PDA

View Full Version : sag



menelaos46
21/09/2009, 18:39
Πως θα βρω ποιο ειναι το σωστο sag μπρος και πισω για χρηση πιστας μονο??

Δε θελω να με παραπεμψετε στις γνωστες συζητησεις θελω αν καποιος γνωριζει για ss πως καταληγουμε στο σωστο sag???

byron
21/09/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Πως θα βρω ποιο ειναι το σωστο sag μπρος και πισω για χρηση πιστας μονο??

Δε θελω να με παραπεμψετε στις γνωστες συζητησεις θελω αν καποιος γνωριζει για ss πως καταληγουμε στο σωστο sag??? Ti εννοείς γνωστές συζητήσεις? Η μέτρηση του sag έχει συγκεκριμένο τρόπο και δεν υπάρχει οδηγός ρύθμισης για όλαααα τα SS, μιας και τα ελατήρια είναι διαφορετικά από μοντέλο σε μοντέλο (για να μην μιλήσουμε για αποσβέσεις.... )

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418

menelaos46
21/09/2009, 19:26
Να το θεσω πιο απλα. Στο μπροστινο μπορω να βρω αν ειναι σωστο για τα κιλα μου με tιre up. Να δω δηλαδη ως που δουλευει κι αναλογως να πειραξω την προφορτηση. Στο πισω ομως πως θα καταλαβω αν ειναι το ελατηριο πολυ σκληρο για μενα??? Πρεπει να εχω μια σταθερα διαφορας αναμεσα στα sag (στατικο κλπ...) Αυτη τη σταθερα που θα την βρω???

Υ.Γ. Αν σκεφτομαι κατι λαθος που ειναι αρκετα πιθανο διαφωτιστε με...

byron
21/09/2009, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Να το θεσω πιο απλα. Στο μπροστινο μπορω να βρω αν ειναι σωστο για τα κιλα μου με tιre up. Να δω δηλαδη ως που δουλευει κι αναλογως να πειραξω την προφορτηση. Στο πισω ομως πως θα καταλαβω αν ειναι το ελατηριο πολυ σκληρο για μενα??? Πρεπει να εχω μια σταθερα διαφορας αναμεσα στα sag (στατικο κλπ...) Αυτη τη σταθερα που θα την βρω???

Υ.Γ. Αν σκεφτομαι κατι λαθος που ειναι αρκετα πιθανο διαφωτιστε με...

Χοντρικά ένα στατικό sag μεταξύ 1mm-10mm και ένα δυναμικό κοντά στα 30mm είναι οκ, εφόσον μιλάς για ss. Αν κάτι απ΄αυτά δεν βγαίνει σ΄αυτά τα νούμερα μάλλον δεν είναι το σωστο ελατήριο.
Όλα αυτά βέβαια είναι ένας γενικός τυφλοσούρτης....

Μια καλή συζήτηση για την προφόρτιση της πίσω ανάρτησης, μπορείς να διαβάσεις εδώ, (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=78037) :wave2:

menelaos46
21/09/2009, 20:23
Ευχαριστω