PDA

View Full Version : Ti moto να προτιμησω?



tony29
10/01/2004, 09:35
Χαιρετώ όλα τα μέλη και ευχομαι χρόνια πολλά και καλά,με υγεία!

Καθότι νέος στον χώρο (διαθέτω παπι, αλλά σκέφτομαι κάποια μεσαία moto) θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που με απασχολει, σχετικά με το ποιά μάρκα αξίζει και ποιά όχι.:confused:
Τι εννοώ:
Σε συζητήσεις με φίλους riders βλέπω μια τρομερή προτίμηση σε Honda-Kawasaki, όσον αφορά αξιοπιστία-απόδοση.
Συγκεκριμένα, ακούω για προβλήματα στα κιβώτια των Yamaha, στο service των Suzuki κλπ. και σπάζομαι γιατί μου αρέσει η νέα Fazer και το DL650.
Περιμένω τις απόψεις σας!:)

bikersonly
10/01/2004, 11:56
το μεγάλο ερώτημα!Καταρχήν καταστάλαξε με το τι σου αρέσει να κάνεις με την μοτό.Π.χ. σου αρέσει χώμα,σου αρέσουντα ταξίδια, σου αρέσει ξερόγκαζο κτλ κτλ.
Από ότι κατάλαβα streetas μου φαίνεσαι.
Έχε υπόψην σου ότι την πρώτη μοτό σου θα την πάρεις ώστε να μπεις στο κλίμα και να μάθεις-αποκτήσεις εμπειρίες.Οπότε γνώμη μου να παίξεις στα 400άρια και μεταχειρισμένα.
Υπάρχουν τα γυμνά και τα φαιρινγκάτα.
Γνώμη μου και πάλι να κινηθείς προς γυμνά μεριά.Καταρχήν δεν υπάρχουν πλαστικά οπότε σε μια πτώση θα την βγάλεις πιο καθαρή=λιγότερα λεφτά.Στα γυμνά μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε Honda SuperFour,Honda CB-1,Honda Bros,Suzuki Bandit,Kawasaki ZRX.Από τα παραπάνω μοντέλα ΕΓΩ προσωπικά και λόγω πείρας σου προτείνω το SuperFour.Γιατί είναι πιο καινούργιο από όλα βασικά 96 μοντέλο και πάνω.Χώρια που έχει και πιο πολλά άλογα από τα υπόλοιπα (47-50 άλογα στον τροχό) έχει ίσιο τιμόνο και όχι κλιπ ονς δηλαδή κάπως πιο άνετο,μεγάλη σέλα και για δύο άτομα,2 δισκόπλακες PGM.Σε τιμή κινείται από 2600 Euro έως 3800 ανάλογα με την version Που θα πάρεις και την κατάσταση της μοτό αλλά και τα καλούδια που θα φοράει.Εμπορεύσιμη την πουλάς για πλάκα και ΣΧΟΛΕΙΟ!
Αλλά και πολλές ταρζανιές όταν την μάθεις.Ανταλλακτικά βρίσκεις πανεύκολα.Εγώ προσωπικά που την είχα της είχα πιει το αίμα και ΔΕΝ μου είχε βγάλει τίποτα.Παρά ένα τρύπιο πιστόνι αλλά τι να σου κάνει όταν κάνεις κατέβασμα από κόκκινα τετάρτης σε 2α αμέσως??Αν ήταν άλλη θα μου έδινε το μοτέρ σε κομμάτια!

Τώρα όσο αφορά τις μάρκες πιο αξιόπιστη όπως πάντα η Honda!Ειδικά στα παλιά 400άρια ούτε συζήτηση για άλλη μάρκα.Αν και τώρα όλες οι εταιρίες έχουν βελτιωθεί πολύ (στα 2-3 χρονών τελευταία μοντέλα κυρίως) αλλά HONDA δεν γίνονται. ;)

Ξεκίνα πάρε περιοδικά παλιότερα με συγκροτικά διαφόρων μοτό και συζήτα το με γνωστούς σου και πάνω από όλα ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΣΕΝΑ!

petridist
10/01/2004, 12:13
Ρε bikers!! Είναι δυνατόν οταν σου λέει ο άνθρωπος για fazer και για dl650... να του λες για cb-1 και superfour???


καλή η σκέψη βέβαια, για εκμάθηση, πιο φτηνή πτώση κλπ.... αλλά όταν ο άλλος είναι καυλωμένος και προφανώς έχει έτοιμα και τα φράγκα.. είναι δυνατόν να πάρει μοντέλα 93-97????

ή μήπωε ως προς την εκμάθηση το cb-1 και το superfour είναι κότες οπότε βολέυουν μετά απο παπί!!

Κι εγώ από παπί σε cb-1 πήγα, αλλά όχι και οτι ηταν η πιό άνετη μηχανή μετα απο yamaha T50!!!!! τα είδα όλα στην κυριολεξία.. τεράστια δύναμη σε σχέση με ότι έιχα συνηθίσει, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά!! ψαρωμένος πολύ στην αρχή.. φοβόμουν και κόρνα να πατήσω!!!

Μόνο το οικονομικό με οδήγησε σε παλιά μηχανή!!

Αλλά μαθαίνεις με τον καιρό.. και δεν είχα καμία πτώση (τυχερός αλλα και πολύ προσεχτικός χωρίς ταρζανιές)

Θέλω να καταλήξω οτι αν σκέφτεται κάποιος να παρει παλιό για να του βγει φτηνά η πτωση.. ε τότε να μην πάρει ποτέ καινούριο... γιατι η πτώση έχει ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες πάντα!! (με δεδομένο ότι δεν φταις εσύ, άλλά άλλος)

Τώρα αν θες τα τρελά στροφιλίκια ως ψάρι.. τότε και με ποδήλατο θα πέσεις!! οπότε πάρε skateboard!!


για όλα τα τεχνικά περί superfour, honda, ξιοπιστία κλπ κλπ δεν χρειάζεται να πω οτι συμφωνώ απόλυτα... Τα ευκόλως εννούμενα παραλέιπονται!!

bikersonly
10/01/2004, 12:23
Δηλαδή μετά από παπί τι να πάει να πάρει????
Scooter?Καμιά Bmw που δεν πάει βήμα??? κάνα ΧΤ? Εγώ πρότεινα μοτό η οποία ΚΑΙ σε βοηθάει ώστε να μάθεις, ΚΑΙ την καύλα σου την κάνεις και με το παραπάνω όταν την μάθεις,ΚΑΙ τα γκάζια της τα έχει ΚΑΙ φιλικό κινητήρα-σύνολο έχει ΚΑΙ χώρους έχει ΚΑΙ μεταπωλητική αξία έχει ΚΑΙ εκδρομές πάει ΚΑΙ έχει ανταλλακτικά ΚΑΙ σε πτώση έχει λίγες συνέπειες!!!

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΑ!ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ!
Α!ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!

petridist
10/01/2004, 12:40
Είπα οτι συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπες περί S4


Δεν είπα οτι δεν ειναι καλή μηχανή... λέω οτι οταν σου μιλάει για DL, phazer κλπ τι να του κάνει το s4!!!???

και στην τελική σιγά τη διαφορά σε δύναμη του dl με το s4

και επίσης ΓΝΩΜΗ μου ειναι εφόσον κι εγω το έκανα... ότι δεν έχει σχέση η μηχανή... ό άνθρωπος κάνει τη μηχανή και στη συνέχεια ,πορεί και τη μεταμορφώνει..όπως θέλει ανάλογα με τις οδηγικές του ικανότητες..

δηλ και το s4 και το phazer και το dl μπορούν να πάνε κότα ώστε να μάθεις, και μετά να πάνε σφαίρα ώστε να γουστάρεις (αν έτσι γουστάρεις)..

Και κάτι τελευταίο... Εγώ έκανα post με τίτλο Ένστασις, ενώ εσύ με '' 3 λαλούν και 2 χορεύουν''...

Σκέφτηκες οτι ίσως να είναι λίγο προσβλητικό για κάποιον που δεν γνωρίζεις? Το θεωρείς διάλογο? η νομίζεις ότι μόνο εσύ έχεις δίκιο οπότε εγω είμαι 3 λαλούν και 2 χορεύουν (το λέω γιατι επέμεινες στην έκφραση ''ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ'')

Τα παραπάνω εννοείται χωρίς ουσιαστική παρεξήγηση απλά νιώθω οτι υποτιμάς το συνομιλιτή, που τυχαίνει να είμαι εγω.

Θάνος
10/01/2004, 19:17
να μη συμμετέχω ενεργά στο forum γιατί τελικά είναι πολύ εύκολο να παρεξηγηθεί κάποιος όταν μιλάει πίσω από μία οθόνη... δεν μπορώ όμως να μην εκφράσω μία απορία που μου έχει δημιουργηθεί διαβάζοντας τις απόψεις σας περί αξιοπιστίας και ποιότητας...

Όταν λέτε ότι τα πιο ποιοτικά και αξιόπιστα μηχανάκια είναι τα honda, έχετε κάποια ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη άποψη γύρω από όλες τις εταιρείες και το λέτε ή απλά μεταφέρετε από στόμα σε στόμα αυτό που νομίζετε, αισθάνεστε ή έχετε ακούσει γιατί απλά κανείς δεν διαμαρτύρεται;

Έχω πολύ φίλο με ένα ΥΑΜΑΗΑ XS eleven του 1982. Τα πλαστικά, οι τσιμούχες, η βαφή, τα υλικά αλλά και ο κινητήρας μετά από 22 χρόνια είναι σαν καινούργια! Η μηχανή λειτουργεί απροβλημάτιστα και αδιάκοπα όλα αυτά τα χρόνια και την ποιότητα της νομίζω δύσκολα θα την συναντήσει κανείς σε σημερινή μοτοσυκλέτα.

Έκανα με το TDM 52.000 χλμ σε όλες τις συνθήκες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα εκτός από μία κομμένη βίδα. Για το fazer βέβαια είναι ακόμα νωρίς για να εκφέρω άποψη αλλά στο κάτω κάτω έχει δύο χρόνια εγγύηση και ένα πολύ καλό δίκτυο ανταλλακτικών και συνεργείων.

Εντάξει κι εγώ προτιμώ τη ΥΑΜΑΗΑ γιατί έχω μάθει τα κατατόπια της, σε αντιπροσωπείες, συνεργεία, μοντέλα κλπ κλπ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλες εταιρείες που φτιάχνουν το ίδιο καλές ή και καλύτερες μοτοσυκλέτες...

stefanos
10/01/2004, 21:38
THANO και να παρεξηγηθείς τι έγινε?
Πάντως έχεις δίκιο.
Τα μηχανάκια δεν ζορίζονται απο χιλιόμετρα εδώ και πολλά χρόνια και η ποιότητα είναι πολύ καλή σε όλα τα ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ.
Και τα 100000 χιλιόμετρα έρχονται άνετα χωρίς να ανοίγουν κινητήρα οπότε δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας.
Τώρα απο ποιότητα πλαστικών ,αυτοκόλλητων, και βαφής η HONDA είναι μπροστά σε ορισμένα μοντέλα αν και προσωπικά διαφωνώ με τσιγκουνιές που γίνονται εκεί που δεν φαίνεται.
Η όλη ιστορία με την αξιοπιστία έχει ξεκινήσει πολύ παλιά με τα μεταχειρισμένα απο Ιαπωνία τα οποία αφού τα σκίζαν οι σχιστομάτιδες τα πέρναμε εμείς με γυρισμένα κοντέρ και μας μέναν στα χέρια.Το ίδιο κόλπο γίνεται μάλλον και τώρα με τα μεταχειρισμένα.Και αν σκεφτείς οτι κάτι δημοφιλή μοντέλα αλλάζουν πολλές φορές χέρια μπορεί το "καλής κατάστασης" μηχανάκι που παζαρεύουμε να έχει καμιά 50αρια χιλ χιλ που δεν φαίνονται οπότε έτσι χαλάει και το image της εταιρείας.
Γι αυτό καλύτερα καινούργιο και ας μην είναι το κορυφαίο μοντέλο.

milaber
11/01/2004, 03:39
Αδερφέ μάλλον μου φαίνεται δίκιο έχει ο "τιμωρός"...
Και εγώ παπί έχω αλλά και να είχα τα λεφτά αμέσως μετά το δίπλωμα μου (για τα μεγάλα) δεν θα πήγαινα σε καμία περίπτωση σε μηχανή των 100+ αλόγων. Όσο και να το κάμεις είναι κάπως δύσκολη η μετάβαση από τα 10 (και αν τα έχει και αυτά) στα πολλά. Πάντως σε κάθε περίπτωση ευκολότερη από τα 10 στα 40. Βάλε και το κόστος χρήσης το οποίο όντως μπορεί να είναι μεγάλο για νέο χρήστη. Εδώ για το innova κλήθηκα να πληρώσω 110 ευρουλάκια για μια φέτα πλαστικού (από την εσωτερική μεριά, ούε καν φαίνεται, έχει σπάσει ένα κομματάκι από πτώση) και τελικά είπα δεν γαμιέται... Σκέψου ότι για εμένα αυτά είναι βενζίνες και λάδια για πολλές πολλές πολλές βδομάδες.
Επειδή και εγώ το έψαχνα τελευταία, σίγουρα θα πήγαινα για "μικρό" σε ιπποδύναμη τουλάχιστον. Και όταν λέω μικρό εννοώ καμιά 40-50 ίππους. Και να το χαρείς μπορείς και τα λεφτά του θα τα βγάλει και με το παραπάνω (ειδικά αν όντως Honda η Kawa). Σκεψου ότι καιαν έχει τα λεφτά το παιδί, το παίρνει, το σκίζει, το μαθαίνει, το σκίζει, του πίνει το αίμα και μετά το πουλάει με ελάχιστη χασούρα και προχωράει σε Fazer άμα γουστάρει (κατά τη γνώμη μου πολλή μουντή μοτό, πολύ κοινή).
Για το CB400 έχω ακούσει πως δεν έχει έρθει ποτέ Ελλάδα επίσημα αλλά από παραεισαγωγές και δεν ξέρω από ανταλακτικά, αλλά και κανένα CB500 δεν θα σου έπεφτε άσχημα...

ΥΣ.: Σινεφίλ τιμωρέ, αν βρεις σε DVD πάρε το "Biker Boyz". Θα καβλώσεις (και θα τσατιστείς πιστεύω γιατί σχεδόν όλοι έχουν πειραγμένα hayabusa και παίζουν λίγα Ηοnda)!!!

MSF XX
11/01/2004, 12:18
ΠΑΙΔΙΑ Ο ΤΙΜΩΡΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ s4 ΠΗΓΕ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟ "ΧΧ" Η ΕΙΧΕ ΑΛΛΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ !ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΕΝΑ - ΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΜΑΣΤΕ!!


ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!!


ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 5000 χλμ!

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ON-OFF!

tony29
11/01/2004, 12:37
Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Είναι σεβαστές όλες οι απόψεις, γιατι βγαίνουν μέσα από την εμπειρία του καθενός και λίγο πολύ με βρίσκουν συμφωνο.
Ανήκω στους "θεωρητικούς" του χώρου εδώ και κάποια χρόνια (από πρίν την 916) και ήθελα τις γνώμες σας για τις εταιρίες και όχι τόσο για τα μοντέλα (Fazer,DL,S4), καθώς δεν έχω κατασταλάξει σε κάτι συγκεκριμένο.
Γιατί δεν έχω πάρει ακομή moto?’στα...
Τώρα, μάλλον έχετε δίκιο οτι πρέπει να ξεκινήσω με κάτι "μικρό", για να αποκτήσω εμπειρία(σε όλους τους τομείς), το S4 μου αρέσει πάρα πολύ εδώ και αρκετά χρόνια και χαίρομαι που ακούω καλά γι'άυτό.Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι το βρίσκεις μόνο μεταχειρισμένο και υποστηρίζεται απο τον Σαρακακη :mad:!!!

’σχετο αλλά ενδιαφέρον:
Φίλος αγόρασε το Ζ750! Κ Α Τ Α Π Λ Η Τ Ι Κ Ο η πρώτη εντύπωση και σε πολύ καλή τιμή!

Να΄σται καλά παιδιά,ευχαριστω για το ενδιαφέρον!

milaber
11/01/2004, 16:19
Θα ήθελα και εγώ όμως βοήθεια για το CB...

Βλέπω πολλά να παίζουν στο δρόμο και στα μαγαζιά μεταχειρισμένων αλλά δεν ξέρω γαιτί όπως είπα νομίζω πως είναι από παραεισαγωγές προερχόμενο. Έτσι λοιπόν λέγεται πως υπάρχει πρόβλημα από ανταλακτικά και λοιπά...

Το μηχανάκι παίζει σε τιμές ξεφτίλας και είναι (κατά τη ταπεινή μου γνώμη) πανέμορφο. Έχω βρει αρκετά νέα μοντέλα (1999- 2000) σε τιμές το πολύ 3800 ευρώ και φαίνεται καλή ευκαιρία...

Αν ξέρει κάποιος (π.χ. τιμωρός) ας πει...

milaber
11/01/2004, 16:21
Δείτε και αυτό:

http://world.honda.com/Tokyo2003/motor/lineup/cb/cb400sf/

DAFFY
12/01/2004, 12:39
πάντως ένα θα σου πω..............παρε ΙΑΠΩΝΙΚΟ..να χεις το κεφάλη σου ήσυχο!

painterakis
05/03/2006, 19:31
:D

Projector
07/03/2006, 10:03
mt-03 mastora :)