PDA

View Full Version : Εξάτμιση Remus για BMW F650GS Dakar (2001)



Blancfang
21/09/2009, 12:22
Παιδιά, έχω βρει να πάρω ένα μεταχειρισμένο Dakar (BMW F650GS, 2001) αλλά ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει εξατμίσεις και τώρα η μηχανή φοράει Remus. Οι original εξατμίσεις (καταλύτης/σιγαστήρας) δεν είναι διαθέσιμες. Η ερώτησή μου είναι η εξής: (1) Θα βρω άραγε κανέναν που να θέλει να κάνει ανταλλαγή τις Remus με τις original ? (2) Τι πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα έχουν οι μεν έναντι των δε ?

Ρώτησα την αντιπροσωπεία της BMW και μου είπαν ότι οι original εξατμίσεις (χωρίς τους λαιμούς) κοστίζουν 1030 ευρώ. Οι λαιμοί κοστίζουν περίπου 180 ευρώ. Σύνολο δηλαδή 1200 ευρώ !!!! Άρα, ή βρίσκω να κάνω ανταλλαγή ή κρατάω τις Remus. Οι τελευταίες μου ακούγονται λίγο ξερές όταν επιταχύνω ή αμολάω το γκάζι και δεν μου ταιριάζουν σαν ήχος.

Εσείς τι λέτε ?

zanny
21/09/2009, 13:01
1. Δεν αποκλείεται να βρεις, μπορείς επίσης να ψάξεις και για ένα σετ με μεταχειρισμένες από κάποιο σχετικό μαγαζί, φαντάζομαι οτί θα βρεις αφού το Dakar φοράει τις ίδιες με το "απλό" GS.

2. Οι remus νομίζω έχουν πιο γραμμική απόδοχη χωρίς να μαι και σίγουρος.

Από απορία, φοράει 2 τελικά ή 1, γιατί το αριστερό τελικό (οπως το βλέπεις από πίσω) δεν είναι ενεργό αλλά έχει τον καταλύτη.

Blancfang
21/09/2009, 19:16
Όχι, έχει δύο πανομοιότυπα "τελικά", μάλλον χωρίς καταλύτη.

Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Πήρα μια άλλη μηχανή τελικά.

All the best

N.