PDA

View Full Version : Πέντε ασφαλιστικές εταιρίες υπό εξέταση



Σελίδες : [1] 2 3

SnakeMJK
21/09/2009, 13:10
Βρίσκονται στο «κόκκινο».

Κρίσιμη για πέντε ασφαλιστικές εταιρείες είναι η συνεδρίαση της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης, η οποία καλείται να αποφασίσει αν έχουν ανταποκριθεί ή όχι στην υποχρέωση ενίσχυσης των ιδίων κεφαλαίων τους...

Βρίσκονται στο «κόκκινο».
Κρίσιμη για πέντε ασφαλιστικές εταιρείες είναι η συνεδρίαση της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης, η οποία καλείται να αποφασίσει αν έχουν ανταποκριθεί ή όχι στην υποχρέωση ενίσχυσης των ιδίων κεφαλαίων τους.

Όπως αναφέρει η... εφημερίδα Τα Νέα, οι τέσσερις από τις πέντε εταιρείες ανήκουν σε όμιλο που έως τις 15 Σεπτεμβρίου έπρεπε να έχει καλύψει άνοιγμα 203,59 εκατ. ευρώ.

Σύμφωνα με πληροφορίες από τον όμιλο, έχει κατατεθεί εγγυητική επιστολή ποσού 300 εκατ. ευρώ και εν συνεχεία η Επιτροπή ζήτησε από την Τράπεζα της Ελλάδος να ελέγξει αν τα κεφάλαια είναι άμεσα ρευστοποιήσιμα.

Η γνωμοδότηση της κεντρικής τράπεζας αναμένεται ακόμη και εντός της ημέρας και θα έχει βαρύνουσα σημασία για την αξιοπιστία της επιστολής, όπως και για τη διαμόρφωση οριστικής γνώμης από την Επιτροπή.

Το πρόβλημα της κεφαλαιακής επάρκειας των εταιρειών αποτελούσε ανέκαθεν την αχίλλειο πτέρνα της ασφαλιστικής αγοράς και μέχρι σήμερα έχουν ανακληθεί οι άδειες συνολικά 50 εταιρειών, οι περισσότερες από τον κλάδο αυτοκινήτου.

Σύμφωνα με την εφημερίδα, τα στοιχεία του εξαμήνου δείχνουν επιδείνωση της οικονομικής κατάστασης για σημαντικό αριθμό εταιρειών, που εμφάνισαν μείωση κερδοφορίας ή διεύρυνση ζημιών. Σύμφωνα με τα στοιχεία, φέτος τα κέρδη του κλάδου μειώθηκαν και περιορίστηκαν, από 24,5 εκατ. ευρώ πέρυσι, σε 13,4 εκατ. ευρώ.

ξέρουμε κάτι; επειδή διάβασα σε blogs ότι ο όμιλος που κινδυνεύει είναι η ασπίς και τυχαίνει σε μία εβδομάδα να τελειώνει η ασφάλεια μου που έχω με θυγατρική τους (commercial).

DUKASII
21/09/2009, 13:15
kleisane.
i commercial den exei kamia sxesi.

ggs
21/09/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
ξέρουμε κάτι; επειδή διάβασα σε blogs ότι ο όμιλος που κινδυνεύει είναι η ασπίς και τυχαίνει σε μία εβδομάδα να τελειώνει η ασφάλεια μου που έχω με θυγατρική τους (commercial).


Φίλε , αν μιλάς για την COMMERCIAL VALUE , είναι αλήθεια ότι έχει ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα και πάει για κλείσιμο ...
κι εγώ εκεί την έχω ασφαλισμένη . Με πήρε ο ασφαλιστής μου τηλέφωνο και θα αλλάξουμε την ασφάλιση..

:wave2:

DUKASII
21/09/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε , αν μιλάς για την COMMERCIAL VALUE , είναι αλήθεια ότι έχει ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα και πάει για κλείσιμο ...
κι εγώ εκεί την έχω ασφαλισμένη . Με πήρε ο ασφαλιστής μου τηλέφωνο και θα αλλάξουμε την ασφάλιση..

:wave2: kai ego leo kalitera na allaxeis asfalisti..giati den exei idea opos k esy fantazome gia to ti milas.

Kazolinos
21/09/2009, 13:22
Ρε παιδες


αντιο να μιλατε με γριφους δεν τα ξανασπατε σε απλα ελληνικα να δουμε τι παιζει....

DUKASII
21/09/2009, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Ρε παιδες


αντιο να μιλατε με γριφους δεν τα ξανασπατε σε απλα ελληνικα να δουμε τι παιζει.... περιμενε λιγο θα βγουν ανακοινωσεις μη σου πουμε κατι και δε γινει.
παντωσ στην ασπις ειναι το επικουρικο ταμειο κ βαζει λουκετο..

ggs
21/09/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
kai ego leo kalitera na allaxeis asfalisti..giati den exei idea opos k esy fantazome gia to ti milas.

για δώσε μας τα φώτα σου τότε εσύ , παμμέγιστε... :a23:

SnakeMJK
21/09/2009, 13:32
ναι ρε παιδιά, όποιος ξέρει ας πει τίποτα γιατί είναι σημαντικό το ζήτημα.

εγώ που είχα πάει να πάρω κάτι λεφτά από την ασφαλιστική μου πάντως (commercial) σε κτίριο της ασπίς μπήκα!

DUKASII
21/09/2009, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
για δώσε μας τα φώτα σου τότε εσύ , παμμέγιστε... :a23: ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗ COMMERCIAL ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ...
ΟΙ 5 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ?

DUKASII
21/09/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
ναι ρε παιδιά, όποιος ξέρει ας πει τίποτα γιατί είναι σημαντικό το ζήτημα.

εγώ που είχα πάει να πάρω κάτι λεφτά από την ασφαλιστική μου πάντως (commercial) σε κτίριο της ασπίς μπήκα! ...

se pio ktirio ??ti trapeza ennoeis??axax ax
axax
axaxpoy phges k exargiroses tin epitagi???

i ayto..i itan filiki metaxi aspis commercial.

SnakeMJK
21/09/2009, 13:41
σε ένα στην β.σοφίας ρε φίλε, απέναντι απ το μέγαρο...

http://group.aspis.gr/index.htm


Ασφαλιστικός Τομέας:
Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ
Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ
Commercial Value
Aspis Liberty Life
Aspis Liv
Δ. Αθηναίος
Interalbanian

τι παπαγαλάκι και αηδίες; έχω 2 οχήματα στην κομερσιαλ και δίνω 600 ευρώ τον χρόνο σε αυτούς. αυτό που με νοιάζει είναι να μην τα χάσω. αν δουλεύεις και εκεί μπορώ πολύ εύκολα να στο αποδείξω.

DUKASII
21/09/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
σε ένα στην β.σοφίας ρε φίλε, απέναντι απ το μέγαρο...

http://group.aspis.gr/index.htm



τι παπαγαλάκι και αηδίες; έχω 2 οχήματα στην ασπίς και δίνω 600 ευρώ τον χρόνο σε αυτούς. αυτό που με νοιάζει είναι να μην τα χάσω. αν δουλεύεις και εκεί μπορώ πολύ εύκολα να στο αποδείξω. ayto einai to kentriko ktirio tis commercial value.
ston allo apantisa gia papagalaki.

ggs
21/09/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗ COMMERCIAL ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ...
ΟΙ 5 ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ?

Στην COMMERCIAL VALUE είμαι ασφαλισμένος πάνω από 5 χρόνια..
όπως γράφω και ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ μου με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι η COMMERCIAL VALUE (ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΣΠΙΣ)έχει ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και πάει για ΚΛΕΙΣΙΜΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ για άλλες ασφαλιστικές ...
Η ασφάλεια μου λήγει σε 15 μέρες και για τον λόγο αυτό μου ζήτησε την άδεια και το δίπλωμα να αλλάξουμε ασφαλιστική.

ΓΡΑΦΩ αυτά που μου είπε ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΜΟΥ απαντώντας σε ερώτηση συμφορουμιτη
άμα ξέρεις κάτι καλύτερα (αφού είσαι και στον χώρο) ΠΕΣ ΤΟ ΜΑΣ ...Όμως ,είναι ένα θέμα ΣΟΒΑΡΟ που δεν χωρεί ειρωνείες και «χαβαλέδες» γιατί αφορά ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ

DUKASII
21/09/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Στην COMMERCIAL VALUE είμαι ασφαλισμένος πάνω από 5 χρόνια..
όπως γράφω και ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ μου με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι η COMMERCIAL VALUE (ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΣΠΙΣ)έχει ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και πάει για ΚΛΕΙΣΙΜΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ για άλλες ασφαλιστικές ...
Η ασφάλεια μου λήγει σε 15 μέρες και για τον λόγο αυτό μου ζήτησε την άδεια και το δίπλωμα να αλλάξουμε ασφαλιστική.

ΓΡΑΦΩ αυτά που μου είπε ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΜΟΥ απαντώντας σε ερώτηση συμφορουμιτη
άμα ξέρεις κάτι καλύτερα (αφού είσαι και στον χώρο) ΠΕΣ ΤΟ ΜΑΣ ...Όμως ,είναι ένα θέμα ΣΟΒΑΡΟ που δεν χωρεί ειρωνείες και «χαβαλέδες» γιατί αφορά ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ emena me afora ligo perissotero de nomizeis??esy tha xaseis mia asfalia ego ti doyleia moy??
pos ti kobeis tora?
na exo kana endiaferon les kai exo kati na kerdiso?:confused: sou xanaleo i commercial DEN exei kanena problima..
oi eteries poy exoyne problimata kai kleinoyn simera einai i aspois pronia (2 kladoi genikes k zois)
i general union-trust k o skoyrtis.

SnakeMJK
21/09/2009, 13:59
μίλησα και εγώ με φίλο ασφαλιστή και μου επιβεβαίωσε για σκούρτη, τζένεραλ γιούνιον!

golis
21/09/2009, 13:59
Πρόκειται για τις εταιρείες:
Ασπίς Πρόνοια Γενικών Ασφαλειών και Ασπίς Πρόνοια Ζωής, Γενική Ένωση, Γενική Πίστη και Σκούρτης,
οι οποίες βάσει του νόμου δεν κάλυπταν τα κατώτατα εγγυητικά κεφάλαια.


Ειδικότερα,οι τέσσερις από τις πέντε εταιρείες ανήκουν στον όμιλο Ασπίς Πρόνοια ,
η οποία έως τις 15 Σεπτεμβρίου έπρεπε να έχει καλύψει άνοιγμα 203,59 εκατ. ευρώ.
Σύμφωνα με πληροφορίες από τον όμιλο, η Ασπίς κατέθεσε εγγυητική επιστολή ποσού 300 εκατ.ευρώ
από την ΗSΒC και εν συνεχεία η Επιτροπή ζήτησε από την Τράπεζα της Ελλάδος να ελέγξει αν τα κεφάλαια είναι άμεσα ρευστοποιήσιμα.


Η γνωμοδότηση της κεντρικής τράπεζας αναμένεται ακόμη και εντός της ημέρας και θα έχει βαρύνουσα σημασία
για την αξιοπιστία της επιστολής όπως και για τη διαμόρφωση οριστικής γνώμης από την Επιτροπή.
Το πρόβλημα της κεφαλαιακής επάρκειας των εταιρειών αποτελούσε ανέκαθεν την αχίλλειο πτέρνα της ασφαλιστικής αγοράς και
μέχρι σήμερα έχουν ανακληθεί οι άδειες συνολικά 50 εταιρειών, οι περισσότερες από τον κλάδο αυτοκινήτου.
Άλλωστε τα στοιχεία του εξαμήνου δείχνουν επιδείνωση της οικονομικής κατάστασης για σημαντικό αριθμό εταιρειών,
που εμφάνισαν μείωση κερδοφορίας ή διεύρυνση ζημιών.
Σύμφωνα με τα στοιχεία, φέτος τα κέρδη του κλάδου μειώθηκαν και περιορίστηκαν, από 24,5 εκατ. ευρώ πέρυσι, σε 13,4 εκατ. ευρώ.


LINK
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4537205&ct=3

ggs
21/09/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
emena me afora ligo perissotero de nomizeis??esy tha xaseis mia asfalia ego ti doyleia moy??
pos ti kobeis tora?
na exo kana endiaferon les kai exo kati na kerdiso?:confused: sou xanaleo i commercial DEN exei kanena problima..
oi eteries poy exoyne problimata kai kleinoyn simera einai i aspois pronia (2 kladoi genikes k zois)
i general union-trust k o skoyrtis.

ρε φίλε , λες κι εγώ να έχω κανένα κέρδος άμα κλείσει η COMMERCIAL VALUE και τα γράφω αυτά ?
ΜΑΚΑΡΙ να μην κλείσει καμία ασφαλιστική , να μην χάσει ΚΑΝΕΙΣ την δουλειά του και να μην ταλαιπωρηθεί ΚΑΝΕΙΣ πελάτης τους ...
Αφού εργάζεσαι εκεί , κάλο θα ήταν να τους επισημάνεις ότι έχει δημιουργηθεί μεγάλος θόρυβος γύρω από το όνομα της COMMERCIAL VALUE και καλό θα ήταν να βγάλουν ένα δελτίο τύπου που να καθησυχάζουν τους πελάτες άλλα και τους υπάλληλους τους ...

DUKASII
21/09/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ρε φίλε , λες κι εγώ να έχω κανένα κέρδος άμα κλείσει η COMMERCIAL VALUE και τα γράφω αυτά ?
ΜΑΚΑΡΙ να μην κλείσει καμία ασφαλιστική , να μην χάσει ΚΑΝΕΙΣ την δουλειά του και να μην ταλαιπωρηθεί ΚΑΝΕΙΣ πελάτης τους ...
Αφού εργάζεσαι εκεί , κάλο θα ήταν να τους επισημάνεις ότι έχει δημιουργηθεί μεγάλος θόρυβος γύρω από το όνομα της COMMERCIAL VALUE και καλό θα ήταν να βγάλουν ένα δελτίο τύπου που να καθησυχάζουν τους πελάτες άλλα και τους υπάλληλους τους ... Λογικο να γινει θορυβος..οταν οπου βλεπεις commercial βλεπεις κ ασπις.
τωρα τι θα κανουν κ πως κ ποτε...:rotflmao: :lol:

Kazolinos
21/09/2009, 14:10
Υπέροχα

Ζωης εχω στην ασπις

Αμαξι στην Ασπις

Μηχανη στην Τζενεραλ γιουνιον....


Με αλλα λογια ειμαι τελειως ανασφαλιστος......εχοντας πληρωσει προ διμηνου για ολα ...

600 αμαξι
230 μοτο
1600 ζωης

!!!!!2430 !!!!

Γ@ΜΩ το σ@#% μπουρδελο χωρα ......

Δεν ξαναβγαζω ασφαλεια να πανε ολοι να Γ##$$%%ΝΕ

DUKASII
21/09/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kazolinos
Υπέροχα

Ζωης εχω στην ασπις

Αμαξι στην Ασπις

Μηχανη στην Τζενεραλ γιουνιον....


Με αλλα λογια ειμαι τελειως ανασφαλιστος......εχοντας πληρωσει προ διμηνου για ολα ...

600 αμαξι
230 μοτο
1600 ζωης

!!!!!2430 !!!!

Γ@ΜΩ το σ@#% μπουρδελο χωρα ......

Δεν ξαναβγαζω ασφαλεια να πανε ολοι να Γ##$$%%ΝΕ ta zoika tis aspis ta xei kleisei idi i ethniki asfalistiki..
min agxonese file..de xaneis tipota.

devil's animal
21/09/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Λογικο να γινει θορυβος..οταν οπου βλεπεις commercial βλεπεις κ ασπις.
τωρα τι θα κανουν κ πως κ ποτε...:rotflmao: :lol:

Σπυρακο τσεκαρε μια τα π.μ. σου...:winka:

gixxerpap
21/09/2009, 14:27
τα θυμάστε που τα κουβεντιάζαμε μερικοί???

τελικά, όπου υπάρχει καπνός ....

alex14
21/09/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ta zoika tis aspis ta xei kleisei idi i ethniki asfalistiki..
min agxonese file..de xaneis tipota.

Σιγουρα ρε συ ? Εχω και εγω ασφαλεια ζωης εδω και καμια 10αρια χρονια με την Ασπις.

:confused:

DUKASII
21/09/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Σιγουρα ρε συ ? Εχω και εγω ασφαλεια ζωης εδω και καμια 10αρια χρονια με την Ασπις.

:confused: OXI DEN EINAI TIPOTA SIGOYRO!!!!!pare til ton xtmpam pestoy oti pires apo mena kai tha sta exigisei ola meto ni k me to sigma.

6946053886. giorgos anavalogloy.pestoy oti pires apo mena.

byron
21/09/2009, 14:50
Αναστολή αδείας για Ασπίς Πρόνοια, General Union


Δημοσιεύθηκε: 15:53 - 21/09/09

Την αναστολή άδειας λειτουργίας για τις Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ και τις General Union και General Trust, εταιρείες συμφερόντων Π. Ψωμιάδη, καθώς και για την ασφαλιστική Σκούρτης, αποφάσισε, σύμφωνα με πληροφορίες, το Διοικητικό Συμβούλιο της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης.

Η Επ. Ε. Ι. Α έκρινε βάσει και της γνωμοδότησης της Τ. τ. Ε ότι οι επιστολές πρόθεσης που κατέθεσε ο κ. Παύλος Ψωμιάδης βασικός μέτοχος της Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ και αγοραστής των General Union και General Trust δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως στοιχεία κάλυψης των κεφαλαίων που απαιτούνται για να ενισχυθούν τα περιθώρια φερεγγυότητας των ασφαλιστικών.

Μη ικανοποιητικές κρίθηκαν, σύμφωνα με πληροφορίες, και οι διευκρινίσεις και πιθανώς νέες εγγυήσεις, που προσκόμισε με την τελευταία επιστολή του προς την Επ. Ε. Ι. Α ο κ. Ψωμιάδης την περασμένη Παρασκευή.

Σημειώνεται ότι η Επ. Ε. Ι. Α έχει διαμηνύσει σαφώς εδώ και καιρό ότι δεν θα διστάσει να ανακαλέσει την άδεια λειτουργίας της Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ στην περίπτωση που κρίνει ότι δεν καλύπτονται επαρκώς τα 203,59 εκατ. ευρώ που πρέπει να μπουν στην εταιρεία για να ανορθωθεί ο δείκτης φερεγγυότητάς της.


Η ανάκληση αδείας της Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ συμπαρασύρει και την θυγατρική της Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, ενώ αντίθετα κανονικά συνεχίζει την λειτουργία του ο όμιλος Commercial Value o οποίος περιλαμβάνει και τις Aspis Holding και Proton Aσφαλιστική επίσης συμφερόντων Π. Ψωμιάδη.

Σημειώνεται ότι το κλίμα αβεβαιότητας γύρω από την τύχη των παραπάνω εταιρειών οδήγησε ήδη τους περισσότερους πράκτορες από όσους συνεργάζονται μαζί τους στην αναζήτηση κάλυψης για τα υφιστάμενα συμβόλαια Αυτοκινήτου τα οποία βρίσκονται εν ισχύ.

Η εξασφάλιση των κατόχων προγραμμάτων Ζωής

Πιο ήρεμη είναι η κατάσταση αναφορικά με τους κατόχους προγραμμάτων Ζωής χάρη στην ρύθμιση που πέρασε το υπουργείο Οικονομίας προ διμήνου, η οποία εξαιρεί τα συμβόλαια Ζωής από την διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικής, θεσπίζοντας, τον ρόλο του επόπτη χαρτοφυλακίου Ζωής ο οποίος ενεργεί αυτόνομα σε σχέση με τον επόπτη εκκαθάρισης και έχει ως βασική ευθύνη την διαχείριση του χαρτοφυλακίου προγραμμάτων Ζωής τα οποία μένουν εκτός εκκαθάρισης.

Ο ορισμός επόπτη διαχείρισης χαρτοφυλακίου Ζωής διενεργείται εφόσον δεν προκύψει μεταβίβαση του χαρτοφυλακίου Ζωής πριν την έναρξη εκκαθάρισης της προβληματικής ασφαλιστικής εταιρείας.

Προκειμένου δε να υπάρξει ομαλή μεταβίβαση του χαρτοφυλακίου ασφαλιστηρίων Ζωής σε υγιή ασφαλιστική εταιρεία, θεσπίστηκε παροχή εγγυήσεων από πλευράς Δημοσίου. Είτε απευθείας υπέρ της ασφαλιστικής εταιρείας στην οποία θα μεταβιβάζεται χαρτοφυλάκιο Ζωής, είτε στους ασφαλισμένους με προγράμματα Ζωής της εταιρείας της οποίας η άδεια ανεστάλη.
Η εγγύηση που παρέχει το Δημόσιο συνυπολογίζεται στο περιθώριο φερεγγυότητας και επομένως μειώνει τους άμεσους κινδύνους που διατρέχει μια υγιής ασφαλιστική όταν αναλαμβάνει ένα μεγάλο προβληματικό χαρτοφυλάκιο Ζωής.

Ταυτόχρονα, μέσω της παροχής εγγυήσεων η κυβέρνηση επιδιώκει να αμβλύνει τους κινδύνους που αναλαμβάνει η εταιρεία στην οποία μεταβιβάζεται ένα χαρτοφυλάκιο εργασιών Ζωής το οποίο έχει έλλειμμα αποθεμάτων και πιθανώς επιδεινούμενη ποιότητα (υψηλές εξαγορές, ζημιογόνα προγράμματα Ζωής, κ.α.).

Η μεταβίβαση των χαρτοφυλακίων, θα διενεργείται με επιμέλεια του επόπτη και θα επικυρώνεται με απόφαση του υπουργού Οικονομίας, μετά από πρόταση της Επιτροπής Εποπτείας Εταιρειών Ιδιωτικής Ασφάλισης.

tmracing.siros
21/09/2009, 16:05
Απ'οτι εμαθα πριν λιγο,μεχρι την Παρακευη 25-9 θα εχουν κατατεθει τα 203,59 εκατ της ΑΣΠΙΣ.
η Επιεα δεν δεχτηκε οτι υπαρχουν τα χρηματα αλλα δεν εχουν ρευστοπιηθει μεχρι και σημερα με αποτελεσμα να ανακαλεσει την αδεια (που και καλα εκανε)
η πληροφορια αυτη μου την εδωσε στελεχος της εταιριας αρκετα υψηλοβαθμο,τωρα αν ειναι σωστη θα το δουμε την Παρασκευη,ως τοτε ας μη πανικοβαλομαστε.

Στις 5 εταιρειες που πηρε η μπαλα ειναι και η Ιντεραμερικαν ασχετα αν δεν αναφετετε το ονομα της πουθενα,υποψην τον τελευταιο καιρο κανει συνχονευσεις καταστηματων η και καταστηματα με ιδιοτητα εταιριας ο.ε για να αντιμετοπισει τα προβληματα της,οποτε οσοι εισαστε εκει τσεκαρετε για καλο και κακο!

Ιδωμεν........

gasto
21/09/2009, 18:33
Παμε παλι γιατι δε το πιασα.Η ΑΣΠΙΣ εκλεισε η προκειται να κλεισει?Για πειτε γιατι εχω αμαξι και μηχανακι ασφαλισμενα και ο ασφαλιστης μου δε μου εχει πει τιποτα σχετικο.

gixxerpap
21/09/2009, 18:49
σιγά μη σου ΄λεγε.... εδώ φτάσανε σε σημείο να παροτρύνουν πελάτες που ήταν υπαίτιοι σε ατύχημα να κάνουν αρνητικές δηλώσεις για να καθυστερήσουν όσο μπορούν τις αποζημιώσεις ...
αντε τώρα να τρέχεις να ζητάς αποζημίωση απο ασφαλιστική που έχει κλείσει ....

nassosxlvbros
21/09/2009, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasto
Παμε παλι γιατι δε το πιασα.Η ΑΣΠΙΣ εκλεισε η προκειται να κλεισει?Για πειτε γιατι εχω αμαξι και μηχανακι ασφαλισμενα και ο ασφαλιστης μου δε μου εχει πει τιποτα σχετικο.

Η ΑΣΠΙΣ από τις 8,00 το πρωί είναι παρελθόν....οι υπόλοιποι το μάθαμε στις 4παρά....:(

george72
21/09/2009, 20:28
μολις μιλησα και με τον δικο μου ασφαλιστη...

οντως απο σημερα το μεσημερι η Ασπις ειναι παρελθον....

εγω εχω ασφαλισμενες 3 μηχανες και αμαξι...

ειμαστε καλυμενοι νομικα για 30 ημερες απο ενα επικουρικο ταμειο...υπαρχει δηλαδη κατι σαν δικλειδα ασφαλειας, μεχρι να γινει η αλλαγη του συμβολαιου του καθε πελατη σε αλλη ασφαλιστικη εταιρεια....


:sad: :sad:

gasto
21/09/2009, 20:44
Δηλαδη κλαφτα χαραλαμπε, μας την εκαναν τη μπομπα παλι.Θα του πρηξω τα ματια του ασφαλιστη γιατι ετσι ειχε παει να μου τη κανει παλι με την ΕΓΝΑΤΙΑ αλλα δε προλαβε μιας και με ειχαν ενημερωσει αλλοι πρωτα.
Ωραιο ασφαλιστη εχω τελικα..........
Θελει κανεις να του τον γνωρισω
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

EVI
21/09/2009, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
σιγά μη σου ΄λεγε.... εδώ φτάσανε σε σημείο να παροτρύνουν πελάτες που ήταν υπαίτιοι σε ατύχημα να κάνουν αρνητικές δηλώσεις για να καθυστερήσουν όσο μπορούν τις αποζημιώσεις ...
αντε τώρα να τρέχεις να ζητάς αποζημίωση απο ασφαλιστική που έχει κλείσει ....

:sad: :mad:

aspis ειχε αυτη η μαλακω που με εριξε προ 6μηνου...με δικο της φταιξιμο εκανε αρνητικη και παμε δικαστικος , ακομα η πρωτη δικη δεν εχει γινει....τωρα????? :sad: :mad:

camen
21/09/2009, 20:57
Ξερει καποιος αν η Γενικη Ενωση και η Διεθνης Ενωση ειναι το ιδιο???:confused:
Εγω εχω την δευτερη...Αλλα καπου αναφερθηκε η πρωτη...:eyepop:

arxaios
21/09/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:sad: :mad:

aspis ειχε αυτη η μαλακω που με εριξε προ 6μηνου...με δικο της φταιξιμο εκανε αρνητικη και παμε δικαστικος , ακομα η πρωτη δικη δεν εχει γινει....τωρα????? :sad: :mad:

Ευάκι .... εσύ κινήσαι νομικά ΕΝΑΝΤΙΟΝ αυτής και όχι εναντίον της ασφαλιστικής καθώς αυτή έκανε αρνητική δήλωση !!!
Η ασφαλιστική δεν έχει να κάνει ακόμα ......... αν υπάρξει αδυναμία ή άρνηση αποζημίωσης .......... τότε αυτή (η μαλ@κω) θα πρέπει να σε αποζημιώση και μετά να κινηθεί έναντίον της ασφαλιστικής της !!!

Ρώτα τον δικηγόρο σου ....... αυτός ξέρει τι αγωγή έχει κάνει ......
Καλή τύχη νιντζάκι .......... και υπομονή .......... θα τη χρειαστείς

:wave2:

EVI
21/09/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ευάκι .... εσύ κινήσαι νομικά ΕΝΑΝΤΙΟΝ αυτής και όχι εναντίον της ασφαλιστικής καθώς αυτή έκανε αρνητική δήλωση !!!
Η ασφαλιστική δεν έχει να κάνει ακόμα ......... αν υπάρξει αδυναμία ή άρνηση αποζημίωσης .......... τότε αυτή (η μαλ@κω) θα πρέπει να σε αποζημιώση και μετά να κινηθεί έναντίον της ασφαλιστικής της !!!

Ρώτα τον δικηγόρο σου ....... αυτός ξέρει τι αγωγή έχει κάνει ......
Καλή τύχη νιντζάκι .......... και υπομονή .......... θα τη χρειαστείς

:wave2:


ευχαριστω :sad: μπηκα μεσα χρηματα που ΔΕΝ ειχα να δωσω :sad:

SpeakeasyBlues
21/09/2009, 22:02
Για να παρετε (επιτελους) χαμπαρι σε τι μπανανια ειστε και χτενιζεστε.




Δελτίο Τύπου
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης συνεδρίασε σήμερα 21.09.09 και μετά από εισήγηση του Γενικού Διευθυντή, με γνώμονα τη διασφάλιση των συμφερόντων των χιλιάδων ασφαλισμένων, των εργαζομένων και της αξιοπιστίας του θεσμού της Ιδιωτικής Ασφάλισης, αποφάσισε ομόφωνα την οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας των ασφαλιστικών εταιρειών ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ ΑΕΓΑ, ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟIΑ ΑΕΑΖ, ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΑΕΕΓΑ (General Union), ΓΕΝΙΚΗ ΠΙΣΤΗ ΑΕΕΓΑ (General Trust) και Γ.Η. ΣΚΟΥΡΤΗΣ ΑΕΕΓΑ, διότι οι εν λόγω εταιρείες δεν ανταποκρίθηκαν στις υποχρεώσεις τους προκειμένου να καλύψουν τα απαιτούμενα περιθώρια φερεγγυότητας, έτσι ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους.
Επισημαίνεται, ότι η ΕΠ.Ε.Ι.Α. από μακρού χρόνου, εξάντλησε όλα τα περιθώρια επίλυσης του προβλήματος δίνοντας επανειλημμένα την ευκαιρία να καλυφθούν τα απαραίτητα περιθώρια φερεγγυότητας. Παρά ταύτα, οι εν λόγω εταιρείες παρουσίαζαν αδυναμία να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους έναντι των ασφαλισμένων τους, αλλά και των εργαζομένων τους.
Αντί να κατατεθούν τα οφειλόμενα ποσά στους συγκεκριμένους λογαριασμούς, στις 16 και στις 18 Σεπτεμβρίου 2009 εμφανίστηκε στην ΕΠΕΙΑ






ο κ. Παύλος Ψωμιάδης (Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ) και προς κάλυψη των απαιτούμενων ποσών των τεσσάρων πρώτων εκ των προαναφερόμενων εταιρειών κατέθεσε εγγυητική επιστολή ύψους 550 εκατ. ευρώ της τράπεζας HSBC, η οποία μετά από έλεγχο της Τραπέζης της Ελλάδος αποδείχθηκε ότι δεν είναι γνήσια.






Το γεγονός αυτό μας γνωστοποίησε η ΤτΕ με σχετικό έγγραφό της (αρ.πρ: ΙΔ/27 της 18/09/09) υποδεικνύοντας ταυτόχρονα και την άμεση ενημέρωση των Εισαγγελικών Αρχών, ενημέρωση στην οποία η ΕΠ.Ε.Ι.Α. έχει ήδη προβεί από 18/09/09.

kalgeorge
21/09/2009, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
ξέρουμε κάτι; επειδή διάβασα σε blogs ότι ο όμιλος που κινδυνεύει είναι η ασπίς και τυχαίνει σε μία εβδομάδα να τελειώνει η ασφάλεια μου που έχω με θυγατρική τους (commercial).

i commercial dne kindineuei katholou

i aspis pou sas elega oti den travaei kai mou tin legate, papala :wave2:

kalgeorge
21/09/2009, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
kai ego leo kalitera na allaxeis asfalisti..giati den exei idea opos k esy fantazome gia to ti milas.

+1000

kalgeorge
21/09/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Στην COMMERCIAL VALUE είμαι ασφαλισμένος πάνω από 5 χρόνια..
όπως γράφω και ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ μου με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι η COMMERCIAL VALUE (ΘΥΓΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΣΠΙΣ)έχει ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και πάει για ΚΛΕΙΣΙΜΟ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ για άλλες ασφαλιστικές ...
Η ασφάλεια μου λήγει σε 15 μέρες και για τον λόγο αυτό μου ζήτησε την άδεια και το δίπλωμα να αλλάξουμε ασφαλιστική.

ΓΡΑΦΩ αυτά που μου είπε ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΜΟΥ απαντώντας σε ερώτηση συμφορουμιτη
άμα ξέρεις κάτι καλύτερα (αφού είσαι και στον χώρο) ΠΕΣ ΤΟ ΜΑΣ ...Όμως ,είναι ένα θέμα ΣΟΒΑΡΟ που δεν χωρεί ειρωνείες και «χαβαλέδες» γιατί αφορά ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ


θα σου απαντησω εγω. ο ασφαλιστης σου δεν ξερει τι του γινεται.
η κομερσιαλ εχει ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ασπις και την γενικη και καποιες αλλες.
δεν ειναι θύγατρικη της
και εγω δουλευω και στην κομερσιαλ, δνε παιζει κανενα προβλημα

kalgeorge
21/09/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Σιγουρα ρε συ ? Εχω και εγω ασφαλεια ζωης εδω και καμια 10αρια χρονια με την Ασπις.

:confused:

σιγουρα.
η κολλητη μου πηρε ειδοποιηση για το ζωης που εχει στην ασπις, να αρχισει ηδη να ψαχνει

TheFace
21/09/2009, 22:16
Ρε παιδια, εγω που περιμενω να αποζημιωθω με φιλικο διακανονισμο απο την Ασπις μεσω φυσικα της δικης μου ασφαλιστικης (commercial value), τι να κανω?

Η συμβουλη των σχετικων με το χωρο οπως ο φιλος dukas, ειναι υπερπολιτιμη!

Ευχαριστω παρα πολυ!

ΥΓ. Και να φανταστητε οτι σημερα εληγε η προθεσμια που ειχε η Ασπις για να απαντησει (θετικα!) στο ερωτημα της αφαλιστικης μου (commercial value) ωστε η τελευταια να προχωρησει στην αποζημιωση μου... καταλαβαινετε τι επαθα μολις ακουσα τα νεα σημερα το πρωϊ... :a018:

BUSA MAKIS
21/09/2009, 22:19
Η εταιρία που δουλεύω είναι προμηθευτης της Ασπις Πρόνοιας και τα
οικονομικά τους προβλήματα είχαν ξεκινήσει εδώ και ενα χρόνο.

Το πράμα φαινόταν. ;)

mikros boudas
21/09/2009, 22:20
λογικο ηταν....τα ασφαλιστρα ειναι πολυ χαμηλα για να συντηρηθουν οι εταιρειες...

byron
21/09/2009, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
θα σου απαντησω εγω. ο ασφαλιστης σου δεν ξερει τι του γινεται.
η κομερσιαλ εχει ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ασπις και την γενικη και καποιες αλλες.
δεν ειναι θύγατρικη της
και εγω δουλευω και στην κομερσιαλ, δνε παιζει κανενα προβλημα

Οπα ρε φίλε γιατί δεν κατάλαβα....
Αν η Commercial έχει αγορασει την aspis και τη γενική και κάποιες άλλες, πως γίνεται και τις αφήνει να σκάνε? Θυγατρικές της δεν είναι?

SpeakeasyBlues
21/09/2009, 22:40
Η Ασπις ειναι Ομιλος, σε αυτην ανηκει εδω και χρονια η Commercial, τα περι αποθεματων ας το αφησουν στους ειδικους, κατ' εμε η μονη εγγυηση των ασφαλισμενων για την ωρα ειναι οτι ειναι Εταιρια [Commercial] με εδρα την Κυπρο [για οσους καταλαβαν]

SpeakeasyBlues
21/09/2009, 22:44
...οτι παρουσιασε στις [οποιες] Αρχες της [οποιας] Χωρας, ΠΛΑΣΤΗ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ e 550.000.000 δεν σας λεει τιποτα για το υψηλο επιπεδο ευθυνης και επιχειρηματικοτητος εεεε?

SpeakeasyBlues
21/09/2009, 22:47
...και εχει συνεχεια το humor

Ανακοίνωση της Ασπίς Πρόνοια για την απόφαση της ΕΠ.Ε.Ι.Α.

Συγγραφέας Παπαδοσηφάκη Ε. (ANA) – 3 ώρες πριν

Σε ανακοίνωση της Ασπίς Πρόνοια σχετικά με την απόφαση της ΕΠ.Ε.Ι.Α. αναφέρεται ότι «οι εταιρείες του ομίλου Ασπίς Πρόνοια θα στραφούν αμέσως με κάθε νόμιμο μέσο κατά της αποφάσεως αυτής». Προσθέτει δε ότι είχε ζητηθεί ολιγοήμερη παράταση μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου «για την ολοκλήρωση των αυξήσεων κεφαλαίου και την εντεύθεν κεφαλαιακή ενίσχυση» από τις εταιρείες Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, Γενική Ένωση ΑΕΓΑ και Γενική Πίστη ΑΕΓΑ. «Ούτε η παράταση αυτή δόθηκε ούτε και οι απόψεις των εταιρειών για τον τρόπο προσδιορισμού της κεφαλαιακής τους επάρκειας εισακούστηκαν», σημειώνεται χαρακτηριστικά και προστίθεται ότι «οι εταιρείες του ομίλου Ασπίς Πρόνοια θα στραφούν αμέσως με κάθε νόμιμο μέσο κατά της αποφάσεως αυτής,
η οποία αποτελεί πλήγμα για τον όμιλο αλλά και για τους εκατοντάδες χιλιάδες ασφαλισμένους που περιέβαλαν πάντοτε τις εταιρείες του ομίλου Ασπίς Πρόνοια με την αμέριστη εμπιστοσύνη τους».

η τελευταια δε παραγραφος εεε:p

thoukis
21/09/2009, 23:30
re paidia etsi gia na katalavw ekleise i general union? i 8a kleisei? i kanena apo ta 2??ta xasa.... exw to mixanaki mou ekei.... :confused: :confused: :bigcry: :bigcry: :uplate:

ptiper
22/09/2009, 01:20
5 έκλεισαν και είναι οι εξής : Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, Γενική Ενωση ΑΕΕΓΑ (General Union), Γενική Πίστη ΑΕΕΓΑ (General Trust) και Γ.Η. Σκούρτης ΑΕΕΓΑ..
Περισσότερα εδώ (http://www.asfaleies-gr.com/asfalistikes.html)

LsKostas
22/09/2009, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
...οτι παρουσιασε στις [οποιες] Αρχες της [οποιας] Χωρας, ΠΛΑΣΤΗ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ e 550.000.000 δεν σας λεει τιποτα για το υψηλο επιπεδο ευθυνης και επιχειριματικοτητος εεεε?


+ Δυστυχως μου λεει πολλα ...

kalgeorge
22/09/2009, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οπα ρε φίλε γιατί δεν κατάλαβα....
Αν η Commercial έχει αγορασει την aspis και τη γενική και κάποιες άλλες, πως γίνεται και τις αφήνει να σκάνε? Θυγατρικές της δεν είναι?

οχι ειναι ομιλος επιχειρησεων, η καθε μια σχεδον υπευθυνη για την παρτυ της.
απλα ηθελα να τονισω σε εναν φιλο απο πανω, οτι ΔΕΝ ανηκει η κομερσιαλ στην ασπις, ετσι ωστε να κινδυνευει

MUSTILI
22/09/2009, 08:04
Ωραια, δεν δινω δεκαρα αν ειναι η μια θυγατρικη της αλλης.Εμεις τι κανουμε, τι πρεπει να κανουμε;Νομιζω ειμαστε καλλυμενοι απο το επικουρικο για 30 μερες.Μετα πρεπει να βρουμε αλλη και να σκασουμε λεφτα;Σωστα ή κανω καποιο λαθος;

kalgeorge
22/09/2009, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Ωραια, δεν δινω δεκαρα αν ειναι η μια θυγατρικη της αλλης.Εμεις τι κανουμε, τι πρεπει να κανουμε;Νομιζω ειμαστε καλλυμενοι απο το επικουρικο για 30 μερες.Μετα πρεπει να βρουμε αλλη και να σκασουμε λεφτα;Σωστα ή κανω καποιο λαθος;

σωστα, αν και υπααρχει μιααααααα μικρη περιπτωση να επιβιωσει, καλο θα ηταν να αρχισετε ηδη το ψαξιμο

DUKASII
22/09/2009, 08:12
:rotflmao: :lol:
Ti lete edo mesa re atoma..
i commercial agorase tin aspis???:rotflmao: :lol: :bawl: :lol:

exete moyrlathei telios re?
o omolis aspis exei kamposes eteries mpeite sto sait na tis deite.mia apo aytes einai k i commercial i opoia san eteria molis exagorase ti proton asfalistiki.

SpeakeasyBlues
22/09/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Ωραια, δεν δινω δεκαρα αν ειναι η μια θυγατρικη της αλλης.Εμεις τι κανουμε, τι πρεπει να κανουμε;Νομιζω ειμαστε καλλυμενοι απο το επικουρικο για 30 μερες.Μετα πρεπει να βρουμε αλλη και να σκασουμε λεφτα;Σωστα ή κανω καποιο λαθος;

1.Οσοι εχουν ασφαλιστηρια πληρωμενα μεχρι 2 μηνων απο την ημερομηνια που εκλεισαν οι Εταιρειες πρεπει να τα δωσουν στον Ασφαλιστη/Πρακτορα τους προκειμενου να παρουν τα χρηματα τους πισω κατα την εκαθαριση [μηνες]

2.Ο Ασφαλιστης/Πρακτορας μπορει να κλεισει συμφωνια με αλλη Ασφαλιστικη για την μεταφορα αυτων των συμβολαιων [ανεξαρτητως διμηνου] χωρις επιβαρυνση για τον πελατη, λεπτομερειες στους Ασφαλιστες σας ΤΩΡΑ! [κουραγιο δεν χαθηκε ακομα η μαχη] :wave2:

nassosxlvbros
22/09/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
1.Οσοι εχουν ασφαλιστηρια πληρωμενα μεχρι 2 μηνων απο την ημερομηνια που εκλεισαν οι Εταιρειες πρεπει να τα δωσουν στον Ασφαλιστη/πρακτορα τους προκειμενου να παρουν τα χρηματα τους πισω κατα την εκαθαριση [μηνες]

2.Ο Ασφαλιστης/Πρακτορας μπορει να κλεισει συμφωνια με αλλη Ασφαλιστικη για την μεταφορα αυτων των συμβολαιων [ανεξαρτητως διμηνου] χωρις επιβαρυνση για τον πελατη, λεπτομερειες στους Ασφαλιστες σας ΤΩΡΑ! [κουραγιο δεν χαθηκε ακομα η μαχη] :wave2:

ο δικός μου αυτό κάνει από χτες το απόγευμα....ευτυχώς για μένα που μιλάμε μόνο για χασούρα 2 μηνών....(αν δε γίνει τίποτα)...πάντως γνωστοί μου τρέχουν για ιδιωτικές ασφαλίσεις 20000? ....

SnakeMJK
22/09/2009, 09:23
πριν χρόνια όταν είχε κλείσει η ασφαλιστική μου (δεν θυμάμαι όνομα) είχα μεταφερθεί αυτόματα στην commercial χωρίς να πληρώσω κάτι παραπάνω. και είμαι εκεί μέχρι σήμερα... ελπίζω να παραμείνω και εκεί γιατί είχαν πάντα απ τις καλύτερες τιμές.

ggs
22/09/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗ COMMERCIAL ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ...






Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
θα σου απαντησω εγω. ο ασφαλιστης σου δεν ξερει τι του γινεται.
η κομερσιαλ εχει ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ασπις και την γενικη και καποιες αλλες.
δεν ειναι θύγατρικη της
και εγω δουλευω και στην κομερσιαλ, δνε παιζει κανενα προβλημα





Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Ti lete edo mesa re atoma..
i commercial agorase tin aspis???

exete moyrlathei telios re?
o omolis aspis exei kamposes eteries mpeite sto sait na tis deite.mia apo aytes einai k i commercial i opoia san eteria molis exagorase ti proton asfalistiki.





Δουλεύετε στην ίδια κομερσιαλ ?





:confused: :confused: :confused:

Σήφης
22/09/2009, 10:08
Κρίμα για τους πελάτες και για τους υπαλλήλους.

Πάντως και στις ασφάλειες ίσχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις".

DUKASII
22/09/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Δουλεύετε στην ίδια κομερσιαλ ?





:confused: :confused: :confused: OXI O GIORGOS DE DOYLEYEI STH COMMERCIAL DE XERO POS TOY RHTE KAI TA GRAFEI AYTA.

DUKASII
22/09/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Κρίμα για τους πελάτες και για τους υπαλλήλους.

Πάντως και στις ασφάλειες ίσχύει το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις". KRIMA ONTOS PAIDIA..1600 ATOMA SYNOLIKA STO DROMO..

episis mi to les to allo
giati k i ethniki asfalistiki..eixe to idio problima..kai "brikane" ti lisi na kleisoyne ola ta ypokatastimata..kai na ginei sigxoneysi akoyson akoyson...me TI TRAPEZA TOYS!!

DUKASII
22/09/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
...οτι παρουσιασε στις [οποιες] Αρχες της [οποιας] Χωρας, ΠΛΑΣΤΗ ΕΓΓΥΗΤΙΚΗ e 550.000.000 δεν σας λεει τιποτα για το υψηλο επιπεδο ευθυνης και επιχειρηματικοτητος εεεε? OK EDOSE PLASTH EPITAGH 500 MYRIA E K DEN TO KLEISANE MESA TOY LENE ELA MORE OK MAS TA FERNEIS OPOTE EXEIS??:lol: :rotflmao: :lol:

byron
22/09/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
OK EDOSE PLASTH EPITAGH 500 MYRIA E K DEN TO KLEISANE MESA TOY LENE ELA MORE OK MAS TA FERNEIS OPOTE EXEIS??:lol: :rotflmao: :lol:

Υπο άλλες συνθήκες (δλδ άλλη χώρα), πλαστή εγγυητική = ψειρού :wave2:

kalgeorge
22/09/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
OXI O GIORGOS DE DOYLEYEI STH COMMERCIAL DE XERO POS TOY RHTE KAI TA GRAFEI AYTA.

mhn pairneis orko ;)
kai stin comercial douleuw kai kserw ti lew spuro.
;)
duo etairies pou douleuoun omws me diaforetiko afm.
malista epairne lefta apo tin Aspis Asfalia zwis kai mallon tha aporofisi twra ta sumvolaia tis
anyway, polla eipame apo edw

DUKASII
22/09/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
mhn pairneis orko ;)
kai stin comercial douleuw kai kserw ti lew spuro.
;)
duo etairies pou douleuoun omws me diaforetiko afm.
malista epairne lefta apo tin Aspis Asfalia zwis kai mallon tha aporofisi twra ta sumvolaia tis
anyway, polla eipame apo edw kala orko de perno gia to poy doyleyeis..alla perno orko oti i commercial den exei tin aspis pronoia i opoia alli pera tis proton.

kalgeorge
22/09/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
kala orko de perno gia to poy doyleyeis..alla perno orko oti i commercial den exei tin aspis pronoia i opoia alli pera tis proton.
kai apis asfalistiki (i opoia douleuei me allo afm) kai geniki asfalistiki

Xigo
22/09/2009, 11:11
Εγω κατι αλλο να ρωτησω,οσοι ειχαν ασφαλεια ζωης στην ασπις προνοια τελος ετσι?
και ποιες εταιρειες ειναι αξιοπιστες και δεν πανε για φουντο για ασφαλεια ζωης??

kalgeorge
22/09/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xigo
Εγω κατι αλλο να ρωτησω,οσοι ειχαν ασφαλεια ζωης στην ασπις προνοια τελος ετσι?
και ποιες εταιρειες ειναι αξιοπιστες και δεν πανε για φουντο για ασφαλεια ζωης??

para polles.
to thema einai na to psaxeis kala na deis ti sumferei perisotero esena, kai ti gnwstous exeis gia kaluteres times.
i metafora tou sumvolaiou sou pantws mexzri to telos ginetai xwris xrewsi -prostheti epivarinsi

DUKASII
22/09/2009, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kai apis asfalistiki (i opoia douleuei me allo afm) kai geniki asfalistiki τι λεσ αγορι μου συνελθε σου λεω.
καμια σχεση η ασπις ασφαλιστικη..με τη commercial

Dimos35
22/09/2009, 11:33
Να καταθέσω κι εγώ αυτό που έγινε πριν λίγο.
Έχω μόλις (03.09.2009) ανανεώσει το ασφαλιστήριο μου για το αυτοκίνητο στην Aspis (σε broker).
Χωρίς να τους έχω ενοχλήσει μέχρι στιγμής, με πήραν μόλις τηλέφωνο και αύριο θα έρθει courier ο οποίος θα παραλάβει το παλιό συμβόλαιο και θα μου φέρει το νέο στην ΕΘΝΙΚΗ ασφαλιστική, με τους ίδιους όρους και τα ίδια χρήματα, οπότε μάλλον όλα καλά.:smilea:

kalgeorge
22/09/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimos35
Να καταθέσω κι εγώ αυτό που έγινε πριν λίγο.
Έχω μόλις (03.09.2009) ανανεώσει το ασφαλιστήριο μου για το αυτοκίνητο στην Aspis (σε broker).
Χωρίς να τους έχω ενοχλήσει μέχρι στιγμής, με πήραν μόλις τηλέφωνο και αύριο θα έρθει courier ο οποίος θα παραλάβει το παλιό συμβόλαιο και θα μου φέρει το νέο στην ΕΘΝΙΚΗ ασφαλιστική, με τους ίδιους όρους και τα ίδια χρήματα, οπότε μάλλον όλα καλά.:smilea:

einai apo pou tha paroun kaluteri prosfora, alla kalutera na psaxeis esy pou theleis na pas kai na tous to anakoinwseis

Dimos35
22/09/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
einai apo pou tha paroun kaluteri prosfora, alla kalutera na psaxeis esy pou theleis na pas kai na tous to anakoinwseis

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Από την άλλη υποτίθεται ότι αυτοί ψάχνουν να βρουν κάθε φορά το συμβόλαιο με τους καλύτερους όρους και εμένα με βολεύει αυτό μια και δεν χρειάζεται να σπαταλάω χρόνο.

kalgeorge
22/09/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimos35
Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Από την άλλη υποτίθεται ότι αυτοί ψάχνουν να βρουν κάθε φορά το συμβόλαιο με τους καλύτερους όρους και εμένα με βολεύει αυτό μια και δεν χρειάζεται να σπαταλάω χρόνο.

esy to ksreis oti exoun vrei me tous kaluterous orous GIA SENA?? ;)

Dimos35
22/09/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
esy to ksreis oti exoun vrei me tous kaluterous orous GIA SENA?? ;)

Φυσικά και δεν το ξέρω. Από την άλλη δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους όλα αυτά τα χρόνια που συνεργάζομαι και οι τιμές είναι κάτω από το μέσο όρο. :beer:

kalgeorge
22/09/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimos35
Φυσικά και δεν το ξέρω. Από την άλλη δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί τους όλα αυτά τα χρόνια που συνεργάζομαι και οι τιμές είναι κάτω από το μέσο όρο. :beer:

pantws tleeutaia enimerwsi kata 90% eksagorazetai i aspis kai sunexizoun kanonika ta sumvolaia.
menei na apofasistei an parameini i epwnimia i oxi

TROOPER
22/09/2009, 19:16
ωραια πραματα...!

SpeakeasyBlues
22/09/2009, 20:51
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ
Καποιες απαντησεις/κατευθυνσεις κυριως για τους ασφαλισμενους Ζωης & Νοσοκ/ων προγραμματων

Οι ασφαλισμένοι και το "μάρμαρο" των λουκέτων.

http://www.euro2day.gr/news/enterprises/122/articles/543516/Article.aspx

Σήφης
23/09/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KRIMA ONTOS PAIDIA..1600 ATOMA SYNOLIKA STO DROMO..

episis mi to les to allo
giati k i ethniki asfalistiki..eixe to idio problima..kai "brikane" ti lisi na kleisoyne ola ta ypokatastimata..kai na ginei sigxoneysi akoyson akoyson...me TI TRAPEZA TOYS!!

Γιατί 1600; Πως βγαίνουν τόσα;

Τα ασφάλιστρα της Εθνικής (σε αντίστοιχα οχήματα) είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χρέωνε η Ασπίδα στις δόξες τις!

+Arxiereas+
23/09/2009, 09:58
ΖΗΤΩ Η ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ!

:mad:

byron
23/09/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Γιατί 1600; Πως βγαίνουν τόσα;

Τα ασφάλιστρα της Εθνικής (σε αντίστοιχα οχήματα) είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χρέωνε η Ασπίδα στις δόξες τις!

Για τους εργαζόμενους μιλάει. :sick:

DUKASII
23/09/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Γιατί 1600; Πως βγαίνουν τόσα;

Τα ασφάλιστρα της Εθνικής (σε αντίστοιχα οχήματα) είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χρέωνε η Ασπίδα στις δόξες τις! ..ti ennoeis gia tin ethniki re file gia de katalaba

golis
23/09/2009, 10:11
Την παρέμβαση του εισαγγελέα προκάλεσε το «κανόνι» του ομίλου των ασφαλιστικών εταιρειών του Π.Ψωμιάδη,
ενώ και ο ίδιος βρίσκεται πλέον υπόλογος για την πλαστή, όπως αποδείχθηκε,
εγγυητική επιστολή των 550 εκατ. ευρώ που προσκόμισε στην Επιτροπή Ιδιωτικής Ασφάλισης,
σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Το Βήμα.

Τους πήραμε χαμπάρι και ξύπνησε ο νόμος !

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1056258&lngDtrID=251

irinia
23/09/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
..ti ennoeis gia tin ethniki re file gia de katalaba



ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ............


Γιατί δέν τούς λές ότι ή Commercial είναι μέτοχος τής Άσπίς Τράπεζας...??

Γιαυτό καί είναι όρθια άκόμα ,αύτή είναι ή άλήθεια.

Τώρα ή Πρότον...??

Θά δείξει σέ λίγο...!!!




:wave2:

DUKASII
23/09/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ............


Γιατί δέν τούς λές ότι ή Commercial είναι μέτοχος τής Άσπίς Τράπεζας...??

Γιαυτό καί είναι όρθια άκόμα ,αύτή είναι ή άλήθεια.

Τώρα ή Πρότον...??

Θά δείξει σέ λίγο...!!!




:wave2: i commercial einai orthia giati ayto poy zitithike na kanei i aspis(kai den egine me tis akaliptes)...to xei kanei i commercial kati mines tora.

DUKASII
23/09/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ............


Γιατί δέν τούς λές ότι ή Commercial είναι μέτοχος τής Άσπίς Τράπεζας...??

Γιαυτό καί είναι όρθια άκόμα ,αύτή είναι ή άλήθεια.

Τώρα ή Πρότον...??

Θά δείξει σέ λίγο...!!!




:wave2: i commercial einai orthia giati ayto poy zitithike na kanei i aspis(kai den egine me tis akaliptes)...to xei kanei i commercial kati mines tora.

Σήφης
23/09/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για τους εργαζόμενους μιλάει. :sick:

όλοι μιλάνε για 670 - 690 άτομα. Τα 1600 από που προκύπτουν;:wave2:

DUKASII
23/09/2009, 12:34
oloi milane gia 600 ta atoma k tis eteries poy synergazontan me tin aspis k tin opoia apo aytes ekleisan kai to psomi poy trogane to xasane.

Σήφης
23/09/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
..ti ennoeis gia tin ethniki re file gia de katalaba

Μου απάντησες στο "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" φέρνοντας ως παράδειγμα ένα παρόμοιο περιστατικό της Εθνικής και σου ανταπαντώ ότι η Εθνική μπορεί να άντεξε αφού λόγω αυξημένων αποθεματικών (=λόγω αυξημένων ασφαλίστρων) άντεξε.

Αντίθετα η Ασπίδα λόγω χαμηλών ασφαλίστρων δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις ζημιές.

Δηλαδή όταν εισπράττεις 1 € και πληρώνεις είτε 1,5 είτε 2 € πως θα τα βγάλεις πέρα κι όλοι ξέρουν ότι ο κλάδος ασφάλισης αυτοκινήτων είναι πάντα ζημιογόνος.

Σήφης
23/09/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
oloi milane gia 600 ta atoma k tis eteries poy synergazontan me tin aspis k tin opoia apo aytes ekleisan kai to psomi poy trogane to xasane.


Στο παρακάτω απάντησα γιατί μου έκανε εντύπωση.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
KRIMA ONTOS PAIDIA..1600 ATOMA SYNOLIKA STO DROMO..

episis mi to les to allo
giati k i ethniki asfalistiki..eixe to idio problima..kai "brikane" ti lisi na kleisoyne ola ta ypokatastimata..kai na ginei sigxoneysi akoyson akoyson...me TI TRAPEZA TOYS!!
--------------------------------------------------------------------------------



Γιατί 1600; Πως βγαίνουν τόσα;

Τα ασφάλιστρα της Εθνικής (σε αντίστοιχα οχήματα) είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χρέωνε η Ασπίδα στις δόξες τις!

DUKASII
23/09/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Μου απάντησες στο "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" φέρνοντας ως παράδειγμα ένα παρόμοιο περιστατικό της Εθνικής και σου ανταπαντώ ότι η Εθνική μπορεί να άντεξε αφού λόγω αυξημένων αποθεματικών (=λόγω αυξημένων ασφαλίστρων) άντεξε.

Αντίθετα η Ασπίδα λόγω χαμηλών ασφαλίστρων δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις ζημιές.

Δηλαδή όταν εισπράττεις 1 € και πληρώνεις είτε 1,5 είτε 2 € πως θα τα βγάλεις πέρα κι όλοι ξέρουν ότι ο κλάδος ασφάλισης αυτοκινήτων είναι πάντα ζημιογόνος. DE STO APANTISA EGO AYTO..KAI H ETHNIKI RE FILE EINAI KRATIKH AN DE TO XEIS PAREI XAMPARI..GIAYTO THN ANTEXAN DEN ANTEXE..EPREPE NA XEI KLEISEI PRO POLOY.

Σήφης
23/09/2009, 13:04
Το ότι θα έπρεπε να έχει κλείσει χωρίς στοιχεία, συγγνώμη, αλλά το ακούω βερεσέ!

Δώσε περισσότερα στοιχεία, γιατί το να λέει κάποιος χωρίς στοιχεία δεν στέκει.

DUKASII
23/09/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Σήφης
Το ότι θα έπρεπε να έχει κλείσει χωρίς στοιχεία, συγγνώμη, αλλά το ακούω βερεσέ!

Δώσε περισσότερα στοιχεία, γιατί το να λέει κάποιος χωρίς στοιχεία δεν στέκει. Dikia soy einai?

Σήφης
23/09/2009, 13:12
Όχι δουλεύω σε άλλη...

SnakeMJK
27/10/2009, 12:34
Την αποχώρησή του από τον κλάδο των ασφαλειών, παγκοσμίως, ανακοίνωσε ο ολλανδικός Όμιλος ING. Στον «αέρα» οι περίπου πεντακόσιοι εργαζόμενοι του ομίλου στην Ελλάδα. Ξεπερνά τις 200.000 ο αριθμός των ασφαλισμένων της εταιρίας στη χώρα μας. «Σε κάθε περίπτωση τα συμβόλαια των πελατών μας θα παραμένουν σε ισχύ με τους ίδιους όρους και μετά την πώληση των ασφαλιστικών δραστηριοτήτων του ING», διαβεβαιώνουν παράγοντες του Ομίλου μέσω της εφημερίδας «Ναυτεμπορική».

MikeG
27/10/2009, 14:05
Την αποχώρησή του από τον κλάδο των ασφαλειών, παγκοσμίως, ανακοίνωσε ο ολλανδικός Όμιλος ING. Στον «αέρα» οι περίπου πεντακόσιοι εργαζόμενοι του ομίλου στην Ελλάδα. Ξεπερνά τις 200.000 ο αριθμός των ασφαλισμένων της εταιρίας στη χώρα μας. «Σε κάθε περίπτωση τα συμβόλαια των πελατών μας θα παραμένουν...
σε ισχύ με τους ίδιους όρους και μετά την πώληση των ασφαλιστικών δραστηριοτήτων του ING», διαβεβαιώνουν παράγοντες του Ομίλου μέσω της εφημερίδας «Ναυτεμπορική».

blueangel
27/10/2009, 14:10
Πολύ ωραία πράγματα:evil: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: Αντε και ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα:( :sick:

road spirit
27/10/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Την αποχώρησή του από τον κλάδο των ασφαλειών, παγκοσμίως, ανακοίνωσε ο ολλανδικός Όμιλος ING. Στον «αέρα» οι περίπου πεντακόσιοι εργαζόμενοι του ομίλου στην Ελλάδα. Ξεπερνά τις 200.000 ο αριθμός των ασφαλισμένων της εταιρίας στη χώρα μας. «Σε κάθε περίπτωση τα συμβόλαια των πελατών μας θα παραμένουν...
σε ισχύ με τους ίδιους όρους και μετά την πώληση των ασφαλιστικών δραστηριοτήτων του ING», διαβεβαιώνουν παράγοντες του Ομίλου μέσω της εφημερίδας «Ναυτεμπορική».

αποχώρηση είναι, όχι κλείσιμο-λουκέτο

μη "κιτρινίζετε" ρεεεε

το insurance business unit της ING θα πωληθεί σε στρατηγικό επενδυτή ή αν δεν βρεθεί τέτοιος, θα γίνει δημόσια πρόταση...

m1ke
22/12/2009, 10:41
Τελεσίγραφο στην Commercial Value να καλύψει το άνοιγμα των 80εκ. μέχρι τις 18/2/2010

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1757829

Tropeas
22/12/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Τελεσίγραφο στην Commercial Value να καλύψει το άνοιγμα των 80εκ. μέχρι τις 18/2/2010

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1757829
ωχ... απο εκεί θα πάρω τα λεφτά του τελευταίου ατυχήματος.... που ακόμα η δικογραφία δεν εχει βγει για εναν σουπερ μ@λ@κ@ μπ@τσο.....΄αντε γμτ....

blackbusa
23/12/2009, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
ωχ... απο εκεί θα πάρω τα λεφτά του τελευταίου ατυχήματος.... που ακόμα η δικογραφία δεν εχει βγει για εναν σουπερ μ@λ@κ@ μπ@τσο.....΄αντε γμτ....

τον ειπιαμε παρεα Λαμπρουκο...εγω απο τον μαλακα μπατσο ξεμπερδεψα μετα απο 8 μηνες...και μερα με την μερα περιμενω ποσα θα μου προσφερουν...καταλαβα...το τριτο το μακρυτερο με κοβω...:sad: