PDA

View Full Version : ΘΑ ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ



papalife
22/09/2009, 22:43
Χαίρετω τους απανταχού μηχανόβιους του Forum ως κανούργιος και αρχάριος στις μηχανές

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής

Θέλω να κάνω ένα ταξιδάκι με την μηχανή που διαθέτω. Πρόκειται για παλαιό μοντέλο την SUZUKI GN125 http://hermonglogue.co.uk/parts/main46.jpg και η απόσταση που θέλω να διανύσω ειναι καμια 250 χιλιόμετρα.


Θα αντέξει η μηχανή η κινδυνεύω ειτε κατα την διάρκεια είτε μετά το ταξίδι να αντιμετωπίσω προβλήματα λειτουργικότητας?

Αγαπώ πολύ τις ταξιδιάρικες μηχανές. Τι μου προτείνετε για τετοιου είδους μηχανές?

Η suzuki marauder 250 είναι καλή επιλογή?

Ευχαριστώ πολύ!!

sniper
22/09/2009, 22:45
ρε φιλαράκι δεν ξέρουμε σε τι κατασταση ειναι το GN....

αλλά.... maruder.....

The year is now 2009.....

papalife
22/09/2009, 22:48
Ειναι σε πολύ καλή κατάσταση μολίς πριν μια εβδομάδα έκανα γενικώ service.

Όσο για την marauder δεν ξέρω αλλά αυτή μου γιάλυσε στο μάτι, μπορείς να μου προτείνεις κάτι καλύτερο και όσο το δυνατόν στο ίδιο στύλ

Μην με αδικέις αλλά καινούργιος είμαι στις μηχανές συγνώμη αν πώ και μερικές βλακείες.

Ευχαριστώ πολύ

SVX
22/09/2009, 22:49
εσυ θα αντεξεις? ?

papalife
22/09/2009, 22:50
Γιατι το λες αυτό?

papalife
22/09/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Γιατι το λες αυτό?

Θα αντέξω με την αντοχή που έχω πιστεψέ με θα αντέξω!!!!!

sniper
22/09/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Θα αντέξω με την αντοχή που έχω πιστεψέ με θα αντέξω!!!!!


ετσι λέγαμε πολλοί αλλά δεν ρωτήσαμε τον κώλο μας..... :lol:

TROOPER
22/09/2009, 22:54
αν η μηχανη ειναι σωστα συντηρημενη θα το βγαλει και μια χαρα μαλιστα.αν παλι δε το βγαλει...ακομα καλυτερα !!!θα χεις και περιπετεια :winka:

TROOPER
22/09/2009, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ετσι λέγαμε πολλοί αλλά δεν ρωτήσαμε τον κώλο μας..... :lol:

σταματα ρε να ενοχλεις τον ντιμ!!!:lol: :lol: :lol:

papalife
22/09/2009, 22:57
Καμιά πρόταση για αγορά μηχανής με την οποία θα μπορώ να πραγματοποιώ ταξιδια ανάλογων χιλιομέτρων?

div400
22/09/2009, 22:57
αν έχει κάνει πρόσφατα σέρβις και είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση τότε προχώρα (θα έλεγα εγώ..)

ακόμα και χρέπι να ήταν πάλι θα σου έλεγα φύγε και ότι κάτσει! :D δεν θα πάς και στα βάθη της ζούγκλας βρε αδερφέ. αν μείνει, φωνάζεις την οδική και την φέρνεις πίσω... μες στο παιχνίδι είναι και αυτό...

αν είναι να περιμένεις πότε θα είναι καλό το ένα πότε κατάλληλο το άλλο, θα περνούν οι μήνες και μηχανή θα σκουριάζει στο γκαράζ...:sad:
:wave2: :beer:

υγ: Καλώς ήρθες!

div400
22/09/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Καμιά πρόταση για αγορά μηχανής με την οποία θα μπορώ να πραγματοποιώ ταξιδια ανάλογων χιλιομέτρων?

αποστάσεις 250χλμ κάνει και ένα παπί! μην κολλάς...

η πιο κατάλληλη μηχανή είναι πάντα αυτή που έχεις εκεινη την στιγμή!!!

:wave2:

makis206
22/09/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αν η μηχανη ειναι σωστα συντηρημενη θα το βγαλει και μια χαρα μαλιστα.αν παλι δε το βγαλει...ακομα καλυτερα !!!θα χεις και περιπετεια :winka:

Και γιατί να μην πάρει μια Μπεμβέ νά'χει μπόλικες περιπέτειες σ'ένα ταξίδι μόνο..;:lol: :rotflmao:

TROOPER
22/09/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Καμιά πρόταση για αγορά μηχανής με την οποία θα μπορώ να πραγματοποιώ ταξιδια ανάλογων χιλιομέτρων?

δε δινεις και κανενα στοιχειο αδερφε...

papalife
22/09/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δε δινεις και κανενα στοιχειο αδερφε...

Όπως τι θα ήθελες να μάθεις για να μπορείς να μου προτείνεις, στο ρωτώ αυτό γιατι όπως προείπα ειμαι νεος στο χώρο

Λεωνίδας
22/09/2009, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ετσι λέγαμε πολλοί αλλά δεν ρωτήσαμε τον κώλο μας..... :lol: ... είπε και κατέβηκε Ν. Πελοπόννησο με το ΑΧ-1 :rotflmao: :rotflmao:

div400
22/09/2009, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και γιατί να μην πάρει μια Μπεμβέ νά'χει μπόλικες περιπέτειες σ'ένα ταξίδι μόνο..;:lol: :rotflmao:

η ένα aprilia tuono....ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ....θα πάρει μπρος δεν πάρει; εβαλα το σωστό πιν; και που είναι το puk ρε γαμώτο; χάνει το ψυγείο δεν χάνει; θα έρθει φορτηγάκι της οδικής πριν νυχτώσει;
ούτε ο indiana jones τέτοιες δόξες...

makis206
22/09/2009, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Θέλω να κάνω ένα ταξιδάκι με την μηχανή που διαθέτω. Πρόκειται για παλαιό μοντέλο την SUZUKI GN125 και η απόσταση που θέλω να διανύσω ειναι καμια 250 χιλιόμετρα.

Φίλε μην το συζητάς και ξεκίνα, αν το μηχανάκι σου είναι σε καλή κατάσταση θα δεις κι ο ίδιος ότι μόλις φτάσεις στον προορισμό θα θέλεις κι άλλο (ταξίδι όχι μηχανάκι:lol: )

1-2 στάσεις να ξεκουραστείς κι εσύ και το μοτεράκι κι όλα θα πάνε κατ'ευχήν!

:beer:

makis206
22/09/2009, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
η ένα aprilia tuono....ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ....θα πάρει μπρος δεν πάρει; εβαλα το σωστό πιν; και που είναι το puk ρε γαμώτο; χάνει το ψυγείο δεν χάνει; θα έρθει φορτηγάκι της οδικής πριν νυχτώσει;
ούτε ο indiana jones τέτοιες δόξες...

Έλα μου όμως που το "Adventure" το καπάρωσε άλλος;:lol: :beer:

sniper
22/09/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
... είπε και κατέβηκε Ν. Πελοπόννησο με το ΑΧ-1 :rotflmao: :rotflmao:

το κατέβα ήταν ΟΚ....

το ανέβα ήταν το θέμα.... :rolleyes:

SVX
22/09/2009, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και γιατί να μην πάρει μια Μπεμβέ νά'χει μπόλικες περιπέτειες σ'ένα ταξίδι μόνο..;:lol: :rotflmao:


εσυ αδερφε μου εισαι κακοβουλο λογισμικο...... :rolleyes:




Υ.Γ. το μηχανακι papa θα αντεξει ....το θεμα ειναι οτι η συμπεριφορα των κουτακηδων στην εθνικη και γενικα οι συνθηκες δεν ειναι και οι φιλικοτερες.....


αν γουσταρεις.....σφιγγεις τα δοντια και αγκαλια με την καλη σου (και σταση για σπαστο!) βγαινει ανετα..... ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ! :a10:

el_hymador
22/09/2009, 23:09
Μια χαρα μπορεις να ταξιδεψεις με το GN, μην μασας!

Αν δεν εχεις ξανακανει τετοια αποσταση, χαλαρα και οπως το αισθανεσαι, αρκει να μην εισαι επικινδυνος για σενα και τους αλλους οδηγους...και στασεις οποτε γουσταρεις, ξεκινα πιο νωρις απο οσο υπολογιζεις για να εχειε ολο το χρονο μπροστα σου και κοιτα να το ευχαριστηθεις...

καλο δρομο! :beer:

makis206
22/09/2009, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εσυ αδερφε μου εισαι κακοβουλο λογισμικο...... :rolleyes:

Πειραχτήρης είμαι βρε, αφού το ξέρουν ότι τις αγαπάω όλες! :lol: :beer:

george 1981
22/09/2009, 23:17
Αν το gn σου είναι καλοσυντηρημένο θα το κάνεις το ταξίδι αλλά θα ταλαιπωρηθείς...

Ταξίδια με custom made in japan από αυτά που ξέρω δεν...
Στα 400cc:Ούτε συζήτηση για steed,virago,intruder,eliminator.
dragstar χαμηλό και αερόψηκτο.
Κατα τη γνώμη μου διασώζονται τα kawasaki vulcan classic(περίπου 2500ευρώ και suzuki desperado περίπου 3500 ευρώ,σαν να λέμε 400άρι marauder) αλλά πρέπει να βάλεις ανεμοθώρακα
και να έχεις υπομονή γιατί δεν τρέχουν και πολύ και δεν είναι τόσο άνετα όσο φαίνονται.

Αν θες custom made in japan που να πηγαίνει πάρε ένα vulcan classic 800 ή ένα marauder 800
που όμως είναι ψιλοσπάνια στην Ελλάδα και τα δίνουν ακριβά.

Πάρε καλύτερα κανά οn-off να είσαι άνετος από όλες τις απόψεις.
Με 2500-3000 βρίσκεις ένα αξιοπρεπές transalp 7-8 χρονών αν είσαι πιο ασφάλτινος ή ένα
africa αν θες να τα κάνεις όλα.

papalife
22/09/2009, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981

Ταξίδια με custom made in japan από αυτά που ξέρω δεν...
Στα 400cc:Ούτε συζήτηση για steed,virago,intruder,eliminator.
dragstar χαμηλό και αερόψηκτο.


Κανένα απο τα παραπάνω, γιατι???

Εχετλαίος
23/09/2009, 06:41
O Νεκτάριος είχε μια γκόμενα στην Πάτρα. Αυτός έμενε/δούλευε Γαλάτσι. Κάθε που σχόλναγε καβαλούσε το Dream και πήγαινε Πάτρα. Κατά τις 3-4 το πρωί ξεκίναγε από Πάτρα και έφτανε φρέσκος-φρέσκος στη δουλειά του.
Στην αρχή ο κώλος του έσπαγε αλλά 1 μήνα μετά είχε πετσιάσει τόσονά πολύ που ήθελε καμιά 500αρια χλμ για να αρχίσει να διαμαρτύρεται.
Θες ο έρωντας, θες η γκ@βλα, ο Νεκτάριος ποτέ δε διαμαρτυρήθηκε. Και τα οικονομικά του δεν τον έβγαζαν για αυτοκίνητο ή μεγαλύτερο μηχανάκι.
Άντεχε ο Νεκτάριος, άντεχε και το ταλάιπωρο 100αρι που σε 5 χρόνια είχε πάνω από 150χιλ χλμ!
Και επειδή όλα έχουν ένα τέλος κάποτε, ένα κρύο πρωινό του Απρίλη του 1998 το Dream έσκασε απο το ζόρε του κοντά στο Ρίο και ο Νεκτάριος έκτοτε άρχισε να πηγαίνει Πάτρα με το λεωφορείο.

Απλά καβάλα το το 125 και πήγαινε. Δε θα πάθεις πράμα
:wave2:

george 1981
23/09/2009, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981
Ταξίδια με custom made in japan από αυτά που ξέρω δεν...
Στα 400cc:Ούτε συζήτηση για steed,virago,intruder,eliminator.
dragstar χαμηλό και αερόψηκτο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Κανένα απο τα παραπάνω, γιατι???


Επειδή το έψαξα αρκετά πριν κανά μηνα με τα custom 400cc...
Κάνε ένα από τα παραπάνω μηχανάκια test drive άνοιξέ το καμιά 110,άκουσέ το,νιώσε τον αέρα,την απουσία ροπής σε ενδεχόμενο προσπέρασης,πάρε και καμιά κλειστή στροφή ρίξε και κανά φρενάρισμα και θα καταλάβεις μόνος σου ότι δεν είναι για μεγάλα ταξίδια.
Είναι για να τα γυαλίζεις,να γουστάρεις και να κάνεις χαλαρά σχετικά μικρές διαδρομές.

Τώρα θα μου πεις ο αναβάτης κάνει το μηχανάκι και εσύ αν αντέχεις το πας και μέχρι Γερμανία,αλλά
ο μέσος αναβάτης δε θα πάρει ένα custom 400cc για ταξίδια.

Αν θέλεις οπωσδήποτε custom 400cc ψάξου για κανά vulcan classic ή suzuki desperado που έχουν καλύτερη γεωμετρία,ενισχυμένα πιρούνια μπροστά,μεγαλύτερο πέλμα ελαστικού μπροστά και
συνακόλουθα καλύτερη οδηγική συμπεριφορά.

papalife
23/09/2009, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από george 1981
Επειδή το έψαξα αρκετά πριν κανά μηνα με τα custom 400cc...
Κάνε ένα από τα παραπάνω μηχανάκια test drive άνοιξέ το καμιά 110,άκουσέ το,νιώσε τον αέρα,την απουσία ροπής σε ενδεχόμενο προσπέρασης,πάρε και καμιά κλειστή στροφή ρίξε και κανά φρενάρισμα και θα καταλάβεις μόνος σου ότι δεν είναι για μεγάλα ταξίδια.
Είναι για να τα γυαλίζεις,να γουστάρεις και να κάνεις χαλαρά σχετικά μικρές διαδρομές.

Τώρα θα μου πεις ο αναβάτης κάνει το μηχανάκι και εσύ αν αντέχεις το πας και μέχρι Γερμανία,αλλά
ο μέσος αναβάτης δε θα πάρει ένα custom 400cc για ταξίδια.

Αν θέλεις οπωσδήποτε custom 400cc ψάξου για κανά vulcan classic ή suzuki desperado που έχουν καλύτερη γεωμετρία,ενισχυμένα πιρούνια μπροστά,μεγαλύτερο πέλμα ελαστικού μπροστά και
συνακόλουθα καλύτερη οδηγική συμπεριφορά.


Πωλούνται απο τις εταιρείες ποια αυτές η μηχανές που μου προτείνεις γιατι δεν ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενες

papalife
23/09/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
Πωλούνται απο τις εταιρείες ποια αυτές η μηχανές που μου προτείνεις γιατι δεν ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενες

http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E4622FF9&Sub=8

Εδω κατέληξα τι λέτε?

byron
23/09/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από papalife
http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=340E4622FF9&Sub=8

Εδω κατέληξα τι λέτε?

Ti άλλα? Σπίτι όλα καλά? :D

papalife
23/09/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ti άλλα? Σπίτι όλα καλά? :D

χαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ