PDA

View Full Version : πληροφορίες-συμβουλές για αρχάριους σαν εμένα



andtade
22/09/2009, 01:05
Γεια σας φίλοι/ες. Είμαι καινούριος στην παρέα. Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά το ενδεχόμενο να πάρω ένα παπί για να μετακινούμαι στην πόλη (θεσσαλονίκη) και για καμιά βόλτα έξω απ'αυτή. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καμιά προηγούμενη εμπειρία οδήγησης με μηχανάκι (παρ'ότι είμαι 21). Κι όχι μόνο αυτό, μετά από ένα σπασμένο χέρι που είχα αρκετός μικρός με ποδήλατο το είχα αφήσει κι αυτό και πλέον δεν το κατέχω ούτε καν αυτό :o
Το μόνο που έχω, είναι το δίπλωμα αυτοκινήτου εδώ κι ένα χρόνο, αλλά μάλλον δε βοηθάει και πολύ αυτό. Αυτό που θέλω είναι καμιά συμβουλή για έναν τόσο αρχάριο σαν εμένα. Ας πούμε, είναι καλύτερο να εξασκηθώ με τη βοήθεια κάποιου φίλου και το μηχανάκι του ή να πάω κατ'ευθείαν σε σχολή?
Η αίσθηση της ισορροπίας είναι μεγάλη υπόθεση να την αποκτήσεις?
Το παπάκι είναι όντως το πιο user-friendly για έναν άσχετο, κι αν ναι, παίζει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που ενδείκνυται για αρχή κατά τη γνώμη σας? Ένα scooter παίζει να 'ναι πιο ασφαλές ή όχι? Εγώ σκεφτόμουν για Honda innova 125, λογικά μεταχειρισμένο γτ είναι κ αρκετά λεφτά. Αυτά πάνω κάτω, κι ό,τι άλλο θεωρείτε χρήσιμο είναι καλοδεχούμενο. Εννοείται ότι είναι προσωπικές γνώμες κ δεν με παίρνετε και στο λαιμό σας
thanx παιδιά, να'στε καλά

dond4le
22/09/2009, 01:18
Πανε να βγαλεις το διπλωμα απεριοριστου κιβικων. Στην αρχη πες στον 'δασκαλο οδηγησης' να

δοκιμασεις σε παπι τις δυνατοτητες σου. Αν βεβαια ειναι και κανενα suzuki FX που εχει συμπελεκτη

τοτε ακομα καλυτερα και μετα αφου παρεις τον αερα ανεβα και στην μεγαλη. Οσο για την ισοροποια

μην σε φοβηζει. Απλα δεν χρειαζεται να εισαι πολυ σφιγμενος πανω στην μηχανη και να μην κανεις

αποτομες κινησεις (γκαζι- φρενο- τιμονι).



:beer: :beer: :beer:

Kotsis23
22/09/2009, 01:25
Μην φοβασαι απολυτως τιποτα φιλε μου.Ημουν στην ιδια κατασταση ειχα ενα χρονο διπλωμα αυτοκινητου και δεν ειχα απολυτως καμια εμπειρια με μηχανες.Πηρα την πρωτη μου μηχανη ninja250r και ειναι πολυ ευκολοτερο να οδηγησεις απο οσο φανταζεσε.Παρε οτι σ'αρεσει,εγω προτεινω συμπλεκτι για μεγαλυτερη οδηγικη απολαυση ..αλλα θα μου πεις οπως την βρισκει ο καθενας..Επι του θεματος μην φοβασαι ειναι πανευκολο..αρκει να μην μαλακιστεις :nono:

:beer:

andtade
22/09/2009, 01:50
ευχαριστώ παιδιά. Μπα, δεν είμαι για μηχανή, ένα παπί για την ώρα είναι υπερ-αρκετό. Με τις κατηγορίες τί παίζει? Μπορώ να πάω μέχρι 125 κ μετά αυτό να επεκταθεί ή δεν ισχύει πλέον αυτό?

Kotsis23
22/09/2009, 04:14
μεχρι 33 αλογα αλλα νομιζω με παπι δεν τα περνας οποτε εισαι ανετος στην επιλογη ^^