PDA

View Full Version : Βελτιώσεις Wr250x



PhiL
18/09/2009, 17:44
Γεία σας παιδιά και καλώς σας βρήκα ! Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά για το τι εξάτμιση να βάλω στο νεοαποκτηθέντα μηχανάκι μου το Yamaha WR250X (2009).
Βασικά θέλω μια εξάτμιση που να κάνει ωραίο ήχο αλλά να είναι καλή επισης και για το μηχανάκι.Ψάχτηκα λίγο και στην αντιπροσωπεία της Yamaha μου πρότειναν τις "Leo Vince" και "WRP".Εγω απο τη μεριά μου εχω κολλήσει με την "Akrapovic" αλλά δυστυχώς δε ξέρω που να απευθυνθώ για να ρωτήσω αν κάνει ή οχι. Παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας ακόμα και για μια άλλη εξάτμιση . Ευχαριστώ για την προσοχή σας .

MikeG
18/09/2009, 18:44
Μεταφερόμαστε στα "Ανταλλακτικά - Βελτιώσεις".


:wave2:

georgis4
18/09/2009, 19:18
Η akrapovic δεν βγαζει για το δικο μας...:D
Οι εταιριες που βγαζουν ειναι οι FMF WRP DRD LeoVince ARROW DELTA και κανα 2 αλλες....
Η μονη που ταιριαζει ΚΟΥΤΙ ειναι της LeoVince η οποια εχει θεση και για τον αισθητηρα λ που εχουν ΜΟΝΟ τα ευρωπαικα WR250X/R και ειναι απο ποιοτητα κατασκευης κορυφη σε σχεση με τις αλλες...
Οι υπολοιπες ΔΕΝ εχουν θεση για αισθητηρα λ και πρεπει να βαλεις εσυ σε καποιον εξατμισα...
Απορω ομως πως δεν σου ειπαν στην YAMAHA για την GYTR που βγαζει η ιδια η YAMAHA αν και ειναι μονο για αγωνιστικη χρηση....
Εγω σε LeoVince θα παω οταν ερθει η ωρα.....:smilea:

PhiL
18/09/2009, 19:25
Φίλε georgis ξέρεις τι έγινε ? Ρώτησα σήμερα γιαυτήν την εξάτμιση(GYTR) γιατι αυτήν θέλω να βάλω και μου λέει ο υπεύθυνος εκεί οτι δεν την ξέρει και πρώτη φορά την ακούει ! εχω τρελαθεί με αυτην την εξάτμιση και θέλω να την βάλω ! ξέρεις που μπορώ να ψάξω καλύτερα?

Υ.Γ.
(Ξέρεις μήπως αν η "LeoVince" κάνει καλό και ωραίο θόρυβο ?)

georgis4
20/10/2009, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
Φίλε georgis ξέρεις τι έγινε ? Ρώτησα σήμερα γιαυτήν την εξάτμιση(GYTR) γιατι αυτήν θέλω να βάλω και μου λέει ο υπεύθυνος εκεί οτι δεν την ξέρει και πρώτη φορά την ακούει ! εχω τρελαθεί με αυτην την εξάτμιση και θέλω να την βάλω ! ξέρεις που μπορώ να ψάξω καλύτερα?

Υ.Γ.
(Ξέρεις μήπως αν η "LeoVince" κάνει καλό και ωραίο θόρυβο ?)

κανε ενα search στο youtube και γραψε wr250x....αναμεσα στα βιντεο εχει και πολλα με διαφορες εξατμισεις μαζι και LeoVince αν και καμμια σχεση οπως ακους το ηχο live....
για την GYTR μονο σε επισημη YAMAHA θα πας οπου αποκλειεται να μη γνωριζουν μιας και η εξατμιση ειναι της YAMAHA!!(και το ξαναλεω ειναι μονο για πιστα δεν εχει καμμια εγκριση για δρομο μιας και εκτος των αλλων ειναι ισως πιο θορυβωδες απο ολες 100db!!!)

basilis_k6
22/10/2009, 02:36
καλησπερα παιδια! εχω και εγω ενα λευκο wr250r και ψαχνομαι με την εξατμιση. εχω βρει δυο λυσεις μεχρι τωρα! μια χειροποιητη απο τον racetech στον πειραια (ολοσωμη) η μια barrel4 απο εξωτερικο http://www.wheelingcyclesupply.com/images/zeo8LAyh0ngAAE6H-voAAAAV-80460.jpg η ενα τελικο της arrow (μου αρεσει το thunder).

το προβλημα ειναι το εξης:
εκτος απο τον λαμδα που τωρα μαθαινω απο εσενα, μηπως θα χρειστουμε power com η καποια αλλη μετατροπη για να μην στεγνωσει το μηχανακι? φιλτρο ισως? μονο τελικο και χωρις να πειραξουμε τιποτα? ολοσωμη και φιλτρο? ολοσωμη και αναγκαστικα pc3?

ξερετε κατι?

καλως σας βρηκα btw!!!

georgis4
22/10/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
καλησπερα παιδια! εχω και εγω ενα λευκο wr250r και ψαχνομαι με την εξατμιση. εχω βρει δυο λυσεις μεχρι τωρα! μια χειροποιητη απο τον racetech στον πειραια (ολοσωμη) η μια barrel4 απο εξωτερικο http://www.wheelingcyclesupply.com/images/zeo8LAyh0ngAAE6H-voAAAAV-80460.jpg η ενα τελικο της arrow (μου αρεσει το thunder).

το προβλημα ειναι το εξης:
εκτος απο τον λαμδα που τωρα μαθαινω απο εσενα, μηπως θα χρειστουμε power com η καποια αλλη μετατροπη για να μην στεγνωσει το μηχανακι? φιλτρο ισως? μονο τελικο και χωρις να πειραξουμε τιποτα? ολοσωμη και φιλτρο? ολοσωμη και αναγκαστικα pc3?

ξερετε κατι?

καλως σας βρηκα btw!!!
ΜΟΝΟ με εξατμιση δεν θα χρειαστεις το PC3....αν ανοιξεις και φιλτροκουτι τοτε ναι γιατι θα εχεις υπερβολικα φτωχο μιγμα..(ειναι που ειναι φτωχο απο μαμα λογο προδιαγραφων)
Το μαγαζι που εχεις βαλει το λινκ εχω ψωνισει απο κει οποτε φοβος δεν υπαρχει..:D
Ο αισθητηρας λ σε οτι τελικο και να φορεσεις (εκτος απο LeoVince) θα πρεπει να βαλεις προσθηκη για να μπει στο νεο τελικο...(οσοι τον εχουν βγαλει εντελος το μηχανακι δεν αναβει λαμπακι του κινητηρα παραδοξος και απο οτι λενε δεν ειδαν διαφορα αλλα εγω προτιμω να τον εχω πανω εχει μπει για καποιο λογο)
Ωραιο το τελικο της ARROW αλλα οι ατιμοι το εβγαλαν χωρις μεσαιο οπως εχουν ολων των αλλων εταιριων και αναγκαστικα για να μπει πρεπει να παρεις και ολο το μπροστινο τους!!

basilis_k6
22/10/2009, 12:30
o racetech κανει ολοσωμες εξατμισεις και τωρα πια και τιτανιο. οποτε μπορεις να φτιαξεις μια με θεση για αισθητηρα λαμδα (και εγω πιστευω οτι ειναι χρησιμος) σε σχετικα καλη τιμη. για αλουμινιο εχω ακουσει κατι αναμεσα σε 350-450. δεν εχω παει να ρωτησω ακομη. θα ρωτησω πρωτα ενα συνεργειο Yamaha για τις λεπτομερεις και μετα θα παω. αν θελω μονο την εξατμιση (ολοσωμη) και δεν χρειαζομαι pc τοτε ειναι καλη επιλογη. βασικα θελω να εξαφανισω αυτη την ενοχλητικη τρυπα στις χαμηλες και να παρει λιγο σε αποκριση. υποθετω με την αφαιρεση του καταλυτη θα υπαρχει αισθητη διαφορα. ελπιζω μονο να μπορει να γινει σωστα η δουλεια χωρις παιρετερω πειραγματα στα μιγματα. μονο το τελικο δεν αξιζει τον κοπο πιστευω.

notakos600
22/10/2009, 12:33
Να ρωτήσω κάτι στο (σχεδόν) άσχετο?
Τι θα κερδίσεις με την αλλαγή του τελικού?

basilis_k6
22/10/2009, 12:50
βαρος σιγουρα γιατι εχει μεσα τον καταλυτη. απο δυναμη λιγα πραματα αλλα αμα δεν το κανεις δεν μπορεις να ξερεις στα σιγουρα. λογικα θα ανοιξει λιγο το μηχανακι. γιατι να μην την αλλαξειςε ολη σιγα σιγα ομως? ειναι μικρο το επιπλεον κοστος στα μονοκυλινδρα.

notakos600
22/10/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
βαρος σιγουρα γιατι εχει μεσα τον καταλυτη. απο δυναμη λιγα πραματα αλλα αμα δεν το κανεις δεν μπορεις να ξερεις στα σιγουρα. λογικα θα ανοιξει λιγο το μηχανακι. γιατι να μην την αλλαξειςε ολη σιγα σιγα ομως? ειναι μικρο το επιπλεον κοστος στα μονοκυλινδρα.


Μόνο με εξάτμιση άλογα της καφετέριας θα κερδίσεις, 250 κυβικά είναι, για να σου δώσει άλογα θέλει ''χαρτί'' και εγχειρήσεις και πάει αλλού το πράγμα.

georgis4
22/10/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μόνο με εξάτμιση άλογα της καφετέριας θα κερδίσεις, 250 κυβικά είναι, για να σου δώσει άλογα θέλει ''χαρτί'' και εγχειρήσεις και πάει αλλού το πράγμα.

Μονο ο 3οδικος καταλυτης και τα κιλα του που θα φυγει φτανει....:smilea:
τιποτα παραπανω...

georgis4
22/10/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
o racetech κανει ολοσωμες εξατμισεις και τωρα πια και τιτανιο. οποτε μπορεις να φτιαξεις μια με θεση για αισθητηρα λαμδα (και εγω πιστευω οτι ειναι χρησιμος) σε σχετικα καλη τιμη. για αλουμινιο εχω ακουσει κατι αναμεσα σε 350-450. δεν εχω παει να ρωτησω ακομη. θα ρωτησω πρωτα ενα συνεργειο Yamaha για τις λεπτομερεις και μετα θα παω. αν θελω μονο την εξατμιση (ολοσωμη) και δεν χρειαζομαι pc τοτε ειναι καλη επιλογη. βασικα θελω να εξαφανισω αυτη την ενοχλητικη τρυπα στις χαμηλες και να παρει λιγο σε αποκριση. υποθετω με την αφαιρεση του καταλυτη θα υπαρχει αισθητη διαφορα. ελπιζω μονο να μπορει να γινει σωστα η δουλεια χωρις παιρετερω πειραγματα στα μιγματα. μονο το τελικο δεν αξιζει τον κοπο πιστευω.

Απο οσα εχω διαβασει απο παλικαρια που εβαλαν ολοσωμες.....
Μην αλλαξεις και τον λαιμο...τζαμπα ??? γιατι δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ διαφορα εκτος απο εμφανιση...:sun:

basilis_k6
23/10/2009, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Απο οσα εχω διαβασει απο παλικαρια που εβαλαν ολοσωμες.....
Μην αλλαξεις και τον λαιμο...τζαμπα ??? γιατι δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ διαφορα εκτος απο εμφανιση...:sun:

πολυ παραξενο μου φαινετε. αν ειναι ετσι τοτε φτιαχνω ευκολα ενα τελικο απο τιτανιο....:D το θεμα ειναι ποιον θα αντιγραψω, μαλλον αυτους... http://www.pure-triumph.com/images/prod/Tiger_Arrow-Slip-On-Exhaust.jpg

νομιζω τεριαζει αισθητικα αυτο το τελικο :D :D :D

georgis4
23/10/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
πολυ παραξενο μου φαινετε. αν ειναι ετσι τοτε φτιαχνω ευκολα ενα τελικο απο τιτανιο....:D το θεμα ειναι ποιον θα αντιγραψω, μαλλον αυτους... http://www.pure-triumph.com/images/prod/Tiger_Arrow-Slip-On-Exhaust.jpg

νομιζω τεριαζει αισθητικα αυτο το τελικο :D :D :D
Το μονο θεμα μου με τις χειροποιητες ξερεις ποιο ειναι?Οτι οι επωνυμες εχουν κατασκευασει τα τελικα δυναμομετρημενα πανω στο μηχανακι....ενω μια χειροποιητη απλα στην φτιαχνουν και στην δινουν στο χερι....:winka:

basilis_k6
23/10/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Το μονο θεμα μου με τις χειροποιητες ξερεις ποιο ειναι?Οτι οι επωνυμες εχουν κατασκευασει τα τελικα δυναμομετρημενα πανω στο μηχανακι....ενω μια χειροποιητη απλα στην φτιαχνουν και στην δινουν στο χερι....:winka:

ναι αλλα γλυτωνεις πολλα χρηματα, κανεις την βασικη δουλεια (αφαιρεση καταλυτη-μειωση βαρους) και τα περισσοτερα τελικα που ωρισκω ειναι ασχημα. μονο η barrel ειναι ομορφη αλλα δεν βγαινει σε τελικο!

georgis4
23/10/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
ναι αλλα γλυτωνεις πολλα χρηματα, κανεις την βασικη δουλεια (αφαιρεση καταλυτη-μειωση βαρους) και τα περισσοτερα τελικα που ωρισκω ειναι ασχημα. μονο η barrel ειναι ομορφη αλλα δεν βγαινει σε τελικο!
Ναι αλλο και αυτο παλι μονο ολοσωμη την δινουν....
Απο τον http://www.wheelingcyclesupply.com παντος με μεταφορικα γυρω στα ?400 βγαινει...
Ο αντιπροσωπος εδω της LeoVince μου ζητησε ?430 (εκανε και εκπτωση απο ?432 :lol: )

basilis_k6
23/10/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Ναι αλλο και αυτο παλι μονο ολοσωμη την δινουν....
Απο τον http://www.wheelingcyclesupply.com παντος με μεταφορικα γυρω στα ?400 βγαινει...
Ο αντιπροσωπος εδω της LeoVince μου ζητησε ?430 (εκανε και εκπτωση απο ?432 :lol: )

απο ελλαδα δεν ψωνιζω ουτε βιδες. ειμαστε κλεφτες και μαλιστα ψευτομαγκες κλεφτες. σου κανουνε και μουτρα που τους λες οτι ειναι λιγο ακριβο. μεγαλη ιστορια , μην την πιασουμε...

το θεμα ειναι το τελωνιο. αμα ειμουν σιγουρος οτι θα το γλυτωσω θα το σκεφτομουνα. αλλιως παω οπως σου ειπα πριν και φτιαχνω μια αντιγραφη της με 200?. ενα τελικο ομορφο παντως δεν βγαινει, η leo ειναι κακασχημη! εη arrow δεν βγαζει τιποτα για το wr, την ιδια εξατμιση δινει για 300 μηχανακια. δεν θα δουλευει σωστα.

georgis4
23/10/2009, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
απο ελλαδα δεν ψωνιζω ουτε βιδες. ειμαστε κλεφτες και μαλιστα ψευτομαγκες κλεφτες. σου κανουνε και μουτρα που τους λες οτι ειναι λιγο ακριβο. μεγαλη ιστορια , μην την πιασουμε...

το θεμα ειναι το τελωνιο. αμα ειμουν σιγουρος οτι θα το γλυτωσω θα το σκεφτομουνα. αλλιως παω οπως σου ειπα πριν και φτιαχνω μια αντιγραφη της με 200?. ενα τελικο ομορφο παντως δεν βγαινει, η leo ειναι κακασχημη! εη arrow δεν βγαζει τιποτα για το wr, την ιδια εξατμιση δινει για 300 μηχανακια. δεν θα δουλευει σωστα.

H ARROW βγαζει http://www.arrow.it/eng/website/ και μαλιστα σε τιτανιο αλλα και αλουμινιο...το μονο θεμα ειναι οτι πρεπει να παρεις και τον λαιμο γιατι το τελικο βγαινει ΣΚΕΤΟ χωρις το μεσαιο σωληνα....
Η Leo μπορει να μην ειναι ομορφη αλλα ποιοτικα ειναι η καλυτερη..:winka:

basilis_k6
24/10/2009, 17:02
απο βδομαδα θα παω racetech kai raceguns να ρωτησω τιμες-υλικα κτλ. θα ενημερωσω....

georgis4
24/10/2009, 17:51
Oκ!
Και ενα βιντεακι με το πως να βγαζεις στην οθονη το ενσωματομενο ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ αλλα σε διαγνωστικη κατασταση μονο...
http://www.youtube.com/watch?v=lGBLPdIt9xQ :D

basilis_k6
02/11/2009, 14:55
το θεμα με την χειροποιητη το παρατησα. ψαχτηκα στα ξενα φορουμ και κατεληξα οτι.

1)θα αλλαξω το μπροστινο γραναζι σε 12(απο 13) και θα βαλω το speedodrd που φτιαχνει ενας αμερικανος και ειναι κορυφη.(ειναι το αντιστοιχο speedohealer) δινει την επιταχυνση που λυπει για αρχη. μετα αν θες βαζεις και +2 δοντια πισω και κρατας την ιδια αλυσιδα.

2)βρηκα φθηνο προγραμμα που το λενε atittude, αμερικανιοκο επισης και φθηνο(δεν θα παρω αλλα αν καποιος θελει μπορω να του δωσω λινκ)

3)θα κανω την μοντα με το φιλτροκουτι. κοστιζει τιποτα, δεν αναβει κανενα λαμπακι fi και κερδιζεις λιιιιιγο γκαζακι. πολυ λιγο ομως.

4)η καλυτερη εξατμιση ειναι η Barrel. και η πιο ομορφη. ο ιδιος ο πωλητης με διαβεβαιωσε οτι τεριαζει απολυτα και μου εστειλε αυτη την τιμη για slip-on.

for GREECE. Slip-on $345.00 shipping $42.00

georgis4
02/11/2009, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
το θεμα με την χειροποιητη το παρατησα. ψαχτηκα στα ξενα φορουμ και κατεληξα οτι.

1)θα αλλαξω το μπροστινο γραναζι σε 12(απο 13) και θα βαλω το speedodrd που φτιαχνει ενας αμερικανος και ειναι κορυφη.(ειναι το αντιστοιχο speedohealer) δινει την επιταχυνση που λυπει για αρχη. μετα αν θες βαζεις και +2 δοντια πισω και κρατας την ιδια αλυσιδα.

2)βρηκα φθηνο προγραμμα που το λενε atittude, αμερικανιοκο επισης και φθηνο(δεν θα παρω αλλα αν καποιος θελει μπορω να του δωσω λινκ)

3)θα κανω την μοντα με το φιλτροκουτι. κοστιζει τιποτα, δεν αναβει κανενα λαμπακι fi και κερδιζεις λιιιιιγο γκαζακι. πολυ λιγο ομως.

4)η καλυτερη εξατμιση ειναι η Barrel. και η πιο ομορφη. ο ιδιος ο πωλητης με διαβεβαιωσε οτι τεριαζει απολυτα και μου εστειλε αυτη την τιμη για slip-on.

for GREECE. Slip-on $345.00 shipping $42.00


Ειναι αυτη ετσι?$549,95 εδω αλλα ολοσωμη οχι το slipon μονο...υποψην οτι ουτε αυτη εχει θεση για λ και απλα θα πρεπει να βαλεις εσυ σε καποιον εξατμισα..
http://www.wheelingcyclesupply.com/shop?action=category&cat_id=119
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/zeo8LAyh0ngAAE6H-voAAAAV-80460.jpg

basilis_k6
02/11/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Ειναι αυτη ετσι?$549,95 εδω αλλα ολοσωμη οχι το slipon μονο...υποψην οτι ουτε αυτη εχει θεση για λ και απλα θα πρεπει να βαλεις εσυ σε καποιον εξατμισα..
http://www.wheelingcyclesupply.com/shop?action=category&cat_id=119
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/zeo8LAyh0ngAAE6H-voAAAAV-80460.jpg

ακριβως! τον ρωτησα σημερα και για τις διχρωμες ζαντες smpro που βλεπεις εδω. ειναι πανεμορφες.
http://img682.imageshack.us/img682/4969/wrxwhite.jpg (http://img682.imageshack.us/i/wrxwhite.jpg/)

τι σου λεει? να κανουμε group buy?!:D


το ξερω για τον λαμδα. αν την παρω θα κανω εναν μονος μου οπως ειπες σε καποον εξατμισα.

basilis_k6
02/11/2009, 20:42
δες και το speedodrd. ειναι πολυ φθηνο. θα φερω ενα με 66$

τσεκαρε εδω. καλη δουλεια.. http://www.12oclocklabs.com/sdrd_sale.html

georgis4
03/11/2009, 00:01
Για τις ζαντες λιγο τσαμπα λεφτα ειναι φιλος μπορεις να κανεις τις δικες σου οτι χρωμα θελεις!και οι DID καλες ειναι!:D

basilis_k6
03/11/2009, 00:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Για τις ζαντες λιγο τσαμπα λεφτα ειναι φιλος μπορεις να κανεις τις δικες σου οτι χρωμα θελεις!και οι DID καλες ειναι!:D

δυστυχως δεν μπορω να κανω τετοιο χρωμα. ειδικα το camo....

μονο βαφη αλλα δεν θα γιαλυζει ετσι. περιμενω τιμη... :D

PhiL
16/11/2009, 14:07
παιδια παντως εγω παραγγειλα την ολοσωμη FMF και μου βγηκε και πολυ φθηνα (330 ευρω με μεταφορικα απο το e-bay) . Αλλα το προβλημα μου δεν ειναι εκει . θελω να παραγγειλω καποια πραγματακια απο το "http://www.wheelingcyclesupply.com" αλλα δεν ξερω αμα τα πραγματα του WRX του 2008 (Αυτοκόλλητα,στεφάνια,εξατμίσεις,ανταλλακτικά κτλπ) κάνουν για το δικό μου το 2009 μοντέλο .
Ο αντιπροσωπος εδω μου ειπε οτι δε ξερει -.- .. Ξερεις κανεις τιποτα γιαυτο το θεμα ??

georgis4
16/11/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
παιδια παντως εγω παραγγειλα την ολοσωμη FMF και μου βγηκε και πολυ φθηνα (330 ευρω με μεταφορικα απο το e-bay) . Αλλα το προβλημα μου δεν ειναι εκει . θελω να παραγγειλω καποια πραγματακια απο το "http://www.wheelingcyclesupply.com" αλλα δεν ξερω αμα τα πραγματα του WRX του 2008 (Αυτοκόλλητα,στεφάνια,εξατμίσεις,ανταλλακτικά κτλπ) κάνουν για το δικό μου το 2009 μοντέλο .
Ο αντιπροσωπος εδω μου ειπε οτι δε ξερει -.- .. Ξερεις κανεις τιποτα γιαυτο το θεμα ??
Οι διαφορες στα μοντελα ειναι μονο τα αυτοκολλητα και το οτι το 2008 εχει το λαστιχενιο στεφανακι γυρω απο το πισω γραναζι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
απο www.wheelingcyclesupply.com εχω ψωνισει ο ανθρωπος ειναι απαιχτος απο θεμα εξυπηρετησης!:D

PhiL
16/11/2009, 18:53
Δηλαδη εγω που θελω να βαλω κατι αυτοκολλητα απο 2008 μοντελο κανουνε ? ειναι δηλαδη ιδιο το μεγεθος του πλαστικου ?? ή δε θα μου εφαρμοστουν σωστα τα αυτοκολλητα ? Αν μπορεις πες μου και τον τροπο πληρωμης και τα μεταφορικα που εχει αυτη η σελιδα .

Ευχαριστω πολυ :)

georgis4
16/11/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
Δηλαδη εγω που θελω να βαλω κατι αυτοκολλητα απο 2008 μοντελο κανουνε ? ειναι δηλαδη ιδιο το μεγεθος του πλαστικου ?? ή δε θα μου εφαρμοστουν σωστα τα αυτοκολλητα ? Αν μπορεις πες μου και τον τροπο πληρωμης και τα μεταφορικα που εχει αυτη η σελιδα .

Ευχαριστω πολυ :)
Για τα μεταφορικα παιζει αναλογα το αντικειμενο....βαρος/ογκος κτλ...αν θυμαμαι καλα για εξατμιση που τον ειχα ρωτησει ηταν περιπου $45-50 τα μεταφορικα...
Για πραγματακια πιο ψιλα ειναι πολυ λιγα....Αν θες του στελνεις ενα mail και σου απανταει ΑΜΕΣΑ για οτιδηποτε!
Εγω ειχα κανει πληρωμη μεσω paypal για να εχω το κεφαλι μου ησυχο..
Οι διαφορες οπως ειπα ειναι ΜΟΝΟ στα αυτοκολλητα και τιποτα αλλο πανω στο μηχανακι....

basilis_k6
17/11/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
παιδια παντως εγω παραγγειλα την ολοσωμη FMF και μου βγηκε και πολυ φθηνα (330 ευρω με μεταφορικα απο το e-bay) . Αλλα το προβλημα μου δεν ειναι εκει . θελω να παραγγειλω καποια πραγματακια απο το "http://www.wheelingcyclesupply.com" αλλα δεν ξερω αμα τα πραγματα του WRX του 2008 (Αυτοκόλλητα,στεφάνια,εξατμίσεις,ανταλλακτικά κτλπ) κάνουν για το δικό μου το 2009 μοντέλο .
Ο αντιπροσωπος εδω μου ειπε οτι δε ξερει -.- .. Ξερεις κανεις τιποτα γιαυτο το θεμα ??

οπως ειπε και ο georgis ειναι ολοιδια. κανε τον κοπο να γραψεις τις εντυπωσεις σου απο την fmf και τις τυχον δυσκολιες που αντιμετωπισες. επισης αν θες στεφανια πες μου να σου πω πριν του στειλεις μειλ.

αθηνα εισαι?

PhiL
19/11/2009, 20:38
θα σας γραψω απλα να την παρω πρωτα γιατι πριν λιγες μερες την παραγγειλα . οχι ειμαι απο ηγουμενιτσα :) βασικα απο εκεινη τη σελιδα θελω να παραγγειλω πολλα πραγματα οπως αυτοκολλητα,στεφανια,προστατευτικο αλυσιδας,καλυματα κ αλλα .. φιλε Βασιλη τι θα ηθελες να μου πεις ?

basilis_k6
20/11/2009, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
θα σας γραψω απλα να την παρω πρωτα γιατι πριν λιγες μερες την παραγγειλα . οχι ειμαι απο ηγουμενιτσα :) βασικα απο εκεινη τη σελιδα θελω να παραγγειλω πολλα πραγματα οπως αυτοκολλητα,στεφανια,προστατευτικο αλυσιδας,καλυματα κ αλλα .. φιλε Βασιλη τι θα ηθελες να μου πεις ?

να πιναμε κανα καφε και να τα λεγαμε απο κοντα. ειμαστε ελαχιστοι με αυτο το μηχανακι! αμα παρεις τα στεφανια θα σε μησησω. τα ηθελα και εγω αλλα ειναι πολλα τα λεφτα. μην ρωτησεις τον τυπο για τα στεφανια, θα σου πει να απευθυνεις απευθειας στο central-wheel.uk. ποια θες?

PhiL
20/11/2009, 16:18
α ναι ρε απο που εισαι ? ποσα ειναι τα λεφτα ? αμα παρω (που μαλλον θα παρω) θα παρω τα μπλε !!

basilis_k6
20/11/2009, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
α ναι ρε απο που εισαι ? ποσα ειναι τα λεφτα ? αμα παρω (που μαλλον θα παρω) θα παρω τα μπλε !!

αθηνα! ειναι ακριβα...
εδω το μειλ που μου εστειλαν, απο αγγλια ετσι...


Dear Sir



Thank-you for coming to us at Central Wheel Components Ltd for your motorcycle spoke wheel requirements. Prices are as follows;



1 x 21 1.60 36 SM Pro Fade rim £105.00

1 x 18 2.15 36 SM Pro Fade rim £115.00

2 x Sets of black spokes with black nipples to suit £158.00

Postage to Greece £50.00



Total cost £428.00



If you would like to confirm the year of the motorcycle & I can double check if we are able to offer you new hubs.



The delivery time is estimated at 2 – 3 weeks as the rims would be anodised to order for you.



I hope this information is of use to you and any further questions you may have then don’t hesitate to ask.



Kind Regards

Sheena McCabe

sheena@central-wheel.co.uk

χωρις κεντρα ειναι αυτη η τιμη. τα camo και τα two-tone αξιζουν. μπλε βρισκεις και σε αλλες μαρκες και με καλυτερες τιμες. excel η did....



εγω σκεφτομουνα να παρω το τελικο που πουλαει ο τυπος. ειναι πολυ ομορφο, αλλα δεν ξερω αν θελω τελικα να μπλεξω για να κερδισω λιγακι επιταχυνση και αισθηση στο γκαζι. καλο θα ηταν παντως οτι κανεις να το μονταρεις καταλληλα για να κρατησεις το exup και τον αισθητηρα. χωρις το exup θα χασεις πολυ στα χαμηλα. ετσι λενε οι αμερικανοι που το δοκιμασανε.

PhiL
21/11/2009, 00:09
οχι ρε εγω δε θελω τα μονοχρωμα .. εγω θελω αυτο το στεφανι "http://www.wheelingcyclesupply.com/images/cfV6Pwyh0ngAAE0RabgAAAAq-07614.jpg" .το στεφανι αυτο λεγεται two-tone ? αυτη η σελιδα δεν ειναι αμερικανικη ? αφου ολα τα πραγματα σε δολαρια τα μετραει .

basilis_k6
21/11/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
οχι ρε εγω δε θελω τα μονοχρωμα .. εγω θελω αυτο το στεφανι "http://www.wheelingcyclesupply.com/images/cfV6Pwyh0ngAAE0RabgAAAAq-07614.jpg" .το στεφανι αυτο λεγεται two-tone ? αυτη η σελιδα δεν ειναι αμερικανικη ? αφου ολα τα πραγματα σε δολαρια τα μετραει .

camo ειναι. και γ@μ@ει αλλα ειναι πανακριβο! ο τυπος εισαγει απο το central wheel στην αγγλια. θα σου πει να τα παρεις απευθειας αποκει για να γλυτωσεις μεταφορικα-τελωνιο. ειδες ποσο κανουν?

PhiL
22/11/2009, 01:32
Καλα αληθεια λες ? 428 λιρες μονο τα 2 στεφανια camo ? Σιγουρα ?? Δεν νομιζω...

basilis_k6
22/11/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
Καλα αληθεια λες ? 428 λιρες μονο τα 2 στεφανια camo ? Σιγουρα ?? Δεν νομιζω...

αυτη τιμη που λες ειναι με τις ακτινες. μονο τα στεφανια ειναι 270 λιρες. πανω απο 300 ευρω. αλλα πως θα γινει η δουλεια? ξερεις να τα φτιαξεις μονος σου? αν ξερεις και το καταφερεις θα με βαλεις παλι σε σκεψεις....:bigcry:

PhiL
22/11/2009, 19:34
Εννοεις να ενωσω τα στεφανια με τις ακτινες? οχι ρε εγω δε ξερω να το κανω αλλα στο συνεργειο σιγουρα ..

basilis_k6
22/11/2009, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
Εννοεις να ενωσω τα στεφανια με τις ακτινες? οχι ρε εγω δε ξερω να το κανω αλλα στο συνεργειο σιγουρα ..

δεν ξερω αν θα εχει την ορεξη να ασχοληθει. εγω το παρατησα το θεμα. ηθελα να κοκκινα camo. πολλα λεφτα παντως....

PhiL
22/11/2009, 21:31
Γιατι αμα τον πληρωσω θα εχει την ορεξη να το κανει .. ενταξει 300 ευρω γιαυτα τα 2 στεφανια οντως ειναι ακριβα..

PhiL
25/11/2009, 15:25
βασιλη βαλε καμια φωτο να δουμε το μηχανακι σου !! :rotflmao: :D :p

basilis_k6
27/11/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
βασιλη βαλε καμια φωτο να δουμε το μηχανακι σου !! :rotflmao: :D :p
http://img689.imageshack.us/img689/2023/dsc020718581617.jpg (http://img689.imageshack.us/i/dsc020718581617.jpg/)

PhiL
28/11/2009, 17:20
πολυ ωραιο μπραβο !! φτου φτου ! δυστυχως εγω χθες με τρακαραν απο πισω με ενα αλλο μηχανακι και θελω αλλαγη δισκοπλακα και φαναρι . κανεις ιδεες αν μπορω να αγορασω κατι ειτε απο online ελλινικες η' ξενες ιστοσελιδες ,ειτε κατι αλλο ??

basilis_k6
28/11/2009, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
πολυ ωραιο μπραβο !! φτου φτου ! δυστυχως εγω χθες με τρακαραν απο πισω με ενα αλλο μηχανακι και θελω αλλαγη δισκοπλακα και φαναρι . κανεις ιδεες αν μπορω να αγορασω κατι ειτε απο online ελλινικες η' ξενες ιστοσελιδες ,ειτε κατι αλλο ??

δεν σου εκανε δηλωση?

PhiL
28/11/2009, 19:49
τι εννοεις αν μου εκανε δηλωση ??

basilis_k6
29/11/2009, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
τι εννοεις αν μου εκανε δηλωση ??

στην ασφαλιστικη βρε ανθρωπε. δεν εφταιγε? δεν δηλωσε οτι εφταιγε για να στο φτιαξει η ασφαλεια?

PhiL
29/11/2009, 12:54
οχι εγω εφταιγα γιατι τρακαρα με τον κολλητο μου (δεν εχουμε και οι δυο διπλωμα γιαυτο δεν ανακατεψαμε αστυνομιες). τεσπα αστο αυτο το θεμα μηπως ξερετε τιποτα για δισκοπλακες ? που μπορω να βρω απο ιντερνετ ειτε απο μαγαζι ?

basilis_k6
01/12/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
οχι εγω εφταιγα γιατι τρακαρα με τον κολλητο μου (δεν εχουμε και οι δυο διπλωμα γιαυτο δεν ανακατεψαμε αστυνομιες). τεσπα αστο αυτο το θεμα μηπως ξερετε τιποτα για δισκοπλακες ? που μπορω να βρω απο ιντερνετ ειτε απο μαγαζι ?

απο την yamaha ειναι ακριβα? ιντερνετ δεν εχω δει κατι

PhiL
02/12/2009, 12:31
και εγω που εψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα τιποτα... αυτος απο τη yamaha τα παραγγειλε απλα εχει χαλασει ο υπολογιστης του και δεν θυμαται τιμες. παντως απο το 2008 μοντελο απ'οτι ειδε ειχε 80 ευρω το φαναρακι πισω και αλλα τοσα η δισκοπλακα . θα δειξει τι διαφορα εχει με το 2009..

georgis4
02/12/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
και εγω που εψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα τιποτα... αυτος απο τη yamaha τα παραγγειλε απλα εχει χαλασει ο υπολογιστης του και δεν θυμαται τιμες. παντως απο το 2008 μοντελο απ'οτι ειδε ειχε 80 ευρω το φαναρακι πισω και αλλα τοσα η δισκοπλακα . θα δειξει τι διαφορα εχει με το 2009..

Στα $80 περιπου δολαρια βγαινει και το aftermarket που ειναι μια αηδια και μιση σε σχεση με των ευρωπαικων WR (τα αμερικανικα επισης εχουν μια αηδια και μιση δεν ειναι σαν τα δικα μας) οποτε θα ελεγα φτηνα το εχει η yamaha...
Τωρα για τη δισκοπλακα αν εχει ?80 ΜΟΝΟ ειναι παρα πολυ φτηνη.....ελπιζω να μην εχουν κανει κανενα λαθος στην τιμη της....
Οσο για τις διαφορες 2008-2009 ειναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΜΜΙΑ!:)

PhiL
03/12/2009, 00:01
οπως το λες μακαρι να μην υπαρχει μεγαλη διαφορα... τωρα μαζευω χρηματα και θα παρω καποια πραγματακια απο αυτη τη σελιδα http://www.wheelingcyclesupply.com . παρεπιπτοντως μου ηρθε η εξατμιση (FMF powercore 4) απλα περιμενω να ερθουνε και τα αλλα 2 που μου χαλασαν για να τ βαλω ολα μαζι . Ψαχνω και προγραμμα , εσυ τι λες να βαλω ? εχεις βαλει στο δικο σ? εγω απ'οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι ενα της fmf που λεει οτι συμβαλει στη καλη λειτουργια και της εξατμισης επειδη ειναι απο την ιδια εταιρια και μπλα μπλα μπλα.. για να σου δωσω να καταλαβεις (http://www.oemcycle.com/Item/product/4979/PU/1020-0702/YAMAHA_WR250RX_08)

georgis4
03/12/2009, 10:46
Αν ΔΕΝ ανοιξεις φιλτροκουτι και κανεις τις πατεντες που κανουν τα αμερικανακια τοτε δεν θα κανει δουλεια το FMF programmer μονο με εξατμιση...
Προσωπικα μονο εμφανισιακα εχω αλλαξει λιγο το μηχανακι και καποια στιγμη θα μπει εξατμιση...μηχανικα δεν θελω να χασω ΚΑΘΟΛΟΥ απο αξιοπιστια γιαυτο και δεν σκεφτομαι να κανω κατι παραπανω περα της εξατμισης..οχι ακομα τουλαχιστον.:D
(η φωτο ειναι πριν μπει η ποδιτσα της yamaha και καποια αλλα μπλιμπλικακια απο www.wheelingcyclesupply.com σε μπλε χρωμα ολα)
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/LwR28wyh0ngAAE%40CWzwAAAAF-34865.jpg
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/vPTVEwyh0ngAABhMBbEAAAAP-26923.jpg
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/UwsVBwyh0ngAABg7fsoAAAAK-47569.jpg
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/bsV5ngyh0ngAAGwKgmAAAAAC-35266.jpg
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/uQ0joAyh0ngAAB3ya8UAAAAG-60632.jpg
http://www.wheelingcyclesupply.com/images/N6-k8Qyh0ngAAB3vaqsAAAAF-28049.jpg


182181

PhiL
03/12/2009, 11:46
το ιδιο ισχυει και για το PC3 ?

basilis_k6
03/12/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
[B]Αν ΔΕΝ ανοιξεις φιλτροκουτι και κανεις τις πατεντες που κανουν τα αμερικανακια τοτε δεν θα κανει δουλεια το FMF programmer μονο με εξατμιση...
Προσωπικα μονο εμφανισιακα εχω αλλαξει λιγο το μηχανακι και καποια στιγμη θα μπει εξατμιση...μηχανικα δεν θελω να χασω ΚΑΘΟΛΟΥ απο αξιοπιστια γιαυτο και δεν σκεφτομαι να κανω

και εγω το ιδιο. θελω να κρατησω το μηχανακι λειτουργικο πανω απο ολα. παντως σκεφτομαι πολυ σοβαρα την μοντα με το φιλτροκουτι. μολις καλοκαιριασει θα γινει!

georgis4
03/12/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
το ιδιο ισχυει και για το PC3 ?

Nαι οι διαφορες θα ειναι μηδαμινες σε σχεση με τα ? που θα δωσεις και θα το μετανιωσεις 100%!
Εδω και υπερκυβισμενο που ειδα δυναμομετρηση στα 290cc με το κιτ της athena και ολα τα σχετικα 31-33 τροχο το βγαζουν....ε δεν αξιζει να ξοδεψεις τη μιση αξια του μοτο για +5 το πολυ αλογα...:D

georgis4
03/12/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από basilis_k6
και εγω το ιδιο. θελω να κρατησω το μηχανακι λειτουργικο πανω απο ολα. παντως σκεφτομαι πολυ σοβαρα την μοντα με το φιλτροκουτι. μολις καλοκαιριασει θα γινει!
Ειδικα αν ανοιξεις φιλτροκουτι τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα θες pc3 γιατι το μηχανακι *φτωχαινει* επικινδυνα!
Γιαυτο και το ανοιχτο φιλτρο κουτι κανει και την πιο αισθητη διαφορα!
Ανοιξε το καπακι μια φορα και καντο μια συντομη βολτιτσα και θα το καταλαβεις...:)

PhiL
03/12/2009, 16:55
το προγραμμα δε δινει το πολυ 5 το πολυ 7-8 αλογα δινει ... και εξαλου δε θα το επαιρνα 350 ευρω που το εχει στην κωλο-ελλαδα αλλα 140 ευρω απο εξω !
θα δειξει ομως ...

georgis4
03/12/2009, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
το προγραμμα δε δινει το πολυ 5 το πολυ 7-8 αλογα δινει ... και εξαλου δε θα το επαιρνα 350 ευρω που το εχει στην κωλο-ελλαδα αλλα 140 ευρω απο εξω !
θα δειξει ομως ...

και ομως τα ευρωπαικα στα δυναμομετρα 26-27 τα μετρανε σε σχεση με τα αμερικανικα μοντελα αρα παραπανω απο 5-6 αλογακια ΜΕ τον υπερκυβισμο ειναι ονειρα θερινης νυχτος δυστηχως...ακομη και +10 να γινοταν το μηχανακι οικονομικα τουλαχιστον (περνοντας υποψην οτι χανεις τα παντα απο αξιοπιστια/οικονομια) δεν συμφερει!

PhiL
06/12/2009, 15:47
αρα εσυ προτεινεις να μην του κανω τιποτα ?? μονο την εξατμιση να του αλλαξω ??

PhiL
07/12/2009, 22:04
Σημερα εβαλα την εξατμιση . Περιττο να πω οτι ειναι κ@βλ@ , αυτος στο συνεργειο μου ειπε οτι εβγαλε και τη σιτα απο μεσα για να ακουγεται πιο πολυ ! κανει τρομερο και πολυ αισθητο θορυβο ! ειμαι απολυτα ευχαριστημενος !!

reinmeister
07/12/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
Σημερα εβαλα την εξατμιση . Περιττο να πω οτι ειναι κ@βλ@ , αυτος στο συνεργειο μου ειπε οτι εβγαλε και τη σιτα απο μεσα για να ακουγεται πιο πολυ ! κανει τρομερο και πολυ αισθητο θορυβο ! ειμαι απολυτα ευχαριστημενος !!

62 ποστς επειδη γουσταρεις να κανει φασαρια το μηχανακι σου...γαμω...:beer: :beer:

notakos600
07/12/2009, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
62 ποστς επειδη γουσταρεις να κανει φασαρια το μηχανακι σου...γαμω...:beer: :beer:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PhiL
09/12/2009, 14:45
δεν το επιασα αυτο :sick: μου την λες επειδη εχω κανει πολλα ποστς ??:confused:

reinmeister
09/12/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
δεν το επιασα αυτο :sick: μου την λες επειδη εχω κανει πολλα ποστς ??:confused:

καμια σχεση...καλες βολτες...:beer: :beer:

notakos600
09/12/2009, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από PhiL
δεν το επιασα αυτο :sick: μου την λες επειδη εχω κανει πολλα ποστς ??:confused:


Όχι μωρέ απλά έχει μπούσα και σιάχτηκε... :lol: :lol:

Πλακίτσα κάναμε, καλές βόλτες .:beer: :beer:

georgis4
09/12/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
62 ποστς επειδη γουσταρεις να κανει φασαρια το μηχανακι σου...γαμω...:beer: :beer:
Αν ηταν η ζηλεια ψωρα......:p :p :p
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gianniswr
17/12/2009, 23:27
Παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω για αυτο το μηχανακι ειναι αξιοπιστο και δυνατο για τα cc του γιατι δεν το βλεπω να κυκλοφορει και πολυ???

Gianniswr
21/12/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gianniswr
Παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω για αυτο το μηχανακι ειναι αξιοπιστο και δυνατο για τα cc του γιατι δεν το βλεπω να κυκλοφορει και πολυ??? ???:confused:

road spirit
21/12/2009, 13:47
έχει έρθει η ώρα να μετακομίσει το thread...

πάμε --> Μοντέλα --> Yamaha

:wave2:

Sotiris wr 250x
06/03/2012, 17:36
Γεια σας παιδεια μολις πηρα και εγω ενα εργαλειο wr 250x και ψαχνω γεια εξατμιση για την Graves Motorsports ξερει κανεισ τιποτα??