PDA

View Full Version : Μαλλον ανορθωτης



kokkinos1
21/09/2009, 14:09
το 1996 πηρα ενα cagiva elephant 750 μετα απο 2 χρονια εβρασε τη μπαταρια εβαλα καινουργια και οκ το 2003 στο τελευταιο μεγαλο ταξιδι στην ιταλια μετα απο 240+συνεχωμενα χιλομετρα μολις εκλεισα το γκαζι εκαψε μπαταρια και ηλεκτρονικες αλαχτηκαν με καινουργιες και νεα μπαταρια ,
πηρα αλλη μοτο για μεγαλα ταξιδια .


και αυτη(elephant )τη χρησιμοποιω για μικρες βολτουλες απο το 2003 εκαψε αλλη μια ηλεκτρονικη και μια μπαταρια μεχρι προχτες που βγηκε οφ η νεα 3μηνων μπαταρια και προσπαθησα να βαλω τη μοτο με το αυτοκινητο μολις η μοτο πηρε εμπρος μαρσαρα λιγο τη μοτο χωρις να βγαλω τα καλωδια απο το αυτοκινητο που δουλευε κιολας, το λαμπακι τις νεκρας αναψε πιο ζωηρα απο αλλη φορα και η μοτο εβησε αποτελεσμα καμμενες ηλεκτονικες , ερχονται βεβαια καινουργιες αλλα η μαλακια ειναι που ποτε δεν κοιταξα ανορθωτη που μαλλον ειναι υπευθηνος εκτος απο ανορθωτη που αλαζω σιγουρα χωρις να τον δοκιμασω γιατι φοβαμαι μη καψω και τις καινουργιες τι αλλο θα λεγατε να δω ?
το προβλημα τις επαρχιας παντοτινο πηγα σε μαστορα ηλεκκρολογο μοτο εδω και ιταλικα λεει δεν φτιαχνουμε οποτε οπως σχεδον παντα πρεπει να βρω λυση απο το νετ .

συμβουλες?

byron
21/09/2009, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
συμβουλες?

Απ΄τη στιγμή που έχεις τέτοιες ενδείξεις για βράσιμο μπαταρίας κλπ, προφανώς και πρέπει να τσεκάρεις πρωτα απ΄όλα τον ανορθωτή σου. Αν έχει για κάποιο λόγο χαλάσει ο αυτόματος και ανεβάζει πάνω από 14,7-14,8V με σβηστά φώτα, οι ηλεκτρονικές σου....:wave2:

banditgr
21/09/2009, 15:53
pare mia anorthosh apo ton sxelectronics.gr kai katharises....dikia tou kataskeyh,exw valei se polla moto kai exw hsyxasei apo ayto to thema.Nomizw 100e tis exei me egkyhsh...vriskete sta kaminia,peiraia.

raptorok
23/09/2009, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Απ΄τη στιγμή που έχεις τέτοιες ενδείξεις για βράσιμο μπαταρίας κλπ, προφανώς και πρέπει να τσεκάρεις πρωτα απ΄όλα τον ανορθωτή σου. Αν έχει για κάποιο λόγο χαλάσει ο αυτόματος και ανεβάζει πάνω από 14,7-14,8V με σβηστά φώτα, οι ηλεκτρονικές σου....:wave2:
σε πιο σειμιο θα το μετρησει ομως? στην μπαταρία η στον ανορθοτη?
μηπος να μετρουσε και την ταση που βγαζουν τα πηνεία?

OldMan
24/09/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από raptorok
σε πιο σειμιο θα το μετρησει ομως? στην μπαταρία η στον ανορθοτη?
Παίζει ρόλο ..??


Αρχικά δημιουργήθηκε από raptorok
μηπος να μετρουσε και την ταση που βγαζουν τα πηνεία?
Αν η παραπάνω μέτρηση είναι Ο.Κ., να μην την μετρήσει ...

byron
24/09/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Παίζει ρόλο ..??



Οπ, ξεχάστηκα να απαντήσω. ¨οπως έιπε ο υπέυθυνος του χώρου τούτου.....δεν θα πάρεις διαφορετική μέτρηση από ανορθωτή ή μπαταρία. :wave2:

kokkinos1
24/09/2009, 14:50
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις εν αναμονη των ανταλλακτικων ηλεκτρονικες την αλλη βδομαδα απο ιταλια ανορθωτης μαμα μεταχειρισμενος απο καλαματα αυριο ,οταν τα εχω ολα μαζι και βαλω εμπρος τη μοτο θα πρεπει να προσεξω και κατι αλλο? βαση του ιστορικου μην εχουμε τα ιδια? α και καινουργια μπαταρια

υγ πηγα στο παιδι sxelectronics.gr ωραιος τυπος μου ειπε αν βαλω το δικο του θα καταργηθει μια ενδειξη που εχω στα οργανα και οτι ο δικος μου ειναι μονοφασικος και οι δικοι του τριφασικοι οποτε παροτι θα δουλευε δεν θα ηταν σωστο .και με παροτρυνε να βρω ιδιο ανορθωτη

ευχαριστω για το ενδιαφερον byron μιλησα κι εγω με το bill

byron
24/09/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
ευχαριστω για το ενδιαφερον byron μιλησα κι εγω με το bill
Αφου μίλησες με τον bill, προχώρα...:wave2: