PDA

View Full Version : Γνωμες για το Ktm Smc 690



keikenhate
22/09/2009, 18:06
Την καλησπερα μου σε ολα τα μελη του forum.
Μεχρι και σημερα ημουν κατοχος ενος ΧR 600. Εκανα την κινηση, αφου μπορουσα τελικα, και το εστειλα για αποσυρση.
Σε μια ερευνα αγορας που εκανα και καθε αλλο mini θα την ελεγα διαπιζτωσα τα εξης.

1. Το xr 650 δεν ερχετε πλεον ελλαδα συμφωνα παντα με τον εμπορο. (ονοματα 8α αποφυγω να χρησιμοποιησω)
2. Το drz 400 ομοιως.
3. Τα σκληροπυρινικα YZF 426 και WRF 450 δεν δεχονται πινακιδες και θελουν συντηρηση αλλου ειδους,
4. Δεν μπορεσα να βγαλω ακρη τι τρεχει αυτη τη στιγμη με τη Husqvarna περι αντιπροσωπειας.





κατεληξα και ειμαι ενα βημα πριν να ξεκινησω διαδικασιες για το 690 smc, καινουριο.



Θα ηθελα να ξερω, το αν βγαζει τισ βλαβες που πολλοι που δεν εχουν ΚΤΜ αναφερουν, και αν υπαρχει καποιος στο φορουμ που να εχει την συγκεκριμενη μηχανη να μου πει μερικες εντυπωσεις και να με πορωσει ακομα λιγο :cool:


http://www.blutigerschnee.de/wp-content/uploads/2007/11/202411766-m.jpg

devil's animal
22/09/2009, 18:27
πολυ ομορφο μηχανακι.
:beer: :beer: :beer:

κατι ειχε ακουστει οτι παρουσιαζε καποιια υγρασια στα οργανα....
παντως εχει τον ιδιο lc4 κινητηρα των 640.
:wave2:

p@nos
22/09/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


κατι ειχε ακουστει οτι παρουσιαζε καποιια υγρασια στα οργανα....
παντως εχει τον ιδιο lc4 κινητηρα των 640.
:wave2:



ο κινητηρας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον προηγουμενο που αντικατεστησε, ειναι εντελως διαφορετικος και σε κατασκευη, και σε λειτουργια και σε αποδοση...


τωρα για το μηχανακι αυτα που εχουν ακουστει ηταν αναμενομενα για το πως πηγαινει:D

keikenhate
22/09/2009, 18:44
Αρχικα ευχαριστω για την αμεση αποκριση...

Για υγρασια ναι, εχω ακουσει κατι παρομοιο.
Αλλα δεν προκειται να φαει ευκολα βροχη οσο ειναι στο χερι μου.
Τα μηχανικα προβληματα με απασχολουν κ με στεναχωρουν, αυτα θελω να ξερω αν υπαρχουν στον συγκεκριμενο κινητηρα. Στο ιντερνετικο ψαχτηρι μου παντως, δεν βρηκα καπου να λενε ασχημα λογια...

el_hymador
22/09/2009, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ο κινητηρας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον προηγουμενο που αντικατεστησε, ειναι εντελως διαφορετικος και σε κατασκευη, και σε λειτουργια και σε αποδοση...


τωρα για το μηχανακι αυτα που εχουν ακουστει ηταν αναμενομενα για το πως πηγαινει:D

Οντως ο κινητηρας ειναι εντελως διαφορετικος...:wave2:

devil's animal
22/09/2009, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ο κινητηρας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον προηγουμενο που αντικατεστησε, ειναι εντελως διαφορετικος και σε κατασκευη, και σε λειτουργια και σε αποδοση...


τωρα για το μηχανακι αυτα που εχουν ακουστει ηταν αναμενομενα για το πως πηγαινει:D



Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οντως ο κινητηρας ειναι εντελως διαφορετικος...


παιδακια επειδη τα ματια μου μπορει να κανουν και πουλακια...
για δειτε λιγο αυτα τα 2 link και μετα ξαναμιλαμε...

http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_690_smc_2009.php

http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_660_smc_2007.php

στο οτι το ενα εχει ψεκασμο και στο αλλο καρμπυρατερ δεν νομιζω οτι αλλαζει η χωρητικοτητα του μοτερ...
ουτε η ανεβασμενη συμπιεση βοηθαει στο να αλλαξει το Bore x stroke
:wave2:

p@nos
22/09/2009, 20:52
re sy οι κινητηρες ειναι διαφορετικοι 100% μη με βαζεις να ψαχνω για τις ανακριβειες του σιτε...ειναι σιγουρα τελειως διαφορετικοι κινητηρες, δεν εχουν διαφορα μονο σε καρμπ/injection...

MikeG
22/09/2009, 20:55
Ο κινητήρας 690 (LC4) της KTM είναι εντελώς καινούριος σε όλα τα μοντέλα που τον φοράνε & δεν έχει καμιά σχέση με τον 660 ή τον 640.

Ένα θέμα που είχε παρουσιαστεί στο συγκεκριμένο μοτόρι, είχε να κάνει με το ρεζερβουάρ και τη τροφοδοσία του ψεκασμού, όπου μερικές φορές δε γινόταν σωστά. Πλέον έχει επιλυθεί.

MikeG
22/09/2009, 21:01
Και εδώ το σχετικό με τους κινητήρες.


http://www.horizonsunlimited.com/hubb/ktm-tech/new-ktm-690-engine-25981

devil's animal
22/09/2009, 21:23
μπορει να εχετε και δικιο...

δεν τον κοβω κιολας..
αλλα και εδω (http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-reviews/ktm/2009-ktm-690-smc-ar50838.html) τα ιδια λεει...


μπορει να εχει εξωτικα υλικα ή δεν ξερω και εγω τι, αλλα οι αναλογιες και η χωρητικοτητα ειναι ιδιες...
:wave2:

MikeG
22/09/2009, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μπορει να εχετε και δικιο...

δεν τον κοβω κιολας..
αλλα και εδω (http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-reviews/ktm/2009-ktm-690-smc-ar50838.html) τα ιδια λεει...


μπορει να εχει εξωτικα υλικα ή δεν ξερω και εγω τι, αλλα οι αναλογιες και η χωρητικοτητα ειναι ιδιες...
:wave2:

Κάτσε ρε μαν, επειδή δηλαδή έχει ίδια χωρητικότητα και "αναλογίες" όπως λες, είναι ίδιος κινητήρας?
Anyway, ασκόπως συζητάμε επαυτού μιας και οι κινητήρες είναι διαφορετικοί. :wave2:

MikeG
22/09/2009, 21:33
For 2008, KTM has presented at the Paris Motorcycle show the new 690 Duke. Deeply renewed!
New frame, new fairings, new engine, new exhaust and new seat...
A whole new Duke, but who does not loose its soul!
.
.
.
.
Its also powered by the same engine of its sister, the 654cc monocylinder four valves who delivers 65 Hp at 75°00 Rpm and 67 Nm of Toorque at 5500 Rpm.



http://www.motorcyclists-online.com/o1_738_First-Look---2008-KTM-690-Duke.html



:wave2:

devil's animal
22/09/2009, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάτσε ρε μαν, επειδή δηλαδή έχει ίδια χωρητικότητα και "αναλογίες" όπως λες, είναι ίδιος κινητήρας?
Anyway, ασκόπως συζητάμε επαυτού μιας και οι κινητήρες είναι διαφορετικοί. :wave2:

δεν ξερω ρε Μικε.

ισως....λεω..ισως....οι Αυστριακοι μετα απο καποια χρονια research and development με τον lc4 654cc να λεγανε:
"να μωρε, αφου παμε για κατι καλο, γιατι να μην του δωσουμε λιγα κυβικουλια παραπανω??"

επισης δεν μπορω να καταλαβω την διαφορετικοτητα οταν εχει ιδια χωρητικοτητα.

ειπαν δλδ "εχουμε ενα 654cc μοτερ.ομορφα".

"ε, για το 2008-2009 ας φτιαξουμε αλλο ενα 654cc αλλα εντελως διαφορετικο, με την ιδια διαμετρο και διαδρομη εμβολου και ας το ονομασουμε 690":lol: :lol: :lol:

δεν ξερω. εγω ειμαι ενας απλος βοσκος.
:wave2:

MikeG
22/09/2009, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

δεν ξερω. εγω ειμαι ενας απλος βοσκος.
:wave2:


Συγνώμη φίλε, αλλά βοσκοί είμαστε εμείς, και λόγω καταγωγής κιόλας :winka:


By the way, αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου, όμως σε ένα κινητήρα υπάρχουν τόσα μα τόσα ματζαφλάρια... Βαλβίδες, τρόπος λειτουργίας βαλβίδων, έμβολα, κεφαλές, τρόμπες νερού, πιστόνια κ.α.....


Εξού και άλλα διαστήματα service πλέον & άλλη αξιοπιστία :wave2:

keikenhate
22/09/2009, 21:46
τι εννοεις οταν λες αλλα διαστηματα service?

MikeG
22/09/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από keikenhate
τι εννοεις οταν λες αλλα διαστηματα service?

Ο προηγούμενος κινητήρας ήθελε σαφώς πιο ευλαβική συντήρηση και πολύ συχνά. & αυτός απαιτεί ευλαβική συντήρηση αλλά όχι κάθε 2000 χιλιόμετρα, αλλά κάθε 4000.


:wave2:

devil's animal
22/09/2009, 21:52
καλα δεν ηθελα να σου παρω τον τιτλο. :lol:

εγω το ειπα για μενα οτι και καλα αυτo που εχω και καβαλαω εχει προβατα και οχι "αλογα"... :winka:

οπως ειπα και πριν:


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

μπορει να εχει εξωτικα υλικα ή δεν ξερω και εγω τι, αλλα οι αναλογιες και η χωρητικοτητα ειναι ιδιες...
:wave2:


οντως μπορει τα παλικαρια να το εφτιαξαν ολο το μοτερ απο το υλικο του σασι του Ωριων (http://www.physics4u.gr/news/2006/scnews2576.html). αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ΔΕΝ πατησαν πανω στον παλιο 654. τουλαχιστον τα νουμερα αυτο δειχνουν.

no hard feelings taken.
:beer: :beer: :beer:

:wave2:

keikenhate
22/09/2009, 21:53
σωστη παρατηρηση, το προσεξα και εγω αυτο.
Δεν απαντησε καποιος που να το εχει ομως, αν και ξερω οτι δεν ειναι κ η πιο κλασικη επιλογη...

Αν μπορουσε να μας δωσει τα φωτα του και κανενας ιδιοκτητης θα ηταν ακομα καλυτερα.

p@nos
22/09/2009, 22:02
οχι δε πατησαν πουθενα, ειναι τελειος διαφορετικο...το προηγουμενο lc4 ηταν 625κε...

το μοτερ ειναι εντελως καινουριο...



ρωτα τον reinmeister h ton dirtbird να σου πει αφου δε μας πιστευεις

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

keikenhate
22/09/2009, 22:25
Δεν ειπα ποτε οτι δεν πιστευω αυτα που μου ειπατε, αντιθετως, σασ ευχαριστω και για τον χρονο σας. :beer:

el_hymador
22/09/2009, 22:26
Η γενια των 640 κινητηρων ηταν 625 κ.εκ. ενω η νεα γενια των 690 ειναι 654 κ.εκ....εκτος απο τον ψεκασμο και τους νεους εκκεντροφορους, υπαρχουν επισης tps (καπως αλλιως το λενε οι KTMαιοι...) και νεος αντικραδασμικος αξονας που δουλευει...

Οι διαφορες στα χαρτια ειναι εμφανεις, αλλα εκει που ειναι ξεκαθαρο πλεον το το πραμα ειναι στην αισθηση...οποιος ειχε οδηγικη εμπειρια απο καποιο 640 μοτερ και εχει οδηγησει και 690 εχει να το λεει...καμμια σχεση το ενα μοτερ με το αλλο, το νεο ειναι κατα καποιο τροπο αγριο αλλα με πολιτισμενο τροπο, τρομερα δυνατο, αλλα (προσωπικη αποψη) του λειπει το μπαμ και η μονοκυλινδρη αισθηση ειδικα στις χαμηλες στροφες...

αυτα

devil's animal
22/09/2009, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από keikenhate
Δεν ειπα ποτε οτι δεν πιστευω αυτα που μου ειπατε, αντιθετως, σασ ευχαριστω και για τον χρονο σας. :beer:

για μενα το ειπε ο p@nos. μην ψαρωνεις.:p

αν ξερουν και θελουν να ριξουν λιγο φως στην υποθεση ο Αντωνης ή ο Σωτηρης it's ok by me...:wave2:

keikenhate
22/09/2009, 22:32
H σχετικη "πατεντα" με τον κοφτη που διαβασα σε ενα αλλο θεμα ισχυει και σε αυτη τη μηχανη?

Rodman
22/09/2009, 23:14
Εγώ μπορώ να σε καλύψω όσον αφορα που το έχω οδηγήσει κάμποσες φορές και το έχει φίλος και έχει γράψει κάμποσα χιλιόμετρα με αυτό. Η υγρασία στα όργανα δεν αφορά το SMC αποκλειστικά αλλά ΟΛΑ τα ΚΤΜ ... Ο κινητήρας 690 δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτος σχέση με τον 660 είναι πολύ πιο δυνατός η συντήρηση δεν έχει καμία σχέση τα διαστήματα στα σέρβις είναι ανα 5.000 χλμ μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει γενικά προβλήματα στους συγκεκριμένους κινητήρες που τον φοράνε όλα τα καινούργια μοντέλα της ΚΤΜ δούκας SM και τα σχετικά και έχει φοβερή συμπεριφορά και δύναμη. Όσο για το στήσιμο άστο καλύτερα οι άνθρωποι πετύχανε νιρβάνα και τρέλα σε όλο της το μεγαλείο... Επίσης υπάρχει και το συστηματάκι με την επιλογή χαρτογράφησης ανάλογα με την χρήση που θέλεις να του κάνεις χαλαρά μεσαία και... :evil: δώσε πόνο... το ηλεκτρόγκαζο έχει πολύ ωραία απόκριση...

Τι άλλο θέλεις να σου πω.. εγώ θα σκεφτόμουν ή αυτό ή τον Duke 3 οποίος οπτικά για μένα είναι φοβερός... Θα ήθελα λίγο καλύτερη ποιότητα πλαστικών αλλά σε όλες της μηχανές τέτοιου τύπου συναντάμε τα ίδια...

Vstrommer71
23/09/2009, 15:20
Με φωναξατε?:D
Το SMC ειναι ιδιο με το 690 Enduro εκτος απο τα motard ζαντολαστιχα
Το μοτερ ειναι σουπεργαματο,το γκαζι της αρκουδας
Υγρασια ναι,βαζει το κοντερ.Παω για τριτο εντος εγγυησης,το δευτερο εβαλε πολυ νερο οταν το πλακωσε πλυντηριας με πιεση(και το DRZ ειχε αυτο το κουσουρι μπαϊδεγουεϊ)
Λαδια-φιλτρα καθε 5000χλμ,μεγαλο καθε 10000χλμ
Μαμα λαδια ΠΟΛΥ ακριβα,βρες λαδι Μοtorex βαρελακι
Αισιως φτασαμε 15000χλμ,και δεν χαλασε ακομα

L.omerta
23/09/2009, 15:26
καλα αλλη φωτογραφια δε βρήκες να βάλεις?? Μόνο και μόνο που το βλέπω τοσο ακρη με πιάνει η καρδιά μου. Πάντως κι εγω μόνο καλά λογια έχω ακούσει απο ενα γνωστό μου και έχει γράψει 12700 μέχρι τώρα.!!
:wave2:

υγ(πραγματικα βγαλτην την φωτο):uplate:

FestoNero
23/09/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.omerta
καλα αλλη φωτογραφια δε βρήκες να βάλεις?? Μόνο και μόνο που το βλέπω τοσο ακρη με πιάνει η καρδιά μου. Πάντως κι εγω μόνο καλά λογια έχω ακούσει απο ενα γνωστό μου και έχει γράψει 12700 μέχρι τώρα.!!
:wave2:

υγ(πραγματικα βγαλτην την φωτο):uplate: Γιατί; Παίζει να πιάσει υγρασία κι'ετσι;:D

menelaos46
23/09/2009, 17:00
Ασε την υγρασια και παρτο.

keikenhate
23/09/2009, 18:07
υγρασια οποτε , κλαιν θα το χαρακτηριζα.
υπεροχα. :smokin:

Αφου η εγυηση μας καλυπτει εκει, ειμαστε οκ. Ευλαβικη προσοχη οποτε.
Ειμαι ετοιμος να το κλεισω.

Αν υπαρχουν και αλλες γνωμες, ακομα καλυτερα, κουβεντα να γινετε, να πορονομαι μεχρι να γινει η παραλαβη ! !

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

keikenhate
05/10/2009, 21:19
......... και πανω που ειμαι ετοιμος να το κλεισω....
βρισκω husqvarna 610 SM με μηδενικα χιλιομετρα στην τιμη των 6000 γιουρο.

9500 που εχει το smc σε σχεση με τα 6000 ειναι σημαντικη διαφορα.

οσοι μπορουν να με βοηθησουν ακομα μια φορα, παιδια.
ειναι δυσκολη αποφαση. θα επαιρνα το husqy, με τρομαζει λιγο η ελλειψη αντιπροσωπειας.
στο οποιο ( κατ'εμε - ωομιζω ) συνεπαγεται και ελλειψη ανταλακτικων...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Γ@ΜΩΤΗ? :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

PERIPETEIAS
10/10/2009, 11:56
καλα απο κει που φοβοσουν το ΚΤΜ για τα προβληματα θα παρεις Χασκυ χωρις αντιπροσωπεια?....

paranoid
10/11/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από keikenhate
......... και πανω που ειμαι ετοιμος να το κλεισω....
βρισκω husqvarna 610 SM με μηδενικα χιλιομετρα στην τιμη των 6000 γιουρο.

9500 που εχει το smc σε σχεση με τα 6000 ειναι σημαντικη διαφορα.

οσοι μπορουν να με βοηθησουν ακομα μια φορα, παιδια.
ειναι δυσκολη αποφαση. θα επαιρνα το husqy, με τρομαζει λιγο η ελλειψη αντιπροσωπειας.
στο οποιο ( κατ'εμε - ωομιζω ) συνεπαγεται και ελλειψη ανταλακτικων...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Γ@ΜΩΤΗ? :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

Δώσε 7.800€ και πάρε το sm που έιναι και πιό ωραίο απο το smc (λέμε τώρα..!!:beer: )

ptc
03/11/2018, 21:41
ΚΤΜ 690 SMC

Καμια γνωμη για το μηχανακι παιδια; Κανενας ιδιοκτητης;
Μιλαω για το 2008-2012, αυτο με το ντεποζιτο πισω.

Akalestos
03/12/2018, 17:02
ΚΤΜ 690 SMC

Καμια γνωμη για το μηχανακι παιδια; Κανενας ιδιοκτητης;
Μιλαω για το 2008-2012, αυτο με το ντεποζιτο πισω.

Με ψηνει κι εμενα καιρο αυτο το μοτο μονο καλα λογια εχω διαβασει μεχρι σημερα αλλα θα θελα κι εγω να μας πει καποιος κατοχος περι αυτου περισσοτερα!

RaGe_Raptor
03/12/2018, 17:09
Με ψηνει κι εμενα καιρο αυτο το μοτο (σε παλαιοτερο ποστ εδω ειμαι αναμεσα σε MT - 07 και σε αυτο) μονο καλα λογια εχω διαβασει μεχρι σημερα αλλα θα θελα κι εγω να μας πει καποιος κατοχος περι αυτου περισσοτερα!

Τι γνώμη να σου πούμε ρέ Πετράν , έρωτας είναι το άτιμο :pink:


Κάτι πιο χρήσιμο δεν έχω :D

BLiTzER
03/12/2018, 17:12
Καλό, μονοκύλινδρο, ακριβό. Προφανώς δεν αξίζει να δώσεις 6 χιλιάρικα (ή παραπάνω :lol: ) για μονοκύλινδρο 7-10ετίας, οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να γίνει συζήτηση. :p Στα 4 χιλιάρικα, το συζητούσαμε.

Akalestos
03/12/2018, 17:14
Καλό, μονοκύλινδρο, ακριβό. Προφανώς δεν αξίζει να δώσεις 6 χιλιάρικα (ή παραπάνω :lol: ) για μονοκύλινδρο 7-10ετίας, οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να γίνει συζήτηση. :p Στα 4 χιλιάρικα, το συζητούσαμε.

Οντως πολλα λεφτα κανει το ατιμο!

Vstrommer71
03/12/2018, 17:57
ΚΤΜ 690 SMC

Καμια γνωμη για το μηχανακι παιδια; Κανενας ιδιοκτητης;
Μιλαω για το 2008-2012, αυτο με το ντεποζιτο πισω.

Όλα-ακόμη και το νέο μοντέλο 2019-έχουν το ντεπόζιτο πίσω.
Το απολύτως καλύτερο,γ@μηστερότερο,γρήγορο και οικονομικό για τα άλογα που βγάζει μονοκύλινδρο.Και 6τάχυτο,μην το ξεχνάμε.Τα 2008-2012 είναι 654 κυβικα,τα νεώτερα δίμπουζα και 690 κυβικά.Τα πρώτα μοντέλα γύρω στα 65 άλογα,τα καινούργια κοντεύουν τα 80.
Έχουν βγει και σκυλιά αντοχής,παρά τον καννιβαλισμό που τρώνε.
Ακριβά(το δικό μου είχε αγοραστεί τότε κοντά στο 10άρικο) και τα καινούργια θα έρθουν στο 12άρι,μόνο κατόπιν παραγγελίας.

Akalestos
03/12/2018, 18:29
401806

Να θες να στριψεις και να σου... "σηκωνεται" :lol:

ptc
03/12/2018, 18:48
Όλα-ακόμη και το νέο μοντέλο 2019-έχουν το ντεπόζιτο πίσω...

Ποιο μοντελο ειχες Γιαννη; Για ποσο το κρατησες; Καποια πραγματα απο πλευρας αξιοπιστιας; Εχει βγαλει τιποτα σοβαρο;
Καποια ιδιαιτεροτητα στα σερβις του; Κατι διαβασα για το φιλτρο βενζινης που ειναι στο ντεποζιτο...



Εγω στο ενδιαμεσο (απο οταν εκανα την ερωτηση) ειχα την ευκαιρια να οδηγησω ενα του 2009. Ειναι ιδιαιτερο μηχανημα, νομιζω ο,τι πιο κοντινο σε αγωνιστικο μοταρντ χωρις να εχει απαιτητικη συντηρηση. Μικρο βαρος και αμεση αποκριση κινητηρα. Μου αρεσε που η σελα παει μεχρι μπροστα, φανταζομαι θα βολευει σε σπορ οδηγηση.

Κι εγω παντως θα συμφωνησω με τον Blitz στο οικονομικο. Δεν μπορω να δικαιολογησω πανω απο 4500 για πρωτης γενιας, ειναι δεκα χρονων μηχανακια πλεον. Δικαιωμα του καθενος βεβαια να ζηταει ο,τι θελει, εγω μιλαω για το τι θεωρω λογικο, ως αγοραστης που ψαχνει για μια αγορα που οικονομικα βγαζει νοημα.

BLiTzER
03/12/2018, 18:59
Εντάξει υπάρχουν πάντα και οι ευκαιρίες:

https://www.car.gr/6268219-ktm-690-smc

:lol: :lol: :lol:

RaGe_Raptor
03/12/2018, 19:14
Εντάξει υπάρχουν πάντα και οι ευκαιρίες:

https://www.car.gr/6268219-ktm-690-smc

:lol: :lol: :lol:

:uplate:ευκαιριάρα:facepalm:

ptc
03/12/2018, 19:14
Εντάξει υπάρχουν πάντα και οι ευκαιρίες:

https://www.car.gr/6268219-ktm-690-smc

:lol: :lol: :lol:

:rolleyes:

Ειπαμε ο καθενας ζηταει ο,τι θελει και ειναι δικαιωμα του. Εμενα που προτεινε παιδι ανταλλαγη με το ΜΤ09 και οταν πηγα να το συζητησω καταλαβα πως ειχε στο μυαλο του για απευθειας ανταλλαγη, χωρις χρηματικη διαφορα. Δυο μηχανες ιδιας αξιας ως καινουριες, η μια του 2009 και η αλλη του 2016. Δε βγαζει νοημα...

Το θεμα ειναι γιατι να παρω πχ το 690smc στα 6000 και να μην παρω το 660smc στα μισα λεφτα. Θα μου βγαλει το ενα διπλα γουστα απο το αλλο;

BLiTzER
03/12/2018, 19:17
Το 660 θα σου βγάλει διπλά γούστα. ;) Ωραίο το 690, αλλά για άλλα πράγματα, δε σου βγάζει την SM αίσθηση των 640/660.

buckley
03/12/2018, 19:22
Το 660 θα σου βγάλει διπλά γούστα. ;) Ωραίο το 690, αλλά για άλλα πράγματα, δε σου βγάζει την SM αίσθηση των 640/660.

Αυτά τα σύνδρομα προκαλεί η αποχή από τον μοτοσυκλετισμό :smokin:

devil's animal
03/12/2018, 19:36
...

Το θεμα ειναι γιατι να παρω πχ το 690smc στα 6000 και να μην παρω το 660smc στα μισα λεφτα. Θα μου βγαλει το ενα διπλα γουστα απο το αλλο;

Ουσιαστικά σε αυτό που θες να κάνεις δεν θα καταλάβεις διαφορά...
Αλλά το 660 θέλει περισσότερη προσοχή ως προς την συντήρηση... Είναι πιο απόλυτο καθώς (απ'οτι θυμάμαι) δεν έχει αντικραδασμικο άξονα...
Και είναι και πολύ πιο παλιό με ότι αυτό συνεπάγεται σε σκισιμο, συντήρηση κλπ...κλπ...

Δλδ αν το πάρεις και χρειαστεί με το καλημέρα να ρίξεις κανένα διμπαλο λόγω αναλώσιμων και κανένα φρεσκαρισματακι εντός μοτέρ, θα έλεγες να έπαιρνες εξαρχής το 690...

Akalestos
03/12/2018, 19:49
Η' μετα πας για κανα 2Τ π.χ KTM 125 η' 200 EXC και απλα πλερωνεις βενζινουλα παραπανω κ λαδακι στη βολταδα σου και απολαμβανεις την ιδεα του supermoto! αλλα δε ξερω προσωπικα επειδη ειχα 2Τ δε μου καθεται καλα για SM.Αν δεν εχεις το κομπρεσιον απο τον κινητηρα στο κλεισιμο του γκαζιου
,το "απλωμα" του κινητηρα 4Τ και τον ηχο του πυροβολου...!!!

Vstrommer71
03/12/2018, 20:32
Ποιο μοντελο ειχες Γιαννη; Για ποσο το κρατησες; Καποια πραγματα απο πλευρας αξιοπιστιας; Εχει βγαλει τιποτα σοβαρο;
Καποια ιδιαιτεροτητα στα σερβις του; Κατι διαβασα για το φιλτρο βενζινης που ειναι στο ντεποζιτο...



Εγω στο ενδιαμεσο (απο οταν εκανα την ερωτηση) ειχα την ευκαιρια να οδηγησω ενα του 2009. Ειναι ιδιαιτερο μηχανημα, νομιζω ο,τι πιο κοντινο σε αγωνιστικο μοταρντ χωρις να εχει απαιτητικη συντηρηση. Μικρο βαρος και αμεση αποκριση κινητηρα. Μου αρεσε που η σελα παει μεχρι μπροστα, φανταζομαι θα βολευει σε σπορ οδηγηση.

Κι εγω παντως θα συμφωνησω με τον Blitz στο οικονομικο. Δεν μπορω να δικαιολογησω πανω απο 4500 για πρωτης γενιας, ειναι δεκα χρονων μηχανακια πλεον. Δικαιωμα του καθενος βεβαια να ζηταει ο,τι θελει, εγω μιλαω για το τι θεωρω λογικο, ως αγοραστης που ψαχνει για μια αγορα που οικονομικα βγαζει νοημα.

690 enduro 2008.
Tο έδωσα το '11 φεύγοντας για Σουηδία.32000 χλμ,ταξιδιωτικό enduro η κύρια χρήση του.
Τρελλο γκαζι,οικονομικότατο και απροβλημάτιστο.
Το μόνο που αλλαχτηκε,δύο φορές εντος εγγύησης,το κοντέρ που βγάζει κατι σαν τάλκ από μέσα και θολώνει.
Είχα και motard ζαντολάστιχα που μπήκανε σε ταξίδι Βουλγαρία-Ρουμανία 6000 χλμ.Βαρέθηκα να ξυνω τις μπότες μου.
Εκπληκτικό μηχανάκι,ανετα θα το ξανααγοραζα,παρά την πάντα τσιμπημένη τιμή του.
Και σε σχέση με το 660,το 660 μοιάζει τρακτερ σε κραδασμούς.Το 690 είναι πολύ πολιτισμενο και χωρίς σχεδον κραδασμους,έχοντας και το γκάζι της αρκούδας.

Akalestos
03/12/2018, 20:47
Παντως καλες τιμες και πιο "τιμια" σαν αγορα ειναι και Husqvarna 610 και 630 κυριως το 630 που ειναι και πιο καινουριο.Τωρα τι παιζει με αξιοπιστια,ανταλλακτικα κτλ.......... προς Θεου δε κανω συγκριση μοτο να το ξεκαθαρισω!