κάνω κεφτεδάκια είναι δεύτερος τύπος προσωπικής άντωνυμίας
έσέ..........σέ...........σέ έσένα δηλαδή...!!!


Τό.................ΕΡΧΟΣΑΝΤΕ..............ΚΟΙΜΟΣΑΝΤΕ............ποιανού ρήματος τύπος είναι....???

Δυικός άριθμός ρήματος.....???



ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.............γιά βοηθείστε οί νότιοι....!!!!




Άμέ...............




:wave2:

byron
20/09/2009, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Τό.................ΕΡΧΟΣΑΝΤΕ..............ΚΟΙΜΟΣΑΝΤΕ............ποιανού ρήματος τύπος είναι....???

Δυικός άριθμός ρήματος.....???

ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.............γιά βοηθείστε οί νότιοι....!!!!



Να βοηθήσουμε ρε φίλε. Το ερχόσαντε, κοιμόσαντε, εγαμιώσαντε δεν είναι γλωσσικό ιδίωμα των νοτίων, αλλά συνηθέστατο λάθος ανθρώπων που δεν έχουν και την καλύτερη των σχέσεων με τα ελληνικά (ανεξαρτήτου γεωγραφικής προέλευσης). Πώς λέμε... "Όλοι οι ανθρώποι....."? :rotflmao: :bawl: :lol: .

Κάτι τέτοιο...:wave2:

Gandalf dr685sm
20/09/2009, 08:18
Ρε Terens επιμονή με το sandwich... και μόνο οτι είναι Αγγλοσαξωνικής προέλευσης και το σουβλάκι με πίτα είναι Ελληνικό Τουρκικό πολύ πριν να έρθει η λέξη απο τον λόρδο θα έπρεπε να σου λέει κάτι. Σουβλάκι με πίτα λέγεται.. σουβλάκι σε sandwich είναι κρεατάκι σε ψωμί.. ή αλλιώς το γνωστό "βρώμικο".

Α...και μην ξεχνάμε πως το σουβλάκι με πίτα είναι παραλλαγή του ντονέρ-κεμπάμπ κοκ απο Ανατολάς. Έτσι για να έχουμε μια ιδέα... Επίσης ketchup και μουστάρδα σε σουβλάκι;;;; Τι αμερικανόφερτες μαλακίες έιναι αυτές;

Τζατζίκι, τυροκαυτερή, κόκκινη καυτή πιπεριά ..ναι να το καταλάβω. Αλλά μην ακούω τώρα οτι αγγλοσαξωνικές λέξεις και ουσίες είναι "ποαραδοσιακές" και σωστές γιατί θα γελάνε και τα μάρμαρα τώρα.

Για το καλαμάκι μαζί σου... ποτέ δεν λέω καλαμάκι στην παραγγελία.

Α.. και η κλίση Β προσώπου έχει να κάνει την προσφώνηση όπως την βάζεις ... Θα ΣΕ αναφέρω..ΣΕ Εσένα αναφέρομαι κτλ κτλ κτλ... όταν όμως παρέχεις ή δίνεις κάτι σε κάποιον η κλίση αλλάζει και γίνεται ΣΟΥ... Σου δώσω κάτι.. Σου προσφέρω .. θα σου φτιάξω δλδ.. ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ και οχι ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ ..σε φτιάξω δλδ.

Αλλά επειδή είμαστε όλοι Έλληνες και οι ιδιωματισμοί είναι χαρακτηριστικό της φυλής μας , και το "τσε" το Κρητικό είναι εντάξει... και το νι, μι, που λένε έντονα οι ΝΤΟΠΙΟΙ Αθηναίοι (ελάχιστοι δλδ).. και το "λ" γουστάρω της Θεσσαλονίκης κοκ.

Επίσης μου αρέσει και η φιλοξενία των Ελλήνων που κατοικούν στα Βόρεια της χώρας, το με το ζόρι πιες των Κρητικών , Την τρέλα των Επτανήσιων ακόμα και τον πανικό και το άγχος της Αθήνας.

Όταν λοιπόν ανέβω επάνω φίλε Terens , γιατί κάθε φορά που το παλεύω όλο και μια μαλακία θα συμβεί και δεν θα μπορέσω... όταν ανέβω λοιπόν , για να μην μαλώσουμε (χαχαχα) θα πάρουμε 3 πίτες με γύρο απο όλα.. θα πάρουμε και λαδόκολα .. και ότι άλλο θές.

Αίντε μωρέ δώσε ενα χτύπημα στην πλάτη , να δούμε παρέα τις ομάδες μας και να πικαριστούμε να κάνουμε κέφι.

Gandalf

SVX
20/09/2009, 08:32
μαλακες ...δεν κοβετε πρωι-πρωι με τα χοντογκια και τα γυρονια....μας εχει λιμαρει η πεινα το στομαχι....



ΕΤΣΙ κι αλλιως σε 1μιση 2 η ωρα ειναι OFFIcial τσιπουρο - TIME ......:smokin:

irinia
20/09/2009, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να βοηθήσουμε ρε φίλε. Το ερχόσαντε, κοιμόσαντε, εγαμιώσαντε δεν είναι γλωσσικό ιδίωμα των νοτίων, αλλά συνηθέστατο λάθος ανθρώπων που δεν έχουν και την καλύτερη των σχέσεων με τα ελληνικά (ανεξαρτήτου γεωγραφικής προέλευσης). Πώς λέμε... "Όλοι οι ανθρώποι....."? :rotflmao: :bawl: :lol: .

Κάτι τέτοιο...:wave2:


ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ............ΣΕ..............




Έχεις κάτι νά σχολιάσεις.....???

Έπειδή πέφτει πολύ καζούρα μέ αύτό τό......ΣΕ.....!!!



Άκουσε κανείς..........ΒΟΡΡΕΙΟ...........νά λέει ποτέ τήν κατάληξη............ΝΤΕ....???

Άλλιώς σβήνει ή παρένθεση.....δέν είναι καθόλου ......ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ.........!!!!

Είδικά στήν Πελοπόννησο..........τόχουν ψωμοτύρι....!!!

Όλά τά ρήματα σέ........ΝΤΕ.........τελειώνουν.....!!!

Έπειδή έχω ζήσει 2 χρόνια στήν Πελοπόννησο καί 1 στήν Άθήνα..........

Έδώ πάνω τό χωριάτικο πάει σύννεφο,ή άμάθεια στά όρεινά έπίσης,οί ίδιωματισμοί σέ

Χαλκιδική ,Σέρρες ,φοβεροί............άλλά.............ΝΤΕ...........ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ......!!!


ΛΑΘΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ............ΦΙΛΕ...........ή παρένθεση




:wave2:

Gandalf dr685sm
20/09/2009, 08:39
svx.... τσιπουράκι με μεζέ;


174635

SVX
20/09/2009, 08:44
τερενς ....αστο ρε φιλε....αυτα ειναι ψιλοπταισματα ....

το θεμα ειναι να μας φυγει το κολλημα ολους ...και στην Πελοποννησο εχουν παραξενιες , και στην Αθηνα.....

SVX
20/09/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
svx.... τσιπουράκι με μεζέ;


αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια....το ΑΝ πρεπει το τσιπουρακι να συνοδευεται (αυτεπαγγελτως) απο μεζε ή οχι.....



εμας παντως μας κακοφαινεται οταν παμε σε μαγαζι εκτος Θεσσαλιας και με την παραγγελια "ενα τσιπουρο¨ σουρχεται μονο το αλκοολ ξεροσφυρι.... τελοσπαντων ...μπορει να νομιζετε οτι ειναι καταλοιπα των καπηλειων ....ή οτι ειμαστε απαιτητικοι...

Gandalf dr685sm
20/09/2009, 09:03
Αν πας σε παραδοσιακά καφενεία (οχι της γειτονιάς) θα σου το σερβίρουν τουλάχιστον με ενα κομματάκι τυρί , ελιά και ίσως πιπεριά. Διαφορετικά οι υπόλοιποι θες απο θέμα οικονομικό, θες απο άγνοια, θα το θεωρήσουν ώς μοναδική παραγγελία το ποτηράκι.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής , τσιπουράκι χωρίς συνοδευτικό και εμένα θα μου κακοφαινόταν.

Gandalf

irinia
20/09/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ρε Terens επιμονή με το sandwich... και μόνο οτι είναι Αγγλοσαξωνικής προέλευσης και το σουβλάκι με πίτα είναι Ελληνικό Τουρκικό πολύ πριν να έρθει η λέξη απο τον λόρδο θα έπρεπε να σου λέει κάτι. Σουβλάκι με πίτα λέγεται.. σουβλάκι σε sandwich είναι κρεατάκι σε ψωμί.. ή αλλιώς το γνωστό "βρώμικο".

Α...και μην ξεχνάμε πως το σουβλάκι με πίτα είναι παραλλαγή του ντονέρ-κεμπάμπ κοκ απο Ανατολάς. Έτσι για να έχουμε μια ιδέα... Επίσης ketchup και μουστάρδα σε σουβλάκι;;;; Τι αμερικανόφερτες μαλακίες έιναι αυτές;

Τζατζίκι, τυροκαυτερή, κόκκινη καυτή πιπεριά ..ναι να το καταλάβω. Αλλά μην ακούω τώρα οτι αγγλοσαξωνικές λέξεις και ουσίες είναι "ποαραδοσιακές" και σωστές γιατί θα γελάνε και τα μάρμαρα τώρα.

Για το καλαμάκι μαζί σου... ποτέ δεν λέω καλαμάκι στην παραγγελία.

Α.. και η κλίση Β προσώπου έχει να κάνει την προσφώνηση όπως την βάζεις ... Θα ΣΕ αναφέρω..ΣΕ Εσένα αναφέρομαι κτλ κτλ κτλ... όταν όμως παρέχεις ή δίνεις κάτι σε κάποιον η κλίση αλλάζει και γίνεται ΣΟΥ... Σου δώσω κάτι.. Σου προσφέρω .. θα σου φτιάξω δλδ.. ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ και οχι ΠΡΟΣ ΕΣΕΝΑ ..σε φτιάξω δλδ.

Αλλά επειδή είμαστε όλοι Έλληνες και οι ιδιωματισμοί είναι χαρακτηριστικό της φυλής μας , και το "τσε" το Κρητικό είναι εντάξει... και το νι, μι, που λένε έντονα οι ΝΤΟΠΙΟΙ Αθηναίοι (ελάχιστοι δλδ).. και το "λ" γουστάρω της Θεσσαλονίκης κοκ.

Επίσης μου αρέσει και η φιλοξενία των Ελλήνων που κατοικούν στα Βόρεια της χώρας, το με το ζόρι πιες των Κρητικών , Την τρέλα των Επτανήσιων ακόμα και τον πανικό και το άγχος της Αθήνας.

Όταν λοιπόν ανέβω επάνω φίλε Terens , γιατί κάθε φορά που το παλεύω όλο και μια μαλακία θα συμβεί και δεν θα μπορέσω... όταν ανέβω λοιπόν , για να μην μαλώσουμε (χαχαχα) θα πάρουμε 3 πίτες με γύρο απο όλα.. θα πάρουμε και λαδόκολα .. και ότι άλλο θές.

Αίντε μωρέ δώσε ενα χτύπημα στην πλάτη , να δούμε παρέα τις ομάδες μας και να πικαριστούμε να κάνουμε κέφι.

Gandalf


Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΡΔΟ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΣΤΟ 1750..........

Ή ίστορία μέ τούς Τούρκους............άρκετά πιό πίσω.

Τό σάντουιτς στήν Έλλάδα όμως..........είναι πολύ πρόσφατο....!!

Τό σουβλάκι τό τρώγαμε άπό παλιά.........κάποια στιγμή όταν τό βάλαμε άνάμεσα
σέ δυό φέτες ψωμί τό είπαμε σάντουιτς....!!!

Πού τό περίεργο....??

Τώρα τό τί βάζουμε μέσα στό σάντουιτς είναι άλλο θέμα...

Πάντως άν περάσεις τή Λάρισσα καί ζητήσεις καλαμάκι...........

ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΦΡΑΠΕ.....!!!

Άν πείς θέλω σάντουιτς θά σέ ρωτήσουν μέ τί τό θές....??
Ψωμάκι ή πίττα....??
Καί μέ ποιά γέμιση..??

Γύρο...........μπιφτέκι.............σουβλάκι..............σαλάμι.......... ........κασέρι.............τυρί....??

ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...??

Δηλαδή αύτό τό πράμμα πού πουλάνε οί καντίνες μέ λουκάνικο,σάντουιτς δέ τό λένε...???


ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΚΕΡΑΣΩ..........:beer:





:wave2:

irinia
20/09/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
τερενς ....αστο ρε φιλε....αυτα ειναι ψιλοπταισματα ....

το θεμα ειναι να μας φυγει το κολλημα ολους ...και στην Πελοποννησο εχουν παραξενιες , και στην Αθηνα.....


ΧΑΒΑΛΕ ΚΑΝΟΥΜΕ............




Μήν άγχώνεσαι....έχω φάει κάτι καλαμάκια στόν Ίσθμό......θάνατος....!!!













:wave2:

Gandalf dr685sm
20/09/2009, 09:31
Μήν άγχώνεσαι....έχω φάει κάτι καλαμάκια στόν Ίσθμό......θάνατος....!!!

Νιαούρισμα πρώτα .. και μετά "κόψιμο-Θάνατος";..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :lol: :lol:

Έχει κάτι καλά σουβλάκια στο πέτρινο του Ιορδάνη στην Πεντέλη και στο Ξύλινο της Δροσιάς. Όποτε βρεθείς στην "λεκκάνη" έλα να σε κεράσω και εγώ με την σειρά μου.:D

Αλλά θα είμαι ειλικρινής.. το καλύτερο σε λαδόκολα το έχω φάει λίγο έξω απο την Χαλκιδική σε ενα χωριουδάκι με ενα πλάτανο στην μέση. Ήμουν με μια παρέα , όπου ο ελαφρύτερος ήμουν εγώ (95 κιλά έτσι; ) και έγινε ενα τσιμπούσι σαν το Γαλατικό χωριό ενα πράγμα!!!

SVX... σε πηδήξαμε τώρα...χαχαχαχα

Gandalf

Ζεύκας
20/09/2009, 10:45
Εγώ προτείνω το δάσος του "Σεϊχ Σου" να μετονομαστεί σε "Σεϊχ Σε" :lol:

the who
20/09/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να βοηθήσουμε ρε φίλε. Το ερχόσαντε, κοιμόσαντε, εγαμιώσαντε δεν είναι γλωσσικό ιδίωμα των νοτίων, αλλά συνηθέστατο λάθος ανθρώπων που δεν έχουν και την καλύτερη των σχέσεων με τα ελληνικά (ανεξαρτήτου γεωγραφικής προέλευσης). Πώς λέμε... "Όλοι οι ανθρώποι....."? :rotflmao: :bawl: :lol: .

Κάτι τέτοιο...:wave2:

Κανε μια βολτα στην πελοπονησο και θα καταλαβεις ποιος λεει "ερχοσαντε" "εγ@μιωσαντε" κλπ Βυρωνακο.

the who
20/09/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ρε παππου, θα μας αφησεις να κανουμε παιχνιδι που πεταγεσαι συνεχεια μες τη μεση?

:evil:











:blush: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε αλητη μια φορα μιλησα και μου τη λες?:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Το αιγυπτιακο ισχυει.Ασε που εχει τραπεζια εξω ακομα και μπορουμε να κανουμε "εκτακτο" ΔΣ με σουτζουκι,γιαουρτλου και μπυρες.:winka:

byron
20/09/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αλλά θα είμαι ειλικρινής.. το καλύτερο σε λαδόκολα το έχω φάει λίγο έξω απο την Χαλκιδική σε ενα χωριουδάκι με ενα πλάτανο στην μέση.


Και στα Σέρρας είναι τρομερά. Φαντασου να μπορούσα να παραγγείλω κιόλας. :rotflmao: :lol: :rotflmao:

byron
20/09/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Κανε μια βολτα στην πελοπονησο και θα καταλαβεις ποιος λεει "ερχοσαντε" "εγ@μιωσαντε" κλπ Βυρωνακο.

Τι να σΕ πω ρε φιλαράκι...
Ο μισός κατάγομαι από Μάνη και ο μισός από Δράμα. Επομένως όλα αυτά τα όμορφα για τους βόρειους και νότιους μόνο μέσα από τον χαβαλέ μπορώ να τα συζητήσω. :wave2:

Πάω να φάω κάτι γιατί έχω γκουρλώσει απ΄τη πείνα. :rotflmao:

arxaios
20/09/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε αλητη μια φορα μιλησα και μου τη λες?:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Το αιγυπτιακο ισχυει.Ασε που εχει τραπεζια εξω ακομα και μπορουμε να κανουμε "εκτακτο" ΔΣ με σουτζουκι,γιαουρτλου και μπυρες.:winka:

Να τα προσέχεις τα σουτζούκια !!!........... Κόβουνε πλαίσιο !!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

arxaios
20/09/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
svx.... τσιπουράκι με μεζέ;

Ρε 'συ μάγε ........... μεζέ το λες αυτό ;;;;;;;:nono: :nono: :nono: :a22: :a22: :a22: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Να σου βάλω φωτό από το τι εννοούμε για μεζέ εδώ κάτω ;;;
:winka: :winka: :winka:


ΥΓ. Χρόνια πολλά για χθές ..........

sakisvolos
20/09/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
svx.... τσιπουράκι με μεζέ;

:lol: :lol: Μεζές είναι αυτό???? :confused: :confused:

DimChios
20/09/2009, 14:16
μλκ τερενς, με εκανες και γελασα ρε!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι μπουρδες και σκαλωμα ειναι αυτο ρε συ?

:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Αλλα, ετσι κι αλλιως, πρεπει να βρεθουμε για μπυρες (α να δουμε ποτεΝες) γιατι σε πάω λεμε!

:lol: :lol:




:beer: :beer: :beer:



χαβαλε κανουμε, ε! :wacko:








αν και νομιζω τα εννοεις....οποτε...










:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

DimChios
20/09/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
...και στην Πελοποννησο εχουν παραξενιες , και στην Αθηνα.....


ενω εσεις ε?

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

liakaros
20/09/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Ας μου εξηγήσουν οι Νότιοι δύο μικρά πραγματάκια...

1ον:Γιατί οι Πελ/νήσιοι π.χ. τρώνε ''γουρουνοπούλα'' ενώ όλος ο υπόλοιπος Ελληνικός λαός τρώει ''γουρουνόπουλο'' ?



Αδερφε...μπερδεμενος εισαι...

Οι Πελ/νησιοι δεν τρωνε ''γουρουνοπούλα''.... ''μπουζοπούλα'' τρωνε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
20/09/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι να σΕ πω ρε φιλαράκι...
Ο μισός κατάγομαι από Μάνη και ο μισός από Δράμα. Επομένως όλα αυτά τα όμορφα για τους βόρειους και νότιους μόνο μέσα από τον χαβαλέ μπορώ να τα συζητήσω. :wave2:

Πάω να φάω κάτι γιατί έχω γκουρλώσει απ΄τη πείνα. :rotflmao:

Οχι σοβαρα ταλεγα εγω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: .Θεμα που ανοιξε ο Χιος και περιμενες να μιλαμε σοβαρα?:rotflmao: :rotflmao: :beer:

@arhaios
τα σουτζουκια θελουν κοψιμο ετσι κι αλλιως :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

DimChios
20/09/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

@arhaios
τα σουτζουκια θελουν κοψιμο ετσι κι αλλιως :rotflmao: :rotflmao: :wave2:


ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΤΕ ΡΕ ΤΟ ΧΡΗΣΤΟ!!!

ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a36:

the who
20/09/2009, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΤΕ ΡΕ ΤΟ ΧΡΗΣΤΟ!!!

ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a36:

Και το ραψιμο επισης ειδικα σε "δυσκολες" επιφανειες.:a9:

DimChios
20/09/2009, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Και το ραψιμο επισης ειδικα σε "δυσκολες" επιφανειες.:a9:


ΝΑΙ, ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΑΣΛΑΝΗΣ!

ΡΑΦΤΡΑ ΜΟΥ!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

the who
20/09/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΝΑΙ, ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΑΣΛΑΝΗΣ!

ΡΑΦΤΡΑ ΜΟΥ!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Κι ελεγα να ταξιδεψω μεχρι την εξωτικη Πετρουπολη να σε ακουσω αλλα τωρα :evil:

:rotflmao: :rotflmao: :wave2:

DimChios
20/09/2009, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Κι ελεγα να ταξιδεψω μεχρι την εξωτικη Πετρουπολη να σε ακουσω αλλα τωρα :evil:

:rotflmao: :rotflmao: :wave2:


ΕΛΑ, ΕΛΑ, φφφφφφφανταστικε μου συμφορουμιτη!

Ελα και θα πω να εχουν και παμπερς στην εισοδο!

Γιατι σιγουρα θα χ3στεις που θα σ αρεσει τοσο η μουσικη μας!

:winka:

Θα ναι και ο εταιρος "θειος" Tai!

:smokin:

the who
22/09/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ΕΛΑ, ΕΛΑ, φφφφφφφανταστικε μου συμφορουμιτη!

Ελα και θα πω να εχουν και παμπερς στην εισοδο!

Γιατι σιγουρα θα χ3στεις που θα σ αρεσει τοσο η μουσικη μας!

:winka:

Θα ναι και ο εταιρος "θειος" Tai!

:smokin:

Για σενα και τον blackbusa


174868

DimChios
22/09/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Για σενα και τον blackbusa


Κλαιν μαιν! :o


:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Το παραδεχεσαι παντως! Μπραβο σου!

Ευγε θείο!

:smokin:

SVX
22/09/2009, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Κλαιν μαιν! :o


:bigcry: :bigcry: :bigcry:


Το παραδεχεσαι παντως! Μπραβο σου!

Ευγε θείο!

:smokin:



:evil: εσυ παλι τον κοντευεις ομως!.... :rolleyes:


μη σμωνς ζγα ντιπ!

the who
23/09/2009, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:evil: εσυ παλι τον κοντευεις ομως!.... :rolleyes:


μη σμωνς ζγα ντιπ!

Οι ρε.Μη κνιθις μπιτισες. :rotflmao: :rotflmao:

SVX
23/09/2009, 20:43
παμε παλι στο θεμα..... Εντος του τοπικ ..........




:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


http://www.youtube.com/watch?v=iFFYd24hdDo&feature=related

Tpap
24/09/2009, 18:56
http://www.greektube.org/content/view/69569/2/

δώσε ρε, σαλλλόνικα λλλέμε.

DimChios
24/09/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
http://www.greektube.org/content/view/69569/2/

δώσε ρε, σαλλλόνικα λλλέμε.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

castoras
24/09/2009, 19:32
Πάρτε κι ένα σοβαρό site για παραγγελείες γιατί πολύ το ζαλίσαμε!!!

http://www.thelosouvlakia.gr/


Όχου λέμε!! :smokin:

xristos x
15/01/2010, 17:53
να αναθερμάνω το θρεντακι με μερικες φωτο???:beer: :beer: :beer: