PDA

View Full Version : Ηelp



Dean
03/05/2005, 12:26
Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την αποζημείωση κράνους - μπουφάν σε περίπτωση ατυχήματος.

Λοιπόν όπως ανέφερα σε προηγούμενο post είχα ένα ατύχημα τις προάλες και κατέστρεψα κράνος (770€) και μπουφάν (350€).

Πως γίνεται η διαδικασία; Τα έχω στο συνεργείο μαζί με την μοτό.
Πρέπει να έχω αποδείξεις αγοράς για να αποζημειωθώ για αυτά;
Ή απλά λέω στον εμπειρογνώμονα πόσο τα πήρα και βγάζει ένα ποσό;

Όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει γιατί δεν ξέρω τι μου γίνεται με κράνος κτλ εξοπλισμό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλές βόλτες

gmakris
03/05/2005, 12:43
Χρειαζεται αποδειξη ή εαν δεν εχεις ρωτα στο καταστημα απο το οποιο τα προμηθεύτηκες για να σου δωσει βεβαιωση αξιας τους ή προσφορα για αγορα νεου (ιδιου τυπου) εξοπλισμου.

Φιλος μετα απο πτωση ζηταει αποζημιωση για :

laptop, βιντεοκαμερα, κινητο, ρολοι, εξοπλισμος αναβατη, φθορα μηχανης κλπ. για τα οποια εχει ολες τις αντιστοιχες αποδειξεις. Εαν δεν τα παρει, τους παει δικαστικως και πιστευω οτι θα δικαιωθει....



:wave2:

afrotwin
03/05/2005, 12:43
STIS MERES MAS DEN LEME HELP


F1 leme:rotflmao: :rotflmao:

den rotas prota ton asfalisti sou

SF
03/05/2005, 12:48
Επίσης πάντα είναι ΠΟΛΥ χρήσιμη μια καλή νομική προστασία...

cityfly
03/05/2005, 14:41
και εννοείται ότι ζητάς (και πρέπει) να πάρεις όσα λεφτά χρειάζονται για να τα αγοράσεις σήμερα, η ιστορία περί παλαιότητας είναι μια μπούρδα των ασφαλιστικών για να μην πληρώνουν πολλά, αλλά πρέπει να τους απειλήσει κανείς με δικηγόρο. Ουσιαστικά βασίζονται στο "πού να τρέχω" άμα δουν ότι θα τους τρέξεις και αυτά που ζητάς θα τα κερδίσεις στο δικαστήριο θα στα δώσουν, δεν τους συμφέρουν τα χαμένα δικαστήρια

xxxristos
03/05/2005, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
και εννοείται ότι ζητάς (και πρέπει) να πάρεις όσα λεφτά χρειάζονται για να τα αγοράσεις σήμερα, η ιστορία περί παλαιότητας είναι μια μπούρδα των ασφαλιστικών για να μην πληρώνουν πολλά, αλλά πρέπει να τους απειλήσει κανείς με δικηγόρο. Ουσιαστικά βασίζονται στο "πού να τρέχω" άμα δουν ότι θα τους τρέξεις και αυτά που ζητάς θα τα κερδίσεις στο δικαστήριο θα στα δώσουν, δεν τους συμφέρουν τα χαμένα δικαστήρια

Η ιστορία περι παλαιότητας ΔΕΝ είναι μπούρδα.

"Η αποζημίωση που η ασφαλιστική εταιρεία του υπαίτιου οδηγού καταβάλλει στον οδηγό του ζημιωθέντος αυτοκινήτου έχει σαν σκοπό την επαναφορά του στην αρχική του κατάσταση. Έτσι στην περίπτωση που κατά το ατύχημα το αυτοκίνητο υποστεί υλικές ζημιές, οι οποίες είναι δυνατόν να επισκευαστούν, η αποζημίωση που καταβάλλεται από την ασφαλιστική εταιρεία αποσκοπεί στο να καλύψει τη δαπάνη του ζημιωθέντος οδηγού για την αγορά και τοποθέτηση ανταλλακτικών και την πραγματοποίηση των αναγκαίων εργασιών επισκευής του. Η ασφαλιστική εταιρεία καλύπτει όμως όλο το κόστος αγοράς και τοποθέτησης των ανταλλακτικών αυτών; Εάν τα κατεστραμμένα ανταλλακτικά αντικατασταθούν κατά την επισκευή του αυτοκινήτου με άλλα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, τότε δε γεννάται κανένα πρόβλημα και η ασφαλιστική εταιρεία του υπαίτιου οδηγού αποζημιώνει τον παθόντα για όλο το κόστος αγοράς και τοποθέτησης των αυτών. Πρόβλημα μπορεί να προκύψει στην περίπτωση που ο παθών οδηγός επιλέξει να τοποθετήσει κατά την επισκευή του αυτοκινήτου του καινούργια ανταλλακτικά, γιατί για παράδειγμα δεν μπορούν να βρεθούν αντίστοιχα με τα κατεστραμμένα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ή γιατί η ανεύρεσή τους απαιτεί πολύ χρόνο κ.λ.π. Η επιλογή βέβαια της τοποθέτησης καινούργιων ή μεταχειρισμένων ανταλλακτικών ανήκει στο ζημιωθέντα οδηγό, στον οποίο δεν μπορεί να επιβληθεί η αγορά και τοποθέτηση μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Από την πλευρά όμως των ασφαλιστικών εταιρειών μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα ως προς το ύψος της αποζημίωσης που θα καταβάλουν στο ζημιωθέντα οδηγό, αφού η τοποθέτηση ενός καινούργιου ανταλλακτικού στη θέση ενός παλιού και μεταχειρισμένου θεωρείται συνήθως ότι αυξάνει την αξία που το ζημιωθέν αυτοκίνητο είχε πριν από το ατύχημα. Έτσι, μέχρι πρότινος είχε επικρατήσει η ασφαλιστική εταιρεία να μη δέχεται να καταβάλλει στο ζημιωθέντα οδηγό το συνολικό ποσό για την αντικατάσταση π.χ. του κατεστραμμένου ελαστικού με ένα ελαστικό καινούργιο, αλλά να μειώνει το ποσό αυτό κατά ένα ποσοστό που ήταν συνήθως ανάλογο με την παλαιότητα του αυτοκινήτου, με την αιτιολογία ότι από την αντικατάσταση αυτή ο ζημιωθείς ήταν κερδισμένος, αφού το καινούργιο ελαστικό θα είχε εκ των πραγμάτων μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απ' ό,τι θα είχε το παλαιό και πλέον κατεστραμμένο. Αυτό όμως που σήμερα πρέπει να γνωρίζουν οι οδηγοί είναι ότι από τη νομολογία έχει πλέον δημιουργηθεί η τάση σύμφωνα με την οποία η ασφαλιστική εταιρεία έχει την υποχρέωση να αποζημιώσει το ζημιωθέντα οδηγό για το συνολικό κόστος αγοράς και τοποθέτησης ανταλλακτικών ακόμη και αν ο ζημιωθείς οδηγός επέλεξε να τοποθετήσει καινούργια ανταλλακτικά σε παλαιό αυτοκίνητο. Ο ζημιωθείς οδηγός θα πρέπει, προκειμένου να αποζημιωθεί πλήρως, να προσκομίσει στην ασφαλιστική εταιρεία τιμολόγια των ανταλλακτικών που αγοράστηκαν και των εργασιών που έγιναν, στα οποία να περιγράφεται αναλυτικά το είδος και το ποσό κάθε ανταλλακτικού και κάθε πραγματοποιηθείσας εργασίας και να γνωρίζει ότι δικαιούται να απαιτήσει από την ασφαλιστική εταιρεία όλο το ποσό που προκύπτει από τα τιμολόγια αυτά."

Αναστασία Χριστοφοράτου, Δικηγόρος

cityfly
03/05/2005, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Η ιστορία περι παλαιότητας ΔΕΝ είναι μπούρδα.

"Η αποζημίωση που η ασφαλιστική εταιρεία του υπαίτιου οδηγού καταβάλλει στον οδηγό του ζημιωθέντος αυτοκινήτου έχει σαν σκοπό την επαναφορά του στην αρχική του κατάσταση. ..... Αυτό όμως που σήμερα πρέπει να γνωρίζουν οι οδηγοί είναι ότι από τη νομολογία έχει πλέον δημιουργηθεί η τάση σύμφωνα με την οποία η ασφαλιστική εταιρεία έχει την υποχρέωση να αποζημιώσει το ζημιωθέντα οδηγό για το συνολικό κόστος αγοράς και τοποθέτησης ανταλλακτικών ακόμη και αν ο ζημιωθείς οδηγός επέλεξε να τοποθετήσει καινούργια ανταλλακτικά σε παλαιό αυτοκίνητο.



το ίδιο πράγμα λέμε
ίσως δεν έγινα σαφής μετο "μπούρδα"

εννοώ ότι είναι μια δικαιολογία που χρησιμοποιούν οι ασφαλιστικές για να μην πληρώνουν.

και η δικηγόρος που αναφέρεις δηλώνει σαφώς ότι η ασφαλιστική οφείλη να σε αποζημειώση για το σύνολο της δαπάνης που θα καταβάλεις

adam_tsouk
03/05/2005, 16:10
Όντως η "παλαιότητα" είναι ένα κολπάκι των ασφαλιστών (και όχι το μόνο).


Αλλά δύσκολα βγάζεις άκρη.

Εγώ όταν είχα τρακάρει είχα πάει αποδείξεις από ρολόι, κινητό και κράνος.

Δεν τα πήρα όλα αλλά δεν ήμουν σε θέση να τρέξω εκείνη την εποχή ώστε να απαιτήσω περισσότερα.

cityfly
04/05/2005, 11:38
πριν κάνα χρόνο μας είχε τρακάρει το αυτοκίνητο κάποιος από πίσω

βέβαια στην πραγματικότητα έφταιγε ένας πεζός που πετάχτηκε στη μέση του πουθενά

σταματήσαμε λίγο πριν τον πατήσουμε αλλά ο πίσω δεν πολυπρόσεχε και έπεσε πάνω μας και εμείς πάνω στον πεζό

για την ακρίβεια μας είδε ευτυχώς ο πεζός αναπήδησε και έπεσε πάνω στο καπό (δεν χτύπησε καθόλου)


φυσικά ο κύριος υπαίτιος, ο πεζός δεν πλήρωσε τίποτα τα πλήρωσε όλα ο πίσω

ο εμπειρογνώμονας έλεγε κάτι παλαβά περί παλαιότητας και στην αρχή έλεγε και για το καπό, μα καλά πώς έγινε, ενώ είχε έρθει αστυνομία είχε καταγράψει το περιστατικό, είχε γίνει και φιλική δήλωση και είχαμε και την υπογραφή του πεζού, παρόλα αυτά προσπάθησε να μην το πληρώσει


βέβαια μόλις μίλησε ο αδερφός μου, που είναι δικηγόρος με την δικηγόρο της ασφαλιστικής και της είπε περί θετικής και αποθετικής ζημιάς το βούλωσε και τα πλήρωσε όλα, το αμάξι ήταν τότε 10 χρονών

στο τέλος ο αδερφός μου ξέρετε τι μου είπε, έπρεπε να ζητήσω περισσότερα θα τα έπερνα