PDA

View Full Version : αδιαβροχοποιηση παντελονιου



aardvark
22/09/2009, 15:28
για ριχτε καμια ιδεα
εχω ενα αδιαβροχο παντελονι μηχανης (spidi) το οποιο εχει φερμουαρ στο πλαι κατα μηκος του ποδιου και το οποιο απο πανω καλυπτεται με σκρατς,
σε συνθήκες βροχης ακόμη και οχι πολυ δυνατης απο το πλαι μπαζει.:mad:
επειδη το πλαινο φερμουαρ τελικα αποδειχτηκε τελειως αχρηστο(εκτος αν κάνεις στριπτηζ) δεν με πειραζει να το "ακυρώσω'' και ετσι ψαχνω καποιο τρόπο να το αδιαβροχοποιησω ακόμη και μονιμα ( πχ με σιλικονη) μηπως εχει κανεις υποψιν κανενα αλλο υλικο που θα μπορούσα να χρησιμοποιησω?? κατι το οποίο απλωνεις πιθανα με πινελακι ή σπρει και μετα στεγνώνοντας δημιουργεί καποιο ειδος κρούστας????

SVX
22/09/2009, 15:35
duct tape φιλε.... κοψε λωριδες κι οταν το φερμουαρ θα ειναι απολυτως στεγνο καλυψε το....ΚΑΤΑ τη Γνωμη μου οπως.....αδιαβροχο που δεν σε προστατευει απο την βροχη , ειναι ακυρο..... δεν κανει την δουλεια για την οποια το αγορασες.... :(


174887

danaos75
22/09/2009, 15:41
μπες www.colori.net έχει προιοντα αδιαβροχοποίησης ,
δέν τα έχω δοκιμάσει όμως να σου πω τι δουλεια κανουν
:wave2:

aardvark
22/09/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
μπες www.colori.net έχει προιοντα αδιαβροχοποίησης ,
δέν τα έχω δοκιμάσει όμως να σου πω τι δουλεια κανουν
:wave2:

thanks
τα είδα αλλα μάλλον χρειαζομαι κατι πιο ''στιβαρο" αφου πρεπει να καλύψω τελειως τις τρυπουλες που αφήνουν τα δοντάκια του φερμουαρ.

svx το προβλημα εντοπιζεται μονο στο φερμουαρ (που αλλου?) και ελπίζω οτι αν βρω ενα τροπο να το σφραγισω θα την γλυτωσω την αγορα παντελονιου τουλαχιστον για αυτόν το χειμώνα

kyko
22/09/2009, 16:16
ελα σε εσωσα!!!
απο την εσωτερικη μερια του φερμουαρ υπαρχει υφασμα?
εαν οχι μπορεις να βαλεις υφασμα απο ομπρελα...πηγαινε σε μαγαζι που κανει επιδιορθωσεις ενδυματων...κατι αντιστοιχο εκανα εγω στο μανικι του μπουφαν της κοπελιας...δεν ειχε φερμουαρ,ηταν μονοκομματο...το εδωσα στην αδερφη μου που εχει μαγαζι με επιδιορθωσεις,της ειπα τι ηθελα κ πως κ τωρα ειναι κομπλε...ουτε σταλα δεν περναει:winka: :wave2: :wave2:

aardvark
22/09/2009, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
ελα σε εσωσα!!!
απο την εσωτερικη μερια του φερμουαρ υπαρχει υφασμα?
εαν οχι μπορεις να βαλεις υφασμα απο ομπρελα...πηγαινε σε μαγαζι που κανει επιδιορθωσεις ενδυματων...κατι αντιστοιχο εκανα εγω στο μανικι του μπουφαν της κοπελιας...δεν ειχε φερμουαρ,ηταν μονοκομματο...το εδωσα στην αδερφη μου που εχει μαγαζι με επιδιορθωσεις,της ειπα τι ηθελα κ πως κ τωρα ειναι κομπλε...ουτε σταλα δεν περναει:winka: :wave2: :wave2:

τωρα την ειδα την απαντηση
για πες τι εννοας??
το φερμουαρ ειναι ραμμενο οριακα με το αδιαβροχο υλικο ζητημα να εχει επικαλυψη 3mm από κάθε πλευρά, θεωρητικά θα μπορούσα με το ζόρι να ράψω κάτι εκεί όπως κάποιο αντίστοιχο αδιάβροχο υλικό αλλα απο το ράψιμο δεν μπαινει παλι νερό???

kyko
23/09/2009, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από aardvark
τωρα την ειδα την απαντηση
για πες τι εννοας??
το φερμουαρ ειναι ραμμενο οριακα με το αδιαβροχο υλικο ζητημα να εχει επικαλυψη 3mm από κάθε πλευρά, θεωρητικά θα μπορούσα με το ζόρι να ράψω κάτι εκεί όπως κάποιο αντίστοιχο αδιάβροχο υλικό αλλα απο το ράψιμο δεν μπαινει παλι νερό???

βαλε μια φωτο να δω πως ειναι κ να σου εξηγησω:wave2:

aardvark
23/09/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βαλε μια φωτο να δω πως ειναι κ να σου εξηγησω:wave2:


175082

aardvark
23/09/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βαλε μια φωτο να δω πως ειναι κ να σου εξηγησω:wave2:


175083