PDA

View Full Version : Ντίζελ χωρίς μπουζί???



Ζεύκας
20/09/2009, 18:05
Με έλεγε ένας φίλος μου ότι οι ντιζελοκινητήρες δεν χρησημοποιούν μπουζί.

Ότι έχουν κάτι σαν σύστημα προθέρμανσης όπου θερμαίνεται ο κύλινδρος ψεκάζεται το πετρέλαιο μετά
και γίνεται ανάφλεξη κ κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Ισχύει?:confused:

hidefnick
20/09/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Με έλεγε ένας φίλος μου ότι οι ντιζελοκινητήρες δεν χρησημοποιούν μπουζί.

Ότι έχουν κάτι σαν σύστημα προθέρμανσης όπου θερμαίνεται ο κύλινδρος ψεκάζεται το πετρέλαιο μετά
και γίνεται ανάφλεξη κ κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Ισχύει?:confused:

Ναι. Η ανάφλεξη στα ντίζελ γίνεται απο την υψηλή συμπίεση. Προθέρμανση γίνετε κατά το άναμα του κινητήρα, στο μίγμα (και όχι τον κύλινδρο) ώστε να καταφέρει το κρύο μίγμα να αναφλεγει. Οσο πιο απλά μπορώ:wave2: :wave2:

byron
20/09/2009, 18:25
Οh yes..έτσι δουλευει.

nassosxlvbros
20/09/2009, 18:36
έχουν τα λεγόμενα "μπουζί θέρμανσης" οι αλλιώς "προθερμάνσεις" που λένε οιφορτηγατζήδες δηλαδή αντιστάσεις που θερμαίνουν και αναφλέγουν το καύσιμο μέχρι ο κινητήρας να πάρει μπρος και να λειτουργεί χωρίς αυτά μόνο με αυτανάφλεξη από την συμπίεση.

:wave2:

McGyver
20/09/2009, 18:55
Τι σκατά σας μαθαίνουν ρε στο στρατό;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
20/09/2009, 18:59
αν δε βαριεσαι δες αυτο (http://www.performancecar.co.nz/videos/how-diesel-engines-work-and-combustion-theory)

κ ενα γενικο καλο λινκ (http://en.wikipedia.org/wiki/Internal_combustion_engine)

mpompas
20/09/2009, 19:03
πιο ευκολο http://www.animatedengines.com/diesel.shtml

dirtbird
20/09/2009, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Με έλεγε ένας φίλος μου ότι οι ντιζελοκινητήρες δεν χρησημοποιούν μπουζί.

Ότι έχουν κάτι σαν σύστημα προθέρμανσης όπου θερμαίνεται ο κύλινδρος ψεκάζεται το πετρέλαιο μετά
και γίνεται ανάφλεξη κ κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Ισχύει?:confused:

Την Αμερική την έχεις ανακαλύψει ή ακόμα?:o :o

Στους μοντέρνους ντιζελοκινητήρες (δλδ. άμεσου ψεκασμού) τα μπουζί προθέρμανσης (που σκοπός τους είναι να προθερμαίνουν το καύσιμο- ελληνιστί glow plugs) ενεργοποιούνται σε θερμοκρασίες πέριξ και κάτω του μηδενός (ανάλογα πως θα την κόψει τη δουλειά ο εγκέφαλος ψεκασμού) και πάντα για την εκκίνηση.

Κάντε και ένα (2,3,4...) search για Variable Geometry Turbo και Exhaust Particle Filter....:eyepop:

Ζεύκας
20/09/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τι σκατά σας μαθαίνουν ρε στο στρατό;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οι αξιωματικοί δεν εκπαιδεύονται να γίνουνε τεχνίτες μέλλοντα κρεμασμένε...:p :lol:

Ζεύκας
20/09/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Την Αμερική την έχεις ανακαλύψει ή ακόμα?:o :o

Στους μοντέρνους ντιζελοκινητήρες (δλδ. άμεσου ψεκασμού) τα μπουζί προθέρμανσης (που σκοπός τους είναι να προθερμαίνουν το καύσιμο- ελληνιστί glow plugs) ενεργοποιούνται σε θερμοκρασίες πέριξ και κάτω του μηδενός (ανάλογα πως θα την κόψει τη δουλειά ο εγκέφαλος ψεκασμού) και πάντα για την εκκίνηση.

Κάντε και ένα (2,3,4...) search για Variable Geometry Turbo και Exhaust Particle Filter....:eyepop:

Τι μας λες ρε?

your call is being diverted please hold!:rotflmao:

Ζεύκας
20/09/2009, 23:06
Συζήταγα με αυτό το φιλαράκι μου για ένα βίντεο απ΄το top gear που είχαν πάρει
ένα toyota hilux και το΄χαν περάσει από χιλιες δυο δοκιμασίες!και είχα απορήσει
που χαν ρίξει στη θάλασσα,το βγαλαν εξω και πηρε κατευθειαν μπρος!

το οτι ειχε παρει νερο ο κυλινδρος πρεπει να θεωρειτε βεβαιο.
το θεμα είναι:παιζει ρολο που το όχημα ηταν ντιζελοκινητο για να παρει μπρος αμεσως?

byron
20/09/2009, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Συζήταγα με αυτό το φιλαράκι μου για ένα βίντεο απ΄το top gear που είχαν πάρει
ένα toyota hilux και το΄χαν περάσει από χιλιες δυο δοκιμασίες!και είχα απορήσει
που χαν ρίξει στη θάλασσα,το βγαλαν εξω και πηρε κατευθειαν μπρος!

το οτι ειχε παρει νερο ο κυλινδρος πρεπει να θεωρειτε βεβαιο.
το θεμα είναι:παιζει ρολο που το όχημα ηταν ντιζελοκινητο για να παρει μπρος αμεσως?

Το οτι είχε μπει νερό στον κύλινδρο που το ξέρεις? Αν είχαν βάλει "αναπνευστήρα" δεν έχει καποιο πρόβλημα στο να μπει μέσα στο νερό. Συνηθέστατη μετατροπή σε Jeep και οχήματα στρατιωτικων προδιαγραφών.

fantacid
20/09/2009, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το οτι είχε μπει νερό στον κύλινδρο που το ξέρεις? Αν είχαν βάλει "αναπνευστήρα" δεν έχει καποιο πρόβλημα στο να μπει μέσα στο νερό. Συνηθέστατη μετατροπή σε Jeep και οχήματα στρατιωτικων προδιαγραφών.

+1
τα snorkels -ελληνιστί- ειναι πιο διαδεδομενα κ απο τους εργατες πλεον.....

οσο για τα hilux ειναι απο τα πιο παθιαρικα μαζι με τα L200-300 της ελληνικης αγορας!!!
:D

Ζεύκας
20/09/2009, 23:51
μωρέ είμαι 99% σίγουρος πως ήταν τελείως μαμά το τογιοτα.


εδώ πρέπει να το δείχνει άμα θέλετε ψάχτε το κ μου λέτε (http://www.youtube.com/results?search_query=top+gear+hilux&search_type=&aq=f)


είμαι κ με την cosmote on the go ρε γαμώτο και σερνεται το ίντερνετ κ κάνω 10 ώρες να δω ένα βίντεο γαμωτ.:mad:

devil's animal
21/09/2009, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μωρέ είμαι 99% σίγουρος πως ήταν τελείως μαμά το τογιοτα.


εδώ πρέπει να το δείχνει άμα θέλετε ψάχτε το κ μου λέτε (http://www.youtube.com/results?search_query=top+gear+hilux&search_type=&aq=f)


είμαι κ με την cosmote on the go ρε γαμώτο και σερνεται το ίντερνετ κ κάνω 10 ώρες να δω ένα βίντεο γαμωτ.:mad:

ειναι τρελοι οι τυποι!!:eek: :eek: :eek:
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

stefanos
21/09/2009, 09:35
Αν μπεί νερό σε κύλινδρο δεν παίζει να ξαναπάρει μπροστά κανένας εμβολοφόρος κινητήρας diesel η βενζίνη για τον απλό λόγο οτι τα υγρά είναι ασυμπίεστα ενώ οι μπιέλες στρόφαλοι κλπ εξαρτήματα των κινητήρων οχι.
:p